2000 Oceania Athletics Championships
2000 Oceania Athletics Championships | |
---|---|
Dates | August 24–26 |
Host city | Adelaide, South Australia, Australia |
Venue | Santos Stadium |
Level | Senior |
Events | 40 (21 men, 19 women) |
Participation | 19 + 10 guest nations nations |
The 2000 Oceania Athletics Championships were held at the Santos Stadium in Adelaide, Australia, between August 24–26, 2000.
A total of 40 events were contested, 21 by men and 19 by women.
In preparation for the 2000 Summer Olympics in Sydney, athletes from 10 African countries participated as guests.
Medal summary[]
Medal winners were published.[1] Complete results can be found on the webpages of the Cool Running New Zealand newsgroup.[2][3][4]
Men[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metres (wind: +2.8 m/s) | Peter Pulu (PNG) | 10.46w | (FIJ) | 10.72w | (SOL) | 10.74w |
100 metres (Invitation/Exhibition) (wind: +0.9 m/s) | Ibrahim Meité (CIV) | 10.34 | Nnamdi Anusim (NGA) | 10.37 | (NGA) | 10.43 |
200 metres (wind: +2.3 m/s) | Peter Pulu (PNG) | 21.39w | (NZL) | 21.81w | (FIJ) | 21.85w |
200 metres (Invitation/Exhibition) (wind: +1.1 m/s) | Enefiok Udo-Obong (NGA) | 20.80 | (NGA) | 21.03 | (KEN) | 21.09 |
400 metres | (PNG) | 48.50 | (NZL) | 48.81 | Ivan Wakit (PNG) | 48.83 |
400 metres (Invitation/Exhibition) | (NGA) | 47.48 | Philip Mukomana (ZIM) | 47.49 | Benjamin Youla (CGO) | 48.08 |
800 metres | Isireli Naikelekelevesi (FIJ) | 1:51.49 | (AUS) | 1:56.73 | (VAN) | 1:58.61 |
800 metres (Invitation/Exhibition) | Crispen Mutakanyi (ZIM) | 1:51.08 | (AUS) | 1:55.51 | ||
1500 metres1.) | (PNG) | 4:09.58 | (VAN) | 4:11.57 | (VAN) | 4:13.61 |
1500 metres (Invitation/Exhibition) | (UGA) | 3:45.27 | Youcef Abdi (AUS) | 3:45.45 | Nick Howarth (AUS) | 3:45.90 |
5000 metres2.) | (GUM) | 15:36.83 | (PNG) | 15:43.68 | (AUS) | 15:49.91 |
10000 metres | (GUM) | 32:36.39 | (PNG) | 32:38.13 | (SOL) | 35:09.68 |
Half Marathon3.) | (PNG) | 1:12:43 | (AUS) | 1:14:37 | (NCL) | 1:14:55 |
3000 metres steeplechase | Primo Higa (SOL) | 9:58.06 | (MNP) | 12:15.35 | (MNP) | 13:25.36 |
110 metres hurdles4.) (wind: +2.3 m/s) | (FIJ) | 14.91w | Ivan Wakit (PNG) | 15.03w | (TGA) | 15.14w |
400 metres hurdles | Ivan Wakit (PNG) | 52.40 | Mowen Boino (PNG) | 52.50 | (TGA) | 53.57 |
High Jump | (AUS) | 2.00 | (PNG) | 1.95 | (FIJ) | 1.90 |
Pole Vault5.) | (NCL) | 4.80 | (NCL) | 4.10 | (TGA) | 3.10 |
Long Jump6.) | (NZL) | 7.10 (wind: +0.7 m/s) | (FIJ) | 6.99 (wind: +1.7 m/s) | (NCL) | 6.85 (wind: +0.9 m/s) |
Triple Jump7.) | (SAM) | 14.92 (wind: +0.8 m/s) | (NCL) | 14.65 (wind: +0.5 m/s) | (NZL) | 14.62 (wind: +1.2 m/s) |
Shot Put8.) | (NZL) | 14.03 | (TGA) | 12.57 | (NFK) | 11.38 |
Discus Throw9.) | (NZL) | 47.85 | (TGA) | 39.42 | (GUM) | 37.93 |
Hammer Throw | (NFK) | 55.01 | (AUS) | 54.93 | (FIJ) | 40.87 |
Javelin Throw | (FIJ) | 68.37 | (NZL) | 63.59 | (FIJ) | 61.12 |
4 x 100 metres relay | Papua New Guinea | 41.96 | Fiji | 42.78 | Tonga | 43.37 |
4 x 100 metres relay (Invitation/Exhibition) | Nigeria | 39.85 | Ivory Coast | 39.87 | Sierra Leone | 40.61 |
4 x 400 metres relay | Papua New Guinea | 3:18.56 | New Zealand | 3:25.84 | Fiji | 3:27.39 |
4 x 400 metres relay (Invitation/Exhibition) | Nigeria | 3:07.09 | Kenya | 3:07.19 | Zimbabwe | 3:09.00 |
1.): The 1500 metres event was won by from Australia in 4:03.11 running as a guest.
