The 2001 Nokia Brier , Canada's national men's curling championship, was held March 3–11 at the Ottawa Civic Centre in Ottawa , Ontario . It was the very first Brier to be sponsored by Nokia . The theme of the event was the 2001: A Space Odyssey . In the finals, Team Alberta, consisting of skip Randy Ferbey , fourth David Nedohin , second Scott Pfeifer and lead Marcel Rocque would capture their first of four Brier wins as a team. They edged out Team Manitoba skipped by Kerry Burtnyk in the final, 8–4. While the Brier was not unsuccessful, it did end up losing money.[1] The total attendance was 154,136.
Teams [ ]
The 2001 Brier featured the 1981 and 1995 champion Kerry Burtnyk rink of Manitoba, 1982 and 1985 champion Al Hackner rink of Northern Ontario, 1998 champion Wayne Middaugh rink of Ontario, 1988 and 1989 champion third Randy Ferbey with his new Alberta rink, 1998 and 1999 runner-up Guy Hemmings rink of Quebec, 1990 runner-up Jim Sullivan rink of New Brunswick, 1999 Mixed champion Paul Flemming , 5-time PEI champion , 4-time territories champion , 2-time Saskatchewan champion along with newcomers 1989 Canadian Junior champion Dean Joanisse of BC, and of Newfoundland.
Alberta
British Columbia
Manitoba
, Edmonton
Fourth: David Nedohin
Skip: Randy Ferbey
Second: Scott Pfeifer
Lead: Marcel Rocque
Alternate: Dan Holowaychuk
Victoria CC , Victoria
Skip: Dean Joanisse
Third:
Second:
Lead:
Alternate:
Assiniboine Memorial CC , Winnipeg
Skip: Kerry Burtnyk
Third: Jeff Ryan
Second: Rob Meakin
Lead: Keith Fenton
Alternate:
New Brunswick
Newfoundland
Northern Ontario
, Saint John
Skip: Jim Sullivan
Third: Charlie Sullivan, Jr.
Second:
Lead:
Alternate:
, Labrador City
Skip:
Third:
Second:
Lead:
Alternate:
Fort William CC , Thunder Bay
Skip: Al Hackner
Third: Bryan Burgess
Second:
Lead:
Alternate:
Nova Scotia
Ontario
Prince Edward Island
Mayflower CC , Halifax
Skip: Mark Dacey
Third: Paul Flemming
Second:
Lead:
Alternate: Mathew Harris
St. George's G&CC , Toronto
Skip: Wayne Middaugh
Third: Graeme McCarrel
Second: Ian Tetley
Lead: Scott Bailey
Alternate: David Carruthers
, Summerside , Charlottetown
Skip:
Third: Peter Gallant
Second: Mark O'Rourke
Lead:
Alternate: Robert Campbell
Quebec
Saskatchewan
Yukon/Northwest Territories
, Saint-Lambert
Skip: Guy Hemmings
Third:
Second:
Lead:
Alternate:
, Humboldt
Skip:
Third:
Second:
Lead:
Alternate:
Yellowknife CC , Yellowknife
Skip:
Third:
Second: Brad Chorostkowski
Lead:
Alternate:
Round robin standings [ ]
Final Round Robin Standings
Round robin results [ ]
All draw times are listed in Eastern Standard Time (UTC−5 ).
