2020–21 EuroCup Women
EuroCup Women | |
---|---|
Season | 2020–21 |
Teams | Competition proper: 31 Total: 34 |
Dates | Qualifying: 16–17 December 2020 Competition proper: 19 January – 11 April 2021 |
Final positions | |
Champions | Valencia Basket |
Runners-up | Reyer Venezia |
Awards | |
Final Four MVP | Queralt Casas[1] (Valencia Basket) |
← 2019–20 2021–22 → |
The 2020–21 EuroCup Women is the nineteenth edition of FIBA Europe's second-tier international competition for women's basketball clubs under such name.
Teams[]
Teams were confirmed by FIBA Europe on 10 August 2020.[2]
Regular season | |||
---|---|---|---|
Conference 1 | Conference 2 | ||
Aluinvent DVTK Miskolc (EL Q) | Atomerőmű KSC Szekszárd | ACS Sepsi SIC (EL Q) | Reyer Venezia |
Sparta&K M.R. Vidnoje (4th) | (5th) | ||
(6th) | (4th) | ||
Orman Gençlik (4th) | AZS AJP Gorzów Wielkopolski | (7th) | |
Kayseri Basketbol (8th) | (8th) | ||
Elazığ İl Özel İdarespor (10th) | A3 Basket Umeå | Lointek Gernika Bizkaia (3th) | |
(9th) | Neve David Ramla | Valencia Basket (4th) | |
Hatay BB (11th) | Cadi La Seu (6th) | ||
Qualification round | |||
Conference 1 | Conference 2 | ||
(8th) | |||
Basket Namur Capitale |
Schedule[]
Phase | Round | Round date |
---|---|---|
Qualifying round | 16–17 December 2020 | |
Regular season | Matchday 1 | 19 January 2021 |
Matchday 2 | 20–21 January 2021 | |
Matchday 3 | 22 January 2021 | |
Play-offs | Round of 16 | 16–17 March 2021 |
Quarterfinals | 18–19 March 2021 | |
Semifinals | 9 April 2021 | |
Finals | 11 April 2021 |
Qualification round[]
Draw for the qualification round and the group stage was made on 17 August 2020 in Munich, Germany.[3]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
85–57 | ||
84–90 | ||
Basket Namur Capitale | 88–68 |
Group stage[]
Draw for the qualification round and the group stage was made on 17 August 2020 in Munich, Germany.[3]
Conference 1[]
Group A[]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | SZE | KAY | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Atomerőmű KSC Szekszárd | 3 | 3 | 0 | 269 | 218 | +51 | 6 | Round of 16 | — | — | 75–67 | 106–80 | |
2 | Kayseri Basketbol | 3 | 2 | 1 | 263 | 242 | +21 | 5 | 71–88 | — | — | 106–82 | ||
3 | (H) | 3 | 1 | 2 | 222 | 217 | +5 | 4 | — | 72–86 | — | — | ||
4 | 3 | 0 | 3 | 218 | 295 | −77 | 3 | — | — | 56–83 | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Group B[]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | RAM | MIS | ORM | UME | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Neve David Ramla | 2 | 2 | 0 | 177 | 124 | +53 | 4 | Round of 16 | — | — | 97–63 | — | |
2 | Aluinvent DVTK Miskolc | 2 | 1 | 1 | 154 | 162 | −8 | 3 | 61–80 | — | — | — | ||
3 | Orman Gençlik (H) | 2 | 0 | 2 | 145 | 190 | −45 | 2 | — | 82–93 | — | — | ||
4 | A3 Basket Umeå | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Withdrawn[4] | — | — | — | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Group C[]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | SPA | HAT | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sparta&K M.R. Vidnoje | 3 | 2 | 1 | 220 | 185 | +35 | 5 | Round of 16 | — | 78–61 | — | — | |
2 | 3 | 2 | 1 | 218 | 196 | +22 | 5 | — | — | 85–66 | 72–52 | |||
3 | Hatay BB (H) | 3 | 2 | 1 | 222 | 210 | +12 | 5 | 77–72 | — | — | 79–53 | ||
4 | 3 | 0 | 3 | 152 | 221 | −69 | 3 | 47–70 | — | — | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Group D[]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | ELA | GOR | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Elazığ İl Özel İdarespor | 3 | 3 | 0 | 246 | 211 | +35 | 6 | Round of 16 | — | 88–76 | — | — | |
