2010–11 Tercera División de México season
Season | 2010–11 |
---|---|
Dates | 20 August 2010 – 28 May 2011 |
Champions | Vaqueros de Ixtlán (1st title)[1] |
Promoted | Vaqueros de Ixtlán |
← 2011–12 →
Stats are from the regular season only |
The 2010–11 Tercera División season is the fourth-tier football league of Mexico. The tournament began on 20 August 2010 and finished on 28 May 2011.
Competition format[]
The Tercera División (Third Division) is divided into 14 groups. For the 2009/2010 season, the format of the tournament has been reorganized to a home and away format, which all teams will play in their respective group. The 14 groups consist of teams who are eligible to play in the liguilla de ascenso for one promotion spot, teams who are affiliated with teams in the Liga MX, Ascenso MX and Liga Premier, which are not eligible for promotion but will play that who the better filial team in an eight team filial playoff tournament for the entire season.
The league format allows participating franchises to rent their place to another team, so some clubs compete with a different name than the one registered with the FMF.
Group 1[]
Group with 14 teams from Campeche, Chiapas, Quintana Roo, Tabasco and Yucatán.[2]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official name |
---|---|---|---|---|---|
Teapa, Tabasco | Unidad Deportiva Teapa | 1,000 | – | – | |
Atlético Chiapas | Tuxtla Gutiérrez, Chiapas | Samuel León Brindis | 4,000 | Jaguares de Chiapas | – |
Chetumal | Chetumal, Quintana Roo | José López Portillo | 6,600 | — | — |
Corsarios de Campeche | Campeche, Campeche | Universitario de Campeche | 4,000 | — | — |
Ciudad del Carmen, Campeche | Polideportivo UNACAR Campus II | 8,000 | – | – | |
Villahermosa, Tabasco | Olímpico de Villahermosa | 10,500 | — | Real Victoria | |
Ejidatarios de Bonfil | Cancún, Quintana Roo | La Parcela | 1,000 | – | — |
Huracanes de Cozumel | San Miguel de Cozumel, Quintana Roo | Unidad Deportiva Bicentenario | 1,000 | – | – |
Inter Playa del Carmen | Playa del Carmen, Quintana Roo | Unidad Deportiva Mario Villanueva Madrid | 7,500 | Inter Playa del Carmen | — |
Itzaes | Mérida, Yucatán | Unidad Deportiva Solidaridad | 1,000 | – | – |
Jaguares de la 48 | Reforma, Chiapas | Sergio Lira Gallardo | 600 | — | — |
Maya Caribe | Playa del Carmen, Quintana Roo | Unidad Deportiva Luis Donaldo Colosio | 1,000 | Inter Playa del Carmen | — |
Mérida | Mérida, Yucatán | Carlos Iturralde | 20,000 | Mérida | – |
Pioneros Junior | Cancún, Quintana Roo | Cancún 86 | 6,390 | Pioneros de Cancún | — |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chetumal | 26 | 14 | 10 | 2 | 52 | 25 | +27 | 60 | Promotion play-offs |
2 | Mérida | 26 | 18 | 3 | 5 | 69 | 30 | +39 | 59 | |
3 | Corsarios de Campeche | 26 | 16 | 4 | 6 | 47 | 26 | +21 | 54 | |
4 | Huracanes de Cozumel | 26 | 17 | 2 | 7 | 71 | 45 | +26 | 53 | |
5 | Atlético Chiapas | 26 | 11 | 12 | 3 | 53 | 22 | +31 | 52 | |
6 | 26 | 12 | 8 | 6 | 57 | 32 | +25 | 48 | ||
7 | Inter Playa del Carmen | 26 | 9 | 7 | 10 | 30 | 36 | −6 | 38 | |
8 | Pioneros Junior | 26 | 9 | 7 | 10 | 43 | 45 | −2 | 35 | |
9 | Jaguares de la 48 | 26 | 9 | 6 | 11 | 36 | 45 | −9 | 35 | |
10 | 26 | 6 | 10 | 10 | 24 | 42 | −18 | 33 | ||
11 | Ejidatarios de Bonfil | 26 | 5 | 9 | 12 | 32 | 46 | −14 | 31 | |
12 | Itzaes | 26 | 3 | 10 | 13 | 16 | 44 | −28 | 22 | |
13 | Maya Caribe | 26 | 3 | 8 | 15 | 23 | 50 | −27 | 20 | |
14 | 26 | 0 | 4 | 22 | 4 | 69 | −65 | 6 |
Group 2[]
Group with 14 teams from Oaxaca, Tabasco and Veracruz.[3]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Orizaba, Veracruz | Universitario UGM | 1,500 | – | – | |
Atlético Boca del Río | Boca del Río, Veracruz | Unidad Deportiva Hugo Sánchez | 1,500 | — | – |
Azucareros de Tezonapa | Tezonapa, Veracruz | Unidad Deportiva Ernesto Jácome | 1,000 | – | – |
Caballeros de Córdoba | Córdoba, Veracruz | Rafael Murillo Vidal | 3,800 | – | – |
Huimanguillo, Tabasco | Unidad Deportiva de Huimanguillo | 1,000 | – | Once Hermanos | |
Cruz Azul Lagunas | Lagunas, Oaxaca | Cruz Azul | 2,000 | Cruz Azul | – |
Lanceros de Cosoleacaque | Cosoleacaque, Veracruz | Unidad Deportiva Miguel Hidalgo | 1,000 | – | – |
Naranjeros de Álamo | Juchitán de Zaragoza, Oaxaca | Municipal Juchiteco | 1,000 | – | – |
Plateados de Cerro Azul | Cerro Azul, Veracruz | Carlos Hermosillo | 1,000 | – | – |
Petroleros de Poza Rica | Poza Rica, Veracruz | Heriberto Jara Corona | 10,000 | — | — |
Piñeros de Loma Bonita | Loma Bonita, Oaxaca | 20 de Noviembre | 1,000 | – | – |
Córdoba, Veracruz | Rafael Murillo Vidal | 3,800 | Santos Laguna | – | |
Tiburones Rojos Boca del Río | Boca del Río, Veracruz | CAR Veracruz | 1,000 | Veracruz | – |
Coatzacoalcos, Veracruz | Rafael Hernández Ochoa | 4,800 | – | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 26 | 19 | 6 | 1 | 85 | 21 | +64 | 67 | Promotion play-offs | |
2 | Lanceros de Cosoleacaque | 26 | 19 | 6 | 1 | 68 | 18 | +50 | 66 | |
3 | Tiburones Rojos Boca del Río | 26 | 14 | 10 | 2 | 81 | 27 | +54 | 59 | |
4 | Cruz Azul Lagunas | 26 | 18 | 3 | 5 | 72 | 31 | +41 | 58 | |
5 | Petroleros de Poza Rica | 26 | 16 | 3 | 7 | 68 | 29 | +39 | 53 | |
6 | 26 | 13 | 7 | 6 | 55 | 34 | +21 | 49 | ||
7 | Azucareros de Tezonapa | 26 | 14 | 3 | 9 | 75 | 38 | +37 | 46 | |
8 | Caballeros de Córdoba | 26 | 6 | 8 | 12 | 48 | 49 | −1 | 29 | |
9 | Piñeros de Loma Bonita | 26 | 7 | 6 | 13 | 32 | 55 | −23 | 29 | |
10 | 26 | 7 | 4 | 15 | 31 | 63 | −32 | 28 | ||
11 | Atlético Boca del Río | 26 | 5 | 5 | 16 | 32 | 68 | −36 | 22 | |
12 | Plateados de Cerro Azul | 26 | 5 | 2 | 19 | 20 | 103 | −83 | 17 | |
13 | Naranjeros de Álamo | 26 | 3 | 2 | 21 | 23 | 72 | −49 | 13 | |
14 | 26 | 2 | 3 | 21 | 23 | 105 | −82 | 10 |
Group 3[]
Group with 14 teams from Puebla, Tlaxcala and Veracruz.[4]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Tlaxcala City, Tlaxcala | Santa Cruz IMSS | 4,000 | – | Real San Cosme | |
Albinegros de Orizaba | Orizaba, Veracruz | EMSA | 1,500 | – | – |
Anlesjeroka | Tehuacán, Puebla | Anlesjeroka | 400 | Guadalajara | – |
Delfines UGM | Orizaba, Veracruz | Universitario UGM | 1,500 | – | – |
Estudiantes de Xalapa | Xalapa, Veracruz | Antonio M. Quirasco | 3,000 | – | – |
Atlixco, Puebla | Campo IXTAC | 1,000 | – | Ocotlán F.C. | |
