2012–13 Tercera División de México season
Season | 2012–13 |
---|---|
Dates | 31 August 2012 – 2 June 2013 |
Champions | Poblado Miguel Alemán (1st title)[1] |
Promoted | Poblado Miguel Alemán Tecamachalco |
← 2011–12 2013–14 →
Stats are from the regular season only |
The 2012–13 Tercera División season is the fourth-tier football league of Mexico. The tournament began on 31 August 2012 and finished on 2 June 2013.
Competition format[]
The Tercera División (Third Division) is divided into 14 groups. For the 2009/2010 season, the format of the tournament has been reorganized to a home and away format, which all teams will play in their respective group. The 14 groups consist of teams who are eligible to play in the liguilla de ascenso for one promotion spot, teams who are affiliated with teams in the Liga MX, Ascenso MX and Liga Premier, which are not eligible for promotion but will play that who the better filial team in an eight team filial playoff tournament for the entire season.
The league format allows participating franchises to rent their place to another team, so some clubs compete with a different name than the one registered with the FMF.
Group 1[]
Group with 9 teams from Campeche, Chiapas, Quintana Roo, Tabasco and Yucatán.[2]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official name |
---|---|---|---|---|---|
Chetumal | Chetumal, Quintana Roo | 10 de Abril | 5,000 | — | — |
Corsarios de Campeche | Campeche, Campeche | Universitario de Campeche | 4,000 | — | — |
Delfines del Carmen | Ciudad del Carmen, Campeche | Polideportivo UNACAR Campus II | 8,000 | Delfines | – |
Villahermosa, Tabasco | Olímpico de Villahermosa | 10,500 | — | Real Victoria | |
Ejidatarios de Bonfil | Cancún, Quintana Roo | La Parcela | 1,000 | – | — |
Inter Playa del Carmen | Playa del Carmen, Quintana Roo | Unidad Deportiva Félix González Canto | 1,000 | Inter Playa del Carmen | — |
Itzaes | Mérida, Yucatán | Unidad Deportiva Solidaridad | 1,000 | – | – |
Jaguares de la 48 | Reforma, Chiapas | Sergio Lira Gallardo | 600 | — | — |
Pioneros Junior | Cancún, Quintana Roo | Cancún 86 | 6,390 | Pioneros de Cancún | — |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Corsarios de Campeche | 16 | 11 | 4 | 1 | 38 | 12 | +26 | 38 | Promotion play-offs |
2 | Chetumal | 16 | 10 | 4 | 2 | 29 | 7 | +22 | 37 | |
3 | Jaguares de la 48 | 16 | 8 | 6 | 2 | 23 | 8 | +15 | 33 | |
4 | Inter Playa del Carmen | 16 | 5 | 5 | 6 | 19 | 17 | +2 | 25 | |
5 | Pioneros Junior | 16 | 4 | 8 | 4 | 19 | 22 | −3 | 22 | |
6 | Ejidatarios de Bonfil | 16 | 5 | 5 | 6 | 17 | 24 | −7 | 21 | |
7 | Delfines del Carmen | 16 | 3 | 6 | 7 | 16 | 26 | −10 | 18 | |
8 | 16 | 1 | 5 | 10 | 8 | 30 | −22 | 12 | ||
9 | Itzaes | 16 | 2 | 3 | 11 | 11 | 34 | −23 | 10 |
Group 2[]
Group with 16 teams from Chiapas, Oaxaca and Veracruz.[3]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Orizaba, Veracruz | Universitario UGM | 1,500 | – | – | |
Atlético Boca del Río | Boca del Río, Veracruz | Unidad Deportiva Hugo Sánchez | 1,500 | — | – |
Caballeros de Córdoba | Córdoba, Veracruz | Rafael Murillo Vidal | 3,800 | – | – |
Cruz Azul Lagunas | Lagunas, Oaxaca | Cruz Azul | 2,000 | Cruz Azul | – |
Delfines UGM | Nogales, Veracruz | UGM Nogales | 1,500 | — | — |
Estudiantes de Xalapa | Xalapa, Veracruz | Antonio M. Quirasco | 3,000 | – | – |
San Andrés Tuxtla, Veracruz | Unidad Deportiva Lino Fararoni | 1,000 | — | – | |
Boca del Río, Veracruz | Universidad Cristóbal Colón | 1,200 | — | – | |
Lanceros de Cosoleacaque | Cosoleacaque, Veracruz | Unidad Deportiva Miguel Hidalgo | 1,000 | – | – |
Atoyac, Veracruz | Padelma 2000 | 1,000 | – | – | |
Limoneros de Martínez de la Torre | Martínez de la Torre, Veracruz | El Cañizo | 3,000 | – | – |
Naranjeros de Álamo | Juchitán de Zaragoza, Oaxaca | Municipal Juchiteco | 1,000 | – | – |
Petroleros de Poza Rica | Poza Rica, Veracruz | Heriberto Jara Corona | 10,000 | — | — |
Piñeros de Loma Bonita | Loma Bonita, Oaxaca | 20 de Noviembre | 1,000 | – | – |
Tiburones Rojos Boca del Río | Boca del Río, Veracruz | CAR Veracruz | 1,000 | Veracruz | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tiburones Rojos Boca del Río | 30 | 21 | 4 | 5 | 80 | 20 | +60 | 71 | Reserve Teams play-offs |
2 | 30 | 22 | 3 | 5 | 53 | 23 | +30 | 69 | Promotion play-offs | |
3 | Petroleros de Poza Rica | 30 | 19 | 4 | 7 | 60 | 26 | +34 | 64 | |
4 | Cruz Azul Lagunas | 30 | 18 | 5 | 7 | 71 | 35 | +36 | 61 | |
5 | 30 | 17 | 7 | 6 | 75 | 37 | +38 | 60 | ||
6 | Piñeros de Loma Bonita | 30 | 13 | 7 | 10 | 54 | 50 | +4 | 50 | |
7 | Lanceros de Cosoleacaque | 30 | 13 | 6 | 11 | 50 | 51 | −1 | 50 | |
8 | 30 | 13 | 5 | 12 | 51 | 40 | +11 | 46 | ||
9 | Atlético Boca del Río | 30 | 11 | 9 | 10 | 38 | 44 | −6 | 45 | |
10 | Estudiantes de Xalapa | 30 | 10 | 6 | 14 | 36 | 46 | −10 | 40 | |
11 | Naranjeros de Álamo | 30 | 10 | 5 | 15 | 45 | 57 | −12 | 36 | |
12 | Limoneros de Martínez de la Torre | 30 | 11 | 1 | 18 | 42 | 65 | −23 | 34 | |
13 | 30 | 7 | 5 | 18 | 42 | 65 | −23 | 28 | ||
14 | Delfines UGM | 30 | 5 | 6 | 19 | 43 | 79 | −36 | 25 | |
15 | Caballeros de Córdoba | 30 | 5 | 3 | 22 | 24 | 73 | −49 | 21 | |
16 | Héroes de Veracruz | 30 | 6 | 2 | 22 | 24 | 77 | −53 | 20 |
Group 3[]
Group with 17 teams from Guerrero, Morelos, Oaxaca, Puebla, State of Mexico and Veracruz.[4]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Albinegros de Orizaba | Orizaba, Veracruz | EMSA | 1,500 | – | – |
Puebla City, Puebla | Club Alpha 3 | 3,000 | – | – | |
Anlesjeroka | Tehuacán, Puebla | Anlesjeroka | 400 | Guadalajara | – |
Atlético Cuernavaca | Cuernavaca, Morelos | Municipal Mazatepec | 1,000 | – | – |
Zacapoaxtla, Puebla | Polideportivo Zacapoaxtla | 1,000 | – | – | |
Ballenas Galeana Morelos | Xochitepec, Morelos | La Escuelita | 1,000 | – | – |
Chapulineros de Oaxaca | Oaxaca City, Oaxaca | Unidad Deportiva Oriente | 1,000 | – | – |
Chilpancingo | Chilpancingo, Guerrero | Polideportivo Chilpancingo | 1,000 | – | – |
Cuautla UNILA | Cuautla, Morelos | Isidro Gil Tapia | 5,000 | Cuautla | – |
