Football tournament season
2011 Waratah Cup Country Australia (NSW)Teams 88 Champions Manly United Matches played 87 Goals scored 384 (4.41 per match)
The 2011 Waratah Cup was the 9th season of Football NSW 's knockout cup competition under the Waratah Cup name. 33 different Associations registered teams into the tournament, including Canberra City FC from the ACT , Wagga Wagga from the Riverina, and three clubs from the Illawarra Region. Entry levels are staggered, with State League Two clubs entering in Round 1, Super League and State League One clubs entering in Round 2, while all NSW Premier League clubs joined in Round 3.[1]
The competition was won by NSW Premier League club Manly United , their first title.[2]
†–After extra time
Preliminary round [ ]
The draw was announced on 23 March 2011, and all games were played by 31 March 2011.
Tie no
Home team
Score
Away team
Ground
1
Padstow United
3–4
All Saints Oatley
Playford Park
2
Olympic Eagles
1–8
Fairfield Wanderers FC
Heffron Park
3
Barden Ridgebacks
0–1
Bonnet Bay
The Ridge
4
Bass Hill
3–2
Hurstville City Minotaurs
Walshaw Park
5
Gymea United
6–4 †
Luddenham United
Crest Soccer Fields
6
Mosman FC
0–1
Northbridge FC
Christie Park
7
Nepean FC
0–2
Pacific Hills
Cook Park
8
Gunners Soccer Club
2–3
Waverly Old Boys
Bensley Rd
9
FC Gazy Lansvale
4–0
Dee Why FC
Cherrybrook Park
10
Eastwood St. Andrews
7–1
Gwawley Bay
Christie Park
11
Chullora Wolves
4–1
Bringelly Football Clubs
Playford Park
12
Rydalmere FC
2–6
Dunbar Rovers
William Lawson Res
13
Lokomotiv Cove FC
2–2 †
Como West Jannali
Alexandria Oval
Como West Jannali advance 4–2 on penalties.
14
Bankstown Sports Strikers
0–2
Pagewood Botany FC
Crest Soccer Fields
15
Prospect United
2–3
Enfield Rovers (A) *
William Lawson Res
16
F.C Lansvale United
1–2
Chopin Park Rams FC
Hartley Oval
17
Hawkesbury City SC
3–0
Glebe Wanderers
Bensons Lane
18
Redbacks Football Club
5–2
Arncliffe Aurora
George Thornton
19
Springwood United SC
0–2
Glenmore Park
Summerhayes Park
20
Hakoah FC
2–0
Roosters FC
Hensley Athletic
Enfield Rovers fielded two teams in the competition.
Teams receiving a Bye into the First Round : Caringbah Redbacks, Port Kembla, Wagga United; Dandaloo Football Club, Canberra FC , Picton Rangers, Menai Hawks, Lidcombe Waratah, Belmore Hercules, Bathurst '75, Collaroy Cromer and Enfield Rovers (B)
First round [ ]
Tie no
Home team
Score
Away team
Ground
1
Fairfield Wanderers
2–1
Belmore Hercules
Knight Park 4
2
Bass Hill
1–4
Northbridge FC
Walshaw Park
3
Collaroy Cromer
w/o
Gymea United
Cromer Park
Walkover for Collaroy Cromer; Gymea United removed.
4
FC Gazy Lansvale
3–1
Bonnet Bay
Cherrybrook Park
5
Eastwood St. Andrews
3–0
Waverly Old Boys
Christie Park
6
Pacific Hills
2–1
Dunbar Rovers
Christie Park
7
Redbacks Football Club
0–2 †
Como West Jannali
George Thomton
8
Hakoah FC
6–2
Chullora Wolves
Hensley Athletic
9
Hawkesbury City SC
6–0
Enfield Rovers (B)
Bensons Lane
10
Chopin Park Rams
2–0
Lidcombe Waratah
Bensons Lane
11
Caringbah Redbacks
1–4 †
Pagewood Botany
Seymour Shaw Park
12
Port Kembla
4–0
Enfield Rovers (A)
Wetherill Park Primbee
13
Picton Rangers
1–0
Menai Hawks
Wetherill Park Primbee
14
Dandaloo FC
7–1
All Saints Oatley
JJ Kelly Park
15
Glenmore Park
1–3
Bathurst '75
Parker St. Oval
16
Canberra FC
9–1
Wagga United
Deakin Stadium
Second round [ ]
Tie no
Home team
Score
Away team
Ground
1
Blacktown Spartans FC
3–0 †
Balmain FC
Francis Park
2
Central Coast Lightning
1–2
Fairfield Bulls
Pluim Park
3
Fraser Park FC
2–1
Pacific Hills Dural
Fraser Park
4
Hills Brumbies
4–3
Gladesville-Ryde Magic
Second Ponds Oval
5
Macarthur Rams
3–1
Canberra FC
Lynwood Park
6
St George FC
7–3
Inter Lions
St. George Stadium
7
Spirit FC
1–3
Northbridge FC
Christie Park
8
Pagewood-Botany
0–5
Granville Rage
Hensley Athletic
9
Sydney University
2–1
UNSW
Sydney Uni. Oval 1
10
West Sydney Berries
4–0
Stanmore Hawks
Lidcombe Oval
11
Mt Druitt Town Rangers
2–1 †
Dulwich Hill FC
Popondetta Park
12
Mounties Wanderers
7–0
Como-West Jannali
Cook Park
13
Schofield Scorpions
3–0
Bathurst '75
CSI Sports Ground
14
Camden Tigers
1–2
Fairfield City
Ron Dine Reserve
15
Port Kembla
2–1
Hurstville ZFC
Wetherill Park Primbee
16
Hakoah
0–1
Dandaloo FC
Hensley Athletic
17
Hawkesbury SC
w/o
Collaroy Cromer
Walkover for Hawkesbury SC; Collaroy Cromer removed.
