List of Olympic medalists in equestrian
Equestrian sports are among those contested at the Summer Olympic Games. Equine events began at the Olympics in 1900, when competitions in polo (considered by the International Olympic Committee (IOC) to be a separate sport from the other equestrian events), vaulting, four-in-hand driving, mail coach driving, mixed hacks and hunters and three types of jumping (high jump, long jump and show-jumping) were held.[1][2] Most of these events were later discontinued, although equestrian events have continued through the 2016 Summer Olympics, and now include team and individual dressage, three-day eventing and show-jumping.[3] Competitors in the modern pentathlon event also have to complete an equestrian show-jumping course, but this is not part of the equestrian events.[4]
Modern-day Olympic equestrian events are rooted in cavalry skills and classical horsemanship,[5] and through 1948, competition was restricted to active-duty officers on military horses.[6] Only after 1952, as mechanization of warfare reduced the number of military riders, were civilian riders allowed to compete.[7][8] Equestrian is the only Olympic sport in which animals compete with humans, and is one of four sports in which the genders compete against each other,[9] the others being some sailing divisions, mixed doubles division in tennis and the mixed doubles division of badminton.[10][11] The rules for Olympic equestrian competition are set by the Fédération Équestre Internationale, the international governing body for equestrian sports.[3]
In two instances, the equestrian portion of the Olympics has been held in a different location from the rest of the games. The first was during the 1956 Summer Olympics in Melbourne, Australia when, due to Australian quarantine laws, the equestrian portion was held in Stockholm, Sweden. At the next IOC meeting, it was decided to hold a special Equestrian Olympic Games several months before the actual Olympics, complete with its own opening and closing ceremonies.[12] This meant that Switzerland, which had officially boycotted the 1956 Games because of the Soviet Union's recent invasion of Hungary, still brought home a medal because of its participation in the equestrian portion several months earlier.[12][13] The second instance was during the 2008 Summer Olympics, when the equestrian events were held in Hong Kong rather than Beijing. This decision was made when, in 2005, international veterinary groups refused to certify the main Olympic city as free of equine diseases. This would have resulted in horses leaving Beijing after the games and having to go through lengthy quarantine processes before being allowed to re-enter their home countries. Hong Kong also had the benefit of having better facilities, including a top equine hospital and one of only a few equine drug-testing labs in the world.[14]
The Summer Olympics have included 2,129 equestrian participants, including 1,751 men and 378 women, from 69 countries.[1][note 1], of which 564 won a medal. As of the 2008 Olympics, 395 medals have been awarded to 31 NOCs. The oldest rider was 72-year-old Arthur von Pongracz of Austria at the 1936 Summer Olympics, while the youngest was 16-year-old Luiza Almeida of Brazil at the 2008 Summer Olympics.[1] The leading medalist is Isabell Werth of Germany (10, 6 gold), followed by Anky van Grunsven of the Netherlands (9, 3 gold), and Reiner Klimke of Germany (8, 6 gold). Germany leads the country medalist rankings with 25 gold medals (52 overall),[note 2] followed by Sweden with 17 (43 overall) and France with 14 (37 overall).[1] Canadian rider Ian Millar holds the record for the most Olympic equestrian appearances and matches the record for athletes in any sport, having competed in ten Olympics as of 2012.[15]
Current program[]
Dressage, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1912 Stockholm |
Carl Bonde on Emperor (SWE) |
Gustaf Adolf Boltenstern on Neptun (SWE) |
Hans von Blixen-Finecke on Maggie (SWE) |
1920 Antwerp |
Janne Lundblad on Uno (SWE) |
Bertil Sandström on Sabel (SWE) |
Hans von Rosen on Running Sister (SWE) |
1924 Paris |
Ernst Linder on Piccolomino (SWE) |
Bertil Sandström on Sabel (SWE) |
Xavier Lesage on Plumard (FRA) |
1928 Amsterdam |
Carl Freiherr von Langen on Draufgänger (GER) |
Charles Marion on Linon (FRA) |
Ragnar Olson on Günstling (SWE) |
1932 Los Angeles |
Xavier Lesage on Taine (FRA) |
Charles Marion on Linon (FRA) |
Hiram Tuttle on Olympic (USA) |
1936 Berlin |
Heinz Pollay on Kronos (GER) |
Friedrich Gerhard on Absinth (GER) |
Alois Podhajsky on Nero (AUT) |
1948 London |
Hans Moser on Hummer (SUI) |
André Jousseaume on Harpagon (FRA) |
Gustaf Adolf Boltenstern Jr. on Trumf (SWE) |
1952 Helsinki |
Henri Saint Cyr on Master Rufus (SWE) |
Lis Hartel on Jubilee (DEN) |
André Jousseaume on Harpagon (FRA) |
1956 Stockholm |
Henri Saint Cyr on Juli (SWE) |
Lis Hartel on Jubilee (DEN) |
Liselott Linsenhoff on Adular (EUA) |
1960 Rome |
Sergei Filatov on Absent (URS) |
Gustav Fischer on Wald (SUI) |
Josef Neckermann on Asbach (EUA) |
1964 Tokyo |
Henri Chammartin on Wörmann (SUI) |
Harry Boldt on Remus (EUA) |
Sergei Filatov on Absent (URS) |
1968 Mexico City |
Ivan Kizimov on Ikhor (URS) |
Josef Neckermann on Mariano (FRG) |
Reiner Klimke on Dux (FRG) |
1972 Munich |
Liselott Linsenhoff on Piaff (FRG) |
Yelena Petushkova on Pepel (URS) |
Josef Neckermann on Venetia (FRG) |
1976 Montreal |
Christine Stückelberger on Granat (SUI) |
Harry Boldt on Woycek (FRG) |
Reiner Klimke on Mehmed (FRG) |
1980 Moscow |
Elisabeth Theurer on Mon Cherie (AUT) |
Yuri Kovshov on Igrok (URS) |
Viktor Ugryumov on Shkval (URS) |
1984 Los Angeles |
Reiner Klimke on Ahlerich (FRG) |
Anne Grethe Jensen on Marzog (DEN) |
Otto Hofer on Limandus (SUI) |
1988 Seoul |
Nicole Uphoff on Rembrandt (FRG) |
Margit Otto-Crépin on Corlandus (FRA) |
Christine Stückelberger on Gauguin de Lully CH (SUI) |
1992 Barcelona |
Nicole Uphoff on Rembrandt (GER) |
Isabell Werth on Gigolo (GER) |
