2011–12 Tercera División de México season
Season | 2011–12 |
---|---|
Dates | 13 August 2011 – 25 May 2012 |
Champions | Real Cuautitlán (1st title)[1] |
Promoted | Real Cuautitlán Calor de San Pedro |
← 2010–11 2012–13 →
Stats are from the regular season only |
The 2011–12 Tercera División season is the fourth-tier football league of Mexico. The tournament began on 13 August 2011 and finished on 25 May 2012.
Competition format[]
The Tercera División (Third Division) is divided into 14 groups. For the 2009/2010 season, the format of the tournament has been reorganized to a home and away format, which all teams will play in their respective group. The 14 groups consist of teams who are eligible to play in the liguilla de ascenso for one promotion spot, teams who are affiliated with teams in the Liga MX, Ascenso MX and Liga Premier, which are not eligible for promotion but will play that who the better filial team in an eight team filial playoff tournament for the entire season.
The league format allows participating franchises to rent their place to another team, so some clubs compete with a different name than the one registered with the FMF.
Group 1[]
Group with 11 teams from Campeche, Chiapas, Quintana Roo, Tabasco and Yucatán.[2]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official name |
---|---|---|---|---|---|
Atlético Chiapas | Tuxtla Gutiérrez, Chiapas | Víctor Manuel Reyna practice field | 2,000 | Jaguares de Chiapas | – |
Chetumal | Chetumal, Quintana Roo | 10 de Abril | 5,000 | — | — |
Corsarios de Campeche | Campeche, Campeche | Universitario de Campeche | 4,000 | — | — |
Ciudad del Carmen, Campeche | Polideportivo UNACAR Campus II | 8,000 | – | – | |
Villahermosa, Tabasco | Olímpico de Villahermosa | 10,500 | — | Real Victoria | |
Ejidatarios de Bonfil | Cancún, Quintana Roo | La Parcela | 1,000 | – | — |
Huracanes de Cozumel | San Miguel de Cozumel, Quintana Roo | Unidad Deportiva Bicentenario | 1,000 | – | – |
Inter Playa del Carmen | Playa del Carmen, Quintana Roo | Unidad Deportiva Luis Donaldo Colosio | 1,000 | Inter Playa del Carmen | — |
Itzaes | Mérida, Yucatán | Unidad Deportiva Solidaridad | 1,000 | – | – |
Jaguares de la 48 | Reforma, Chiapas | Sergio Lira Gallardo | 600 | — | — |
Pioneros Junior | Cancún, Quintana Roo | Cancún 86 | 6,390 | Pioneros de Cancún | — |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chetumal | 20 | 16 | 2 | 2 | 56 | 21 | +35 | 50 | Promotion play-offs |
2 | Atlético Chiapas | 20 | 15 | 1 | 4 | 47 | 20 | +27 | 47 | |
3 | Corsarios de Campeche | 20 | 11 | 4 | 5 | 47 | 25 | +22 | 39 | |
4 | Jaguares de la 48 | 20 | 10 | 5 | 5 | 43 | 25 | +18 | 36 | |
5 | Ejidatarios de Bonfil | 20 | 9 | 6 | 5 | 33 | 27 | +6 | 35 | |
6 | Pioneros Junior | 20 | 6 | 5 | 9 | 24 | 32 | −8 | 28 | |
7 | Huracanes de Cozumel | 20 | 7 | 3 | 10 | 23 | 39 | −16 | 26 | |
8 | 20 | 5 | 6 | 9 | 26 | 33 | −7 | 22 | ||
9 | 20 | 4 | 6 | 10 | 15 | 35 | −20 | 22 | ||
10 | Itzaes | 20 | 1 | 7 | 12 | 13 | 36 | −23 | 14 | |
11 | Inter Playa del Carmen | 20 | 1 | 5 | 14 | 6 | 40 | −34 | 9 |
Group 2[]
Group with 13 teams from Oaxaca and Veracruz.[3]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Orizaba, Veracruz | Universitario UGM | 1,500 | – | – | |
Atlético Boca del Río | Boca del Río, Veracruz | Unidad Deportiva Hugo Sánchez | 1,500 | — | – |
Caballeros de Córdoba | Córdoba, Veracruz | Rafael Murillo Vidal | 3,800 | – | – |
Cruz Azul Lagunas | Lagunas, Oaxaca | Cruz Azul | 2,000 | Cruz Azul | – |
Delfines UGM | Nogales, Veracruz | UGM Nogales | 1,500 | — | — |
Héroes de Veracruz | Xiutetelco, Puebla | Municipal Xiutetelco | 1,000 | – | – |
San Andrés Tuxtla, Veracruz | Unidad Deportiva Lino Fararoni | 1,000 | — | – | |
Lanceros de Cosoleacaque | Cosoleacaque, Veracruz | Unidad Deportiva Miguel Hidalgo | 1,000 | – | – |
Naranjeros de Álamo | Juchitán de Zaragoza, Oaxaca | Municipal Juchiteco | 1,000 | – | – |
Petroleros de Poza Rica | Poza Rica, Veracruz | Heriberto Jara Corona | 10,000 | — | — |
Piñeros de Loma Bonita | Loma Bonita, Oaxaca | 20 de Noviembre | 1,000 | – | – |
Córdoba, Veracruz | Rafael Murillo Vidal | 3,800 | Santos Laguna | – | |
Tiburones Rojos Boca del Río | Boca del Río, Veracruz | CAR Veracruz | 1,000 | Veracruz | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tiburones Rojos Boca del Río | 24 | 19 | 2 | 3 | 77 | 21 | +56 | 60 | Reserve Teams play-offs |
2 | 24 | 16 | 4 | 4 | 51 | 27 | +24 | 53 | Promotion play-offs | |
3 | Petroleros de Poza Rica | 24 | 15 | 4 | 5 | 49 | 24 | +25 | 52 | |
4 | Lanceros de Cosoleacaque | 24 | 15 | 2 | 7 | 47 | 29 | +18 | 48 | |
5 | Cruz Azul Lagunas | 24 | 13 | 4 | 7 | 56 | 29 | +27 | 47 | |
6 | 24 | 13 | 1 | 10 | 37 | 31 | +6 | 40 | ||
7 | Naranjeros de Álamo | 24 | 9 | 3 | 12 | 31 | 31 | 0 | 32 | |
8 | Caballeros de Córdoba | 24 | 9 | 3 | 12 | 39 | 52 | −13 | 30 | |
9 | 24 | 8 | 4 | 12 | 34 | 31 | +3 | 29 | ||
10 | Delfines UGM | 24 | 7 | 3 | 14 | 26 | 48 | −22 | 26 | |
11 | Piñeros de Loma Bonita | 24 | 5 | 5 | 14 | 28 | 44 | −16 | 23 | |
12 | Atlético Boca del Río | 24 | 6 | 1 | 17 | 23 | 50 | −27 | 19 | |
13 | Héroes de Veracruz | 24 | 2 | 2 | 20 | 17 | 98 | −81 | 9 |
Group 3[]
Group with 13 teams from Puebla, Tlaxcala and Veracruz.[4]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Albinegros de Orizaba | Orizaba, Veracruz | EMSA | 1,500 | – | – |
Anlesjeroka | Tehuacán, Puebla | Anlesjeroka | 400 | Guadalajara | – |
Estudiantes de Xalapa | Xalapa, Veracruz | Antonio M. Quirasco | 3,000 | – | – |
Atoyac, Veracruz | Padelma 2000 | 1,000 | – | – | |
Limoneros de Martínez de la Torre | Martínez de la Torre, Veracruz | El Cañizo | 3,000 | – | – |
Lobos BUAP | Puebla City, Puebla | Preparatoria Benito Juárez | 1,500 | Lobos BUAP | – |
Atlixco, Puebla | Campo IXTAC | 1,000 | – | – | |
Real San Cosme | Mazatecocho, Tlaxcala | San José del Agua | 1,000 | – | – |
Reales de Puebla | Atlixco, Puebla | Deportivo Metepec | 1,000 | — | — |
Puebla City, Puebla | Unidad Deportiva Mario Vázquez Raña | 800 | – | – | |
Chiautempan, Tlaxcala | Unidad Deportiva Próspero Cahuantzi | 2,500 | — | — | |
Tehuacán | Tehuacán, Puebla | Tehuacán | 1,000 | – | – |
