2012 Canadian Masters Curling Championships
2012 Canadian Masters Curling Championships | |
---|---|
Host city | Boucherville, Quebec Saint-Lambert, Quebec |
Arena | |
Dates | March 26–April 1 |
Men's winner | Newfoundland and Labrador |
Curling club | Bally Haly G&CC, St. John's |
Skip | |
Third | |
Second | |
Lead | |
Finalist | Quebec () |
Women's winner | Saskatchewan |
Curling club | , Saskatoon |
Skip | |
Third | |
Second | |
Lead | |
Finalist | Ontario () |
« 2011 2013 » |
The 2012 Canadian Masters Curling Championships were held from March 26 to April 1 at the and the in Boucherville and Saint-Lambert, Quebec.
The games played were split between the two venues; the games listed on sheets A through C were played at the , and the games listed on sheets D through G were played at the .[1]
Men[]
Teams[]
The teams are listed as follows:[2][3]
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | , Grande Prairie | ||||
British Columbia | Royal City Curling Club, New Westminster | ||||
Manitoba | Fort Rouge Curling Club, Winnipeg | ||||
New Brunswick | , Fredericton | ||||
Newfoundland and Labrador | Bally Haly Golf & Curling Club, St. John's | ||||
Northern Ontario | , Thunder Bay | ||||
Northwest Territories | Yellowknife Curling Club, Yellowknife | ||||
Nova Scotia | , Dartmouth | ||||
Ontario | , Guelph | ||||
Quebec | , Dollard-des-Ormeaux | ||||
Saskatchewan | Eugene Hritzuk | Nutana Curling Club, Saskatoon | |||
Yukon | Whitehorse Curling Club, Whitehorse |
Round Robin Standings[]
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
|
|
Round Robin Results[]
All times listed in Eastern Standard Time (UTC-5).[1][4]
Draw 1[]
Monday, March 26, 13:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Yukon (Tuton) | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 |
Manitoba (Westcott) | 3 | 2 | 4 | 1 | X | X | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northwest Territories (MacKinnon) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Alberta (Griffith) | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan (Hritzuk) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6 |
Ontario (Dorey) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Draw 2[]
Monday, March 26, 20:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Sullivan) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | 3 |
British Columbia (Pughe) | 3 | 0 | 1 | 3 | 2 | 0 | X | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Newfoundland and Labrador (McDonald) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 1 | 8 |
Northern Ontario (Carr) | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (Darragh) | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Quebec (Steventon) | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Draw 4[]
Tuesday, March 27, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Dorey) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | 6 |
Northwest Territories (MacKinnon) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan (Hritzuk) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Manitoba (Westcott) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Griffith) | 1 | 0 | 3 | 2 | 1 | X | X | X | 7 |
Yukon (Tuton) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Tuesday, March 27, 13:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northern Ontario (Carr) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Quebec (Steventon) | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Sullivan) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Nova Scotia (Darragh) | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
British Columbia (Pughe) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
Newfoundland and Labrador (McDonald) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 6[]
Tuesday, March 27, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northern Ontario (Carr) | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
New Brunswick (Sullivan) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Steventon) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 4 |
Newfoundland and Labrador (McDonald) | 0 | 1 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (Darragh) | 1 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
British Columbia (Pughe) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Tuesday, March 27, 20:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Griffith) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Ontario (Dorey) | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 2 | 9 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (Westcott) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Northwest Territories (MacKinnon) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Yukon (Tuton) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Saskatchewan (Hritzuk) | 0 | 0 | 5 | 3 | 5 | X | X | X | 13 |
Draw 7[]
Wednesday, March 28, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Griffith) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 4 |
Quebec (Steventon) | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Yukon (Tuton) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | 3 |
British Columbia (Pughe) | 1 | 1 | 2 | 0 | 4 | 0 | X | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Dorey) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 7 |
Northern Ontario (Carr) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Wednesday, March 28, 10:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northwest Territories (MacKinnon) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Newfoundland and Labrador (McDonald) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Sullivan) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Saskatchewan (Hritzuk) | 1 | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | X | X | 7 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (Westcott) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Nova Scotia (Darragh) | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
Draw 9[]
Wednesday, March 28, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan (Hritzuk) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
British Columbia (Pughe) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northern Ontario (Carr) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | 8 |
Northwest Territories (MacKinnon) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (Westcott) | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | 5 |
New Brunswick (Sullivan) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Wednesday, March 28, 19:30
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Yukon (Tuton) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Nova Scotia (Darragh) | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | X | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Steventon) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Ontario (Dorey) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Griffith) | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Newfoundland and Labrador (McDonald) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Draw 11[]
Thursday, March 29, 13:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (Darragh) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Saskatchewan (Hritzuk) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Steventon) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
Northwest Territories (MacKinnon) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 |
Thursday, March 29, 14:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Newfoundland and Labrador (McDonald) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Ontario (Dorey) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