Klaus Balkenhol on Goldstern (GER) |
1996 Atlanta |
Isabell Werth on Gigolo (GER) |
Anky van Grunsven on Bonfire (NED) |
Sven Rothenberger on Weyden (NED) |
2000 Sydney |
Anky van Grunsven on Bonfire (NED) |
Isabell Werth on Gigolo (GER) |
Ulla Salzgeber on Rusty (GER) |
2004 Athens |
Anky van Grunsven on Salinero (NED) |
Ulla Salzgeber on Rusty (GER) |
Beatriz Ferrer-Salat on Beauvalais (ESP) |
2008 Beijing |
Anky van Grunsven on Salinero (NED) |
Isabell Werth on Satchmo (GER) |
Heike Kemmer on Bonaparte (GER) |
2012 London |
Charlotte Dujardin on Valegro (GBR) |
Adelinde Cornelissen on Parzival (NED) |
Laura Bechtolsheimer on Mistral Højris (GBR) |
2016 Rio de Janeiro |
Charlotte Dujardin on Valegro (GBR) |
Isabell Werth on Weihegold (GER) |
Kristina Bröring-Sprehe on Desperados (GER) |
2020 Tokyo |
Jessica von Bredow-Werndl on Dalera (GER) |
Isabell Werth on Bella Rose (GER) |
Charlotte Dujardin on Gio (GBR) |
Dressage, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam |
Germany (GER) Carl Freiherr von Langen on Draufgänger Hermann Linkenbach on Gimpel Eugen Freiherr von Lotzbeck on Caracalla |
Sweden (SWE) Ragnar Olson on Günstling Janne Lundblad on Blackmar Carl Bonde on Ingo |
Netherlands (NED) Jan van Reede on Hans Pierre Versteegh on His Excellence Gerard le Heux on Valérine |
1932 Los Angeles |
France (FRA) Xavier Lesage on Taine Charles Marion on Linon André Jousseaume on Sorelta |
Sweden (SWE) Bertil Sandström on Kreta Thomas Byström on Gulliver Gustaf Adolf Boltenstern Jr. on Ingo |
United States (USA) Hiram Tuttle on Olympic Isaac Kitts on American Lady Alvin Moore on Water Pat |
1936 Berlin |
Germany (GER) Heinz Pollay on Kronos Friedrich Gerhard on Absinth Hermann von Oppeln-Bronikowski on Gimpel |
France (FRA) André Jousseaume on Favorite Gérard de Ballorre on Debaucheur Daniel Gillois on Nicolas |
Sweden (SWE) Gregor Adlercreutz on Teresina Sven Colliander on Kål XX Folke Sandström on Pergola |
1948 London |
France (FRA) André Jousseaume on Harpagon Jean Saint-Fort Paillard on Sous les Ceps Maurice Buret on Saint Quen |
United States (USA) Robert Borg on Klingson Earl Foster Thomson on Pancraft Frank Henry on Reno Overdo |
Portugal (POR) Fernando Paes on Matamas Francisco Valadas on Feitiço Luís Mena e Silva on Fascinante |
1952 Helsinki |
Sweden (SWE) Henri Saint Cyr on Master Rufus Gustaf Adolf Boltenstern Jr. on Krest Gehnäll Persson on Knaust |
Switzerland (SUI) Gottfried Trachsel on Kursus Henri Chammartin on Wöhler Gustav Fischer on Soliman |
Germany (GER) Heinz Pollay on Adular Ida von Nagel on Afrika Fritz Thiedemann on Chronist |
1956 Stockholm |
Sweden (SWE) Henri Saint Cyr on Juli Gehnäll Persson on Knaust Gustaf Adolf Boltenstern Jr. on Krest |
United Team of Germany (EUA) Liselott Linsenhoff on Adular Hannelore Weygand on Perkunos Anneliese Küppers on Afrika |
Switzerland (SUI) Gottfried Trachsel on Kursus Henri Chammartin on Wöhler Gustav Fischer on Vasello |
1960 Rome | not included in the Olympic program | ||
1964 Tokyo |
United Team of Germany (EUA) Harry Boldt on Remus Reiner Klimke on Dux Josef Neckermann on Antoinette |
Switzerland (SUI) Henri Chammartin on Wörmann Gustav Fischer on Wald Marianne Gossweiler on Stephan |
Soviet Union (URS) Sergei Filatov on Absent Ivan Kizimov on Ikhor Ivan Kalita on Moar |
1968 Mexico City |
West Germany (FRG) Josef Neckermann and Mariano Reiner Klimke and Dux Liselott Linsenhoff and Piaff |
Soviet Union (URS) Yelena Petushkova and Pepel Ivan Kizimov and Ikhor Ivan Kalita and Absent |
Switzerland (SUI) Henri Chammartin and Wolfdietrich Marianne Gossweiler and Stephan Gustav Fischer and Wald |
1972 Munich |
Soviet Union (URS) Yelena Petushkova and Pepel Ivan Kizimov and Ikhor Ivan Kalita and Tarif |
West Germany (FRG) Karin Schlüter-Schmidt and Liostro Liselott Linsenhoff and Piaff Josef Neckermann and Venetia |
Sweden (SWE) Ulla Håkansson and Ajax Ninna Swaab and Casanova Maud von Rosen and Lucky Boy |
1976 Montreal |
West Germany (FRG) Harry Boldt and Woycek Reiner Klimke and Mehmed Gabriela Grillo and Ultimo |
Switzerland (SUI) Christine Stückelberger and Granat Ulrich Lehmann and Widin Doris Ramseier and Roch |
United States (USA) Hilda Gurney and Keen Dorothy Morkis and Monaco Edith Master and Dahlwitz |
1980 Moscow |
Soviet Union (URS) Yuri Kovshov and Igrok Viktor Ugryumov and Shkfval Vira Misevych and Plot |
Bulgaria (BUL) Petar Mandajiev and Stchibor Svetoslav lvanov and Aleko Gheorghi Gadjev and Vnimatelen |
Romania (ROU) Anghelache Donescu and Dor Dumitru Veliku and Decebal Petre Rosca and Derbist |
1984 Los Angeles |
West Germany (FRG) Reiner Klimke and Ahlerich Uwe Sauer and Montevideo Herbert Krug and Muscadeur |
Switzerland (SUI) Otto Hofer and Limandus Christine Stückelberger and Tansanit Amy De Bary and Aintree |
Sweden (SWE) Ulla Hakansson and Flamingo Louise Nathorst and Inferno Ingamay Bylund and Aleks |
1988 Seoul |
West Germany (FRG) Reiner Klimke and Ahlerich Ann-Kathrin Linsenhoff and Courage Monica Theodorescu and Ganimedes Nicole Uphoff and Rembrandt |
Switzerland (SUI) Otto Josef Hofer and Andiamo Christine Stückelberger and Gauguin de Lully CH Daniel Ramseier and Random Samuel Schetzmann and Rochus |
Canada (CAN) Cynthia Neale-Ishoy and Dynasty Eva Maria Pracht and Emirage Gina Smith and Malte Ashley Nicoll and Reipo |
1992 Barcelona |
Germany (GER) Klaus Balkenhol and Goldstern Nicole Uphoff and Rembrandt Monica Theodorescu and Grunox Isabell Werth and Gigolo |
Netherlands (NED) Tineke Bartels and Courage Anky van Grunsven and Bonfire Ellen Bontje and Larius Annemarie Sanders-Keijzer and Olympic Montreux |
United States (USA) Robert Dover and Lectron Carol Lavell and Gifted Charlotte Bredahl and Monsieur Michael Poulin and Graf George |
1996 Atlanta |
Germany (GER) Klaus Balkenhol and Goldstern Martin Schaudt and Durgo Monica Theodorescu and Grunox Isabell Werth and Gigolo |
Netherlands (NED) Tineke Bartels and Barbria Anky van Grunsven and Bonfire Sven Rothenberger and Weyden Gonnelien Rothenberger and Gonnelien |
