The Bellarine Football League is an Australian rules football competition based in the Bellarine Peninsula region of Victoria , Australia , formed in 1971.
Six of the eight founding clubs played in the Polwarth Football league the year before. Two Polwarth clubs, Lorne and Apollo Bay, were forced to join the CDFL . Drysdale and Barwon Heads (chief initiator) joined from the Geelong & District Football League .
The Bellarine Football League forms the second tier of football in the Geelong area, along with the Geelong Football League and the Geelong & District Football League .
Teams [ ]
Current [ ]
Club
Nickname
Location
Home Ground
Colours
BFL Premierships
Years in BFL
Anglesea
Roos
Anglesea, Victoria
Dave Harding Oval
Royal blue and white vertical stripes
3 — 1983, 1991, 1999
1973–
Barwon Heads
Seagulls
Barwon Heads, Victoria
Howard Harmer Oval
Royal blue and sky blue with seagull emblem
5 — 1972, 1973, 1974, 1993, 2019
1971–
Drysdale
Hawks
Drysdale, Victoria
Drysdale Recreational Reserve
Brown with gold vee
5 — 1976, 1977, 1985, 2009, 2010
1971–
Geelong Amateur
Ammos
Highton, Victoria
Queens Park
Green with sky blue yoke and pegasus emblem
5 — 2004, 2008, 2014, 2015, 2016
1995–
Modewarre
Warriors
Modewarre, Victoria
Mount Moriac Recreation Reserve
Maroon with stylised sky blue yoke and warrior emblem
1 — 2018
1996–
Newcomb
Power
Moolap, Victoria
Grinter Reserve
Maroon with gold vee inside a sky blue yoke
6 — 1980, 1981, 1982, 1988, 2005, 2007
1976–
Ocean Grove
Grubbers
Ocean Grove, Victoria
Ray Menzies Oval
Red with white monogram
8 — 1994, 1995, 1996, 1997, 2000, 2001, 2002, 2003
1971–
Portarlington
Demons
Portarlington, Victoria
Portarlington Recreation Reserve
Navy blue with red yoke
2 — 1978, 1992
1971–
Queenscliff
Barracoutas
Queenscliff, Victoria
Queenscliff Recreation Reserve
Royal blue with red and white hoops and couta emblem
4 — 1975, 2011, 2012, 2013
1971–
Torquay
Tigers
Torquay, Victoria
Spring Creek Reserve
Black with yellow sash
8 — 1971, 1984, 1986, 1987, 1989, 1998, 2006, 2017
1971–
Former [ ]
Club
Nickname
Location
Home Ground
Colours
BFL Premierships
Years in BFL
Notes
Leopold
Lions
Leopold, Victoria
Leopold Memorial Park
Green with gold vee
1979, 1990
1971–1991
Joined the GFL .
St Leonards
Saints
St Leonards, Victoria
St. Leonards Lake Reserve[citation needed ]
Red, white and black tri-panel
None
1985–1990[a]
Moved to GDFL . Portarlington added St Leonards to its name for the 1996 and 1997 seasons.
Winchelsea
Blues
Winchelsea, Victoria
Eastern Reserve
Navy blue with white monogram
None
1971–1982
Moved to the CDFL , and later the GDFL in 2002.
Premiers [ ]
1971
Torquay
Queenscliff
18.5 (113 ) - 6.15 (51 )
Graham Muncey (Torquay)
1972
Barwon Heads
Ocean Grove
18.20 (128 ) - 15.9 (99 )
Garry Hamer (Barwon Heads)
1973
Barwon Heads
Winchelsea
19.11 (125 ) - 11.9 (75 )
Brian Marshman (Barwon Heads)
1974
Barwon Heads
Ocean Grove
13.14 (92 ) - 11.13 (79 )
Geoff Fry (Barwon Heads)
1975
Queenscliff
Drysdale
14.16 (100 ) - 11.10 (76 )
Peter Growney (Queenscliff)
1976
Drysdale
Torquay
23.10 (148 ) - 19.13 (127 )
Greg Scott (Drysdale)
1977
Drysdale
Queenscliff
12.10 (82 ) - 11.12 (78 )
David Hall (Drysdale)
1978
Portarlington
Drysdale
12.19 (91 ) - 5.14 (44 )
Vincent Guiffe (Portarlington)
1979
Leopold
Newcomb
18.12 (120 ) - 17.9 (111 )
Peter Lewis (Leopold)
1980
Newcomb
Portarlington
13.17 (95 ) - 9.12 (66 )
Greg Herbet (Newcomb)
1981
Newcomb
Torquay
17.10 (112 ) - 12.9 (81 )
John Fagan (Newcomb)
