Sweden at the 2004 Summer Paralympics
Sweden at the 2004 Summer Paralympics | |
---|---|
IPC code | SWE |
NPC | Swedish Parasports Federation |
in Athens | |
Competitors | 41 in 10 sports |
Flag bearer | [1] |
Medals Ranked 21st |
|
Summer Paralympics appearances (overview) | |
Sweden competed at the 2004 Summer Paralympics in Athens, Greece. The team included 41 athletes, 32 men and 9 women.[2] Competitors from Sweden won 21 medals, including 8 gold, 7 silver and 6 bronze to finish 21st in the medal table.[3]
Medalists[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Sandra Eriksson | Swimming | Women's 50 m butterfly S4 |
Gold | Jonas Jacobsson | Shooting | Men's air rifle standing SH1 |
Gold | Jonas Jacobsson | Shooting | Men's free rifle 3x40 SH1 |
Gold | Jonas Jacobsson | Shooting | Mixed air rifle prone SH1 |
Gold | Jonas Jacobsson | Shooting | Mixed free rifle prone SH1 |
Gold | Anders Olsson | Swimming | Men's 400 m freestyle S6 |
Gold | Iréne Slättengren | Equestrian | Individual championship dressage GII |
Gold | Iréne Slättengren | Equestrian | Individual freestyle dressage GII |
Silver | Table tennis | Men's singles class 10 | |
Silver | Goalball | Men's tournament | |
Silver | Table tennis | Women's singles class 6–8 | |
Silver | Archery | Men's W1 | |
Silver | Shooting | Mixed air rifle standing SH2 | |
Silver | Tim Johansson | Athletics | Men's 200 metres T51 |
Silver | Madelene Nordlund | Athletics | Women's 400 metres T53 |
Bronze | Table tennis | Men's teams class 6–7 | |
Bronze | Table tennis | Men's teams class 10 | |
Bronze | Madelene Nordlund | Athletics | Women's 800 metres T53 |
Bronze | Anders Olsson | Swimming | Men's 50 m freestyle S6 |
Bronze | Anders Olsson | Swimming | Men's 100 m freestyle S6 |
Bronze | Viktoria Wedin | Shooting | Mixed air rifle standing SH2 |
Sports[]
Archery[]
Men[]
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Rank | ||
Men's individual W1 | 661 | 2 | N/A | Bye | (GER) W 102-102* |
Sebek (CZE) W 99-96 |
Cavanagh (GBR) L 102-108 |
- 's quarterfinal against Germany's was decided by additional arrows. Anders won 9:9, 8:8, 8:x and went through to the semifinals.
Athletics[]
Men's track[]
Athlete | Class | Event | Heats | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | |||
Tim Johansson | T51 | 200m | N/A | 40.15 | ||||
Marathon | N/A | DNF | ||||||
T38 | 100m | 12.64 | 9 | Did not advance | ||||
Per Vesterlund | T52 | 800m | 2:12.66 | 9 | Did not advance | |||
1500m | 4:05.49 | 7 q | N/A | 4:04.32 | 6 | |||
5000m | N/A | 14:30.33 | 7 | |||||
Marathon | N/A | 2:26:09 | 5 |
Men's field[]
Athlete | Class | Event | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Points | Rank | |||
F36-38 | Long jump | 5.59 | 929 | 8 | |
P44 | Pentathlon | 3324 | 8 |
Women's track[]
Athlete | Class | Event | Heats | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | |||
Madelene Nordlund | T53 | 400m | 57.37 PR | 1 Q | N/A | 58.32 | ||
800m | 1:58.03 | 4 q | N/A | 2:00.30 |
Cycling[]
Men's road[]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Men's road race/time trial LC1 | 2:39:17 | 6 |
Equestrian[]
Athlete | Event | Total | |
---|---|---|---|
Score | Rank | ||
Mixed individual championship test grade II | 68.091 | 6 | |
Mixed individual freestyle test grade II | 71.389 | 8 | |
Mixed individual championship test grade III | 64.720 | 8 | |
Mixed individual freestyle test grade III | 71.778 | 6 | |
Irene Slaettengren | Mixed individual championship test grade II | 72.636 | |
Mixed individual freestyle test grade II | 78.944 | ||
Mixed individual championship test grade III | 64.560 | 9 | |
Mixed individual freestyle test grade III | 68.500 | 10 |
Team[]
Athlete | Event | Total | |
---|---|---|---|
Total | Rank | ||
Irene Slaettengren |
Team | 410.148 | 4 |
Goalball[]
The men's goalball team won the silver medal after being defeated by Denmark in the gold medal final.