Héroes de Veracruz | Boca del Río, Veracruz | Facultad de Educación Física | 1,000 | – | Conejos de Tuxpan |
Lanzamex Atlixco | Atlixco, Puebla | Campo El Potrero | 500 | – | – |
Lobos de Tlaxcala | Tlaxcala City, Tlaxcala | San José del Agua | 1,000 | – | – |
Limoneros de Martínez de la Torre | Martínez de la Torre, Veracruz | El Cañizo | 3,000 | – | – |
Lobos BUAP | Puebla City, Puebla | Ciudad Universitaria Puebla | 1,000 | Lobos BUAP | – |
Tehuacán | Tehuacán, Puebla | Empastado Peñafiel | 1,000 | – | – |
Teziutlán, Puebla | Municipal de Teziutlán | 7,000 | – | Héroes de Veracruz | |
Puebla City, Puebla | Centro Escolar Niños Héroes | 500 | – | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Albinegros de Orizaba | 26 | 17 | 3 | 6 | 60 | 34 | +26 | 57 | Promotion play-offs |
2 | Limoneros de Martínez de la Torre | 26 | 17 | 3 | 6 | 51 | 32 | +19 | 56 | |
3 | Lobos BUAP | 26 | 14 | 8 | 4 | 65 | 32 | +33 | 55 | |
4 | Lobos de Tlaxcala | 26 | 15 | 4 | 7 | 50 | 26 | +24 | 50 | |
5 | 26 | 15 | 3 | 8 | 57 | 27 | +30 | 49 | ||
6 | Héroes de Veracruz | 26 | 13 | 5 | 8 | 43 | 28 | +15 | 48 | |
7 | Lanzamex Atlixco | 26 | 13 | 3 | 10 | 45 | 39 | +6 | 45 | |
8 | Tehuacán | 26 | 12 | 5 | 9 | 40 | 31 | +9 | 43 | |
9 | 26 | 9 | 8 | 9 | 33 | 41 | −8 | 41 | ||
10 | Estudiantes de Xalapa | 26 | 11 | 5 | 10 | 46 | 50 | −4 | 39 | |
11 | Delfines UGM | 26 | 5 | 6 | 15 | 34 | 53 | −19 | 23 | |
12 | Anlesjeroka | 26 | 4 | 8 | 14 | 35 | 59 | −24 | 21 | |
13 | 26 | 2 | 2 | 22 | 28 | 89 | −61 | 9 | ||
14 | 26 | 1 | 3 | 22 | 32 | 83 | −51 | 7 |
Group 4[]
Group with 13 teams from Guerrero, Mexico City, Morelos, Oaxaca and Puebla.[5]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Atlético Cuernavaca | Cuernavaca, Morelos | Municipal Mazatepec | 1,000 | – | – |
Ballenas Galeana Morelos | Xochitepec, Morelos | Campo Escuela Miguel Alemán | 2,500 | – | – |
Chapulineros de Oaxaca | Oaxaca City, Oaxaca | Benito Juárez | 12,500 | – | – |
Chilpancingo | Chilpancingo, Guerrero | Unidad Deportiva Vicente Guerrero | 1,000 | – | – |
Cuautla Yeca Juvenil | Cuautla, Morelos | Isidro Gil Tapia | 5,000 | Cuautla | – |
Xochimilco, Mexico City | Seminario Menor Acoxpa | 800 | – | – | |
Zacualpan de Amilpas, Morelos | Unidad Deportiva Zacualpan | 1,000 | – | – | |
Iztacalco, Mexico City | El Ocotal | 500 | – | – | |
Zapata, Morelos | General Emiliano Zapata | 2,000 | – | ECA Norte | |
Reales de Puebla | Puebla City, Puebla | Unidad Deportiva Mario Vázquez Raña | 800 | – | – |
Zapata, Morelos | Territorio Serpientes | 500 | – | Zapata | |
Tigrillos Dorados MRCI | San Jerónimo Tlacochahuaya, Oaxaca | Campo Independiente MRCI | 3,000 | – | – |
Zacatepetl | Zacatepec, Morelos | Agustín Coruco Díaz | 16,000 | – | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ballenas Galeana Morelos | 24 | 18 | 5 | 1 | 66 | 23 | +43 | 61 | Promotion play-offs |
2 | Zacatepetl | 24 | 18 | 3 | 3 | 80 | 22 | +58 | 58 | |
3 | Tigrillos Dorados MRCI | 24 | 13 | 6 | 5 | 61 | 25 | +36 | 48 | |
4 | Chilpancingo | 24 | 12 | 7 | 5 | 60 | 23 | +37 | 47 | |
5 | Chapulineros de Oaxaca | 24 | 11 | 7 | 6 | 59 | 28 | +31 | 45 | |
6 | 24 | 8 | 10 | 6 | 53 | 48 | +5 | 38 | ||
7 | Atlético Cuernavaca | 24 | 9 | 6 | 9 | 35 | 31 | +4 | 38 | |
8 | 24 | 10 | 5 | 9 | 64 | 57 | +7 | 37 | ||
9 | Cuautla Yeca Juvenil | 24 | 8 | 8 | 8 | 42 | 41 | +1 | 35 | |
10 | 24 | 5 | 7 | 12 | 33 | 50 | −17 | 26 | ||
11 | 24 | 6 | 4 | 14 | 42 | 51 | −9 | 24 | ||
12 | Reales de Puebla | 24 | 2 | 2 | 20 | 22 | 77 | −55 | 9 | |
13 | 24 | 0 | 2 | 22 | 8 | 149 | −141 | 2 |
Group 5[]
Group with 16 teams from Greater Mexico City.[6]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Iztapalapa, Mexico City | Deportivo Francisco I. Madero | 2,000 | – | – | |
Álamos | Venustiano Carranza, Mexico City | Magdalena Mixhuca Sports City | 500 | – | – |
Gustavo A. Madero, Mexico City | Deportivo Francisco Zarco | 500 | Pachuca | Azules de la Sección 26 | |
Huixquilucan de Degollado, State of Mexico | Alberto Pérez Navarro | 3,000 | – | – | |
Coyotes Neza | Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Metropolitano | 4,000 | – | – |
Ixtapaluca, State of Mexico | Campo Guadalupe 1 | 500 | – | – | |
Deportivo Iztacalco | Chalco, State of Mexico | La Granja | 1,500 | – | – |
Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Deportivo Francisco I. Madero | 2,000 | – | – | |
Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Bicentenario Ciudad Jardín | 6,000 | – | – | |
Texcoco de Mora, State of Mexico | Centro de Fútbol Pato Baeza | 1,000 | – | – | |
Pelicanos de Cuautitlán | Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Metropolitano | 4,000 | – | – |
Venustiano Carranza, Mexico City, Venustiano Carranza | Deportivo Plutarco Elías Calles | 2,500 | – | – | |
Sporting Canamy | Iztapalapa, Mexico City | Deportivo Francisco I. Madero | 2,000 | – | – |
Texcoco de Mora, State of Mexico | Municipal Claudio Suárez | 4,000 | – | – | |
Tepotzotlán, State of Mexico | Municipal Miguel Alemán | 1,000 | – | – | |
Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico | Metropolitano | 4,000 | – | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 30 | 25 | 2 | 3 | 137 | 29 | +108 | 78 | Promotion play-offs | |
2 | Coyotes Neza | 30 | 23 | 5 | 2 | 103 | 36 | +67 | 77 | |
3 | 30 | 21 | 5 | 4 | 118 | 40 | +78 | 70 | ||
4 | Álamos | 30 | 20 | 5 | 5 | 68 | 27 | +41 | 69 | |
5 | 30 | 19 | 2 | 9 | 70 | 35 | +35 | 61 | ||
6 | 30 | 13 | 7 | 10 | 60 | 51 | +9 | 51 | ||
7 | 30 | 13 | 7 | 10 | 48 | 45 | +3 | 50 | ||
8 | 30 | 10 | 5 | 15 | 42 | 58 | −16 | 37 | ||
9 | 30 | 11 | 4 | 15 | 45 | 71 | −26 | 37 | ||
10 | 30 | 11 | 2 | 17 | 44 | 61 | −17 | 35 | ||
11 | 30 | 10 | 3 | 17 | 43 | 73 | −30 | 34 | ||
12 | Pelicanos de Cuautitlán | 30 | 9 | 3 | 18 | 36 | 55 | −19 | 31 | |
13 | 30 | 7 | 4 | 19 | 32 | 54 | −22 | 27 | ||
14 | Deportivo Iztacalco | 30 | 5 | 4 | 21 | 31 | 114 | −83 | 21 | |
15 | 30 | 5 | 3 | 22 | 31 | 88 | −57 | 20 | ||
16 | Sporting Canamy | 30 | 6 | 1 | 23 | 22 | 99 | −77 | 19 |
Group 6[]
Group with 14 teams from State of Mexico.[7]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Chalco, State of Mexico | La Granja | 1,500 | – | – | |