Puebla City, Puebla | Ex Hacienda San José Maravillas | 500 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 24 | 20 | 2 | 2 | 63 | 17 | +46 | 64 | Promotion play-offs | |
2 | 24 | 15 | 5 | 4 | 75 | 28 | +47 | 53 | ||
3 | Albinegros de Orizaba | 24 | 13 | 5 | 6 | 46 | 23 | +23 | 45 | |
4 | Estudiantes de Xalapa | 24 | 11 | 7 | 6 | 34 | 26 | +8 | 44 | |
5 | 24 | 11 | 6 | 7 | 32 | 27 | +5 | 41 | ||
6 | 24 | 11 | 4 | 9 | 36 | 35 | +1 | 40 | ||
7 | Tehuacán | 24 | 9 | 7 | 8 | 39 | 42 | −3 | 38 | |
8 | Limoneros de Martínez de la Torre | 24 | 10 | 5 | 9 | 32 | 32 | 0 | 36 | |
9 | 24 | 6 | 8 | 10 | 30 | 38 | −8 | 30 | ||
10 | Lobos BUAP | 24 | 4 | 10 | 10 | 33 | 41 | −8 | 27 | |
11 | Anlesjeroka | 24 | 7 | 5 | 12 | 21 | 38 | −17 | 27 | |
12 | Reales de Puebla | 24 | 1 | 6 | 17 | 14 | 53 | −39 | 12 | |
13 | Real San Cosme | 24 | 1 | 4 | 19 | 8 | 63 | −55 | 11 |
Group 4[]
Group with 13 teams from Guerrero, Mexico City, Morelos and Oaxaca.[5]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Atlético Cuernavaca | Cuernavaca, Morelos | Municipal Mazatepec | 1,000 | – | – |
Ballenas Galeana Morelos | Xochitepec, Morelos | Municipal Mazatepec | 1,000 | – | – |
Chapulineros de Oaxaca | Oaxaca City, Oaxaca | Unidad Deportiva Oriente | 1,000 | – | – |
Chilpancingo | Chilpancingo, Guerrero | Unidad Deportiva Vicente Guerrero | 1,000 | – | – |
Cuautla Yeca Juvenil | Cuautla, Morelos | Isidro Gil Tapia | 5,000 | Cuautla | – |
Deportivo Neza | Xochitepec, Morelos | Mariano Matamoros | 16,000 | – | – |
Xochimilco, Mexico City | San Isidro | 1,500 | – | – | |
Yecapixtla, Morelos | Fidel Díaz Vera | 1,000 | – | – | |
Tezoyuca, Morelos | Tezoyuca | 1,000 | – | – | |
Iztacalco, Mexico City | Magdalena Mixhuca Sports City | 500 | – | – | |
Tigrillos Dorados MRCI | San Jerónimo Tlacochahuaya, Oaxaca | Campo Independiente MRCI | 3,000 | – | – |
Zacatepetl | Zacatepec, Morelos | Agustín Coruco Díaz | 16,000 | – | – |
Zapata | Xochitepec, Morelos | Unidad Deportiva Tehuixtla | 1,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Zacatepetl | 24 | 15 | 5 | 4 | 69 | 26 | +43 | 54 | Promotion play-offs |
2 | Tigrillos Dorados MRCI | 24 | 15 | 3 | 6 | 65 | 35 | +30 | 50 | |
3 | Cuautla Yeca Juvenil | 24 | 13 | 7 | 4 | 43 | 21 | +22 | 50 | |
4 | Ballenas Galeana Morelos | 24 | 14 | 4 | 6 | 56 | 27 | +29 | 48 | |
5 | Chilpancingo | 24 | 12 | 6 | 6 | 35 | 30 | +5 | 45 | |
6 | 24 | 12 | 5 | 7 | 37 | 30 | +7 | 43 | ||
7 | 24 | 8 | 9 | 7 | 29 | 31 | −2 | 36 | ||
8 | Zapata | 24 | 6 | 9 | 9 | 31 | 37 | −6 | 34 | |
9 | 24 | 6 | 4 | 14 | 31 | 46 | −15 | 23 | ||
10 | Chapulineros de Oaxaca | 24 | 7 | 2 | 15 | 35 | 51 | −16 | 23 | |
11 | Atlético Cuernavaca | 24 | 5 | 5 | 14 | 24 | 48 | −24 | 23 | |
12 | 24 | 4 | 6 | 14 | 15 | 51 | −36 | 22 | ||
13 | Deportivo Neza | 24 | 4 | 5 | 15 | 30 | 67 | −37 | 17 |
Group 5[]
Group with 17 teams from Greater Mexico City.[6]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Teotihuacán, State of Mexico | Municipal Acolman | 1,000 | – | – | |
Álamos | Venustiano Carranza, Mexico City | Magdalena Mixhuca Sports City | 500 | – | – |
Gustavo A. Madero, Mexico City | Deportivo Francisco Zarco | 500 | Pachuca | – | |
Chiconcuac, State of Mexico | Unidad Deportiva San Miguel | 1,000 | – | – | |
Coyotes Neza | Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Metropolitano | 4,000 | – | – |
Deportivo Iztacalco | Texcoco de Mora, State of Mexico | San Bernardino | 1,000 | – | – |
Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Deportivo Francisco I. Madero | 2,000 | – | – | |
Venustiano Carranza, Mexico City | Deportivo Plutarco Elías Calles | 2,500 | – | – | |
Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Metropolitano | 4,000 | – | – | |
Texcoco de Mora, State of Mexico | Centro de Fútbol Pato Baeza | 1,000 | – | – | |
Venustiano Carranza, Mexico City, Venustiano Carranza | Deportivo Plutarco Elías Calles | 2,500 | – | – | |
Sporting Canamy | Iztapalapa, Mexico City | Deportivo Francisco I. Madero | 2,000 | – | – |
Tecamachalco Sur | Huixquilucan de Degollado, State of Mexico | Alberto Pérez Navarro | 3,000 | – | Ajax Jiutepec |
Texcoco de Mora, State of Mexico | Municipal Claudio Suárez | 4,000 | – | – | |
Tepotzotlán, State of Mexico | Municipal Miguel Alemán | 1,000 | – | – | |
Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Neza 86 | 20,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Coyotes Neza | 30 | 24 | 2 | 4 | 85 | 29 | +56 | 76 | Promotion play-offs |
2 | 30 | 22 | 4 | 4 | 80 | 23 | +57 | 71 | ||
3 | 30 | 16 | 8 | 6 | 79 | 31 | +48 | 61 | ||
4 | Sporting Canamy | 30 | 17 | 5 | 8 | 56 | 35 | +21 | 59 | |
5 | 30 | 17 | 5 | 8 | 57 | 32 | +25 | 58 | ||
6 | 30 | 14 | 8 | 8 | 60 | 42 | +18 | 55 | ||
7 | 30 | 14 | 9 | 7 | 73 | 43 | +30 | 53 | ||
8 | 30 | 16 | 4 | 10 | 51 | 37 | +14 | 53 | ||
9 | 30 | 13 | 6 | 11 | 53 | 51 | +2 | 48 | ||
10 | 30 | 11 | 7 | 12 | 49 | 51 | −2 | 45 | ||
11 | Álamos | 30 | 12 | 4 | 14 | 48 | 44 | +4 | 42 | |
12 | 30 | 8 | 6 | 16 | 41 | 59 | −18 | 33 | ||
13 | 30 | 8 | 2 | 20 | 32 | 64 | −32 | 27 | ||
14 | Tecamachalco Sur | 30 | 5 | 1 | 24 | 26 | 95 | −69 | 17 | |
15 | 30 | 2 | 4 | 24 | 29 | 81 | −52 | 12 | ||
16 | Iztacalco | 30 | 2 | 3 | 25 | 22 | 124 | −102 | 10 |
Group 6[]
Group with 15 teams from Michoacán and State of Mexico.[7]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Coacalco, State of Mexico | Campos Fragoso | 500 | – | – | |
Metepec, State of Mexico | Jesús Lara | 1,200 | – | – | |
Estudiantes de Atlacomulco | Atlacomulco, State of Mexico | Ignacio Pichardo Pagaza | 2,000 | – | – |
Ixtapan de la Sal, State of Mexico | Ixtapan 90 | 4,000 | – | – | |
Huixquilucan | Huixquilucan de Degollado, State of Mexico | Alberto Pérez Navarro | 3,000 | – | – |
Ixtlahuaca, State of Mexico | Municipal | 2,000 | – | – | |
Jilotepec, State of Mexico | Rubén Chávez Chávez | 2,000 | – | – | |
Lerma, State of Mexico | Ixtapan 90 | 4,000 | – | – | |
Metepec, State of Mexico | Jesús Lara | 1,200 | – | – | |
Potros UAEM | Toluca, State of Mexico | Alberto "Chivo" Córdoba | 32,603 | Potros UAEM | – |
Real Cuautitlán | Cuautitlán, State of Mexico | Los Pinos | 5,000 | – | – |