2 | AZS AJP Gorzów Wielkopolski | 3 | 1 | 2 | 243 | 236 | +7 | 4 | — | — | 70–72 | — | ||
3 | (H) | 3 | 1 | 2 | 205 | 221 | −16 | 4 | 61–73 | — | — | 72–78 | ||
4 | 3 | 1 | 2 | 228 | 254 | −26 | 4 | 74–85 | 76–97 | — | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Conference 2[]
Group E[]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | VEN | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Reyer Venezia | 3 | 3 | 0 | 320 | 178 | +142 | 6 | Round of 16 | — | 116–63 | 86–62 | — | |
2 | 3 | 2 | 1 | 231 | 243 | −12 | 5 | — | — | 69–68 | 99–59 | |||
3 | (H) | 3 | 1 | 2 | 224 | 199 | +25 | 4 | — | — | — | 94–44 | ||
4 | 3 | 0 | 3 | 156 | 311 | −155 | 3 | 53–118 | — | — | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Group F[]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | GER | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 2 | 1 | 206 | 182 | +24 | 5 | Round of 16 | — | 50–57 | — | 79–66 | ||
2 | Lointek Gernika Bizkaia | 3 | 2 | 1 | 199 | 178 | +21 | 5 | — | — | 60–61 | 82–67 | ||
3 | 3 | 2 | 1 | 201 | 203 | −2 | 5 | 59–77 | — | — | — | |||
4 | 3 | 0 | 3 | 199 | 242 | −43 | 3 | — | — | 66–81 | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
Group G[]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | SEP | SED | NAM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ACS Sepsi SIC (H) | 3 | 2 | 1 | 212 | 171 | +41 | 5 | Round of 16 | — | 70–73 | 57–50 | — | |
2 | 3 | 2 | 1 | 217 | 186 | +31 | 5 | — | — | 69–71 | 75–45 | |||
3 | Cadí La Seu | 3 | 2 | 1 | 172 | 171 | +1 | 5 | — | — | — | 51–45 | ||
4 | Basket Namur Capitale | 3 | 0 | 3 | 138 | 211 | −73 | 3 | 48–85 | — | — | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Group H[]
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts | Qualification | VAL | CAS | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Valencia Basket (H) | 3 | 3 | 0 | 231 | 139 | +92 | 6 | Round of 16 | — | 71–50 | — | 82–42 | |
2 | 3 | 2 | 1 | 208 | 198 | +10 | 5 | — | — | 82–64 | — | |||
3 | BC Castors Braine | 3 | 1 | 2 | 188 | 211 | −23 | 4 | 47–78 | — | — | 77–51 | ||
4 | 3 | 0 | 3 | 156 | 235 | −79 | 3 | — | 63–76 | — | — |
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head record; 3) Head-to-head point differential; 4) General point differential; 5) Points scored.
(H) Host
Seeding[]
Results against fourth-placed teams were disregarded in all groups of four to rank the 16 qualified teams for the Play-Offs.
Seed | Grp | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | E | Reyer Venezia | 2 | 2 | 0 | 202 | 125 | +77 | 4 |
2 | B | Neve David Ramla | 2 | 2 | 0 | 177 | 124 | +53 | 4 |
3 | H | Valencia Basket | 2 | 2 | 0 | 149 | 97 | +52 | 4 |
4 | A | Atomerőmű KSC Szekszárd | 2 | 2 | 0 | 163 | 138 | +25 | 4 |
5 | D | Elazığ İl Özel İdarespor | 2 | 2 | 0 | 161 | 137 | +24 | 4 |
6 | C | Sparta&K M.R. Vidnoje | 2 | 1 | 1 | 150 | 138 | +12 | 3 |
7 | F | 2 | 1 | 1 | 127 | 116 | +11 | 3 | |
8 | F | Lointek Gernika Bizkaia | 2 | 1 | 1 | 117 | 111 | +6 | 3 |
9 | G | ACS Sepsi SIC | 2 | 1 | 1 | 127 | 123 | +4 | 3 |
10 | C | 2 | 1 | 1 | 146 | 144 | +2 | 3 | |
11 | G | 2 | 1 | 1 | 142 | 141 | +1 | 3 | |
12 | A | Kayseri Basketbol | 2 | 1 | 1 | 157 | 160 | −3 | 3 |
13 | H | 2 | 1 | 1 | 132 | 135 | −3 | 3 | |
14 | B | Aluinvent DVTK Miskolc | 2 | 1 | 1 | 154 | 162 | −8 | 3 |
15 | E | 2 | 1 | 1 | 132 | 184 | −52 | 3 | |
16 | D | AZS AJP Gorzów Wielkopolski | 2 | 0 | 2 | 146 | 160 | −14 | 2 |
Source: FIBA.com
Rules for classification: 1) Points; 2) Points difference; 3) Points scored.
