2016 UEFA European Under-19 Championship qualification
Tournament details | |
---|---|
Dates | Qualifying round: 18 September – 18 November 2015 Elite round: 23–30 March 2016 |
Teams | 53 (from 1 confederation) |
Tournament statistics | |
Matches played | 120 |
Goals scored | 352 (2.93 per match) |
Top scorer(s) | Ivan Šaponjić (6 goals) |
The 2016 UEFA European Under-19 Championship qualification was a men's under-19 football competition organised by UEFA to determine the seven national teams joining the automatically qualified hosts Germany in the 2016 UEFA European Under-19 Championship final tournament.[1]
A total of 53 national teams entered this qualifying competition, which was played in two rounds between September 2015 and March 2016.[2] Players born on or after 1 January 1997 were eligible to participate.
Format[]
The qualifying competition consisted of two rounds:[3]
- Qualifying round: Apart from Spain, which received a bye to the elite round as the team with the highest seeding coefficient, the remaining 52 teams were drawn into 13 groups of four teams. Each group was played in single round-robin format at one of the teams selected as hosts after the draw. The 13 group winners, the 13 runners-up, and the third-placed team with the best record against the first- and second-placed teams in its group advanced to the elite round.
- Elite round: The 28 teams were drawn into seven groups of four teams. Each group was played in single round-robin format at one of the teams selected as hosts after the draw. The seven group winners qualified for the final tournament.
Tiebreakers[]
The teams were ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss). If two or more teams were equal on points on completion of a mini-tournament, the following tie-breaking criteria were applied, in the order given, to determine the rankings:[3]
- Higher number of points obtained in the mini-tournament matches played among the teams in question;
- Superior goal difference resulting from the mini-tournament matches played among the teams in question;
- Higher number of goals scored in the mini-tournament matches played among the teams in question;
- If, after having applied criteria 1 to 3, teams still had an equal ranking, criteria 1 to 3 were reapplied exclusively to the mini-tournament matches between the teams in question to determine their final rankings. If this procedure did not lead to a decision, criteria 5 to 9 applied;
- Superior goal difference in all mini-tournament matches;
- Higher number of goals scored in all mini-tournament matches;
- If only two teams had the same number of points, and they were tied according to criteria 1 to 6 after having met in the last round of the mini-tournament, their rankings were determined by a penalty shoot-out (not used if more than two teams had the same number of points, or if their rankings were not relevant for qualification for the next stage).
- Lower disciplinary points total based only on yellow and red cards received in the mini-tournament matches (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
- Drawing of lots.
To determine the best third-placed team from the qualifying round, the results against the teams in fourth place were discarded. The following criteria were applied:[3]
- Higher number of points;
- Superior goal difference;
- Higher number of goals scored;
- Lower disciplinary points total based only on yellow and red cards received (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
- Drawing of lots.
Qualifying round[]
Draw[]
The draw for the qualifying round was held on 3 December 2014, 09:50 CET (UTC+1), at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[4][5]
The teams were seeded according to their coefficient ranking, calculated based on the following:[6][7]
- 2012 UEFA European Under-19 Championship final tournament and qualifying competition (qualifying round and elite round)
- 2013 UEFA European Under-19 Championship final tournament and qualifying competition (qualifying round and elite round)
- 2014 UEFA European Under-19 Championship final tournament and qualifying competition (qualifying round and elite round)
Each group contained two teams from Pot A and two teams from Pot B. For political reasons, Armenia and Azerbaijan (due to the disputed status of Nagorno-Karabakh), as well as Russia and Ukraine (due to the Russian military intervention in Ukraine), could not be drawn in the same group.[2]
Team | Coeff | Rank |
---|---|---|
Spain | 13.667 | 1 |
|
|
- Notes
- Germany (Coeff: 8.833) qualified automatically for the final tournament as hosts.
Groups[]
Times up to 24 October 2015 were CEST (UTC+2), thereafter times were CET (UTC+1).
