2001 UCI Track Cycling World Cup Classics
The 2001 UCI Track Cycling World Cup Classics is a multi race tournament over a season of track cycling. The season ran from 25 May 2001 to 26 August 2001. The World Cup is organised by the UCI.
Results[]
Men[]
Event | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|
Colombia, Cali — 25–27 May | |||
Individual pursuit | Stefan Steinweg (GER) | Hayden Godfrey (NZL) | (FRA) |
1 km time trial | Chris Hoy (GBR) | (FRA) | Carsten Bergemann (GER) |
Points race | Gregory Henderson (NZL) | Leonardo Duque (COL) | Robert Sassone (FRA) |
Sprint | Laurent Gané (FRA) | (GER) | José Antonio Villanueva (ESP) |
Team pursuit | New Zealand Hayden Godfrey Gregory Henderson Matthew Randall Lee Maxwell Vertongen |
Colombia Arles Castro Leonardo Duque Víctor Herrera José Serpa |
Spain Sergio Escobar Asier Maeztu |
Keirin | Laurent Gané (FRA) | Jens Fiedler (GER) | Labros Vasilopoulos (GRE) |
Team sprint | Germany Carsten Bergemann Jens Fiedler |
France Mickaël Bourgain Laurent Gané |
Great Britain Chris Hoy Andrew Slater |
Madison | Germany Stefan Steinweg Erik Weispfennig |
Argentina Juan Curuchet Edgardo Simon |
Switzerland Alexander Aeschbach Franco Marvulli |
Poland, Szczecin — 8–10 June | |||
Individual pursuit | Jens Lehmann (GER) | Alexander Symonenko (UKR) | Alexei Markov (RUS) |
Points | Franz Stocher (AUT) | Vasyl Yakovlev (UKR) | Milan Kadlec (CZE) |
Sprint | Roberto Chiappa (ITA) | Pavel Buran (CZE) | Viesturs Berzins (LAT) |
Team pursuit | Germany Jens Lehmann Andreas Müller Sébastian Siedler |
Great Britain Paul Manning Bryan Steel Bradley Wiggins |
Ukraine Sergiy Chernyavsky Roman Kononenko Alexander Symonenko |
Keirin | Pavel Buran (CZE) | Jaroslav Jerabek (SVK) | Viesturs Berzins (LAT) |
Team sprint | Poland Grzegorz Krejner Lukasz Kwiatkowski Marcin Mientki |
Ukraine Andrei Vynokurov |
Germany Stefan Nimke Eyk Pokorny René Wolff |
Madison | Switzerland Alexander Aeschbach Franco Marvulli |
Netherlands Robert Slippens Danny Stam |
Austria Roland Garber Franz Stocher |
1 km time trial | Teun Mulder (NED) | Stefan Nimke (GER) | Andrei Vynokurov (UKR) |
Italy, Pordenone — 29 June–1 July | |||
Individual pursuit | Thomas Liese (GER) | Bradley Wiggins (GBR) | Ruslan Pidgornyy (UKR) |
1 km time trial | Sören Lausberg (GER) | Marty Nothstein (USA) | (FRA) |
Points race | Ho-Sung Cho (KOR) | (ITA) | Olexandr Fedenko (UKR) |
Sprint | Laurent Gané (FRA) | Mickaël Bourgain (FRA) | Ainārs Ķiksis (LAT) |
Team pursuit | Ukraine Ruslan Pidgorniy Uleksandr Fedenko Sergiy Chernyavskyy |
Great Britain | Australia |
Keirin | Ainārs Ķiksis (LAT) | (JPN) | Marty Nothstein (USA) |
Team sprint | Spain Aguilar José Antonio Escuredo Salvador Melia |
Poland Krejner Zielinski Mientki |
Italy Brossa Roberto Chiappa McFarlane |
Madison | Cancelled | ||
Mexico, Mexico — 10–12 August | |||
Individual pursuit | (FRA) | Sergio Escobar (ESP) | Alexei Markov (RUS) |
1 km time trial | Arnaud Tournant (FRA) | Mark Renshaw (AUS) | Grzegorz Krejner (POL) |
Points race | Robert Sassone (FRA) | Marco Arriagada (CHI) | Joan Llaneras (ESP) |
Sprint | Roberto Chiappa (ITA) | (USA) | (FRA) |
Team pursuit | Russia Alexei Markov Vladislav Borisov Vladimir Karpets Alexander Serov |
Netherlands | Chile |
Keirin | José Antonio Villanueva (ESP) | Grzegorz Krejner (POL) | Craig MacLean (GBR) |
Team sprint | France Mickaël Bourgain Arnaud Tournant |
Japan |
United States Giddeon Massie |
Madison | Spain | Russia | Netherlands |
Malaysia, Ipoh — 24–26 August | |||
Individual pursuit | Franco Marvulli (SUI) | (JPN) | Vadim Kravchenko (KAZ) |
1 km time trial | Stefan Nimke (GER) | Mark Renshaw (AUS) | (FRA) |
Points race | Matthew Gilmore (BEL) | Jimmi Madsen (DEN) | James Carney (USA) |
Sprint | Jobie Dajka (AUS) | (GER) | René Wolff (GER) |
Team pursuit[1] | Germany Leif Lampater Christian Müller |
Czech Republic Blaha Hlavac Kesl Kozuvek |
Kazakhstan |
Keirin | Jobie Dajka (AUS) | Florian Rousseau (FRA) | Marty Nothstein (USA) |
Team sprint[2] | Germany Stefan Nimke Rene Wolff |
France Florian Rousseau |
Japan |