Players[]
Tournament[]
Game | Match | Score | Rank |
1 | Sweden vs. Denmark (DEN) | 3 - 3 | 2 Q |
2 | Sweden vs. United States (USA) | 1 - 1 | |
3 | Sweden vs. Canada (CAN) | 4 - 4 | |
4 | Sweden vs. Germany (GER) | 3 - 1 | |
5 | Sweden vs. Greece (GRE) | 10 - 5 | |
Quarterfinals | Sweden vs. Finland (FIN) | 5 - 1 | W |
Semifinals | Sweden vs. Canada (CAN) | 5 - 3 | W |
Gold medal final | Sweden vs. Denmark (DEN) | 5 - 7 |
Shooting[]
Men[]
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | ||
Jonas Jacobsson | Men's 10m air rifle standing SH1 | 593 =WR | 1 Q | 100.4 | 693.4 | |
Men's 50m rifle 3 positions SH1 | 1162 WR | 1 Q | 99.1 | 1261.1 WR | ||
Mixed 10m air rifle prone SH1 | 600 =WR | 1 Q | 105.3 | 705.3 | ||
Mixed 50m rifle prone SH1 | 597 WR | 1 Q | 104.4 | 701.4 WR | ||
Mixed 10m air rifle prone SH1 | 600 =WR | 1 Q | 103.9 | 703.9 | 4 | |
Mixed 10m air rifle standing SH2 | 598 | 4 Q | 105.4 | 703.4 | ||
Mixed 50m rifle prone SH1 | 577 | 23 | Did not advance | |||
Men's 10m air pistol SH1 | 558 | 10 | Did not advance | |||
Mixed 25m pistol SH1 | 560 | 8 Q | 88.5 | 648.5 | 8 | |
Mixed 50m pistol SH1 | 495 | 24 | Did not advance | |||
Men's 10m air rifle standing SH1 | 555 | 22 | Did not advance | |||
Men's 50m rifle 3 positions SH1 | 1092 | 20 | Did not advance | |||
Mixed 50m rifle prone SH1 | 572 | 29 | Did not advance |
Women[]
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | ||
Mixed 10m air rifle prone SH1 | 599 | 5 Q | 103.7 | 702.7 | 8 | |
Women's 10m air rifle standing SH1 | 381 | 10 | Did not advance | |||
Viktoria Wedin | Mixed 10m air rifle prone SH2 | 599 | 6 Q | 104.5 | 703.5 | 7 |
Mixed 10m air rifle standing SH2 | 599 | 2 Q | 103.7 | 702.7 |
Swimming[]
Men[]
Athlete | Class | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
Anders Olsson | S6 | 50m freestyle | 32.71 | 4 Q | 31.90 | |
100m freestyle | 1:09.22 | 2 Q | 1:09.47 | |||
400m freestyle | 5:11.63 PR | 1 Q | 5:03.76 WR | |||
SB5 | 100m breaststroke | 1:45.69 | 8 Q | 1:44.68 | 8 | |
SM6 | 200m individual medley | 3:12.14 | 9 | Did not advance | ||
S9 | 100m butterfly | 1:06.53 | 8 Q | 1:05.77 | 5 | |
SB8 | 100m breaststroke | 1:23.74 | 8 Q | 1:23.30 | 6 | |
SM9 | 200m individual medley | 2:38.40 | 10 | Did not advance |
Women[]
Athlete | Class | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
S4 | 50m freestyle | 57.09 | 8 Q | 56.54 | 7 | |
100m freestyle | 2:12.11 | 8 Q | 2:09.49 | 8 | ||
50m butterfly | N/A | 56.36 WR | ||||