United States (USA) Robert Dover and Metallic Michelle Gibson and Peron Steffen Peters and Udon Guenter Seidel and Graf George |
2000 Sydney |
Germany (GER) Isabell Werth and Gigolo Nadine Capellmann and Farbenfroh Ulla Salzgeber and Rusty Alexandra Simons de Ridder and Chacomo |
Netherlands (NED) Ellen Bontje and Silvano Anky van Grunsven and Bonfire Arjen Teeuwissen and Goliath Coby van Baalen and Ferro |
United States (USA) Susan Blinks and Flim Flam Robert Dover and Ranier Guenter Seidel and Foltaire Christine Traurig and Etienne |
2004 Athens |
Germany (GER) Heike Kemmer and Bonaparte Hubertus Schmidt and Wansuela Suerte Martin Schaudt and Weltall Ulla Salzgeber and Rusty |
Spain (ESP) Beatriz Ferrer-Salat and Beauvalais Juan Antonio Jimenez and Guizo Ignacio Rambla and Oleaje Rafael Soto and Invasor |
United States (USA) Lisa Wilcox and Relevant Günter Seidel and Aragon Deborah McDonald and Brentina Robert Dover and Kennedy |
2008 Beijing |
Germany (GER) Heike Kemmer and Bonaparte Nadine Capellmann and Elvis Va Isabell Werth and Satchmo |
Netherlands (NED) Hans Peter Minderhoud and Nadine Imke Schellekens-Bartels and Sunrise Anky van Grunsven and Salinero |
Denmark (DEN) Anne van Olst and Clearwater Nathalie zu Sayn-Wittgenstein and Digby Andreas Helgstrand and Don Schufro |
2012 London |
Great Britain (GBR) Carl Hester on Uthopia Laura Bechtolsheimer on Mistral Hojris Charlotte Dujardin on Valegro |
Germany (GER) Dorothee Schneider on Diva Royal Kristina Sprehe on Desperados Helen Langehanenberg on Damon Hill |
Netherlands (NED) Anky van Grunsven on Salinero Edward Gal on Undercover Adelinde Cornelissen on Parzival |
2016 Rio de Janeiro |
Germany (GER) Isabell Werth on Weihegold Dorothee Schneider on Showtime Kristina Bröring-Sprehe on Desperados Sönke Rothenberger on Cosmo |
Great Britain (GBR) Carl Hester on Nip Tuck Charlotte Dujardin on Valegro Fiona Bigwood on Orthilia Spencer Wilton on Super Nova II |
United States (USA) Laura Graves on Verdades Steffen Peters on Legolas Kasey Perry-Glass on Dublet Allison M. Brock on Rosevelt |
2020 Tokyo |
Germany (GER) Jessica von Bredow-Werndl on Dalera Dorothee Schneider on Showtime Isabell Werth on Bella Rose |
United States (USA) Sabine Schut-Kery on Sanceo Adrienne Lyle on Salvino Steffen Peters on Suppenkasper |
Great Britain (GBR) Charlotte Fry on Everdale Carl Hester on En Vogue Charlotte Dujardin on Gio |
Eventing, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1912 Stockholm |
Axel Nordlander on Lady Artist (SWE) |
Friedrich von Rochow on Idealist (GER) |
Jacques Cariou on Cocotte (FRA) |
1920 Antwerp |
Helmer Mörner on Germania (SWE) |
Åge Lundström on Yrsa (SWE) |
Ettore Caffaratti on Caniche (ITA) |
1924 Paris |
Adolph van der Voort van Zijp on Silver-Piece (NED) |
Frode Kirkebjerg on Metoo (DEN) |
Sloan Doak on Pathfinder (USA) |
1928 Amsterdam |
Charles Pahud de Mortanges on Marcroix (NED) |
Gerard de Kruijff on Va-T'en (NED) |
Bruno Neumann on Ilja (GER) |
1932 Los Angeles |
Charles Pahud de Mortanges on Marcroix (NED) |
Earl Foster Thomson on Jenny Camp (USA) |
Clarence von Rosen Jr. on Sunnyside Maid (SWE) |
1936 Berlin |
Ludwig Stubbendorf on Nurmi (GER) |
Earl Foster Thomson on Jenny Camp (USA) |
Hans Lunding on Jason (DEN) |
1948 London |
Bernard Chevallier on Alglonne (FRA) |
Frank Henry on Swing Low (USA) |
Robert Selfelt on Claque (SWE) |
1952 Helsinki |
Hans von Blixen-Finecke Jr. on Jubal (SWE) |
Guy Lefrant on Verdun (FRA) |
Wilhelm Büsing on Hubertus (GER) |
1956 Stockholm |
Petrus Kastenman on Iluster (SWE) |
August Lütke-Westhues on Trux von Kamax (EUA) |
Francis Weldon on Kilbarry (GBR) |
1960 Rome |
Lawrence Morgan on Salad Days (AUS) |
Neale Lavis on Mirrabooka (AUS) |
Anton Bühler on Gay-Spark (SUI) |
1964 Tokyo |
Mauro Checcoli on Surbean (ITA) |
Carlos Moratorio on Chalan (ARG) |
Fritz Ligges on Donkosak (EUA) |
1968 Mexico City |
Jean-Jacques Guyon on Pitou (FRA) |
Derek Allhusen on Lochinvar (GBR) |
Michael Page on Foster (USA) |
1972 Munich |
Richard Meade on Laurieston (GBR) |
Alessandro Argenton on Woodland (ITA) |
Jan Jönsson on Sarajevo (SWE) |
1976 Montreal |
Edmund Coffin on Bally-Cor (USA) |
Michael Plumb on Better & Bette (USA) |
Karl Schultz on Madrigal (FRG) |
1980 Moscow |
Federico Roman on Rossinan (ITA) |
Aleksandr Blinov on Galzun (URS) |
Yuri Salnikov on Pintset (URS) |
1984 Los Angeles |
Mark Todd on Charisma (NZL) |
Karen Stives on Ben Arthur (USA) |
Virginia Holgate on Priceless (GBR) |
1988 Seoul |
Mark Todd on Charisma (NZL) |
Ian Stark on Sir Wattie (GBR) |
Virginia Leng on Master Craftsman (GBR) |
1992 Barcelona |
Matthew Ryan on Kibah Tic Toc (AUS) |
Herbert Blocker on Feine Dame (GER) |
Blyth Tait on Messiah (NZL) |
1996 Atlanta |
Blyth Tait on Ready Teddy (NZL) |
Sally Clark on Squirrel Hill (NZL) |
Kerry Millikin on Out and About (USA) |
2000 Sydney |
David O'Connor on Custom Made (USA) |
Andrew Hoy on Swizzle In (AUS) |
Mark Todd on Eyespy II (NZL) |
2004 Athens |
Leslie Law on Shear L'Eau (GBR) |
Kimberly Severson on Winsome Andante (USA) |
Philippa Funnell on Primmore's Pride (GBR) |
2008 Beijing |
Hinrich Romeike on Marius (GER) |
Gina Miles on McKinlaigh (USA) |
Kristina Cook on Miners Frolic (GBR) |
2012 London |
Michael Jung on Sam (GER) |
Sara Algotsson Ostholt on Wega (SWE) |
Sandra Auffarth on Opgun Louvo (GER) |
2016 Rio de Janeiro |
Michael Jung on Sam (GER) |
Astier Nicolas on Piaf de B'Neville (FRA) |
Phillip Dutton on Mighty Nice (USA) |
2020 Tokyo |
Julia Krajewski on Amande de B'Neville (GER) |
Tom McEwen on Toledo de Kerser (GBR) |
Andrew Hoy on Vassily de Lassos (AUS) |
Eventing, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1912 Stockholm |
Sweden (SWE) Axel Nordlander on Lady Artist Nils Adlercreutz on Atout Ernst Casparsson on Irmelin Henric Horn af Åminne on Omen |
Germany (GER) Friedrich von Rochow on Idealist Richard Graf von Schaesberg-Tannheim on Grundsee Eduard von Lütcken on Blue Boy Carl von Moers on May-Queen |