Group 1[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovenia | 3 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 7 | Elite round |
2 | Scotland | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 1 | +5 | 6 | |
3 | Republic of Ireland (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | −2 | 3 | |
4 | Latvia | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 5 | −5 | 1 |
Scotland | 2–0 | Latvia |
---|---|---|
Nesbitt 22' Sammut 44' |
Report |
Republic of Ireland | 0–1 | Slovenia |
---|---|---|
Report | Rokavec 32' |
Slovenia | 1–0 | Scotland |
---|---|---|
Ivkič 73' | Report |
Republic of Ireland | 3–0 | Latvia |
---|---|---|
9', 64' Kelly 56' |
Report |
Scotland | 4–0 | Republic of Ireland |
---|---|---|
Hardie 2' Nesbitt 24' Ros. McCrorie 30' Kiltie 67' |
Report |
Group 2[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Croatia (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | Elite round |
2 | Montenegro | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | |
3 | Hungary | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | |
4 | Kazakhstan | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | −6 | 0 |
Hungary | 4–0 | Kazakhstan |
---|---|---|
Haris 7' (pen.) Petró 32' Szatmári 83' (pen.) 87' |
Report |
Croatia | 3–1 | Montenegro |
---|---|---|
Matić 36', 45+1' Božić 78' |
Report | Perović 40' |
Montenegro | 3–0 | Hungary |
---|---|---|
Camaj 45+1' 83' Perović 88' |
Report |
Croatia | 1–0 | Kazakhstan |
---|---|---|
Brekalo 31' | Report |
Hungary | 1–1 | Croatia |
---|---|---|
Korozmán 15' | Report | Knežević 49' (pen.) |
Kazakhstan | 1–2 | Montenegro |
---|---|---|
15' | Report | Rašo 55' 73' |
Group 3[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poland | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | Elite round |
2 | Bulgaria | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4[a] | |
3 | Luxembourg | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4[a] | |
4 | Cyprus (H) | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 8 | −4 | 1 |
Bulgaria | 0–1 | Poland |
---|---|---|
Report | Świderski 90+3' |
Cyprus | 1–2 | Luxembourg |
---|---|---|
Charalambous 6' | Report | Muratovic 13' 67' |
Bulgaria | 2–1 | Luxembourg |
---|---|---|
Bohnert 6' (o.g.) Al. Georgiev 21' |
Report | Muratovic 63' |
Poland | 3–0 | Cyprus |
---|---|---|
Ryczkowski 7', 17' Świderski 88' |
Report |
Cyprus | 3–3 | Bulgaria |
---|---|---|
G. Christodoulou 29' Malekkides 47' Kallis 82' |
Report | Kraev 41' Al. Georgiev 58', 63' |
Luxembourg | 2–2 | Poland |
---|---|---|
Muratovic 3', 17' | Report | Świderski 7' Janicki 63' |
Group 4[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 7 | Elite round |
2 | Italy | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | |
3 | Finland | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
4 | Macedonia (H) | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 7 | −4 | 0 |
Italy | 1–1 | Finland |
---|---|---|
Vido 26' (pen.) | Report | Väisänen 33' |
England | 2–0 | Macedonia |
---|---|---|
Armstrong 67' Maitland-Niles 90+4' |
Report |
Finland | 0–1 | England |
---|---|---|
Report | Abraham 73' |
Italy | 3–2 | Macedonia |
---|---|---|
Vido 11' (pen.), 69', 71' | Report | 16' Jevtoski 34' (pen.) |
Macedonia | 1–2 | Finland |
---|---|---|
Petkovski 84' (pen.) | Report | Peiponen 56' Jakonen 69' |
Group 5[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Turkey | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6[a] | Elite round |
2 | Ukraine | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 5 | +5 | 6[a] | |
3 | Azerbaijan (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 5 | −4 | 3[b] | |
4 | Bosnia and Herzegovina | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | −2 | 3[b] |
Turkey | 1–2 | Bosnia and Herzegovina |
