The men's tournament of the 2010 European Curling Championships took place from December 4 – 11, 2010. The winners of the Group C tournament in Howwood , Scotland (Slovakia and Belarus ) move on to the Group B tournament in Monthey .
The top eight men's teams at the 2010 ECC represented their nations at the 2011 Ford World Men's Curling Championship in Regina , Saskatchewan , Canada.
A change in the system of play sees the C group games played as a qualifier and was held from September 24–28, 2010.[1] Ranking from the 2009 European Curling Championships determined the group placings for the 2010 tournament.[2]
Group A [ ]
Teams [ ]
Standings [ ]
Key
Countries to Playoffs
Countries relegated to 2011 Group B
Results [ ]
Draw 1 [ ]
Saturday, December 4, 12:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Edin)
0
0
3
0
0
2
1
0
2
X
8
Netherlands (Vilain)
0
1
0
1
0
0
0
1
0
X
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
0
0
0
0
0
2
0
0
2
X
4
Scotland (McMillan)
0
0
0
0
0
0
1
0
0
X
1
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
0
1
0
0
3
0
2
1
X
X
7
Switzerland (Schwaller)
0
0
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
0
3
0
0
2
0
1
1
0
0
7
Denmark (Stjerne)
2
0
1
2
0
0
0
0
1
2
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Kapp)
2
1
0
2
2
0
X
X
X
X
7
Russia (Drozdov)
0
0
1
0
0
1
X
X
X
X
2
Draw 2 [ ]
Saturday, December 4, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
1
0
0
1
1
0
0
1
2
6
France (Dufour)
1
0
1
0
0
0
0
1
0
0
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Schwaller)
0
2
0
0
0
1
0
1
1
X
5
Netherlands (Vilain)
0
0
1
0
1
0
1
0
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Drozdov)
1
0
0
0
1
0
3
0
1
0
6
Sweden (Edin)
0
0
0
2
0
2
0
2
0
1
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (McMillan)
0
0
2
0
0
0
0
3
0
X
5
Germany (Kapp)
0
1
0
0
2
1
2
0
3
X
9
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
0
1
0
2
0
1
0
2
1
X
7
Czech Republic (Snítil)
0
0
1
0
1
0
1
0
0
X
3
Draw 3 [ ]
Sunday, December 5, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Scotland (McMillan)
0
0
1
0
1
0
0
2
0
2
2
8
Russia (Drozdov)
0
2
0
1
0
0
2
0
1
0
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Kapp)
0
0
2
1
0
2
0
1
0
1
7
Czech Republic (Snítil)
0
0
0
0
1
0
1
0
3
0
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
0
1
0
1
0
0
1
0
2
0
5
Denmark (Stjerne)
0
0
1
0
1
1
0
2
0
1
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
France (Dufour)
0
0
0
2
0
0
1
0
0
0
0
3
Netherlands (Vilain)
0
0
0
0
2
0
0
1
0
0
1
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Edin)
0
1
2
0
0
0
2
0
1
0
6
Switzerland (Schwaller)
1
0
0
0
1
1
0
2
0
2
7
Draw 4 [ ]
Monday, December 6, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Kapp)
0
0
0
0
0
1
0
2
0
X
3
Norway (Ulsrud)
1
0
3
1
0
0
1
0
1
X
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Edin)
0
2
2
0
1
0
0
1
X
X
6
France (Dufour)
0
0
0
0
0
1
0
0
X
X
1
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (McMillan)
2
0
0
1
2
1
0
1
0
X
7
Czech Republic (Snítil)
0
2
0
0
0
0
1
0
1
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Schwaller)
0
0
2
0
2
0
0
3
0
1
8
Russia (Drozdov)
2
0
0
2
0
1
1
0
1
0
7
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Netherlands (Vilain)
1
0
0
0
0
1
0
0
X
X
2
Denmark (Stjerne)
0
3
0
0
1
0
3
1
X
X
8
Draw 5 [ ]
Monday, December 6th, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
0
1
0
2
0
2
0
0
1
0
6
Sweden (Edin)
2
0
3
0
1
0
2
0
0
1
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
1
0
1
0
0
X
X
X
X
2
Germany (Kapp)
3
0
2
0
1
2
X
X
X