United States (USA) Ben Lear on Poppy John Montgomery on Deceive Guy Henry on Chiswell Ephraim Graham on Connie |
1920 Antwerp |
Sweden (SWE) Helmer Mörner on Germania Åge Lundström on Ysra Georg von Braun on Diana Gustaf Dyrsch on Salamis |
Italy (ITA) Ettore Caffaratti on Caniche Garibaldi Spighi on Otello Giulio Cacciandra on Facetto Carlo Asinari on Savari |
Belgium (BEL) Roger Moeremans d'Emaüs on Sweet Girl Oswald Lints on Martha Jules Bonvalet on Weppelghem Jacques Misonne on Gaucho |
1924 Paris |
Netherlands (NED) Adolph van der Voort van Zijp on Silver Piece Charles Pahud de Mortanges on Johnny Walker Gerard de Kruijff on Addio Antonius Colenbrander on King of Hearts |
Sweden (SWE) Claës König on Bojar Torsten Sylvan on Anita Gustaf Hagelin on Varius Carl Gustaf Lewenhaupt on Canter |
Italy (ITA) Alberto Lombardi on Pimplo Alessandro Alvisi on Capiligio Emanuele Beraudo di Pralormo on Mount Félix Tommaso Lequio di Assaba on Torena |
1928 Amsterdam |
Netherlands (NED) Charles Pahud de Mortanges on Marcroix Gerard de Kruijff on Va-T'en Adolph van der Voort van Zijp on Silver Piece |
Norway (NOR) Bjart Ording on And Over Arthur Qvist on Hidalgo Eugen Johansen on Baby |
Poland (POL) Michał Antoniewicz on Moja Miła Józef Trenkwald on Lwi Pazur Karol Rómmel on Doneuse |
1932 Los Angeles |
United States (USA) Earl Foster Thomson on Jenny Camp Harry Chamberlin on Pleasant Smiles Edwin Argo on Honolulu Tomboy |
Netherlands (NED) Charles Pahud de Mortanges on Marcroix Karel Schummelketel on Duiveltje Aernout van Lennep on Henk |
No Bronze awarded[note 3] |
1936 Berlin |
Germany (GER) Ludwig Stubbendorf on Nurmi Rudolf Lippert on Fasan Konrad Freiherr von Wangenheim on Kurfürst |
Poland (POL) Henryk Roycewicz on Arlekin III Zdzisław Kawecki on Bambino Seweryn Kulesza on Tóska |
Great Britain (GBR) Alec Scott on Bob Clive Edward Howard-Vyse on Blue Steel Richard Fanshawe on Bowie Knife |
1948 London |
United States (USA) Frank Henry on Swing Low Charles Anderson on Reno Palisade Earl Foster Thomson on Reno Rhythm |
Sweden (SWE) Robert Selfelt on Claque Olof Stahre on Komet Sigurd Svensson on Dust |
Mexico (MEX) Humberto Mariles on Parral Raúl Campero on Tarahumara Joaquín Solano on Malinche |
1952 Helsinki |
Sweden (SWE) Hans von Blixen-Finecke Jr. on Jubal Olof Stahre on Komet Folke Frölén on Fair |
Germany (GER) Wilhelm Büsing on Hubertus Klaus Wagner on Dachs Otto Rothe on Trux von Kamax |
United States (USA) Charles Hough Jr. on Cassivellannus Walter Staley Jr. on Craigwood Park John Wofford on Benny Grimes |
1956 Stockholm |
Great Britain (GBR) Francis Weldon on Kilbarry Arthur Rook on Wild Venture Bertie Hill on Countyman III |
United Team of Germany (EUA) August Lütke-Westhues on Trux von Kamax Otto Rothe on Sissi Klaus Wagner on Prinzeß |
Canada (CAN) John Rumble on Cilroy Jim Elder on Colleen Brian Herbinson on Tara |
1960 Rome |
Australia (AUS) Lawrence Morgan and Salad Days Neale Lavis and Mirrabooka Bill Roycroft and Our Solo |
Switzerland (SUI) Anton Bühler and Gay Spark Hans Schwarzenbach and Burn Trout Rudolf Günthardt and Atbara |
France (FRA) Jack le Goff and Image Guy Lefrant and Nicias Jehan le Roy and Garden |
1964 Tokyo |
Italy (ITA) Mauro Checcoli and Surbean Paolo Angioni and King Giuseppe Ravano and Royal Love |
United States (USA) Michael Page and Grasshopper Kevin Freeman and Gallopade Michael Plumb and Bold Minstrel |
United Team of Germany (EUA) Fritz Ligges and Donkosak Horst Karsten and Condora Gerhard Schulz and Balza X |
1968 Mexico City |
Great Britain (GBR) Derek Allhusen and Lochinvar Richard Meade and Cornishman V Reuben Jones and The Poacher |
United States (USA) Michael Page and Foster James C. Wofford and Kilkenny Michael Plumb and Plain Sailing |
Australia (AUS) Wayne Roycroft and Zhivago Brien Cobcroft and Depeche Bill Roycroft and Warrathoola |
1972 Munich |
Great Britain (GBR) Richard Meade and Laurieston Mary Gordon-Watson and Cornishman V Bridget Parker and Cornish Gold Mark Phillips and Great Ovation |
United States (USA) Kevin Freeman and Good Mixture Bruce Davidson and Plain Sailing Michael Plumb and Free and Easy James C. Wofford and Kilkenny |
West Germany (FRG) Harry Klugmann and Christopher Robert Ludwig Gössing and Chicago Karl Schultz and Pisco Horst Karsten and Sioux |
1976 Montreal |
United States (USA) Edmund Coffin and Bally-Cor Michael Plumb and Better & Better Bruce Davidson and Irish-Cap Mary Anne Tauskey and Marcus Aurelius |
West Germany (FRG) Karl Schultz and Madrigal Herbert Blöcker and Albrant Helmut Rethemeier and Pauline Otto Ammermann and Volturno |
Australia (AUS) Wayne Roycroft and Laurenson Mervyn Bennet and Regal Reign Bill Roycroft and Version Denis Pigott and Hillstead |
1980 Moscow |
Soviet Union (URS) Aleksandr Blinov and Galzun Yuri Salnikov and Pintset Valery Volkov and Tskheti Sergey Rogozhin and Gelespont |
Italy (ITA) Federico Roman and Rossinan Anna Casagrande and Daleye Mauro Roman and Dourakine 4 Marina Sciocchetti and Rohan de Lechereo |
Mexico (MEX) Yocupicio Manuel Mendivil and Alymony Rios David Barcena and Bombon Soto Jose Luis Perez and Quelite Lopez Fabian Vazquez and Cocaleco |
1984 Los Angeles |
United States (USA) Michael Plumb and Blue Stone Karen Stives and Ben Arthur Torrance Fleischmann and Finvarra Bruce Davidson and JJ Babu |
Great Britain (GBR) Virginia Leng and Priceless Ian Stark and Oxford Blue Diana Clapham and Windjammer Lucinda Green and Regal Realm |
West Germany (FRG) Bettina Overesch and Peacetime Burkhard Tesdorpf and Freedom Claus Erhorn and Fair Lady Dietmar Hogrefe and Foliant |
1988 Seoul |
West Germany (FRG) Claus Erhorn and Justyn Thyme Matthias Baumann and Shamrock Thies Kaspareit and Sherry Ralf Ehrenbrink and Uncle Todd |
Great Britain (GBR) Mark Phillips and Cartier Karen Straker and Get Smart Virginia Leng and Master Craftsman Ian Stark and Sir Wattie |
New Zealand (NZL) Mark Todd and Charisma Margaret Knighton and Enterprise Andrew Bennie and Grayshott Tinks Pottinger and Volunteer |
