Great Britain at the 1964 Summer Paralympics
Great Britain at the 1964 Summer Paralympics | |
---|---|
IPC code | GBR |
NPC | British Paralympic Association |
Website | www |
in Tokyo | |
Competitors | 39 in 9 sports |
Medals Ranked 2nd |
|
Summer Paralympics appearances (overview) | |
Great Britain sent a delegation to compete at the 1964 Summer Paralympics in Tokyo, Japan. Its athletes finished second in the gold and overall medal count.[1]
Medalists[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Dick Thompson | Athletics | Men's club throw A |
Gold | Dick Thompson | Athletics | Men's javelin throw A |
Gold | Carol Bryant | Athletics | Women's wheelchair dash below T10 |
Gold | Carol Bryant | Athletics | Women's slalom open |
Gold | Michael Shelton | Snooker | Men's paraplegics open |
Gold | David Ellis | Swimming | Men's 25m freestyle prone complete class 2 |
Gold | David Ellis | Swimming | Men's 25m freestyle supine complete class 2 |
Gold | W. Thornton | Swimming | Men's 50m breaststroke complete class 3 |
Gold | Pauline Foulds | Swimming | Women's 50m freestyle prone complete class 4 |
Gold | Valerie Forder | Swimming | Women's 50m freestyle supine complete class 3 |
Gold | Pauline Foulds | Swimming | Women's 50m freestyle supine complete class 4 |
Gold | Pauline Foulds | Swimming | Women's 50m breaststroke complete class 4 |
Gold | Tommy Taylor | Table tennis | Men's singles A2 |
Gold | Table tennis | Men's singles B | |
Gold | Tommy Taylor |
Table tennis | Men's doubles A2 |
Gold | Gwen Buck Susan Masham |
Table tennis | Women's doubles B |
Gold | J. Redgwick | Weightlifting | Men's featherweight |
Gold | Wheelchair fencing | Men's foil novice individual | |
Silver | Valerie Forder | Archery | Women's Albion round open |
Silver | Archery | Women's Columbia round open | |
Silver | D. Pickering | Athletics | Men's club throw B |
Silver | Dick Thompson | Athletics | Men's shot put A |
Silver | G. Williams | Swimming | Men's 50m freestyle prone incomplete class 3 |
Silver | P. Newman | Swimming | Men's 50m freestyle prone special class |
Silver | W. Thornton | Swimming | Men's 50m freestyle supine complete class 3 |
Silver | David Ellis | Swimming | Men's 25m breaststroke complete class 2 |
Silver | S. Miles | Swimming | Men's 25m breaststroke incomplete class 1 |
Silver | Swimming | Men's 50m breaststroke complete class 4 | |
Silver | Susan Masham | Swimming | Women's 25m freestyle prone complete class 2 |
Silver | Valerie Forder | Swimming | Women's 50m freestyle prone complete class 3 |
Silver | Susan Masham | Swimming | Women's 25m freestyle supine complete class 2 |
Silver | Swimming | Women's 50m freestyle supine complete class 3 | |
Silver | Susan Masham | Swimming | Women's 25m breaststroke complete class 2 |
Silver | Valerie Forder | Swimming | Women's 50m breaststroke complete class 3 |
Silver | Table tennis | Men's singles A2 | |
Silver | Table tennis | Men's doubles C | |
Silver | Susan Masham | Table tennis | Women's singles B |
Silver | Dick Thompson |
Table tennis | Women's doubles C |
Silver | T. Palmer | Weightlifting | Men's middleweight |
Silver | Men's team | Wheelchair basketball | Men's class A complete |
Silver | Valerie Forder Dick Thompson |
Wheelchair fencing | Women's foil team |
Bronze | Archery | Women's Columbia round open | |
Bronze | R. Irvine | Archery | Women's FITA round open |
Bronze | Dick Thompson | Athletics | Men's wheelchair dash above T10 |
Bronze | Dick Thompson | Athletics | Men's Pentathlon 1 |
Bronze | R. Rowe | Athletics | Men's club throw C |
Bronze | Athletics | Women's club throw A | |
Bronze | R. Harvey | Athletics | Women's club throw B |
Bronze | Valerie Forder | Athletics | Women's discus throw C |
Bronze | Swimming | Men's 50m freestyle supine special class | |
Bronze | S. Miles | Swimming | Men's 25m freestyle prone incomplete class 1 |
Bronze | S. Miles | Swimming | Men's 25m freestyle supine incomplete class 1 |
Bronze | Swimming | Men's 50m freestyle supine complete class 4 | |
Bronze | M. Gibbs | Swimming | Women's 50m breaststroke cauda equina |
Bronze | Swimming | Women's 50m breaststroke complete class 3 | |
Bronze | Table tennis | Men's singles C | |
Bronze | Table tennis | Men's doubles B | |
Bronze | Table tennis | Women's doubles B | |
Bronze | D. Pickering | Weightlifting | Men's middleweight |
Bronze | R. Rowe | Weightlifting | Men's heavyweight |
Bronze | Wheelchair fencing | Men's épée team |
Medals by sport[]
Medals by sport | ||||
---|---|---|---|---|
Sport | Total | |||
Swimming | 7 | 12 | 6 | 25 |
Table Tennis | 4 | 4 | 3 | 11 |
Athletics | 4 | 2 | 6 | 12 |
Weightlifting | 1 | 1 | 2 | 4 |
Wheelchair Fencing | 1 | 1 | 1 | 3 |
Snooker | 1 | 0 | 0 | 1 |
Archery | 0 | 2 | 2 | 4 |
Wheelchair Basketball | 0 | 1 | 0 | 1 |
Total | 18 | 23 | 20 | 61 |
See also[]
References[]
- ^ "Medal Standings Tokyo 1964 Paralympic Games". International Paralympic Committee. 1964. Archived from the original on 2009-03-14. Retrieved 2009-08-05.
Categories:
- Nations at the 1964 Summer Paralympics
- Great Britain at the Paralympics
- 1964 in British sport