2014 UEFA European Under-19 Championship qualifying round
Tournament details | |
---|---|
Dates | 6 September – 19 November 2013 |
Teams | 52 (from 1 confederation) |
Tournament statistics | |
Matches played | 78 |
Goals scored | 256 (3.28 per match) |
Top scorer(s) | Matúš Bero (5 goals) |
The 2014 UEFA European Under-19 Championship qualifying round was the first round of the qualification for the 2014 UEFA European Under-19 Championship final tournament. A total of 52 participating teams were divided into 13 groups of 4 teams, with one of the teams hosting all six group matches in a single round-robin format. The 13 group winners, 13 group runners-up and the best third-placed team secured qualification for the elite round. Hungary qualified as hosts, while Spain received a bye to the elite round as the side with the highest competition coefficient. The draw for the qualifying round was held on 5 December 2012 in Nyon.[1] Matches were played from 6 September to 19 November 2013.
Seeding[]
A total of 52 participating teams were divided in two draw pots, based on the UEFA Under-19 coefficient ranking. Before the draw, UEFA confirmed that, for political reasons, Armenia and Azerbaijan would not host the mini-tournament if they were drawn in the same group, due to the dispute concerning the territory of Nagorno-Karabakh; the same rule applied for Georgia and Russia, due to the dispute regarding the territory of South Ossetia. The UEFA Executive Committee admitted Gibraltar as a provisional member of UEFA on 1 October 2012. A decision on the admission of the Gibraltar Football Association as a full member of UEFA was taken by the XXXVII Ordinary UEFA Congress in London in May 2013.[2]
Pot A | Pot B |
---|---|
|
Tiebreakers[]
If two or more teams are equal on points on completion of the group matches, the following criteria are applied to determine the rankings.[3]
- Higher number of points obtained in the group matches played among the teams in question
- Superior goal difference from the group matches played among the teams in question
- Higher number of goals scored in the group matches played among the teams in question
- If, after applying criteria 1) to 3) to several teams, two teams still have an equal ranking, the criteria 1) to 3) will be reapplied to determine the ranking of these teams. If this procedure does not lead to a decision, criteria 5) and 6) will apply
- Results of all group matches:
- Superior goal difference
- Higher number of goals scored
- Drawing of lots
Additionally, if two teams which have the same number of points and the same number of goals scored and conceded play their last group match against each other and are still equal at the end of that match, their final rankings are determined by the penalty shoot-out and not by the criteria listed above. This procedure is applicable only if a ranking of the teams is required to determine the group winner or the runners-up and the third-placed team.
Groups[]
The hosts of the thirteen mini-tournament groups are indicated below in italics.
All times are CEST (UTC+02:00) until 26 October 2013 and CET (UTC+01:00) starting from 27 October 2013.
Group 1[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Czech Republic (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 9 | Elite round |
2 | Cyprus | 3 | 1 | 1 | 1 | 10 | 6 | +4 | 4 | |
3 | Croatia | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 5 | +4 | 4 | |
4 | Gibraltar | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 17 | −17 | 0 |
(H) Host
Croatia | 7–0 | Gibraltar |
---|---|---|
Jedvaj 41' Pašalić 45+2' Kolar 50', 62', 85' Mujan 89' Biljan 90+2' |
Report |
Czech Republic | 4–1 | Cyprus |
---|---|---|
Mašek 7' (pen.), 9' (pen.) 39' 90+4' (pen.) |
Report | Makris 35' |
Gibraltar | 0–3 | Czech Republic |
---|---|---|
Report | Mašek 40' Schick 47' 57' |
Croatia | 2–2 | Cyprus |
---|---|---|
Mujan 3' Kolar 22' |
Report | Makris 76', 90+5' |
Czech Republic | 3–0 | Croatia |
---|---|---|
1' 17' Mašek 22' |
Report |
Cyprus | 7–0 | Gibraltar |