Deportivo Neza | Tierra Colorada, Guerrero | Unidad Deportiva La Pinta | 1,000 | – | – |
Yecapixtla, Morelos | Fidel Díaz Vera | 1,000 | – | – | |
Puebla City, Puebla | Unidad Deportiva Mario Vázquez Raña | 800 | – | – | |
Tehuacán | Tehuacán, Puebla | Tehuacán | 1,000 | – | – |
Tigrillos Dorados MRCI | San Jerónimo Tlacochahuaya, Oaxaca | Campo Independiente MRCI | 3,000 | – | – |
Puebla City, Puebla | Ex Hacienda San José Maravillas | 500 | – | – | |
Zacatepec 1948 | Zacatepec, Morelos | Agustín Coruco Díaz | 16,000 | Zacatepec 1948 | – |
Zapata | Xochitepec, Morelos | Unidad Deportiva Tehuixtla | 1,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ballenas Galeana Morelos | 32 | 23 | 6 | 3 | 100 | 24 | +76 | 77 | Promotion play-offs |
2 | Chilpancingo | 32 | 17 | 10 | 5 | 95 | 36 | +59 | 71 | |
3 | 32 | 20 | 6 | 6 | 102 | 24 | +78 | 68 | ||
4 | Zacatepec 1948 | 32 | 18 | 8 | 6 | 87 | 25 | +62 | 66 | |
5 | 32 | 18 | 6 | 8 | 76 | 37 | +39 | 61 | ||
6 | Cuautla UNILA | 32 | 18 | 6 | 8 | 74 | 43 | +31 | 61 | |
7 | Tigrillos Dorados MRCI | 32 | 16 | 7 | 9 | 57 | 36 | +21 | 58 | |
8 | Chapulineros de Oaxaca | 32 | 14 | 7 | 11 | 51 | 36 | +15 | 54 | |
9 | Anlesjeroka | 32 | 13 | 9 | 10 | 54 | 51 | +3 | 52 | |
10 | Albinegros de Orizaba | 32 | 12 | 7 | 13 | 50 | 52 | −2 | 47 | |
11 | 32 | 12 | 7 | 13 | 62 | 62 | 0 | 46 | ||
12 | 32 | 11 | 8 | 13 | 64 | 53 | +11 | 45 | ||
13 | Atlético Cuernavaca | 32 | 9 | 3 | 20 | 47 | 97 | −50 | 31 | |
14 | Tehuacán | 32 | 7 | 5 | 20 | 40 | 93 | −53 | 30 | |
15 | 32 | 4 | 7 | 21 | 29 | 108 | −79 | 22 | ||
16 | Zapata | 32 | 4 | 5 | 23 | 29 | 101 | −72 | 19 | |
17 | Deportivo Neza | 32 | 2 | 1 | 29 | 24 | 163 | −139 | 7 |
Group 4[]
Group with 17 teams from Greater Mexico City.[5]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Teotihuacán, State of Mexico | Municipal Acolman | 1,000 | – | – | |
Álamos | Venustiano Carranza, Mexico City | Magdalena Mixhuca Sports City | 500 | – | – |
Ángeles de la Ciudad | Iztacalco, Mexico City | Jesús Martínez "Palillo" | 6,000 | – | – |
Tlahuac, Mexico City | Universidad Tlahuac | 500 | – | – | |
Gustavo A. Madero, Mexico City | Deportivo Francisco Zarco | 500 | Pachuca | – | |
Coyotes Neza | Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Metropolitano | 4,000 | – | – |
Deportivo Iztacalco | Chapa de Mota, State of Mexico | Unidad Deportiva Chapa de Mota | 1,000 | – | – |
Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Deportivo Francisco I. Madero | 2,000 | – | – | |
Marina | Xochimilco, Mexico City | Valentín González | 5,000 | – | – |
Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Metropolitano | 4,000 | – | – | |
Texcoco de Mora, State of Mexico | Centro de Fútbol Pato Baeza | 1,000 | – | – | |
Venustiano Carranza, Mexico City, Venustiano Carranza | Deportivo Plutarco Elías Calles | 2,500 | – | – | |
Iztacalco, Mexico City | Magdalena Mixhuca Sports City | 500 | – | – | |
Sporting Canamy | Iztapalapa, Mexico City | Deportivo Francisco I. Madero | 2,000 | – | – |
Tecamachalco Sur | Huixquilucan de Degollado, State of Mexico | Alberto Pérez Navarro | 3,000 | – | Ajax Jiutepec |
Texcoco de Mora, State of Mexico | Municipal Claudio Suárez | 4,000 | – | – | |
Tepotzotlán, State of Mexico | Municipal Miguel Alemán | 1,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tecamachalco Sur | 32 | 21 | 7 | 4 | 105 | 38 | +67 | 74 | Promotion play-offs |
2 | Marina | 32 | 21 | 5 | 6 | 77 | 34 | +43 | 72 | |
3 | Ángeles de la Ciudad | 32 | 20 | 6 | 6 | 73 | 25 | +48 | 68 | |
4 | Coyotes Neza | 32 | 17 | 9 | 6 | 79 | 35 | +44 | 65 | |
5 | Sporting Canamy | 32 | 16 | 10 | 6 | 81 | 31 | +50 | 64 | |
6 | 32 | 18 | 6 | 8 | 89 | 41 | +48 | 64 | ||
7 | 32 | 17 | 7 | 8 | 67 | 29 | +38 | 62 | ||
8 | Álamos | 32 | 19 | 3 | 10 | 79 | 50 | +29 | 61 | |
9 | 32 | 15 | 3 | 14 | 56 | 44 | +12 | 49 | ||
10 | 32 | 13 | 5 | 14 | 72 | 66 | +6 | 46 | ||
11 | 32 | 10 | 8 | 14 | 47 | 61 | −14 | 41 | ||
12 | 32 | 10 | 7 | 15 | 57 | 55 | +2 | 40 | ||
13 | Deportivo Iztacalco | 32 | 9 | 6 | 17 | 47 | 77 | −30 | 36 | |
14 | 32 | 8 | 2 | 22 | 39 | 94 | −55 | 27 | ||
15 | 32 | 6 | 2 | 24 | 33 | 109 | −76 | 20 | ||
16 | 32 | 4 | 4 | 24 | 47 | 132 | −85 | 18 | ||
17 | 32 | 2 | 2 | 28 | 20 | 147 | −127 | 9 |
Group 5[]
Group with 16 teams from Mexico City, Michoacán and State of Mexico.[6]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Atlético Chiapas | Iztacalco, Mexico City | Magdalena Mixhuca Sports City | 500 | – | – |
Naucalpan, State of Mexico | Unidad Cuauhtémoc | 1,500 | – | – | |
Coacalco, State of Mexico | Campos Fragoso | 500 | – | – | |
Estudiantes de Atlacomulco | Atlacomulco, State of Mexico | Ignacio Pichardo Pagaza | 2,000 | – | – |
Tlalnepantla de Baz, State of Mexico | Deportivo Luis García Postigo | 1,000 | – | – | |
Ixtapan de la Sal, State of Mexico | Ixtapan 90 | 4,000 | – | – | |
Ixtlahuaca, State of Mexico | Municipal | 2,000 | – | – | |
Jilotepec, State of Mexico | Rubén Chávez Chávez | 2,000 | – | – | |
Metepec, State of Mexico | Unidad Cultural SNTE | 500 | – | – | |
Metepec, State of Mexico | Cancha Arqueros FC | 1,000 | – | – | |
Potros UAEM | Toluca, State of Mexico | Alberto "Chivo" Córdoba | 32,603 | Potros UAEM | – |
Atizapán de Zaragoza, State of Mexico | Deportivo Ana Gabriela Guevara | 2,500 | – | – | |
Tejupilco, State of Mexico | Unidad Deportiva Tejupilco | 1,000 | – | – | |
Tecamachalco | Huixquilucan de Degollado, State of Mexico | Alberto Pérez Navarro | 3,000 | – | – |
Atlautla, State of Mexico | La Granja | 1,500 | – | – | |
Zitácuaro | Zitácuaro, Michoacán | Ignacio López Rayón | 10,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Zitácuaro | 30 | 25 | 4 | 1 | 84 | 25 | +59 | 80 | Promotion play-offs |
2 | Potros UAEM | 30 | 24 | 4 | 2 | 122 | 18 | +104 | 79 | |
3 | Tecamachalco | 30 | 24 | 3 | 3 | 127 | 16 | +111 | 75 | |
4 | Estudiantes de Atlacomulco | 30 | 20 | 5 | 5 | 110 | 26 | +84 | 69 | |
5 | 30 | 20 | 4 | 6 | 76 | 24 | +52 | 66 | ||
6 | 30 | 16 | 5 | 9 | 57 | 32 | +25 | 56 | ||
7 | 30 | 12 | 6 | 12 | 56 | 49 | +7 | 44 | ||
8 | 30 | 11 | 6 | 13 | 56 | 54 | +2 | 43 | ||
