2014–15 Estonian Cup
Country | Estonia |
---|---|
Teams | 106[1] |
Champions | Nõmme Kalju (1st title) |
Runners-up | Paide Linnameeskond |
← 2013–14 2015–16 → |
The 2014–15 Estonian Cup was the 25th season of the Estonia's most prestigious football knockout tournament. The defending champions Levadia were eliminated after a walkover loss against 4 tier club in the third round as they fielded an unregistered player. Nõmme Kalju won their first title and qualified for the first qualifying round of the UEFA Europa League.
First round[]
The draw was made by Estonian Football Association on 17 May 2014, before the 2013–14 final of the same competition.[1] League level of the club in the brackets. Rahvaliiga (RL) is a league organized by Estonian Football Association, but not part of the main league system.
Home team | Score[2] | Away team |
---|---|---|
1 June | ||
Tallinna FC Infonet II (3) | 7 – 0 | (RL) |
4 June | ||
HÜJK Emmaste (3) | 5 – 0 | (5) FC Olympic-Olybet |
5 June | ||
(5) | 0 – 2 | (4) JK Kaitseliit Kalev |
(6) | 3 – 8 | (3) Maardu FC Starbunker |
(5) | w/o1 | (1) Jõhvi FC Lokomotiv |
Tallinna FC Flora II (2) | 4 – 4 (a.e.t.) (9–8 p) |
(3) Tartu FC Santos |
Pirita Reliikvia (6) | 0 – 1 | (4) Võru JK |
Pärnu Linnameeskond (2) | 3 – 4 | (1) JK Tallinna Kalev |
Tartu JK Tammeka (1) | 5 – 2 | (5) |
(4) | 6 – 1 | (5) |
Tallinna FC Ararat TTÜ (3) | w/o2 | (RL) |
Kuusalu JK Rada (5) | 9 – 0 | (6) Tartu Ülikool Fauna |
6 June | ||
(5) | 4 – 0 | (RL) |
(5) | 3 – 2 | (RL) |
7 June | ||
FC Kuressaare (2) | 7 – 0 | (RL) |
Narva United FC (5) | 2 – 0 | (RL) |
(5) | w/o3 | (RL) |
Tallinna FC Infonet (1) | 16 – 0 | (6) |
8 June | ||
Maardu United (6) | 8 – 0 | (RL) |
(RL) | 0 – 8 | (2) Vändra JK Vaprus |
(6) | 6 – 1 | (RL) |
Tõrva JK (5) | 6 – 0 | (5) |
(RL) | 1 – 1 (a.e.t.) (1–4 p) |
(6) |
(5) | 5 – 1 | (RL) |
(6) | 1 – 4 | (RL) |
Rakvere JK Tarvas (2) | 3 – 0 | (5) |
Tartu FC Merkuur (5) | 10 – 1 | (RL) |
(RL) | 2 – 5 | (6) |
JK Retro (5) | 5 – 1 | (5) Tallinna JK Piraaja |
9 June | ||
(5) | 3 – 1 | (4) JK Loo |
10 June | ||
Tallinna FC Charma (5) | 3 – 2 | (6) JK Jalgpallihaigla |
11 June | ||
Narva JK Trans (1) | 1 – 3 | (1) JK Sillamäe Kalev |
FC Lelle (5) | 1 – 5 | (4) FCF Tallinna Ülikool |
FC Nõmme United (4) | 10 – 0 | (RL) |
JK Ganvix Türi (4) | 11 – 2 | (RL) Kohtla-Nõmme |
Keila JK (4) | 12 – 1 | (RL) |
15 June | ||
SK Imavere Forss (5) | 6 – 1 | (6) |
18 June | ||
Raasiku FC Joker 1993 (4) | 8 – 2 | (RL) |
26 June | ||
(4) | 9 – 0 | (6) |
Saue JK Laagri (4) | 2 – 1 (a.e.t.) | (6) |
27 June | ||
(5) | 1 – 1 (a.e.t.) (5–4 p) |
(4) |
2 July | ||
Tallinna FC Flora (1) | 7 – 0 | (2) Viljandi JK Tulevik |
- Notes
- Note 1: Saaremaa JK aameraaS withdrew from the competition.
- Note 2: FC Vinni withdrew from the competition.
- Note 3: Vutihoolikud withdrew from the competition.