Estudiantes de Atlacomulco | Atlacomulco, State of Mexico | Ignacio Pichardo Pagaza | 2,000 | – | – |
Toluca, State of Mexico | Instituto Tecnológico de Toluca | 1,000 | – | – | |
Huixquilucan | Huixquilucan de Degollado, State of Mexico | Colegio Anglo Americano | 300 | – | – |
Ixtlahuaca, State of Mexico | Municipal de Ixtlahuaca | 2,000 | – | Texcaltitlán | |
Jilotepec, State of Mexico | Rubén Chávez Chávez | 2,000 | – | – | |
San Mateo Atenco, State of Mexico | Municipal de San Mateo Atenco | 3,000 | – | C.D. Lerma | |
Metepec, State of Mexico | Jesús Lara | 1,200 | – | – | |
Potros UAEM | Toluca, State of Mexico | Alberto "Chivo" Córdoba | 32,603 | Potros UAEM | – |
Atizapán de Zaragoza, State of Mexico | Deportivo Ana Gabriela Guevara | 2,500 | – | – | |
Tejupilco, State of Mexico | Unidad Deportiva Tejupilco | 1,000 | – | – | |
Cuautitlán Izcalli, State of Mexico | San Juan Atlamica | 1,000 | – | – | |
Chalco, State of Mexico | Pumas Chalco | 500 | – | – | |
Tuzos Cuautitlán | Cuautitlán, State of Mexico | Los Pinos | 5,000 | – | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tuzos Cuautitlán | 26 | 20 | 3 | 3 | 96 | 20 | +76 | 66 | Promotion play-offs |
2 | Potros UAEM | 26 | 18 | 6 | 2 | 82 | 29 | +53 | 63 | |
3 | 26 | 17 | 3 | 6 | 88 | 35 | +53 | 55 | ||
4 | 26 | 15 | 5 | 6 | 57 | 26 | +31 | 53 | ||
5 | 26 | 14 | 7 | 5 | 51 | 32 | +19 | 50 | ||
6 | 26 | 13 | 4 | 9 | 54 | 34 | +20 | 47 | ||
7 | Estudiantes de Atlacomulco | 26 | 11 | 7 | 8 | 46 | 26 | +20 | 44 | |
8 | 26 | 11 | 8 | 7 | 42 | 23 | +19 | 42 | ||
9 | 26 | 10 | 6 | 10 | 46 | 60 | −14 | 39 | ||
10 | 26 | 11 | 3 | 12 | 50 | 44 | +6 | 38 | ||
11 | 26 | 4 | 3 | 19 | 25 | 53 | −28 | 17 | ||
12 | 26 | 3 | 4 | 19 | 13 | 83 | −70 | 14 | ||
13 | Huixquilucan | 26 | 2 | 4 | 20 | 20 | 69 | −49 | 13 | |
14 | 26 | 1 | 1 | 24 | 10 | 146 | −136 | 4 |
Group 7[]
Group with 14 teams from Hidalgo, Mexico City and State of Mexico.[8]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Acolman, State of Mexico | Municipal Acolman | 1,200 | – | – | |
Alto Rendimiento Tuzo | San Agustín Tlaxiaca, Hidalgo | Universidad del Fútbol | 1,000 | Pachuca | – |
Atlético Hidalgo | Pachuca, Hidalgo | La Higa | 1,000 | – | – |
Huejutla de Reyes, Hidalgo | Carlos Fayad | 1,000 | – | – | |
Pachuca, Hidalgo | Club Hidalguense | 800 | – | – | |
Gustavo A. Madero, Mexico City | Deportivo Los Galeana | 2,500 | – | – | |
Ciudad Cooperativa Cruz Azul, Hidalgo | 10 de Diciembre | 17,000 | Cruz Azul | – | |
Ecatepec, State of Mexico | Morelos | 2,000 | – | – | |
Pachuca Juniors | San Agustín Tlaxiaca, Hidalgo | Universidad del Fútbol | 1,000 | Pachuca | – |
Ixmiquilpan, Hidalgo | Parque Acuático Te-Pathé | 500 | – | – | |
Santiago Tulantepec, Hidalgo | Unidad Deportiva Conrado Muntane | 1,000 | – | – | |
Tuzos Pachuca | San Agustín Tlaxiaca, Hidalgo | Universidad del Fútbol | 1,000 | Pachuca | – |
Acolman, State of Mexico | Municipal Acolman | 1,200 | – | – | |
San Agustín Tlaxiaca, Hidalgo | Universidad del Fútbol | 1,000 | Pachuca | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 26 | 19 | 5 | 2 | 90 | 15 | +75 | 64 | Reserve Teams play-offs | |
2 | 26 | 18 | 3 | 5 | 54 | 24 | +30 | 59 | Promotion play-offs | |
3 | 26 | 16 | 4 | 6 | 62 | 28 | +34 | 56 | ||
4 | 26 | 16 | 4 | 6 | 54 | 33 | +21 | 53 | ||
5 | 26 | 15 | 3 | 8 | 34 | 25 | +9 | 50 | ||
6 | 26 | 14 | 6 | 6 | 48 | 18 | +30 | 49 | ||
7 | 26 | 11 | 6 | 9 | 51 | 39 | +12 | 41 | ||
8 | 26 | 10 | 5 | 11 | 32 | 43 | −11 | 37 | ||
9 | 26 | 7 | 5 | 14 | 25 | 43 | −18 | 30 | ||
10 | 26 | 6 | 5 | 15 | 27 | 49 | −22 | 27 | ||
11 | Pachuca Juniors | 26 | 6 | 4 | 16 | 19 | 52 | −33 | 24 | |
12 | Alto Rendimiento Tuzo | 26 | 6 | 3 | 17 | 21 | 81 | −60 | 23 | |
13 | Tuzos Pachuca | 26 | 5 | 4 | 17 | 22 | 52 | −30 | 20 | |
14 | Atlético Hidalgo | 26 | 3 | 3 | 20 | 17 | 54 | −37 | 13 |
Group 8[]
Group with 14 teams from Greater Mexico City and Hidalgo.[9]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Iztapalapa, Mexico City | Deportivo Francisco I. Madero | 2,000 | – | – | |
Venustiano Carranza, Mexico City | Deportivo Plutarco Elías Calles | 1,000 | – | – | |
Atizapan de Zaragoza, State of Mexico | Deportivo Ana Gabriela Guevara | 2,500 | – | – | |
Gustavo A. Madero, Mexico City | Deportivo Los Galeana | 2,000 | – | – | |
Cuautitlán, State of Mexico | Los Pinos | 5,000 | – | – | |
Gustavo A. Madero, Mexico City | Deportivo Plutarco Elías Calles | 1,000 | – | – | |
Iztacalco, Mexico City | Jesús Martínez "Palillo" | 6,000 | – | – | |
Potros de Hierro | Huixquilucan de Degollado, State of Mexico | Universidad Anáhuac México Norte | 300 | Atlante | – |
Chalco, State of Mexico | Joaquín Iracheta | 2,000 | – | – | |
Tulancingo, Hidalgo | Primero de Mayo | 5,000 | – | Titán Soccer | |
Teca Huixquilucan | Venustiano Carranza, Mexico City | Magdalena Mixhuca Sports City | 500 | – | Tecamachalco |
Tecamachalco | Huixquilucan de Degollado, State of Mexico | Alberto Pérez Navarro | 3,000 | – | Tecamachalco |
Tultitlán, State of Mexico | Deportivo Cartagena | 1,000 | – | – | |
Tecámac, State of Mexico | Deportivo Sierra Hermosa | 1,000 | – | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 26 | 19 | 5 | 2 | 77 | 26 | +51 | 65 | Promotion play-offs | |
2 | Potros de Hierro | 26 | 19 | 4 | 3 | 76 | 36 | +40 | 64 | |
3 | Tecamachalco | 26 | 20 | 1 | 5 | 90 | 33 | +57 | 62 | |
4 | 26 | 18 | 1 | 7 | 74 | 36 | +38 | 56 | ||
5 | 26 | 14 | 6 | 6 | 43 | 31 | +12 | 50 | ||
6 | 26 | 15 | 2 | 9 | 50 | 36 | +14 | 48 | ||
7 | 26 | 12 | 3 | 11 | 48 | 47 | +1 | 40 | ||
8 | 26 | 10 | 7 | 9 | 40 | 44 | −4 | 40 | ||
9 | 26 | 8 | 4 | 14 | 34 | 56 | −22 | 30 | ||
10 | 26 | 7 | 4 | 15 | 39 | 54 | −15 | 26 | ||
11 | Teca Huixquilucan | 26 | 3 | 9 | 14 | 20 | 40 | −20 | 21 | |
12 | 26 | 2 | 7 | 17 | 25 | 79 | −54 | 17 | ||
13 | 26 | 3 | 4 | 19 | 24 | 71 | −47 | 16 | ||
14 | 26 | 2 | 3 | 21 | 23 | 74 | −51 | 11 |
Group 9[]
Group with 15 teams from Guanajuato, Guerrero, Michoacán and Querétaro.[10]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Querétaro City, Querétaro | Municipal de Querétaro | 12,000 | – | – | |
Delfines de Abasolo | Abasolo, Guanajuato | Municipal de Abasolo | 2,500 | – | – |
Corregidora, Querétaro | Parque Bicentenario | 1,000 | – | – | |
Querétaro City, Querétaro | Campo Galeras | 500 | – | Atlético Iztacalco | |