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Netherlands (Vilain)
0
1
0
0
2
1
0
0
1
0
5
Russia (Drozdov)
1
0
1
3
0
0
1
0
0
1
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
0
2
1
0
1
0
2
0
X
X
6
France (Dufour)
0
0
0
0
0
1
0
1
X
X
2
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Schwaller)
0
2
0
0
2
0
3
0
1
X
8
Scotland (McMillan)
0
0
2
1
0
1
0
2
0
X
6
Draw 6 [ ]
Tuesday, December 7, 10:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Drozdov)
0
0
0
0
0
0
1
0
1
X
2
Denmark (Stjerne)
0
1
1
0
0
1
0
2
0
X
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
0
1
1
0
0
1
0
X
X
X
3
Switzerland (Schwaller)
1
0
0
3
2
0
2
X
X
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Edin)
0
1
0
0
2
0
1
0
0
X
4
Norway (Ulsrud)
1
0
0
2
0
1
0
0
2
X
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Netherlands (Vilain)
0
0
0
0
0
0
2
0
0
X
2
Scotland (McMillan)
1
0
0
0
1
1
0
1
2
X
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
0
0
0
1
0
1
0
0
X
X
2
Germany (Kapp)
2
0
0
0
1
0
3
2
X
X
8
Draw 7 [ ]
Tuesday, December 7, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
2
0
2
0
0
0
0
2
0
1
7
Switzerland (Schwaller)
0
3
0
0
0
0
2
0
4
0
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
2
0
0
0
0
1
1
0
0
3
7
Russia (Drozdov)
0
0
2
0
1
0
0
2
0
0
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
1
0
0
0
0
0
0
1
0
X
2
Scotland (McMillan)
0
0
1
2
0
1
0
0
1
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Kapp)
2
0
1
0
1
0
2
0
0
1
7
Sweden (Edin)
0
2
0
2
0
1
0
0
1
0
6
Draw 8 [ ]
Wednesday, December 8, 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
France (Dufour)
0
0
0
1
0
0
0
1
2
0
1
5
Scotland (McMillan)
0
1
0
0
0
2
0
0
0
1
0
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Netherlands (Vilain)
0
0
1
0
0
0
1
X
X
X
2
Norway (Ulsrud)
1
0
0
4
2
1
0
X
X
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Schwaller)
1
0
0
2
1
0
1
0
0
1
6
Germany (Kapp)
0
1
1
0
0
1
0
1
0
0
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Russia (Drozdov)
0
1
0
0
0
0
1
0
0
2
0
4
Czech Republic (Snítil)
0
0
0
1
0
1
0
1
1
0
1
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
1
0
0
0
1
0
0
1
1
0
4
Sweden (Edin)
0
1
1
1
0
2
0
0
0
2
7
Draw 9 [ ]
Thursday, December 9th, 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Netherlands (Vilain)
0
2
0
1
0
0
0
0
2
0
5
Germany (Kapp)
1
0
1
0
2
0
2
1
0
1
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (McMillan)
1
0
1
0
0
1
0
1
1
2
7
Sweden (Edin)
0
2
0
0
2
0
1
0
0
0
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
1
0
0
2
0
1
0
2
2
X
8
France (Dufour)
0
0
1
0
0
0
2
0
0
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
1
0
2
0
2
2
0
3
2
X
12
Switzerland (Schwaller)
0
1
0
2
0
0
2
0
0
X
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Drozdov)
1
0
1
0
2
0
2
0
1
X
7
Norway (Ulsrud)
0
2
0
2
0
1
0
3
0
X
8
Tie-breaker 7/8 game [ ]
Thursday, December 9, 20:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
0
1
0
0
0
1
0
1
0
X
3
Czech Republic (Snitil)
2
0
1
2
0
0
2
0
1
X
8
World Challenge [ ]
Challenge 1 [ ]
Friday, December 10, 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
1
1
1
0
2
0
3
2
1
X
11
Italy (Retornaz)
0
0
0
3
0
2
0
0
0
X
5
Challenge 2 [ ]
Saturday, December 11, 09:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
1
0
2
0
0
0
3
0
1
0
7
Italy (Retornaz)
0
2
0
2
0
1
0
2
0
1
8
Challenge 3 [ ]
Saturday, December 11, 13:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Dufour)
2
0
4
0
0
0
0
1
1
X
8
Italy (Retornaz)
0
2
0
1
1
0
0
0
0
X
4
France moves on to the 2011 World Men's Championships .