---|---|---|
Makris 3' Therapontos 22' Lillis 61' 66', 90+5' 89' Karo 90+1' |
Report |
Group 2[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Romania | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 | Elite round |
2 | Lithuania | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
3 | Armenia | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
4 | Poland (H) | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 |
(H) Host
Romania | 1–1 | Armenia |
---|---|---|
Vînă 12' | Report | Simonyan 44' |
Poland | 1–1 | Lithuania |
---|---|---|
Frankowski 63' | Report | Stankevičius 36' |
Romania | 1–0 | Lithuania |
---|---|---|
Vînă 52' | Report |
Armenia | 1–0 | Poland |
---|---|---|
75' | Report |
Poland | 1–1 | Romania |
---|---|---|
Stolarski 35' | Report | Balasa 4' |
Lithuania | 1–0 | Armenia |
---|---|---|
Stankevičius 15' | Report |
Group 3[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Republic of Ireland | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | Elite round |
2 | Sweden (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 6 | |
3 | Bosnia and Herzegovina | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 5 | −3 | 2 | |
4 | Azerbaijan | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 | −6 | 1 |
(H) Host
Republic of Ireland | 2–0 | Azerbaijan |
---|---|---|
34' O'Hanlon 83' |
Report |
Bosnia and Herzegovina | 1–4 | Sweden |
---|---|---|
47' | Report | Tanković 10', 56', 67' Zeneli 57' |
Azerbaijan | 0–0 | Bosnia and Herzegovina |
---|---|---|
Report |
Republic of Ireland | 1–0 | Sweden |
---|---|---|
Kelly 83' | Report |
Bosnia and Herzegovina | 1–1 | Republic of Ireland |
---|---|---|
Predragović 24' | Report | 45+2' |
Sweden | 5–1 | Azerbaijan |
---|---|---|
Nordenberg 16', 69' Hedlund 33' Olausson 53' Zeneli 55' |
Report | Muradbayli 74' |
Group 4[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Belgium (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | Elite round |
2 | Iceland | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 | |
3 | France | 3 | 0 | 3 | 0 | 5 | 5 | 0 | 3 | |
4 | Northern Ireland | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | −3 | 1 |
(H) Host
France, the reigning youth world champions having won the 2013 FIFA U-20 World Cup, failed to advance from this stage, thus also missed out on qualification to the 2015 World Cup.
France | 2–2 | Iceland |
---|---|---|
Rabiot 22' Jean 24' |
Report | Finnbogason 83' 87' (pen.) |
Belgium | 2–0 | Northern Ireland |
---|---|---|
Origi 45' Bongonda 78' |
Report |
Belgium | 2–0 | Iceland |
---|---|---|
Origi 9' Schrijvers 53' |
Report |
Northern Ireland | 1–1 | France |
---|---|---|
88' | Report | Jean 68' |
France | 2–2 | Belgium |
---|---|---|
Dendoncker 12' (o.g.) Rabiot 90+1' |
Report | Fiore 69' Bongonda 78' |
Iceland | 1–0 | Northern Ireland |
---|---|---|
Ómarsson 57' | Report |
Group 5[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Germany | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 | 7 | Elite round |
2 | Scotland | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 2 | +1 | 5 | |
3 | Latvia | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 7 | −4 | 4 | |
4 | Belarus (H) | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 5 | −3 | 0 |
(H) Host
Latvia | 2–1 | Belarus |
---|---|---|
Gutkovskis 1' 55' |
Report | Rassadkin 21' |
Group 6[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Greece | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 4 | +1 | 5 | Elite round |
2 | Bulgaria (H) | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | |
3 | Slovakia | 3 | 0 | 2 | 1 | 5 | 6 | −1 | 2 | |
4 | Albania | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | −1 | 2 |
(H) Host
Slovakia | 1–2 | Bulgaria |
---|---|---|
Bero 49' (pen.) | Report | Daskalov 20' Despodov 75' |
Greece | 1–1 | Bulgaria |
---|---|---|
Donis 21' | Report | Despodov 45+1' |
Albania | 1–1 | Slovakia |
---|---|---|
90+1' | Report | Bero 3' (pen.) |
Slovakia | 3–3 | Greece |
---|---|---|
Bero 50' (pen.), 65', 72' | Report | Kritikos 18' Donis 76' 90' |