1992 Barcelona |
Australia (AUS) David Green and Duncan II Gillian Rolton and Peppermint Grove Andrew Hoy and Kiwi Matthew Ryan and Kibah Tic Toc |
New Zealand (NZL) Blyth Tait and Missiah Andrew Nicholson and Spinning Rhombus Mark Todd and Welton Greylag Victoria Latta and Chief |
Germany (GER) Herbert Bloecker and Feine Dame Ralf Ehrenbrink and Kildare II Matthias Baumann and Alabaster Cord Mysegages and Ricardo |
1996 Atlanta |
Australia (AUS) Wendy Schaeffer and Sunburst Gillian Rolton and Peppermint Grove Andrew Hoy and Darien Powers Phillip Dutton and True Blue Girdwood |
United States (USA) Karen O'Connor and Biko David O'Connor and Giltedge Bruce Davidson and Heyday Jill Henneberg and Nirvana |
New Zealand (NZL) Blyth Tait and Chesterfield Andrew Nicholson and Jaggermeister II Vaughn Jefferis and Bounce Victoria Latta and Broadcast News |
2000 Sydney |
Australia (AUS) Phillip Dutton and House Doctor Andrew Hoy and Darien Powers Stuart Tinney and Jeepster Matt Ryan and Kibah Sandstone |
Great Britain (GBR) Ian Stark and Jaybee Jeanette Brakewell and Over To You Pippa Funnell and Supreme Rock Leslie Law and Shear H2O |
United States (USA) Nina Fout and 3 Magic Beans Karen O'Connor and Prince Panache David O'Connor and Giltedge Linden Wiesman and Anderoo |
2004 Athens |
France (FRA) Arnaud Boiteau and Expo du Moulin Cédric Lyard and Fine Merveille Didier Courrèges and Débat d'Estruval Jean Teulère and Espoir de la Mère Nicolas Touzaint and Galan de Sauvegère |
Great Britain (GBR) Jeanette Brakewell and Over To You Mary King and King Solomon III Leslie Law and Shear L'Eau Pippa Funnell and Primmore's Pride William Fox-Pitt and Tamarillo |
United States (USA) Kimberly Severson and Winsome Adante Darren Chiacchia and Windfall II John Williams and Carrick Amy Tryon and Poggio II Julie Richards and Jacob Two Two |
2008 Beijing |
Germany (GER) Peter Thomsen and The Ghost of Hamish Frank Ostholt and Mr. Medicott Andreas Dibowski and Butts Leon Ingrid Klimke and Abraxxas Hinrich Romeike and Marius |
Australia (AUS) Shane Rose and All Luck Sonja Johnson and Ringwould Jaguar Lucinda Fredericks and Headley Britannia Clayton Fredericks and Ben Along Time Megan Jones and Irish Jester |
Great Britain (GBR) Sharon Hunt and Tankers Town Daisy Dick and Spring Along William Fox-Pitt and Parkmore Ed Kristina Cook and Miners Frolic Mary King and Call Again Cavalier |
2012 London |
Germany (GER) Peter Thomsen on Barny Dirk Schrade on King Artus Ingrid Klimke on Butts Abraxxas Sandra Auffarth on Opgun Louvo Michael Jung on Sam |
Great Britain (GBR) Nicola Wilson on Opposition Buzz Mary King on Imperial Cavalier Zara Phillips on High Kingdom Kristina Cook on Miners Frolic William Fox-Pitt on Lionheart |
New Zealand (NZL) Jonelle Richards on Flintstar Jonathan Paget on Clifton Promise Caroline Powell on Lenamore Andrew Nicholson on Nereo Mark Todd on Campino |
2016 Rio de Janeiro |
France (FRA) Karim Laghouag on Entebbe Thibaut Vallette on Qing du Briot Mathieu Lemoine on Bart L Astier Nicolas on Piaf de B'Neville |
Germany (GER) Julia Krajewski on Samourai du Thot Sandra Auffarth on Opgun Louvo Ingrid Klimke on Hale-Bob Old Michael Jung on Sam |
Australia (AUS) Shane Rose on CP Qualified Stuart Tinney on Pluto Mio Sam Griffiths on Paulank Brockagh Christopher Burton on Santano II |
2020 Tokyo |
Great Britain (GBR) Laura Collett on London 52 Tom McEwen on Toledo de Kerser Oliver Townend on Ballaghmore Class |
Australia (AUS) Kevin McNab on Don Quidam Andrew Hoy on Vassily de Lassos Shane Rose on Virgil |
France (FRA) Nicolas Touzaint on Absolut Gold Karim Laghouag on Triton Fontaine Christopher Six on Totem de Brecey |
Jumping, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1900 Paris |
Aimé Haegeman on Benton II (BEL) |
Georges Van Der Poele on Windsor Squire (BEL) |
Louis de Champsavin on Terpsichore (FRA) |
1904–1908 | not included in the Olympic program | ||
1912 Stockholm |
Jacques Cariou on Mignon (FRA) |
Rabod von Kröcher on Dohna (GER) |
Emmanuel de Blommaert on Clonmore (BEL) |
1920 Antwerp |
Tommaso Lequio di Assaba on Trebecco (ITA) |
Alessandro Valerio on Cento (ITA) |
Carl Gustaf Lewenhaupt on Mon Coeur (SWE) |
1924 Paris |
Alphonse Gemuseus on Lucette (SUI) |
Tommaso Lequio di Assaba on Trebecco (ITA) |
Adam Królikiewicz on Picador (POL) |
1928 Amsterdam |
František Ventura on Elliot (TCH) |
Pierre Bertran de Balanda on Papillon (FRA) |
Charles-Gustave Kuhn on Pepita (SUI) |
1932 Los Angeles |
Takeichi Nishi on Uranus (JPN) |
Harry Chamberlin on Show Girl (USA) |
Clarence von Rosen Jr. on Empire (SWE) |
1936 Berlin |
Kurt Hasse on Tora (GER) |
Henri Rang on Delfis (ROU) |
József von Platthy on Sello (HUN) |
1948 London |
Humberto Mariles Cortés on Arete (MEX) |
Rubén Uriza on Harvey (MEX) |
Jean-François d'Orgeix on Sucre de Pomme (FRA) |
1952 Helsinki |
Pierre Jonquères d'Oriola on Ali Baba (FRA) |
Oscar Cristi on Bambi (CHI) |
Fritz Thiedemann on Meteor (GER) |
1956 Stockholm |
Hans Günter Winkler on Halla (EUA) |
Raimondo D'Inzeo on Merano (ITA) |
Piero D'Inzeo on Uruguay (ITA) |
1960 Rome |
Raimondo D'Inzeo on Posillipo (ITA) |
Piero D'Inzeo on The Rock (ITA) |
David Broome on Sunsalve (GBR) |
1964 Tokyo |
Pierre Jonquères d'Oriola on Lutteur (FRA) |
Hermann Schridde on Dozent (EUA) |
Peter Robeson on Firecrest (GBR) |
1968 Mexico City |
William Steinkraus on Snowbound (USA) |
Marion Coakes on Stroller (GBR) |
David Broome on Mister Softee (GBR) |
1972 Munich |
Graziano Mancinelli on Ambassador (ITA) |
Ann Moore on Psalm (GBR) |
Neal Shapiro on Sloopy (USA) |
1976 Montreal |
Alwin Schockemöhle on Warwick Rex (FRG) |
Michel Vaillancourt on Branch County (CAN) |
Francois Mathy on Gai Luron (BEL) |
1980 Moscow |
Jan Kowalczyk on Artemor (POL) |
Nikolai Korolkov on Espadron (URS) |
Joaquín Perez Heras on Alymony (MEX) |
1984 Los Angeles |
Joseph Fargis on Touch of Class (USA) |
Conrad Homfeld on Abdullah (USA) |
Heidi Robbiani on Jessica V (SUI) |
1988 Seoul |
Pierre Durand Jr. on Jappeloup (FRA) |