Draw 1 [ ]
Saturday, March 3, 1:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Quebec (Hemmings)
0
1
3
0
0
0
2
2
X
X
8
Saskatchewan (Harcourt)
2
0
0
0
1
0
0
0
X
X
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nova Scotia (Dacey)
0
0
0
1
0
2
0
1
0
0
4
Ontario (Middaugh)
1
0
0
0
1
0
1
0
0
5
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
British Columbia (Joanisse)
0
2
0
1
0
0
0
1
0
0
4
Alberta (Ferbey)
0
0
1
0
0
0
2
0
0
2
5
Draw 2 [ ]
Saturday, March 3, 7:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Alberta (Ferbey)
0
0
1
1
0
0
2
1
0
X
5
New Brunswick (Sullivan)
0
0
0
0
1
0
0
0
1
X
2
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Newfoundland (Ryan)
0
0
1
0
0
1
0
3
0
0
5
Manitoba (Burtnyk)
1
2
0
0
2
0
2
0
0
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Quebec (Hemmings)
1
0
0
1
0
X
X
X
X
X
2
Ontario (Middaugh)
0
3
0
0
6
X
X
X
X
X
9
Draw 3 [ ]
Sunday, March 4, 9:00 am
Draw 4 [ ]
Sunday, March 4, 1:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Northern Ontario (Hackner)
1
0
3
0
1
0
0
0
0
X
5
Alberta (Ferbey)
0
1
0
3
0
1
1
1
2
X
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ontario (Middaugh)
4
0
0
0
1
0
2
1
X
X
8
Manitoba (Burtnyk)
0
0
2
0
0
1
0
0
X
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Saskatchewan (Harcourt)
1
0
0
0
1
0
0
1
0
X
3
Nova Scotia (Dacey)
0
0
2
1
0
1
1
0
0
X
5
Draw 5 [ ]
Sunday, March 4, 7:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Brunswick (Sullivan)
1
1
0
2
0
1
0
2
0
X
7
Saskatchewan (Harcourt)
0
0
1
0
2
0
1
0
0
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nova Scotia (Dacey)
0
0
3
1
0
0
0
2
0
0
6
Newfoundland (Ryan)
0
0
0
0
1
1
1
0
1
1
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Manitoba (Burtnyk)
0
2
0
0
0
1
1
0
0
0
4
Northern Ontario (Hackner)
0
0
2
0
1
0
0
0
3
1
7
Draw 6 [ ]
Monday, March 5, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Saskatchewan (Harcourt)
0
2
0
2
1
0
2
0
X
X
7
Alberta (Ferbey)
0
0
1
0
0
1
0
1
X
X
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ontario (Middaugh)
0
2
0
0
2
0
1
1
X
X
6
Newfoundland (Ryan)
0
0
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Draw 7 [ ]
Monday, March 5, 1:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Prince Edward Island (MacDonald)
0
1
0
0
1
0
0
1
0
2
0
5
Quebec (Hemmings)
0
0
1
0
0
0
3
0
1
0
1
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Alberta (Ferbey)
1
1
0
0
1
1
0
3
1
1
9
Ontario (Middaugh)
0
0
2
2
0
0
2
0
0
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nova Scotia (Dacey)
2
0
2
2
0
2
0
1
0
X
9
New Brunswick (Sullivan)
0
2
0
0
1
0
2
0
0
X
5
Draw 8 [ ]
Monday, March 5, 7:30 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Quebec (Hemmings)
0
2
0
2
0
3
0
1
0
X
8
Manitoba (Burtnyk)
0
0
3
0
5
0
2
0
2
X
12
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Newfoundland (Ryan)
2
0
0
0
1
0
1
0
1
0
5
Saskatchewan (Harcourt)
0
1
0
0
0
3
0
2
0
1
7
Draw 9 [ ]
Tuesday, March 6, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Quebec (Hemmings)
4
0
1
1
0
2
X
X
X
X
8
Nova Scotia (Dacey)
0
1
0
0
1
0
X
X
X
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ontario (Middaugh)
1
0
1
0
1
0
0
2
0
X
5
Saskatchewan (Harcourt)
0
2
0
1
0
2
2
0
2
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Brunswick (Sullivan)