Playoffs [ ]
Page 1 vs. 2 [ ]
Thursday, December 9, 20:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Schwaller)
0
0
2
0
0
0
0
0
2
0
4
Norway (Ulsrud)
0
0
0
0
1
2
1
0
0
1
5
Page 3 vs. 4 [ ]
Thursday, December 9, 20:00
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Kapp)
1
0
1
0
2
0
0
1
0
X
5
Denmark (Stjerne)
0
1
0
1
0
1
2
0
5
X
10
Semifinal [ ]
Friday, December 10, 16:00
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Schwaller)
0
0
2
0
1
0
2
0
2
0
7
Denmark (Stjerne)
0
1
0
3
0
3
0
1
0
1
9
Bronze Medal Game [ ]
Saturday, December 11, 8:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Schwaller)
1
0
2
0
0
1
1
0
2
X
7
Germany (Kapp)
0
1
0
2
0
0
0
1
0
X
4
Gold Medal Game [ ]
Saturday, December 11, 16:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
1
0
0
1
0
0
2
0
0
1
5
Denmark (Stjerne)
0
0
1
0
0
1
0
0
1
0
3
Group B [ ]
Teams [ ]
Group B1
Group B2
Standings [ ]
Key
Countries to Playoffs
Results [ ]
Note: Bulgaria did not start any of their matches, resulting in an automatic walkover for each match.
Draw 1 [ ]
Saturday, December 4, 8:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Croatia (Domazetovic)
0
5
2
1
0
0
0
3
0
0
0
11
Belarus (Kirillov)
2
0
0
0
2
1
1
0
3
2
3
14
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ireland (Gray)
1
0
3
0
1
2
0
1
0
X
8
Wales (Meikle)
0
3
0
1
0
0
1
0
1
X
6
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Finland (Kiiskinen)
2
0
0
2
0
0
0
1
0
X
5
Latvia (Gulbis)
0
1
1
0
4
1
2
0
0
X
9
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Slovakia (Pitonak)
0
0
0
2
0
0
2
2
0
0
6
Belgium (Suter)
0
1
0
0
1
0
0
0
2
1
5
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Hungary (Riesz)
0
0
0
0
0
1
X
X
X
X
1
England (MacDougall)
0
4
1
3
3
0
X
X
X
X
11
Draw 2 [ ]
Saturday, December 4, 16:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
England (MacDougall)
3
0
1
0
3
2
1
X
X
X
10
Spain (Labrador)
0
0
0
1
0
0
0
X
X
X
1
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Greece (Zacharias)
2
0
1
0
3
0
0
1
0
1
0
8
Hungary (Riesz)
0
1
0
2
0
1
2
0
2
0
2
10
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Italy (Retornaz)
0
4
0
3
0
3
0
2
X
X
12
Belgium (Suter)
0
0
1
0
1
0
2
0
X
X
4
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Slovakia (Pitonak)
0
0
1
0
0
0
1
1
0
0
3
Estonia (Lill)
0
0
0
0
0
1
0
0
0
0
1
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wales (Meikle)
1
0
1
0
1
2
0
0
0
X
5
Finland (Kiiskinen)
0
4
0
4
0
0
0
2
1
X
11
Draw 3 [ ]
Sunday, December 5, 8:00
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wales (Meikle)
3
1
0
1
3
0
4
0
3
x
15
Croatia (Domazetovic)
0
0
2
0
0
1
0
3
0
x
6
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Gulbis)
1
2
0
3
0
2
0
0
3
x
11
Belarus (Kirillov)
0
0
1
0
2
0
0
2
0
x
5
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Austria (Fendt)
0
0
1
0
1
0
1
0
0
x
3
Ireland (Gray)
1
1
0
3
0
2
0
1
1
x
9
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Spain (Labrador)
1
0
3
0
3
0
2
4
0
x
13
Greece (Zacharias)
0
2
0
1
0
4
0
0
0
x
7
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Estonia (Lill)
1
0
1
0
0
0
2
0
x
x
4
Italy (Retornaz)
0
1