Zihuatanejo, Guerrero | Unidad Deportiva Municipal Zihuatanejo | 2,000 | Querétaro | – | |
Jaral del Progreso, Guanajuato | Unidad Deportiva Municipal | 1,000 | – | – | |
León, Guanajuato | Campo IMSS | 1,000 | – | – | |
Apatzingán, Michoacán | Unidad Deportiva Adolfo López Mateos | 5,000 | Monarcas Morelia | – | |
Monarcas Zacapu | Zacapu, Michoacán | Municipal de Zacapu | 2,500 | Monarcas Morelia | – |
Pátzcuaro, Michoacán | Unidad Deportiva de Pátzcuaro | 3,000 | – | – | |
San José Iturbide, Guanajuato | Unidad Deportiva Battaglia | 2,000 | – | Deportivo Neza | |
San Juan del Río, Querétaro | Unidad Deportiva Norte | 1,000 | – | – | |
Querétaro, Querétaro | Parque Bicentenario | 1,000 | – | – | |
Tacámbaro, Michoacán | La Carolina | 2,000 | – | – | |
Zitácuaro | Zitácuaro, Michoacán | Ignacio López Rayón | 10,000 | – | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Monarcas Zacapu | 28 | 24 | 4 | 0 | 82 | 11 | +71 | 80 | Promotion play-offs |
2 | 28 | 17 | 7 | 4 | 61 | 36 | +25 | 60 | ||
3 | 28 | 18 | 2 | 8 | 75 | 34 | +41 | 58 | ||
4 | Delfines de Abasolo | 28 | 18 | 3 | 7 | 42 | 13 | +29 | 58 | |
5 | Zitácuaro | 28 | 15 | 5 | 8 | 35 | 21 | +14 | 52 | |
6 | 28 | 13 | 6 | 9 | 55 | 39 | +16 | 47 | ||
7 | 28 | 12 | 5 | 11 | 31 | 42 | −11 | 43 | ||
8 | 28 | 8 | 11 | 9 | 38 | 37 | +1 | 42 | ||
9 | 28 | 9 | 6 | 13 | 38 | 43 | −5 | 36 | ||
10 | 28 | 8 | 6 | 14 | 32 | 41 | −9 | 34 | ||
11 | 28 | 8 | 7 | 13 | 31 | 40 | −9 | 32 | ||
12 | 28 | 6 | 6 | 16 | 31 | 56 | −25 | 27 | ||
13 | 28 | 5 | 5 | 18 | 26 | 70 | −44 | 22 | ||
14 | 28 | 3 | 6 | 19 | 23 | 67 | −44 | 20 | ||
15 | 28 | 5 | 3 | 20 | 29 | 79 | −50 | 19 |
Group 10[]
Group with 17 teams from Aguascalientes, Durango, Guanajuato, Jalisco, Michoacán and Zacatecas.[11]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
León, Guanajuato | Unidad Deportiva Enrique Fernández Martínez | 1,500 | – | – | |
León, Guanajuato | La Martinica | 14,000 | – | – | |
Atlético San Francisco | San Francisco del Rincón, Guanajuato | Domingo Velázquez | 3,500 | – | – |
León, Guanajuato | Club Cabezas Rojas | 1,000 | León | – | |
Cachorros León | León, Guanajuato | Casa Club León | 1,000 | – | – |
Celaya | Celaya, Guanajuato | Miguel Alemán Valdés | 23,182 | Celaya | – |
León, Guanajuato | Colegio Guanajuato | 1,000 | – | – | |
San Juan de los Lagos, Jalisco | Antonio R. Márquez | 1,500 | – | – | |
Durango City, Durango | Unidad Deportiva CCH UJED | 1,000 | – | – | |
Lagos de Moreno, Jalisco | Salvador Chava Reyes | 2,500 | – | Atlético Cocula | |
Calvillo, Aguascalientes | Parque Infantil Benito Juárez | 1,000 | – | – | |
Pénjamo, Guanajuato | Pablo Herrera | 1,500 | – | – | |
Mineros de Fresnillo | Fresnillo, Zacatecas | Minera Fresnillo | 6,000 | – | – |
León, Guanajuato | Club Empress | 500 | – | – | |
Real Zamora | Zamora, Michoacán | Unidad Deportiva El Chamizal | 5,000 | – | – |
Tuzos UAZ | Zacatecas, Zacatecas | Universitario Unidad Deportiva Norte | 5,000 | Tuzos UAZ | – |
León, Guanajuato | Club Empress | 500 | – | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cachorros León | 32 | 21 | 7 | 4 | 69 | 29 | +40 | 74 | Promotion play-offs |
2 | Tuzos UAZ | 32 | 21 | 6 | 5 | 81 | 31 | +50 | 72 | |
3 | 32 | 18 | 6 | 8 | 58 | 36 | +22 | 64 | ||
4 | Atlético San Francisco | 32 | 17 | 8 | 7 | 64 | 37 | +27 | 63 | |
5 | 32 | 16 | 6 | 10 | 46 | 33 | +13 | 59 | ||
6 | Real Zamora | 32 | 13 | 12 | 7 | 54 | 44 | +10 | 57 | |
7 | 32 | 14 | 9 | 9 | 49 | 36 | +13 | 55 | ||
8 | 32 | 15 | 6 | 11 | 75 | 43 | +32 | 54 | ||
9 | 32 | 13 | 10 | 9 | 37 | 34 | +3 | 54 | ||
10 | Celaya | 32 | 13 | 7 | 12 | 45 | 33 | +12 | 52 | |
11 | 32 | 10 | 10 | 12 | 44 | 49 | −5 | 44 | ||
12 | 32 | 11 | 6 | 15 | 43 | 49 | −6 | 40 | ||
13 | 32 | 7 | 9 | 16 | 58 | 77 | −19 | 35 | ||
14 | 32 | 8 | 5 | 19 | 38 | 57 | −19 | 32 | ||
15 | 32 | 5 | 7 | 20 | 34 | 93 | −59 | 23 | ||
16 | 32 | 3 | 7 | 22 | 25 | 94 | −69 | 20 | ||
17 | Mineros de Fresnillo | 32 | 4 | 5 | 23 | 27 | 72 | −45 | 18 |
Group 11[]
Group with 15 teams from Colima, Jalisco and Michoacán.[12]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Arandas, Jalisco | Unidad Deportiva Gustavo Díaz Ordaz | 1,500 | – | – | |
Atlético Tecomán | Tecomán, Colima | Unidad Deportiva José González | 1,000 | – | – |
Atotonilco El Alto, Jalisco | Unidad Deportiva Margarito Ramírez | 1,500 | – | – | |
Chapala, Jalisco | Municipal Juan Rayo | 1,200 | – | – | |
Colegio Once México | Zapopan, Jalisco | Colegio Once México | 3,000 | – | Oro |
Acatic, Jalisco | Unidad Deportiva Acatic | 1,000 | – | – | |
Zapopan, Jalisco | Verde Valle | 2,000 | Guadalajara | – | |
Manzanillo, Colima | Gustavo Vázquez | 4,000 | – | Mineros Real Hidalgo | |
Tonalá, Jalisco | Unidad Deportiva Revolución Mexicana | 3,000 | Leones Negros UdeG | – | |
Tepatitlán | Tepatitlán, Jalisco | Gregorio "Tepa" Gómez | 10,000 | – | – |
Juanacatlán, Jalisco | Club Juanacatlán | 800 | – | – | |
Vaqueros | Tlaquepaque, Jalisco | Club Vaqueros | 1,000 | – | – |
Vaqueros de Ixtlán | Tlaquepaque, Jalisco | Club Vaqueros | 1,000 | – | – |
, Colima | Carlos Septién | 1,000 | – | – | |
Yurécuaro, Michoacán | Unidad Deportiva Centenario | 1,000 | – | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vaqueros de Ixtlán | 28 | 21 | 4 | 3 | 85 | 17 | +68 | 70 | Promotion play-offs |
2 | 28 | 21 | 4 | 3 | 67 | 23 | +44 | 69 | ||
3 | Vaqueros | 28 | 20 | 5 | 3 | 89 | 31 | +58 | 66 | |
4 | 28 | 17 | 7 | 4 | 68 | 28 | +40 | 62 | Reserve Teams play-offs | |
5 | 28 | 16 | 7 | 5 | 81 | 25 | +56 | 57 | Promotion play-offs | |
6 | 28 | 13 | 6 | 9 | 41 | 30 | +11 | 48 | ||
7 | Tepatitlán | 28 | 9 | 10 | 9 | 43 | 41 | +2 | 43 | |
8 | 28 | 10 | 7 | 11 | 59 | 56 | +3 | 41 | ||
9 | Colegio Once México | 28 | 11 | 5 | 12 | 49 | 54 | −5 | 41 | |
10 | 28 | 10 | 6 | 12 | 33 | 57 | −24 | 40 | ||
11 | 28 | 8 | 3 | 17 | 42 | 50 | −8 | 29 | ||
12 | 28 | 8 | 2 | 18 | 46 | 69 | −23 | 26 | ||
13 | Atlético Tecomán | 28 | 5 | 6 | 17 | 38 | 84 | −46 | 23 | |
14 | 28 | 1 | 5 | 22 | 17 | 69 | −52 | 11 | ||
15 | 28 | 0 | 3 | 25 | 16 | 140 | −124 | 4 |
Group 12[]
Group with 18 teams from Jalisco, Michoacán and Nayarit.[13]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Atlas | Zapopan, Jalisco | Club Atlas Chapalita | 1,000 | Atlas | – |