SM4 | 150m individual medley | 4:15.07 | 10 | Did not advance |
Table tennis[]
Men[]
Athlete | Event | Preliminaries | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Men's singles 10 | Gaspar (SVK) L 1-3 |
(ITA) W 3-0 |
(HUN) W 3-0 |
2 Q | N/A | de la Bourdonnaye (FRA) W 3-1 |
Ruiz (ESP) W 3-2 |
Gaspar (SVK) L 1-3 |
||
Ernst Bolldén | Men's singles 5 | Robles (ESP) L 0-3 |
(RSA) W 3-1 |
(GRE) W 3-0 |
2 Q | (TPE) L 1-3 |
Did not advance | |||
Men's singles 5 | Kim (KOR) L 0-3 |
(SCG) L 2-3 |
(MEX) L 1-3 |
4 | Did not advance | |||||
Men's singles 6 | Schmidt (GER) L 2-3 |
(DEN) L 2-3 |
(CHI) W 3-0 |
3 | Did not advance | |||||
Men's singles 3 | Piñas (ESP) L 2–3 |
(TPE) W 3–1 |
(SVK) W 3–1 |
2 Q | Robin (FRA) L 0–3 |
Did not advance | ||||
Men's singles 7 | Wollmert (GER) L 0-3 |
(CHN) L 0-3 |
(UKR) L 1-3 |
4 | Did not advance |
Women[]
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Women's singles 6-8 | (RUS) W 3–0 |
(FRA) W 3–0 |
Munoz (ARG) W 3–0 |
1 Q | (SVK) W 3–0 |
(POL) W 3-2 |
Zhang (CHN) L 1-3 |
Teams[]
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Ernst Bolldén |
Men's team 5 | Chinese Taipei (TPE) L 0-3 |
Greece (GRE) W 3-0 |
N/A | 2 Q | Czech Republic (CZE) L 1-3 |
Did not advance | ||
Men's team 6-7 | France (FRA) W 3-2 |
Denmark (DEN) L 2-3 |
Netherlands (NED) W 3-0 |
3 | Did not advance | ||||
Men's team 10 | Czech Republic (CZE) L 1-3 |
Italy (ITA) W 3-0 |
Hungary (HUN) W 3-1 |
2 Q | N/A | China (CHN) L 1-3 |
Czech Republic (CZE) W 3-1 |
Wheelchair tennis[]
Athlete | Class | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Open | Men's singles | Ammerlaan (NED) L 0-6, 0-6 |
Did not advance | |||||
Stefan Olsson | (SRI) W 6-1, 6-0 |
(CZE) L 5-7, 2-6 |
Did not advance | |||||
Peter Wikstrom | (AUT) W 6-3, 6-1 |
(GBR) W 6-2, 6-0 |
Kunieda (JPN) L 3-6, 6-4, 3-6 |
Did not advance | ||||
Stefan Olsson Peter Wikstrom |
Men's doubles | N/A | (INA) / (INA) W 6-0, 6-0 |
(AUT) / Legner (AUT) W 6-4, 6-4 |
Jeremiasz (FRA) / (FRA) L 1-6, 2-6 |
Did not advance |
See also[]
References[]
- ^ "Archived copy". Archived from the original on 2016-10-08. Retrieved 2016-10-02.CS1 maint: archived copy as title (link)
- ^ "Participation Numbers Athens 2004 Paralympic Games". International Paralympic Committee. Retrieved 8 June 2011.
- ^ "Medal Standings Athens 2004 Paralympic Games". International Paralympic Committee. Retrieved 8 June 2011.
Categories:
- Nations at the 2004 Summer Paralympics
- Sweden at the Paralympics
- 2004 in Swedish sport