Bulgaria | 1–1 | Albania |
---|---|---|
Daskalov 61' | Report | 75' |
Group 7[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Serbia (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 9 | Elite round |
2 | Austria | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 2 | +7 | 6 | |
3 | Kazakhstan | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | −5 | 1 | |
4 | Finland | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7 | −7 | 1 |
(H) Host
Serbia | 3–0 | Kazakhstan |
---|---|---|
Milinković-Savić 8' (pen.) Gaćinović 22' Ilić 71' |
Report |
Austria | 6–0 | Finland |
---|---|---|
Michorl 16' Bytyqi 20', 67' Blutsch 50' Rosenbichler 55' Grubeck 88' |
Report |
Kazakhstan | 1–3 | Austria |
---|---|---|
32' | Report | Bytyqi 4', 68' Grillitsch 15' |
Austria | 0–1 | Serbia |
---|---|---|
Report | Milinković-Savić 12' |
Finland | 0–0 | Kazakhstan |
---|---|---|
Report |
Group 8[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugal (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 2 | +10 | 9 | Elite round |
2 | Norway | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 6 | |
3 | Luxembourg | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 8 | −3 | 3 | |
4 | San Marino | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 12 | −12 | 0 |
(H) Host
Norway | 2–0 | San Marino |
---|---|---|
Finne 88' Hestad 90+4' |
Report |
Portugal | 3–0 | Luxembourg |
---|---|---|
A. Silva 7', 45+1' Rodrigues 70' (pen.) |
Report |
Luxembourg | 1–5 | Norway |
---|---|---|
38' | Report | 4', 48' Sørloth 18', 41' Finne 61' |
Portugal | 6–0 | San Marino |
---|---|---|
Ponde 17', 35', 76' Martins 32' Santos 63' Luís Rafael 81' |
Report |
Norway | 2–3 | Portugal |
---|---|---|
Sørloth 47' Sakor 90+4' |
Report | Guzzo 41', 52' Rodrigues 45+1' |
San Marino | 0–4 | Luxembourg |
---|---|---|
Report | 19' (pen.) 30' 52' 76' |
Group 9[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 1 | +8 | 7 | Elite round |
2 | Switzerland | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 | |
3 | Slovenia (H) | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 4 | |
4 | Andorra | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 18 | −18 | 0 |
(H) Host
Switzerland | 4–0 | Andorra |
---|---|---|
Elvedi 5' Tarashaj 26', 79' Custodio 75' |
Report |
England | 1–1 | Slovenia |
---|---|---|
Baker 85' | Report | Barišič 13' |
Switzerland | 3–1 | Slovenia |
---|---|---|
Tarashaj 14' (pen.), 30' Castroman 33' |
Report | Zahović 59' |
Andorra | 0–7 | England |
---|---|---|
Report | Bennett 17', 78' Loftus-Cheek 20', 48' Pearson 41', 45+2' Morris 57' |
England | 1–0 | Switzerland |
---|---|---|
Bennett 34' | Report |
Slovenia | 7–0 | Andorra |
---|---|---|
Črnigoj 8', 37', 51' Gajič 39' Barišič 58' Zahović 72', 90+1' |
Report |
Group 10[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Denmark | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 | Elite round |
2 | Israel (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 3 | +9 | 6 | |
3 | Italy | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 | |
4 | Liechtenstein | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 16 | −16 | 0 |
(H) Host
Italy | 0–2 | Israel |
---|---|---|
Report | Ohana 15', 81' |
Denmark | 2–0 | Liechtenstein |
---|---|---|
Hjulsager 36' Maigaard 58' |
Report |
Italy | 5–0 | Liechtenstein |
---|---|---|
Cristante 10', 52' (pen.) Crecco 23' Iotti 33' 61' (o.g.) |
Report |
Israel | 1–3 | Denmark |
---|---|---|
Shamir 78' | Report | 19' Hansen 51' Hjulsager 55' (pen.) |
Denmark | 0–2 | Italy |
---|---|---|
Report | Crecco 39' Petagna 87' |
Liechtenstein | 0–9 | Israel |
---|---|---|
Report | Safouri 19' Hugi 23', 50' Danino 29' Peretz 41' 52' Cohen 80', 84' Shamir 82' |
Group 11[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Georgia (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 | 9 | Elite round |
2 | Wales | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 4 | |
3 | Netherlands | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 4 | |
4 | Moldova | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 11 | −11 | 0 |