---|---|---|
Özcan 13' | Report | Mustedanagić 50' Gojak 79' |
Ukraine | 4–0 | Azerbaijan |
---|---|---|
Shevchenko 47' Schebetun 62' Pikhalonok 87' (pen.) Hutsulyak 90+4' |
Report |
Bosnia and Herzegovina | 1–3 | Ukraine |
---|---|---|
Hadžiahmetović 10' | Report | Hutsulyak 45', 83' Schebetun 64' |
Turkey | 1–0 | Azerbaijan |
---|---|---|
57' | Report |
Ukraine | 3–4 | Turkey |
---|---|---|
Shved 3' Schebetun 15' Pikhalonok 29' |
Report | Canlı 49' Ünder 70' (pen.) Özcan 76' Beşir 78' |
Azerbaijan | 1–0 | Bosnia and Herzegovina |
---|---|---|
Mustafazade 41' | Report |
Group 6[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Israel | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | Elite round |
2 | Denmark | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 5 | |
3 | Iceland | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | −2 | 4 | |
4 | Malta (H) | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | −6 | 0 |
Israel | 3–1 | Malta |
---|---|---|
Mahamid 37', 48' 90+4' |
Report | J. Grech 15' (pen.) |
Denmark | 1–1 | Iceland |
---|---|---|
Dolberg 4' | Report | 90+1' |
Israel | 4–1 | Iceland |
---|---|---|
Mahamid 14', 16', 51' Yerushalmi 56' (pen.) |
Report | Guðjohnsen 67' |
Malta | 0–3 | Denmark |
---|---|---|
Report | Duelund 21' (pen.), 61' Thychosen 60' |
Iceland | 1–0 | Malta |
---|---|---|
Guðmundsson 85' (pen.) | Report |
Group 7[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugal (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 0 | +10 | 9 | Elite round |
2 | Greece | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 5 | −2 | 6 | |
3 | Lithuania | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 | −5 | 3 | |
4 | Moldova | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 4 | −3 | 0 |
Greece | 2–1 | Moldova |
---|---|---|
2' Stathopoulos 49' |
Report | 41' (o.g.) |
Lithuania | 0–5 | Portugal |
---|---|---|
Report | Carvalho 25' G. Rodrigues 52' Buta 67', 88' Sanches 70' |
Portugal | 4–0 | Greece |
---|---|---|
G. Rodrigues 15' Dias 33' Sanches 70' A. Silva 87' |
Report |
Group 8[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Austria | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | Elite round |
2 | Georgia (H) | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
3 | Albania | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 8 | −5 | 3[a] | |
4 | Wales | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3[a] |
Austria | 3–0 Awarded | Albania |
---|---|---|
Posch 4' Krainz 90+5' |
Report | Toli 49' |
The match was completed with a 2–1 scoreline before a 3–0 default victory was awarded to Austria due to Albania fielding an ineligible player.
Georgia | 0–3 | Wales |
---|---|---|
Report | 34' James 44' G. Thomas 45+3' |
Austria | 2–0 | Wales |
---|---|---|
Schlager 54' Pavlović 66' |
Report |
Albania | 0–3 Awarded | Georgia |
---|---|---|
Report | 86' |
The match was completed with a 0–1 scoreline before a 0–3 default victory was awarded to Georgia due to Albania fielding an ineligible player.
Wales | 2–3 | Albania |
---|---|---|
J. Thomas 34' G. Thomas 50' |
Report | Zenuni 10', 36' 42' |
Group 9[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovakia | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 5 | Elite round |
2 | Northern Ireland | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 | |
3 | Russia (H) | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | |
4 | Norway | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | −1 | 2 |
Matches on the first matchday, originally to be played on 11 November (Norway v Northern Ireland at 12:00 and Russia v Slovakia at 15:00), were postponed to 12 November due to heavy rain in Sochi.[8] Matches on the second matchday were also pushed back from 13 November to 14 November as a result.
