Chile at the 2019 Parapan American Games
Chile at the 2019 Parapan American Games | |
---|---|
IPC code | CHI |
NPC | Chilean Paralympic Committee |
Website | www |
in Lima, Peru August 23, 2019 – September 1, 2019 | |
Flag bearer | Alberto Abarza[1] |
Medals Ranked 8th |
|
Parapan American Games appearances | |
Chile competed at the 2019 Parapan American Games held from August 23 to September 1, 2019, in Lima, Peru. In total athletes representing Chile won 10 gold medals, 12 silver medals and 11 bronze medals and the country finished in 8th place in the medal table.[2]
Competitors[]
The following is the list of number of competitors (per gender) participating at the games per sport/discipline.[3]
Sport | Women | Men | Total |
---|---|---|---|
Boccia | 1 | 4 | 5 |
Athletics | 6 | 5 | 11 |
Badminton | 1 | 3 | 4 |
Cycling | 2 | 6 | 8 |
Powerlifting | 4 | 7 | 11 |
Swimming | 5 | 4 | 9 |
Table Tennis | 2 | 9 | 11 |
Wheelchair Basketball | 11 | - | 11 |
Wheelchair Rugby | 1 | 11 | 12 |
Wheelchair Tennis | 2 | 3 | 5 |
Total | 35 | 52 | 87 |
Medalists[]
|
|
|
Athletics[]
Eleven athletes represented the Chile at the 2019 Parapan American Games.
- Men's track
Athlete | Event | Heats | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
1500m T20 | N/A | 4:18.23 | 5 | |||
1500m T46 | N/A | 4:12.35 | ||||
N/A | 4:18.09 | 4 |
- Men's field
Athlete | Event | Final | ||
---|---|---|---|---|
Result | Points | Rank | ||
Shot Put F53/54 | 7.66 | 659 | 5 | |
Javelin Throw F54 | 17.80 | - | 4 | |
Shot Put F53/54 | 8.04 | 727 | 4 | |
Javelin Throw F54 | 17.02 | - | 5 |
- Women's track
Athlete | Event | Heats | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
400m T20 | N/A | 1:02.98 | 5 | |||
Amanda Cerna | 100m T47 | 13.54 | 6 | 13.23 | 4 | |
200m T47 | 27.33 | 6 | 27.10 | 4 | ||
400m T47 | 1:03.75 | 3 | 1:00.07 | |||
100m T47 | 14.35 | 11 | Did not advance | |||
200m T47 | 28.80 | 10 | Did not advance | |||
400m T47 | 1:05.35 | 6 | 1:05.76 | 7 | ||
100m T47 | 14.75 | 12 | Did not advance | |||
200m T47 | 30.94 | 11 | Did not advance | |||
400m T47 | - | DQ | Did not advance | |||
1500m T11 | N/A | 5:11.20 |
- Women's field
Athlete | Event | Final | ||
---|---|---|---|---|
Result | Points | Rank | ||
Francisca Mardones | Shot Put F53/54/55 | 7.67 | 973 | |
Discus Throw F55 | 18.45 | - | 6 | |
Javelin Throw F54 | 13.75 | - |
Badminton[]
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Singles SS6 | Krajewski (USA) L 0-2 |
(CAN) L 0-2 |
3 | Did not advance | 6 | ||
Doubles WH1-WH2 | Conceiao / Godoy (BRA) L 0-2 |
/ (MEX) W 2-0 |
2 Q | Cano / Soares (BRA) L 0-2 |
Did not advance | 4 |
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Singles WH2 | Souza (BRA) L 0-2 |
Chokyu (CAN) L 0-2 |
3 | Did not advance | 5 |
Boccia[]
Chile secured five quotas in boccia.
