This article presents a list of the historical events and publications of Australian literature during 2003 .
Events [ ]
Peter Carey and Joan London join the list of authors who have withdrawn from contention for the Tasmania Pacific Region Prize. In 2002 Richard Flanagan and Tim Winton also declined to have their books nominated for the prize in protest at the involvement of Forestry Tasmania as a sponsor of the Ten Days on the Island festival at which the award winner is to be announced.[1]
Members of The Australian Society of Authors (ASA) voted in their Society's 40th anniversary poll to select Australia's favourite book. Tim Winton 's Cloudstreet headed the poll followed by The Man Who Loved Children by Christina Stead and The Fortunes of Richard Mahony by Henry Handel Richardson .[2]
Nevil Shute 's 1950 novel, A Town Like Alice was included in a BBC-sponsored UK survey of 100 popular novels, but has failed to make a similar Australian list.[3]
Major publications [ ]
Literary fiction [ ]
Children's and Young Adult fiction [ ]
Pamela Allen – Cuthbert's Babies
Paul Collins – The Earthborn
Kate Constable – The Waterless Sea
Marianne Curley – The Dark
Justin D'Ath – Shaedow Master
Garry Disher – Eva's Angel
John Heffernan – GBH
Melina Marchetta – Saving Francesca
David Metzenthen – Boys of Blood and Bone
Jaclyn Moriarty – Finding Cassie Crazy
Garth Nix
Janeen Webb – The Silken Road to Samarkand
Crime [ ]
Kirsty Brooks – The Vodka Dialogue
Ian Callinan – Appointment at Amalfi
Jon Cleary – Degrees of Connection
Peter Corris – Master's Mates
Michelle de Kretser – The Hamilton Case
Garry Disher – Kittyhawk Down
Kerry Greenwood – The Castlemaine Murders: A Phryne Fisher Mystery
Wayne Grogan – Junkie Pilgrim
Gabrielle Lord – Lethal Factor
Barry Maitland – The Verge Practice
Matthew Reilly – Scarecrow
Gregory David Roberts – Shantaram
Michael Robotham – The Suspect
Steve J. Spears – Murder at the Fortnight
Peter Temple – White Dog
Lee Tulloch – The Cutting: A Nullin Mystery
Robin Wallace-Crabbe – The Forger
Romance [ ]
Ally Blake – The Wedding Wish
Lucy Clark – Englishman at Dingo Creek
Barbara Hannay – A Wedding at Windaroo
Stephanie Laurens – A Gentleman's Honor
Di Morrissey – Barra Creek
Candice R. Proctor – Beyond Sunrise
Meredith Webber – Outback Encounter
Science Fiction and Fantasy [ ]
Max Barry – Jennifer Government
K. A. Bedford – Orbital Burn
K. J. Bishop – The Etched City
Russell Blackford – An Evil Hour
Trudi Canavan – The High Lord
Cecilia Dart-Thornton – The Battle of Evernight
Sara Douglass – God's Concubine
Jennifer Fallon
Eye of the Labyrinth
Lord of the Shadows
Lian Hearn – Grass for His Pillow
Ian Irvine – Terminator Gene
Victor Kelleher – Born of the Sea
Glenda Larke – The Aware
Fiona McIntosh – Myrren's Gift
Anthony O'Neill – The Lamplighter
Kate Orman – Blue Box
Tony Shillitoe – Freedom
Kim Wilkins – The Autumn Castle
Sean Williams and Shane Dix – Heirs of Earth
Drama [ ]
Mireille Juchau – White Gifts
Hannie Rayson – Inheritance
Henri Szeps – One Life, Two Journeys
David Williamson – Birthrights
Poetry [ ]
Judith Beveridge – Wolf Notes
Laurie Duggan – Mangroves
Stephen Edgar – Lost in the Foreground
Clive James – The Book of My Enemy : Collected Verse, 1958–2003
John Kinsella – Peripheral Light
Non-fiction [ ]
Fiona Capp – That Oceanic Feeling
Inga Clendinnen – Dancing with Strangers
Patricia Crawford and Ian Crawford – Contested Country: A History of the Northcliffe Area
David Hollinsworth – They Took the Children
Stuart Macintyre and Anna Clark – The History Wars
Peter Robb – A Death in Brazil
Biographies [ ]
Graeme Blundell – King: The Life and Comedy of Graham Kennedy
Lorraine Day – Gordon of Dingley Dell: The Life of Adam Lindsay Gordon (1833–1870): Poet and Horseman
Edward Duyker – Citizen Labillardiere: A Naturalist's Life in Revolution and Exploration (1755–1834)
Greg Growden – The Snowy Baker Story
Barry Hill – Broken Song: T.G.H. Strehlow and Aboriginal Possession
Tom Keneally – Abraham Lincoln
Jonathan King – Gallipoli: Our Last Man Standing: The Extraordinary Life of Alec Campbell
Garry Linnell – Playing God: The Rise and Fall of Gary Ablett
Peter Singer – Pushing Time Away: My Grandfather and the Tragedy of Jewish Vienna
Nicholas Thomas – Discoveries: The Voyages of Captain Cook
Anne Whitehead – Bluestocking in Patagonia
Awards and honours [ ]
Note: these awards were presented in the year in question.