Norway | 1–2 | Northern Ireland |
---|---|---|
Bjørdal 56' | Report | Kennedy 12' 54' |
Russia | 1–1 | Northern Ireland |
---|---|---|
Mironov 74' | Report | Kennedy 6' |
Norway | 1–1 | Russia |
---|---|---|
Svendsen 63' | Report | Obolsky 25' |
Northern Ireland | 0–2 | Slovakia |
---|---|---|
Report | Laczkó 26' Bénes 89' |
Group 10[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | France (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 13 | 2 | +11 | 7 | Elite round |
2 | Netherlands | 3 | 2 | 1 | 0 | 12 | 1 | +11 | 7 | |
3 | Liechtenstein | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | −4 | 1 | |
4 | Gibraltar | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 19 | −18 | 1 |
France | 3–1 | Liechtenstein |
---|---|---|
Augustin 1' Lusamba 52' Thuram 67' |
Report | Frick 50' |
Netherlands | 9–0 | Gibraltar |
---|---|---|
Bergwijn 7', 74' Lammers 26', 30', 58' Schuurman 60', 84' Dekker 75' Nouri 79' |
Report |
Netherlands | 2–0 | Liechtenstein |
---|---|---|
Bergwijn 67' Göppel 87' (o.g.) |
Report |
Gibraltar | 0–9 | France |
---|---|---|
Report | Augustin 3', 6', 24' Diop 36' Gelin 41' Perraud 46' Boscagli 58' Thuram 59' Lusamba 72' |
France | 1–1 | Netherlands |
---|---|---|
Augustin 19' | Report | Van de Beek 41' |
Liechtenstein | 1–1 | Gibraltar |
---|---|---|
Frick 10' | Report | 45+2' |
Group 11[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Switzerland | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 1 | +7 | 9 | Elite round |
2 | Romania (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 | |
3 | Andorra | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | −3 | 1 | |
4 | Faroe Islands | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 | −6 | 1 |
Switzerland | 1–0 | Andorra |
---|---|---|
Alpsoy 3' | Report |
Romania | 2–0 | Faroe Islands |
---|---|---|
Stoica 42' Petre 82' |
Report |
Faroe Islands | 0–4 | Switzerland |
---|---|---|
Report | Duah 34', 39', 65' Zeqiri 75' |
Romania | 2–0 | Andorra |
---|---|---|
19', 51' | Report |
Switzerland | 3–1 | Romania |
---|---|---|
Alpsoy 54' Gjorgjev 71' 84' (pen.) |
Report | Petre 20' |
Andorra | 1–1 | Faroe Islands |
---|---|---|
5' | Report | 74' |
Group 12[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Czech Republic | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 3 | +7 | 9 | Elite round |
2 | Serbia | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 4 | +7 | 6 | |
3 | Estonia (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 7 | −4 | 3 | |
4 | Armenia | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 10 | −10 | 0 |
Czech Republic | 4–0 | Armenia |
---|---|---|
Mihálik 6', 20' Kuchta 15' Pulkrab 56' |
Report |
Serbia | 5–0 | Estonia |
---|---|---|
Jović 30', 50', 55' (pen.) Glavčić 35' Šaponjić 39' |
Report |
Armenia | 0–4 | Serbia |
---|---|---|
Report | Šaponjić 22', 44' Senić 56' Jović 62' |
Czech Republic | 2–1 | Estonia |
---|---|---|
Mihálik 17' Kuchta 78' |
Report | Riiberg 66' (pen.) |
Serbia | 2–4 | Czech Republic |
---|---|---|
Šaponjić 36', 47' | Report | Klíma 15', 19' (pen.) Ladra 63' Kuchta 83' |
Estonia | 2–0 | Armenia |
---|---|---|
Riiberg 21' (pen.) 51' |
Report |
Group 13[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Belgium (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 13 | 2 | +11 | 7 | Elite round |
2 | Sweden | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | |
3 | Belarus | 3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 5 | +3 | 4 | |
4 | San Marino | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 16 | −15 | 0 |
Sweden | 2–0 | Belarus |
---|---|---|
Nilsson 82' Larsson 90+3' |
Report |
Belgium | 9–0 | San Marino |
---|---|---|
Schryvers 6', 22' Dimata 11' (pen.), 16' Mmaee 19', 45+1' Tshimanga 51' Callebaut 77', 88' |
Report |
San Marino | 0–1 | Sweden |
---|---|---|
Report | Nikolić 37' |
Belgium | 2–2 | Belarus |
---|---|---|
Dimata 14', 90+4' | Report | Yuzepchuk 33', 58' |
Sweden | 0–2 | Belgium |
---|---|---|
Report | Djim 18' Dimata 77' |
Belarus | 6–1 | San Marino |
---|---|---|
Ivanow 31' Antilevsky 51', 69' Gromyko 57' Yuzepchuk 72' Bakhar 78' |
Report | 38' |
Ranking of third-placed teams[]
To determine the best third-placed team from the qualifying round advancing to the elite round, only the results of the third-placed teams against the first and second-placed teams in their group were taken into account.