1
0
1
0
1
0
1
0
1
0
5
Manitoba (Burtnyk)
0
1
0
1
0
2
0
2
0
1
7
Draw 10 [ ]
Tuesday, March 6, 1:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nova Scotia (Dacey)
2
0
0
1
0
0
0
X
X
X
3
Alberta (Ferbey)
0
2
1
0
1
2
2
X
X
X
8
Draw 11 [ ]
Tuesday, March 6, 7:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Newfoundland (Ryan)
0
1
0
0
2
0
0
1
0
X
4
Quebec (Hemmings)
2
0
2
1
0
1
1
0
1
X
8
Draw 12 [ ]
Wednesday, March 7, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ontario (Middaugh)
1
0
3
0
0
0
2
0
2
X
8
New Brunswick (Sullivan)
0
2
0
0
0
2
0
1
0
X
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Saskatchewan (Harcourt)
1
0
1
0
0
1
0
0
2
X
5
Manitoba (Burtnyk)
0
0
0
3
2
0
2
0
0
X
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Alberta (Ferbey)
0
1
1
0
2
2
1
1
X
X
8
Newfoundland (Ryan)
1
0
0
1
0
0
0
0
X
X
2
Draw 13 [ ]
Wednesday, March 7, 1:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Manitoba (Burtnyk)
1
0
1
0
1
0
0
2
0
1
0
6
British Columbia (Joanisse)
0
1
0
1
0
0
3
0
1
0
1
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Northern Ontario (Hackner)
0
0
1
0
0
1
0
X
X
X
2
Quebec (Hemmings)
2
1
0
0
3
0
3
X
X
X
9
Draw 14 [ ]
Wednesday, March 7, 7:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
British Columbia (Joanisse)
1
0
0
0
0
0
0
0
2
0
3
Ontario (Middaugh)
0
0
0
2
1
0
0
0
0
1
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Quebec (Hemmings)
0
1
0
1
4
0
1
0
2
X
9
Alberta (Ferbey)
0
0
2
0
0
2
0
1
0
X
5
Draw 15 [ ]
Thursday, March 8, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nova Scotia (Dacey)
0
2
0
0
2
0
0
0
0
X
4
Manitoba (Burtnyk)
1
0
1
2
0
2
0
1
0
X
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Alberta (Ferbey)
1
0
1
0
1
0
1
0
3
0
1
8
Prince Edward Island (MacDonald)
0
1
0
2
0
2
0
1
0
1
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
British Columbia (Joanisse)
1
0
3
1
0
1
0
2
0
X
8
Quebec (Hemmings)
0
2
0
0
1
0
2
0
0
X
5
Draw 16 [ ]
Thursday, March 8, 1:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Quebec (Hemmings)
0
0
1
0
0
0
2
1
1
X
5
New Brunswick (Sullivan)
0
0
0
1
1
1
0
0
0
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ontario (Middaugh)
1
2
1
2
0
0
X
X
X
X
6
Northern Ontario (Hackner)
0
0
0
0
0
1
X
X
X
X
1
Draw 17 [ ]
Thursday, March 8, 7:30 pm
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Manitoba (Burtnyk)
0
0
0
1
1
1
0
0
0
X
3
Alberta (Ferbey)
1
1
1
0
0
0
3
1
0
X
7
Playoffs [ ]
1 vs. 2 [ ]
Friday, March 9, 7:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Alberta (Ferbey)
1
0
1
0
3
0
1
0
0
2
8
Ontario (Middaugh)
0
1
0
2
0
2
0
1
0
0
6
3 vs. 4 [ ]
Friday, March 9, 1:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Quebec (Hemmings)
2
0
0
0
2
0
1
0
2
X
7
Manitoba (Burtnyk)
0
2
1
1
0
3
0
2
0
X
9
Semifinal [ ]
Saturday, March 10, 1:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Manitoba (Burtnyk)
0
2
1
1
0
0
1
0
0
1
6
Ontario (Middaugh)
1
0
0
0
2
0
0
1
1
0
5
Final [ ]
Sunday, March 11, 1:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Alberta (Ferbey)
1
0
0
1
0
2
0
2
2
X
8
Manitoba (Burtnyk)
0
1
1
0
1
0
1
0
0
X
4
Statistics [ ]
Top 5 player percentages [ ]
Round robin only
References [ ]
Sources [ ]
Macdonald Brier Labatt Brier Nokia Brier Tim Hortons Brier