2009–10 Estonian Cup
Eesti Karikas | |
Country | Estonia |
---|---|
Teams | 78 |
Champions | FC Levadia Tallinn (6th title) |
Runners-up | FC Flora Tallinn |
← 2008–09 2010–11 → |
2009–10 Estonian Cup was the twentieth season of the Estonian football knockout tournament organized by Estonian Football Association. Winners of the cup qualified for the second qualifying round of the 2010–11 UEFA Europa League. The defending champions were Flora Tallinn.
Clubs participating[]
- Ajax Lasnamäe
- Alko
- Atletik
- ·
- Elva ·
- Fauna
- Flora Rakvere
- Flora Tallinn · 2
- Ganvix
- HaServ
- Jalgpallihaigla
- Kaitseliit ·
- Kalju · 2 ·
- ·
- Kose
- Kuressaare · ·
- Legion
- Levadia
- Lootos
- Lootus
- Nõmme Utd
- Noorus 96
- Olympic
- Orbiit
- Otepää
- Paide · 2
- Piraaja
- Premium ·
- Rada ·
- Reliikvia
- Saue
- Sillamäe Kalev · 2
- Tabasalu ·
- Tallinna Kalev
- Tamme Auto ·
- Tammeka · 2
- Tapa
- ·
- Trans
- Tulevik · 2
- Võru
- Warrior
1/64[]
Date[1] | Home team | Score[2] | Away team |
---|---|---|---|
—‡ | Tamme Auto Kiviõli II | w/o | JK Nõmme Kalju III |
Jul 4 | Tartu Ülikool Fauna | 3–1 (a.e.t.) |
|
Jul 17 | 0–0 (4–5 pen.) |
||
JK Alko Kohtla-Järve | w/o | JK Kaitseliit Kalev Tallinn II | |
Jul 21 | 0–19 | JK Sillamäe Kalev | |
Jul 21 | JK Nõmme Kalju | 10–0 | |
Jul 21 | JK Viljandi Tulevik | 3–1 | |
Jul 21 | 0–5 | FC Narva Trans | |
Jul 21 | Võru JK | 2–1 (a.e.t.) |
JK Tammeka Tartu II |
Jul 22 | FC Flora Rakvere | 9–1 | SK Tapa |
Jul 22 | Tallinna JK Legion | 0–2 (a.e.t.) |
Paide Linnameeskond |
Pirita Reliikvia | w/o | FC Ajax Lasnamäe | |
Jul 22 | FC Warrior Valga | 3–0 | |
Jul 22 | FC Kose | 3–2 (a.e.t.) |
|
Jul 22 | 0–17 | FC Lootus Kohtla-Järve | |
Jul 22 | JK Jalgpallihaigla | 0–0 (4–5 pen.) |
|
Jul 22 | JK Ganvix Türi | 6–0 | |
Jul 22 | 0–12 | ||
Jul 22 | SK 10 Premium Tartu | 2–3 | JK Kalev Sillamäe II |
Jul 22 | JK Tulevik Viljandi II | 3–1 | JK Kaitseliit Kalev Tallinn |
Jul 29 | Saue JK | 1–2 | FC Atletik Tallinn |
Jul 29 | 1–3 | ||
Jul 29 | 1–6 | JK Nõmme Kalju II | |
Jul 29 | 3–2 | ||
‡ Tamme Auto Kiviõli II withdrew from the competition before the dates were drawn. |
Teams with bye[]
Levadia, Flora II, Otepää, Noorus 96, , Olympic, , , , , , , , Kalev Tallinn, Piraaja, , Tammeka, Flora, , , , , , Kuressaare, , , Tabasalu, , , Tamme Auto, , Orbiit, Lootos, , Elva, Nõmme United, , , , .