Aves Blancas | Tepatitlán, Jalisco | Corredor Industrial | 1,200 | – | – |
Ayotlán, Jalisco | Chino Rivas | 4,000 | – | Atlético San Miguel | |
Zapopan, Jalisco | Club Deportivo La Primavera | 3,000 | Leones Negros UdeG | – | |
Ameca, Jalisco | Núcleo Deportivo y de Espectáculos Ameca | 4,000 | – | – | |
Tepic, Nayarit | Centro de Desarrollo Marcelino Bernal | 1,000 | – | – | |
Zapopan, Jalisco | Multigol | 500 | Houston Dynamo | – | |
Estudiantes Tecos | Zapopan, Jalisco | Cancha Jorge Campos UAG | 1,000 | Estudiantes Tecos | – |
Guadalajara | Zapopan, Jalisco | Verde Valle | 800 | Guadalajara | – |
Tlajomulco, Jalisco | Unidad Deportiva Mariano Otero | 3,000 | – | – | |
Talpa de Allende, Jalisco | Unidad Deportiva Halcón Peña | 1,000 | Leones Negros UdeG | – | |
Nacional | Guadalajara, Jalisco | Club Deportivo Occidente | 1,000 | – | – |
La Piedad, Michoacán | Club Alianza | 500 | La Piedad | – | |
Sahuayo | Sahuayo, Michoacán | Unidad Deportiva Municipal | 1,500 | Sahuayo | – |
Tomatlán, Jalisco | Alejandro Ruelas Ibarra | 1,000 | – | Club Deportivo y Social PV SC | |
Vaqueros Compostela | Compostela, Nayarit | Alameda | 1,000 | – | – |
Vaqueros Nayarit | Ixtlán del Río, Nayarit | Unidad Deportiva Roberto Gómez Reyes | 10,000 | – | – |
Zapotlanejo, Jalisco | Miguel Hidalgo | 1,500 | – | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Reboceritos de La Piedad | 32 | 23 | 5 | 4 | 74 | 37 | +37 | 79 | Promotion play-offs |
2 | Guadalajara | 32 | 20 | 8 | 4 | 102 | 33 | +69 | 71 | Reserve Teams play-offs |
3 | Atlas | 32 | 21 | 5 | 6 | 79 | 29 | +50 | 71 | |
4 | 32 | 20 | 6 | 6 | 73 | 35 | +38 | 68 | Promotion play-offs | |
5 | 32 | 16 | 7 | 9 | 53 | 40 | +13 | 59 | ||
6 | 32 | 15 | 7 | 10 | 61 | 50 | +11 | 57 | ||
7 | Aves Blancas | 32 | 15 | 8 | 9 | 48 | 39 | +9 | 56 | |
8 | 32 | 14 | 4 | 14 | 46 | 51 | −5 | 46 | ||
9 | 32 | 11 | 7 | 14 | 34 | 39 | −5 | 44 | ||
10 | 32 | 12 | 4 | 16 | 46 | 53 | −7 | 42 | ||
11 | 32 | 11 | 6 | 15 | 35 | 42 | −7 | 42 | ||
12 | Estudiantes Tecos | 32 | 9 | 7 | 16 | 56 | 51 | +5 | 39 | |
13 | 32 | 10 | 3 | 19 | 39 | 74 | −35 | 35 | ||
14 | Vaqueros Nayarit | 32 | 9 | 6 | 17 | 37 | 67 | −30 | 34 | |
15 | 32 | 5 | 8 | 19 | 29 | 75 | −46 | 28 | ||
16 | Nacional | 32 | 6 | 5 | 21 | 41 | 96 | −55 | 25 | |
17 | Sahuayo | 32 | 6 | 2 | 24 | 42 | 84 | −42 | 20 | |
18 | Vaqueros Compostela | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Withdrew |
Group 13[]
Group with 18 teams from Coahuila, Nuevo León, San Luis Potosí and Tamaulipas.[14]
Teams[]
Panteras
Unetefan
Tigres
Leones
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Guadalupe, Nuevo León | Unidad Deportiva La Talaverna | 5,000 | – | – | |
Altamira, Tamaulipas | Lázaro Cárdenas | 2,500 | – | – | |
Matamoros, Tamaulipas | Pedro Salazar Maldonado | 3,000 | Correcaminos UAT | – | |
Correcaminos UAT | Ciudad Victoria, Tamaulipas | Universitario Eugenio Alvizo Porras | 5,000 | Correcaminos UAT | – |
Saltillo, Coahuila | Olímpico Francisco I. Madero | 7,000 | – | – | |
Estudiantes Tecnológico de Nuevo Laredo | Nuevo Laredo, Tamaulipas | Olímpico del Tecnológico de Nuevo Laredo | 1,200 | – | – |
General Escobedo, Nuevo León | Centro Deportivo Soriana | 2,000 | – | ||
Saltillo, Coahuila | Olímpico Francisco I. Madero | 7,000 | – | – | |
Saltillo, Coahuila | Olímpico Francisco I. Madero | 7,000 | – | – | |
San Nicolás de los Garza, Nuevo León | Unidad Deportiva Oriente | 1,000 | Alazapas de Sabinas | – | |
Ciudad Mante, Tamaulipas | Ignacio Zaragoza | 1,000 | – | – | |
Monterrey | Monterrey, Nuevo León | El Cerrito | 1,000 | Monterrey | – |
Orinegros de Ciudad Madero | Ciudad Madero, Tamaulipas | Olímpico del Tecnológico de Madero | 7,000 | – | – |
Ciudad Valles, San Luis Potosí | Unidad Deportiva de Veteranos | 1,000 | – | – | |
Guadalupe, Nuevo León | Unidad Deportiva La Talaverna | 5,000 | – | – | |
Tigres SD | General Zuazua, Nuevo León | La Cueva de Zuazua | 800 | Tigres UANL | – |
San Pedro Garza García, Nuevo León | Universidad de Monterrey | 1,000 | – | – | |
Matehuala, San Luis Potosí | Manuel Moreno Torres | 2,000 | – | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Correcaminos UAT | 34 | 22 | 9 | 3 | 73 | 21 | +52 | 82 | Reserve Teams play-offs |
2 | 34 | 22 | 10 | 2 | 100 | 27 | +73 | 80 | Promotion play-offs | |
3 | 34 | 23 | 3 | 8 | 62 | 32 | +30 | 74 | ||
4 | Monterrey | 34 | 19 | 8 | 7 | 74 | 51 | +23 | 71 | Reserve Teams play-offs |
5 | 34 | 20 | 7 | 7 | 83 | 47 | +36 | 70 | Promotion play-offs | |
6 | 34 | 15 | 9 | 10 | 53 | 41 | +12 | 59 | ||
7 | Tigres SD | 34 | 16 | 7 | 11 | 71 | 52 | +19 | 58 | |
8 | 34 | 12 | 10 | 12 | 63 | 61 | +2 | 51 | Promotion play-offs | |
9 | Estudiantes Tecnológico de Nuevo Laredo | 34 | 13 | 6 | 15 | 37 | 51 | −14 | 46 | |
10 | 34 | 11 | 8 | 15 | 59 | 54 | +5 | 45 | ||
11 | Orinegros de Ciudad Madero | 33 | 9 | 10 | 14 | 49 | 52 | −3 | 42 | |
12 | 34 | 11 | 4 | 19 | 47 | 68 | −21 | 39 | ||
13 | 34 | 9 | 8 | 17 | 42 | 58 | −16 | 38 | ||
14 | 34 | 7 | 12 | 15 | 37 | 55 | −18 | 38 | ||
15 | 34 | 10 | 6 | 18 | 35 | 44 | −9 | 37 | ||
16 | 33 | 7 | 8 | 18 | 33 | 65 | −32 | 36 | ||
17 | 34 | 7 | 7 | 20 | 33 | 87 | −54 | 31 | ||
18 | 34 | 3 | 6 | 25 | 22 | 107 | −85 | 18 |
Group 14[]
South[]
Group with 6 teams from Sinaloa and Sonora.[15]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Los Mochis, Sinaloa | Centenario | 11,134 | – | – | |
Búhos de Hermosillo | Hermosillo, Sonora | El Oasis de los Búhos | 1,000 | – | – |
Deportivo Guamúchil | Guamúchil, Sinaloa | Coloso del Dique | 5,000 | Murciélagos | – |
Diablos Azules de Guasave | Guasave, Sinaloa | Armando "Kory" Leyson | 9,000 | – | – |
Hermosillo, Sonora | Héroe de Nacozari | 22,000 | – | Lobos de Zihuatanejo | |
Dorados de Sinaloa | Culiacán, Sinaloa | Unidad Deportiva JAPAC | 1,000 | Dorados de Sinaloa | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Diablos Azules de Guasave | 20 | 13 | 4 | 3 | 51 | 20 | +31 | 45 | Promotion play-offs |
2 | Deportivo Guamúchil | 20 | 11 | 5 | 4 | 42 | 24 | +18 | 40 | |
3 | Dorados de Sinaloa | 20 | 9 | 5 | 6 | 48 | 25 | +23 | 35 | |
4 | Búhos de Hermosillo | 20 | 9 | 2 | 9 | 34 | 33 | +1 | 30 | |
5 | 20 | 8 | 4 | 8 | 28 | 35 | −7 | 30 | ||
