Members of the 2nd National Assembly for Wales
1st Assembly | (1999) |
2nd Assembly | (2003) |
3rd Assembly | (2007) |
4th Assembly | (2011) |
5th Assembly | (2016) |
6th Senedd | (2021) |
This is a list of Assembly Members (AMs; Welsh: Aelodau'r Cynulliad, ACau) elected to the second National Assembly for Wales at the 2003 election. There are a total of 60 members elected, 40 were elected from first past the post constituencies with a further 20 members being returned from five regions, each electing four AMs through mixed member proportional representation.
AMs by party[]
This is a list of AMs elected in 2003.
This article is part of a series within UK politics on the |
Politics of Wales |
---|
Category · Wales portal
|
Party | Name | Constituency or Region | |
---|---|---|---|
Labour (29) | Leighton Andrews | Rhondda | |
Lorraine Barrett | Cardiff South and Penarth | ||
Rosemary Butler | Newport West | ||
Christine Chapman | Cynon Valley | ||
Jeffrey Cuthbert | Caerphilly | ||
Jane Davidson | Pontypridd | ||
Andrew Davies | Swansea West | ||
Tamsin Dunwoody | Preseli Pembrokeshire | ||
Sue Essex | Cardiff North | ||
Brian Gibbons | Aberavon | ||
Janice Gregory | Ogmore | ||
John Griffiths | Newport East | ||
Christine Gwyther | Carmarthen West and South Pembrokeshire | ||
Edwina Hart | Gower | ||
Jane Hutt | Vale of Glamorgan | ||
Irene James | Islwyn | ||
Ann Jones | Vale of Clwyd | ||
Carwyn Jones | Bridgend | ||
Peter Law | Blaenau Gwent | ||
Huw Lewis | Merthyr Tydfil and Rhymney | ||
Val Lloyd | Swansea East | ||
Sandy Mewies | Delyn | ||
Rhodri Morgan | Cardiff West | ||
Lynne Neagle | Torfaen | ||
Alun Pugh | Clwyd West | ||
Carl Sargeant | Alyn and Deeside | ||
Karen Sinclair | Clwyd South | ||
Catherine Thomas | Llanelli | ||
Gwenda Thomas | Neath | ||
Plaid Cymru (12) | |||
Janet Davies | South Wales West | ||
Jocelyn Davies | South Wales East | ||
Alun Ffred Jones | Caernarfon | ||
Denise Idris Jones | Conwy | ||
Elin Jones | Ceredigion | ||
Helen Mary Jones | Mid and West Wales | ||
Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | ||
David Lloyd | South Wales West | ||
Janet Ryder | North Wales | ||
Owen John Thomas | South Wales Central | ||
Rhodri Glyn Thomas | Carmarthen East and Dinefwr | ||
Leanne Wood | South Wales Central | ||
Conservative (11) | |||
Nick Bourne | Mid and West Wales | ||
Alun Cairns | South Wales West | ||
David Davies | Monmouth | ||
Glyn Davies | Mid and West Wales | ||
Lisa Francis | Mid and West Wales | ||
William Graham | South Wales East | ||
Mark Isherwood | North Wales | ||
Laura Anne Jones | South Wales East | ||
David Melding | South Wales Central | ||
Jonathan Morgan | South Wales Central | ||
Brynle Williams | North Wales | ||
Liberal Democrats (6) | |||
Mick Bates | Montgomeryshire | ||
Peter Black | South Wales West | ||
Mike German | South Wales East | ||
Christine Humphreys | North Wales | ||
Jenny Randerson | Cardiff Central | ||
Kirsty Williams | Brecon and Radnorshire | ||
JMIP (1) | John Marek | Wrexham | |
Presiding Officer (1) | Dafydd Elis-Thomas | Meirionnydd Nant Conwy |
Members by constituency and region[]