British Columbia (Pughe) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 1 |
Manitoba (Westcott) | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | X | X | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northern Ontario (Carr) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Alberta (Griffith) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 2 | X | 7 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
New Brunswick (Sullivan) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Yukon (Tuton) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 7 |
Draw 13[]
Friday, March 30, 8:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northwest Territories (MacKinnon) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 4 |
Saskatchewan (Hritzuk) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Dorey) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 5 |
Yukon (Tuton) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Newfoundland and Labrador (McDonald) | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Nova Scotia (Darragh) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (Westcott) | 2 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 9 |
Alberta (Griffith) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Steventon) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
New Brunswick (Sullivan) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
British Columbia (Pughe) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
Northern Ontario (Carr) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Draw 15[]
Friday, March 30, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Nova Scotia (Darragh) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Northern Ontario (Carr) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Newfoundland and Labrador (McDonald) | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | X | 8 |
New Brunswick (Sullivan) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
British Columbia (Pughe) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Quebec (Steventon) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan (Hritzuk) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Alberta (Griffith) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northwest Territories (MacKinnon) | 4 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | 9 |
Yukon (Tuton) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Dorey) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Manitoba (Westcott) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Crossovers[]
A3 vs. B3[]
Saturday, March 31, 14:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (Darragh) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Ontario (Dorey) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | 9 |
A4 vs. B4[]
Saturday, March 31, 14:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northern Ontario (Carr) | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Alberta (Griffith) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
A5 vs. B5[]
Saturday, March 31, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
British Columbia (Pughe) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Northwest Territories (MacKinnon) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 6 |
A6 vs. B6[]
Saturday, March 31, 9:00
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Sullivan) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Yukon (Tuton) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Playoffs[]
Semifinals | Final | |||||||
A1 | Newfoundland and Labrador | 6 | ||||||
B2 | Saskatchewan | 5 | ||||||
A1 | Newfoundland and Labrador | 10 | ||||||
A2 | Quebec | 4 | ||||||
A2 | Quebec | 5 | ||||||
B1 | Manitoba | 4 | Bronze Medal Game | |||||
B2 | Saskatchewan | 3 | ||||||
B1 | Manitoba | 6 |
Semifinals[]
Saturday, March 31, 14:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Newfoundland and Labrador (McDonald) | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Saskatchewan (Hritzuk) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Quebec (Steventon) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Manitoba (Westcott) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Bronze Medal Game[]
Sunday, April 1, 9:30
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan (Hritzuk) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Manitoba (Westcott) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 6 |
Final[]
Sunday, April 1, 14:00
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Newfoundland and Labrador (McDonald) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 | X | X | 10 |
Quebec (Steventon) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Women[]
Teams[]
The teams are listed as follows:[2][3]
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | Avonair Curling Club, Edmonton | ||||
British Columbia | , Summerland | ||||
Manitoba | Brandon Curling Club, Brandon | ||||
New Brunswick | , Fredericton | ||||
Northern Ontario | , Thunder Bay | ||||
Nova Scotia | Mayflower Curling Club, Halifax | ||||
Ontario | Rideau Curling Club, Ottawa | ||||
Quebec | , Chicoutimi | ||||
Saskatchewan | , Saskatoon | ||||
Yukon | Whitehorse Curling Club, Whitehorse |
Round Robin Standings[]
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
Province | Skip | W | L |
---|---|---|---|
Ontario | 7 | 2 | |
Northern Ontario | 7 | 2 | |
Saskatchewan | 7 | 2 | |
Manitoba | 6 | 3 | |
New Brunswick | 5 | 4 | |
Nova Scotia | 5 | 4 | |
Quebec | 4 | 5 | |
Alberta | 2 | 7 | |
British Columbia | 2 | 7 | |
Yukon | 0 | 9 |
Round Robin Results[]
All times listed in Eastern Standard Time (UTC-5).[1][4]
Draw 1[]
Monday, March 26, 14:30
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (Amos) | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
New Brunswick (Bothwell) | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northern Ontario (Clark) | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 1 | 11 |
Yukon (Banks) | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan (Kopach) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Ontario (Potter) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Morgan) | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 0 | 1 | 8 |
British Columbia (Skinner) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Draw 2[]
Monday, March 26, 20:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Manitoba (McDougall) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 7 |
Quebec (Madore) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Draw 3[]
Tuesday, March 27, 8:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
British Columbia (Skinner) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 4 |
Ontario (Potter) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
New Brunswick (Bothwell) | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Yukon (Banks) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (Amos) | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 9 |
Alberta (Morgan) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Tuesday, March 27, 9:30
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Quebec (Madore) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Saskatchewan (Kopach) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (McDougall) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Northern Ontario (Clark) | 0 | 1 | 0 | 5 | 3 | X | X | X | 9 |
Draw 5[]
Tuesday, March 27, 15:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Yukon (Banks) | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 |