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 9 | Russia | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | Elite round |
2 | 3 | Luxembourg | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 1 | |
3 | 4 | Finland | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | −1 | 1 | |
4 | 13 | Belarus | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | −2 | 1 | |
5 | 6 | Iceland | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | −3 | 1 | |
6 | 2 | Hungary | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | −3 | 1 | |
7 | 11 | Andorra | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | −3 | 0 | |
8 | 10 | Liechtenstein | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | −4 | 0 | |
9 | 1 | Republic of Ireland | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | −5 | 0[a] | |
10 | 5 | Azerbaijan | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | −5 | 0[a] | |
11 | 12 | Estonia | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | −6 | 0 | |
12 | 7 | Lithuania | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | −6 | 0[a] | |
13 | 8 | Albania | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | −6 | 0[a] |
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) disciplinary points; 5) drawing of lots.
Notes:
Elite round[]
Draw[]
The draw for the elite round was held on 3 December 2015, 11:00 CET (UTC+1), at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[9][10]
The teams were seeded according to their results in the qualifying round.[11] Spain, which received a bye to the elite round, were automatically seeded into Pot A. Each group contained one team from Pot A, one team from Pot B, one team from Pot C, and one team from Pot D. Teams from the same qualifying round group could not be drawn in the same group. For political reasons, Russia and Ukraine (due to the Russian military intervention in Ukraine) could not be drawn in the same group.[12]
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Seeding |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | — | Spain | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Pot A |
2 | 7 | Portugal | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 0 | +10 | 9 | |
3 | 12 | Czech Republic | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 3 | +7 | 9 | |
4 | 11 | Switzerland | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 1 | +7 | 9 | |
5 | 13 | Belgium | 3 | 2 | 1 | 0 | 13 | 2 | +11 | 7[a] | |
6 | 10 | France | 3 | 2 | 1 | 0 | 13 | 2 | +11 | 7[a] | |
7 | 10 | Netherlands | 3 | 2 | 1 | 0 | 12 | 1 | +11 | 7 | |
8 | 6 | Israel | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | Pot B |
9 | 3 | Poland | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | |
10 | 2 | Croatia | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | |
11 | 8 | Austria | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7[b] | |
12 | 4 | England | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 7 | |
13 | 1 | Slovenia | 3 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 7 | |
14 | 12 | Serbia | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 4 | +7 | 6 | |
15 | 5 | Ukraine | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 5 | +5 | 6 | Pot C |
16 | 1 | Scotland | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 1 | +5 | 6 | |
17 | 2 | Montenegro | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 | |
18 | 11 | Romania | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 | |
19 | 5 | Turkey | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | |
20 | 13 | Sweden | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | |
21 | 7 | Greece | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 5 | −2 | 6 | |
22 | 6 | Denmark | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 5 | Pot D |
23 | 9 | Slovakia | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 5 | |
24 | 4 | Italy | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | |
25 | 3 | Bulgaria | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | |
26 | 9 | Northern Ireland | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 | |
27 | 8 | Georgia | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | −2 | 4[b] | |
28 | 9 | Russia | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 |
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) disciplinary points; 5) coefficient; 6) drawing of lots.
Notes:
Groups[]
Times up to 26 March 2016 were CET (UTC+1), thereafter times were CEST (UTC+2).
