2012 Canadian Mixed Curling Championship
2012 Canadian Mixed Curling Championship | |
---|---|
Host city | Sudbury, Ontario |
Arena | |
Dates | November 12–19, 2011 |
Winner | Saskatchewan |
Curling club | , Regina |
Skip | |
Third | Chantelle Eberle |
Second | |
Lead | |
Finalist | Alberta (Kurt Balderston) |
« 2011 2013 » |
The 2012 Canadian Mixed Curling Championship was held from November 12 to 19, 2011, at the in Sudbury, Ontario.[1]
Teams[]
The teams are as follows:[2]
Team | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | Kurt Balderston | Desirée Owen | , Sexsmith | ||
British Columbia | , Chilliwack | ||||
Manitoba | Sean Grassie | , Winnipeg | |||
New Brunswick | Sylvie Robichaud | , Moncton | |||
Newfoundland and Labrador | , Stephenville | ||||
Northern Ontario | Andrew Nerpin | Fort William CC, Thunder Bay | |||
Northwest Territories | Yellowknife CC, Yellowknife | ||||
Nova Scotia | Mayflower CC, Halifax | ||||
Nunavut | , Iqaluit | ||||
Ontario | Mark Homan | Rachel Homan | Alison Kreviazuk | Rideau CC, Ottawa | |
Prince Edward Island | Brett Gallant | Erin Carmody | Anson Carmody | , Charlottetown | |
Quebec | Martin Ferland | , Trois-Rivières | |||
Saskatchewan | Chantelle Eberle | , Regina | |||
Yukon | Whitehorse CC, Whitehorse |
Round robin standings[]
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Relegated to 2013 qualifying round |
Team | Skip | W | L |
---|---|---|---|
Alberta | Kurt Balderston | 11 | 2 |
Saskatchewan | 9 | 4 | |
New Brunswick | Sylvie Robichaud | 9 | 4 |
British Columbia | 8 | 5 | |
Prince Edward Island | Brett Gallant | 8 | 5 |
Ontario | Mark Homan | 8 | 5 |
Manitoba | Sean Grassie | 8 | 5 |
Quebec | Martin Ferland | 8 | 5 |
Northern Ontario | 7 | 6 | |
Northwest Territories | 6 | 7 | |
Newfoundland and Labrador | 4 | 9 | |
Nova Scotia | 4 | 9 | |
Nunavut | 1 | 12 | |
Yukon | 0 | 13 |
Round robin results[]
All draw times are listed in Eastern Standard Time (UTC-05).[3]
Draw 1[]
Saturday, November 12, 10:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Assad) | 3 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 | X | X | X | 14 |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Ferland) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 2 | X | X | 9 |
Yukon (Hamilton) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Grassie) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Prince Edward Island (Gallant) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Marshall) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
New Brunswick (Robichaud) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (Moss) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Ontario (Homan) | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Draw 2[]
Saturday, November 12, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Ackerman) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Homan) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | X | X | 7 |
Prince Edward Island (Gallant) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Northwest Territories (Moss) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 6 |
Quebec (Ferland) | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 12 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Sutherland) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | 3 |
Alberta (Balderston) | 0 | 2 | 1 | 4 | 3 | 0 | 0 | X | X | X | 10 |
Draw 3[]
Saturday, November 12, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Balderston) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Prince Edward Island (Gallant) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Marshall) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Northern Ontario (Assad) | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 3 | X | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Sutherland) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Saskatchewan (Ackerman) | 1 | 1 | 0 | 1 | 4 | 0 | 2 | X | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Grassie) | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | X | X | 9 |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Yukon (Hamilton) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
New Brunswick (Robichaud) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | 2 | X | X | X | 11 |
Draw 4[]
Sunday, November 13, 10:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Grassie) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | 9 |
Quebec (Ferland) | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Balderston) | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Ontario (Homan) | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Sutherland) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 8 |
Northwest Territories (Moss) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Northern Ontario (Assad) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Saskatchewan (Ackerman) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 5 |
Draw 5[]
Sunday, November 13, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Ontario (Homan) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Sutherland) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Manitoba (Grassie) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Yukon (Hamilton) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | 4 |
British Columbia (Marshall) | 3 | 3 | 0 | 5 | 1 | 1 | 0 | X | X | X | 13 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
Northern Ontario (Assad) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Ferland) | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | X | X | X | 13 |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Draw 6[]
Sunday, November 13, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (Moss) | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | X | 9 |
Yukon (Hamilton) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
New Brunswick (Robichaud) | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Ferland) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Alberta (Balderston) | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Ackerman) | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Ontario (Homan) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Marshall) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 1 | 1 | X | 7 |
Prince Edward Island (Gallant) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Draw 7[]
Monday, November 14, 10:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Nova Scotia (Sutherland) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
British Columbia (Marshall) | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 7 |
Saskatchewan (Ackerman) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Assad) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | X | 9 |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Yukon (Hamilton) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 2 |
Alberta (Balderston) | 3 | 2 | 4 | 5 | 0 | 0 | 3 | X | X | X | 17 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Manitoba (Grassie) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | X | 11 |
Draw 8[]
Monday, November 14, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Ferland) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Northern Ontario (Assad) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (Moss) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Alberta (Balderston) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Homan) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Manitoba (Grassie) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 4 | X | X | 10 |
Prince Edward Island (Gallant) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Ackerman) | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Draw 9[]
Monday, November 14, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Ontario (Homan) | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Manitoba (Grassie) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
British Columbia (Marshall) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (Moss) | 5 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 10 |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Ferland) | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 4 | 0 | 1 | X | X | 11 |
Nova Scotia (Sutherland) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Yukon (Hamilton) | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Northern Ontario (Assad) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 10 |