1982
Newcomb
Torquay
19.15 (129 ) - 8.9 (57 )
John Fagan (Newcomb)
1983
Anglesea
Torquay
14.14 (98 ) - 13.6 (84 )
Brian O’Keefe (Anglesea)
1984
Torquay
Drysdale
19.11 (125 ) - 19.10 (124 )
Alan Lynch (Drysdale)
1985
Drysdale
Leopold
20.26 (146 ) - 11.6 (72 )
Darren Wilson (Drysdale)
1986
Torquay
Newcomb
21.21 (147 ) - 4.12 (36 )
Shane Jacobsen (Torquay)
1987
Torquay
Leopold
13.16 (94 ) - 10.14 (74 )
Dale Lewis (Torquay)
1988
Newcomb
Drysdale
14.7 (91 ) - 11.12 (78 )
Ross Gibson (Newcomb)
1989
Torquay
Drysdale
11.15 (81 ) - 9.18 (72 )
John McMahon (Torquay)
1990
Leopold
Anglesea
17.5 (107 ) - 11.13 (79 )
Peter Lange (Leopold)
1991
Anglesea
Leopold
10.15 (75 ) - 5.7 (37 )
Darren Fraser (Anglesea)
1992
Portarlington
Drysdale
10.6 (66 ) – 4.11 (35 )
Brian Canny (Portarlington)
1993
Barwon Heads
Ocean Grove
19.17 (131 ) - 10.16 (76 )
Antony Callan (Barwon Heads)
1994
Ocean Grove
Portarlington
16.6 (102 ) - 5.12 (42 )
Dean Gills (Ocean Grove)
1995
Ocean Grove
Anglesea
17.12 (114 ) - 11.11 (77 )
Matthew McTaggart (Ocean Grove)
1996
Ocean Grove
Anglesea
12.12 (84 ) – 7.12 (54 )
Steven Sherwell (Ocean Grove)
1997
Ocean Grove
Anglesea
11.10 (76 ) - 4.2 (26 )
Will McTaggart (Ocean Grove)
1998
Torquay
Ocean Grove
9.8 (62 ) - 6.7 (43 )
George Arnold (Torquay)
1999
Anglesea
Ocean Grove
13.16 (94 ) - 12.12 (84 )
Ian Benny (Anglesea)
2000
Ocean Grove
Anglesea
16.13 (109 ) - 7.12 (54 )
Matthew Payne (Ocean Grove)
2001
Ocean Grove
Drysdale
23.16 (154 ) - 12.8 (80 )
Kane Montgomery (Ocean Grove)
2002
Ocean Grove
Drysdale
12.23 (95 ) - 6.7 (43 )
James Dalton (Ocean Grove)
2003
Ocean Grove
Geelong Amateur
12.9 (81 ) - 10.12 (72 )
Liam Rock (Ocean Grove)
2004
Geelong Amateur
Ocean Grove
18.9 (117 ) - 11.5 (71 )
Haami Williams (Geelong Amateur)
2005
Newcomb
Torquay
15.18 (108 ) - 11.9 (75 )
Luke McLean (Newcomb)
2006
Torquay
Newcomb
15.9 (99 ) - 13.11 (89 )
Andrew Wesley (Torquay)
2007
Newcomb
Ocean Grove
25.15 (165 ) - 17.9 (111 )
Mark Stewart (Newcomb)
2008
Geelong Amateur
Torquay
28.11 (179 ) - 14.19 (103 )
Nathan Reid (Geelong Amateur)
2009
Drysdale
Geelong Amateur
15.18 (108 ) - 13.12 (90 )
Brett Dowie (Drysdale)
2010
Drysdale
Geelong Amateur
13.13 (91 ) - 11.17 (83 )
Mitch Scott (Drysdale)
2011
Queenscliff
Geelong Amateur
17.22 (124 ) - 13.7 (85 )
Daniel Gibbs (Queenscliff)[1]
2012
Queenscliff
Torquay
16.14 (110 ) - 12.8 (80 )
Daniel Gibbs (Queenscliff)
2013
Queenscliff
Drysdale
14.16 (100 ) - 6.11 (47 )
Brad Ridings (Queenscliff)
2014
Geelong Amateur
Ocean Grove
22.16 (148 ) - 8.9 (57 )
Kane Smith (Geelong Amateur)
2015
Geelong Amateur
Torquay
16.16 (112 ) – 11.14 (80 )
Peter Street (Geelong Amateur)
2016
Geelong Amateur
Modewarre
18.16 (124 ) – 11.11 (77 )
Brad King (Geelong Amateur)
2017
Torquay
Geelong Amateur
17.9 (111 ) – 7.18 (60 )
Billy Henderson (Torquay)
2018
Modewarre
Barwon Heads
14.9 (93 ) – 5.16 (46 )
John Meesen (Modewarre)
2019
Barwon Heads
Torquay
13.7 (85 ) – 10.11 (71 )
Zachary Walter (Barwon Heads)[2]
2020
Season cancelled due to ongoing COVID-19 pandemic
Awards [ ]
League Best & Fairest (Les Ash Medal)
2019 John Meesen (Modewarre) & Dom Gleesen (Torquay)
2018 Jackson Bews (Anglesea) & Mat Dyer (Barwon Heads)
2017 James Darke (Torquay)
2016 Josh Finch (Modewarre)
2015 Mitch Day (Geelong Amateur)
2014 James Darke (Torquay)
2013 Josh Finch (Modewarre)
2012 Josh Finch (Modewarre)
2011 Dylan Chaplin-Burch (Queenscliff)
2010 Josh Finch (Modewarre)
2009 Lindsay Smith (Geelong Amateur)
2008 Christian Robertson (Anglesea)