Atizapán de Zaragoza, State of Mexico | Deportivo Ana Gabriela Guevara | 2,500 | – | – | |
Tejupilco, State of Mexico | Unidad Deportiva Tejupilco | 1,000 | – | – | |
Atlautla, State of Mexico | La Granja | 1,500 | – | – | |
Zitácuaro | Zitácuaro, Michoacán | Ignacio López Rayón | 10,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 28 | 21 | 4 | 3 | 69 | 16 | +53 | 71 | Promotion play-offs | |
2 | Real Cuautitlán | 28 | 20 | 3 | 5 | 92 | 17 | +75 | 66 | |
3 | Potros UAEM | 28 | 20 | 4 | 4 | 51 | 14 | +37 | 66 | |
4 | Zitácuaro | 28 | 14 | 11 | 3 | 48 | 23 | +25 | 59 | |
5 | 28 | 16 | 4 | 8 | 60 | 41 | +19 | 53 | ||
6 | Estudiantes de Atlacomulco | 28 | 16 | 3 | 9 | 57 | 30 | +27 | 52 | |
7 | 28 | 14 | 5 | 9 | 44 | 30 | +14 | 52 | ||
8 | 28 | 13 | 4 | 11 | 49 | 32 | +17 | 43 | ||
9 | 28 | 10 | 4 | 14 | 36 | 50 | −14 | 38 | ||
10 | 28 | 10 | 5 | 13 | 33 | 42 | −9 | 35 | ||
11 | 28 | 8 | 3 | 17 | 37 | 47 | −10 | 28 | ||
12 | 28 | 4 | 4 | 20 | 19 | 85 | −66 | 19 | ||
13 | 28 | 3 | 6 | 19 | 22 | 67 | −45 | 16 | ||
14 | 28 | 4 | 3 | 21 | 17 | 80 | −63 | 16 | ||
15 | Huixquilucan | 28 | 4 | 1 | 23 | 34 | 94 | −60 | 13 |
Group 7[]
Group with 13 teams from Hidalgo, Puebla, San Luis Potosí and State of Mexico.[8]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Atlético Hidalgo | Pachuca, Hidalgo | La Higa | 1,000 | – | – |
Huejutla de Reyes, Hidalgo | Carlos Fayad | 1,000 | – | – | |
Ciudad Cooperativa Cruz Azul, Hidalgo | Estadio 10 de Diciembre | 17,000 | Cruz Azul | – | |
Ixmiquilpan, Hidalgo | Unidad Deportiva Ixmiquilpan | 1,000 | – | Plateados de Cerro Azul | |
Pachuca, Hidalgo | Club Hidalguense | 800 | – | – | |
Huauchinango, Puebla | Unidad Deportiva México | 1,000 | – | – | |
Ecatepec, State of Mexico | Morelos | 2,000 | – | – | |
Pachuca Juniors | San Agustín Tlaxiaca, Hidalgo | Universidad del Fútbol | 1,000 | Pachuca | – |
Santiago Tulantepec, Hidalgo | Unidad Deportiva Conrado Muntane | 1,000 | – | – | |
Tamazunchale, San Luis Potosí | Deportivo Solidaridad | 1,650 | — | — | |
Tuzos Pachuca | San Agustín Tlaxiaca, Hidalgo | Universidad del Fútbol | 1,000 | Pachuca | – |
Acolman, State of Mexico | Municipal Acolman | 1,200 | – | – | |
San Agustín Tlaxiaca, Hidalgo | Universidad del Fútbol | 1,000 | Pachuca | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 24 | 19 | 3 | 2 | 96 | 13 | +83 | 61 | Reserve Teams play-offs | |
2 | 24 | 19 | 2 | 3 | 62 | 14 | +48 | 61 | Promotion play-offs | |
3 | 24 | 15 | 2 | 7 | 53 | 27 | +26 | 49 | ||
4 | 24 | 13 | 4 | 7 | 52 | 31 | +21 | 46 | ||
5 | 24 | 12 | 6 | 6 | 43 | 28 | +15 | 44 | ||
6 | 24 | 11 | 5 | 8 | 35 | 30 | +5 | 40 | ||
7 | 24 | 10 | 4 | 10 | 41 | 40 | +1 | 38 | ||
8 | 24 | 10 | 4 | 10 | 30 | 35 | −5 | 34 | ||
9 | Atlético Hidalgo | 24 | 9 | 4 | 11 | 27 | 37 | −10 | 32 | |
10 | 24 | 4 | 6 | 14 | 31 | 64 | −33 | 22 | ||
11 | Tuzos Pachuca | 24 | 3 | 6 | 15 | 22 | 62 | −40 | 18 | |
12 | 24 | 3 | 3 | 18 | 25 | 59 | −34 | 13 | ||
13 | Pachuca Juniors | 24 | 3 | 1 | 20 | 20 | 97 | −77 | 10 |
Group 8[]
Group with 16 teams from Greater Mexico City.[9]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Naucalpan, State of Mexico | Unidad Deportiva Cuauhtémoc | 1,500 | – | – | |
Venustiano Carranza, Mexico City | Deportivo Plutarco Elías Calles | 1,000 | – | – | |
Iztapalapa, Mexico City | Deportivo Francisco I. Madero | 2,000 | – | – | |
Naucalpan, State of Mexico | Unidad Deportiva Cuauhtémoc | 1,500 | – | – | |
Atizapan de Zaragoza, State of Mexico | Deportivo Ana Gabriela Guevara | 2,500 | – | – | |
Gustavo A. Madero, Mexico City | Deportivo Los Galeana | 2,000 | – | – | |
Nicolás Romero, State of Mexico | Progreso Industrial | 1,500 | – | – | |
Xochimilco, Mexico City | San Isidro | 1,200 | – | – | |
Nuevo Chimalhuacán | Chimalhuacán, State of Mexico | La Antorcha | 1,500 | – | – |
Gustavo A. Madero, Mexico City | Deportivo Plutarco Elías Calles | 1,000 | – | – | |
Iztacalco, Mexico City | Jesús Martínez "Palillo" | 6,000 | – | – | |
Potros de Hierro | Huixquilucan de Degollado, State of Mexico | Universidad Anáhuac México Norte | 300 | Atlante | – |
Chalco, State of Mexico | Joaquín Iracheta | 2,000 | – | – | |
Teca Huixquilucan | Texcoco de Mora, State of Mexico | Deportivo San Martín | 1,000 | – | Tecamachalco |
Tecamachalco | Huixquilucan de Degollado, State of Mexico | Alberto Pérez Navarro | 3,000 | – | Tecamachalco |
Chalco, State of Mexico | Arreola | 2,500 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 30 | 29 | 0 | 1 | 138 | 13 | +125 | 87 | Promotion play-offs | |
2 | Potros de Hierro | 30 | 25 | 3 | 2 | 100 | 23 | +77 | 80 | |
3 | Tecamachalco | 30 | 25 | 1 | 4 | 123 | 24 | +99 | 76 | |
4 | 30 | 19 | 4 | 7 | 67 | 37 | +30 | 64 | ||
5 | 30 | 20 | 2 | 8 | 71 | 36 | +35 | 63 | ||
6 | 30 | 16 | 4 | 10 | 44 | 39 | +5 | 55 | ||
7 | 30 | 14 | 4 | 12 | 40 | 46 | −6 | 48 | ||
8 | Nuevo Chimalhuacán | 30 | 14 | 3 | 13 | 63 | 59 | +4 | 45 | |
9 | 30 | 13 | 4 | 13 | 43 | 47 | −4 | 45 | ||
10 | 30 | 11 | 3 | 16 | 28 | 53 | −25 | 37 | ||
11 | 30 | 5 | 9 | 16 | 35 | 72 | −37 | 29 | ||
12 | 30 | 6 | 6 | 18 | 28 | 60 | −32 | 27 | ||
13 | 30 | 5 | 2 | 23 | 37 | 83 | −46 | 18 | ||
14 | 30 | 4 | 4 | 22 | 34 | 86 | −52 | 18 | ||
15 | Teca Huixquilucan | 30 | 4 | 2 | 24 | 19 | 88 | −69 | 15 | |
16 | 30 | 3 | 3 | 24 | 19 | 123 | −104 | 13 |
Group 9[]
Group with 16 teams from Guanajuato, Guerrero, Michoacán and Querétaro.[10]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Atletas Campesinos | Querétaro City, Querétaro | Unidad Deportiva La Cañada | 3,000 | – | – |
Querétaro City, Querétaro | Unidad Deportiva La Cañada | 3,000 | – | – | |
Delfines de Abasolo | Abasolo, Guanajuato | Municipal de Abasolo | 2,500 | – | – |
Corregidora, Querétaro | Municipal de Querétaro | 12,000 | – | – | |
Zihuatanejo, Guerrero | Unidad Deportiva Municipal Zihuatanejo | 2,000 | Querétaro | – | |
Jaral del Progreso, Guanajuato | Unidad Deportiva Municipal | 1,000 | – | – | |
Apatzingán, Michoacán | Unidad Deportiva Adolfo López Mateos | 5,000 | Monarcas Morelia | – | |
Zihuatanejo, Guerrero | Unidad Deportiva Municipal Zihuatanejo | 2,000 | – | – | |