18
Chopin Park Rams
3–3 †
Eastwood St. Andrews
Bensons Lane
Chopin Park Rams advance 6–5 on penalties.
19
FC Gazy Lansvale
2–1
Picton Rangers
Cherrybrook Park
20
Fairfield Wanderers
2–0
Northern Tigers
Knight Park
Third round [ ]
Tie no
Home team
Score
Away team
Ground
1
Fraser Park FC
4–3 †
Chopin Park Rams
Fraser Park
2
Bonnyrigg White Eagles
2–3
Sydney Olympic
Bonnyrigg Sports Club
3
Mounties Wanderers
2–0
FC Gazy Lansvale
Cook Park
4
Blacktown City Demons
3–0
Fairfield Bulls
Gabbie Stadium
5
Sydney United
4–2 †
Sydney University
Sydney United Sports Centre
6
Bankstown City Lions
1–0
Schofield Scorpions
Jensen Oval
7
Mt Druitt Town Rangers
4–7
Northbridge FC
Popondetta Park
8
Marcarthur Rams
2–1
Fairfield City Lions
Lynwood Park
9
Marconi Stallions
2–3
West Sydney Berries
Marconi Stadium
10
APIA
5–0
Fairfield Wanderers
Lambert Park
11
Blacktown Spartans FC
3–1
Port Kembla
Francis Park
12
Hills Brumbies
3–1
Rockdale City Suns
Second Ponds Reserve
13
Hawkesbury City SC
1–4
South Coast Wolves
Bensons Lane
14
Granville Rage
0–2
Sutherland Sharks
Garside Park
15
St George FC
2–3
Parramatta Eagles
St.George Stadium
16
Manly United
3–2
Dandaloo FC
Cromer Park
Fourth round [ ]
Tie no
Home team
Score
Away team
Ground
1
Sydney Olympic
3–0
Blacktown City Demons
Belmore Oval
2
South Coast Wolves
3–2 †
Bankstown City Lions
John Crehan Park
3
Parramatta Eagles
3–1
Sutherland Sharks
Melita Stadium
4
Mounties Wanderers
3–1
West Sydney Berries
Cook Park
5
APIA Leichhardt Tigers
4–3 †
Macarthur Rams
Lambert Park
6
Hills Brumbies
1–0
Sydney United
Second Ponds Oval
7
Manly United
3–0
Fraser Park FC
Cromer Park
8
Blacktown Spartans FC
3–1
Northbridge FC
Francis Park
Quarterfinals [ ]
The draw for the quarterfinals was announced on 14 June 2011.[3] Of the 8 teams, 5 were from the NSW Premier League , 2 clubs (Hills Brumbies F.C. & Blacktown Spartans ) from the NSW Super League , whilst play in the State League One .
Semi-Finals [ ]
Grand final [ ]
See also [ ]
NSW Premier League
NSW Super League
NSW State League Division One
NSW State League Division Two
Football NSW
References [ ]
External links [ ]
2011 Waratah Cup Preliminary Round - Football NSW Article
Soccer in Australia National teams
League competitions
Men's
Level 1 Level 2 Lower Levels
ACT NSW NNSW Northern Territory Queensland South Australia Tasmania Victoria Western Australia
Women's
Cup competitions
Others Lists
NPL State League 1 Regional Leagues & Associations Regional Cups Northern NSW League Seasons
National leagues State leagues
International
Asian competitions
Champions League (2011 , 2012 )
National teams