Draw 10[]
Tuesday, November 15, 10:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Yukon (Hamilton) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Saskatchewan (Ackerman) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | 1 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Homan) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | X | 9 |
Quebec (Ferland) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Balderston) | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 9 |
New Brunswick (Robichaud) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Marshall) | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | 11 |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Northwest Territories (Moss) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Draw 11[]
Tuesday, November 15, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Grassie) | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Alberta (Balderston) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Assad) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 8 |
Nova Scotia (Sutherland) | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Ackerman) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | 3 |
Quebec (Ferland) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 4 | 0 | X | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Homan) | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | X | 8 |
Yukon (Hamilton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
British Columbia (Marshall) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Draw 12[]
Tuesday, November 15, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Assad) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Northwest Territories (Moss) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 7 |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Nova Scotia (Sutherland) | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | X | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Ackerman) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Manitoba (Grassie) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Alberta (Balderston) | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | 11 |
Draw 13[]
Wednesday, November 16, 10:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Marshall) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Quebec (Ferland) | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | X | X | X | 11 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Yukon (Hamilton) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Nunavut (Sattelberger) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Grassie) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 6 |
Northern Ontario (Assad) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Northwest Territories (Moss) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Homan) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Nova Scotia (Sutherland) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Draw 14[]
Wednesday, November 16, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Prince Edward Island (Gallant) | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Ackerman) | 1 | 4 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 10 |
Northwest Territories (Moss) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Marshall) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Alberta (Balderston) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | X | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Assad) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 7 |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Grassie) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Yukon (Hamilton) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 5 |
Draw 15[]
Wednesday, November 16, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Nova Scotia (Sutherland) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Balderston) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 8 |
Ontario (Homan) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | X | X | X | 14 |
Yukon (Hamilton) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 8 |
Quebec (Ferland) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Marshall) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 | 2 | X | X | 11 |
Saskatchewan (Ackerman) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Draw 16[]
Thursday, November 17, 10:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (Moss) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5 |
Manitoba (Grassie) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Prince Edward Island (Gallant) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Saskatchewan (Ackerman) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 | X | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Nova Scotia (Sutherland) | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Balderston) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Northern Ontario (Assad) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Draw 17[]
Thursday, November 17, 14:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Homan) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 4 |
British Columbia (Marshall) | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 4 | 3 | X | X | X | 12 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Ferland) | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | X | X | 9 |
Northwest Territories (Moss) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Balderston) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Saskatchewan (Ackerman) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Nunavut (Sattelberger) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Draw 18[]
Thursday, November 17, 19:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Sutherland) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Yukon (Hamilton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Assad) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Ontario (Homan) | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (Moss) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
British Columbia (Marshall) | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 8 |
Quebec (Ferland) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Draw 19[]
Friday, November 18, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Gallant) | 2 | 1 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | X | 10 |
Yukon (Hamilton) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nunavut (Sattelberger) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
Manitoba (Grassie) | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Sutherland) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Newfoundland and Labrador (Alcock) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Playoffs[]
Semifinal | Final | ||||||||
1 | Alberta | 7 | |||||||
3 | Saskatchewan | 8 | |||||||
2 | New Brunswick | 3 | |||||||
3 | Saskatchewan | 8 |
Semifinal[]
Friday, November 18, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Robichaud) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Saskatchewan (Ackerman) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 4 | 0 | X | X | 8 |
Player Percentages | |||
---|---|---|---|
New Brunswick | Saskatchewan | ||
94% | 79% | ||
73% | 72% | ||
81% | Chantelle Eberle | 72% | |
Sylvie Robichaud | 66% | 84% | |
Total | 79% | Total | 77% |
Final[]
Saturday, November 19, 13:30
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Alberta (Balderston) | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Saskatchewan (Ackerman) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 8 |
Player Percentages | |||
---|---|---|---|
Alberta | Saskatchewan | ||
86% | 88% | ||
92% | 77% | ||
Desirée Owen | 68% | Chantelle Eberle | 75% |
Kurt Balderston | 61% | 81% | |
Total | 77% | Total | 80% |
2011 Canadian Mixed Curling Championship |
---|
Saskatchewan 7th title |
References[]
- ^ "Canadian Curling Association Announces Future Sites for Several Championships". Canadian Curling Association. 17 June 2010.
- ^ "Competing Teams". Canadian Curling Association.
- ^ "Draw Schedule". Canadian Curling Association. Archived from the original on 2012-11-18. Retrieved 2011-07-12.
External links[]
- 2011 in Canadian curling
- Sports competitions in Greater Sudbury
- Curling in Northern Ontario
- Canadian Mixed Curling Championship
- November 2011 sports events in Canada