9 | 30 | 11 | 4 | 15 | 55 | 49 | +6 | 39 | ||
10 | 30 | 7 | 10 | 13 | 43 | 45 | −2 | 39 | ||
11 | 30 | 10 | 6 | 14 | 56 | 66 | −10 | 39 | ||
12 | 30 | 6 | 9 | 15 | 34 | 68 | −34 | 31 | ||
13 | 30 | 6 | 3 | 21 | 35 | 80 | −45 | 22 | ||
14 | 30 | 4 | 6 | 20 | 31 | 67 | −36 | 20 | ||
15 | Atlético Chiapas | 30 | 3 | 4 | 23 | 25 | 104 | −79 | 13 | |
16 | 30 | 1 | 1 | 28 | 11 | 255 | −244 | 5 |
Group 6[]
Group with 16 teams from Hidalgo, Puebla, San Luis Potosí, State of Mexico and Tlaxcala.[7]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Atlético Hidalgo | Pachuca, Hidalgo | La Higa | 1,000 | – | – |
Ciudad Cooperativa Cruz Azul, Hidalgo | Estadio 10 de Diciembre | 17,000 | Cruz Azul | – | |
Ixmiquilpan, Hidalgo | Unidad Deportiva Ixmiquilpan | 1,000 | – | Plateados de Cerro Azul | |
Pachuca, Hidalgo | Club Hidalguense | 800 | – | – | |
Huauchinango, Puebla | Unidad Deportiva México | 1,000 | – | – | |
Lobos BUAP | Puebla City, Puebla | Preparatoria Benito Juárez | 1,500 | Lobos BUAP | – |
Ecatepec, State of Mexico | Morelos | 2,000 | – | – | |
Pachuca Juniors | San Agustín Tlaxiaca, Hidalgo | Universidad del Fútbol | 1,000 | Pachuca | – |
Reales de Puebla | Atlixco, Puebla | Deportivo Metepec | 1,000 | — | — |
Real San Cosme | Mazatecocho, Tlaxcala | San José del Agua | 1,000 | – | – |
Santiago Tulantepec, Hidalgo | Unidad Deportiva Conrado Muntane | 1,000 | – | – | |
Chiautempan, Tlaxcala | Unidad Deportiva Próspero Cahuantzi | 2,500 | — | — | |
Tamazunchale, San Luis Potosí | Deportivo Solidaridad | 1,650 | — | — | |
Tuzos Pachuca | San Agustín Tlaxiaca, Hidalgo | Universidad del Fútbol | 1,000 | Pachuca | – |
Acolman, State of Mexico | Municipal Acolman | 1,200 | – | – | |
San Agustín Tlaxiaca, Hidalgo | Universidad del Fútbol | 1,000 | Pachuca | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 30 | 22 | 6 | 2 | 101 | 20 | +81 | 77 | Reserve Teams play-offs | |
2 | Tuzos Pachuca | 30 | 25 | 0 | 5 | 124 | 29 | +95 | 75 | Promotion play-offs |
3 | 30 | 22 | 2 | 6 | 84 | 30 | +54 | 70 | ||
4 | 30 | 18 | 4 | 8 | 62 | 40 | +22 | 59 | ||
5 | Lobos BUAP | 30 | 18 | 2 | 10 | 56 | 36 | +20 | 58 | |
6 | 30 | 19 | 0 | 11 | 68 | 35 | +33 | 57 | ||
7 | 30 | 16 | 4 | 10 | 63 | 61 | +2 | 53 | ||
8 | 30 | 13 | 7 | 10 | 46 | 36 | +10 | 48 | ||
9 | 30 | 13 | 8 | 9 | 51 | 46 | +5 | 48 | ||
10 | 30 | 8 | 7 | 15 | 43 | 48 | −5 | 36 | ||
11 | 30 | 7 | 8 | 15 | 46 | 62 | −16 | 33 | ||
12 | Reales de Puebla | 30 | 8 | 4 | 18 | 45 | 92 | −47 | 31 | |
13 | Pachuca Juniors | 30 | 5 | 6 | 19 | 22 | 58 | −36 | 23 | |
14 | Atlético Hidalgo | 30 | 5 | 4 | 21 | 29 | 74 | −45 | 23 | |
15 | Real San Cosme | 30 | 6 | 3 | 21 | 35 | 85 | −50 | 22 | |
16 | 30 | 2 | 1 | 27 | 26 | 149 | −123 | 7 |
Group 7[]
Group with 16 teams from Greater Mexico City.[8]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Papalotla, State of Mexico | Deportivo Municipal Papalotla | 500 | – | – | |
Iztacalco, Mexico City | Magdalena Mixhuca Sports City | 500 | – | – | |
Venustiano Carranza, Mexico City | Deportivo Plutarco Elías Calles | 1,000 | – | – | |
Xochimilco, Mexico City | San Isidro | 1,000 | – | – | |
Gustavo A. Madero, Mexico City | Deportivo Los Galeana | 2,000 | – | – | |
Nicolás Romero, State of Mexico | Progreso Industrial | 1,500 | – | – | |
Xochimilco, Mexico City | San Isidro | 1,200 | – | – | |
Gustavo A. Madero, Mexico City | Deportivo Plutarco Elías Calles | 1,000 | – | – | |
Iztacalco, Mexico City | Jesús Martínez "Palillo" | 6,000 | – | – | |
Potros de Hierro | Huixquilucan de Degollado, State of Mexico | Universidad Anáhuac México Norte | 300 | Atlante | – |
Proyecto Nuevo Chimalhuacán | Chimalhuacán, State of Mexico | Tepalcates | 5,000 | Nuevo Chimalhuacán | – |
Reyes de Texcoco | Texcoco, State of Mexico | Municipal Claudio Suárez | 4,000 | – | – |
Chalco, State of Mexico | Joaquín Iracheta | 2,000 | – | – | |
Tlalpan, Mexico City | Centro Social y Deportivo Rosario Iglesias | 1,000 | – | – | |
Teca Huixquilucan | Texcoco de Mora, State of Mexico | Deportivo San Martín | 1,000 | – | – |
Chalco, State of Mexico | La Granja | 1,500 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 30 | 23 | 4 | 3 | 96 | 20 | +76 | 74 | Promotion play-offs | |
2 | 30 | 24 | 2 | 4 | 98 | 36 | +62 | 74 | ||
3 | Proyecto Nuevo Chimalhuacán | 30 | 22 | 4 | 4 | 83 | 36 | +47 | 73 | |
4 | 30 | 19 | 5 | 6 | 82 | 38 | +44 | 65 | ||
5 | Potros de Hierro | 30 | 15 | 6 | 9 | 57 | 40 | +17 | 54 | |
6 | 30 | 15 | 7 | 8 | 54 | 34 | +20 | 53 | ||
7 | 30 | 16 | 4 | 10 | 52 | 43 | +9 | 53 | ||
8 | 30 | 13 | 7 | 10 | 58 | 50 | +8 | 52 | ||
9 | 30 | 10 | 9 | 11 | 38 | 47 | −9 | 45 | ||
10 | 30 | 8 | 8 | 14 | 35 | 48 | −13 | 38 | ||
11 | 30 | 9 | 6 | 15 | 40 | 66 | −26 | 38 | ||
12 | Reyes de Texcoco | 30 | 10 | 4 | 16 | 38 | 51 | −13 | 35 | |
13 | 30 | 7 | 7 | 16 | 44 | 76 | −32 | 32 | ||
14 | Teca Huixquilucan | 30 | 3 | 4 | 23 | 26 | 110 | −84 | 13 | |
15 | 30 | 3 | 2 | 25 | 27 | 81 | −54 | 11 | ||
16 | 30 | 2 | 3 | 25 | 20 | 72 | −52 | 10 |
Group 8[]
Group with 17 teams from Guanajuato, Guerrero, Michoacán and Querétaro.[9]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Querétaro City, Querétaro | Unidad Deportiva La Cañada | 3,000 | – | – | |
Acámbaro, Guanajuato | Fray Salvador Rangel | 4,000 | – | – | |
Cobras de Querétaro | Querétaro City, Querétaro | Unidad Deportiva La Cañada | 3,000 | – | – |
Delfines de Abasolo | Abasolo, Guanajuato | Municipal de Abasolo | 2,500 | – | – |
Corregidora, Querétaro | Municipal de Querétaro | 12,000 | – | – | |
Zihuatanejo, Guerrero | Unidad Deportiva Municipal Zihuatanejo | 2,000 | Querétaro | – | |
Jaral del Progreso, Guanajuato | Unidad Deportiva Municipal | 1,000 | – | – | |
Apatzingán, Michoacán | Unidad Deportiva Adolfo López Mateos | 5,000 | Monarcas Morelia | – | |
Zihuatanejo, Guerrero | Unidad Deportiva Municipal Zihuatanejo | 2,000 | – | – | |
Monarcas Morelia | Morelia, Michoacán | Morelos practice field Venustiano Carranza |
1,000 17,000 |
Monarcas Morelia | – |
Monarcas Zacapu | Zacapu, Michoacán | Municipal de Zacapu | 2,500 | Monarcas Morelia | – |