1/32[]
Date[3] | Home team | Score[4] | Away team |
---|---|---|---|
—‡ | Lootus | w/o | |
Aug 4 | Kose | 0–8 | Kuressaare |
Aug 5 | 1–3 | Olympic | |
Aug 5 | Tulevik | 5–1 | |
Aug 5 | 0–9 | Trans | |
Kalev Sillamäe | w/o | ||
Aug 5 | Kalev Tallinn | 3–1 | |
Aug 5 | Warrior | 8–3 | Elva |
Aug 5 | 0–2 | Flora Tallinn II | |
Ajax Lasnamäe | w/o | ||
Aug 5 | 1–0 | Flora Rakvere | |
Aug 5 | Fauna | 0–10 | Tamme Auto |
Aug 5 | 1–5 | Võru | |
Aug 5 | 4–0 | ||
Aug 5 | Lootos | 5–1 | Noorus 96 |
Aug 5 | 0–3 | Tammeka | |
Aug 5 | 1–2 | Tabasalu | |
Aug 11 | 1–3 | Atletik | |
Aug 11 | Alko | 0–3 | Levadia |
Aug 11 | Kalju II | 10–1 | |
w/o | |||
Aug 13 | 2–7 | Orbiit | |
Aug 19 | 0–1 | ||
Aug 19 | Ganvix | 3–0 | |
Aug 19 | 2–1 | Rada | |
Aug 25 | Rada II | 0–9 | Flora Tallinn |
Aug 25 | Kalju | 6–0 | |
Aug 25 | Paide | 2–3 | Otepää |
Aug 25 | 3–3 (3–4 pen.) |
Nõmme Utd | |
Aug 26 | Tulevik II | 13–0 | |
Aug 26 | 4–0 | ||
Sep 2 | 0–4 | Piraaja | |
‡ Navi Vutiselts withdrew from the competition before the dates were announced. |
1/16[]
Date | Home team | Score | Away team |
---|---|---|---|
Sep 1 | Lootos | 2–5 | Kuressaare |
Sep 2 | Trans | 13–0 | |
Sep 2 | Kalev Tallinn | 8–1 | |
Sep 2 | 0–5 | Flora Tallinn II | |
Võru | w/o | ||
Sep 2 | Ajax Lasnamäe | 0–3 | Lootus |
Sep 2 | Kalju | 5–0 | Tulevik II |
Sep 8 | 0–5 | Levadia | |
Sep 8 | Warrior | 1–0 | Kalju II |
Sep 8 | Olympic | 2–3 | Tammeka |
Sep 9 | Orbiit | 1–3 | Ganvix |
Sep 9 | Atletik | 2–1 (a.e.t.) |
|
Sep 16 | Kalev Sillamäe | 3–1 (a.e.t.) |
Tulevik |
Sep 30 | Nõmme Utd | 5–2 | Tamme Auto |
Sep 30 | Piraaja | 5–3 (a.e.t.) |
Tabasalu |
Oct 6 | Flora Tallinn | 4–1 | Otepää |
1/8[]
6 October 2009 | Nõmme Kalju | 3 – 1 | Tallinna Kalev | Tallinn |
18:45 EEST (UTC+03) | Sergei Terehhov 3' Diego Balbinot 59' Felipe Nunes 88' (pen) |
Report | 2' Rasmus Tomson | Stadium: Hiiu staadion Attendance: 124 Referee: Roomer Tarajev |
7 October 2009 | Lootus | 6 – 0 | Atletik | Kohtla-Järve |
16:00 EEST (UTC+03) | Irfan Ametov 51' 57' 65' (pen) 72' Aleksey Zhukov 77' 82' |
Report | Stadium: Attendance: 15 Referee: Raul Kaivoja |
8 October 2009 | Ganvix | 4 – 2 | Võru | Türi |
16:00 EEST (UTC+03) | 11' 32' 84' 32' |
Report | 82' 86' |
Stadium: Attendance: 60 Referee: Taavi Tüvist |
10 October 2009 | Sillamäe Kalev | 3 – 0 | Piraaja | Sillamäe |
12:00 EEST (UTC+03) | Gvidas Grigas 27' Dmytro Boyko 48' (pen) Maksim Gruznov 85' |
Report | Stadium: Kalevi staadion Attendance: 80 Referee: Mart Martin |
28 October 2009 | Flora U21 | 0 – 1 | Warrior | Tallinn |
18:00 EET (UTC+02) | Report | 27' | Stadium: Sportland Arena Attendance: 46 Referee: Jaan Roos |
28 October 2009 | Tammeka | 4 – 0 | Nõmme United | Tartu |