Monarcas Morelia | Morelia, Michoacán | Morelos practice field | 1,000 | Monarcas Morelia | – |
Monarcas Zacapu | Zacapu, Michoacán | Municipal de Zacapu | 2,500 | Monarcas Morelia | – |
Uruapan, Michoacán | Unidad Deportiva Hermanos López Rayón | 5,000 | – | – | |
Querétaro | Querétaro, Querétaro | Unidad Deportiva La Cañada | 3,000 | Querétaro | – |
Querétaro, Querétaro | Parque Bicentenario | 1,000 | – | – | |
Tequisquiapan, Querétaro | Unidad Deportiva Emiliano Zapata | 1,000 | – | San Juan del Río | |
León, Guanajuato | Club Cabezas Rojas | 1,000 | – | Cabezas Rojas | |
CDU Uruapan | Uruapan, Michoacán | Unidad Deportiva Hermanos López Rayón | 5,000 | – | Peces Blancos de Pátzcuaro |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Monarcas Morelia | 30 | 26 | 4 | 0 | 113 | 18 | +95 | 86 | Promotion play-offs |
2 | 30 | 21 | 4 | 5 | 96 | 22 | +74 | 69 | ||
3 | Delfines de Abasolo | 30 | 17 | 7 | 6 | 71 | 39 | +32 | 61 | |
4 | 30 | 20 | 0 | 10 | 73 | 41 | +32 | 60 | ||
5 | 30 | 16 | 6 | 8 | 68 | 50 | +18 | 58 | ||
6 | Querétaro | 30 | 16 | 7 | 7 | 67 | 55 | +12 | 58 | |
7 | 30 | 12 | 4 | 14 | 55 | 75 | −20 | 42 | ||
8 | 30 | 10 | 7 | 13 | 40 | 34 | +6 | 41 | ||
9 | 30 | 10 | 6 | 14 | 45 | 68 | −23 | 40 | ||
10 | Atletas Campesinos | 30 | 9 | 8 | 13 | 28 | 46 | −18 | 39 | |
11 | Monarcas Zacapu | 30 | 11 | 3 | 16 | 38 | 62 | −24 | 38 | |
12 | 30 | 10 | 3 | 17 | 33 | 49 | −16 | 34 | ||
13 | CDU Uruapan | 30 | 10 | 3 | 17 | 31 | 47 | −16 | 34 | |
14 | 30 | 6 | 3 | 21 | 28 | 69 | −41 | 24 | ||
15 | 30 | 5 | 4 | 21 | 29 | 93 | −64 | 20 | ||
16 | 30 | 3 | 7 | 20 | 18 | 65 | −47 | 16 |
Group 10[]
Group with 17 teams from Aguascalientes, Guanajuato, Jalisco, Michoacán, San Luis Potosí and Zacatecas.[11]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
León, Guanajuato | Unidad Deportiva Enrique Fernández Martínez | 1,500 | – | – | |
León, Guanajuato | Lalo Gutiérrez | 1,000 | – | – | |
Atlético San Francisco | San Francisco del Rincón, Guanajuato | Domingo Velázquez | 3,500 | – | – |
Aguascalientes City, Aguascalientes | Ferrocarrilero | 1,000 | – | – | |
León, Guanajuato | Club Cabezas Rojas | 1,000 | – | – | |
Cachorros León | León, Guanajuato | Casa Club León | 1,000 | – | – |
Celaya | Celaya, Guanajuato | Miguel Alemán Valdés | 23,182 | Celaya | – |
León, Guanajuato | Colegio Guanajuato | 1,000 | – | – | |
San Juan de los Lagos, Jalisco | Antonio R. Márquez | 1,500 | – | – | |
Pénjamo, Guanajuato | Pablo Herrera | 1,500 | – | – | |
San Luis Potosí City, San Luis Potosí | Centro de Entrenamiento La Presa | 1,000 | – | – | |
Mineros de Fresnillo | Fresnillo, Zacatecas | Minera Fresnillo | 6,000 | – | – |
León, Guanajuato | Club Empress | 500 | – | – | |
Real Zamora | Zamora, Michoacán | Unidad Deportiva El Chamizal | 5,000 | – | – |
Reboceritos de La Piedad | La Piedad, Michoacán | Unidad Deportiva Lic. Humberto Romero | 1,000 | La Piedad | – |
Tuzos UAZ | Zacatecas, Zacatecas | Universitario Unidad Deportiva Norte | 5,000 | Tuzos UAZ | – |
León, Guanajuato | Lalo Gutiérrez | 1,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 32 | 24 | 5 | 3 | 100 | 31 | +69 | 79 | Promotion play-offs | |
2 | Real Zamora | 32 | 21 | 5 | 6 | 79 | 29 | +50 | 69 | |
3 | Celaya | 32 | 19 | 7 | 6 | 68 | 27 | +41 | 66 | |
4 | 32 | 17 | 10 | 5 | 68 | 34 | +34 | 66 | ||
5 | 32 | 19 | 5 | 8 | 62 | 35 | +27 | 66 | ||
6 | Cachorros León | 32 | 19 | 5 | 8 | 83 | 33 | +50 | 64 | |
7 | 32 | 17 | 8 | 7 | 65 | 46 | +19 | 64 | ||
8 | Reboceritos de La Piedad | 32 | 18 | 6 | 8 | 70 | 60 | +10 | 64 | |
9 | Atlético San Francisco | 32 | 18 | 4 | 10 | 69 | 29 | +40 | 60 | |
10 | Tuzos UAZ | 32 | 14 | 4 | 14 | 46 | 48 | −2 | 46 | |
11 | Mineros de Fresnillo | 32 | 11 | 4 | 17 | 45 | 59 | −14 | 41 | |
12 | 32 | 8 | 7 | 17 | 34 | 75 | −41 | 36 | ||
13 | 32 | 9 | 2 | 21 | 39 | 66 | −27 | 29 | ||
14 | 32 | 4 | 6 | 22 | 38 | 94 | −56 | 22 | ||
15 | 32 | 5 | 3 | 24 | 23 | 71 | −48 | 19 | ||
16 | 32 | 5 | 1 | 26 | 22 | 78 | −56 | 17 | ||
17 | 32 | 2 | 2 | 28 | 24 | 120 | −96 | 8 |
Group 11[]
Group with 17 teams from Colima, Jalisco and Michoacán.[12]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Arandas, Jalisco | Unidad Deportiva Gustavo Díaz Ordaz | 1,500 | – | – | |
Acatlán, Jalisco | Juan Bigotón Jasso | 1,000 | – | – | |
Atlético Tecomán | Tecomán, Colima | Víctor Eduardo Sevilla Torres | 2,000 | – | – |
Atotonilco El Alto, Jalisco | Unidad Deportiva Margarito Ramírez | 1,500 | – | – | |
Chapala, Jalisco | Municipal Juan Rayo | 1,000 | – | – | |
Comala, Colima | Colima | 12,000 | – | Mérida F.C. | |
Acatic, Jalisco | Unidad Deportiva Acatic | 1,000 | – | – | |
Barra de Navidad, Jalisco | Unidad Deportiva Fidel Kosonoy Celedón | 1,000 | – | – | |
Zapopan, Jalisco | Verde Valle | 2,000 | Guadalajara | – | |
San José de Gracia, Michoacán | Juanito Chávez | 1,500 | Leones Negros UdeG | – | |
Oro | Zapopan, Jalisco | Campos Telmex | 1,000 | Oro | – |
Tepatitlán | Tepatitlán, Jalisco | Gregorio "Tepa" Gómez | 10,000 | – | – |
Juanacatlán, Jalisco | Club Juanacatlán | 800 | – | – | |
Vaqueros Bellavista | Acatlán, Jalisco | Juan Bigotón Jasso | 1,000 | – | – |
Vaqueros Guadalajara | Tlaquepaque, Jalisco | Club Vaqueros | 1,000 | – | Búhos de Hermosillo |
Colima City, Colima | Unidad Deportiva Morelos | 2,000 | – | – | |
Yurécuaro, Michoacán | Unidad Deportiva Centenario | 1,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 32 | 26 | 3 | 3 | 84 | 19 | +65 | 83 | Reserve Teams play-offs | |
2 | 32 | 25 | 5 | 2 | 120 | 27 | +93 | 80 | Promotion play-offs | |
3 | Vaqueros Bellavista | 32 | 23 | 6 | 3 | 76 | 30 | +46 | 78 | |
4 | 32 | 19 | 9 | 4 | 94 | 32 | +62 | 72 | ||
5 | Tepatitlán | 32 | 19 | 5 | 8 | 85 | 51 | +34 | 65 | |
6 | 32 | 17 | 3 | 12 | 58 | 35 | +23 | 57 | ||
7 | 32 | 16 | 6 | 10 | 55 | 37 | +18 | 57 | ||
8 | 32 | 12 | 6 | 14 | 63 | 53 | +10 | 46 | ||
9 | 32 | 13 | 4 | 15 | 62 | 77 | −15 | 45 | ||
10 | Atlético Tecomán | 32 | 12 | 6 | 14 | 58 | 55 | +3 | 43 | |
11 | Vaqueros Guadalajara | 32 | 11 | 8 | 13 | 43 | 44 | −1 | 43 | |
12 | 32 | 11 | 5 | 16 | 64 | 71 | −7 | 41 | ||
13 | 32 | 9 | 9 | 14 | 56 | 69 | −13 | 41 | ||