2.): The 5000 metres event was won by from Uganda in 14:57.62 running as a guest.
3.): The half marathon event was won by from Uganda in 1:09:10, 2nd was Lucky Bhembe from Swaziland in 1:11:15.00, both running as guests.
4.): The 110 metres hurdles event was won by from Nigeria in 14.34w (wind: +2.3 m/s) running as a guest.
5.): The pole vault event was won by from Australia in 4.90m, 2nd was Tom Lovell from Australia in 4.90m, both competing as a guest.
6.): The long jump event was won by from Nigeria in 7.54m (wind: +0.6 m/s), 3rd was from Nigeria in 7.03m (wind: +1.5 m/s), both competing as a guest.
7.): The triple jump event was won by from Nigeria in 15.88m (wind: +0.4 m/s), 2nd was from Nigeria in 15.86m (wind: +0.8 m/s), both competing as guests.
8.): The shot put event was won by Chima Ugwu from Nigeria in 19.53m competing as a guest.
9.): The discus throw event was won by Chima Ugwu from Nigeria in 53.38m competing as a guest.
Women[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metres (wind: +1.3 m/s) | (FIJ) | 12.03 | (NZL) | 12.10 | (NCL) | 12.13 |
100 metres (Invitation/Exhibition) (wind: +2.4 m/s) | (NGA) | 11.53w | Louise Ayetotche (CIV) | 11.55w | (NGA) | 11.89w |
200 metres (wind: +3.1 m/s) | (NZL) | 25.14w | (FIJ) | 25.32w | Ann Mooney (PNG) | 25.33w |
200 metres (Invitation/Exhibition) (wind: +4.0 m/s) | Omotayo Akinremi (NGA) | 23.47w | Rosemary Okafor (NGA) | 23.85w | (NGA) | 24.16w |
400 metres1.) | Mary Estelle Kapalu (VAN) | 55.37 | Ann Mooney (PNG) | 55.97 | (FIJ) | 57.39 |
800 metres2.) | (NZL) | 2:14.26 | Ann Mooney (PNG) | 2:20.11 | (AUS) | 2:22.42 |
1500 metres3.) | Salome Tabuatalei (FIJ) | 5:15.11 | ||||
5000 metres4.) | (TGA) | 19:58.34 | ||||
2000 metres steeplechase | (NZL) | 7:10.86 | ||||
100 metres hurdles5.) (wind: +2.0 m/s) | (NCL) | 14.86 | Brooke Rangi (NZL) | 14.93 | (AUS) | 15.04 |
400 metres hurdles6.) | Mary Estelle Kapalu (VAN) | 60.62 | ||||
High Jump | (NZL) | 1.68 | Brooke Rangi (NZL) | 1.65 | ||
Pole Vault | (NZL) | 3.20 | ||||
Long Jump7.) | Siulolo Liku (TGA) | 6.15 (wind: +1.2 m/s) | (NZL) | 6.07 (wind: +1.4 m/s) | (NCL) | 6.05 (wind: +1.2 m/s) |
Triple Jump8.) | (NZL) | 11.87 (wind: +0.4 m/s) | (NCL) | 10.75 (wind: +0.5 m/s) | (KIR) | 10.22 (wind: -0.3 m/s) |
Shot Put9.) | Ana Po'uhila (TGA) | 14.36 | (TGA) | 13.75 | Siniva Marsters (COK) | 10.74 |
Discus Throw10.) | (TGA) | 47.04 | (AUS) | 41.34 | Ana Po'uhila (TGA) | 38.41 |
Hammer Throw | (AUS) | 47.42 | (AUS) | 43.63 | Ana Po'uhila (TGA) | 35.29 |
Javelin Throw | Ana Po'uhila (TGA) | 42.32 | (TGA) | 39.49 | (AUS) | 36.42 |
4 x 100 metres relay 11.) | New Zealand | 48.36 | Fiji | 48.46 | Papua New Guinea | 48.74 |
4 x 400 metres relay | New Zealand | 3:54.19 | Australia | 4:27.62 |
1.): The 400 metres event was won by Kudirat Akhigbe from Nigeria in 54.86 running as a guest.