Constituency members[]
Assembly Member | |||||
Constituency | Name | Party | |||
---|---|---|---|---|---|
Aberavon | Brian Gibbons | Labour | |||
Alyn and Deeside | Carl Sargeant | Labour | |||
Blaenau Gwent | Peter Law | Labour | |||
Brecon and Radnorshire | Kirsty Williams | Liberal Democrats | |||
Bridgend | Carwyn Jones | Labour | |||
Caernarfon | Alun Ffred Jones | Plaid Cymru | |||
Caerphilly | Jeffrey Cuthbert | Labour | |||
Cardiff Central | Jenny Randerson | Liberal Democrats | |||
Cardiff North | Sue Essex | Labour | |||
Cardiff South and Penarth | Lorraine Barrett | Labour Co-op | |||
Cardiff West | Rhodri Morgan | Labour | |||
Carmarthen East and Dinefwr | Rhodri Glyn Thomas | Plaid Cymru | |||
Carmarthen West and South Pembrokeshire | Christine Gwyther | Labour | |||
Ceredigion | Elin Jones | Plaid Cymru | |||
Clwyd South | Karen Sinclair | Labour | |||
Clwyd West | Alun Pugh | Labour | |||
Conwy | Denise Idris Jones | Labour | |||
Cynon Valley | Christine Chapman | Labour Co-op | |||
Delyn | Sandy Mewies | Labour | |||
Gower | Edwina Hart | Labour | |||
Islwyn | Irene James | Labour | |||
Llanelli | Catherine Thomas | Labour | |||
Meirionnydd Nant Conwy | Dafydd Elis-Thomas (Presiding Officer) | Plaid Cymru | |||
Merthyr Tydfil and Rhymney | Huw Lewis | Labour Co-op | |||
Monmouth | David Davies | Conservative | |||
Montgomeryshire | Mick Bates | Liberal Democrats | |||
Neath | Gwenda Thomas | Labour | |||
Newport East | John Griffiths | Labour Co-op | |||
Newport West | Rosemary Butler | Labour | |||
Ogmore | Janice Gregory | Labour | |||
Pontypridd | Jane Davidson | Labour | |||
Preseli Pembrokeshire | Tamsin Dunwoody | Labour | |||
Rhondda | Leighton Andrews | Labour | |||
Swansea East | Val Lloyd | Labour | |||
Swansea West | Andrew Davies | Labour | |||
Torfaen | Lynne Neagle | Labour | |||
Vale of Clwyd | Ann Jones | Labour | |||
Vale of Glamorgan | Jane Hutt | Labour | |||
Wrexham | John Marek | JMIP | |||
Ynys Môn | Ieuan Wyn Jones | Plaid Cymru |
Regional members[]
Assembly Member | |||||
Region | Name | Party | |||
---|---|---|---|---|---|
North Wales | |||||
Eleanor Burnham | Liberal Democrats | ||||
Mark Isherwood | Conservative | ||||
Janet Ryder | Plaid Cymru | ||||
Brynle Williams | Conservative | ||||
Mid and West Wales | |||||
Nick Bourne | Conservative | ||||
Cynog Dafis | Plaid Cymru | ||||
Glyn Davies | Conservative | ||||
Lisa Francis | Conservative | ||||
South Wales West | |||||
Peter Black | Liberal Democrats | ||||
Alun Cairns | Conservative | ||||
Janet Davies | Plaid Cymru | ||||
David Lloyd | Plaid Cymru | ||||
South Wales Central | |||||
David Melding | Conservative | ||||
Jonathan Morgan | Conservative | ||||
Owen John Thomas | Plaid Cymru | ||||
Leanne Wood | Plaid Cymru | ||||
South Wales East | |||||
Jocelyn Davies | Plaid Cymru | ||||
Michael German | Liberal Democrats | ||||
William Graham | Conservative | ||||
Laura Anne Jones | Conservative |
See also[]
- Government of the 2nd National Assembly for Wales
- 2003 National Assembly for Wales election
References[]
Categories:
- Wales AMs 2003–2007
- Lists of members of the Senedd