Uruapan, Michoacán | Unidad Deportiva Hermanos López Rayón | 5,000 | – | – | |
Querétaro | Querétaro, Querétaro | Unidad Deportiva La Cañada | 3,000 | Querétaro | – |
Querétaro, Querétaro | Parque Bicentenario | 1,000 | – | – | |
Tequisquiapan, Querétaro | Unidad Deportiva Emiliano Zapata | 1,000 | – | San Juan del Río | |
León, Guanajuato | Club Cabezas Rojas | 1,000 | – | Cabezas Rojas | |
CDU Uruapan | Uruapan, Michoacán | Unidad Deportiva Hermanos López Rayón | 5,000 | – | Peces Blancos de Pátzcuaro |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Monarcas Morelia | 32 | 29 | 1 | 2 | 144 | 13 | +131 | 88 | Promotion play-offs |
2 | 32 | 26 | 3 | 3 | 102 | 16 | +86 | 83 | ||
3 | CDU Uruapan | 32 | 20 | 7 | 5 | 81 | 30 | +51 | 73 | |
4 | Delfines de Abasolo | 32 | 21 | 3 | 8 | 74 | 33 | +41 | 67 | |
5 | 32 | 19 | 6 | 7 | 70 | 33 | +37 | 67 | ||
6 | 32 | 20 | 4 | 8 | 91 | 36 | +55 | 66 | ||
7 | 32 | 19 | 6 | 7 | 75 | 43 | +32 | 65 | ||
8 | Cobras de Querétaro | 32 | 15 | 7 | 10 | 52 | 33 | +19 | 55 | |
9 | Monarcas Zacapu | 32 | 14 | 6 | 12 | 58 | 43 | +15 | 53 | |
10 | Querétaro | 32 | 8 | 8 | 16 | 37 | 53 | −16 | 35 | |
11 | 32 | 9 | 5 | 18 | 52 | 69 | −17 | 33 | ||
12 | 32 | 8 | 6 | 18 | 26 | 55 | −29 | 31 | ||
13 | 32 | 7 | 4 | 21 | 31 | 91 | −60 | 27 | ||
14 | 32 | 5 | 5 | 22 | 30 | 102 | −72 | 23 | ||
15 | 32 | 6 | 1 | 25 | 19 | 94 | −75 | 20 | ||
16 | 32 | 4 | 3 | 25 | 26 | 139 | −113 | 16 | ||
17 | 32 | 3 | 3 | 26 | 23 | 108 | −85 | 14 |
Group 9[]
Group with 18 teams from Aguascalientes, Guanajuato, Jalisco, Michoacán, San Luis Potosí and Zacatecas.[10]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
León, Guanajuato | Unidad Deportiva Enrique Fernández Martínez | 1,500 | – | – | |
Morelos, Zacatecas | Unidad Deportiva Minera Madero | 1,000 | – | – | |
Atlético San Francisco | San Francisco del Rincón, Guanajuato | Domingo Velázquez | 3,500 | – | – |
León, Guanajuato | Club Cabezas Rojas | 1,000 | – | – | |
Celaya | Celaya, Guanajuato | Miguel Alemán Valdés | 23,182 | Celaya | – |
León, Guanajuato | Colegio Guanajuato | 1,000 | – | – | |
Degollado, Jalisco | Municipal Degollado | 2,000 | – | – | |
Gallos Hidrocálidos | Cosío, Aguascalientes | Unidad Deportiva Cosío | 1,000 | – | – |
Ciudad Manuel Doblado, Guanajuato | Municipal Manuel Doblado | 1,000 | – | – | |
San Luis Potosí City, San Luis Potosí | Unidad Deportiva Adolfo López Mateos | 1,000 | – | – | |
Mineros de Fresnillo | Fresnillo, Zacatecas | Minera Fresnillo | 6,000 | – | – |
Necaxa | Aguascalientes City, Aguascalientes | Casa Club Necaxa | 600 | – | – |
León, Guanajuato | Club Empress | 500 | – | – | |
Real Zamora | Zamora, Michoacán | Unidad Deportiva El Chamizal | 5,000 | – | – |
Reboceritos de La Piedad | La Piedad, Michoacán | Unidad Deportiva Lic. Humberto Romero | 1,000 | La Piedad | – |
Tuzos UAZ | Zacatecas, Zacatecas | Universitario Unidad Deportiva Norte | 5,000 | Tuzos UAZ | – |
León, Guanajuato | Lalo Gutiérrez | 1,000 | – | – | |
Jerez, Zacatecas | Ramón López Velarde | 3,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Zamora | 34 | 27 | 2 | 5 | 117 | 30 | +87 | 84 | Promotion play-offs |
2 | Celaya | 34 | 22 | 9 | 3 | 94 | 26 | +68 | 79 | |
3 | 34 | 24 | 4 | 6 | 113 | 36 | +77 | 78 | ||
4 | Atlético San Francisco | 34 | 22 | 8 | 4 | 91 | 44 | +47 | 78 | |
5 | 34 | 22 | 7 | 5 | 86 | 33 | +53 | 77 | ||
6 | Necaxa | 34 | 18 | 7 | 9 | 86 | 46 | +40 | 66 | |
7 | Tuzos UAZ | 34 | 18 | 5 | 11 | 79 | 46 | +33 | 63 | |
8 | Mineros de Fresnillo | 34 | 19 | 4 | 11 | 70 | 51 | +19 | 62 | |
9 | 34 | 16 | 8 | 10 | 70 | 59 | +11 | 59 | ||
10 | Reboceritos de La Piedad | 34 | 15 | 4 | 15 | 74 | 63 | +11 | 52 | |
11 | 34 | 12 | 8 | 14 | 52 | 62 | −10 | 45 | ||
12 | 34 | 12 | 5 | 17 | 58 | 66 | −8 | 43 | ||
13 | 34 | 4 | 12 | 18 | 37 | 78 | −41 | 30 | ||
14 | 34 | 8 | 3 | 23 | 34 | 85 | −51 | 30 | ||
15 | 34 | 7 | 4 | 23 | 39 | 102 | −63 | 28 | ||
16 | 34 | 4 | 5 | 25 | 21 | 107 | −86 | 17 | ||
17 | 34 | 3 | 4 | 27 | 31 | 120 | −89 | 15 | ||
18 | Gallos Hidrocálidos | 34 | 2 | 3 | 29 | 28 | 126 | −98 | 12 |
Group 10[]
Group with 17 teams from Colima and Jalisco.[11]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Sayula, Jalisco | Unidad Deportiva Gustavo Díaz Ordaz (Sayula) | 2,000 | – | – | |
Arandas, Jalisco | Unidad Deportiva Gustavo Díaz Ordaz (Arandas) | 1,500 | – | – | |
Tlaquepaque, Jalisco | Unidad Deportiva Revolución Mexicana | 4,000 | – | – | |
Atlético Tecomán | Tecomán, Colima | Víctor Eduardo Sevilla Torres | 2,000 | – | – |
Atotonilco El Alto, Jalisco | Unidad Deportiva Margarito Ramírez | 1,500 | – | – | |
Chapala, Jalisco | Municipal Juan Rayo | 1,000 | – | – | |
Colegio Once México | Zapopan, Jalisco | Colegio Once México | 3,000 | Colegio Once México | – |
Comala, Colima | Colima | 12,000 | – | Mérida F.C. | |
Acatic, Jalisco | Unidad Deportiva Acatic | 1,000 | – | – | |
Zapopan, Jalisco | Chivas San Rafael | 500 | Guadalajara | – | |
Ocotlán, Jalisco | Municipal Benito Juárez | 1,500 | Leones Negros UdeG | – | |
Oro | Zapopan, Jalisco | Campos Telmex | 1,000 | Oro | – |
Tepatitlán | Tepatitlán, Jalisco | Gregorio "Tepa" Gómez | 10,000 | – | – |
Zapopan, Jalisco | Deportivo Diablos Tesistán | 1,000 | – | – | |
Vaqueros | Acatlán de Juárez, Jalisco | Juan Bigotón Jasso | 1,500 | – | – |
Vaqueros Ixtlahuacán | Ixtlahuacán de los Membrillos, Jalisco | Santa Rosa | 1,000 | – | – |
Colima City, Colima | Unidad Deportiva Morelos | 2,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tepatitlán | 32 | 27 | 2 | 3 | 94 | 20 | +74 | 85 | Promotion play-offs |
2 | Vaqueros Ixtlahuacán | 32 | 22 | 7 | 3 | 85 | 26 | +59 | 77 | |
3 | 32 | 17 | 9 | 6 | 64 | 32 | +32 | 66 | Reserve Teams play-offs | |
4 | Vaqueros | 32 | 20 | 4 | 8 | 89 | 47 | +42 | 64 | Promotion play-offs |
5 | 32 | 15 | 10 | 7 | 53 | 30 | +23 | 62 | ||
6 | Atlético Tecomán | 32 | 19 | 3 | 10 | 81 | 47 | +34 | 61 | |
7 | 32 | 14 | 11 | 7 | 58 | 33 | +25 | 58 | ||
8 | 32 | 16 | 5 | 11 | 80 | 40 | +40 | 56 | ||
9 | 32 | 13 | 10 | 9 | 66 | 46 | +20 | 53 | ||
