2012 Oceania Athletics Championships
2012 Oceania Athletics Championships | |
---|---|
Dates | June 27–29 |
Host city | Cairns, Australia |
Venue | Barlow Park |
Level | Senior |
Events | 40 (20 men, 20 women) |
Participation | 20/21 nations |
The 2012 Oceania Athletics Championships were held at the Barlow Park in Cairns, Australia, between June 27–29, 2012.
Medals are awarded in the two regional divisions "East" and "West".
A total of 40 events were contested, 20 by men and 20 by women. Moreover, a mixed 8x100 metres relay, as well as exhibition events for local athletes with disabilities, masters athletes and school age athletes were included.[1]
and sent a Combined "North Australia" Team including athletes who have not been chosen in the official Australian Team.[2] The status of these athletes (e.g., eligibility for winning medals or guest status) could not be determined. However, one source verifies the win of a medal for an athlete representing Northern Australia.[3]
Complete results can be found on the webpages of Oceania Athletics Association[4] and of .[5]
Regional Division East[]
Medal summary[]
Men[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metres (wind: +1.6 m/s) | (NZL) | 10.65 | (NCL) | 10.87 | (NZL) | 11.19 |
200 metres (wind: +0.3 m/s) | (FIJ) | 21.66 | (NCL) | 22.02 | (TGA) | 23.19 |
400 metres | (NZL) | 48.83 | (FIJ) | 49.34 | ||
800 metres | Adrien Kela (NCL) | 1:55.82 | (FIJ) | 2:02.06 | (SAM) | 2:13.60 |
1500 metres | Adrien Kela (NCL) | 4:04.53 | (NCL) | 4:15.20 | (FIJ) | 4:27.01 |
5000 metres | (NCL) | 15:57.90 | (NCL) | 16:52.43 | (NCL) | 17:03.92 |
3000 metres steeplechase | (NCL) | 10:13.80 | (NCL) | 10:47.19 | ||
High Jump | Raihau Maiau (PYF) | 1.85m | (NFK) | 1.74m | ||
Long Jump | Raihau Maiau (PYF) | 7.42m (wind: +2.2 m/s) w | (NZL) | 6.81m (wind: +1.5 m/s) | ||
Triple Jump | (NZL) | 14.74m (wind: +0.4 m/s) | ||||
Shot Put | Emanuele Fuamatu (SAM) | 18.26m | (NZL) | 14.89m | (NZL) | 14.62m |
Discus Throw | Alex Rose (SAM) | 56.29m | (NZL) | 50.43m | (NZL) | 41.02m |
Hammer Throw | Alex Rose (SAM) | 51.10m | (NZL) | 49.58m | ||
4 x 100 metres relay | New Zealand |
41.91 | Tonga Siueni Filimone |
43.16 | ||
4 x 400 metres relay | New Zealand |
3:23.28 | French Polynesia Raihau Maiau Namataiki Tevenino Gregory Bradai |
3:32.30 |
Women[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metres (wind: +0.4 m/s) | (NZL) | 12.32 | (NZL) | 12.46 | Nneka Okpala (NZL) | 12.58 |
200 metres (wind: +0.8 m/s) | (NZL) | 24.97 | (FIJ) | 25.35 | (NZL) | 25.85 |
400 metres | (FIJ) | 57.14 | ||||
1500 metres | (NZL) | 4:40.21 | ||||
5000 metres | (PYF) | 20:27.63 | (NCL) | 20:46.84 | ||
10000 metres | (PYF) | 42:43.71 | ||||
3000 metres steeplechase | (NZL) | 11:21.94 | (NCL) | 13:11.12 | ||
100 metres hurdles (wind: +0.0 m/s) | (NZL) | 14.51 | ||||
400 metres hurdles | (NZL) | 61.63 | ||||
High Jump | (NZL) | 1.71m | ||||
Triple Jump | Nneka Okpala (NZL) | 12.85m (wind: +1.9 m/s) | (NZL) | 12.38m (wind: +2.6 m/s) w | ||
Shot Put | (ASA) | 11.44m | (NCL) | 10.93m | ||
Discus Throw | (ASA) | 48.99m | (ASA) | 44.91m | (NCL) | 40.78m |