(H) Host
Georgia | 5–1 | Wales |
---|---|---|
Papunashvili 22' Jikia 26', 56' 43' Tsintsadze 60' |
Report | O'Sullivan 85' |
Netherlands | 3–0 | Moldova |
---|---|---|
Zivkovic 55' Acolatse 72' Vloet 79' |
Report |
Moldova | 0–2 | Georgia |
---|---|---|
Report | 4' Aburjania 8' |
Netherlands | 0–0 | Wales |
---|---|---|
Report |
Georgia | 2–1 | Netherlands |
---|---|---|
Papunashvili 10' Aburjania 51' |
Report | Zivkovic 45+1' |
Wales | 6–0 | Moldova |
---|---|---|
Jones 13' 32' O'Sullivan 41' 66' John 71' (pen.) Kandi 89' |
Report |
Group 12[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Turkey | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 6 | Elite round |
2 | Montenegro | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 6 | |
3 | Macedonia (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 6 | |
4 | Faroe Islands | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 12 | −12 | 0 |
(H) Host
Turkey | 4–1 | Macedonia |
---|---|---|
14' Taşdemir 30', 63' Altıntaş 49' |
Report | Imeri 33' (pen.) |
Montenegro | 5–0 | Faroe Islands |
---|---|---|
37' (pen.) 45+1' Grbović 53' Vušurović 64' 71' |
Report |
Turkey | 2–0 | Faroe Islands |
---|---|---|
42' Demirci 48' |
Report |
Macedonia | 2–1 | Montenegro |
---|---|---|
Velkoski 13' 90+1' |
Report | Milošević 64' |
Montenegro | 2–1 | Turkey |
---|---|---|
Baošić 6' Ćosić 13' |
Report | Tufan 19' |
Faroe Islands | 0–5 | Macedonia |
---|---|---|
Report | Markoski 11' Velkoski 16' 65' Imeri 71' Sulejmanov 87' |
Group 13[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Russia (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 2 | +8 | 7 | Elite round |
2 | Ukraine | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 | 7 | |
3 | Estonia | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 10 | −6 | 1 | |
4 | Malta | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 10 | −8 | 1 |
(H) Host
Ukraine | 3–1 | Estonia |
---|---|---|
Radchenko 64', 72' Miranyan 90+3' |
Report | Kacharaba 44' (o.g.) |
Russia | 4–0 | Malta |
---|---|---|
Martusevich 4' Davydov 18', 45' Yefremov 78' |
Report |
Malta | 0–4 | Ukraine |
---|---|---|
Report | Miranyan 30' Radchenko 61', 68' Kharatin 83' |
Russia | 5–1 | Estonia |
---|---|---|
Davydov 3', 63' (pen.) Morgunov 7' 41' Yaschuk 90+3' |
Report | Saliste 1' |
Ukraine | 1–1 | Russia |
---|---|---|
Kovalenko 45+1' | Report | Morgunov 17' |
Estonia | 2–2 | Malta |
---|---|---|
Välja 12' Vaštšuk 75' (pen.) |
Report | 33' Debono 84' |
Ranking of third-placed teams[]
To determine the best third-ranked team from the qualifying round, only the results of the third-placed team against the winners and runners-up in each group are taken into account.
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 10 | Italy | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | Elite round |
2 | 12 | Macedonia | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | −2 | 3 | |
3 | 4 | France | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 4 | 0 | 2 | |
4 | 6 | Slovakia | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 5 | −1 | 1 | |
5 | 2 | Armenia | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | −1 | 1 | |
6 | 11 | Netherlands | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | −1 | 1 | |
7 | 9 | Slovenia | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | −2 | 1 | |
8 | 3 | Bosnia and Herzegovina | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | −3 | 1 | |
9 | 1 | Croatia | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | −3 | 1 | |
10 | 5 | Latvia | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 | −5 | 1 | |
11 | 7 | Kazakhstan | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | −5 | 0 | |
12 | 13 | Estonia | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 | −6 | 0 | |
13 | 8 | Luxembourg | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 | −7 | 0 |
References[]
External links[]
- 2013–14 in European football
- 2014 UEFA European Under-19 Championship
- UEFA European Under-19 Championship qualification