10 | 32 | 10 | 7 | 15 | 47 | 55 | −8 | 41 | ||
11 | 32 | 9 | 9 | 14 | 49 | 58 | −9 | 40 | ||
12 | Colegio Once México | 32 | 9 | 7 | 16 | 50 | 72 | −22 | 39 | |
13 | 32 | 10 | 6 | 16 | 37 | 51 | −14 | 38 | ||
14 | 32 | 7 | 8 | 17 | 47 | 67 | −20 | 31 | ||
15 | 32 | 5 | 7 | 20 | 35 | 72 | −37 | 25 | ||
16 | 32 | 2 | 4 | 26 | 14 | 140 | −126 | 12 | ||
17 | Oro | 32 | 1 | 3 | 28 | 28 | 141 | −113 | 8 |
Group 11[]
Group with 18 teams from Jalisco, Michoacán and Nayarit.[12]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Atlas | Zapopan, Jalisco | CECAF | 1,000 | Atlas | – |
Aves Blancas | Tepatitlán, Jalisco | Corredor Industrial | 1,200 | – | – |
Zapopan, Jalisco | Club Deportivo La Primavera | 3,000 | Leones Negros UdeG | – | |
Ameca, Jalisco | Núcleo Deportivo y de Espectáculos Ameca | 4,000 | – | – | |
Zapopan, Jalisco | Club Deportivo La Primavera | 3,000 | – | – | |
Compostela, Nayarit | Campo La Alameda | 500 | – | – | |
Deportivo Los Altos | Yahualica, Jalisco | Las Ánimas | 8,500 | Deportivo Los Altos | – |
Deportivo Nayarit | Tepic, Nayarit | Arena Cora | 12,271 | Coras | – |
Tomatlán, Jalisco | Alejandro Ruelas Ibarra | 1,000 | – | – | |
Estudiantes Tecos | Zapopan, Jalisco | Tres de Marzo | 18,779 | Estudiantes Tecos | – |
Guadalajara | Zapopan, Jalisco | Verde Valle | 800 | Guadalajara | – |
Talpa de Allende, Jalisco | Unidad Deportiva Halcón Peña | 1,000 | Leones Negros UdeG | – | |
Nacional | Guadalajara, Jalisco | Club Deportivo Occidente | 1,000 | – | – |
Zapopan, Jalisco | Colegio Once México | 3,000 | – | – | |
San José de Gracia, Michoacán | Juanito Chávez | 1,500 | – | – | |
Sahuayo | Sahuayo, Michoacán | Unidad Deportiva Municipal | 1,500 | Sahuayo | – |
Yurécuaro, Michoacán | Unidad Deportiva Centenario | 1,000 | – | – | |
Zapotlanejo, Jalisco | Miguel Hidalgo | 1,500 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 34 | 21 | 8 | 5 | 74 | 34 | +40 | 76 | Promotion play-offs | |
2 | Estudiantes Tecos | 34 | 21 | 7 | 6 | 84 | 33 | +51 | 73 | Reserve Teams play-offs |
3 | 34 | 20 | 9 | 5 | 95 | 38 | +57 | 72 | Promotion play-offs | |
4 | Guadalajara | 34 | 20 | 6 | 8 | 85 | 36 | +49 | 68 | Reserve Teams play-offs |
5 | 34 | 18 | 7 | 9 | 64 | 34 | +30 | 67 | Promotion play-offs | |
6 | 34 | 17 | 10 | 7 | 61 | 33 | +28 | 66 | ||
7 | Deportivo Nayarit | 34 | 19 | 7 | 8 | 79 | 38 | +41 | 65 | |
8 | Deportivo Los Altos | 34 | 19 | 5 | 10 | 107 | 72 | +35 | 65 | |
9 | Aves Blancas | 34 | 17 | 9 | 8 | 78 | 44 | +34 | 65 | |
10 | Atlas | 34 | 16 | 6 | 12 | 60 | 44 | +16 | 55 | |
11 | 34 | 10 | 9 | 15 | 59 | 68 | −9 | 47 | ||
12 | 34 | 11 | 3 | 20 | 51 | 69 | −18 | 38 | ||
13 | Sahuayo | 34 | 10 | 5 | 19 | 52 | 66 | −14 | 37 | |
14 | 34 | 9 | 4 | 21 | 44 | 86 | −42 | 34 | ||
15 | 34 | 7 | 8 | 19 | 36 | 89 | −53 | 32 | ||
16 | 34 | 5 | 5 | 24 | 26 | 77 | −51 | 22 | ||
17 | 34 | 5 | 3 | 26 | 34 | 118 | −84 | 19 | ||
18 | Nacional | 34 | 4 | 3 | 27 | 31 | 141 | −110 | 17 |
Group 12[]
Group with 17 teams from Coahuila, Nuevo León, San Luis Potosí and Tamaulipas.[13]
Teams[]
Panteras
Unetefan
Tigres
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Guadalupe, Nuevo León | Unidad Deportiva La Talaverna | 5,000 | – | – | |
Altamira, Tamaulipas | Lázaro Cárdenas | 2,500 | – | – | |
Bravos de Nuevo Laredo | Nuevo Laredo, Tamaulipas | Unidad Deportiva Benito Juárez | 5,000 | Bravos de Nuevo Laredo | – |
Canteranos Altamira | Altamira, Tamaulipas | Cancha 2 Club Altamira | 500 | Altamira | – |
Correcaminos UAT | Ciudad Victoria, Tamaulipas | Universitario Eugenio Alvizo Porras | 5,000 | Correcaminos UAT | – |
Saltillo, Coahuila | Olímpico Francisco I. Madero | 7,000 | – | – | |
Estudiantes Tecnológico de Nuevo Laredo | Nuevo Laredo, Tamaulipas | Olímpico del Tecnológico de Nuevo Laredo | 1,200 | – | – |
General Escobedo, Nuevo León | Centro Deportivo Soriana | 2,000 | – | ||
Ho Gar Matamoros | Matamoros, Tamaulipas | Pedro Salazar Maldonado | 3,000 | – | – |
San Nicolás de los Garza, Nuevo León | Unidad Deportiva Oriente | 1,000 | – | – | |
Monterrey | Monterrey, Nuevo León | El Cerrito | 1,000 | Monterrey | – |
Orinegros de Ciudad Madero | Ciudad Madero, Tamaulipas | Olímpico del Tecnológico de Madero | 7,000 | – | – |
Ciudad Valles, San Luis Potosí | Unidad Deportiva de Veteranos | 1,000 | – | – | |
Guadalupe, Nuevo León | Unidad Deportiva La Talaverna | 5,000 | – | – | |
Tigres SD | General Zuazua, Nuevo León | La Cueva de Zuazua | 800 | Tigres UANL | – |
San Pedro Garza García, Nuevo León | Universidad de Monterrey | 1,000 | – | – | |
Matehuala, San Luis Potosí | Manuel Moreno Torres | 2,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Orinegros de Ciudad Madero | 32 | 25 | 6 | 1 | 73 | 20 | +53 | 85 | Promotion play-offs |
2 | Tigres SD | 32 | 21 | 3 | 8 | 78 | 35 | +43 | 68 | Reserve Teams play-offs |
3 | Monterrey | 32 | 20 | 6 | 6 | 97 | 39 | +58 | 67 | |
4 | Correcaminos UAT | 32 | 17 | 8 | 7 | 62 | 36 | +26 | 66 | |
5 | 32 | 15 | 8 | 9 | 58 | 47 | +11 | 56 | Promotion play-offs | |
6 | Ho Gar Matamoros | 32 | 14 | 7 | 11 | 62 | 47 | +15 | 52 | |
7 | 32 | 13 | 5 | 14 | 46 | 43 | +3 | 49 | ||
8 | Canteranos Altamira | 32 | 12 | 8 | 12 | 45 | 54 | −9 | 47 | |
9 | Bravos de Nuevo Laredo | 32 | 12 | 5 | 15 | 62 | 75 | −13 | 42 | |
10 | 32 | 10 | 8 | 14 | 41 | 71 | −30 | 42 | ||
11 | 32 | 10 | 6 | 16 | 36 | 47 | −11 | 39 | ||
12 | 32 | 9 | 8 | 15 | 47 | 65 | −18 | 38 | ||
13 | Estudiantes Tecnológico de Nuevo Laredo | 32 | 10 | 5 | 17 | 38 | 69 | −31 | 38 | |
14 | 32 | 6 | 12 | 14 | 40 | 64 | −24 | 36 | ||
15 | 32 | 8 | 6 | 18 | 39 | 67 | −28 | 34 | ||
16 | 32 | 8 | 6 | 18 | 48 | 60 | −12 | 31 | ||
17 | 32 | 8 | 1 | 23 | 36 | 69 | −33 | 26 |
Group 13[]
Group with 11 teams from Baja California, Sinaloa and Sonora.[14]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Culiacán, Sinaloa | Universitario UAS | 3,500 | – | – | |
Deportivo Guamúchil | Guamúchil, Sinaloa | Coloso del Dique | 5,000 | Murciélagos | – |
La Cruz, Sinaloa | Juan Lauro Martínez Barreda | 1,000 | – | – | |
Diablos Azules de Guasave | Guasave, Sinaloa | Armando "Kory" Leyson | 9,000 | – | – |