Hammer Throw | (NZL) | 47.78m | (ASA) | 41.98m | ||
Javelin Throw | Tori Peeters (NZL) | 42.21m | (ASA) | 34.20m | ||
5000 metres Walk | (NZL) | 24:34.24 | ||||
10000 metres Walk | (NZL) | 49.43 | ||||
4 x 100 metres relay | Fiji Miriama Senokonoko |
49.72 | ||||
4 x 400 metres relay | Fiji Miriama Senokonoko |
3:59.33 | New Zealand |
4:00.71 |
Medal Table East (unofficial)[]
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | New Zealand (NZL) | 17 | 7 | 5 | 29 |
2 | New Caledonia (NCL) | 4 | 8 | 2 | 14 |
3 | Fiji (FIJ) | 4 | 3 | 1 | 8 |
4 | French Polynesia (PYF) | 4 | 1 | 0 | 5 |
5 | Samoa (SAM) | 3 | 0 | 1 | 4 |
6 | American Samoa (ASA) | 2 | 3 | 0 | 5 |
7 | Tonga (TON) | 0 | 1 | 1 | 2 |
8 | Norfolk Island (NFK) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Totals (8 nations) | 34 | 24 | 10 | 68 |
Participation East (unofficial)[]
The participation of athletes from 10 countries could be determined.[4] Tuvalu sent only athletes for the U-20 championships. East regional division:
|
Regional Division West[]
Medal summary[]
Men[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metres (wind: +1.2 m/s) | (PNG) | 11.06 | (PNG) | 11.08 | (VAN) | 11.28 |
200 metres (wind: +1.1 m/s) | (AUS) | 21.57 | (PNG) | 22.13 | (AUS) (PNG) |
22.14 |
400 metres | (AUS) | 47.54 | (AUS) | 47.87 | (PNG) | 48.65 |
800 metres | (AUS) | 1:52.76 | Arnold Sorina (VAN) | 1:53.33 | Derek Mandell (GUM) | 1:56.51 |
1500 metres | Derek Mandell (GUM) | 4:02.81 | (AUS) | 4:12.47 | / (NAUS) | 4:14.94 |
5000 metres | / (NAUS) | 16:13.19 | (GUM) | 16:26.54 | / (NAUS) | 17:12.91 |
10000 metres | (GUM) | 34:17.44 | (AUS) | 36:37.82 | ||
3000 metres steeplechase | (AUS) | 10:43.68 | ||||
110 metres hurdles (wind: +1.9 m/s) | (AUS) | 14.69 | (AUS) | 15.77 | (GUM) | 17.32 |
400 metres hurdles | (GUM) | 57.57 | (AUS) | 58.22 | (GUM) | 65.85 |
High Jump1.) | / (NAUS) | 1.96m | (PNG) | 1.93m | (AUS) | 1.90m |
Long Jump | (AUS) | 7.44m (wind: +1.9 m/s) | (AUS) | 7.12m (wind: +2.0 m/s) | (AUS) | 6.67m (wind: +2.2 m/s) w |
Triple Jump | (AUS) | 15.32m (wind: +0.4 m/s) | (AUS) | 14.20m (wind: -0.4 m/s) | (AUS) | 14.09m (wind: -0.3 m/s) |
Shot Put | (NRU) | 13.53m | (AUS) | 12.88m | (KIR) | 12.35m |
Discus Throw | (AUS) | 40.16m | (NRU) | 38.99m | (KIR) | 38.03m |
Hammer Throw | (NRU) | 27.21m | ||||
Javelin Throw | (AUS) | 46.70m | ||||
5000 metres Walk | (AUS) | 21:39.81 | (AUS) | 22:24.31 | ||
10000 metres Walk (Exhibition) | / (NAUS) | 40.21 | (AUS) | 44.09 | (AUS) | 46.04 |
4 x 100 metres relay2.) | Papua New Guinea |
42.30 | Australia |
42.50 | Vanuatu Daniel Philimon |
45.37 |
4 x 400 metres relay3.) | Australia |
3:12.56 | Papua New Guinea |
3:15.60 | Vanuatu Arnold Sorina |
3:32.21 |
1.): The high jump event was won by from Australia in 2.00m competing as a guest.
2.): The 4 x 100 metres relay event was won by Australia "B" (Anthony Alozie, Isaac Ntiamoah, Andrew McCabe, Josh Ross) in 39.45 running as guests.
3.): The 4 x 400 metres relay event was won by Japan (Kei Takase, Yuzo Kanemaru, Yoshihiro Azuma, Hiroyuki Nakano) in 3:06.90 running as guests. Australia "B" (, , , ) came in 4th in 3:24.69 also running a guests.