Greg Best on Gem Twist (USA) |
Karsten Huck on Nepomuk (FRG) |
1992 Barcelona |
Ludger Beerbaum on Classic Touch (GER) |
Piet Raymakers on Ratina Z (NED) |
Norman Dello Joio on Irish (USA) |
1996 Atlanta |
Ulrich Kirchhoff on Jus de Pomme (GER) |
Willi Melliger on Calvaro V (SUI) |
Alexandra Ledermann on Rochet M (FRA) |
2000 Sydney |
Jeroen Dubbeldam on De Sjiem (NED) |
Albert Voorn on Lando (NED) |
Khaled Al-Eid on Khashm Al Aan (KSA) |
2004 Athens |
Rodrigo Pessoa on Baloubet du Rouet (BRA) |
Chris Kappler on Royal Kaliber (USA) |
Marco Kutscher on Montender (GER) |
2008 Beijing |
Eric Lamaze on Hickstead (CAN) |
Rolf-Göran Bengtsson on Ninja (SWE) |
Beezie Madden on Authentic (USA) |
2012 London |
Steve Guerdat on Nino Des Buissonets (SUI) |
Gerco Schroder on London (NED) |
Cian O'Connor on Blue Loyd (IRL) |
2016 Rio de Janeiro |
Nick Skelton on Big Star (GBR) |
Peder Fredricson on All In (SWE) |
Eric Lamaze on Fine Lady (CAN) |
2020 Tokyo |
Ben Maher on Explosion W (GBR) |
Peder Fredricson on All In (SWE) |
Maikel van der Vleuten on Beauville Z (NED) |
Jumping, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1912 Stockholm |
Sweden (SWE) Gustaf Lewenhaupt on Medusa Gustaf Kilman on Gåtan Hans von Rosen on Lord Iron Fredrik Rosencrantz on Drabant |
France (FRA) Pierre Dufour d'Astafort on Amazone Jacques Cariou on Mignon Ernest Meyer on Allons-y Gaston Seigner on Cocotte |
Germany (GER) Sigismund Freyer on Ultimus Wilhelm Graf von Hohenau on Pretty Girl Ernst Deloch on Hubertus Prince Friedrich Karl of Prussia on Gibson Boy |
1920 Antwerp |
Sweden (SWE) Claës König on Tresor Hans von Rosen on Poor Boy Daniel Norling on Eros II Frank Martin on Kohort |
Belgium (BEL) Henri Laame on Biscuit André Coumans on Lisette Herman de Gaiffier d'Hestroy on Miss Herman d'Oultromont on Lord Kitchener |
Italy (ITA) Ettore Caffaratti on Tradittore Alessandro Alvisi on Raggio di Sole Giulio Cacciandra on Fortunello Carlo Asinari on Varone |
1924 Paris |
Sweden (SWE) Åke Thelning on Loke Axel Ståhle on Cecil Åge Lundström on Anvers |
Switzerland (SUI) Alphonse Gemuseus on Lucette Werner Stuber on Girandole Hans Bühler on Sailor Boy |
Portugal (POR) António Borges on Reginald Hélder de Souza on Avro José Mouzinho on Hetrugo |
1928 Amsterdam |
Spain (ESP) José Navarro Morenés on Zapatazo José Álvarez de Bohórquez on Zalamero Julio García Fernández de los Ríos on Revistade |
Poland (POL) Kazimierz Gzowski on Mylord Kazimierz Szosland on Ali Michał Antoniewicz on Readgleadt |
Sweden (SWE) Karl Hansén on Gerold Carl Björnstjerna on Kornett Ernst Hallberg on Loke |
1932 Los Angeles |
No medalists (no nation completed the course with three riders). | ||
1936 Berlin |
Germany (GER) Kurt Hasse on Tora Marten von Barnekow on Nordland Heinz Brandt on Alchimist |
Netherlands (NED) Johan Greter on Ernica Jan de Bruine on Trixie Henri van Schaik on Santa Bell |
Portugal (POR) José Beltrão on Biscuit Domingos de Sousa on Merle Blanc Luís Mena e Silva on Fossette |
1948 London |
Mexico (MEX) Humberto Mariles on Arete Rubén Uriza on Harvey Alberto Valdés on Chihuchoc |
Spain (ESP) Jaime García on Bizarro José Navarro Morenés on Quórum Marcellino Gavilán on Forajido |
Great Britain (GBR) Harry Llewellyn on Foxhunter Henry Nicoll on Kilgeddin Arthur Carr on Monty |
1952 Helsinki |
Great Britain (GBR) Wilfred White on Nizefela Douglas Stewart on Aherlow Harry Llewellyn on Foxhunter |
Chile (CHI) Óscar Cristi on Bambi César Mendoza on Pillán Ricardo Echeverría on Lindo Peal |
United States (USA) William Steinkraus on Hollandia Arthur McCashin on Miss Budweiser John William Russell on Democrat |
1956 Stockholm |
United Team of Germany (EUA) Hans Günter Winkler on Halla Fritz Thiedemann on Meteor Alfons Lütke-Westhues on Ala |
Italy (ITA) Raimondo D'Inzeo on Merano Piero D'Inzeo on Uruguay Salvatore Oppes on Pagoro |
Great Britain (GBR) Wilfred White on Nizefela Pat Smythe on Flanagan Peter Robeson on Scorchin |
1960 Rome |
United Team of Germany (EUA) Hans Günter Winkler and Halla Fritz Thiedemann and Meteor Alwin Schockemöhle and Ferdl |
United States (USA) Frank Chapot and Trail Guide William Steinkraus and Ksar d'Esprit George H. Morris and Sinjon |
Italy (ITA) Raimondo D'Inzeo and Posillipo Piero D'Inzeo and The Rock Antonio Oppes and The Scholar |
1964 Tokyo |
United Team of Germany (EUA) Hermann Schridde and Dozent II Kurt Jarasinski and Torro Hans Günter Winkler and Fidelitas |
France (FRA) Pierre Jonquères d'Oriola and Lutteur B Janou Lefèbvre and Kenavo D Guy Lefrant and Monsieur de Littry |
Italy (ITA) Piero D'Inzeo and Sun Beam Raimondo D'Inzeo and Posillipo Graziano Mancinelli and Rockette |
1968 Mexico City |
Canada (CAN) Jim Day and Canadian Club Thomas Gayford and Big Dee Jim Elder and The Immigrant |
France (FRA) Jean Rozier and Quo Vadis Janou Lefèbvre and Rocket Pierre Jonquères d'Oriola and Nagir |
West Germany (FRG) Hermann Schridde and Dozent II Alwin Schockemöhle and Donald Rex Hans Günter Winkler and Enigk |
1972 Munich |
West Germany (FRG) Fritz Ligges and Robin Gerhard Wiltfang and Askan Hartwig Steenken and Simona Hans Günter Winkler and Trophy |
United States (USA) William Steinkraus and Main Spring Neal Shapiro and Sloopy Kathryn Kusner and Fleet Apple Frank Chapot and White Lightning |
Italy (ITA) Vittorio Orlandi and Fulmer Feather Raimondo D'Inzeo and Fiorello Graziano Mancinelli and Ambassador Piero D'Inzeo and Easter Light |
1976 Montreal |
France (FRA) Hubert Parot and Rivage Jean-Marcel Rozier and Bayard de Maupas Marc Roguet and Belle de Mars Michel Roche and Un Espoir |
West Germany (FRG) Alwin Schockemöhle and Warwick Rex Hans Günter Winkler and Torphy Sönke Sönksen and Kwepe Paul Schockemöhle and Agent |
Belgium (BEL) Eric Wauters and Gute Sitte François Mathy and Gai Luron Edgar-Henri Cuepper and Le Champion Stanny Van Paesschen and Porsche |
1980 Moscow |
Soviet Union (URS) Vyacheslav Chukanov and Gepatit Viktor Poganovsky and Topky Viktor Asmaev and Reis Nikolai Korolkov and Espadron |