14 | 32 | 9 | 5 | 18 | 47 | 69 | −22 | 34 | ||
15 | Oro | 32 | 2 | 5 | 25 | 15 | 90 | −75 | 14 | |
16 | 32 | 1 | 3 | 28 | 21 | 138 | −117 | 8 | ||
17 | 32 | 1 | 2 | 29 | 10 | 114 | −104 | 6 |
Group 12[]
Group with 18 teams from Jalisco, Michoacán and Nayarit.[13]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Atlas | Zapopan, Jalisco | Club Atlas Chapalita | 1,000 | Atlas | – |
Aves Blancas | Tepatitlán, Jalisco | Corredor Industrial | 1,200 | – | – |
Ayotlán, Jalisco | Chino Rivas | 4,000 | – | Atlético San Miguel | |
Zapopan, Jalisco | Club Deportivo La Primavera | 3,000 | Leones Negros UdeG | – | |
Ameca, Jalisco | Núcleo Deportivo y de Espectáculos Ameca | 4,000 | – | – | |
Zapopan, Jalisco | Colegio Once México | 3,000 | – | – | |
Las Varas, Nayarit | Unidad Deportiva Ejidal | 1,500 | – | – | |
Deportivo Los Altos | Yahualica, Jalisco | Las Ánimas | 8,500 | Deportivo Los Altos | – |
Tepic, Nayarit | Centro de Desarrollo Marcelino Bernal | 1,000 | – | – | |
Tomatlán, Jalisco | Alejandro Ruelas Ibarra | 1,000 | – | – | |
Estudiantes Tecos | Zapopan, Jalisco | Cancha Jorge Campos UAG | 1,000 | Estudiantes Tecos | – |
Guadalajara | Zapopan, Jalisco | Verde Valle | 800 | Guadalajara | – |
Talpa de Allende, Jalisco | Unidad Deportiva Halcón Peña | 1,000 | Leones Negros UdeG | – | |
Nacional | Guadalajara, Jalisco | Club Deportivo Occidente | 1,000 | – | – |
Zapopan, Jalisco | Colegio Once México | 3,000 | – | – | |
Sahuayo | Sahuayo, Michoacán | Unidad Deportiva Municipal | 1,500 | Sahuayo | – |
Vaqueros Nayarit | Tlaquepaque, Jalisco | Club Vaqueros | 1,000 | – | – |
Zapotlanejo, Jalisco | Miguel Hidalgo | 1,500 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 34 | 22 | 8 | 4 | 79 | 23 | +56 | 78 | Promotion play-offs | |
2 | Atlas | 34 | 22 | 8 | 4 | 74 | 33 | +41 | 78 | Reserve Teams play-offs |
3 | Guadalajara | 34 | 21 | 8 | 5 | 73 | 32 | +41 | 75 | |
4 | Estudiantes Tecos | 34 | 21 | 6 | 7 | 69 | 28 | +41 | 72 | |
5 | 34 | 19 | 6 | 9 | 72 | 54 | +18 | 64 | Promotion play-offs | |
6 | 34 | 15 | 11 | 8 | 68 | 49 | +19 | 60 | ||
7 | 34 | 14 | 10 | 10 | 58 | 40 | +18 | 58 | ||
8 | 34 | 13 | 11 | 10 | 60 | 40 | +20 | 57 | ||
9 | Aves Blancas | 34 | 15 | 8 | 11 | 56 | 43 | +13 | 57 | |
10 | Deportivo Los Altos | 34 | 12 | 9 | 13 | 56 | 54 | +2 | 52 | |
11 | 34 | 12 | 8 | 14 | 50 | 52 | −2 | 47 | ||
12 | 34 | 10 | 11 | 13 | 51 | 55 | −4 | 46 | ||
13 | 34 | 9 | 13 | 12 | 36 | 45 | −9 | 45 | ||
14 | Vaqueros Nayarit | 34 | 10 | 7 | 17 | 41 | 53 | −12 | 41 | |
15 | 34 | 7 | 6 | 21 | 31 | 72 | −41 | 31 | ||
16 | Sahuayo | 34 | 8 | 2 | 24 | 37 | 71 | −34 | 27 | |
17 | Nacional | 34 | 5 | 4 | 25 | 45 | 109 | −64 | 21 | |
18 | 34 | 2 | 2 | 30 | 16 | 119 | −103 | 9 |
Group 13[]
Group with 17 teams from Coahuila, Nuevo León, San Luis Potosí and Tamaulipas.[14]
Teams[]
Panteras
Unetefan
Tigres
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Guadalupe, Nuevo León | Unidad Deportiva La Talaverna | 5,000 | – | – | |
Altamira, Tamaulipas | Lázaro Cárdenas | 2,500 | – | – | |
Canteranos Altamira | Altamira, Tamaulipas | Cancha 2 Club Altamira | 500 | Altamira | – |
Correcaminos UAT | Ciudad Victoria, Tamaulipas | Universitario Eugenio Alvizo Porras | 5,000 | Correcaminos UAT | – |
Saltillo, Coahuila | Olímpico Francisco I. Madero | 7,000 | – | – | |
Estudiantes Tecnológico de Nuevo Laredo | Nuevo Laredo, Tamaulipas | Olímpico del Tecnológico de Nuevo Laredo | 1,200 | – | – |
General Escobedo, Nuevo León | Centro Deportivo Soriana | 2,000 | – | ||
Ho Gar Matamoros | Matamoros, Tamaulipas | Pedro Salazar Maldonado | 3,000 | – | – |
Saltillo, Coahuila | Olímpico Francisco I. Madero | 7,000 | – | – | |
San Nicolás de los Garza, Nuevo León | Unidad Deportiva Oriente | 1,000 | – | – | |
Monterrey | Monterrey, Nuevo León | El Cerrito | 1,000 | Monterrey | – |
Orinegros de Ciudad Madero | Ciudad Madero, Tamaulipas | Olímpico del Tecnológico de Madero | 7,000 | – | – |
Ciudad Valles, San Luis Potosí | Unidad Deportiva de Veteranos | 1,000 | – | – | |
Guadalupe, Nuevo León | Unidad Deportiva La Talaverna | 5,000 | – | – | |
Tigres SD | General Zuazua, Nuevo León | La Cueva de Zuazua | 800 | Tigres UANL | – |
San Pedro Garza García, Nuevo León | Universidad de Monterrey | 1,000 | – | – | |
Matehuala, San Luis Potosí | Manuel Moreno Torres | 2,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Canteranos Altamira | 32 | 23 | 3 | 6 | 72 | 22 | +50 | 74 | Reserve Teams play-offs |
2 | Orinegros de Ciudad Madero | 32 | 19 | 7 | 6 | 64 | 43 | +21 | 67 | Promotion play-offs |
3 | 32 | 17 | 7 | 8 | 66 | 34 | +32 | 64 | ||
4 | Correcaminos UAT | 32 | 18 | 8 | 6 | 55 | 27 | +28 | 64 | |
5 | 32 | 17 | 7 | 8 | 74 | 44 | +30 | 62 | Promotion play-offs | |
6 | Tigres SD | 32 | 14 | 9 | 9 | 61 | 42 | +19 | 55 | |
7 | Ho Gar Matamoros | 32 | 12 | 12 | 8 | 43 | 35 | +8 | 54 | Promotion play-offs |
8 | 32 | 13 | 10 | 9 | 54 | 57 | −3 | 53 | ||
9 | 32 | 12 | 9 | 11 | 51 | 55 | −4 | 52 | ||
10 | 32 | 11 | 11 | 10 | 43 | 41 | +2 | 49 | ||
11 | 32 | 12 | 7 | 13 | 38 | 36 | +2 | 48 | ||
12 | Monterrey | 32 | 11 | 8 | 13 | 55 | 51 | +4 | 44 | |
13 | 32 | 10 | 6 | 16 | 43 | 52 | −9 | 39 | ||
14 | 32 | 8 | 7 | 17 | 35 | 59 | −24 | 34 | ||
15 | 32 | 8 | 5 | 19 | 32 | 65 | −33 | 30 | ||
16 | 32 | 5 | 2 | 25 | 33 | 80 | −47 | 18 | ||
17 | Estudiantes Tecnológico de Nuevo Laredo | 32 | 2 | 2 | 28 | 25 | 101 | −76 | 9 |
Group 14[]
Group with 11 teams from Baja California, Sinaloa and Sonora.[15]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Culiacán, Sinaloa | Universitario UAS | 3,500 | – | – | |
Los Mochis, Sinaloa | Centenario | 11,134 | – | – | |
Deportivo Guamúchil | Guamúchil, Sinaloa | Coloso del Dique | 5,000 | Murciélagos | – |
Diablos Azules de Guasave | Guasave, Sinaloa | Armando "Kory" Leyson | 9,000 | – | – |
Dorados de Sinaloa | Culiacán, Sinaloa | Unidad Deportiva JAPAC | 1,000 | Dorados de Sinaloa | – |
Cabo San Lucas, Baja California Sur | Complejo Deportivo Don Koll | 3,500 | – | – | |
Héroes de Caborca | Caborca, Sonora | Fidencio Hernández | 3,000 | – | – |
San Luis Río Colorado, Sonora | México 70 | 2,000 | – | – | |