Byes[]
These teams were not drawn and secured a place in the second round without playing:
- Meistriliiga (Level 1): Tallinna FC Levadia, Nõmme Kalju FC, Paide Linnameeskond
- Esiliiga (2): Kiviõli FC Irbis, Tallinna FC Puuma
- Esiliiga B (3): Tallinna FC Flora III, FC Elva
- II Liiga (4): JK Welco Elekter, SK Noorus 96 Jõgeva, , Lasnamäe FC Ajax
- III Liiga (5): , Ambla Vallameeskond, , Valga FC Warrior, FC Otepää, , FC Kose
- IV Liiga (6): SK Tapa, , ,
- (RL): –
Second round[]
The draw for the second round was made on 12 June.[3]
Home team | Score[2] | Away team |
---|---|---|
25 June | ||
(6) | 0–2 | (5) |
28 June | ||
(6) | 0–19 | (1) Tallinna FC Levadia |
2 July | ||
Paide Linnameeskond (1) | 17 – 0 | (RL) |
Kiviõli FC Irbis (2) | 15 – 0 | (5) |
(5) | 0 – 3 | (1) JK Tallinna Kalev |
5 July | ||
SK Noorus 96 Jõgeva (4) | w/o | (4) Lasnamäe FC Ajax |
6 July | ||
(5) | 8 – 1 | (5) |
JK Retro (5) | 9 – 2 | (5) Valga FC Warrior |
10 July | ||
JK Kaitseliit Kalev (4) | 0 – 3 | (5) Tallinna FC Charma |
11 July | ||
Tartu JK Tammeka (1) | 4 – 1 | (5) Kuusalu JK Rada |
13 July | ||
JK Ganvix Türi (4) | 4 – 1 | (5) Tõrva JK |
15 July | ||
Võru JK (4) | 5 – 2 | (6) |
FC Otepää (5) | 0 – 2 | (2) Rakvere JK Tarvas |
Tartu FC Merkuur (5) | 0 – 4 | (2) FC Kuressaare |
Tallinna FC Ararat TTÜ (3) | 5 – 0 | (6) |
Jõhvi FC Lokomotiv (1) | 2 – 1 (a.e.t.) | (2) Vändra JK Vaprus |
16 July | ||
Tallinna FC Flora II (2) | 3 – 1 | (5) |
FC Nõmme United (4) | 2 – 9 | (4) FCF Tallinna Ülikool |
(4) | 3 – 1 | (6) |
(5) | w/o4 | (5) |
20 July | ||
SK Tapa (6) | 4 – 0 | (3) Tallinna FC Flora III |
(5) | 2 – 0 | (6) Maardu United |
22 July | ||
Maardu FC Starbunker (3) | 2 – 1 | (3) HÜJK Emmaste |
(4) | 0 – 2 | (1) Tallinna FC Infonet |
Tallinna FC Flora (1) | 5 – 0 | (4) |
23 July | ||
JK Welco Elekter (4) | 0 – 0 (a.e.t.) (2–4p) |
(5) FC Kose |
FC Elva (3) | 2 – 2 (a.e.t.) (2–3p) |
(3) Tallinna FC Infonet II |
SK Imavere Forss (5) | 1 – 3 | (4) Saue JK Laagri |
(6) | 2 – 4 | (5) |
5 August | ||
JK Sillamäe Kalev (1) | 11 – 0 | (4) |
6 August | ||
Keila JK (4) | 2 – 1 | (2) Tallinna FC Puuma |
13 August | ||
Nõmme Kalju FC (1) | 18 – 0 | (5) Ambla Vallameeskond |
- Notes
- Note 4: IAFA Estonia withdrew from the competition.
Third round[]
The draw for the third round was made on 18 July.[4]
Home team | Score[2] | Away team |
---|---|---|
5 August | ||
Jõhvi FC Lokomotiv (1) | 3 – 1 | (5) |
6 August | ||
(4) | 3 – 3 (a.e.t.) (1–3p) |
(3) Tallinna FC Ararat TTÜ |
(5) | 3 – 7 | (2) Kiviõli FC Irbis |
Tallinna FC Infonet II (3) | 2 – 1 | (2) Rakvere JK Tarvas |
12 August | ||
Võru JK (4) | 0 – 11 | (1) Tallinna FC Infonet |
Tallinna FC Flora II (2) | 3 – 1 | (1) Tartu JK Tammeka |
Tallinna FC Flora (1) | 13 – 0 | (5) FC Kose |
14 August | ||
(5) | 2 – 5 | (5) JK Retro |
17 August | ||
Tallinna FC Flora III (3) | 2 – 3 | (5) |
19 August | ||
Tallinna FC Charma (5) | 2 – 11 | (4) FCF Tallinna Ülikool |
26 August | ||
SK Noorus 96 Jõgeva (4) | 0 – 1 | (1) JK Tallinna Kalev |
2 September | ||
Tallinna FC Levadia (1) | w/o5 | (4) Saue JK Laagri |
(4) | 0 – 13 | (1) JK Sillamäe Kalev |
Keila JK (4) | 0 – 6 | (1) Paide Linnameeskond |
3 September | ||
Maardu FC Starbunker (3) | 5 – 1 | (4) JK Ganvix Türi |
1 October | ||
Nõmme Kalju FC (1) | 4 – 0 | (2) FC Kuressaare |
- Note 5: Saue Laagri were awarded a win as Levadia fielded an unregistered player.[5]
Fourth round[]
The draw for the fourth round was made on 21 August.[6]
Home team | Score[2] | Away team |
---|---|---|
24 September | ||
FCF Tallinna Ülikool (4) | 4 – 3 (a.e.t.) | (5) JK Retro |
1 October | ||
Tallinna FC Ararat TTÜ (3) | 0 – 3 | (3) Tallinna FC Infonet II |
11 October | ||
Maardu FC Starbunker (3) | 0 – 4 | (1) Nõmme Kalju FC |
JK Tallinna Kalev (1) | 0 – 3 | (1) Jõhvi FC Lokomotiv |
Paide Linnameeskond (1) | w/o6 | (2) Kiviõli FC Irbis |
21 October | ||
JK Sillamäe Kalev (1) | 0 – 0 (a.e.t.) (4–2p) |
(1) Tallinna FC Infonet |
Tallinna FC Flora (1) | 11 – 0 | (4) Saue JK Laagri |
22 October | ||
(5) | 0 – 9 | (2) Tallinna FC Flora II |
- Note 6: Kiviõli FC Irbis withdrew from the competition.