0
2
4
2
0
2
x
x
11
Draw 4 [ ]
Sunday, December 5, 16:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Slovakia (Pitonak)
0
0
0
2
2
0
0
1
0
1
6
Hungary (Riesz)
0
1
0
0
0
2
0
0
2
0
5
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
England (MacDougall)
0
0
2
0
0
0
2
0
2
0
6
Belgium (Suter)
2
0
0
1
1
1
0
1
0
1
7
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Estonia (Lill)
5
0
2
0
1
2
X
X
X
X
10
Greece (Zacharias)
0
1
0
1
0
0
X
X
X
X
2
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Spain (Labrador)
0
1
2
0
0
0
X
X
X
X
3
Italy (Retornaz)
3
0
0
2
4
2
X
X
X
X
11
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belarus (Kirillov)
0
0
1
0
0
1
0
1
X
X
3
Austria (Fendt)
2
3
0
1
2
0
2
0
X
X
10
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ireland (Gray)
0
0
1
1
0
0
0
0
0
X
2
Latvia (Gulbis)
2
0
0
0
0
1
1
1
0
X
5
Draw 5 [ ]
Monday, December 6, 8:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Austria (Fendt)
2
0
1
0
1
0
2
0
1
0
7
Wales (Meikle)
0
1
0
1
0
1
0
3
0
2
8
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Finland (Kiiskinen)
1
0
2
0
2
0
1
0
2
X
8
Belarus (Kirillov)
0
1
0
2
0
1
0
1
0
X
5
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Croatia (Domazetovic)
0
0
1
1
0
0
0
X
X
X
2
Ireland (Gray)
3
1
0
0
3
1
3
X
X
X
11
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Estonia (Lill)
0
0
0
1
1
0
0
1
1
X
4
England (MacDougall)
1
0
0
0
0
0
1
0
0
X
2
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Greece (Zacharias)
0
2
0
2
0
0
1
0
1
2
0
8
Slovakia (Pitonak)
2
0
1
0
1
2
0
2
0
0
1
9
Draw 6 [ ]
Monday, December 6, 16:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belgium (Suter)
1
0
0
2
0
1
0
1
0
2
7
Estonia (Lill)
0
0
1
0
1
0
0
0
3
0
5
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Italy (Retornaz)
0
2
0
2
0
1
1
1
0
1
8
Slovakia (Pitonak)
1
0
1
0
3
0
0
0
1
0
6
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Spain (Labrador)
0
3
1
0
2
1
0
1
0
X
8
Hungary (Riesz)
2
0
0
2
0
0
0
0
1
X
5
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
England (MacDougall)
0
1
0
1
1
0
2
0
1
X
6
Greece (Zacharias)
0
0
1
0
0
1
0
0
0
X
2
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wales (Meikle)
0
0
0
1
0
2
0
1
X
X
4
Latvia (Gulbis)
1
2
2
0
2
0
2
0
X
X
9
Draw 7 [ ]
Tuesday, December 7, 8:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Greece (Zacharias)
0
0
0
0
0
1
X
X
X
X
1
Italy (Retornaz)
4
3
2
2
1
0
X
X
X
X
12
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Estonia (Lill)
0
1
2
2
0
0
0
1
1
0
0
7
Spain (Labrador)
2
0
0
0
2
1
0
0
0
2
1
8
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
England (MacDougall)
1
0
0
2
0
1
0
0
X
X
4
Slovakia (Pitonak)
0
2
1
0
2
0
2
2
X
X
9
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belgium (Suter)
1
0
2
0
0
0
0
1
0
0
4
Hungary (Riesz)
0
1
0
2
1
0
1
0
1
1
7
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Ireland (Gray)
0
1
0
0
0
1
1
1
0
0
1
5
Finland (Kiiskinen)
1
0
1
0
1
0
0
0
0
1
0
4
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Austria (Fendt)
2
2
1
0
3
2
1
X
X
X
11
Croatia (Domazetovic)
0
0
0
1
0
0
0
X
X
X
1
Draw 8 [ ]