Mazatlán, Sinaloa | Unidad Deportiva SAHOP | 1,000 | – | – | |
Miguel Alemán, Sonora | Alejandro López Caballero | 4,000 | – | – | |
Tijuana | Tecate, Baja California | Unidad Deportiva Eufracio Santana | 1,000 | Tijuana | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tijuana | 20 | 9 | 8 | 3 | 46 | 25 | +21 | 42 | Reserve Teams play-offs |
2 | Diablos Azules de Guasave | 20 | 13 | 2 | 5 | 70 | 29 | +41 | 41 | Promotion play-offs |
3 | 20 | 12 | 3 | 5 | 58 | 38 | +20 | 41 | ||
4 | 20 | 11 | 5 | 4 | 49 | 28 | +21 | 40 | ||
5 | Dorados de Sinaloa | 20 | 11 | 3 | 6 | 45 | 21 | +24 | 38 | |
6 | 20 | 8 | 5 | 7 | 33 | 32 | +1 | 30 | Promotion play-offs | |
7 | Deportivo Guamúchil | 20 | 8 | 2 | 10 | 36 | 40 | −4 | 27 | |
8 | Héroes de Caborca | 20 | 5 | 4 | 11 | 23 | 45 | −22 | 20 | |
9 | 20 | 5 | 3 | 12 | 21 | 49 | −28 | 20 | ||
10 | 20 | 5 | 3 | 12 | 34 | 74 | −40 | 20 | ||
11 | 20 | 3 | 2 | 15 | 17 | 51 | −34 | 11 |
Group 15[]
Group with 10 teams from Chihuahua, Coahuila and Durango.[16]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Gómez Palacio, Durango | Unidad Deportiva Francisco Gómez Palacio | 5,000 | – | – | |
Calor de San Pedro | San Pedro, Coahuila | Unidad Deportiva San Pedro | 1,000 | – | – |
Aldama, Chihuahua | Ciudad Deportiva Chihuahua | 4,000 | – | – | |
Chihuahua City, Chihuahua | Ciudad Deportiva Chihuahua | 4,000 | – | – | |
Ciudad Juárez, Chihuahua | 20 de Noviembre | 2,500 | – | – | |
San Pedro, Coahuila | Unidad Deportiva San Pedro | 1,000 | – | – | |
Jiménez, Chihuahua | Alameda | 1,000 | – | – | |
Ciudad Juárez, Chihuahua | 20 de Noviembre | 2,500 | – | – | |
Ciudad Juárez, Chihuahua | 20 de Noviembre | 2,500 | – | – | |
Torreón, Coahuila | Club Deportivo Ha Pok | 1,000 | – | – |
League Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Calor de San Pedro | 18 | 16 | 1 | 1 | 50 | 10 | +40 | 49 | Promotion play-offs |
2 | 18 | 12 | 1 | 5 | 42 | 25 | +17 | 38 | ||
3 | 18 | 8 | 3 | 7 | 22 | 22 | 0 | 29 | ||
4 | 18 | 8 | 2 | 8 | 27 | 22 | +5 | 27 | ||
5 | 18 | 6 | 5 | 7 | 24 | 22 | +2 | 26 | ||
6 | 18 | 6 | 4 | 8 | 25 | 22 | +3 | 25 | ||
7 | 18 | 6 | 3 | 9 | 28 | 41 | −13 | 22 | ||
8 | 18 | 5 | 3 | 10 | 27 | 34 | −7 | 19 | ||
9 | 18 | 6 | 1 | 11 | 18 | 29 | −11 | 19 | ||
10 | 18 | 5 | 1 | 12 | 13 | 49 | −36 | 16 |
Promotion play-offs[]
Round of 64[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Sultanes de Tamazunchale | 3–2 | Santiago Tulantepec | 0–0 | 3–2 |
Santos Casino | 8–3 | Cruz Azul Lagunas | 4–3 | 4–0 |
Sporting Canamy | 2–3 | Tejupilco | 2–1 | 0–2 |
Tulyehualco | 4–3 | Independiente Mexiquense | 1–2 | 3–1 |
Chetumal | (p.)5–5 (5-4) |
Jaguares de la 48 | 1–3 | 4–2 |
Poza Rica | 3–3 (4–5)(p.) |
Lanceros de Cosoleacaque | 2–1 | 1–2 |
Potros de Hierro | 7–2 | Deportivo Ixmiquilpan | 5–2 | 2–0 |
Tecamachalco | 2–1 | Ballenas Galeana Morelos | 1–0 | 1–1 |
Coyotes Neza | 7–3 | Pato Baeza | 1–0 | 6–3 |
Real Cuautitlán | 4–1 | Cuautla Yeca Juvenil | 1–0 | 3–1 |
Potros UAEM | 1–1 (2–4)(p.) |
Tigrillos Dorados MRCI | 0–0 | 1–1 |
Atlético Chiapas | 1–0 | Corsarios de Campeche | 0–0 | 1–0 |
CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 6–2 | Estudiantes de Xalapa | 1–1 | 5–1 |
Langostineros de Atoyac | 4–2 | Albinegros de Orizaba | 1–1 | 3–1 |
Zacatepetl | 3–0 | Zitácuaro | 1–0 | 2–0 |
Cobijeros de Chiconcuac | X–X(dnq) | Hidalguense | X–X | X–X |
Calor de San Pedro | 5–3 | Toros | 3–1 | 2–2 |
Colegio Guanajuato | 4–3 | Originales Aguacateros | 1–2 | 3–1 |
Deportivo El Milagro | 2–0 | Deportivo Las Varas | 0–0 | 2–0 |
Real Zamora | 8–1 | Delfines de Abasolo | 3–1 | 5–0 |
Monarcas Morelia | 4–1 | Atlético ECCA | 2–0 | 2–1 |
Diablos Azules de Guasave | 1–1 (4–5)(p.) |
Mazatlán | 0–1 | 1–0 |
Poblado Miguel Alemán | 6–3 | Águilas UAS | 2–0 | 4–3 |
Cazcanes de Ameca | 1–1 (2–3)(p.) |
Tepatitlán | 0–1 | 1–0 |
Soles de Ciudad Juárez | 1–2 | Colegio de Bachilleres Ciudad Juárez | 0–1 | 1–1 |
Limoneros de Apatzingán | 2–6 | Celaya | 1–2 | 1–4 |
Vaqueros Bellavista | 5–1 | Deportivo Nayarit | 1–0 | 4–1 |
Yurécuaro | 6–0 | Deportivo Tomates | 1–0 | 5–0 |
Atotonilco | 5–3 | Zapotlanejo | 0–1 | 5–2 |
Orinegros de Ciudad Madero | (p.)1–1 (4–1) |
Ho Gar Matamoros | 0–1 | 1–0 |
Troyanos UDEM | 1–4 | Panteras Negras GNL | 0–1 | 1–3 |
Charales de Chapala | 4–2 | Alianza Unetefan | 1–2 | 3–0 |
Round of 32[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Potros de Hierro | 8–2 | Lanceros de Cosoleacaque | 2–1 | 6–1 |
CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 6–2 | Sultanes de Tamazunchale | 2–1 | 4–1 |
Tejupilco | 3–4 | Tulyehualco | 0–4 | 3–0 |
Tecamachalco | 1–2 | Zacatepetl | 1–2 | 0–0 |
Cobijeros de Chiconcuac | 3–5 | Real Cuautitlán | 1–2 | 2–3 |
Chetumal | 3–3 (6–7)(p.) |
Santos Casino | 0–2 | 3–1 |
Coyotes Neza | 3–1 | Atlético Chiapas | 0–1 | 3–0 |
Langostineros de Atoyac | 7–5 | Tigrillos Dorados MRCI | 2–3 | 5–2 |
Calor de San Pedro | 6–0 | Colegio de Bachilleres Ciudad Juárez | 0–0 | 6–0 |
Monarcas Morelia | 5–2 | Mazatlán | 1–1 | 4–1 |
Colegio Guanajuato | 7–1 | Panteras Negras GNL | 1–1 | 6–0 |
Real Zamora | 1–0 | Deportivo El Milagro | 1–0 | 0–0 |
Yurécuaro | 6–4 | Charales de Chapala | 1–3 | 5–1 |
Atotonilco | 5–5 (9–10)(p.) |
Poblado Miguel Alemán | 1–4 | 4–1 |
Vaqueros Bellavista | 4–0 | Tepatitlán | 2–0 | 2–0 |
Orinegros de Ciudad Madero | (p.)1–1 (5–4) |
Celaya | 1–1 | 0–0 |
Final stage[]
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||||||||||||||||||
2N | Calor de San Pedro | 1 | 7 | 8 | |||||||||||||||||||||||
7N | Orinegros | 4 | 1 | 5 | |||||||||||||||||||||||
2N | Calor de San Pedro | 0 | 3 | 3 | |||||||||||||||||||||||
6N | Vaqueros Bellavista | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
4N | Colegio Guanajuato | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
5N | Vaqueros Bellavista | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||||
2N | Calor de San Pedro | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||
6N | Real Zamora | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||
1N | Monarcas Morelia | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||||
8N | Poblado Miguel Alemán | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
