Great Britain at the 1980 Summer Paralympics
Great Britain at the 1980 Summer Paralympics | |
---|---|
IPC code | GBR |
NPC | British Paralympic Association |
Website | www |
in Arnhem | |
Competitors | 96 |
Medals Ranked 5th |
|
Summer Paralympics appearances (overview) | |
Great Britain competed at the 1980 Summer Paralympics Arnhem, Netherlands. It finished 5th in the overall medal count, with a total of 100 medals.
Medallists[]
The following British competitors won medals at the Games. In the 'by discipline' sections below, medallists' names are in bold.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | William McLeod | Athletics | Men's 60m A | |
Gold | [1] | Athletics | Men's 5000m Walk B | |
Gold | Athletics | Men's Javelin throw J | ||
Gold | Athletics | Men's Pentathlon D | ||
Gold | Barbara Joscelyne[2] | Athletics | Women's 100 m E | |
Gold | Barbara Joscelyne | Athletics | Women's 400 m E | |
Gold | Barbara Joscelyne | Athletics | Women's Long jump E | |
Gold | Athletics | Women's Discus CP C | ||
Gold | Athletics | Women's Javelin CP D | ||
Gold | Athletics | Women's Shot put 2 | ||
Gold | Athletics | Women's Shot put CP C | ||
Gold | Athletics | Women's Javelin CP C | ||
Gold | Lawn bowls | Men's Singles 1A-1B | ||
Gold | Lawn bowls | Men's Singles 2-5 | ||
Gold | William McLeod | Lawn bowls | Men's Singles A | |
Gold | Lawn bowls | Men's Singles B | ||
Gold | Lawn bowls | Men's Singles D | ||
Gold | Tommy Taylor |
Lawn bowls | Men's Pairs 1A-1B | |
Gold | |
Lawn bowls | Men's Pairs 2-5 | |
Gold | |
Lawn bowls | Men's Pairs D | |
Gold | Lawn bowls | Women's Singles 1A-1B | ||
Gold | Lawn bowls | Women's Singles A | ||
Gold | Jane Blackburn |
Lawn bowls | Women's Pairs 1A-1B | |
Gold | Margaret Maughan |
Lawn bowls | Women's Pairs 2-5 | |
Gold | Mike Kenny | Swimming | Men's 25 m backstroke 1A | |
Gold | Mike Kenny | Swimming | Men's 25 m breaststroke 1A | |
Gold | Mike Kenny | Swimming | Men's 25 m freestyle 1A | |
Gold | James Muirhead | Swimming | Men's 100 m backstroke A | |
Gold | Swimming | Men's 100 m butterfly D | ||
Gold | James Muirhead | Swimming | Men's 100 m freestyle A | |
Gold | Swimming | Men's 4 × 100 m medley relay C | ||
Gold | Isabel Barr | Swimming | Women's 25 m backstroke 1C | |
Gold | Isabel Barr | Swimming | Women's 25 m breaststroke 1C | |
Gold | Isabel Barr | Swimming | Women's 25 m freestyle 1C | |
Gold | Swimming | Women's 50 m backstroke 2 | ||
Gold | Swimming | Women's 50 m freestyle 2 | ||
Gold | Monica Vaughan | Swimming | Women's 100 m breaststroke D | |
Gold | Monica Vaughan | Swimming | Women's 100 m butterfly D | |
Gold | Monica Vaughan | Swimming | Women's 100 m freestyle C-D | |
Gold | Swimming | Women's 3x25 m individual medley 2 | ||
Gold | Monica Vaughan | Swimming | Women's 4x50 m individual medley D | |
Gold | Swimming | Women's 4x50 m freestyle relay 2-6 | ||
Gold | Tommy Taylor | Table tennis | Men's Singles 1B | |
Gold | Tommy Taylor |
Table tennis | Men's Teams 1B | |
Gold | Jane Blackburn | Table tennis | Women's Singles 1B | |
Gold | Table tennis | Women's Singles 3 | ||
Gold | Fencing | Men's Sabre individual 2-3 | ||
Silver | [3] | Archery | Women's Short metric round paraplegic | |
Silver | [3] |
Archery | Men's Double FITA round team paraplegic | |
Silver | Athletics | Men's High jump D | ||
Silver | Athletics | Men's Discus throw J | ||
Silver | Athletics | Men's Shot put D | ||