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opponent | Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Individual BC1 | (MEX) | DNS | 3 | Did not advance | ||||
(BRA) | DNS | |||||||
Individual BC2 | Santos (BRA) | L 4-7 | 3 | Did not advance | ||||
Delgado () | L 2-3 | |||||||
(ARG) | L 4-9 | 3 | Did not advance | |||||
(MEX) | L 0-10 | |||||||
(ESA) | L 0-7 | 3 | Did not advance | |||||
(BRA) | L 3-4 | |||||||
Individual BC3 | (BRA) | L 0-10 | 3 | Did not advance | ||||
(USA) | L 1-5 |
Cycling[]
Road[]
- Men
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Time Trial C1-5 | 52:14.762 | 31 | |
Road Race C1-3 | 2:10:15 | 12 | |
Time Trial C1-5 | 54:17.470 | 32 | |
Road Race C1-3 | - | 14 | |
Sebastián Morales | Time Trial H1-5 | 37:51.481 | 9 |
Road Race H3-5 | 2:19:18 | 8 | |
Time Trial H1-5 | 48:19.993 | 14 | |
Road Race H3-5 | - | 11 |
- Women
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Time Trial C1-5 | 38:55.645 | 9 | |
Road Race C4-5 | DNF |
Track[]
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time |
Rank | ||
Time Trial C1-5 | N/A | 1:19.783 | 17 | ||
Individual Pursuit C1-3 | 4:23.096 | 6 | Did not advance | ||
Time Trial C1-5 | N/A | 1:25.269 | 20 | ||
Individual Pursuit C1-3 | 4:54.044 | 10 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time |
Rank | ||
Time Trial C1-5 | N/A | 45.337 | 8 | ||
Individual Pursuit C4-5 | 4:53.183 | 6 | Did not advance |
Swimming[]
- Men
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
100m Freestyle S3 | N/A | 3:03.64 | 6 | ||
200m Freestyle S3 | N/A | 6:43.72 | 5 | ||
50m Freestyle S3 | N/A | 1:26.41 | 7 | ||
50m Backstroke S4 (S3) | N/A | - | - | ||
Eduardo Muñoz | 50m Freestyle S12 | 29.29 | 8 Q | 29.29 | 8 |
100m Freestyle S12 | N/A | 1:05.47 | 4 | ||
100m Breaststroke SB12 | N/A | 1:24.82 | 5 | ||
Alberto Abarza | 200m Freestyle S2 (S1-S2) | N/A | 4:10.06 | ||
50m Backstroke S2 (S1) | 58.22 | 1 Q | 58.25 | ||
100m Backstroke S2 (S1) | N/A | 2:05.12 | |||
50m Freestyle S2 (S1) | 1:00.32 | 1 Q | 59.10 | ||
100m Freestyle S2 (S1) | N/A | 2:08.28 | |||
100m Breaststroke SB8 | N/A | 1:13.14 | |||
200m Individual Medley SM8 | N/A | 2:40.30 | |||
50m Freestyle S8 | N/A | 29.96 |
- Women
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
100m Freestyle S10 | 1:07.47 | 3 Q | 1:06.81 | 5 | |
50m Freestyle S10 | 30.18 | 3 Q | 30.34 | 4 | |
100m Breaststroke SB9 | N/A | 1:30.66 | 4 | ||
100m Freestyle S10 | 1:11.91 | 9 | Did not advance | ||
50m Freestyle S10 | 32.46 | 7 Q | 32.87 | 8 | |
100m Backstroke S10 | N/A | 1:17.82 | 6 | ||
100m Backstroke S8 | N/A | 1:24.60 | |||
400m Freestyle S8 (S7) | N/A | 5:57.11 | 4 | ||
100m Freestyle S8 | N/A | 1:18.92 | 4 | ||
100m Butterfly S9 | N/A | 1:17.43 | 5 | ||
50m Freestyle S9 | N/A | 32.17 | 5 | ||
100m Freestyle S9 | 1:11.24 | 5 Q | 1:10.57 | 5 | |
Mailyn González | 50m Freestyle S9 | N/A | 33.91 | 7 | |
100m Freestyle S9 | 1:15.88 | 8 Q | 1:15.89 | 8 |
Powerlifting[]
- Men
Athlete | Event | Total lifted | Rank |
---|---|---|---|
Javier Jiménez | 54 kg | 123 | 5 |
Juan Garrido Acevedo | 59 kg | 185 | |
65 kg | 176 | ||
72 kg | 143 | 7 | |
Sebastián Castro | 80 kg | 137 | 6 |
137 | 7 | ||
88 kg and 97 kg combined | 151.02 | 5 |
- Women
Athlete | Event | Total lifted | Rank |
---|---|---|---|
55 kg | 105 | ||
61 kg and 67 kg combined | 61.65 | ||
73 kg | 109 | ||
79 kg and 86 kg combined | 91.85 |
Table tennis[]
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Men's singles C1 | (ARG) L 0-3 |
(BRA) L 0-3 |
() L 0-3 |
4 | Did not advance | ||||
Luis Flores | Men's singles C2 | Rojas () W 3-0 |
(BRA) W 3-0 |
N/A | 1 Q | (USA) W 3-0 |
Costa (BRA) W 3-2 |
Reyes (MEX) L 2-3 |
|
Cristian González | Men's singles C4 | (ESA) W 3-0 |
(BRA) W 3-1 |
N/A | 1 Q | N/A | (BRA) W 3-2 |