1N | Monarcas Morelia | 1 | 0 | 1(3) | |||||||||||||||||||||||
6N | Real Zamora (p.) | 0 | 1 | 1(4) | |||||||||||||||||||||||
3N | Yurécuaro | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||
6N | Real Zamora | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||||
2N | Calor de San Pedro | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
5S | Real Cuautitlán | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
3S | Langostineros de Atoyac | 4 | 1 | 5 | |||||||||||||||||||||||
6S | Zacatepetl | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||
3S | Langostineros de Atoyac | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||||
8S | Santos Casino | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||
1S | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 2 | 1 | 3(4) | |||||||||||||||||||||||
8S | Santos Casino (p.) | 3 | 0 | 3(5) | |||||||||||||||||||||||
3S | Langostineros de Atoyac | 0 | 0 | 0(6) | |||||||||||||||||||||||
5S | Real Cuautitlán (p.) | 0 | 0 | 0(7) | |||||||||||||||||||||||
4S | Coyotes Neza | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
5S | Real Cuautitlán | 4 | 2 | 6 | |||||||||||||||||||||||
5S | Real Cuautitlán | 4 | 5 | 9 | |||||||||||||||||||||||
7S | Tulyehualco | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||
2S | Potros de Hierro | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||||
7S | Tulyehualco | 3 | 2 | 5 |
Round of 16[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Calor de San Pedro | 8–5 | Orinegros de Ciudad Madero | 1–4 | 7–1 |
Colegio Guanajuato | 2–3 | Vaqueros Bellavista | 1–1 | 1–2 |
Monarcas Morelia | 4–1 | Poblado Miguel Alemán | 1–0 | 3–1 |
Yurécuaro | 0–4 | Real Zamora | 0–2 | 0–2 |
Langostineros de Atoyac | 5–0 | Zacatepetl | 4–0 | 1–0 |
CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 3–3 (4–5)(p.) |
Santos Casino | 2–3 | 1–0 |
Coyotes Neza | 2–6 | Real Cuautitlán | 1–4 | 1–2 |
Potros de Hierro | 4–5 | Tulyehualco | 1–3 | 3–2 |
First leg[]
2 May 2012 | Vaqueros Bellavista | 1–1 | Colegio Guanajuato | Tlaquepaque, Jalisco |
11:00 | Gutiérrez 8' | Report | Aranda 37' | Stadium: Club Vaqueros Cancha 1 Attendance: 100 Referee: Edgardo Espejo Tello |
2 May 2012 | Orinegros de Ciudad Madero | 4–1 | Calor de San Pedro | Ciudad Madero, Tamaulipas |
15:00 | Orozco 22' Montoya 29', 47' Sánchez 69' |
Report | Rodríguez 19' | Stadium: Estadio Olímpico del Tecnológico de Madero Attendance: 300 Referee: Luis Darién Morán Donías |
2 May 2012 | Real Cuautitlán | 4–1 | Coyotes Neza | Cuautitlán, State of Mexico |
16:00 | Madrid 11' Rosas 18' Medina 28' Ruíz 90' |
Report | Calleja 58' | Stadium: Estadio Los Pinos Attendance: 200 Referee: Carlos Manuel Mata Infante |
2 May 2012 | Tulyehualco | 3–1 | Potros de Hierro | Puebla City, Puebla |
16:00 | Unknown Padilla 76', 90+1' |
Report | Rebollar 34' | Stadium: Ex Hacienda San José Maravillas Attendance: 150 Referee: Gonzalo Santiago García |
2 May 2012 | Poblado Miguel Alemán | 0–1 | Monarcas Morelia | Miguel Alemán, Sonora |
19:00 | Report | Ortíz 48' | Stadium: Estadio Alejandro López Caballero Attendance: 2,000 Referee: Eleazar Limón Ochoa |
2 May 2012 | Santos Casino | 3–2 | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | Córdoba, Veracruz |
20:30 | Medina 27' (own) Cárdenas 35' Manzanarez 47' |
Report | Vázquez 85' Carbajal 89' |
Stadium: Unidad Deportiva Casino Español Attendance: 300 Referee: Omar Jaime Hernández |
3 May 2012 | Zacatepetl | 0–4 | Langostineros de Atoyac | Zacatepec, Morelos |
16:00 | Report | Galán 11' Bautista 54' Estala 59' Gutiérrez 87' |
Stadium: Estadio Agustín "Coruco" Díaz Attendance: 1,500 Referee: Michel Ricardo Espinoza Avalos |
3 May 2012 | Real Zamora | 2–0 | Yurécuaro | Zamora, Michoacán |
20:00 | Magaña 18' Barragán 63' |
Report | Stadium: Unidad Deportiva El Chamizal Attendance: 2,000 Referee: Luis Alberto Vazquez Pineda |
Second leg[]
5 May 2012 | Monarcas Morelia | 3–1 (4–1 agg.) | Poblado Miguel Alemán | Morelia, Michoacán |
12:00 | Piñón 28' Escudero 52' Meza 90+3' |
Report | Silva 54' | Stadium: Morelos practice field Attendance: 60 Referee: Marco Antonio Bisguerra Mendiola |
5 May 2012 | Calor de San Pedro | 7–1 (8–5 agg.) | Orinegros de Ciudad Madero | San Pedro, Coahuila |
13:30 | Flores 7', 49', 78', 90+1' Rodríguez 14' Machado 39' Ponce 86' |
Report | Sánchez 3' | Stadium: Unidad Deportiva San Pedro Attendance: 250 Referee: Víctor Alfonso Chávez Cruz |
5 May 2012 | Coyotes Neza | 1–2 (2–6 agg.) | Real Cuautitlán | Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico |
14:00 | González 58' (own) | Report | Medina 38' Hernández 77' |
Stadium: Estadio Metropolitano Attendance: 500 Referee: Jorge Adan Tonix Vázquez |
5 May 2012 | Colegio Guanajuato | 1–2 (2–3 agg.) | Vaqueros Bellavista | Purísima del Rincón, Guanajuato |
15:00 | González 81' | Report | Ramos 24', 35' | Stadium: Colegio Guanajuato Attendance: 500 Referee: Jovanni Gabriel Zuñiga Martinez |
5 May 2012 | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 1–0 (3–3 agg.) (4–5 p) | Santos Casino | Mexico City |
16:00 | Vega 70' | Report | Stadium: Deportivo Plutarco Elías Calles Attendance: 300 Referee: Alejandro Funk Villafañe |
5 May 2012 | Potros de Hierro | 3–2 (4–5 agg.) | Tulyehualco | Huixquilucan de Degollado, State of Mexico |
19:00 | Miranda 73' De la Torre 85' Cid 86' |
Report | Carrasco 46' Hernández 79' |
Stadium: Universidad Anáhuac México Norte Attendance: 200 Referee: Christian Adrián Ramírez Tejeda |
6 May 2012 | Langostineros de Atoyac | 1–0 (5–0 agg.) | Zacatepetl | Atoyac, Veracruz |
14:00 | Bautista 5' | Report | Stadium: Campo de la Sección 23 Attendance: 1,000 Referee: Victor Manuel Monroy Hernández |
6 May 2012 | Yurécuaro | 0–2 (0–4 agg.) | Real Zamora | Yurécuaro, Michoacán |
16:00 | Report | Espinoza 45' Franco 59' |
Stadium: Unidad Deportiva Centenario Attendance: 1,500 Referee: Aldo Cano Martínez |
Quarter-finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Calor de San Pedro | 3–1 | Vaqueros Bellavista | 0–0 | 3–1 |
Monarcas Morelia | 1–1 (3–4)(p.) |
Real Zamora | 1–0 | 0–1 |
Langostineros de Atoyac | 4–2 | Santos Casino | 2–0 | 2–2 |