2007 Ricky O’Toole (Newcomb)
2006 James Dalton (Ocean Grove)
2005 Russell Whiteford (Anglesea)
2004 Simon Nelis (Drysdale)
2003 Matthew Primmer (Queenscliff)
2002 Mark Hildebrandt (Barwon Heads)
2001 Mark Trevaskis (Geelong Amateur)
2000 Mathew Payne (Ocean Grove)
1999 Damian Clark (Ocean Grove)
1998 George Arnold (Torquay)
1997 Paul Hudson (Newcomb)
1996 Paul Hudson (Newcomb)
1995 Trevor Tucker (Ocean Grove)
1994 Geoff Taylor (Barwon Heads)
1993 Paul Hudson (Newcomb) & Jamie Dalton (Queenscliff)
1992 Matt Walter (Barwon Heads)
1991 Chris Haddock (Torquay)
1990 Chris Haddock (Torquay)
1989 Chris Taylor (Drysdale)
1988 Dean McNeil (Queenscliff)
1987 Brian O’Keefe (Anglesea)
1986 Mark Browne (Torquay)
1985 Phil Dennis (Portarlington)
1984 Greg Young (Anglesea)
1983 Greg Scott (Drysdale)
1982 David Roe (Portarlington)
1981 John Fagan (Newcomb)
1980 Phil Stringer (Ocean Grove)
1979 David Roe (Portarlington)
1978 Mike Birrell (Queenscliff)
1977 Mike Birrell (Queenscliff)
1976 Robert Warren (Queenscliff)
1975 Dennis Johnson (Barwon Heads)
1974 Geoff Fry (Barwon Heads)
1973 Dennis Johnson (Barwon Heads)
1972 Gary Renfrey (Portarlington)
1971 Stewart Mathieson (Winchelsea)
Leading Goal Kickers
2019 Jordan Erskine (Anglesea) 94
2018 Mitch Phelps (Barwon Heads) 78
2017 Mitch Day (Geelong Amateur) 70
2016 Mitch Day (Geelong Amateur) 87
2015 Mitch Day (Geelong Amateur) 114
2014 Daniel Degois (Queenscliff) 102
2013 Scott Hughes (Torquay) 101
2012 Scott Hughes (Torquay) 106
2011 Jason Tom (Geelong Amateur) 120
2010 Jason Tom (Geelong Amateur) 89
2009 Lucas Murphy (Barwon Heads) 92
2008 Lucas Murphy (Barwon Heads) 102
2007 Sam Clark (Geelong Amateur) 58
2006 Adam Skrobalak (Torquay) 95
2005 Adam Skrobalak (Torquay) 68
2004 Jamie Gladman (Queenscliff) 78
2003 Adam Richardson (Drysdale) 110
2002 Stuart Craven (Drysdale) 63
2001 Jamie Gladman (Queenscliff) 66
2000 Luke Winter (Anglesea) 75
1999 Wayne Tyquin (Torquay) 118
1998 Wayne Tyquin (Torquay) 120
1997 Wayne Tyquin (Torquay) 111
1996 David Masek (Drysdale) 108
1995 Adam Richardson (Ocean Grove) 121
1994 Stephen Smith (Anglesea) 67
1993 Darren Evans (Queenscliff) 63
1992 Greg Mighall (Portarlington) 73
1991 Russell Mitchell (Drysdale) 62
1990 Phil Tagliabue (Leopold) 66
1989 Sean Kennedy (Drysdale) 81
1988 Darrell Bissett (Portarlington) 59
1987 Jim Kelly (Anglesea) 100
1986 Mark Browne (Torquay) 83
1985 Mike Birrell (Queenscliff) 114
1984 Kevin Madden (Torquay) 82
1983 Gary Harriott (Anglesea) 91
1982 Darrell Bissett (Portarlington) 111
1981 Tony Sudale (Newcomb) 77
1980 Gary Harriott (Anglesea) 93
1979 Tony Sudale (Newcomb) 85
1978 Randell Whitten (Drysdale) 110
1977 Randell Whitten (Drysdale) 114
1976 Stephen “Chooka” Piec (Barwon Heads) 68
1975 Ray King (Portarlington) 83
1974 Stephen “Chooka” Piec (Barwon Heads) 57
1973 Stephen “Chooka” Piec (Barwon Heads) 77
1972 Stephen “Chooka” Piec (Barwon Heads) 90
1971 Peter Harrison (Portarlington) 51
Season Ladder and Finals Results [ ]
2000 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Ocean Grove
17
0
1
0
2675
1101
242.96%
68
Elimination
Torquay
12
14
86
Geelong Amateur
8
8
56
Anglesea
13
0
5
0
2203
1312
167.91%
52
Qualifying
Anglesea
13
5
83
Drysdale
9
15
69
Drysdale
13
0
5
0
1988
1275
155.92%
52
1st Semi
Drysdale
10
8
68
Torquay
15
9
99
Geelong Amateur
12
0
6
0
1893
1564
121.04%
48
2nd Semi
Ocean Grove
21
10
136
Anglesea
4
7
31
Torquay
11
0
7
0
2181
1495
145.89%
44
Preliminary
Anglesea
12
18
90