(BRA) W 3-0 |
|
Maximiliano Rodríguez | Schneider (USA) W 3-0 |
(BRA) W 3-0 |
(COL) W 3-0 |
1 Q | (BRA) W 3-2 |
(BRA) L 2-3 |
Did not advance | ||
Men's singles C6 | Torres (CHI) L 1-3 |
(CRC) W 3-0 |
N/A | 2 Q | N/A | Seidenfeld (USA) L 1-3 |
Did not advance | ||
Ignacio Torres | (CHI) W 3-1 |
(CRC) W 3-0 |
N/A | 1 Q | N/A | (CHI) L 1-3 |
Did not advance | ||
(BRA) W 3-0 |
Seidenfeld (USA) L 2-3 |
(PER) W 3-0 |
2 Q | N/A | Torres (CHI) W 3-1 |
Seidenfeld (USA) W 3-0 |
|||
Men's singles C10 | (BRA) W 3-0 |
(ARG) W 3-0 |
N/A | 2 Q | (BRA) L 0-3 |
Did not advance | 5 | ||
Rivera (PUR) W 3-0 |
(COL) W 3-2 |
(GUY) W 3-0 |
1 Q | (BRA) W 3-0 |
(BRA) L 0-3 |
Did not advance | |||
Luis Flores |
Men's team C1-2 | Brazil (BRA) L 1-2 |
(CUB) W 2-0 |
N/A | 2 Q' | N/A | Argentina (ARG) W 2-0 |
Brazil (BRA) L 1-2 |
|
Cristian González Maximiliano Rodríguez |
Men's team C3-5 | Peru (PER) W 2-0 |
United States (USA) W 2-1 |
Guatemala (GUA) W 2-0 |
1 Q | Mexico (MEX) W 2-0 |
(VEN) W 1-1 |
Brazil (BRA) W 2-0 |
|
Men's team C6-8 | (ECU) W 2-0 |
Canada (CAN) W 3-0 |
N/A | 1 Q | N/A | United States (USA) L 0-2 |
Did not advance | ||
Men's team C9-10 | Brazil (BRA) L 0-2 |
Puerto Rico (PUR) W 2-0 |
N/A | 2 Q | N/A | United States (USA) W 2-0 |
Brazil (BRA) L 0-1 |
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Tamara Leonelli | Women's singles C5 | (BRA) W 3-0 |
(ARG) W 3-2 |
(COL) W 3-0 |
N/A | ||||
Women's singles C8-10 | Rauen (BRA) L 0-3 |
() W 3-0 |
N/A | 2 Q | N/A | (BRA) L 1-3 |
Did not advance |
Wheelchair basketball[]
Team | Event | Group Stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Women's tournament | United States (USA) L 10-92 |
Brazil (BRA) L 14-71 |
Peru (PER) W 33-28 |
3 | Did not advance | 8 |
Wheelchair rugby[]
Team roster[]
The mixed team was composed of 11 male athletes and one female athlete.[4]
- Victor Bocaz
- Jeny Barraza
- Jonathan Flores
- Jonatan Alarcón
- Christian Madariaga
- Alexis Barraza
- Piero Arévalo
- Cristopher Flores
- Juan Rodríguez
- Diego Romero (captain)
- Ricardo Díaz
- Francisco Cayulef
- Pablo Benavides (coach)
- Sebastián Caballero (assistant coach)
Results[]
Round robin | 5/6 Playoff | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score | |
United States L 16-60 |
Colombia L 26-62 |
Argentina L 47-56 |
Canada L 34-70 |
Brazil L 13-76 |
6 | Argentina L38-52 |
6 |
Wheelchair tennis[]
Athlete | Event | First round | Second round | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Men's singles | N/A | (PER) W 6–1, 6-1 |
(USA) L 3–6, 3-6 |
Did not advance | 5 | ||
Diego Pérez | Perez (ESA) W 6–2, 6-1 |
N/A | Rodrigues (BRA) L 0–6, 1-6 |
Did not advance | 5 | ||
Diego Pérez |
Men's doubles | N/A | N/A | / Sanchez (COL) W 4–6, 6-0 |
Fernandez / (ARG) L 1–6, 0-6 |
/ Rodrigues (BRA) W 3–6, 3-6 |
|
Quad singles | N/A | N/A | Shaw (CAN) L 1–6, 1-6 |
Did not advance | 5 | ||
Women's singles | (PER) L 4–6, 3-6 |
N/A | Did not advance | 9 | |||
N/A | N/A | (BRA) W 7–6, 6-3 |
Kaiser (USA) W 6–2, 3–6, 6-3 |
Bernal (COL) L 2–6, 2-6 |
|||
Women's doubles | N/A | N/A | / Moreno (ARG) L 4–6, 3-6 |
Did not advance | 5 |
References[]
- ^ "Imparable: Alberto Abarza gana su segunda medalla de oro en los Parapanamericanos". Pagina7 (in Spanish). 28 August 2019. Retrieved 30 August 2021.
- ^ "Medal Standings". www.lima2019.pe/. Lima Organizing Committee for the 2019 Pan and Parapan American Games (COPAL). Archived from the original on 1 October 2019. Retrieved 30 August 2021.
- ^ "NPC Entries Chile". wrsd.lima2019.pe/. Retrieved 30 August 2021.
- ^ "Start List Mixed Gender Round Robin USA - CHI" (PDF). wrsd.lima2019.pe. Retrieved 30 August 2021.
Categories:
- 2019 in Chilean sport
- Chile at the Pan American Games
- Nations at the 2019 Parapan American Games