2.): The 800 metres event was won by Léontine Tsiba from Republic of the Congo in 2:05.38, 2nd was Julia Sakara from Zimbabwe in 2:09.53, and 3rd from Nigeria in 2:10.67, all running as guests.
3.): The 1500 metres event was won by Léontine Tsiba from Republic of the Congo in 4:23.12, 2nd was from Uganda in 4:25.72, both running as guests.
4.): The 5000 metres event was won by Dorcus Inzikuru from Uganda in 16:12.0, 2nd was Samukeliso Moyo from Zimbabwe in 17:21.79, and 3rd Priscilla Mamba from Swaziland in 18:13.87, all running as a guest.
5.): The 100 metres hurdles event was won by from Nigeria in 13.99 running as a guest.
6.): The 400 metres hurdles event was won by from Nigeria in 58.27 running as a guest.
7.): The long jump event was won by Chinedu Odozor from Nigeria in 6.39m (wind: +0.8 m/s), 2nd was from Nigeria in 6.30m (wind: +1.0 m/s), both competing as guests.
8.): The triple jump event was won by from Nigeria in 12.75m (wind: +0.4 m/s), 2nd was from Australia in 12.56m (wind: +1.6 m/s), both competing as guests.
9.): The shot put event was won by Vivian Chukwuemeka from Nigeria in 17.67m, 4th was Alifatou Djibril from Togo in 12.87m, both competing as guests.
10.): In the discus throw event, Alifatou Djibril from Togo was 2nd competing as a guest.
11.): The 4x100 metres relay event was won by Nigeria in 45.57 running as guests.
Medal table (unofficial)[]
* Host nation (Australia)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | New Zealand (NZL) | 11 | 8 | 1 | 20 |
2 | Papua New Guinea (PNG) | 7 | 8 | 3 | 18 |
3 | Fiji (FIJ) | 5 | 5 | 6 | 16 |
4 | Tonga (TON) | 5 | 4 | 6 | 15 |
5 | Australia (AUS)* | 2 | 6 | 4 | 12 |
6 | New Caledonia (NCL) | 2 | 3 | 4 | 9 |
7 | Vanuatu (VAN) | 2 | 1 | 2 | 5 |
8 | Guam (GUM) | 2 | 0 | 1 | 3 |
9 | Solomon Islands (SOL) | 1 | 0 | 2 | 3 |
10 | Norfolk Island (NFK) | 1 | 0 | 1 | 2 |
11 | Samoa (SAM) | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 | Northern Mariana Islands (NMI) | 0 | 1 | 1 | 2 |
13 | Cook Islands (COK) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kiribati (KIR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (14 nations) | 39 | 36 | 33 | 108 |
Participation (unofficial)[]
The participation of athletes from 19 countries and 10 guest countries from Africa was reported. In addition, a couple of Australian athletes started as guests out of competition.[2][3][4]
|
African guest countries:
References[]
- ^ OCEANIA CHAMPIONSHIPS, Athletics Weekly, retrieved March 4, 2013
- ^ a b Oceania Athletic Championships-Adelaide, South Australia - ATHLETICS AUSTRALIA - INFORMATION RELEASE - OCEANIA ATHLETICS CHAMPIONSHIPS-ADELAIDE, SOUTH AUSTRALIA - Santos Stadium, Mile End, South Australia - Day 1, August 24, 2000, retrieved March 5, 2013
- ^ a b Boswell, Ian (August 26, 2000), Oceania Athletics Championships-Day 2 Results - ATHLETICS AUSTRALIA - INFORMATION RELEASE - Athletics SA - OCEANIA CHAMPIONSHIPS - Santos Stadium, Adelaide, South Australia - 24-08-00 - 26-08-00 - Day 2, retrieved March 5, 2013
- ^ a b Boswell, Ian (August 27, 2000), Oceania Athletic Championships- Day 3 - ATHLETICS AUSTRALIA - INFORMATION RELEASE - Athletics SA - OCEANIA CHAMPIONSHIPS - Santos Stadium, Adelaide, South Australia - 24-08-00 - 26-08-00 - Day 3, retrieved March 5, 2013
- Oceania Athletics Championships
- International athletics competitions hosted by Australia
- 2000 in athletics (track and field)
- 2000 in Australian sport
- August 2000 sports events in Australia