Dorados de Sinaloa | Culiacán, Sinaloa | Unidad Deportiva JAPAC | 1,000 | Dorados de Sinaloa | – |
Cabo San Lucas, Baja California Sur | Complejo Deportivo Don Koll | 3,500 | – | – | |
Héroes de Caborca | Caborca, Sonora | Fidencio Hernández | 3,000 | – | – |
San Luis Río Colorado, Sonora | México 70 | 2,000 | – | – | |
Mazatlán, Sinaloa | Unidad Deportiva SAHOP | 1,000 | – | – | |
Miguel Alemán, Sonora | Alejandro López Caballero | 4,000 | – | – | |
Tijuana | Tecate, Baja California | Unidad Deportiva Eufracio Santana | 1,000 | Tijuana | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 20 | 18 | 1 | 1 | 84 | 32 | +52 | 55 | Promotion play-offs | |
2 | Diablos Azules de Guasave | 20 | 15 | 2 | 3 | 57 | 29 | +28 | 48 | |
3 | 20 | 12 | 3 | 5 | 44 | 25 | +19 | 40 | ||
4 | 20 | 10 | 2 | 8 | 38 | 40 | −2 | 33 | ||
5 | Deportivo Guamúchil | 20 | 9 | 2 | 9 | 37 | 43 | −6 | 30 | |
6 | Dorados de Sinaloa | 20 | 6 | 5 | 9 | 39 | 30 | +9 | 26 | |
7 | Tijuana | 20 | 7 | 4 | 9 | 32 | 37 | −5 | 26 | |
8 | 20 | 7 | 4 | 9 | 29 | 42 | −13 | 26 | ||
9 | 20 | 3 | 7 | 10 | 29 | 46 | −17 | 22 | ||
10 | Héroes de Caborca | 20 | 4 | 0 | 16 | 23 | 48 | −25 | 12 | |
11 | 20 | 2 | 4 | 14 | 19 | 59 | −40 | 11 |
Group 14[]
Group with 9 teams from Chihuahua, Coahuila, Durango and Sonora.[15]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Gómez Palacio | Unidad Deportiva Francisco Gómez Palacio | 5,000 | – | – | |
Aldama, Chihuahua | Ciudad Deportiva Chihuahua | 4,000 | – | – | |
Chihuahua City, Chihuahua | Ciudad Deportiva Chihuahua | 4,000 | – | – | |
Navojoa, Sonora | Olímpico de Navojoa | 4,000 | – | – | |
La Tribu de Ciudad Juárez | Ciudad Juárez, Chihuahua | 20 de Noviembre | 2,500 | – | – |
Ciudad Juárez, Chihuahua | 20 de Noviembre | 2,500 | – | – | |
San Isidro Laguna | Torreón, Coahuila | San Isidro | 3,000 | – | – |
Ciudad Juárez, Chihuahua | 20 de Noviembre | 2,500 | – | – | |
Torreón, Coahuila | Unidad Deportiva Torreón | 1,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | La Tribu de Ciudad Juárez | 16 | 9 | 5 | 2 | 27 | 11 | +16 | 36 | Promotion play-offs |
2 | 16 | 9 | 5 | 2 | 34 | 27 | +7 | 35 | ||
3 | San Isidro Laguna | 16 | 9 | 4 | 3 | 33 | 16 | +17 | 33 | |
4 | 16 | 6 | 6 | 4 | 29 | 24 | +5 | 29 | ||
5 | 16 | 7 | 3 | 6 | 28 | 24 | +4 | 26 | ||
6 | 16 | 6 | 3 | 7 | 23 | 18 | +5 | 21 | ||
7 | 16 | 5 | 5 | 6 | 23 | 28 | −5 | 20 | ||
8 | 16 | 2 | 2 | 12 | 18 | 42 | −24 | 9 | ||
9 | 16 | 1 | 3 | 12 | 15 | 40 | −25 | 7 |
Promotion play-offs[]
Round of 64[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Poblado Miguel Alemán | X–X | (dnq) Mazatlán | X–X | X–X |
Panteras Negras GNL | (p.) 4–4 (8–7) |
Ho Gar Matamoros | 1–3 | 3–1 |
Tepatitlán | 4–2 | Deportivo Las Varas | 1–2 | 3–0 |
Monarcas Morelia | 4–5 | Atlético San Francisco | 2–2 | 2–3 |
Cazcanes de Ameca | 1–1 (3–5) (p.) |
Charales de Chapala | 0–1 | 1–0 |
Real Zamora | X–X | (dnq) Delfines de Abasolo | X–X | X–X |
Yurécuaro | 1–0 | Vaqueros | 1–0 | 0–0 |
Limoneros de Apatzingán | 2–0 | Atlético ECCA | 0–0 | 2–0 |
Soles de Ciudad Juárez (dnq) | X–X | San Isidro Laguna | X–X | X–X |
Diablos Azules de Guasave | 5–2 | Águilas UAS | 1–1 | 4–1 |
Celaya | 4–1 | CDU Uruapan | 2–1 | 2–0 |
Colegio Guanajuato | 7–0 | Bravos de Nuevo Laredo | 4–0 | 3–0 |
Orinegros de Ciudad Madero | 3–0 | Troyanos UDEM | 0–0 | 3–0 |
La Tribu de Ciudad Juárez | 4–0 | Generales de Navojoa | 3–0 | 1–0 |
Vaqueros Ixtlahuacán | 4–3 | Cachorros Atotonilco | 1–1 | 3–2 |
Deportivo Nayarit | 6–3 | Atlético Tecomán | 2–1 | 4–2 |
Zitácuaro | 5–2 | Guerreros de Yecapixtla | 1–1 | 4–1 |
Buendía | (p.) 4–4 (4–3) |
Zacatepec 1948 | 3–4 | 1–0 |
Potros UAEM | 2–2 (0–2) (p.) |
Lobos BUAP | 1–0 | 1–2 |
Proyecto Nuevo Chimalhuacán | 3–4 | Ángeles de la Ciudad | 0–1 | 3–3 |
Chetumal | 2–2 (5–6) (p.) |
Jaguares de la 48 | 2–1 | 0–1 |
Star Club | 3–4 | Sport Clinic Ciudad de México | 2–4 | 1–0 |
Corsarios de Campeche | 3–0 | Inter Playa del Carmen | 0–0 | 3–0 |
Ballenas Galeana Morelos | 6–3 | Alpha | 2–1 | 4–2 |
Langostineros de Atoyac | 2–4 | Estudiantes de San Andrés | 1–2 | 1–2 |
Tuzos Pachuca | 5–3 | Sporting Canamy | 2–3 | 3–0 |
Tecamachalco Sur | 3–5 | Chilpancingo | 1–2 | 2–3 |
Estudiantes de Atlacomulco | 4–3 | Marina | 1–1 | 3–2 |
Tecamachalco | 7–1 | Santiago Tulantepec | 3–0 | 4–1 |
Petroleros de Poza Rica | 3–1 | Cruz Azul Lagunas | 0–0 | 3–1 |
CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 4–2 | Coyotes Neza | 2–2 | 2–0 |
Tejupilco | 1–1 (3–4) (p.) |
Gallos Blancos de Zihuatanejo | 0–1 | 1–0 |
Round of 32[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Poblado Miguel Alemán | 7–3 | Panteras Negras GNL | 2–3 | 4–1 |
Tepatitlán | 3–4 | Deportivo Nayarit | 1–2 | 2–2 |
Orinegros de Ciudad Madero | 1–1 (5–6) (p.) |
Charales de Chapala | 0–1 | 1–0 |
Vaqueros Ixtlahuacán | 2–1 | La Tribu de Ciudad Juárez | 0–0 | 2–1 |
Limoneros de Apatzingán | 5–1 | San Isidro Laguna | 1–0 | 4–1 |
Diablos Azules de Guasave | 3–2 | Colegio Guanajuato | 2–2 | 1–0 |
Celaya | 2–1 | Atlético San Francisco | 1–1 | 1–0 |
Real Zamora | 4–2 | Yurécuaro | 3–1 | 1–1 |
Zitácuaro | 4–1 | Lobos BUAP | 0–1 | 4–0 |
Buendía | 2–4 | Ángeles de la Ciudad | 1–4 | 1–0 |
Corsarios de Campeche | 3–2 | Sport Clinic Ciudad de México | 2–1 | 1–1 |
Ballenas Galeana Morelos | 2–3 | Petroleros de Poza Rica | 1–3 | 1–0 |
Tuzos Pachuca | 7–2 | Estudiantes de San Andrés | 0–1 | 7–1 |
Estudiantes de Atlacomulco | 4–5 | Chilpancingo | 1–1 | 3–4 |
Tecamachalco | (p.) 3–3 (5–4) |
Jaguares de la 48 | 0–2 | 3–1 |
CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 3–1 | Gallos Blancos de Zihuatanejo | 0–1 | 3–0 |
Final stage[]
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||||||||||||||||||
1N | Poblado Miguel Alemán | 3 | 4 | 7 | |||||||||||||||||||||||
8N | Deportivo Nayarit | 5 | 1 | 6 | |||||||||||||||||||||||
1N | Poblado Miguel Alemán | 1 | 4 | 5 | |||||||||||||||||||||||
7N | Charales de Chapala | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||
2N | Limoneros de Apatzingán | 0 | 2 | 2(3) | |||||||||||||||||||||||