Torquay
12
12
84
Modewarre
9
0
9
0
1609
1544
104.21%
36
Grand
Ocean Grove
16
13
109
Anglesea
7
12
54
Barwon Heads
5
0
13
0
1287
2430
52.96%
20
Newcomb
5
0
13
0
1418
1887
75.15%
20
Queenscliff
5
0
13
0
1467
2134
68.74%
20
Portarlington
0
0
18
0
932
2911
32.02%
0
2001 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Ocean Grove
15
0
3
0
2143
1049
204.29%
60
Elimination
Torquay
10
8
68
Geelong Amateur
6
14
50
Drysdale
15
0
3
0
2060
1059
194.52%
60
Qualifying
Drysdale
15
11
101
Modewarre
11
8
74
Modewarre
15
0
3
0
1379
1270
108.58%
60
1st Semi
Modewarre
11
10
76
Torquay
10
4
64
Torquay
12
0
6
0
1822
1463
124.54%
48
2nd Semi
Drysdale
15
9
99
Ocean Grove
11
12
78
Geelong Amateur
11
0
7
0
1612
1264
127.53%
44
Preliminary
Ocean Grove
18
15
123
Modewarre
7
6
48
Queenscliff
7
0
10
1
1431
1849
77.39%
30
Grand
Ocean Grove
23
16
154
Drysdale
12
8
80
Newcomb
6
0
12
0
1513
1696
89.21%
24
Anglesea
4
0
13
1
1351
1657
81.53%
18
Portarlington
3
0
15
0
1088
2106
51.66%
12
Barwon Heads
1
0
17
0
986
1972
50.00%
4
2002 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Drysdale
18
0
0
0
2280
984
231.71%
72
Elimination
Modewarre
3
17
35
Barwon Heads
14
8
92
Ocean Grove
15
0
3
0
2411
1202
200.58%
60
Qualifying
Ocean Grove
18
16
124
Geelong Amateur
10
8
68
Geelong Amateur
11
0
7
0
1712
1431
119.64%
44
1st Semi
Geelong Amateur
15
12
102
Barwon Heads
6
6
42
Modewarre
10
0
8
0
1338
1495
89.50%
40
2nd Semi
Drysdale
23
8
146
Ocean Grove
13
6
84
Barwon Heads
9
0
9
0
1472
1333
110.43%
36
Preliminary
Ocean Grove
14
20
104
Geelong Amateur
6
8
44
Queenscliff
8
0
10
0
1596
1531
104.25%
32
Grand
Ocean Grove
12
23
95
Drysdale
6
7
43
Torquay
8
0
10
0
1534
1752
87.56%
32
Newcomb
4
0
14
0
1266
2003
63.21%
16
Portarlington
4
0
14
0
932
1903
48.98%
16
Anglesea
3
0
15
0
1130
2037
55.47%
12
2003 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Geelong Amateur
18
0
0
0
2770
853
324.74%
72
Elimination
Torquay
7
20
62
Anglesea
8
7
55
Drysdale
16
0
2
0
2593
985
263.25%
64
Qualifying
Drysdale
9
6
60
Ocean Grove
13
17
95
Ocean Grove
12
0
6
0
2331
1322
176.32%
48
1st Semi
Torquay
10
15
75
Drysdale
6
11
47
Torquay
11
0
7
0
2137
1320
161.89%
44
2nd Semi
Geelong Amateur
12
13
85
Ocean Grove
7
12
54
Anglesea
10
0
8
0
1950
1961
99.44%
40
Preliminary
Ocean Grove
21
15
141
Torquay
8
8
56
Queenscliff
9
0
9
0
1554
1810
85.86%
36
Grand
Ocean Grove
12
9
81
Geelong Amateur
10
12
72
Barwon Heads
8
0
10
0
1698
1598
106.26%
32
Newcomb
4
0
14
0
1262
2139
59.00%
16
Modewarre
2
0
16
0
1156
2399
48.19%
8
Portarlington
0
0
18
0
617
3681
16.76%
0
2004 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Geelong Amateur
17
0
0
1
2642
859
307.57%
70
Elimination
Ocean Grove
10
13
73
Queenscliff
9
7
61
Drysdale
14
0
4
0
2203
1262
174.56%
56
Qualifying
Drysdale
1
11
17
Barwon Heads
6
9
45
Barwon Heads
11
0
6
1
1547
1828
84.63%
46
1st Semi
Ocean Grove
19
11
125
Drysdale
10
13
73
Ocean Grove
10
0
8
0
2092
1579
132.49%
40
2nd Semi
Geelong Amateur
33
12
210
Barwon Heads
9
3
57
Queenscliff
9
0
9
0
1799
1376
130.74%
36
Preliminary
Ocean Grove
23
19
157
Barwon Heads
9
9
63
Newcomb
9
0
9
0
1823
1534
118.84%
36
Grand
Geelong Amateur
18
9
117
Ocean Grove
11
5
71
Torquay
9
0
9
0
1688
1661
101.63%
36
Anglesea
7
0
11
0
1765
1787
98.77%
28
Modewarre
3
0
15
0
1009
1986
50.81%
12
Portarlington
0
0
18
0
609
3305
18.43%
0
2005 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Newcomb
15
0
3
0
2465
1187
207.67%
60
Elimination
Anglesea
19
10
124
Drysdale
9
8
62
Geelong Amateur
14
0
4
0