6 | 20 | 0 | 0 | 20 | 10 | 76 | −66 | 0 |
North[]
Group with 7 teams from Baja California, Baja California Sur and Sonora.[16]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Ensenada, Baja California | Municipal de Ensenada | 7,600 | – | Cachanillas de Mexicali | |
Tijuana, Baja California | Unidad Deportiva CREA | 10,000 | – | – | |
Héroes de Caborca | Caborca, Sonora | Fidencio Hernández | 3,000 | – | – |
San Luis Río Colorado, Sonora | México 70 | 2,000 | – | – | |
Cabo San Lucas, Baja California Sur | Complejo Deportivo Don Koll | 3,500 | – | – | |
Tijuana, Baja California | Unidad Deportiva CREA | 10,000 | Monarcas Morelia | – | |
Tijuana | Tijuana, Baja California | Caliente | 20,000 | Tijuana | – |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tijuana | 18 | 16 | 0 | 2 | 68 | 10 | +58 | 48 | Reserve Teams play-offs |
2 | Héroes de Caborca | 18 | 11 | 4 | 3 | 42 | 18 | +24 | 39 | Promotion play-offs |
3 | 18 | 8 | 3 | 7 | 31 | 27 | +4 | 29 | ||
4 | 18 | 4 | 2 | 12 | 24 | 39 | −15 | 15 | ||
5 | 18 | 4 | 1 | 13 | 14 | 62 | −48 | 13 | ||
6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Withdrew | |
7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Group 15[]
Group with 15 teams from Chihuahua, Coahuila and Durango.[17]
Teams[]
Team | City | Home ground | Capacity | Affiliate | Official Name |
---|---|---|---|---|---|
Cuauhtémoc, Chihuahua | Olímpico de Cuauhtémoc | 1,500 | – | Arenales NE | |
Calor UVM–San Pedro | San Pedro, Coahuila | Unidad Deportiva San Pedro | 1,000 | – | – |
Calor UVM–Torreón | Torreón, Coahuila | UVM Torreón | 1,000 | – | Generales de Navojoa |
Aldama, Chihuahua | Ciudad Deportiva Chihuahua | 4,000 | – | – | |
Chihuahua City, Chihuahua | Ciudad Deportiva Chihuahua | 4,000 | – | – | |
Chihuahua City, Chihuahua | Ciudad Deportiva Chihuahua | 4,000 | – | – | |
Ciudad Juárez, Chihuahua | 20 de Noviembre | 2,500 | – | – | |
Chihuahua City, Chihuahua | Club Barcelona | 500 | – | – | |
Jiménez, Chihuahua | Alameda | 1,000 | – | – | |
Indios | Ciudad Juárez, Chihuahua | Complejo Yvasa | 1,000 | Indios | – |
Chihuahua City, Chihuahua | Ciudad Deportiva Chihuahua | 4,000 | – | – | |
Nuevo Casas Grandes, Chihuahua | Revolución | 1,000 | – | – | |
Ciudad Juárez, Chihuahua | 20 de Noviembre | 2,500 | – | – | |
Ciudad Juárez, Chihuahua | 20 de Noviembre | 2,500 | – | – | |
Gómez Palacio, Durango | Unidad Deportiva Francisco Gómez Palacio | 5,000 | – | Aztecas Arandas |
League table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Indios | 28 | 23 | 3 | 2 | 70 | 16 | +54 | 73 | Reserve Teams play-offs |
2 | Calor UVM–San Pedro | 28 | 20 | 5 | 3 | 76 | 18 | +58 | 68 | Promotion play-offs |
3 | 28 | 13 | 8 | 7 | 49 | 35 | +14 | 51 | ||
4 | Calor UVM–Torreón | 28 | 13 | 6 | 9 | 54 | 32 | +22 | 50 | |
5 | 28 | 13 | 6 | 9 | 58 | 31 | +27 | 48 | ||
6 | 28 | 12 | 8 | 8 | 35 | 29 | +6 | 48 | ||
7 | 28 | 10 | 7 | 11 | 42 | 44 | −2 | 43 | ||
8 | 28 | 10 | 9 | 9 | 62 | 50 | +12 | 41 | ||
9 | 28 | 10 | 4 | 14 | 36 | 37 | −1 | 37 | ||
10 | 28 | 9 | 6 | 13 | 39 | 54 | −15 | 37 | ||
11 | 28 | 9 | 3 | 16 | 36 | 57 | −21 | 32 | ||
12 | 28 | 7 | 9 | 12 | 27 | 40 | −13 | 31 | ||
13 | 28 | 8 | 5 | 15 | 41 | 64 | −23 | 31 | ||
14 | 28 | 7 | 3 | 18 | 27 | 62 | −35 | 25 | ||
15 | 28 | 3 | 4 | 21 | 21 | 104 | −83 | 15 |
Promotion play-offs[]
Round of 64[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Chetumal | 3–3 (4–5) (p.) |
Huracanes de Cozumel | 1–2 | 2–1 |
Mérida | 2–1 | Corsarios de Campeche | 0–0 | 2–1 |
Santos Casino | 6–0 | Cruz Azul Lagunas | 2–0 | 4–0 |
Lanceros de Cosoleacaque | (p.) 1–1 (5–4) |
Tiburones Rojos Boca del Río | 0–1 | 1–0 |
Cobijeros de Chiconcuac | 2–1 | Atlético Huejutla | 0–1 | 2–0 |
Coyotes Neza | (p.) 2–2 (5–3) |
Lobos de Tlaxcala | 1–1 | 1–1 |
Ballenas Galeana Morelos | 5–2 | Chilpancingo | 1–1 | 4–1 |
Tuzos Cuautitlán | 4–3 | Tigrillos Dorados MRCI | 3–1 | 1–2 |
CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 6–0 | Morelos Ecatepec | 3–0 | 3–0 |
Potros de Hierro | 5–2 | Tejupilco | 2–2 | 3–0 |
Potros UAEM | 2–6 | Lobos BUAP | 2–0 | 0–6 |
Tecamachalco | 3–4 | Limoneros de Martínez de la Torre | 0–4 | 3–0 |
Texcoco | 6–4 | Aztecas AMF Soccer | 2–0 | 4–4 |
Álamos | 7–3 | Buendía | 4–2 | 3–1 |
Cielo Azul | 2–2 (4–5)(p.) |
Albinegros de Orizaba | 0–2 | 2–0 |
Zacatepetl | (p.) 1–1 (6–5) |
Real Halcones | 0–0 | 1–1 |
Monarcas Zacapu | (p.) 3–3 (4–2) |
Atlético San Francisco | 2–3 | 1–0 |
Cachorros León | 3–0 | Delfines de Abasolo | 1–0 | 2–0 |
Tuzos UAZ | 5–2 | Gallos Blancos de Zihuatanejo | 2–1 | 3–1 |
Limoneros de Apatzingán | 1–2 | Unión León | 0–2 | 1–0 |
Dynamo Cocula | 2–3 | Vaqueros | 1–2 | 1–1 |
Vaqueros de Ixtlán | 2–1 | Cazcanes de Ameca | 1–1 | 1–0 |
Atotonilco | (p.) 3–3 (3–1) |
Deportivo Nayarit | – | – |
Reboceritos de La Piedad | 3–5 | Yurécuaro | 1–3 | 2–2 |
Troyanos UDEM | (awd) X–X | Mante | X–X | X–X |
Alianza Unetefan | 3–0 | Excélsior | 2–0 | 1–0 |
Diablos Azules de Guasave | 3–1 | Indios Cucapá | 3–1 | 0–0 |
Héroes de Caborca | 2–1 | Deportivo Guamúchil | 0–1 | 2–0 |
Calor UVM–San Pedro | 1–3 | Toros Laguna | 1–1 | 0–2 |
Soles de Ciudad Juárez | 1–2 | Calor UVM–Torreón | 1–0 | 0–2 |
Aragón GAM | 0–7 | Aves Blancas | 0–6 | 0–1 |
Colegio Guanajuato | 4–1 | Atlético Altamira | 2–0 | 2–1 |
Round of 32[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Huracanes de Cozumel | 3–5 | Cobijeros de Chiconcuac | 0–4 | 3–1 |
Santos Casino | 10–1 | Lobos BUAP | 7–1 | 3–0 |
Coyotes Neza | 4–2 | Limoneros de Martínez de la Torre | 0–1 | 4–1 |
Ballenas Galeana Morelos | 3–2 | Albinegros de Orizaba | 1–1 | 2–1 |
Tuzos Cuautitlán | 8–2 | Mérida | 3–2 | 5–0 |
CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 7–2 | Tiburones Rojos Boca del Río | 1–1 | 6–1 |
Potros de Hierro | 2–3 | Álamos | 0–2 | 2–1 |
Zacatepetl | 4–5 | Texcoco | 1–2 | 3–3 |
Monarcas Zacapu | 7–2 | Toros Laguna | 3–2 | 4–0 |
Vaqueros | (awd) X–X | Colegio Guanajuato | X–X | X–X |
Troyanos UDEM | 2–3 | Unión León | 1–2 | 1–1 |
Cachorros León | 1–8 | Yurécuaro | 0–2 | 1–6 |
Tuzos UAZ | 2–4 | Héroes de Caborca | 1–4 | 1–0 |
Diablos Azules de Guasave | 2–4 | Alianza Unetefan | 1–3 | 2–1 |
Vaqueros de Ixtlán | 4–0 | Aves Blancas | 0–0 | 4–0 |
Atotonilco | 5–1 | Calor UVM–Torreón | 1–0 | 4–1 |
