2007 Tim Hortons Brier
2007 Tim Hortons Brier | |
---|---|
Host city | Hamilton, Ontario |
Arena | Copps Coliseum |
Dates | March 3–11 |
Attendance | 107,199 |
Winner | Ontario |
Curling club | , Coldwater |
Skip | Glenn Howard |
Third | Richard Hart |
Second | Brent Laing |
Lead | Craig Savill |
Alternate | Steve Bice |
Coach | |
Finalist | Newfoundland and Labrador (Brad Gushue) |
« 2006 2008 » |
The 2007 Tim Hortons Brier, Canada's men's curling championship, was held from March 3 to 11 at Copps Coliseum in Hamilton, Ontario.[1] After losing in the final the previous season, Team Ontario skipped by Glenn Howard defeated 2006 Olympic gold medalist Brad Gushue and his Newfoundland and Labrador team in the final.
Teams[]
Alberta | British Columbia | Manitoba |
---|---|---|
Saville SC, Edmonton Skip: Kevin Martin |
Victoria CC, Victoria Skip: Dean Joanisse |
Charleswood CC, Winnipeg Skip: Jeff Stoughton |
New Brunswick | Newfoundland and Labrador | Northern Ontario |
, Saint John Skip: Paul Dobson |
, Corner Brook Skip: Brad Gushue |
, Sault Ste. Marie Fourth: Brad Jacobs |
Nova Scotia | Ontario | Prince Edward Island |
, Windsor Skip: Mark Kehoe |
, Coldwater Skip: Glenn Howard |
, Charlottetown Skip: Peter Gallant |
Quebec | Saskatchewan | Yukon/Northwest Territories |
, Cap-de-la-Madeleine Fourth: Martin Ferland |
, Davidson Skip: Pat Simmons |
Yellowknife CC, Yellowknife
Skip: Jamie Koe |
Round robin standings[]
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
Locale | Skip | W | L | PF | PA | Ends Won |
Ends Lost |
Blank Ends |
Stolen Ends |
Shot Pct. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ontario | Glenn Howard | 10 | 1 | 90 | 52 | 53 | 39 | 6 | 20 | 85 |
Newfoundland and Labrador | Brad Gushue | 8 | 3 | 82 | 66 | 52 | 41 | 14 | 16 | 81 |
Manitoba | Jeff Stoughton | 8 | 3 | 76 | 61 | 45 | 45 | 12 | 11 | 85 |
Alberta | Kevin Martin | 8 | 3 | 81 | 65 | 46 | 45 | 13 | 9 | 87 |
Saskatchewan | Pat Simmons | 7 | 4 | 84 | 67 | 47 | 46 | 8 | 10 | 83 |
Northern Ontario | 5 | 6 | 74 | 77 | 47 | 49 | 9 | 11 | 77 | |
Northwest Territories/Yukon | Jamie Koe | 5 | 6 | 55 | 70 | 36 | 40 | 12 | 8 | 80 |
British Columbia | Dean Joanisse | 4 | 7 | 71 | 75 | 48 | 43 | 10 | 14 | 78 |
Quebec | Pierre Charette | 4 | 7 | 64 | 82 | 40 | 49 | 11 | 8 | 81 |
Prince Edward Island | Peter Gallant | 4 | 7 | 63 | 74 | 45 | 49 | 8 | 9 | 81 |
Nova Scotia | Mark Kehoe | 2 | 9 | 67 | 82 | 45 | 47 | 13 | 7 | 78 |
New Brunswick | Paul Dobson | 1 | 10 | 52 | 88 | 36 | 47 | 12 | 5 | 76 |
Round robin results[]
Draw 1[]
Saturday, March 3, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Saskatchewan (Simmons) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Kehoe) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Ontario (Howard) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 3 | X | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Joanisse) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Alberta (Martin) | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Dobson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Northwest Territories/Yukon (Koe) | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Draw 2[]
Saturday, March 3, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Martin) | 3 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | X | X | X | 10 |
New Brunswick (Dobson) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Northern Ontario (Harnden) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Ontario (Howard) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Draw 3[]
Sunday, Monday, March 5, 9:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
British Columbia (Joanisse) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories/Yukon (Koe) | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | X | X | 10 |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Draw 4[]
Sunday, Monday, March 5, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Prince Edward Island (Gallant) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Harnden) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Alberta (Martin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Ontario (Howard) | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 9 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Simmons) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 7 |
Nova Scotia (Kehoe) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Draw 5[]
Sunday, Monday, March 5, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Joanisse) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Northwest Territories/Yukon (Koe) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Dobson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Saskatchewan (Simmons) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Kehoe) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 8 |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Stoughton) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Northern Ontario (Harnden) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Draw 6[]
March 5, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Simmons) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 9 |
Alberta (Martin) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Ontario (Howard) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 10 |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Harnden) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
British Columbia (Joanisse) | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1 | 1 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories/Yukon (Koe) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Prince Edward Island (Gallant) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Draw 7[]
March 5, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Quebec (Charette) | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Stoughton) | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 | 0 | X | X | X | X | 7 |