2202
1272
173.11%
56
Qualifying
Geelong Amateur
13
18
96
Torquay
9
8
62
Torquay
12
0
6
0
1915
1698
112.78%
48
1st Semi
Torquay
13
5
83
Anglesea
10
10
70
Drysdale
12
0
6
0
1749
1733
100.92%
48
2nd Semi
Newcomb
16
16
112
Geelong Amateur
11
9
75
Anglesea
11
0
7
0
1828
1458
125.38%
44
Preliminary
Torquay
17
15
117
Geelong Amateur
14
10
94
Queenscliff
11
0
7
0
1652
1534
107.69%
44
Grand
Newcomb
15
18
108
Torquay
11
9
75
Modewarre
7
0
11
0
1373
1808
75.94%
28
Ocean Grove
3
0
15
0
1485
2089
71.09%
12
Barwon Heads
3
0
15
0
1332
1944
68.52%
12
Portarlington
2
0
16
0
1195
2473
48.32%
8
2006 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Newcomb
14
0
4
0
2266
1575
143.87%
56
Elimination
Ocean Grove
12
10
82
Torquay
13
7
85
Geelong Amateur
13
0
5
0
2270
1450
156.55%
52
Qualifying
Geelong Amateur
16
18
114
Barwon Heads
13
10
88
Barwon Heads
12
0
6
0
1994
1504
132.58%
48
1st Semi
Torquay
20
23
143
Barwon Heads
7
14
56
Ocean Grove
12
0
6
0
2138
1658
128.95%
48
2nd Semi
Newcomb
22
11
143
Geelong Amateur
17
9
111
Torquay
12
0
6
0
2080
1805
115.24%
48
Preliminary
Torquay
24
16
160
Geelong Amateur
16
13
109
Modewarre
8
0
9
1
1810
1656
109.30%
34
Grand
Newcomb
13
11
89
Torquay
1
9
15
Drysdale
8
0
9
1
1970
1907
103.30%
34
Anglesea
6
0
12
0
1779
2012
88.42%
24
Queenscliff
3
0
15
0
1365
2474
55.17%
12
Portarlington
1
0
17
0
1089
2720
40.04%
4
2007 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Drysdale
14
0
1
1
1824
1279
142.61%
58
Elimination
Geelong Amateur
16
9
105
Torquay
15
11
101
Newcomb
14
0
2
0
1632
1114
146.50%
56
Qualifying
Newcomb
17
7
109
Ocean Grove
7
13
55
Ocean Grove
10
0
6
0
1464
1141
128.31%
40
1st Semi
Ocean Grove
12
15
87
Geelong Amateur
12
9
81
Torquay
9
0
5
2
1381
1299
106.31%
40
2nd Semi
Newcomb
31
15
201
Drysdale
10
10
70
Geelong Amateur
9
0
6
1
1296
1217
106.49%
38
Preliminary
Drysdale
10
14
74
Ocean Grove
11
13
79
Anglesea
6
0
10
0
1143
1366
83.67%
24
Grand
Newcomb
25
15
165
Ocean Grove
17
9
111
Portarlington
5
0
11
0
1025
1497
68.47%
20
Modewarre
4
0
12
0
1215
1312
92.61%
16
Barwon Heads
4
0
12
0
1186
1553
76.37%
16
Queenscliff
3
0
13
0
1246
1634
76.25%
12
2008 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Geelong Amateur
17
0
1
0
2584
1177
219.54%
68
Elimination
Drysdale
16
9
105
Anglesea
13
17
95
Ocean Grove
11
0
6
1
2145
1449
148.03%
46
Qualifying
Torquay
15
7
97
Ocean Grove
13
15
93
Torquay
11
0
7
0
1991
1620
122.90%
44
1st Semi
Ocean Grove
25
14
164
Drysdale
15
16
106
Drysdale
11
0
7
0
1775
1795
98.89%
44
2nd Semi
Torquay
13
10
88
Geelong Amateur
11
13
79
Anglesea
10
0
7
1
2074
1629
127.32%
42
Preliminary
Geelong Amateur
14
13
97
Ocean Grove
11
9
75
Barwon Heads
10
0
8
0
1972
1505
131.03%
40
Grand
Geelong Amateur
28
11
179
Torquay
14
17
101
Portarlington
6
0
11
1
1502
1969
76.28%
26
Modewarre
6
0
11
1
1367
1803
75.82%
26
Queenscliff
6
0
12
0
1604
1869
85.82%
24
Newcomb
0
0
18
0
1075
3273
32.84%
0
2009 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Geelong Amateur
16
0
2
0
2445
1156
211.51%
64
Elimination
Queenscliff
17
20
122
Ocean Grove
13
13
91
Drysdale
14
0
4
0
2365
1682
140.61%
56
Qualifying
Torquay
14
17
101
Drysdale
13
17
95
Torquay
13
0
5
0
2340
1421
164.67%
52
1st Semi
Drysdale
14
17
101
Queenscliff
8
8
56
Queenscliff
12
0
6
0
2010
1424
141.15%
48
2nd Semi
Geelong Amateur
16
16
112
Drysdale
10
9
69
Ocean Grove
11
0
6
1
2286
1709
133.76%
46
Preliminary
Drysdale
17
10
112
Torquay
13
19
97
Barwon Heads
8
0
9
1
1928
1712
112.62%
34
Grand
Drysdale
15
18
108
Geelong Amateur