Nova Scotia (Amos) | 3 | 1 | 2 | 1 | X | X | X | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan (Kopach) | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 8 |
Manitoba (McDougall) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Tuesday, March 27, 16:30
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
British Columbia (Skinner) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
New Brunswick (Bothwell) | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | X | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northern Ontario (Clark) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | X | 9 |
Alberta (Morgan) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Potter) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 3 | 7 |
Quebec (Madore) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Draw 8[]
Wednesday, March 28, 13:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (McDougall) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 |
New Brunswick (Bothwell) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
British Columbia (Skinner) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 8 |
Northern Ontario (Clark) | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Wednesday, March 28, 14:00
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Potter) | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 9 |
Alberta (Morgan) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | X | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Madore) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Nova Scotia (Amos) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan (Kopach) | 2 | 0 | 3 | 1 | 1 | 1 | X | X | 8 |
Yukon (Banks) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Draw 10[]
Thursday, March 29, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northern Ontario (Clark) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Quebec (Madore) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan (Kopach) | 1 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | X | 10 |
British Columbia (Skinner) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Thursday, March 29, 10:00
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Yukon (Banks) | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 |
Ontario (Potter) | 4 | 5 | 1 | 1 | X | X | X | X | 11 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Manitoba (McDougall) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Nova Scotia (Amos) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Morgan) | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
New Brunswick (Bothwell) | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 2 | 1 | 10 |
Draw 12[]
Thursday, March 29, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (Amos) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Saskatchewan (Kopach) | 4 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Manitoba (McDougall) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Alberta (Morgan) | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Thursday, March 29, 19:30
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Yukon (Banks) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
British Columbia (Skinner) | 5 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Potter) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 5 | X | 10 |
Northern Ontario (Clark) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Madore) | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
New Brunswick (Bothwell) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
Draw 14[]
Friday, March 30, 12:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Northern Ontario (Clark) | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | X | X | 7 |
Saskatchewan (Kopach) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Morgan) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Quebec (Madore) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
British Columbia (Skinner) | 1 | 2 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 10 |
Nova Scotia (Amos) | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Bothwell) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Ontario (Potter) | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Yukon (Banks) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Manitoba (McDougall) | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 9 |
Draw 16[]
Friday, March 30, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Morgan) | 1 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 7 |
Yukon (Banks) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Madore) | 0 | 2 | 2 | 2 | 4 | 1 | X | X | 11 |
British Columbia (Skinner) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Ontario (Potter) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Manitoba (McDougall) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Nova Scotia (Amos) | 0 | 2 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Northern Ontario (Clark) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 7 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Bothwell) | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 7 |
Saskatchewan (Kopach) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Draw 17[]
Saturday, March 31, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Brunswick (Bothwell) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Northern Ontario (Clark) | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Nova Scotia (Amos) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 8 |
Ontario (Potter) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Quebec (Madore) | 2 | 2 | 1 | 3 | X | X | X | X | 8 |
Yukon (Banks) | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Alberta (Morgan) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Saskatchewan (Kopach) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
British Columbia (Skinner) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 4 |
Manitoba (McDougall) | 1 | 0 | 4 | 3 | 0 | 1 | 2 | X | 11 |
Playoffs[]
Semifinals | Final | |||||||
1 | Ontario | 9 | ||||||
4 | Manitoba | 6 | ||||||
1 | Ontario | 5 | ||||||
3 | Saskatchewan | 9 | ||||||
3 | Saskatchewan | 5 | ||||||
2 | Northern Ontario | 2 | Bronze Medal Game | |||||
4 | Manitoba | 7 | ||||||
2 | Northern Ontario | 10 |
Semifinals[]
Saturday, March 31, 14:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Potter) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | 9 |
Manitoba (McDougall) | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Saskatchewan (Kopach) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 5 |
Northern Ontario (Clark) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 |
Bronze Medal Game[]
Sunday, April 1, 9:30
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Manitoba (McDougall) | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Northern Ontario (Clark) | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 3 | 10 |
Final[]
Sunday, April 1, 14:00
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario (Potter) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Saskatchewan (Kopach) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | 9 |
References[]
- ^ a b c "2012 Canadian Masters Curling Championships – Schedule" (PDF).[permanent dead link]
- ^ a b "2012 Canadian Masters Curling Championships – Teams". Archived from the original on 2013-01-20. Retrieved 2012-01-23.
- ^ a b "2012 Canadian Masters Curling Championships – Teams Listing". webspiel.ca.
- ^ a b "2012 Canadian Masters Curling Championships – Draw Schedule". webspiel.ca.
External links[]
- 2012 in Canadian curling
- Boucherville
- Saint-Lambert, Quebec
- 2012 in Quebec
- Curling in Quebec