Group 1[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | Final tournament |
2 | Spain (H) | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4[a] | |
3 | Greece | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4[a] | |
4 | Georgia | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | −2 | 1 |
England | 2–1 | Georgia |
---|---|---|
Abraham 8' Onomah 10' |
Report | 84' |
Spain | 1–1 | Georgia |
---|---|---|
Mayoral 42' | Report | 8' |
England | 2–0 | Spain |
---|---|---|
Onomah 6' Armstrong 66' |
Report |
Georgia | 1–2 | Greece |
---|---|---|
Mikeltadze 60' | Report | Dimitriadis 42', 72' |
Group 2[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italy (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 | 7 | Final tournament |
2 | Turkey | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | |
3 | Israel | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | −3 | 3 | |
4 | Switzerland | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | −7 | 0 |
Switzerland | 1–4 | Turkey |
---|---|---|
Sow 5' | Report | 40' Ünder 49' (pen.), 60' Karakoç 52' |
Israel | 0–4 | Italy |
---|---|---|
Report | Panico 9' Felicioli 29' Favilli 44' Coppolaro 73' |
Switzerland | 0–2 | Italy |
---|---|---|
Report | Ghiglione 75' Dimarco 81' (pen.) |
Israel | 2–0 | Switzerland |
---|---|---|
38' Loosli 65' (o.g.) |
Report |
Italy | 2–2 | Turkey |
---|---|---|
Favilli 59' Edera 88' |
Report | Kanatsızkuş 89' Özcan 90+2' |
Group 3[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Austria (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 9 | Final tournament |
2 | Slovakia | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | |
3 | Czech Republic | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 | |
4 | Romania | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | −9 | 0 |
Czech Republic | 3–0 | Romania |
---|---|---|
Mihálik 5' (pen.) Pulkrab 22' Trubač 34' |
Report |
Austria | 3–1 | Slovakia |
---|---|---|
Jakupović 10' (pen.), 52' Prokop 11' |
Report | Hancko 73' |
Czech Republic | 1–2 | Slovakia |
---|---|---|
Štěpánek 41' | Report | Kopičár 5' (pen.) Mráz 30' |
Romania | 0–4 | Austria |
---|---|---|
Report | Prokop 13', 37' Malicsek 67' Jakupović 82' (pen.) |
Austria | 3–1 | Czech Republic |
---|---|---|
Prokop 34' Grabovac 78' Posch 84' |
Report | Pulkrab 55' |
Slovakia | 3–1 | Romania |
---|---|---|
Šalata 30' Špalek 43' Jirka 69' |
Report | 38' |
Group 4[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Netherlands (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | Final tournament |
2 | Poland | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | |
3 | Ukraine | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | |
4 | Northern Ireland | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | −4 | 0 |
Poland | 2–1 | Northern Ireland |
---|---|---|
Świderski 14', 84' | Report | Lavery 33' |
Netherlands | 3–2 | Ukraine |
---|---|---|
Lammers 8' Van de Beek 26' Nouri 71' (pen.) |
Report | 36' Shved 38' |
Netherlands | 1–0 | Northern Ireland |
---|---|---|
Eiting 59' | Report |
Poland | 0–0 | Netherlands |
---|---|---|
Report |
Northern Ireland | 0–2 | Ukraine |
---|---|---|
Report | Pikhalonok 29' Tsygankov 83' |
Group 5[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Croatia (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 9 | Final tournament |
2 | Belgium | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 4 | −1 | 6 | |
3 | Scotland | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 6 | −4 | 3 | |
4 | Bulgaria | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 4 | −3 | 0 |
Croatia | 1–0 | Bulgaria |
---|---|---|
Brekalo 53' | Report |
Scotland | 0–3 | Croatia |
---|---|---|
Report | Brodić 36' Turčin 47' Brekalo 77' |
Croatia | 4–0 | Belgium |
---|---|---|
Benković 37' Brodić 45' Lovren 76' Knežević 90' |
Report |
Bulgaria | 1–2 | Scotland |
---|---|---|
Al. Georgiev 38' | Report | Hardie 15' Kiltie 78' (pen.) |
Group 6[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugal (H) | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 | 7 | Final tournament |
2 | Slovenia | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | |
