Men's curling championship in Alberta, Canada
This article
does not cite any sources .
Please help by adding citations to reliable sources . Unsourced material may be challenged and removed .Find sources: – · · · scholar · JSTOR (February 2012 ) (Learn how and when to remove this template message )
The 2009 Boston Pizza Cup (the Alberta men's curling championship) was held February 11-15 at the in Wainwright . Defending champion Kevin Martin won again. As winner, Martin represented Alberta and won the 2009 Tim Hortons Brier .
Teams [ ]
Skip
Third
Second
Lead
Club
Ted Appelman
Saville Sports Centre , Edmonton
Rob Armitage
Shaun Meachem
Red Deer Curling Club, Red Deer
Kurt Balderston
Rob Bucholz
Geoff Walker
Sexsmith Curling Club, Sexsmith
Randy Ferbey *
Dave Nedohin
Scott Pfeifer
Marcel Rocque
Saville Sports Centre , Edmonton
Dawson Creek Curling Club, Dawson Creek
Saville Sports Centre , Edmonton
Jamie King
Saville Sports Centre , Edmonton
Kevin Koe *
Blake MacDonald
Carter Rycroft
Nolan Thiessen
Saville Sports Centre , Edmonton
Kevin Martin
John Morris
Marc Kennedy
Ben Hebert
Saville Sports Centre , Edmonton
Don Bartlett
Sherwood Park Curling Club, Sherwood Park
Steve Petryk
Calgary Curling Club, Calgary
Dean Ross
Calgary Curling Club, Calgary
* Throws third rocks; thirds throw skip rocks
Draw Brackets [ ]
A Event [ ]
Round of 16
Quarterfinals
Semifinals
A Qualifier
Kevin Martin
4
James Pahl
6
Dean Ross
2
Dean Ross
7
Kevin Martin
8
Jamie King
2
Ted Appelman
4
Jamie King
8
Jamie King
7
Mike Hutchings
6
Kevin Martin
8
Randy Ferbey
5
Kevin Koe
9
Steve Petryk
5
Steve Petryk
3
Jeff Ginter
4
Kevin Koe
2
Randy Ferbey
6
Randy Ferbey
7
Kurt Balderston
6
Kurt Balderston
4
Rob Armitage
3
B Event [ ]
Round of 16
Quarterfinals
Semifinals
B Qualifier
James Pahl
8
Ted Appelman
6
James Pahl
5
Kevin Koe
6
Kevin Koe
8
Steve Petryk
7
Jamie King
5
Mike Hutchings
13
Mike Hutchings
8
Jamie King
9
Kevin Koe
5
Jeff Ginter
2
Randy Ferbey
9
Kurt Balderston
6
Kurt Balderston
5
Rob Armitage
5
Dean Ross
9
Dean Ross
7
Dean Ross
3
Randy Ferbey
10
C Event [ ]
Quarterfinals
Semifinals
C Qualifier
Dean Ross
3
Ted Appelman
8
Ted Appelman
10
Steve Petryk
5
Ted Appelman
5
Kurt Balderston
8
Kurt Balderston
9
Jamie King
6
Quarterfinals
Semifinals
C Qualifier
Jeff Ginter
2
James Pahl
9
James Pahl
9
Rob Armitage
9
Rob Armitage
3
Mike Hutchings
4
James Pahl
9
Kevin Koe
7
Results [ ]
Draw 1 [ ]
February 11, 1300
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Dean Ross
0
0
1
2
0
2
0
2
0
0
7
0
1
0
0
1
0
2
0
1
1
6
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Jamie King
1
0
2
1
0
0
3
0
1
X
8
0
3
0
0
1
0
0
2
0
X
6
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Steve Petryk
0
1
1
0
0
0
0
0
3
0
5
0
0
0
2
1
0
0
0
0
1
4
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Kurt Balderston
1
0
0
0
2
0
0
0
3
X
6
Rob Armitage
0
0
1
1
0
0
0
1
0
X
3
Draw 2 [ ]
February 11, 1830
Draw 3 [ ]
February 12, 0830
Draw 4 [ ]
February 12, 1330
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ted Appelman
0
2
0
1
0
0
2
0
1
0
6
2
0
1
0
2
0
0
1
0
2
8
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Steve Petryk
0
1
0
3
0
0
3
0
0
X
7
1
0
2
0
1
5
0
1
3
X
13
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Kurt Balderston
0
0
2
1
0
0
0
3
X
X
6
0
0
0
0
0
1
1
0
X
X
2
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Rob Armitage
3
0
0
1
0
0
0
1
0
0
5
Dean Ross
0
1
1
0
1
0
2
0
1
1
7
Draw 5 [ ]
February 12, 1830
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
1
0
2
0
1
0
0
0
1
0
5
Kevin Koe
0
1
0
2
0
2
0
0
0
1
6
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Jamie King
1
0
1
0
2
0
1
3
0
1
9
0
2
0
2
0
2
0
0
2
0
8
Draw 6 [ ]
February 13, 0830
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
0
0
1
0
0
1
0
X
X
X
2
0
1
0
3
2
0
3
X
X
X
9
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Rob Armitage
0
0
5
0
0
3
1
X
X
X
9
0
1
0
3
0
0
0
X
X
X
4
Draw 7 [ ]
February 13, 1330
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Jamie King
0
1
0
0
3
0
0
1
0
X
5
Kevin Koe
1
0
0
2
0
0
2
0
3
X
8
Draw 8 [ ]
February 13, 1830
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Rob Armitage
1
0
0
0
2
0
X
X
X
X
3
0
0
3
2
0
4
X
X
X
X
9
Draw 9 [ ]
February 14, 1300
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
0
1
1
0
1
0
2
0
2
0
2
9
Kevin Koe
2
0
0
1
0
1
0
2
0
1
0
7
Playoffs [ ]
Page playoff system
Semifinal
Final
A
Kevin Martin
6
B
Randy Ferbey
5
A
Kevin Martin
7
B
Randy Ferbey
7
B
Randy Ferbey
3
C2
James Pahl
6
C1
Kurt Balderston
4
C2
James Pahl
5
C1 vs. C2 [ ]
February 14, 1830
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
0
0
1
0
1
1
0
0
0
2
5
Kurt Balderston
1
0
0
0
0
0
1
1
1
0
4
A vs. B [ ]
February 14, 1830
Semi-final [ ]
February 15, 0930
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
0
1
0
2
0
0
1
0
2
0
6
Randy Ferbey
1
0
1
0
0
1
0
3
0
1
7
Final [ ]
February 15, 1400
Qualification [ ]
Three teams qualify from Southern Alberta , three from Northern Alberta and two from the Peace Region . In addition, four teams have automatically qualified based on other reasons. Defending World Champion Kevin Martin qualifies as defending champion, plus Kevin Koe as the top remaining Albertan team in the CCA rankings from last season. In addition the top two teams remaining teams on the Alberta Curling Tour receive spots, that being Ted Appelman 's team and Randy Ferbey 's team.