7N | Charales de Chapala (p.) | 2 | 0 | 2(5) | |||||||||||||||||||||||
1N | Poblado Miguel Alemán | 2 | 4 | 6 | |||||||||||||||||||||||
6N | Celaya | 3 | 2 | 5 | |||||||||||||||||||||||
4N | Vaqueros Ixtlahuacán (p.) | 1 | 1 | 2 (10) | |||||||||||||||||||||||
5N | Diablos Azules | 1 | 1 | 2 (9) | |||||||||||||||||||||||
4N | Vaqueros Ixtlahuacán | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
6N | Celaya | 3 | 1 | 4 | |||||||||||||||||||||||
3N | Real Zamora | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||
6N | Celaya | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
1N | Poblado Miguel Alemán | 2 | 3 | 5 | |||||||||||||||||||||||
2S | Tecamachalco | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||||
1S | Zitácuaro | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||||
8S | Ángeles de la Ciudad | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||
1S | Zitácuaro (p.) | 0 | 1 | 1 (6) | |||||||||||||||||||||||
5S | Corsarios de Campeche | 0 | 1 | 1 (5) | |||||||||||||||||||||||
4S | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
5S | Corsarios de Campeche | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||||||||
1S | Zitácuaro | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
2S | Tecamachalco | 8 | 1 | 9 | |||||||||||||||||||||||
2S | Tecamachalco | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||||
7S | Petroleros de Poza Rica | 3 | 0 | 3 | |||||||||||||||||||||||
2S | Tecamachalco | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||||||||
3S | Tuzos Pachuca | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||
3S | Tuzos Pachuca | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
6S | Chilpancingo | 1 | 0 | 1 |
Round of 16[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Poblado Miguel Alemán | 7–6 | Deportivo Nayarit | 3–5 | 4–1 |
Limoneros de Apatzingán | 2–2 (3–5) (p.) |
Charales de Chapala | 0–2 | 2–0 |
Vaqueros Ixtlahuacán | (p.) 2–2 (10–9) |
Diablos Azules de Guasave | 1–1 | 1–1 |
Real Zamora | 0–1 | Celaya | 0–0 | 0–1 |
Zitácuaro | 3–1 | Ángeles de la Ciudad | 1–1 | 2–0 |
CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 1–2 | Corsarios de Campeche | 0–2 | 1–0 |
Tecamachalco | 4–3 | Petroleros de Poza Rica | 2–3 | 2–0 |
Tuzos Pachuca | 2–1 | Chilpancingo | 1–1 | 1–0 |
First leg[]
8 May 2013 | Ángeles de la Ciudad | 1–1 | Zitácuaro | Mexico City |
11:00 | Sánchez 68' | Report | Castro 41' | Stadium: Estadio Jesús Martínez "Palillo" Attendance: 200 Referee: Juan Ramírez Tostado |
8 May 2013 | Chilpancingo | 1–1 | Tuzos Pachuca | Chilpancingo |
16:00 | Domínguez 53' | Report | Becerril 47' | Stadium: Unidad Deportiva Vicente Guerrero Attendance: 1,000 Referee: Luis Alberto Mattern García |
8 May 2013 | Petroleros de Poza Rica | 3–2 | Tecamachalco | Poza Rica |
17:00 | Vázquez 22' (own) Madrigal 44' Pineda 49' |
Report | Vázquez 65', 85' | Stadium: Estadio Heriberto Jara Corona Attendance: 1,500 Referee: Arturo Isai González Montiel |
8 May 2013 | Deportivo Nayarit | 5–3 | Poblado Miguel Alemán | Tepic |
19:00 | Muñoz 8' Ponce 27', 56' Martín del Campo 39' Aguirre 68' |
Report | Martin del Campo 36' (own) Félix 74' González 75' |
Stadium: Estadio Nicolás Álvarez Ortega Attendance: 200 Referee: Fernando Guillermo Sandoval Wong |
8 May 2013 | Celaya | 0–0 | Real Zamora | Celaya |
20:00 | Report | Stadium: Estadio Miguel Alemán Valdés Attendance: 800 Referee: Iván Asael Martínez Gómez |
8 May 2013 | Corsarios de Campeche | 2–0 | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | Campeche City |
20:00 | Que 48' Álvarez 71' |
Report | Stadium: Estadio Universitario de Campeche Attendance: 300 Referee: Gilvero Alvarado Farjat |
9 May 2013 | Diablos Azules de Guasave | 1–1 | Vaqueros Ixtlahuacán | Guasave |
16:00 | Moreno 8' | Report | Ramos 37' | Stadium: Estadio Armando "Kory" Leyson Attendance: 200 Referee: Francisco Eduardo Longorio López |
9 May 2013 | Charales de Chapala | 2–0 | Limoneros de Apatzingán | Chapala |
18:00 | Ibarra 23' Ríos 32' |
Report | Stadium: Estadio Municipal Juan Rayo Attendance: 500 Referee: Ivan Camacho Silva |
Second leg[]
11 May 2013 | Tecamachalco | 2–0 (4–3 agg.) | Petroleros de Poza Rica | Huixquilucan de Degollado |
12:00 | García 46' Rivera 85' |
Report | Stadium: Estadio Alberto Pérez Navarro Attendance: 300 Referee: Saul Alfredo Silva Pineda |
11 May 2013 | Tuzos Pachuca | 1–0 (2–1 agg.) | Chilpancingo | Pachuca |
13:00 | Ayala 59' | Report | Stadium: Estadio Hidalgo Attendance: 200 Referee: Oldahir Sandoval Ortíz |
11 May 2013 | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 1–0 (1–2 agg.) | Corsarios de Campeche | Mexico City |
13:00 | Garibay 60' | Report | Stadium: Deportivo Plutarco Elías Calles Attendance: 200 Referee: Christopher Molina Díaz |
11 May 2013 | Zitácuaro | 2–0 (3–1 agg.) | Ángeles de la Ciudad | Zitácuaro |
15:30 | Piña 21' Gómez 49' |
Report | Stadium: Estadio Ignacio López Rayón Attendance: 300 Referee: Alejandro Agustín Martínez Macías |
11 May 2013 | Poblado Miguel Alemán | 4–1 (7–6 agg.) | Deportivo Nayarit | Miguel Alemán |
19:00 | Villa 7', 66', 78' Romero 84' |
Report | Martín del Campo 52' | Stadium: Estadio Alejandro López Caballero Attendance: 1,000 Referee: Omar Antonio Fernández Martínez |
11 May 2013 | Real Zamora | 0–1 (0–1 agg.) | Celaya | Zamora |
20:00 | Report | Almaguer 76' | Stadium: Unidad Deportiva El Chamizal Attendance: 1,500 Referee: Juan Andrés Esquivel González |
12 May 2013 | Limoneros de Apatzingán | 2–0 (2–2 agg.) (3–5 p) | Charales de Chapala | Apatzingán |
15:30 | Ríos 2', 74' | Report | Stadium: Unidad Deportiva Adolfo López Mateos Attendance: 1,000 Referee: José Juan Contreras García |
12 May 2013 | Vaqueros Ixtlahuacán | 1–1 (2–2 agg.) (10–9 p) | Diablos Azules de Guasave | Ixtlahuacán de los Membrillos |
17:00 | Carrillo 42' | Report | Moreno 11' | Stadium: Campo Santa Rosa Attendance: 200 Referee: Jonatan Mercado Figueroa |
Quarter-finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Poblado Miguel Alemán | 5–0 | Charales de Chapala | 1–0 | 4–0 |
