List of 1993 World Games medal winners
The 1993 World Games were held in The Hague, Netherlands, from July 22 to August 2, 1993.[1]
Acrobatic gymnastics[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's pair balance | |
|
|
Men's pair tempo | |
|
|
Men's pair overall | |
Shared gold | |
| |||
Men's group balance | |
|
|
Men's group tempo | |
|
|
Men's group overall | |
|
|
Women's pair balance | |
|
|
Women's pair tempo | |
Shared gold | |
| |||
Women's pair overall | |
|
|
Women's group balance | |
Shared gold | |
|
| ||
Women's group tempo | |
Shared gold | |
| |||
Women's group overall | |
Shared gold | |
| |||
Mixed pair balance | |
|
|
Mixed pair tempo | |
Sergejus Jeriomkinas Jana Plotnikova |
|
Mixed pair overall | |
|
|
Artistic roller skating[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's free skating | |||
Women's free skating | |||
Pairs | |
|
|
Dance | |
|
|
Beach volleyball[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men | Jean-Philippe Jodard Christian Penigaud |
Julien Prosser |
|
Women | Mônica Rodrigues Adriana Samuel |
Heleen Crielaard |
|
Bodybuilding[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 70 kg | |||
Men's 80 kg | Azman Abdullah |
||
Men's 90 kg | |||
Men's +90 kg | Svend Karlsen |
||
Women's 52 kg | Andrulla Blanchette |
||
Women's 57 kg | |||
Women's +57 kg |
Bowling[]
Event[2] | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles | Tomas Leandersson |
Paeng Nepomuceno | |
Women's singles | |||
Mixed doubles | Mika Koivuniemi Pauliina Aalto |
Tomas Leandersson |
|
Casting[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Men's fly accuracy | ||||||
Men's fly distance single handed | ||||||
Men's fly distance double handed | ||||||
Men's multiplier accuracy | ||||||
Men's spinning accuracy | ||||||
Men's spinning accuracy arenberg target | ||||||
Men's spinning distance single handed | ||||||
Women's fly accuracy | ||||||
Women's fly distance single handed | ||||||
Women's multiplier accuracy | ||||||
Women's spinning accuracy | ||||||
Women's spinning accuracy arenberg target | ||||||
Women's spinning distance single handed |
Field archery[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's recurve | Andrea Parenti |
Paul Vermeiren |
Martinus Grov |
Men's compound | Morgan Lundin |
||
Men's barebow | |||
Women's recurve | Catherine Pellen |
||
Women's compound | |||
Women's barebow |
Finswimming[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 100 m surface | |||
Men's 200 m surface | |||
Men's 400 m surface | |||
Men's 50 m apnoea | |||
Men's 100 m immersion | |||
Men's 4 × 100 m surface | |
|
|
Men's 4 × 200 m surface | |
|
|
Women's 100 m surface | Kristiina Nurk |
||
Women's 200 m surface | Kristiina Nurk |
||
Women's 400 m surface | Kristiina Nurk |
||
Women's 50 m apnoea | |||
Women's 100 m immersion | |||
Women's 4 × 100 m surface | Kristiina Nurk |
|
|
Women's 4 × 200 m surface | |
|
|
Fistball[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men | Dirk Schachtsiek |
|
|
Inline speed skating[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 300 m time trial | Derek Parra | ||
Men's 500 m sprint | Derek Parra | ||
Men's 5000 m mass start | Derek Parra |
||
Men's 10000 m points | Derek Parra |
||
Men's 20000 m elimination | |||
Women's 300 m time trial | |||
Women's 500 m sprint | |||
Women's 3000 m mass start | |||
Women's 5000 m points | |||
Women's 10000 m elimination |
Karate[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's kata | |||
Men's kumite 60 kg | Damien Dovy | ||
Men's kumite 65 kg | |||
Stein Rønning | |||
Men's kumite 70 kg | William Thomas | ||
Ronny Rivano | |||
Men's kumite 75 kg | Wayne Otto |
||
Men's kumite 80 kg | |||
Men's kumite +80 kg | Ian Cole |
||
Men's kumite openweight | |||
Women's kata | |||
Women's kumite 53 kg | Sari Laine | ||
Jillian Toney | |||
Women's kumite 60 kg | Molly Samuel |
||
Women's kumite +60 kg | Karin Olsson |
Nurhan Fırat |
Janice Francis |
Korfball[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Mixed | |
|
|
Lifesaving[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 200 m obstacle | |||
Men's 50 m manikin carry | |||
Men's 100 m manikin carry fins | |||
Men's 100 m rescue medley | |||
Men's 4 × 25 m manikin carry relay | |
|
|
Men's 4 × 50 m medley relay | |||
Men's 4 × 50 m rescue tube relay | | ||
Men's 2 × 2 rescue ball relay | |||
Women's 200 m obstacle | |||
Women's 50 m manikin carry | |||
Women's 100 m manikin carry fins | |||
Women's 100 m rescue medley | |||
Women's 4 × 25 m manikin carry relay | |
|
|
Women's 4 × 50 m medley relay | |||
Women's 4 × 50 m rescue tube relay | |||
Women's 2 × 2 rescue ball relay |
Netball[]
Pétanque[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's triples | |
|
|
Women's doubles | |
|
|
Powerlifting[]
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Men's lightweight | ||||||
Men's middleweight | ||||||
Men's heavyweight | ||||||
Women's lightweight | ||||||
Women's middleweight | Beate Amdahl |
Ingeborg Marx | ||||
Women's heavyweight |
Racquetball[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles | Sherman Greenfeld | ||
Women's singles | Michelle Gould |
Roller hockey[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men |
Sambo[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 52 kg | |||
Men's 57 kg | |||
Men's 62 kg | |||
Men's 68 kg | Ivan Netov |
||
Men's 74 kg | |||
Men's 82 kg | |||
Men's 90 kg | |||
Men's 100 kg | |||
Men's +100 kg | Murat Khasanov |
Taekwondo[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's 50 kg | Younes Sekkat | ||
Men's 54 kg | |||
Men's 58 kg | Gabriel Esparza |
||
Men's 64 kg | Francisco Zas |
||
Men's 70 kg | |||
Men's 76 kg | |||
Men's 83 kg | Víctor Estrada |
||
Men's +83 kg | Yahia Rashwan |
||
Women's 47 kg | Águeda Pérez |
||
Women's 55 kg | Liu Chao-ching |
||
Women's 65 kg | Cho Hyang-mi |
Mónica del Real |
|
Mirjam Müskens | |||
Women's +65 kg | |||
Trampoline gymnastics[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's individual | |||
Men's synchro | |
|
|
Men's tumbling | |||
Women's individual | |||
Women's synchro | |
|
|
Women's tumbling | Chrystel Robert |
Triathlon[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's individual | |||
Men's team | |
|
|
Women's individual | Mieke Suys |
||
Women's team | |
Mieke Suys |
Tug of war[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's outdoor 640 kg | |
|
|
Men's outdoor 720 kg | |
|
|
Water skiing[]
Event[4] | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's jump | |||
Men's slalom | |||
Men's tricks | |||
Women's jump | |||
Women's slalom | |||
Women's tricks | Julia Gromyko |
References[]
- ^ "Results of the World Games". International World Games Association.
- ^ "World Games past winners". Asian Bowling Federation. Retrieved 20 October 2019.
- ^ "Women Netball World Games 1993 The Hague". www.todor66.com. Retrieved 6 May 2020.
- ^ "International Water Ski Federation IWSF Titles and Medal List". IWWF. Retrieved 21 October 2019.
External links[]
Categories:
- 1993 World Games
- Lists of World Games medalists