13
12
90
Modewarre
6
0
12
0
1649
1645
100.24%
24
Anglesea
5
0
13
0
1808
1915
94.41%
20
Portarlington
4
0
14
0
1394
1932
72.15%
16
Newcomb
0
0
18
0
429
4058
10.57%
0
2010 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Drysdale
15
0
3
0
2145
1249
171.74%
60
Elimination
Anglesea
15
14
104
Torquay
12
13
85
Geelong Amateur
14
0
4
0
2092
1160
180.34%
56
Qualifying
Geelong Amateur
19
11
125
Queenscliff
7
9
51
Queenscliff
14
0
4
0
2140
1215
176.13%
56
1st Semi
Queenscliff
16
17
113
Anglesea
14
9
93
Torquay
12
0
6
0
1801
1454
123.87%
48
2nd Semi
Geelong Amateur
18
13
121
Drysdale
11
7
73
Anglesea
11
0
7
0
1598
1669
95.75%
44
Preliminary
Drysdale
10
24
84
Queenscliff
6
14
50
Ocean Grove
10
0
8
0
1691
1435
117.84%
40
Grand
Drysdale
13
13
91
Geelong Amateur
11
17
83
Barwon Heads
7
0
11
0
1670
1823
91.61%
28
Modewarre
4
0
14
0
1224
1608
76.12%
16
Portarlington
3
0
15
0
1011
2190
46.16%
12
Newcomb
0
0
18
0
927
2496
37.14%
0
2011 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Geelong Amateur
15
0
2
1
2263
1355
167.01%
62
Elimination
Anglesea
12
9
81
Torquay
8
9
57
Ocean Grove
15
0
3
0
2312
1353
170.88%
60
Qualifying
Queenscliff
23
14
152
Ocean Grove
12
11
83
Queenscliff
14
0
3
1
2237
1228
182.17%
58
1st Semi
Anglesea
19
8
122
Ocean Grove
14
12
96
Anglesea
13
0
5
0
2132
1195
178.41%
52
2nd Semi
Geelong Amateur
18
19
127
Queenscliff
12
10
82
Torquay
9
0
9
0
1672
1542
108.43%
36
Preliminary
Queenscliff
17
16
118
Ocean Grove
10
14
74
Drysdale
9
0
9
0
1723
1716
100.41%
36
Grand
Queenscliff
17
22
124
Geelong Amateur
13
7
85
Barwon Heads
7
0
11
0
1511
1862
81.15%
28
Modewarre
4
0
13
1
1326
1686
78.65%
18
Newcomb
2
0
15
1
973
2272
42.83%
10
Portarlington
0
0
18
0
905
2845
31.81%
0
2012 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Queenscliff
17
0
1
0
2175
1090
199.54%
68
Elimination
Modewarre
17
13
115
Drysdale
16
8
104
Torquay
14
0
4
0
2219
1304
170.17%
56
Qualifying
Torquay
18
10
118
Ocean Grove
14
7
91
Ocean Grove
14
0
4
0
1890
1359
139.07%
56
1st Semi
Modewarre
15
15
105
Ocean Grove
13
10
88
Drysdale
12
0
6
0
1933
1433
134.89%
48
2nd Semi
Queenscliff
12
16
88
Torquay
11
11
77
Modewarre
10
0
8
0
1747
1255
139.20%
40
Preliminary
Torquay
10
17
77
Modewarre
7
13
55
Geelong Amateur
9
0
9
0
1838
1515
121.32%
36
Grand
Queenscliff
16
14
110
Torquay
12
8
80
Barwon Heads
6
0
12
0
1923
1963
97.96%
24
Anglesea
6
0
12
0
1878
1963
95.67%
24
Portarlington
1
0
17
0
957
2811
34.04%
4
Newcomb
1
0
17
0
791
2658
29.76%
4
2013 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Queenscliff
18
0
0
0
2126
1114
190.84%
72
Elimination
Ocean Grove
14
13
97
Torquay
13
16
94
Geelong Amateur
15
0
3
0
2185
969
225.49%
60
Qualifying
Drysdale
14
14
98
Geelong Amateur
13
14
92
Drysdale
13
0
5
0
1888
1334
141.53%
52
1st Semi
Geelong Amateur
13
19
97
Ocean Grove
8
13
61
Torquay
12
0
5
1
2082
1232
168.99%
50
2nd Semi
Drysdale
10
13
73
Queenscliff
9
12
66
Ocean Grove
10
0
8
0
2021
1603
126.08%
40
Preliminary
Queenscliff
12
14
86
Geelong Amateur
6
15
51
Barwon Heads
8
0
9
1
2003
1586
126.29%
34
Grand
Queenscliff
14
16
100
Drysdale
6
11
47
Modewarre
6
0
12
0
1547
1639
94.39%
24
Anglesea
4
0
14
0
1301
2116
61.48%
16
Newcomb
3
0
15
0
987
2354
41.93%
12
Portarlington
0
0
18
0
709
2902
24.43%
0
2014 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Geelong Amateur
16
0
2
0
2474
1024
241.60%
64
Elimination
Queenscliff
13
18
96
Barwon Heads
8
13
61
Torquay
14
0
4
0
2204
1141
193.16%
56
Qualifying
Ocean Grove
14
11
95
Torquay
11
15
81