Final stage[]
Round of 16 | Quater-finals | Semi-finals | Final | ||||||||||||||||||||||||
2S | Santos Casino | 4 | 2 | 6 | |||||||||||||||||||||||
7S | Texcoco | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||
2S | Santos Casino (p.) | 1 | 4 | 5 (7) | |||||||||||||||||||||||
5S | Tuzos Cuautitlán | 1 | 4 | 5 (6) | |||||||||||||||||||||||
4S | Ballenas Galeana Morelos | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||||
5S | Tuzos Cuautitlán | 3 | 2 | 5 | |||||||||||||||||||||||
2S | Santos Casino | 2 | 4 | 6 | |||||||||||||||||||||||
6S | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||||
1S | Cobijeros de Chiconcuac | 0 | 3 | 3 | |||||||||||||||||||||||
8S | Álamos | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
1S | Cobijeros de Chiconcuac | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||||||||
6S | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 3 | 5 | 8 | |||||||||||||||||||||||
3S | Coyotes Neza | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
6S | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 0 | 4 | 4 | |||||||||||||||||||||||
2S | Santos Casino | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||
2N | Vaqueros de Ixtlán | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
1N | Monarcas Zacapu | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
8N | Unión León | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
1N | Monarcas Zacapu | 2 | 4 | 6 | |||||||||||||||||||||||
4N | Vaqueros | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||||
4N | Vaqueros (p.) | 0 | 1 | 1 (4) | |||||||||||||||||||||||
5N | Alianza Unetefan | 1 | 0 | 1 (1) | |||||||||||||||||||||||
1N | Monarcas Zacapu | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||||||
2N | Vaqueros de Ixtlán | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||||||||
2N | Vaqueros de Ixtlán | 3 | 0 | 3 | |||||||||||||||||||||||
7S | Yurécuaro | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||
2N | Vaqueros de Ixtlán | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||||
3N | Atotonilco | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||||||
3N | Atotonilco | 0 | 3 | 3 | |||||||||||||||||||||||
6N | Héroes de Caborca | 0 | 1 | 1 |
Round of 16[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Santos Casino | 6–1 | Texcoco | 4–0 | 2–1 |
Ballenas Galeana Morelos | 3–5 | Tuzos Cuautitlán | 2–3 | 1–2 |
Cobijeros de Chiconcuac | 3–1 | Álamos | 0–0 | 3–1 |
Coyotes Neza | 2–4 | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 1–0 | 1–4 |
Monarcas Zacapu | 2–1 | Unión León | 1–0 | 1–1 |
Vaqueros | (p.) 1–1 (4–1) |
Alianza Unetefan | 0–1 | 1–0 |
Vaqueros de Ixtlán | 3–0 | Yurécuaro | 3–0 | 0–0 |
Atotonilco | 3–1 | Héroes de Caborca | 0–0 | 3–1 |
First leg[]
4 May 2011 | Álamos | 0–0 | Cobijeros de Chiconcuac | Mexico City |
12:00 | Report | Stadium: Magdalena Mixhuca Sports City Attendance: 400 Referee: Omar Jaime Hernández |
4 May 2011 | Texcoco | 0–4 | Santos Casino | Texcoco, State of Mexico |
15:00 | Report | Román 6' Bravo 34' Ceballos 40' Pérez 86' |
Stadium: Estadio Municipal Claudio Suárez Attendance: 300 Referee: Josué Roldán Amaro |
4 May 2011 | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 0–1 | Coyotes Neza | Mexico City |
15:45 | Report | Jaimes 86' | Stadium: Deportivo Plutarco Elías Calles Attendance: 300 Referee: Adonai Escobedo González |
4 May 2011 | Tuzos Cuautitlán | 3–2 | Ballenas Galeana Morelos | Cuautitlán, State of Mexico |
16:00 | Durán 22' Rosas 35', 88' |
Report | Peña 74', 90+3' | Stadium: Estadio Los Pinos Attendance: 500 Referee: Alejandro Meza Cardeña |
4 May 2011 | Unión León | 0–1 | Monarcas Zacapu | León, Guanajuato |
17:00 | Report | Ortiz 90' | Stadium: Club Empress Attendance: 200 Referee: César Alfredo Venegas García |
4 May 2011 | Alianza Unetefan | 1–0 | Vaqueros | Guadalupe, Nuevo León |
17:00 | Ruíz 21' | Report | Stadium: Unidad Deportiva La Talaverna Attendance: 100 Referee: Jesús Leopoldo Guerrero García |
5 May 2011 | Yurécuaro | 0–3 | Vaqueros de Ixtlán | Yurécuaro, Michoacán |
16:00 | Report | Martínez 43' Suárez 59' Mejía 90+1' |
Stadium: Unidad Deportiva Centenario Attendance: 1,400 Referee: Óscar Mejía García |
5 May 2011 | Héroes de Caborca | 0–0 | Atotonilco | Caborca, Sonora |
20:00 | Report | Stadium: Estadio Fidencio Hernández Attendance: 500 Referee: Saúl Fernando Orozco Nájera |
Second leg[]
7 May 2011 | Vaqueros | 1–0 (1–1 agg.) (4–1 p) | Alianza Unetefan | Tlaquepaque, Jalisco |
11:00 | Mendiola 43' | Report | Stadium: Club Vaqueros Ixtlán Attendance: 200 Referee: Ricardo Olvera Hernández |
7 May 2011 | Coyotes Neza | 1–4 (2–4 agg.) | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | Ciudad Nezahualcóyotl, State of Mexico |
12:00 | Jaimes 55' | Report | de la Peña 6', 75' Suárez 43' Morales 48' |
Stadium: Unidad Deportiva Bicentenario Ciudad Jardín Attendance: 500 Referee: José Juan Contreras García |
7 May 2011 | Cobijeros de Chiconcuac | 3–1 (3–1 agg.) | Álamos | Huixquilucan, State of Mexico |
12:00 | Garcés 5' Salgado 20' Navarro 83' |
Report | Ruiz 62' | Stadium: Estadio Alberto Pérez Navarro Attendance: 300 Referee: Carlos Manuel Mata Infante |
7 May 2011 | Ballenas Galeana Morelos | 1–2 (3–5 agg.) | Tuzos Cuautitlán | Xochitepec, Morelos |
16:00 | Ortíz 52' | Report | Rosas 32' Medina 82' |
Stadium: Campo Escuela Miguel Alemán Attendance: 2,500 Referee: Jorge Luis Delgado Salas |
7 May 2011 | Monarcas Zacapu | 1–1 (2–1 agg.) | Unión León | Zacapu, Michoacán |
17:00 | Ortiz 85' | Report | Martínez 41' | Stadium: Estadio Municipal de Zacapu Attendance: 1,500 Referee: Osvaldo Martínez López |
7 May 2011 | Santos Casino | 2–1 (6–1 agg.) | Texcoco | Córdoba, Veracruz |
18:00 | González 31' Bravo 58' |
Report | Barrera 28' | Stadium: Unidad Deportiva Casino Español Attendance: 500 Referee: Gonzalo Santiago García |
8 May 2011 | Atotonilco | 3–1 (3–1 agg.) | Héroes de Caborca | Atotonilco El Alto, Jalisco |
12:00 | González 2' Peña 49' Galindo 56' |
Report | Huerta 90+4' | Stadium: Unidad Deportiva Margarito Ramírez Attendance: 400 Referee: Antonio de Jesús Olalde Vázquez |
8 May 2011 | Vaqueros de Ixtlán | 0–0 (3–0 agg.) | Yurécuaro | Tlaquepaque, Jalisco |