Northwest Territories/Yukon (Koe) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Martin) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Ontario (Howard) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Kehoe) | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 9 |
New Brunswick (Dobson) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Draw 8[]
March 5, 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Dobson) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Northern Ontario (Harnden) | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Joanisse) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Nova Scotia (Kehoe) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Manitoba (Stoughton) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 10 |
Saskatchewan (Simmons) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Draw 9[]
Tuesday, Wednesday, March 7, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Nova Scotia (Kehoe) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories/Yukon (Koe) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Northern Ontario (Harnden) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Howard) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 8 |
Saskatchewan (Simmons) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Dobson) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 10 |
Draw 10[]
Tuesday, Wednesday, March 7, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Northern Ontario (Harnden) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Nova Scotia (Kehoe) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Alberta (Martin) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Prince Edward Island (Gallant) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Simmons) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | X | 9 |
British Columbia (Joanisse) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Draw 11[]
Tuesday, Wednesday, March 7, 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Martin) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | X | X | X | 10 |
Northwest Territories/Yukon (Koe) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Joanisse) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 4 |
New Brunswick (Dobson) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Ontario (Howard) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | X | X | 9 |
Draw 12[]
March 7, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Howard) | 2 | 2 | 2 | 4 | 1 | 0 | X | X | X | X | 11 |
New Brunswick (Dobson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Simmons) | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 10 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Kehoe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Northern Ontario (Harnden) | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Alberta (Martin) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Draw 13[]
March 7, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Stoughton) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | X | 8 |
British Columbia (Joanisse) | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Dobson) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Prince Edward Island (Gallant) | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 4 | X | X | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 7 |
Northwest Territories/Yukon (Koe) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Harnden) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Draw 14[]
March 7, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 7 |
Saskatchewan (Simmons) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Joanisse) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 5 |
Ontario (Howard) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Alberta (Martin) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories/Yukon (Koe) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 8 |
Nova Scotia (Kehoe) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Draw 15[]
Thursday, March 8, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Kehoe) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Martin) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | 8 |
Prince Edward Island (Gallant) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Dobson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Joanisse) | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | X | 10 |
Quebec (Charette) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 5 |
Draw 16[]
Thursday, March 8, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 11 |
British Columbia (Joanisse) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Charette) | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9 |
New Brunswick (Dobson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Simmons) | 3 | 0 | 4 | 2 | 0 | 2 | X | X | X | X | 11 |
Northwest Territories/Yukon (Koe) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Howard) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Northern Ontario (Harnden) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Draw 17[]
Thursday, March 8, 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories/Yukon (Koe) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Ontario (Howard) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | X | X | X | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Harnden) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 5 |
Saskatchewan (Simmons) | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Nova Scotia (Kehoe) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Manitoba (Stoughton) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Alberta (Martin) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Playoffs[]
The Page playoff system is used at the Brier. The top four teams with the best records at the end of round-robin play meet in the playoff rounds. The first and second place teams play each other, with the winner advancing directly to the final. The winner of the other page playoff game between the third and fourth place teams plays the loser of the first/second playoff game in the semi-final. The winner of the semi-final moves on to the final.