Poland (POL) Marian Kozicki and Bremen Jan Kowalczyk and Artemor Wiesław Hartman and Norton Janusz Bobik and Szampan |
Mexico (MEX) Joaquín Perez Heras and Alymony Jesus Gomez Portugal and Massacre Valencia Gerardo Tazzer and Caribe Alberto Valdes Lacarra and Lady Mirka |
1984 Los Angeles |
United States (USA) Joseph Fargis and Touch of Class Conrad Homfeld and Abdullah Leslie Burr Howard and Albany Melanie Smith and Calypso |
Great Britain (GBR) Michael Whitaker and Overton Amanda John Whitaker and Ryans Son Steven Smith and Shining Example Timothy Grubb and Linky |
West Germany (FRG) Paul Schockemöhle and Deister Peter Luther and Livius Franke Sloothaak and Farmer Fritz Ligges and Ramzes |
1988 Seoul |
West Germany (FRG) Ludger Beerbaum and The Freak Wolfgang Brinkmann and Pedro Dirk Hafemeister and Orchidee Franke Sloothaak and Walzerkonig |
United States (USA) Greg Best and Gem Twist Lisa Ann Jacquin and For the Moment Anne Kursinski and Starman Joseph Fargis and Mill Pearl |
France (FRA) Hubert Bourdy and Morgat Frédéric Cottier and Flambeau C Michel Robert and La Fayette Pierre Durand Jr. and Jappeloup de Luze |
1992 Barcelona |
Netherlands (NED) Piet Raijmakers and Ratina Z Bert Romp and Waldo E Jan Tops and Top Gun Jos Lansink and Egano |
Austria (AUT) Boris Boor and Love Me Tender Joerg Muenzner and Graf Grande Hugo Simon and Apricot D Thomas Fruehmann and Genius |
France (FRA) Hervé Godignon and Quidam de Revel Hubert Bourdy and Razzina du Poncel Michel Robert and Nonix Eric Navet and Quito de Baussy |
1996 Atlanta |
Germany (GER) Franke Sloothaak and Joly Coeur Lars Nieberg and For Pleasure Ulrich Kirchhoff and Jus De Pommes Ludger Beerbaum and Ratina Z |
United States (USA) Peter Leone and Legato Leslie Burr Howard and Extreme Anne Kursinski and Eros Michael R. Matz and Rhum |
Brazil (BRA) Luiz Felipe De Azevedo and Cassiana Álvaro Miranda Neto and Aspen André Johannpeter and Calei Rodrigo Pessoa and Tomboy |
2000 Sydney |
Germany (GER) Ludger Beerbaum on Goldfever Lars Nieberg on Esprit FRH Marcus Ehning on For Pleasure Otto Becker on Dobels Cento |
Switzerland (SUI) Markus Fuchs on Tinka's Boy Beat Maendli on Pozitano Lesley McNaught on Dulf Willi Melliger on Calvaro V |
Brazil (BRA) Rodrigo Pessoa on Baloubet du Rouet Luiz Felipe De Azevedo on Ralph Álvaro Miranda Neto on Aspen André Johannpeter on Calei |
2004 Athens |
United States (USA) Peter Wylde on Fein Cera McLain Ward on Sapphire Beezie Madden on Authentic Chris Kappler on Royal Kaliber |
Sweden (SWE) Rolf-Göran Bengtsson on Mac Kinley Malin Baryard on Butterfly Flip Peter Eriksson on Cardento Peder Fredericson on Magic Bengtsson |
Germany (GER) Otto Becker on Dobels Cento Marco Kutscher on Montender 2 Christian Ahlmann on Cöster |
2008 Beijing |
United States (USA) McLain Ward on Sapphire Laura Kraut on Cedric Will Simpson on Carlsson vom Dach Beezie Madden on Authentic |
Canada (CAN) Jill Henselwood on Special Ed Eric Lamaze on Hickstead Ian Millar on In Style Mac Cone on Ole |
Switzerland (SUI) Christina Liebherr on No Mercy Pius Schwizer on Nobless M Niklaus Schurtenberger on Cantus Steve Guerdat on Jalisca Solier |
2012 London |
Great Britain (GBR) Scott Brash on Hello Sanctos Peter Charles on Vindicat Ben Maher on Tripple X Nick Skelton on Big Star |
Netherlands (NED) Marc Houtzager on Tamino Gerco Schroder on London Maikel van der Vleuten on Verdi Jur Vrieling on Bubalu |
Saudi Arabia (KSA) Ramzy Al Duhami on Bayard Van the Villa There Abdullah bin Mutaib Al Saud on Davos Kamal Bahamdan on Noblesse Des Tess Abdullah Waleed Sharbatly on Sultan |
2016 Rio de Janeiro |
France (FRA) Philippe Rozier on Rahotep de Toscane Kevin Staut on Rêveur de Hurtebise Roger-Yves Bost on Sydney une Prince Pénélope Leprevost on Flora de Mariposa |
United States (USA) Kent Farrington on Voyeur Lucy Davis on Barron McLain Ward on HH Azur Elizabeth Madden on Cortes 'C'' |
Germany (GER) Christian Ahlmann on Taloubet Z Meredith Michaels-Beerbaum on Fibonacci Daniel Deusser on First Class Ludger Beerbaum on Casello |
2020 Tokyo |
Sweden (SWE) Henrik von Eckermann on King Edward Malin Baryard-Johnsson on Indiana Peder Fredricson on All In |
United States (USA) Laura Kraut on Baloutinue Jessica Springsteen on Don Juan van de Donkhoeve McLain Ward on Contagious |
Belgium (BEL) Pieter Devos on Claire Z Jérôme Guery on Quel Homme de Hus Grégory Wathelet on Nevados S |
Discontinued events[]
High jump[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1900 Paris |
Dominique Gardères (FRA) | none awarded[note 4] | Georges Van Der Poele (BEL) |
Gian Giorgio Trissino (ITA) |
Long jump[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1900 Paris |
Constant van Langhendonck (BEL) | Gian Giorgio Trissino (ITA) | [18] (FRA) |
Vaulting, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1920 Antwerp |
Daniel Bouckaert (BEL) | (FRA) | Louis Finet (BEL) |
Vaulting, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1920 Antwerp |
Belgium (BEL) Daniel Bouckaert Louis Finet van Ranst [note 5] |
France (FRA) |
Sweden (SWE) Carl Green Anders Mårtensson Oskar Nilsson |
One-time events[]
These two events were contested only at the 1900 Summer Games. The IOC website currently has affirmed a total of 95 medal events, after accepting, as it appears, the recommendation of Olympic historian Bill Mallon regarding events that should be considered "Olympic". These additional events include the hacks and hunter combined event and the mail coach event.[21]
Mixed hacks and hunters combined[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1900 Paris |
Louis Napoléon Murat (FRA) | Victor Archenoul (FRA) | Robert de Montesquiou-Fézensac (FRA) |
Mail coach[]
This event was also known as the "Mixed four-in-hand", and appears that way in some references.
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1900 Paris |
Georges Nagelmackers (BEL) | Léon Thome (FRA) | Jean de Neuflize (FRA) |
Statistics[]
Athlete medal leaders[]
Athletes who have won at least five medals are listed below.