Lifetime achievement [ ]
Fiction [ ]
International [ ]
National [ ]
Children and Young Adult [ ]
National [ ]
Crime and Mystery [ ]
National [ ]
Award
Category
Author
Title
Publisher
Davitt Award
Novel
Gabrielle Lord
Baby Did a Bad, Bad Thing
Hodder Headline Australia
Alex Palmer
Blood Redemption
HarperCollins
Ned Kelly Award
Novel
Peter Temple
White Dog
Text Publishing
First novel
Alex Palmer
Blood Redemption
HarperCollins
Science Fiction [ ]
Award
Category
Author
Title
Publisher
Aurealis Award
Sf Novel
Jonathan Blum and Kate Orman
Fallen Gods
Telos Publishing
Sf Short Story
Brendan Duffy
"Louder Echo"
Agog! Terrific Tales
Fantasy Novel
Garth Nix
Abhorsen
Allen and Unwin
Fantasy Short Story
Lucy Sussex
"La Sentinelle "
Southern Blood: New Australian Tales of the Supernatural
Horror Novel
Victor Kelleher
Born of the Sea
Viking Books
Horror Short Story
Simon Brown
"Love is a Stone"
Gathering the Bones
Young Adult Novel
Garth Nix
Abhorsen
Allen and Unwin
Carole Wilkinson
Dragonkeeper
Black Dog Books
Ditmar Award
Novel
Sean Williams and Shane Dix
Echoes of Earth
HarperCollins
Short Fiction
Deborah Biancotti
"King of All and The Metal Sentinel"
Agog! Fantastic Fiction
Collected Work
Cat Sparks ed.
Agog! Fantastic Fiction
Agog! Press
Non-Fiction [ ]
Award
Category
Author
Title
Publisher
The Age Book of the Year
Non-Fiction
Ann Galbally
Charles Condor: The Last Bohemian
Miegunyah Press
National Biography Award
Peter Rose
Rose Boys
Allen & Unwin
Don Watson
Recollections of a Bleeding Heart : a Portrait of Paul Keating PM
Random House
New South Wales Premier's Literary Awards
Non-Fiction
Mark McKenna
Looking for Blackfellas' Point: An Australian History of Place
University of New South Wales Press
New South Wales Premier's History Awards
Australian History
James Bowen and Margarita Bowen
The Great Barrier Reef: History, Science, Heritage
Cambridge University Press
Community and Regional History
Erik Eklund
Steel Town: The Making and Breaking of Port Kembla
Melbourne University Press
General History
David Garrioch
The Making of Revolutionary Paris
University of California Press
Young People's
Alan Tucker
My Story: The Bombing of Darwin, The Diary of Tom Taylor
Scholastic Press
Queensland Premier's Literary Awards
Non-fiction
Margaret Simons
Meeting of the Waters
Hachette Australia
History
Richard Bosworth
Mussolini
Oxford University Press
Victorian Premier's Literary Award
Non-fiction
Graeme Davison
Car Wars: How the Car Won Our Hearts and Conquered Our Cities
Allen & Unwin
Poetry [ ]
Drama [ ]
Deaths [ ]
16 March – Susan McGowan, poet (born 1907)
18 March – Julie Lewis, short story writer (born 1925)
30 March – Nick Enright , playwright and screenwriter (born 1950)
2 April – Joan Phipson , writer for children and young adults (born 1912)
20 April – Bill Wannan, editor (born 1915)
1 May – Stephen Estaban Kelen , dramatist (born 1912)
28 June – Clem Christesen , poet and founding editor of Meanjin (born 1911)
30 June – Oriel Gray , playwright and screenwriter (born 1920)
23 November – Hesba Brinsmead , writer for children (born 1922)
See also [ ]
References [ ]
Note: all references relating to awards can, or should be, found on the relevant award's page.
Years in
Australian literature (1860–present)
19th century 20th century 21st century