Page playoffs | Semifinal | Final | |||||||||||
1 | Ontario | 6 | |||||||||||
2 | Newfoundland and Labrador | 7 | 2 | Newfoundland and Labrador | 6 | ||||||||
1 | Ontario | 8 | 1 | Ontario | 10 | ||||||||
3 | Manitoba | 4 | |||||||||||
3 | Manitoba | 6 | |||||||||||
4 | Alberta | 3 |
3 vs. 4[]
Friday, March 9, 14:30
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Stoughton) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 6 |
Alberta (Martin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Player percentages | |||
---|---|---|---|
Manitoba | Alberta | ||
Steve Gould | 94% | Ben Hebert | 88% |
Rob Fowler | 96% | Marc Kennedy | 84% |
Ryan Fry | 81% | John Morris | 88% |
Jeff Stoughton | 86% | Kevin Martin | 64% |
Total | 89% | Total | 81% |
1 vs. 2[]
Friday, March 9, 19:30
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Howard) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Player percentages | |||
---|---|---|---|
Ontario | Newfoundland and Labrador | ||
Craig Savill | 93% | Jamie Korab | 85% |
Brent Laing | 79% | Chris Schille | 94% |
Richard Hart | 88% | Mark Nichols | 88% |
Glenn Howard | 75% | Brad Gushue | 83% |
Total | 83% | Total | 87% |
Semifinal[]
Saturday, March 10, 14:30
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Howard) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Manitoba (Stoughton) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Player percentages | |||
---|---|---|---|
Ontario | Manitoba | ||
Craig Savill | 88% | Steve Gould | 90% |
Brent Laing | 96% | Rob Fowler | 81% |
Richard Hart | 90% | Ryan Fry | 79% |
Glenn Howard | 83% | Jeff Stoughton | 74% |
Total | 89% | Total | 81% |
Final[]
Sunday, March 11, 16:30
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Gushue) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Ontario (Howard) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | X | 10 |
Player percentages | |||
---|---|---|---|
Newfoundland and Labrador | Ontario | ||
Jamie Korab | 90% | Craig Savill | 93% |
Chris Schille | 75% | Brent Laing | 89% |
Mark Nichols | 88% | Richard Hart | 93% |
Brad Gushue | 86% | Glenn Howard | 83% |
Total | 85% | Total | 89% |
Statistics[]
Top 5 player percentages[]
Round Robin only
|
|
|
|
Playdowns[]
Alberta[]
The 2007 Alberta Kia Cup was held February 5–11 at the in Drayton Valley.
Group A | ||
---|---|---|
Skip | Wins | Losses |
3 | 2 | |
Randy Ferbey | 3 | 2 |
Don Walchuk | 3 | 2 |
2 | 3 | |
Rob Armitage | 2 | 3 |
Mark Johnson | 2 | 3 |
Group B | ||
---|---|---|
Skip | Wins | Losses |
Kevin Martin | 5 | 0 |
Kevin Koe | 3 | 2 |
3 | 2 | |
2 | 3 | |
Wade White | 2 | 3 |
0 | 5 |
Quarter-finals: Ferbey 7-4 Bakker; Koe 9-7 Walchuk
A1 vs B1: Martin 14-2 Ginter
A2 vs B2: Koe 6-3 Ferbey
Semi-final: Koe 6-3 Ginter
Final: Martin 9-7 Koe
British Columbia[]
The 2007 BC Men's Provincial Curling Championship was held February 6–11 at the in Langley.