Vaqueros Ixtlahuacán | 2–4 | Celaya | 1–3 | 1–1 |
Zitácuaro | (p.) 1–1 (6–5) |
Corsarios de Campeche | 0–0 | 1–1 |
Tecamachalco | 2–1 | Tuzos Pachuca | 2–1 | 0–0 |
First leg[]
15 May 2013 | Tuzos Pachuca | 1–2 | Tecamachalco | Pachuca |
12:00 | Carmona 31' | Report | Lara 17', 62' | Stadium: Estadio Hidalgo Attendance: 200 Referee: José Arturo Maldonado Ramírez |
15 May 2013 | Charales de Chapala | 0–1 | Poblado Miguel Alemán | Chapala |
18:00 | Report | Melendez 7' | Stadium: Estadio Municipal Juan Rayo Attendance: 1,000 Referee: Antonio de Jesús Olalde Vázquez |
15 May 2013 | Corsarios de Campeche | 0–0 | Zitácuaro | Campeche City |
20:00 | Report | Stadium: Estadio Universitario de Campeche Attendance: 800 Referee: Luis Alberto Mattern García |
16 May 2013 | Celaya | 3–1 | Vaqueros Ixtlahuacán | Celaya |
19:30 | Almaguer 27' Chaurand 51' Valenzuela 82' |
Report | Álvarez 1' | Stadium: Estadio Miguel Alemán Valdés Attendance: 1,000 Referee: Oldahir Sandoval Ortiz |
Second leg[]
18 May 2013 | Tecamachalco | 0–0 (1–2 agg.) | Tuzos Pachuca | Huixquilucan de Degollado |
12:00 | Report | Stadium: Estadio Alberto Pérez Navarro Attendance: 600 Referee: Aldo Cano Martínez |
18 May 2013 | Zitácuaro | 1–1 (1–1 agg.) (6–5 p) | Corsarios de Campeche | Zitácuaro |
15:30 | Villalvazo 76' | Report | Delgadillo 81' | Stadium: Estadio Ignacio López Rayón Attendance: 2,000 Referee: Juan Andrés Esquivel González |
18 May 2013 | Poblado Miguel Alemán | 4–0 (5–0 agg.) | Charales de Chapala | Miguel Alemán |
19:00 | Rivera 26' Guerra 37' Villa 42', 52' |
Report | Stadium: Estadio Alejandro López Caballero Attendance: 1,000 Referee: Francisco Raúl Medina Parra |
19 May 2013 | Vaqueros Ixtlahuacán | 1–1 (2–4 agg.) | Celaya | Ixtlahuacán de los Membrillos |
17:00 | Segura 51' (own) | Report | Zavala 34' | Stadium: Campo Santa Rosa Attendance: 800 Referee: Jesús Roberto Ruiz González |
Semi-finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Poblado Miguel Alemán | 6–5 | Celaya | 2–3 | 4–2 |
Zitácuaro | 1–9 | Tecamachalco | 0–8 | 1–1 |
First leg[]
22 May 2013 | Tecamachalco | 8–0 | Zitácuaro | Huixquilucan de Degollado |
12:00 | Lara 13', 25' Jaramillo 22' Cristopher García 28' Lara 32' Carlos García 43', 82' Avendaño 68' (own) |
Report | Stadium: Estadio Alberto Pérez Navarro Attendance: 300 Referee: Antonio de Jesús Olalde Vázquez |
22 May 2013 | Celaya | 3–2 | Poblado Miguel Alemán | Celaya |
20:15 | Almaguer 46' Valenzuela 87' Chaurand 88' |
Report | Villa 6', 42' | Stadium: Estadio Miguel Alemán Valdés Attendance: 1,500 Referee: Juan Andrés Esquivel González |
Second leg[]
25 May 2013 | Zitácuaro | 1–1 (1–9 agg.) | Tecamachalco | Zitácuaro |
15:30 | Piña 83' | Report | Olmos 24' | Stadium: Estadio Ignacio López Rayón Attendance: 800 Referee: Christian Adrián Ramírez Tejeda |
25 May 2013 | Poblado Miguel Alemán | 4–2 (6–5 agg.) | Celaya | Miguel Alemán |
19:00 | González 10', 43' Villa 17' Guerra 32' |
Report | Chaurand 12' Moreno 26' |
Stadium: Estadio Alejandro López Caballero Attendance: 1,500 Referee: Francisco Raúl Medina Parra |
Final[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Poblado Miguel Alemán | 5–4 | Tecamachalco | 2–2 | 3–2 |
First leg[]
30 May 2013 | Tecamachalco | 2–2 | Poblado Miguel Alemán | Huixquilucan de Degollado |
12:00 | Report | Stadium: Estadio Alberto Pérez Navarro Attendance: 600 |
Second leg[]
1 June 2013 | Poblado Miguel Alemán | 3–2 (5–4 agg.) | Tecamachalco | Miguel Alemán |
19:00 | Report | Stadium: Estadio Alejandro López Caballero Attendance: 3,000 |
2012–13 winners |
---|
Poblado Miguel Alemán 1st title |
Reserve teams play–offs[]
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||||||||||||
1 | Cruz Azul Dublán | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 | Guadalajara | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||
1 | Cruz Azul Dublán | 1 | 4 | 5 | ||||||||||||||||
7 | Correcaminos UAT | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||
2 | TR Boca del Río | 0 | 2 | 2 (4) | ||||||||||||||||
7 | Correcaminos UAT (p.) | 0 | 2 | 2 (5) | ||||||||||||||||
1 | Cruz Azul Dublán | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||
3 | Estudiantes Tecos | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||
3 | Estudiantes Tecos | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||
6 | Escuela de Fútbol Chivas | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||
3 | Estudiantes Tecos | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||
4 | Tigres SD | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||
4 | Tigres SD (p.) | 1 | 3 | 4 (3) | ||||||||||||||||
5 | Monterrey | 4 | 0 | 4 (1) |
See also[]
References[]
- ^ "Asciende Rayos a Segunda División". dossierpolítico (in Spanish). 3 June 2013. Retrieved 14 April 2021.
- ^ "Group 1 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 14 April 2021.
- ^ "Group 2 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 14 April 2021.
- ^ "Group 3 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 14 April 2021.
- ^ "Group 4 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 4 February 2021.
- ^ "Group 5 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 15 April 2021.
- ^ "Group 6 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 15 April 2021.
- ^ "Group 7 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 15 April 2021.
- ^ "Group 8 Teams 2013–14". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 15 April 2021.
- ^ "Group 9 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 16 April 2021.
- ^ "Group 10 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 20 April 2021.
- ^ "Group 11 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 20 April 2021.
- ^ "Group 12 Teams 2013–14". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 20 April 2021.
- ^ "Group 13 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 17 February 2021.
- ^ "Group 14 Teams 2012–13". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 20 April 2021.
External links[]
- 2012–13 domestic association football leagues
- 2012–13 in Mexican football