Rules for classification: 1) Points; 2) Points difference; 3) Points scored.
Playoffs[]
Bracket[]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||||
16 March – Sfântu Gheorghe | ||||||||||||||
1 Reyer Venezia | 72 | |||||||||||||
18 March – Sfântu Gheorghe | ||||||||||||||
16 AZS AJP Gorzów Wielkopolski | 63 | |||||||||||||
Reyer Venezia | 78 | |||||||||||||
16 March – Sfântu Gheorghe | ||||||||||||||
ACS Sepsi SIC | 64 | |||||||||||||
8 Lointek Gernika Bizkaia | 73 | |||||||||||||
9 April – Szekszárd | ||||||||||||||
9 ACS Sepsi SIC (OT) | 76 | |||||||||||||
Reyer Venezia | 63 | |||||||||||||
16 March – Kayseri | ||||||||||||||
Atomerőmű KSC Szekszárd | 58 | |||||||||||||
4 Atomerőmű KSC Szekszárd | 66 | |||||||||||||
18 March – Kayseri | ||||||||||||||
13 | 53 | |||||||||||||
Atomerőmű KSC Szekszárd | 77 | |||||||||||||
16 March – Kayseri | ||||||||||||||
Elazığ İl Özel İdarespor | 67 | |||||||||||||
5 Elazığ İl Özel İdarespor | 88 | |||||||||||||
11 April – Szekszárd | ||||||||||||||
12 Kayseri Basketbol | 86 | |||||||||||||
Reyer Venezia | 81 | |||||||||||||
17 March – Sfântu Gheorghe | ||||||||||||||
Valencia Basket | 82 | |||||||||||||
2 Neve David Ramla | 73 | |||||||||||||
19 March – Sfântu Gheorghe | ||||||||||||||
15 | 78 | |||||||||||||
56 | ||||||||||||||
17 March – Sfântu Gheorghe | ||||||||||||||
85 | ||||||||||||||
7 | 81 | |||||||||||||
9 April – Szekszárd | ||||||||||||||
10 | 46 | |||||||||||||
68 | ||||||||||||||
16 March – Valencia | ||||||||||||||
Valencia Basket | 80 | Third place | ||||||||||||
3 Valencia Basket | 80 | |||||||||||||
18 March – Valencia | 11 April – Szekszárd | |||||||||||||
14 Aluinvent DVTK Miskolc | 57 | |||||||||||||
Valencia Basket | 81 | Atomerőmű KSC Szekszárd | 68 | |||||||||||
16 March – Valencia | ||||||||||||||
67 | 55 | |||||||||||||
6 Sparta&K M.R. Vidnoje | 62 | |||||||||||||
11 | 69 | |||||||||||||
See also[]
References[]
- ^ "We always believed declares Final Four MVP Casas". FIBA. 12 April 2021. Retrieved 12 April 2021.
- ^ "Participating clubs confirmed for EuroLeague Women and EuroCup Women 2020-21 season". FIBA. 10 August 2020. Retrieved 6 October 2020.
- ^ a b "EuroCup Women clubs find out Regular Season opponents, Qualifiers matchups drawn". FIBA. 17 August 2020. Retrieved 6 October 2020.
- ^ "A3 Basket Umea will not take part in EuroCup Women Regular Season". FIBA. 15 January 2021. Retrieved 19 January 2021.
External links[]
Categories:
- EuroCup Women seasons
- 2020–21 in European women's basketball leagues