Tuesday, December 7, 16:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belarus (Kirillov)
1
1
0
0
2
0
1
0
1
X
6
Ireland (Gray)
0
0
5
2
0
2
0
1
0
X
10
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Gulbis)
4
2
0
2
1
0
0
2
X
X
11
Austria (Fendt)
0
0
1
0
0
1
1
0
X
X
3
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Croatia (Domazetovic)
0
0
0
0
2
0
X
X
X
X
2
Finland (Kiiskinen)
4
2
3
1
0
4
X
X
X
X
14
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Hungary (Riesz)
1
0
1
0
2
0
0
1
0
X
5
Italy (Retornaz)
0
2
0
2
0
0
3
0
2
X
9
Sheet L
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belgium (Suter)
0
0
2
0
2
0
0
2
2
X
8
Spain (Labrador)
0
1
0
1
0
1
1
0
0
X
4
Draw 9 [ ]
Wednesday, December 8, 8:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Spain (Labrador)
0
2
0
1
0
1
1
0
0
3
8
Slovakia (Pitonak)
0
0
2
0
1
0
0
1
1
0
5
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belgium (Suter)
1
0
2
3
0
0
1
0
0
X
7
Greece (Zacharias)
0
2
0
0
0
0
0
3
1
X
6
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Hungary (Riesz)
0
1
0
0
2
1
0
0
2
0
6
Estonia (Lill)
2
0
1
1
0
0
2
0
0
4
10
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Italy (Retornaz)
1
0
0
1
0
2
0
2
0
1
7
England (MacDougall)
0
0
1
0
1
0
1
0
1
0
4
Draw 10 [ ]
Wednesday, December 8, 16:00
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Gulbis)
0
3
2
1
3
0
3
X
X
X
12
Croatia (Domazetovic)
1
0
0
0
0
2
0
X
X
X
3
Sheet H
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Finland (Kiiskinen)
0
2
1
2
0
3
X
X
X
X
8
Austria (Fendt)
0
0
0
0
0
0
X
X
X
X
0
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belarus (Kirillov)
0
1
0
0
0
0
X
X
X
X
1
Wales (Meikle)
1
0
3
4
3
1
X
X
X
X
12
Playoffs [ ]
Page 1 vs. 1 [ ]
Thursday, December 9, 18:30
Sheet J
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Italy (Retornaz)
2
0
2
0
1
0
0
0
0
X
5
Latvia (Gulbis)
0
2
0
2
0
1
3
0
1
X
9
Page 2 vs. 2 [ ]
Thursday, December 9, 18:30
Sheet G
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ireland (Gray)
0
0
1
3
0
2
0
2
X
X
8
Slovakia (Pitonak)
0
1
0
0
1
0
0
0
X
X
2
Semifinal [ ]
Friday, December 10, 8:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Ireland (Gray)
0
1
0
1
0
0
0
2
1
0
0
5
Italy (Retornaz)
1
0
1
0
0
1
1
0
0
1
1
6
Bronze Medal Game [ ]
Saturday, December 11, 9:30
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ireland (Gray)
1
3
1
1
1
0
0
2
X
X
9
Slovakia (Pitonak)
0
0
0
0
0
1
1
0
X
X
2
Gold Medal Game [ ]
Friday, December 10, 13:00
Sheet K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Latvia (Gulbis)
2
2
0
2
0
1
0
0
0
0
0
7
Italy (Retornaz)
0
0
1
0
1
0
1
1
2
1
3
10
Group C [ ]
Teams [ ]
Standings [ ]
Results [ ]
Round 1 [ ]
Friday, 24 September, 21:00
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Iceland (Gislason)
5
0
2
0
4
1
X
X
X
X
12
Luxembourg (Etienne)
0
1
0
1
0
0
X
X
X
X
2
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Slovakia (Pitonak)
1
2
2
0
1
0
1
1
X
X
8
Serbia (Stojanovic)
0
0
0
1
0
1
0
0
X
X
2
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Lithuania (Vysukupaitis)
1
0
3
0
1
0
0
1
1
0
7
Belarus (Kirillov)
0
2
0
1
0
2
2
0
0
1
8
Turkey receives bye this round.