Ocean Grove
13
0
5
0
2103
1386
151.73%
52
1st Semi
Torquay
19
10
124
Queenscliff
11
13
79
Queenscliff
12
0
6
0
1878
1254
149.76%
48
2nd Semi
Geelong Amateur
23
18
156
Ocean Grove
6
9
45
Barwon Heads
11
0
7
0
1896
1515
125.15%
44
Preliminary
Ocean Grove
14
5
89
Torquay
12
12
84
Drysdale
10
0
8
0
1849
1192
155.12%
40
Grand
Geelong Amateur
22
16
148
Ocean Grove
8
9
57
Modewarre
6
0
12
0
1599
1664
96.09%
24
Anglesea
5
0
13
0
1439
1656
86.90%
20
Portarlington
3
0
15
0
1170
2064
56.69%
12
Newcomb
0
0
18
0
412
4128
9.98%
0
2015 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Torquay
17
0
1
0
2195
913
240.42%
68
Elimination
Ocean Grove
9
7
61
Anglesea
8
9
57
Geelong Amateur
16
0
2
0
2692
1056
254.92%
64
Qualifying
Geelong Amateur
11
14
80
Barwon Heads
9
15
69
Barwon Heads
13
0
5
0
2038
1190
171.26%
52
1st Semi
Barwon Heads
10
8
68
Ocean Grove
4
16
40
Ocean Grove
11
0
7
0
1944
1414
137.48%
44
2nd Semi
Geelong Amateur
11
18
84
Torquay
10
13
73
Anglesea
8
0
10
0
1703
1534
111.02%
32
Preliminary
Torquay
16
10
106
Barwon Heads
10
8
68
Modewarre
8
0
10
0
1419
1537
92.32%
32
Grand
Geelong Amateur
16
16
112
Torquay
11
14
80
Queenscliff
7
0
11
0
1671
1504
111.10%
28
Drysdale
5
0
13
0
1415
1596
88.66%
20
Portarlington
5
0
13
0
1406
1886
74.55%
20
Newcomb
0
0
18
0
296
4149
7.13%
0
2016 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Geelong Amateur
15
0
3
0
2284
1133
201.59%
60
Elimination
Modewarre
17
15
117
Torquay
12
10
82
Queenscliff
14
0
4
0
2023
1222
165.55%
56
Qualifying
Queenscliff
13
5
83
Anglesea
10
9
69
Modewarre
13
0
5
0
1623
1385
117.18%
52
1st Semi
Modewarre
17
17
119
Anglesea
8
11
59
Anglesea
12
0
6
0
1553
1328
116.94%
48
2nd Semi
Geelong Amateur
24
33
177
Queenscliff
11
5
71
Torquay
10
0
8
0
1649
1173
140.58%
40
Preliminary
Modewarre
16
12
108
Queenscliff
12
12
84
Ocean Grove
8
0
10
0
1472
1439
102.29%
32
Grand
Geelong Amateur
18
16
124
Modewarre
11
11
77
Barwon Heads
8
0
10
0
1513
1508
100.33%
32
Drysdale
7
0
11
0
1231
1571
78.36%
28
Portarlington
3
0
15
0
1345
2039
65.96%
12
Newcomb
0
0
18
0
750
2645
28.36%
0
2017 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Torquay
16
0
2
0
1996
1078
185.16%
64
Elimination
Modewarre
17
11
113
Ocean Grove
9
12
66
Geelong Amateur
15
0
3
0
1998
957
208.78%
60
Qualifying
Geelong Amateur
11
17
83
Barwon Heads
10
11
71
Barwon Heads
14
0
4
0
1837
1044
175.96%
56
1st Semi
Barwon Heads
13
18
96
Modewarre
5
6
36
Modewarre
11
0
7
0
1579
1304
121.09%
44
2nd Semi
Geelong Amateur
12
5
77
Torquay
7
13
55
Ocean Grove
10
0
8
0
1580
1536
102.86%
40
Preliminary
Torquay
17
12
114
Barwon Heads
11
17
83
Queenscliff
8
0
9
1
1528
1513
100.99%
34
Grand
Torquay
17
9
111
Geelong Amateur
7
18
60
Anglesea
8
0
10
0
1495
1702
87.84%
32
Drysdale
5
0
13
0
1405
1592
88.25%
20
Newcomb
1
0
16
1
957
2498
38.31%
6
Portarlington
1
0
17
0
1017
2168
46.91%
4
2018 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Barwon Heads
16
0
2
0
2145
971
220.91%
64
Elimination
Geelong Amateur
13
10
88
Queenscliff
7
10
52
Anglesea
12
0
6
0
1767
1328
133.06%
48
Qualifying
Modewarre
13
9
87
Anglesea
9
8
62
Modewarre
11
0
7
0
1687
1090
154.77%
44
1st Semi
Anglesea
12
15
87
Geelong Amateur
10
10
70
Geelong Amateur
11
0
7
0
1537
1185
129.70%
44
2nd Semi
Barwon Heads
18
4
112
Modewarre
7
7
49
Queenscliff
11
0
7
0
1481
1425
103.93%
44
Preliminary
Modewarre
15
13
103
Anglesea
9
11
65
Ocean Grove
10
0
8
0
1391
1236
112.54%
40
Grand
Modewarre
14
9
93
Barwon Heads
5
16
46
Torquay
9
0
9
0
1466
1476
99.32%
36
Drysdale