3 | Russia | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
4 | Sweden | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 9 | −7 | 0 |
Portugal | 4–0 | Sweden |
---|---|---|
A. Silva 13' Buta 23', 24' Rodrigues 64' |
Report |
Sweden | 1–3 | Slovenia |
---|---|---|
Drešević 82' | Report | Elšnik 36' Kramarič 38', 46' |
Portugal | 1–1 | Russia |
---|---|---|
Delgado 41' | Report | Obolsky 90' |
Slovenia | 1–3 | Portugal |
---|---|---|
Tijanić 79' | Report | Dias 17' Costa 18' Delgado 72' |
Russia | 2–1 | Sweden |
---|---|---|
Melkadze 63' (pen.) Zhamaletdinov 78' |
Report | Nilsson 15' |
Group 7[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | France | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 9 | Final tournament |
2 | Denmark | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 7 | +2 | 4 | |
3 | Serbia (H) | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 4 | +2 | 4 | |
4 | Montenegro | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 | −10 | 0 |
France | 1–0 | Montenegro |
---|---|---|
Blas 53' | Report |
Serbia | 2–2 | Denmark |
---|---|---|
Šaponjić 60' Mijailović 84' |
Report | Duelund 56' (pen.) Bruun Larsen 76' |
France | 4–0 | Denmark |
---|---|---|
Mbappé 9' Onguéné 13' Diop 53' Thuram 56' |
Report |
Montenegro | 1–4 | Serbia |
---|---|---|
O. Sarkic 21' | Report | Jović 33' (pen.) Duronjić 37', 51' Milenković 54' |
Serbia | 0–1 | France |
---|---|---|
Report | Mbappé 41' |
Denmark | 7–1 | Montenegro |
---|---|---|
4', 19', 53', 67' Rasmussen 30' Laursen 49' Duelund 59' |
Report | Vorotović 17' |
Qualified teams[]
The following eight teams qualified for the final tournament:
Team | Qualified as | Qualified on | Previous appearances in tournament1 only U-19 era (since 2002) |
---|---|---|---|
Germany | Hosts | 20 March 2012[1] | 7 (2002, 2004, 2005, 2007, 2008, 2014, 2015) |
England | Elite round Group 1 winners | 29 March 2016 | 7 (2002, 2003, 2005, 2008, 2009, 2010, 2012) |
Italy | Elite round Group 2 winners | 30 March 2016 | 4 (2003, 2004, 2008, 2010) |
Austria | Elite round Group 3 winners | 29 March 2016 | 6 (2003, 2006, 2007, 2010, 2014, 2015) |
Netherlands | Elite round Group 4 winners | 29 March 2016 | 3 (2010, 2013, 2015) |
Croatia | Elite round Group 5 winners | 28 March 2016 | 2 (2010, 2012) |
Portugal | Elite round Group 6 winners | 29 March 2016 | 7 (2003, 2006, 2007, 2010, 2012, 2013, 2014) |
France | Elite round Group 7 winners | 29 March 2016 | 8 (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2012, 2013, 2015) |
- 1 Bold indicates champion for that year. Italic indicates host for that year.
Top goalscorers[]
The following players scored four goals or more in the qualifying competition:[13]
- 6 goals
- 5 goals
- Nany Dimata
- Jean-Kévin Augustin
- Anas Mahamid
- Karol Świderski
- Luka Jović
- 4 goals
- Dominik Prokop
- Aleksandar Georgiev
- Ondřej Mihálik
- Mikkel Duelund
- Luca Vido
- Edvin Muratovic
- Sam Lammers
- Aurélio Buta
References[]
- ^ a b "Germany, Greece and Hungary given U19 finals". UEFA. 20 March 2012.
- ^ a b "Seedings for Under-19 qualifying round draw". UEFA.com. 20 November 2014.
- ^ a b c "Regulations of the UEFA European Under-19 Championship, 2015/16" (PDF). UEFA.com.
- ^ "2015/16 qualifying round draw". UEFA.com. Retrieved 3 December 2014.
- ^ "2015/16 Under-19 qualifying round draw made". UEFA.com. 3 December 2014.
- ^ "2015/16 UEFA European Under-17 and Under-19 Championships Qualifying round draws" (PDF). UEFA.com. Retrieved 30 January 2015.
- ^ "UEFA Under-19 National Team Coefficient" (PDF). UEFA.com.
- ^ "Матчи в Сочи перенесены" (in Russian). Russian Football Union. 11 November 2015.
- ^ "2015/16 elite round draw". UEFA.com. Retrieved 3 December 2015.
- ^ "Familar [sic] opponents for Spain in U19 elite round". UEFA.com. 3 December 2015.
- ^ "2015/16 UEFA European Under-17 and Under-19 Championships Elite round draws" (PDF). UEFA.com.
- ^ "Under-19 elite round draw seedings". UEFA.com. 19 November 2015.
- ^ "Statistics — Qualifying phase — Player statistics — Goals". UEFA.com. Retrieved 30 March 2016.
External links[]
- 2016 UEFA European Under-19 Championship
- UEFA European Under-19 Championship qualification