Zimbabwe at the 2010 Summer Youth Olympics
Zimbabwe at the 2010 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | ZIM |
NOC | Zimbabwe Olympic Committee |
Website | www |
in Singapore | |
Competitors | 27 in 5 sports |
Flag bearer | Tinashe Samuel Mutanga[1] |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Zimbabwe participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.
It was represented by 27 athletes competing in 5 sports: athletics, cycling, equestrian, football and triathlon.[2]
Medalists[]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Bronze | Equestrian | Team Jumping | 20 Aug |
Athletics[]
Boys[]
- Track and Road Events
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Tinashe Samuel Mutanga | Boys’ 100m | 10.92 | 6 Q | 10.72 | 6 |
Tinashe Samuel Mutanga (ZIM) (NGR) Alphas Kishoyian (KEN) (RSA) |
Boys’ Medley Relay | 1:53.45 | 4 |
Girls[]
- Track and Road Events
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Girls’ 3000m | 9:45.76 | 6 Q | 9:53.88 | 7 |
Cycling[]
- Cross Country
Athlete | Event | Time | Rank | Points |
---|---|---|---|---|
Boys’ Cross Country | -2LAP | 24 | 72 | |
Girls’ Cross Country | -2LAP | 24 | 40 |
- Time Trial
Athlete | Event | Time | Rank | Points |
---|---|---|---|---|
Boys’ Time Trial | 4:57.99 | 31 | 30 | |
Girls’ Time Trial | 4:02.44 | 30 | 40 |
- BMX
Athlete | Event | Seeding Round | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Run 2 | Run 3 | Rank | Run 1 | Run 2 | Run 3 | Rank | |||||||||||||
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Points | ||||
Boys’ BMX | 35.622 | 21 | DNF | 8 | 42.651 | 6 | 39.994 | 6 | 6 | Did not advance | 72 | |||||||||
Girls’ BMX | 47.169 | 18 | 45.670 | 5 | 46.115 | 5 | 45.376 | 5 | 5 | Did not advance | 40 |
- Road Race
Athlete | Event | Time | Rank | Points |
---|---|---|---|---|
Boys’ Road Race | 1:05:44 | 46 | 72 | |
Boys’ Road Race | 1:18:01 | 75 | ||
Boys’ Road Race | DNF |
- Overall
Team | Event | Cross Country Pts | Time Trial Pts | BMX Pts | Road Race Pts | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Boys | Girls | Boys | Girls | Boys | Girls | |||||
Mixed Team | 72 | 40 | 30 | 40 | 72 | 40 | 72 | 366 | 31 |
Equestrian[]
Athlete | Horse | Event | Round 1 | Round 2 | Total | Jump-Off | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Penalties | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Time | |||||||
Jump | Time | Jump | Time | |||||||||
AP Akermanis | Individual Jumping | 24 | 1 | 28 | 24 | 0 | 28 | 49 | 28 | |||
(ZIM) (ALG) (LBA) Mohamed Abdalla (EGY) Samantha McIntosh (RSA) |
AP Akermanis APH Mr Sheen Belcam Hinnerk Buzzword Little Miss Sunshine |
Team Jumping | 4 0 0 |
0 0 0 |
1 | 0 4 0 |
0 0 0 |
2 | 8 | 8 8 8 |
47.48 55.59 54.39 |
Football[]
Men[]
Squad List | Event | Group Stage | 5th Place Match | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Group D | Rank | ||||
Edward Mwanza (C) |
Boys' Football | Singapore L 1–3 |
3 | Vanuatu L 0–2 |
6 |
Montenegro L 1–2 |
Group D
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Singapore | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 |
Montenegro | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 |
Zimbabwe | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | −3 | 0 |
- Qualified for semifinals
Results
Zimbabwe | 1–2 | Montenegro |
---|---|---|
81' | report | 28' Boljevic 44' |
5th place contest
Triathlon[]
- Men's
Athlete | Event | Swim (1.5 km) | Trans 1 | Bike (40 km) | Trans 2 | Run (10 km) | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Individual | 10:49 | 0:29 | 31:43 | 0:23 | 20:29 | 1:03:53.25 | 30 |
- Girls
Triathlete | Event | Swimming | Transit 1 | Cycling | Transit 2 | Running | Total time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Individual | 10:41 | 0:37 | 34:45 | 0:24 | 23:32 | 1:09:59.30 | 27 |
- Mixed
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250 m, Bike 7 km, Run 1.7 km) |
Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
(SIN) (ITA) (PUR) (ZIM) |
Mixed Team Relay World Team 2 |
22:55 19:36 23:40 21:23 |
1:27:34.96 | 12 |
Sara Vilic (CRO) (NAM) (ZIM) (RSA) |
Mixed Team Relay World Team 1 |
21:23 19:07 23:11 19:56 |
1:23:37.79 | 9 |
References[]
- ^ "List of NOC Flag Bearers for Opening Ceremony" (PDF) (Press release). Singapore Youth Olympic Games Organising Committee. 14 August 2010. Archived from the original (PDF) on 21 August 2010. Retrieved 14 August 2010.
- ^ "Zimbabwe Youth Olympics Team announced". Zimbabwe Government. Retrieved 5 August 2010.[dead link]
External links[]
- Competitors List: Zimbabwe[permanent dead link]
Categories:
- Nations at the 2010 Summer Youth Olympics
- 2010 in Zimbabwean sport
- Zimbabwe at the Youth Olympics