12:00 | Report | Stadium: Club Vaqueros Ixtlán Attendance: 300 Referee: Ángel Flores Galicia |
Quarter-finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Cobijeros de Chiconcuac | 2–8 | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 0–3 | 2–5 |
Santos Casino | (p.) 5–5 (7–6) |
Tuzos Cuautitlán | 4–4 | 1–1 |
Monarcas Zacapu | 6–1 | Vaqueros | 2–0 | 4–1 |
Vaqueros de Ixtlán | 2–0 | Atotonilco | 1–0 | 1–0 |
First leg[]
11 May 2011 | Vaqueros | 0–2 | Monarcas Zacapu | Tlaquepaque, Jalisco |
11:00 | Report | Guerrero 64' Barrera 77' |
Stadium: Club Vaqueros Ixtlán Attendance: 200 Referee: Manuel Alejandro Amador Dorantes |
11 May 2011 | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 3–0 | Cobijeros de Chiconcuac | Mexico City |
15:45 | Vega 35', 37' Díaz 90' |
Report | Stadium: Deportivo Plutarco Elías Calles Attendance: 300 Referee: Oswaldo Martínez López |
11 May 2011 | Tuzos Cuautitlán | 4–4 | Santos Casino | Cuautitlán, State of Mexico |
16:00 | J. Pérez 14' Durán 37', 60' Medina 89' |
Report | Ceballos 12' O. Pérez 31' Román 43' Vidal 85' |
Stadium: Estadio Los Pinos Attendance: 200 Referee: Marco Antonio Bisguerra Mendiola |
12 May 2011 | Atotonilco | 0–1 | Vaqueros de Ixtlán | Atotonilco El Alto, Jalisco |
12:00 | Report | Santana 3' | Stadium: Unidad Deportiva Margarito Ramírez Attendance: 500 Referee: Jorge Luis Delgado Salas |
Second leg[]
14 May 2011 | Cobijeros de Chiconcuac | 2–5 (2–8 agg.) | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | Huixquilucan, State of Mexico |
12:00 | Hernández 48' Iturralde 88' |
Report | Pérez 43', 70', 89' de la Peña 71' Morales 90' |
Stadium: Estadio Alberto Pérez Navarro Attendance: 200 Referee: José Aréchiga Antunez |
14 May 2011 | Monarcas Zacapu | 4–0 (6–1 agg.) | Vaqueros | Zacapu, Michoacán |
17:00 | Dueñas 21' Ortiz 50' Guerrero 67' Zaragoza 76' |
Report | Mendiola 77' | Stadium: Estadio Municipal de Zacapu Attendance: 2,000 Referee: Ángel Flores Galicia |
14 May 2011 | Santos Casino | 1–1 (4–4 agg.) (7–6 p) | Tuzos Cuautitlán | Córdoba, Veracruz |
18:00 | Ceballos 82' | Report | Rosales 3' | Stadium: Unidad Deportiva Casino Español Attendance: 500 Referee: José Juan Contreras García |
15 May 2011 | Vaqueros de Ixtlán | 1–0 (2–0 agg.) | Atotonilco | Tlaquepaque, Jalisco |
12:00 | Ramos 59' | Report | Stadium: Club Vaqueros Ixtlán Attendance: 1,000 Referee: Ricardo Olvera Hernández |
Semi-finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Santos Casino | 6��3 | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | 2–1 | 4–2 |
Monarcas Zacapu | 1–2 | Vaqueros de Ixtlán | 1–2 | 0–0 |
First leg[]
18 May 2011 | Vaqueros de Ixtlán | 2–1 | Monarcas Zacapu | Tlaquepaque, Jalisco |
11:00 | Martínez 31' Fernández 89' (own) |
Report | Campos 65' | Stadium: Club Vaqueros Ixtlán Attendance: 200 Referee: Marco Antonio Bisguerra Mendiola |
18 May 2011 | CEFOR Cuahtémoc Blanco | 1–2 | Santos Casino | Mexico City |
15:45 | Acuña 76' | Report | Ceballos 60' Flores 88' |
Stadium: Deportivo Plutarco Elías Calles Attendance: 200 Referee: Adonai Escobedo González |
Second leg[]
21 May 2011 | Monarcas Zacapu | 0–0 (1–2 agg.) | Vaqueros de Ixtlán | Zacapu, Michoacán |
17:00 | Report | Stadium: Estadio Municipal de Zacapu Attendance: 3,000 Referee: Marco Antonio Hernandez Ramirez |
21 May 2011 | Santos Casino | 4–2 (6–3 agg.) | CEFOR Cuauhtémoc Blanco | Córdoba, Veracruz |
18:00 | Vidal 32' Ceballos 37' Román 69' Ávila 72' |
Report | de la Peña 2' Pérez 25' |
Stadium: Unidad Deportiva Casino Español Attendance: 700 |
Final[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Santos Casino | 0–2 | Vaqueros de Ixtlán | 0–1 | 0–1 |
First leg[]
25 May 2011 | Vaqueros de Ixtlán | 1–0 | Santos Casino | Tlaquepaque, Jalisco |
11:00 | Suárez 25' | Report | Stadium: Club Vaqueros Ixtlán Attendance: 300 Referee: Marco Antonio Bisguerra Mendiola |
Second leg[]
28 May 2011 | Santos Casino | 0–1 (0–2 agg.) | Vaqueros de Ixtlán | Córdoba, Veracruz |
18:00 | Report | Urciaga 73' | Stadium: Unidad Deportiva Casino Español Attendance: 1,500 Referee: José Juan Contreras García |
2010–11 winners |
---|
Vaqueros de Ixtlán 1st title |
Reserve teams play–offs[]
Quarter-finals | Semi-finals | Final | ||||||||||||||||||
1 | Tijuana | 3 | 3 | 6 | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 | Monterrey | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||
1 | Tijuana | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||
7 | Escuela de Fútbol Chivas | 2 | 0 | 2 | ||||||||||||||||
2 | Indios | 1 | 1 | 2 (12) | ||||||||||||||||
7 | Escuela de Fútbol Chivas (p.) | 2 | 0 | 2 (13) | ||||||||||||||||
1 | Tijuana | 0 | 1 | 1 | ||||||||||||||||
3 | Cruz Azul Dublán | 4 | 1 | 5 | ||||||||||||||||
3 | Cruz Azul Dublán | 3 | 1 | 4 | ||||||||||||||||
6 | Atlas | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||
3 | Cruz Azul Dublán (p.) | 0 | 2 | 2 (5) | ||||||||||||||||
4 | Correcaminos UAT | 1 | 1 | 2 (3) | ||||||||||||||||
4 | Correcaminos UAT (p.) | 2 | 0 | 2 (4) | ||||||||||||||||
5 | Guadalajara | 0 | 2 | 2 (1) |
See also[]
References[]
- ^ Bueno, Oscar (31 May 2011). "Vaqueros de Ixtlán Campeón derrota 2-0 a Santos Casino". Diario Gente y Poder (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 1 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 2 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 3 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 4 Teams 2011–12". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 5 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 6 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 7 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 8 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 9 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 10 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 11 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 12 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 13 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 14 South Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 14 North Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
- ^ "Group 15 Teams 2010–11". Liga BBVA MX (in Spanish). Retrieved 18 May 2021.
External links[]
- 2010–11 domestic association football leagues
- 2010–11 in Mexican football