Silver | Athletics | Men's Shot put J | ||
Silver | Athletics | Women's 60 m 3 | ||
Silver | Athletics | Women's Discus 2 | ||
Silver | Lawn bowls | Men's Singles C | ||
Silver | Lawn bowls | Men's Singles D | ||
Silver | Lawn bowls | Men's Singles F | ||
Silver | |
Lawn bowls | Men's Pairs C | |
Silver | Jane Blackburn | Lawn bowls | Women's Singles 1A-1B | |
Silver | Lawn bowls | Women's Singles 2-5 | ||
Silver | Lawn bowls | Women's Pairs 2-5 | ||
Silver | Swimming | Men's 100 m backstroke CP D | ||
Silver | James Muirhead | Swimming | Men's 100 m butterfly A | |
Silver | James Muirhead | Swimming | Men's 4 × 100 m individual medley A | |
Silver | Swimming | 4 × 100 m freestyle relay C-D | ||
Silver | Swimming | Women's 50 m butterfly 5 | ||
Silver | Monica Vaughan | Swimming | Women's 100 m backstroke C-D | |
Silver | Swimming | Women's 100 m breaststroke A | ||
Silver | Swimming | Women's 100 m freestyle 5 | ||
Silver | Swimming | Women's 4x25 m individual medley 3 | ||
Silver | Swimming | Women's 3x50 m medley relay 2-4 | ||
Silver | Table tennis | Women's Singles 3 | ||
Silver | Jane Blackburn |
Table tennis | Women's Teams 2 | |
Silver | Table tennis | Women's Teams 4 | ||
Silver | Fencing | Men's Épée individual 1C-3 | ||
Silver | Fencing | Men's Épée team | ||
Silver | Fencing | Men's Sabre individual 2-3 | ||
Silver | Tom Killin |
Fencing | Men's Sabre team | |
Bronze | [3] | Archery | Men's Double FITA round paraplegic | |
Bronze | [3] | Archery | Women's Advanced metric round paraplegic | |
Bronze | Athletics | Men's Discus D | ||
Bronze | [4] | Athletics | Women's 60m 1A | |
Bronze | Athletics | Women's Javelin 2 | ||
Bronze | Athletics | Women's Shot put CP D | ||
Bronze | Dartchery | Women's pairs open | ||
Bronze | Tommy Taylor | Lawn bowls | Men's Singles 1A-1B | |
Bronze | P. Silva | Lawn bowls | Men's Singles 2-5 | |
Bronze | Lawn bowls | Men's Pairs 2-5 | ||
Bronze | Lawn bowls | Men's Singles C | ||
Bronze | Lawn bowls | Women's Singles 2-5 | ||
Bronze | Swimming | Women's 50 m breaststroke 2 | ||
Bronze | Swimming | Women's 50 m freestyle 3 | ||
Bronze | Swimming | Women's 100 m backstroke 5 | ||
Bronze | Swimming | Women's 100 m breaststroke 4 | ||
Bronze | Swimming | Women's 100 m breaststroke 5 | ||
Bronze | Swimming | Women's 100 m breaststroke B | ||
Bronze | Swimming | Women's 4x50 m individual medley 5 | ||
Bronze | Fencing | Men's Foil team | ||
Bronze | Fencing | Mixed Foil individual 1A |
Medals by sport[]
Medals by sport | ||||
---|---|---|---|---|
Sport | Total | |||
Swimming | 18 | 10 | 7 | 35 |
Lawn Bowls | 12 | 7 | 5 | 24 |
Athletics | 12 | 6 | 4 | 22 |
Table tennis | 4 | 3 | 0 | 7 |
Wheelchair Fencing | 1 | 4 | 2 | 7 |
Archery | 0 | 2 | 2 | 4 |
Dartchery | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 47 | 32 | 21 | 100 |
See also[]
Notes[]
- ^ Stephen, Phyllis (29 August 2012). "Derek Howie – our very own paralympian". theedinburghreporter.co.uk. Retrieved 22 March 2014.
- ^ "Barbara Howie – born 1944 in Forfar now lives in Dalkeith". scottishdisabilitysport.com. Archived from the original on 24 September 2015. Retrieved 22 March 2014.
- ^ a b c d "2012 Paralympic Media Pack" (PDF). archerygb.org. p. 7. Archived from the original (pdf) on 28 January 2013. Retrieved 22 March 2014.
- ^ "Maggie Killin". paralympics.org.uk. Retrieved 22 March 2014.
External links[]
Categories:
- Nations at the 1980 Summer Paralympics