Real Cuautitlán | 9–1 | Tulyehualco | 4–1 | 5–0 |
First leg[]
9 May 2011 | Vaqueros Bellavista | 0–0 | Calor de San Pedro | Tlaquepaque, Jalisco |
12:00 | Report | Stadium: Club Vaqueros Cancha 1 Attendance: 100 Referee: Jonatan Mercado Figueroa |
9 May 2012 | Tulyehualco | 1–4 | Real Cuautitlán | Puebla City, Puebla |
16:00 | Carrasco 45' | Report | Ruíz 13' Moncada 22' de la Cruz 90+2', 90+3' |
Stadium: Ex Hacienda San José Maravillas Attendance: 200 Referee: Carlos Manuel Mata Infante |
9 May 2012 | Real Zamora | 0–1 | Monarcas Morelia | Zamora, Michoacán |
20:00 | Report | Barrera 42' | Stadium: Unidad Deportiva El Chamizal Attendance: 2,000 Referee: Christian Adrián Ramírez Tejeda |
10 May 2012 | Santos Casino | 0–2 | Langostineros de Atoyac | Córdoba, Veracruz |
18:30 | Report | Ortíz 18' López 19' |
Stadium: Unidad Deportiva Casino Español Attendance: 1,100 Referee: Michel Ricardo Espinoza Avalos |
Second leg[]
12 May 2012 | Monarcas Morelia | 0–1 (1–1 agg.) (3–4 p) | Real Zamora | Morelia, Michoacán |
12:00 | Report | Franco 10' | Stadium: Morelos practice field Attendance: 300 Referee: Isaac Javier Farias Moreno |
12 May 2012 | Calor de San Pedro | 3–1 (3–1 agg.) | Vaqueros Bellavista | San Pedro, Coahuila |
13:30 | Flores 28', 36' Martínez 77' |
Report | Mejía 42' | Stadium: Unidad Deportiva San Pedro Attendance: 300 Referee: Alejandro Funk Villafañe |
12 May 2012 | Real Cuautitlán | 5–0 (9–1 agg.) | Tulyehualco | Cuautitlán, State of Mexico |
16:00 | Madrid 3', 50', 69' de la Cruz 73' Rosas 83' |
Report | Stadium: Estadio Los Pinos Attendance: 300 Referee: Omar Jaime Hernández |
13 May 2012 | Langostineros de Atoyac | 2–2 (4–2 agg.) | Santos Casino | Atoyac, Veracruz |
14:00 | Olguín 23' López 44' |
Report | Sandoval 20' Cárdenas 76' |
Stadium: Campo de la Sección 23 Attendance: 2,500 Referee: Jovanni Gabriel Zuñiga Martinez |
Semi-finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Calor de San Pedro | 2–1 | Real Zamora | 0–1 | 2–0 |
Langostineros de Atoyac | 0–0 (6–7)(p.) |
Real Cuautitlán | 0–0 | 0–0 |
First leg[]
16 May 2012 | Real Zamora | 1–0 | Calor de San Pedro | Zamora, Michoacán |
20:00 | Zarate 69' | Report | Stadium: Unidad Deportiva El Chamizal Attendance: 3,000 Referee: Michel Ricardo Espinoza Ávalos |
17 May 2012 | Real Cuautitlán | 0–0 | Langostineros de Atoyac | Cuautitlán, State of Mexico |
16:00 | Report | Stadium: Estadio Los Pinos Attendance: 2,000 Referee: Edgardo Espejo Tello |
Second leg[]
19 May 2012 | Calor de San Pedro | 2–0 (2–1 agg.) | Real Zamora | San Pedro, Coahuila |
13:30 | Lozoya 36' Terrazas 85' |
Report | Stadium: Unidad Deportiva San Pedro Attendance: 500 Referee: Mario Humberto Vargas Mata |
20 May 2012 | Langostineros de Atoyac | 0–0 (0–0 agg.) (6–7 p) | Real Cuautitlán | Atoyac, Veracruz |
14:00 | Report | Stadium: Campo de la Sección 23 Attendance: 3,500 Referee: Jovanni Gabriel Zuñiga Martinez |
Final[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Calor de San Pedro | 1–2 | Real Cuautitlán | 0–1 | 1–1 |
First leg[]
23 May 2012 | Real Cuautitlán | 1–0 | Calor de San Pedro | Cuautitlán, State of Mexico |
16:00 | Bernal 65' (own) | Report | Stadium: Estadio Los Pinos Attendance: 800 Referee: Eduardo Alberto Vázquez Aguilar |
Second leg[]
26 May 2012 | Calor de San Pedro | 1–1 (1–2 agg.) | Real Cuautitlán | San Pedro, Coahuila |
13:30 | Reyes 90+3' | Report | Hernández 80' | Stadium: Unidad Deportiva San Pedro Attendance: 1,000 Referee: Mario Humberto Vargas Mata |
2011–12 winners |
---|
Real Cuautitlán 1st title |
Reserve teams play–offs[]
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||||||||||||
1 | Escuela de Fútbol Chivas | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 | Tijuana | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||
1 | Escuela de Fútbol Chivas | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||
6 | Guadalajara | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||
3 | Tiburones Rojos Boca del Río | 4 | 1 | 5 | ||||||||||||||||
6 | Guadalajara | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||
6 | Guadalajara | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||
5 | Atlas | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||
2 | Cruz Azul Dublán | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||
7 | Estudiantes Tecos | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||
2 | Cruz Azul Dublán | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||
5 | Atlas | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||
4 | Canteranos Altamira | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||
5 | Atlas | 2 | 1 | 3 |
See also[]
References[]
- ^ Rosas Gomora, Alejandro (April 2020). "¿Real Atlético Cuautitlán en segunda división?". Factor Cu4tro (in Spanish). Retrieved 27 April 2021.
- ^ "Group 1 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 27 April 2021.
- ^ "Group 2 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 27 April 2021.
- ^ "Group 3 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 27 April 2021.
- ^ "Group 4 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 27 April 2021.
- ^ "Group 5 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 27 April 2021.
- ^ "Group 6 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 27 April 2021.
- ^ "Group 7 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 28 April 2021.
- ^ "Group 8 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 29 April 2021.
- ^ "Group 9 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 29 April 2021.
- ^ "Group 10 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 29 April 2021.
- ^ "Group 11 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 29 April 2021.
- ^ "Group 12 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 29 April 2021.
- ^ "Group 13 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 29 April 2021.
- ^ "Group 14 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 29 April 2021.
- ^ "Group 15 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 29 April 2021.
External links[]
- 2011–12 domestic association football leagues
- 2011–12 in Mexican football