Madison[2] | Switzerland Franco Marvulli Alexander Aeschbach |
United States James Carney Colby Pearce |
Belgium[3] Matthew Gilmore Wouter van Mechelen |
Final standings | |||
Individual pursuit | (FRA) | Sergio Escobar (ESP) | Alexei Markov (RUS) |
1 km time trial | Mark Renshaw (AUS) | Stefan Nimke (GER) | (FRA) |
Points race | James Carney (USA) | Robert Sassone (FRA) | Franz Stocher (AUT) |
Sprint | Roberto Chiappa (ITA) shared with Laurent Gané (FRA) | Mickaël Bourgain (FRA) | |
Team pursuit | Germany | Great Britain shared with Ukraine | |
Keirin | Pavel Buran (CZE) | Josiah Ng (MAS) shared with Marty Nothstein (USA) | |
Team sprint | Germany shared with France | Japan | |
Madison | Switzerland | Spain | United States |
Women[]
Event | Winner | Second | Third |
---|---|---|---|
Colombia, Cali — 25–27 May | |||
Sprint | Natalia Markovnichenko (BLR) | Svetlana Grankovskaia (RUS) | Tanya Lindenmuth (USA) |
Individual pursuit | María Luisa Calle (COL) | Emma Davies (GBR) | Elena Tchalykh (RUS) |
Points race | Belem Guerrero (MEX) | Teodora Ruano (ESP) | Katherine Bates (AUS) |
500 m time trial | Natalia Markovnichenko (BLR) | Nancy Contreras (MEX) | Svetlana Grankovskaia (RUS) |
Poland, Szczecin — 8–10 June | |||
Sprint | Natalia Markovnichenko (BLR) | Svetlana Grankovskaia (RUS) | Oksana Grichina (RUS) |
Individual pursuit | Leontien van Moorsel (NED) | Katherine Bates (AUS) | Lada Kozlíková (CZE) |
Points race | Leontien van Moorsel (NED) | Katherine Bates (AUS) | Mirella van Melis (NED) |
500 m time trial | Natalia Markovnichenko (BLR) | Katrin Meinke (GER) | Lori-Ann Muenzer (CAN) |
Italy, Pordenone — 29 June–1 July | |||
Sprint | Natalia Markovnichenko (BLR) | Svetlana Grankovskaia (RUS) | Oksana Grichina (RUS) |
Individual pursuit | Olga Slioussareva (RUS) | Anouska van der Zee (NED) | Alison Wright (AUS) |
Points race | Olga Slioussareva (RUS) | Rochelle Gilmore (AUS) | (GER) |
500 m time trial | Natalia Markovnichenko (BLR) | (UKR) | Oksana Grichina (RUS) |
Mexico, Mexico — 10–12 August | |||
Sprint | Nancy Contreras (MEX) | Tammy Thomas (USA) | (FRA) |
Individual pursuit | Sarah Ulmer (NZL) | Anouska van der Zee (NED) | Erin Mirabella (USA) |
Points race | Belem Guerrero (MEX) | Anouska van der Zee (NED) | Erin Mirabella (USA) |
500 m time trial | Nancy Contreras (MEX) | Tammy Thomas (USA) | Lori-Ann Muenzer (CAN) |
Malaysia, Ipoh — 24–26 August | |||
Sprint | Lori-Ann Muenzer (CAN) | Kerrie Meares (AUS) | Katrin Meinke (GER) |
Individual pursuit | Christina Becker (GER) | Diana Žiliūtė (LTU) | Katherine Bates (AUS) |
Points race | Christina Becker (GER) | Cathy Moncassin (FRA) | (CAN) |
500 m time trial | Lori-Ann Muenzer (CAN) | Katrin Meinke (GER) | Yan Wang (CHN) |
Final standings | |||
Sprint | Natalia Markovnichenko (BLR) | Svetlana Grankovskaia (RUS) | (GER) |
Individual pursuit | Katherine Bates (AUS) | Erin Mirabella (USA) | Anouska van der Zee (NED) |
Points race | Belem Guerrero (MEX) | Katherine Bates (AUS) | Erin Mirabella (USA) |
500 m time trial | Natalia Markovnichenko (BLR) | Nancy Contreras (MEX) | Lori-Ann Muenzer (CAN) |
References[]
- Round 1, Cali (Archived on June 10, 2009; results archived on June 9, 2010)
- Round 2, Szczecin (Results archived on June 9, 2010)
- Round 3, Pordenone (Results archived on June 9, 2010)
- Round 4, Mexico (Results archived on June 9, 2010)
- Round 5, Ipoh (Results archived on June 9, 2010)
- ^ Baharudin, Zakri (2001-08-26). "Germany close in on leaders". New Straits Times. Archived from the original on 2014-07-14. Retrieved 2012-10-16. – via HighBeam Research (subscription required)
- ^ Jump up to: a b Baharudin, Zakri (2001-08-27). "Champions Germany a class above the rest". New Straits Times. Archived from the original on 2014-07-14. Retrieved 2012-10-16. – via HighBeam Research (subscription required)
- ^ New Straits Times records the third place team as Marc Altmann and Leif Lamparter of Germany, but the official results put Belgium in third place, with no German team classified
Categories:
- 2001 in track cycling
- UCI Track Cycling World Cup