Round 2 [ ]
Saturday, 25 September, 12:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Serbia (Stojanovic)
0
1
0
2
0
0
1
0
2
2
8
Turkey (Osmanagaoglu)
1
0
1
0
1
1
0
2
0
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belarus (Kirillov)
0
1
1
0
2
0
2
0
1
1
8
Luxembourg (Etienne)
1
0
0
1
0
1
0
1
0
0
4
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Iceland (Gislason)
0
1
0
0
1
0
0
2
2
0
6
Slovakia (Pitonak)
1
0
0
1
0
1
1
0
0
1
5
Lithuania receives bye this round.
Round 3 [ ]
Saturday, 25 September, 19:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belarus (Kirillov)
0
0
0
0
0
1
X
X
X
X
1
Slovakia (Pitonak)
3
2
1
3
2
0
X
X
X
X
11
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Turkey (Osmanagaoglu)
1
0
1
0
0
0
2
1
1
1
7
Iceland (Gislason)
0
1
0
3
3
1
0
0
0
0
8
Sheet F
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Luxembourg (Etienne)
1
0
0
0
0
0
0
2
1
1
5
Lithuania (Vysukupaitis)
0
1
1
1
1
0
2
0
0
0
6
Serbia receives bye this round.
Round 4 [ ]
Sunday, 26 September, 10:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Slovakia (Pitonak)
0
0
2
1
0
1
1
1
0
X
6
Lithuania (Vysukupaitis)
1
1
0
0
1
0
0
0
2
X
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Serbia (Stojanovic)
1
1
0
0
0
1
0
2
0
X
5
Iceland (Gislason)
0
0
2
1
1
0
2
0
2
X
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Turkey (Osmanagaoglu)
0
0
1
0
4
0
1
0
2
1
0
9
Belarus (Kirillov)
4
1
0
1
0
1
0
2
0
0
1
10
Luxembourg receives bye this round.
Round 5 [ ]
Sunday, 26 September, 15:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Belarus (Kirillov)
5
0
1
1
0
0
0
1
0
2
10
Iceland (Gislason)
0
3
0
0
1
2
1
0
2
0
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Luxembourg (Etienne)
0
1
0
0
1
0
X
X
X
X
2
Turkey (Osmanagaoglu)
2
0
2
3
0
4
X
X
X
X
11
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Lithuania (Vysukupaitis)
1
0
0
1
0
0
2
3
0
0
7
Serbia (Stojanovic)
0
3
1
0
1
1
0
0
2
1
9
Slovakia receives bye this round.
Round 6 [ ]
Monday, 27 September, 18:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Serbia (Stojanovic)
0
1
2
1
0
1
0
1
1
0
0
7
Belarus (Kirillov)
1
0
0
0
1
0
2
0
0
3
1
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Slovakia (Pitonak)
1
1
0
3
0
1
0
3
X
X
9
Luxembourg (Etienne)
0
0
1
0
1
0
1
0
X
X
3
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Lithuania (Vysukupaitis)
0
0
1
1
0
3
1
3
2
X
11
Turkey (Osmanagaoglu)
2
1
0
0
2
0
0
0
0
X
5
Iceland receives bye this round.
Round 7 [ ]
Monday, 27 September, 18:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Luxembourg (Etienne)
0
2
0
0
0
2
2
1
1
X
8
Serbia (Stojanovic)
2
0
1
1
1
0
0
0
0
X
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Turkey (Osmanagaoglu)
1
0
0
0
0
2
0
1
1
0
5
Slovakia (Pitonak)
0
0
0
4
0
0
0
0
0
3
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Iceland (Gislason)
1
0
1
0
2
0
3
0
0
0
7
Lithuania (Vysukupaitis)
0
2
0
1
0
2
0
0
1
2
8
Belarus receives bye this round.
Final [ ]
Tuesday, 28 September, 18:00
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Slovakia (Pitonak)
1
1
1
2
0
2
1
2
X
X
10
Belarus (Kirillov)
0
0
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Slovakia and Belarus advance to the Group B competition in Monthey .
References [ ]
External links [ ]