Skip | Wins | Losses |
---|---|---|
Dean Joanisse | 6 | 1 |
Greg McAulay | 5 | 2 |
Rick Folk | 4 | 3 |
4 | 3 | |
Bert Gretzinger | 3 | 4 |
Tom Buchy | 3 | 4 |
2 | 5 | |
Barry Swain | 1 | 6 |
Final: Joanisse 8-6 McAulay
Manitoba[]
The 2007 Safeway Championship was held February 7–11 at Credit Union Place in Dauphin. The tournament was a double-knock out with a page playoff.
Skip | Wins | Losses |
---|---|---|
Jeff Stoughton | 7 | 0 |
7 | 3 | |
6 | 3 | |
Kerry Burtnyk | 5 | 2 |
Reid Carruthers | 4 | 2 |
4 | 2 | |
Randy Dutiaume | 3 | 3 |
David Bohn | 3 | 3 |
3 | 2 | |
3 | 2 | |
3 | 2 | |
2 | 2 | |
2 | 2 | |
2 | 2 | |
2 | 2 | |
Randy Neufeld | 2 | 2 |
1 | 2 | |
1 | 2 | |
1 | 2 | |
1 | 2 | |
1 | 2 | |
1 | 2 | |
Kelly Robertson | 1 | 2 |
1 | 2 | |
0 | 2 | |
0 | 2 | |
0 | 2 | |
0 | 2 | |
0 | 2 | |
0 | 2 | |
0 | 2 | |
0 | 2 |
New Brunswick[]
The 2007 New Brunswick Labatt Tankard was held February 7–11 at in Moncton.
Skip | Wins | Losses |
---|---|---|
Paul Dobson | 6 | 1 |
Russ Howard | 6 | 1 |
Mike Kennedy | 4 | 3 |
Rick Perron | 4 | 3 |
Terry Odishaw | 3 | 4 |
2 | 5 | |
2 | 5 | |
James Grattan | 1 | 6 |
3 vs. 4: Kennedy 4-3 Perron
Semi-final: Howard 4-2 Kennedy
Final: Dobson 9-6 Howard
Newfoundland and Labrador[]
The 2007 Newfoundland and Labrador Provincial Men's Championship was held February 6–11 at the in Gander.
Skip | Wins | Losses |
---|---|---|
Brad Gushue | 8 | 0 |
5 | 3 | |
4 | 4 | |
4 | 4 | |
4 | 4 | |
3 | 5 | |
3 | 5 | |
3 | 5 | |
2 | 6 |
Tiebreaker: Peddigrew 8-7 Cunningham; Skanes 9-3 Peddigrew
Semi-final: Skanes 9-4 Rowsell
Final: Gushue 8-4 Skanes
Northern Ontario[]
The 2007 Dominion of Canada Northern Ontario Men's Curling Championship was held February 5–11 at the in Sudbury.
Skip | Wins | Losses |
---|---|---|
6 | 2 | |
6 | 2 | |
5 | 3 | |
5 | 3 | |
4 | 4 | |
Rob Gordon | 3 | 5 |
3 | 5 | |
2 | 6 | |
2 | 6 |
1 vs. 2: Phillips 8-7 Harnden
3 vs. 4: Zechner 7-5 Fawcett
Semi-final: Harnden 8-1 Zechner
Final: Harnden 14-6 Phillips
Nova Scotia[]
The 2007 Alexander Keith's Tankard was played February 7–11 at the in Halifax. The tournament format was triple knock-out with a page playoff.
Skip | Wins | Losses |
---|---|---|
Mark Kehoe | 6 | 0 |
Shawn Adams | 6 | 3 |
Mark Dacey | 5 | 3 |
Chris Sutherland | 5 | 3 |
Ian Fitzner-LeBlanc | 4 | 3 |
4 | 3 | |
3 | 3 | |
3 | 3 | |
Jamie Murphy | 2 | 3 |
2 | 3 | |
2 | 3 | |
1 | 3 | |
1 | 3 | |
1 | 3 | |
0 | 3 | |
0 | 3 |
Ontario[]
The 2007 TSC Stores Tankard was held February 12–18 at the Sarnia Sports and Entertainment Centre in Sarnia.