18:45 EET (UTC+02) | Panagiotis Vouis 55', 62' Reio Laabus 58' Albert Prosa 70' |
Report | Stadium: Tamme staadion Attendance: 100 Referee: Urmo Visnapuu |
14 November 2009 | Narva Trans | 0 – 3 | Levadia | Narva |
13:00 EET (UTC+02) | Report | 26' Tarmo Neemelo 53', 90' Vitali Gussev |
Stadium: Kreenholmi staadion Attendance: 40 Referee: Eiko Saar |
21 November 2009 | Kuressaare | 0 – 4 | Flora | Kuressaare |
13:00 EET (UTC+02) | Report | 8', 81', 83' Oliver Konsa 63' Vjatšeslav Zahovaiko |
Stadium: Linnastaadion Attendance: 60 Referee: Hannes Kaasik |
Quarter-finals[]
13 April 2010 | Flora | 2 – 0 (a.e.t.) | Nõmme Kalju | Tallinn |
18:45 EEST (UTC+03) | Alo Dupikov 105+2' Siim Luts 109' |
Report | Stadium: Sportland Arena Attendance: 200 Referee: Hannes Kaasik |
14 April 2010 | Sillamäe Kalev | 0 – 1 | Levadia | Sillamäe |
17:30 EEST (UTC+03) | Report | 19' Andrei Kalimullin | Stadium: Sillamäe Kalevi kunstmuruväljak Attendance: 220 Referee: Sten Kaldma |
14 April 2010 | Tammeka | 4 – 1 | Warrior | Tartu |
18:45 EEST (UTC+03) | Kaarel Kiidron 14' 18' 47' Chris Anderson 73' |
Report | 84' | Stadium: Annelinna kunstmuru Attendance: 130 Referee: Martin Salong |
14 April 2010 | Lootus | 5 – 0 | Ganvix | Kohtla-Järve |
18:45 EEST (UTC+03) | 19' 61' 73' 83', 90' |
Report | Stadium: Ahtme Gümnaasiumi kunstmuru Attendance: 70 Referee: Ain Karutoom |
Semi-finals[]
27 April 2010 | Flora | 4 – 1 | Tammeka | Tallinn |
18:45 EEST (UTC+03) | Alo Dupikov 15' Oliver Konsa 33' Teet Allas 45' Rauno Alliku 86' |
Report | 45' Albert Prosa | Stadium: Sportland Arena Attendance: 175 Referee: Kristo Tohver |
28 April 2010 | Levadia | 2 – 0 | Lootus | Tallinn |
18:45 EEST (UTC+03) | Vladislav Ivanov 19', 33' | Stadium: Maarjamäe kunstmurustaadion Referee: Jaan Roos |
Final[]
11 May 2010 | Flora | 0 – 3 | Levadia | Tallinn |
18:45 EEST (UTC+03) | Report | 33' Andero Pebre 61' Vitali Leitan 72' Dmitrijev |
Stadium: Kadriorg Stadium Attendance: 950 Referee: Margus Kotter |
References[]
- ^ "Loositi karikavõistluste avaringi paarid". jalgpall.ee (in Estonian). EJL. 16 June 2009. Retrieved 23 July 2009.
- ^ "Värsked karikamängude tulemused". jalgpall.ee (in Estonian). EJL. 22 June 2009. Retrieved 23 July 2009.
- ^ "Selgusid 1/32-finaalide toimumisajad ja -kohad". jalgpall.ee (in Estonian). EJL. 28 July 2009. Retrieved 28 July 2009.
- ^ "Kõik karikavõistluste 1/32-finaalide mängud: lõppenud ja eesseisvad". jalgpall.ee (in Estonian). EJL. 26 August 2009. Retrieved 26 August 2009.
External links[]
- Official site (in Estonian)
Categories:
- Estonian Cup
- 2009 in Estonian football
- 2010 in Estonian football
- 2009–10 domestic association football cups