5
0
13
0
1124
1618
69.47%
20
Portarlington
3
0
15
0
923
2112
43.70%
12
Newcomb
2
0
16
0
1114
2194
50.77%
8
2019 Ladder [ ]
Bellarine FL
Wins
Byes
Losses
Draws
For
Against
%
Pts
Final
Team
G
B
Pts
Team
G
B
Pts
Geelong Amateur
13
0
4
1
1522
1240
122.74%
54
Elimination
Anglesea
11
8
74
Modewarre
8
11
59
Barwon Heads
13
0
5
0
1745
1040
167.78%
52
Qualifying
Barwon Heads
10
17
77
Torquay
6
6
42
Torquay
13
0
5
0
1724
1086
158.75%
52
1st Semi
Torquay
13
7
85
Anglesea
5
12
42
Modewarre
13
0
5
0
1797
1167
153.98%
52
2nd Semi
Barwon Heads
23
10
148
Geelong Amateur
9
5
59
Anglesea
12
0
5
1
1643
1214
135.34%
50
Preliminary
Torquay
12
20
92
Geelong Amateur
13
7
85
Drysdale
11
0
7
0
1614
1275
126.59%
44
Grand
Barwon Heads
13
7
85
Torquay
10
11
71
Newcomb
6
0
12
0
1123
1609
69.79%
24
Queenscliff
4
0
14
0
1229
1618
75.96%
16
Ocean Grove
4
0
14
0
1149
1683
68.27%
16
Portarlington
0
0
18
0
653
2267
28.80%
0
Reserves [ ]
Grand Final results
1971
Torquay
Winchelsea
12.9-81 – 8.6-54
1972
Winchelsea
Queenscliff
13.7-85 – 11.17-83
1973
Ocean Grove
Queenscliff
9.7-61 – 7.13-53
1974
Ocean Grove
Queenscliff
8.10-58 – 4.6-30
1975
Drysdale
Queenscliff
13.10-88 – 8.11-59
1976
Queenscliff
Drysdale
13.14-92 – 6.11-47
1977
Portarlington
TBC
7.18-60 – 6.9-45
1978
Ocean Grove
Leopold
7.7-49 – 5.10-40
1979
Ocean Grove
Leopold
18.13-121 – 12.15-87
1980
Newcomb
Leopold
10.6-66 – 7.13-55
1981
Torquay
Portarlington
15.9-99 – 12.7-79
1982
Leopold
Torquay
8.10-58 – 5.7-37
1983
Torquay
Newcomb
11.9-75 – 6.6-42
1984
Ocean Grove
Torquay
14.10-94 – 7.10-52
1985
Drysdale
Leopold
12.9-81 – 2.6-18
1986
Drysdale
Torquay
13.8-86 – 9.9-63
1987
Barwon Heads
Queenscliff
16.5-101 – 11.9-75
1988
Leopold
Ocean Grove
8.8-56 – 6.10-46
1989
Ocean Grove
Drysdale
9.13-67 – 7.9-51
1990
Queenscliff
Ocean Grove
15.4-94 – 12.7-79
1991
Ocean Grove
Drysdale
12.10-82 – 8.6-54
1992
Portarlington
Drysdale
11.10-76 – 6.3-39
1993
Barwon Heads
Ocean Grove
11.10-76 – 10.14-74
1994
Ocean Grove
Newcomb
15.10-100 – 11.8-74
1995
Ocean Grove
Torquay
25.10-160 – 11.8-74
1996
Ocean Grove
Anglesea
8.10-58 – 8.7-55
1997
Anglesea
Ocean Grove
5.5-35 – 4.2-26
1998
Torquay
Ocean Grove
8.5-53 – 3.5-23
1999
Anglesea
Torquay
17.12-114 – 8.2-50
2000
Anglesea
Drysdale
15.6-96 – 8.6-54
2001
Drysdale
Ocean Grove
12.6-78 – 9.10-64
2002
Drysdale
Geelong Amateur
13.14-92 – 8.4-52
2003
Ocean Grove
Torquay
8.4-52 – 5.7-37
2004
Geelong Amateur
Ocean Grove
11.6-72 – 10.11-71
2005
Torquay
Drysdale
11.12-78 – 6.6-42
2006
Ocean Grove
Torquay
7.13-55 – 7.9-51
2007
Ocean Grove
Anglesea
12.14-86 – 8.11-59
2008
Geelong Amateur
Torquay
10.9-69 – 9.12-66
2009
Ocean Grove
Barwon Heads
9.9-63 — 6.11-47
2010
Geelong Amateur
Torquay
13.9-87 — 12.8-80
2011
Modewarre
Torquay
14.12-96 — 5.11-41
2012
Ocean Grove
Torquay
16.10-106 — 9.11-65
2013
Geelong Amateur
Torquay
12.7-79 — 8.12-60
2014
Torquay
Geelong Amateur
9.16-70 — 9.11-65
2015
Torquay
Geelong Amateur
10.12-72 — 6.5-41
2016
Torquay
Drysdale
15.4-94 — 10.9-69
2017
Geelong Amateur
Modewarre
13.9-87 — 6.2-38
2018
Torquay
Modewarre
10.5-65 — 10.4-64
2019
Modewarre
Torquay
6.13-49 — 7.3-45
2020
Season cancelled
Notes [ ]
References [ ]
Book [ ]
Cat Country - History of Football In The Geelong Region - John Stoward - ISBN 9780957751583
External links [ ]
show Representative side Governing bodies Professional clubs Statewide leagues Metropolitan leagues Regional leagues (major) Regional leagues (district) Women's leagues Defunct leagues Principal venues Other articles