Skip | Wins | Losses |
---|---|---|
Glenn Howard | 9 | 0 |
Wayne Middaugh | 7 | 2 |
Greg Balsdon | 6 | 3 |
John Epping | 6 | 3 |
Heath McCormick | 5 | 4 |
4 | 5 | |
Jim Lyle | 4 | 5 |
Bryan Cochrane | 2 | 7 |
1 | 8 | |
1 | 8 |
1 vs. 2: Howard 9-2 Middaugh
3 vs. 4: Epping 12-8 Balsdon
Semi-final: Middaugh 9-5 Epping
Final: Howard 9 - 5 Middaugh
Prince Edward Island[]
The 2007 PEI Labatt Tankard was held February 6–11 at the Cornwall Curling Club in Cornwall.
Skip | Wins | Losses |
---|---|---|
Peter Gallant | 7 | 0 |
5 | 2 | |
5 | 2 | |
4 | 3 | |
3 | 4 | |
2 | 5 | |
1 | 6 | |
1 | 6 |
1 vs. 2: Gallant 6-3 Likely
3 vs. 4: MacDonald 6-4 Stevenson
Semi-final: MacDonald 9-8 Likely
Final: Gallant 8-6 MacDonald
Quebec[]
The 2007 Quebec Men's Provincial Championship was held February 7–13 at the Colisée Cardin in Sorel-Tracy.
Group A | ||
---|---|---|
Skip | Wins | Losses |
Jean-Michel Ménard | 8 | 1 |
8 | 1 | |
Simon Dupuis | 7 | 2 |
Serge Reid | 5 | 4 |
4 | 5 | |
4 | 5 | |
3 | 6 | |
3 | 6 | |
2 | 7 | |
1 | 8 |
Group B | ||
---|---|---|
Skip | Wins | Losses |
Pierre Charette | 8 | 1 |
Robert Desjardins | 7 | 2 |
6 | 3 | |
6 | 3 | |
4 | 5 | |
Daniel Bédard | 4 | 5 |
4 | 5 | |
3 | 6 | |
2 | 7 | |
1 | 8 |
A2 vs. B3: Gagné 9-7 D. Fowler
B2 vs. A3: Desjardins 5-3 Dupuis
A1 vs. B1: Charette 8-5 Ménard
Quarter-final: Desjardins 6-5 Gagné
Semi-final: Ménard 9-8 Desjardins
Final: Charette 12-8 Ménard
Saskatchewan[]
The 2007 SaskTel Provincial Men's Tankard was held February 7–11 at the in Humboldt. The event was a triple knock out with a page playoff.
Skip | Wins | Losses |
---|---|---|
Pat Simmons | 6 | 0 |
Eugene Hritzuk | 6 | 3 |
Brad Heidt | 6 | 3 |
Randy Bryden | 5 | 3 |
Joel Jordison | 4 | 3 |
Bruce Korte | 3 | 3 |
3 | 3 | |
3 | 3 | |
2 | 3 | |
2 | 3 | |
2 | 3 | |
1 | 3 | |
1 | 3 | |
1 | 3 | |
0 | 3 | |
0 | 3 |
Yukon / Northwest Territories[]
The Yukon / Northwest Territories Men's Championship was held February 8–11 at the Yellowknife Curling Club in Yellowknife.
Skip | Wins | Losses |
---|---|---|
Jamie Koe | 5 | 1 |
4 | 2 | |
3 | 6 | |
0 | 6 |
References[]
- ^ "2007 Tim Hortons Brier Archived Statistics" (PDF). Canadian Curling Association. Archived from the original (PDF) on 6 July 2013. Retrieved 24 June 2013.
See also[]
- The Brier
- 2007 in Canadian curling
- Sport in Hamilton, Ontario
- Curling in Ontario
- 2007 in Ontario
- 21st century in Hamilton, Ontario