Women[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metres (wind: +1.3 m/s) | (NRU) | 12.28 | (AUS) | 12.29 | (NMI) | 13.20 |
200 metres (wind: +0.8 m/s) | (AUS) | 24.70 | / (NAUS) | 25.98 | (NMI) | 27.04 |
400 metres | Donna Koniel (PNG) | 56.17 | (AUS) | 57.14 | (AUS) | 57.89 |
800 metres | / (NAUS) | 2:12.38 | Haley Nemra (MHL) | 2:16.04 | Donna Koniel (PNG) | 2:16.41 |
1500 metres | / (NAUS) | 4:32.16 | (AUS) | 4:47.15 | Amy Atkinson (GUM) | 4:57.76 |
5000 metres | (SOL) | 22:03.24 | ||||
400 metres hurdles | Donna Koniel (PNG) | 61.54 | (AUS) | 66.37 | (AUS) | 84.09 |
High Jump | (AUS) | 1.68m | (AUS) | 1.68m | / (NAUS) | 1.65m |
Triple Jump | (AUS) | 13.31m (wind: +2.2 m/s) w | (AUS) | 11.38m (wind: +1.8 m/s) | ||
Shot Put | (AUS) | 12.87m | ||||
Discus Throw1.) | (AUS) | 38.81m | (AUS) | 37.46m | ||
Hammer Throw | (AUS) | 47.76m | / (NAUS) | 41.55m | (AUS) | 37.64m |
5000 metres Walk | Claire Tallent (AUS) | 21:57.48 | (AUS) | 23:09.62 | ||
10000 metres Walk | Claire Tallent (AUS) | 44.19 | Tanya Holliday (AUS) | 45.23 | (AUS) | 48.39 |
4 x 100 metres relay2.) | Australia |
49.55 | Papua New Guinea Adrine Monagi Donna Koniel |
50.65 | Northern Mariana Islands |
53.79 |
4 x 400 metres relay | Australia |
4:00.81 | Papua New Guinea Donna Koniel Poro Gahekave |
4:01.77 |
1.): The discus throw event was won by Dani Samuels from Australia in 56.70m competing as a guest.
2.): The 4 x 100 metres relay event wa won by Japan (Anna Doi, Momoko Takahashi, Chisato Fukushima, Yumeka Sano) in 44.39 competing as guests.
Medal Table West (unofficial)[]
* Host nation (Australia)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Australia (AUS)* | 21 | 19 | 8 | 48 |
2 | Papua New Guinea (PNG) | 4 | 6 | 3 | 13 |
3 | / North Australia | 4 | 2 | 3 | 9 |
4 | Guam (GUM) | 3 | 1 | 4 | 8 |
5 | Nauru (NRU) | 3 | 1 | 0 | 4 |
6 | Solomon Islands (SOL) | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | Vanuatu (VAN) | 0 | 1 | 3 | 4 |
8 | Marshall Islands (MHL) | 0 | 1 | 0 | 1 |
9 | Northern Mariana Islands (NMI) | 0 | 0 | 3 | 3 |
10 | Kiribati (KIR) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Totals (10 nations) | 36 | 31 | 26 | 93 |
Participation West (unofficial)[]
The participation of athletes from 10 countries could be determined.[4] In addition, a combined Northern Australia team including athletes from the Northern Territory and North Queensland participated. There were no athletes from Palau.
|
References[]
- ^ Oceania Championships back in Cairns, OAA, June 19, 2012, retrieved March 10, 2013
- ^ van der Meer, Alex, Nominations for Combined North Australia Team at Oceania Championships, , retrieved March 10, 2013
- ^ Good results from NT athletes during the Oceania Regional Championships celebrated in Cairns, , retrieved March 10, 2013
- ^ a b c Oceania Regional Championships 2012 – 27/06/2012 to 29/06/2012 – Barlow Park – Cairns – Results (PDF), OAA, July 2, 2012, archived from the original (PDF) on October 30, 2013, retrieved March 10, 2013
- ^ Oceania Regional Championships 2012 – 27/06/2012 to 29/06/2012, , archived from the original on 2012-06-30, retrieved March 10, 2013
External links[]
- Oceania Athletics Championships
- International athletics competitions hosted by Australia
- 2012 in athletics (track and field)
- 2012 in Australian sport
- June 2012 sports events in Australia