Quarter-finals[]
The draw was made on 2 March 2015.[7]
28 April | Paide Linnameeskond (1) | 3 – 0 | (2) Infonet II | Paide |
18:45 UTC+3 | 2', 52' 53' |
Report | Stadium: Paide linnastaadion Attendance: 30 Referee: Elar Tarkus |
28 April | Flora (1) | 2 – 1 | (1) Sillamäe Kalev | Tallinn |
19:00 UTC+3 | Tukiainen 12', 85' | Report | Sidorenkov 22' | Stadium: A. le Coq Arena Attendance: 248 Referee: Kristo Tohver |
29 April | Nõmme Kalju (1) | 5 – 3 | (4) Jõhvi Lokomotiv | Tallinn |
18:45 UTC+3 | Neemelo 3' Dmitrijev 17', 56' 31' 68' |
Report | 48', 64', 74' (pen.) | Stadium: Hiiu Stadium Attendance: 101 Referee: Rauno Kald |
29 April | Tallinna Ülikool (4) | 3 – 5 | (2) Flora II | Tallinn |
19:00 UTC+3 | Anniste 41' 61' 74' |
Report | 21' (o.g.) 33', 90+3' 41' Riiberg 45+1' |
Stadium: Sportland Arena Attendance: 22 Referee: Tomi Rahula |
Semi-finals[]
The draw was made on 30 April 2015.[8]
12 May | Flora II (2) | 1 – 3 | (1) Paide Linnameeskond | Tallinn |
19:00 UTC+3 | 59' | Report | 8' 63' Zahovaiko 84' |
Stadium: A. Le Coq Arena I Attendance: 285 Referee: Andrei Karhu |
13 May | Flora (1) | 1 – 2 | (1) Nõmme Kalju | Tallinn |
19:00 UTC+3 | Jürgenson 15' | Report | Kimbaloula 75' Neemelo 83' |
Stadium: A. Le Coq Arena Attendance: 438 Referee: Kristo Tohver |
Final[]
30 May 2015 | Paide Linnameeskond (1) | 0 – 2 | (1) Nõmme Kalju | Tallinn |
16:30 UTC+3 | Report | Dmitrijev 45+1' Kimbaloula 76' |
Stadium: A. Le Coq Arena Attendance: 2441 Referee: Juri Frischer |
See also[]
References[]
- ^ a b "Uue karikasarja avaringi paarid" [Opening round pairs for the new Cup] (in Estonian). Estonian Football Association. 17 May 2014.
- ^ a b c d "KV » MÄNGUD (2014/2015)". Estonian Football Association. Retrieved 20 May 2014.
- ^ "Karikaloos meistriliiga meeskondi kokku ei viinud" [Meistriliiga teams not drawn to meet in cup] (in Estonian). soccernet.ee. 12 June 2014. Retrieved 14 June 2014.
- ^ "Karikaloos viis kokku Flora II ja Tammeka" [Flora II and Tammeka drawn to meet in the cup] (in Estonian). Estonian Football Association. 24 July 2014. Retrieved 18 July 2014.
- ^ "FC Levadia karikamängu tulemus tühistati". Estonian Football Association. Retrieved 3 September 2014.
- ^ "Loositi karikavõistluste 1/8-finaali paarid" [Karikavõistlustel võivad kokku minna Flora - Levadia ja Sillamäe - Infonet] (in Estonian). Estonian Football Association. 21 August 2014. Retrieved 21 August 2014.
- ^ "Karikaloos viis kokku Flora ja Sillamäe" (in Estonian). EFA. 2 March 2015. Retrieved 4 March 2015.
- ^ "Karikaloos viis kokku Flora - Kalju" (in Estonian). Estonian Football Association. 30 April 2015. Retrieved 30 April 2015.
External links[]
- Official website (in Estonian)
- Estonian Cup
- 2015 in Estonian football
- 2014 in Estonian football
- 2014–15 European domestic association football cups