Athlete | Nation | Gender | Olympics | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Isabell Werth | Germany (GER) | Female | 1992, 1996, 2000, 2008, 2016, 2020 | 7 | 5 | 0 | 10 |
Reiner Klimke | Germany (GER) | Male | 1960, 1964, 1968, 1976, 1984, 1988 | 6 | 0 | 2 | 8 |
Hans Günter Winkler | Germany (GER) | Male | 1956, 1960, 1964, 1968, 1972, 1976 | 5 | 1 | 1 | 7 |
Charles Pahud de Mortanges | Netherlands (NED) | Male | 1924, 1928, 1932, 1936 | 4 | 1 | 0 | 5 |
Anky van Grunsven | Netherlands (NED) | Female | 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012 | 3 | 5 | 1 | 9 |
Andrew Hoy | Australia (AUS) | Male | 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2020 | 3 | 2 | 1 | 6 |
Charlotte Dujardin | Great Britain (GBR) | Female | 2012, 2016, 2020 | 3 | 1 | 2 | 6 |
Michael Plumb | United States (USA) | Male | 1960, 1964, 1968, 1972, 1976, 1984, 1992 | 2 | 4 | 0 | 6 |
Earl Foster Thomson | United States (USA) | Male | 1932, 1936, 1948 | 2 | 3 | 0 | 5 |
Josef Neckermann | Germany (GER) | Male | 1960, 1964, 1968, 1972 | 2 | 2 | 2 | 6 |
André Jousseaume | France (FRA) | Male | 1932, 1936, 1948, 1952, 1956 | 2 | 2 | 1 | 5 |
Liselott Linsenhoff | Germany (GER) | Female | 1956, 1968, 1972 | 2 | 2 | 1 | 5 |
Mark Todd | New Zealand (NZL) | Male | 1984, 1988, 1992, 2000, 2008, 2012 | 2 | 1 | 3 | 6 |
Christine Stückelberger | Switzerland (SUI) | Female | 1972, 1976, 1984, 1988, 1996, 2000 | 1 | 3 | 1 | 5 |
Raimondo D'Inzeo | Italy (ITA) | Male | 1948, 1952, 1956, 1960, 1964, 1968, 1972, 1976 | 1 | 2 | 3 | 6 |
Henri Chammartin | Switzerland (SUI) | Male | 1952, 1956, 1960, 1964, 1968 | 1 | 2 | 2 | 5 |
Gustav Fischer | Switzerland (SUI) | Male | 1952, 1956, 1960, 1964, 1968 | 0 | 3 | 2 | 5 |
Piero D'Inzeo | Italy (ITA) | Male | 1948, 1952, 1956, 1960, 1964, 1968, 1972, 1976 | 0 | 2 | 4 | 6 |
Notes[]
- ^ This number is approximate, because the number of competitors in early games is uncertain in many cases.
- ^ Note that this is only the medals won Germany as a whole country; medals won by the United Team of Germany (EUA) and the Federal Republic of Germany (West Germany) are not included. The IOC considers these three separate National Olympic Committees and lists their results as such, but another major database combines Germany and the EUA, while leaving the FRG separate.[1]
- ^ This was because only two teams finished the competition.[16]
- ^ Two first-place prizes were awarded due to the top two competitors tying for the highest jump, at 1.8 metres (71 in)[17]
- ^ The IOC medal database shows two more team members van Schauwbroeck and van Cauwenberg,[19] however another major database shows only three medalists, although it also includes two men named Van Schauwenbroeck and Albert Van Cauwenburg in the individual vaulting category.[20]
References[]
Citations
- ^ Jump up to: a b c d e Kubatko, Justin. "Equestrianism". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Archived from the original on April 17, 2020. Retrieved October 21, 2009.
- ^ Bryant, Jennifer O. (2000). Olympic Equestrian: The Sports and the Stories from Stockholm to Sydney. Canada: The Blood-Horse, Inc. pp. 24–25. ISBN 1-58150-044-0.
- ^ Jump up to: a b "Equestrian". The Beijing Organizing Committee for the Games of the XXIX Olympiad. Archived from the original on October 6, 2009. Retrieved October 21, 2009.
- ^ "Modern Pentathlon: Inside this Sport". NBC Beijing 2008. NBC Universal. Archived from the original on July 14, 2011. Retrieved October 29, 2009.
- ^ Bryant, Jennifer O. (2000). Olympic Equestrian: The Sports and the Stories from Stockholm to Sydney (1st ed.). Canada: The Blood-Horse, Inc. pp. 14–15. ISBN 1-58150-044-0.
- ^ Edwards, Elwyn Hartley and Candida Geddes (editors) (1987). The Complete Horse Book. North Pomfret, VT: Trafalgar Square, Inc. p. 292. ISBN 0-943955-00-9.CS1 maint: extra text: authors list (link)
- ^ Edwards, Elwyn Hartley and Candida Geddes (editors) (1987). The Complete Horse Book. North Pomfret, VT: Trafalgar Square, Inc. p. 296. ISBN 0-943955-00-9.CS1 maint: extra text: authors list (link)
- ^ "Factbox for Equestrianism". Reuters Website. Reuters. Reuters. August 7, 2008. Retrieved August 7, 2008.
- ^ "Equestrian: Inside this Sport". NBC Beijing 2008. NBC Universal. Archived from the original on July 14, 2011. Retrieved October 21, 2009.
- ^ "Sailing: Inside This Sport". NBC Beijing 2008. NBC Universal. Archived from the original on July 14, 2011. Retrieved November 9, 2009.
- ^ "Badminton: Inside this Sport". NBC Beijing 2008. NBC Universal. Archived from the original on July 14, 2011. Retrieved November 9, 2009.
- ^ Jump up to: a b Kubatko, Justin. "1956 Stockholm Equestrian Games". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference, LLC. Archived from the original on April 17, 2020. Retrieved November 11, 2009.
- ^ "Three countries boycott the Games in Melbourne". CBC Sports. Canadian Broadcasting Corporation. August 7, 2009. Retrieved November 18, 2009.
- ^ Bradsher, Keith (August 3, 2008). "Haze, Humidity and Horses". The New York Times. Retrieved November 11, 2009.
- ^ "10-time Olympian Ian Millar left off Canadian show jumping team" Archived 2016-08-21 at the Wayback Machine, NBC Olympics, July 14, 2016.
- ^ "Games of the X Olympiad". Fédération Equestre Internationale. Archived from the original (PDF) on July 26, 2011. Retrieved January 18, 2011.
- ^ Kubatko, Justin. "Equestrianism at the 1900 Paris Summer Games: Mixed High Jump". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference, LLC. Archived from the original on April 17, 2020. Retrieved November 10, 2009.
- ^ "Equestrian-jumping/individual-mixed". Olympics.com. Retrieved 2021-09-05.
- ^ "All the Medallists since 1896 - Vaulting". International Olympic Committee. Retrieved October 9, 2009.
- ^ Kubatko, Justin. "Belgium Equestrianism at the 1920 Antwerpen Summer Games". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Archived from the original on April 17, 2020. Retrieved October 9, 2009.
- ^ Mallon, Bill (1998). The 1900 Olympic Games, Results for All Competitors in All Events, with Commentary. Jefferson, North Carolina: McFarland & Company, Inc. ISBN 978-0-7864-4064-1.
Sources
- "All the Medallists since 1896". International Olympic Committee. Retrieved November 9, 2009.
- Kubatko, Justin. "Equestrianism". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Archived from the original on April 17, 2020. Retrieved October 21, 2009.
- "Stats: Paris 1900". Beijing 2008. Australian Broadcasting Corporation. Retrieved November 10, 2009.
- Bryant, Jennifer O. (2000). Olympic Equestrian: The Sports and the Stories from Stockholm to Sydney. Canada: The Blood-Horse, Inc. ISBN 1-58150-044-0.
- Lists of Summer Olympic medalists by sport
- Equestrian at the Summer Olympics
- Olympic medalists in equestrian