Ethnic Chinese in the Dewan Rakyat
There have been 309 ethnic Chinese in the Dewan Rakyat since the establishment of the Parliament of Malaysia. As of 2018, there are 48 representatives, or 21.62% of the body.
Ethnic Chinese together with Malays, Indians and other ethnics in Malaysia have had the right to both vote and sit in parliament since 1959 and all states and territories have been represented by an ethnic Chinese in the Dewan Rakyat.[1] Although ethnic Chinese make up near a quarter of the population, ethnic Chinese are mainly concentrated in urban areas and the parliamentary seat rate is relatively low comparing to other ethnics.[2]
List of members of Chinese descent[]
This is a complete list of ethnic Chinese who have served as members of the Dewan Rakyat, ordered by seniority. This list includes ethnic Chinese who served in the past and who continue to serve in the present.[3][4][5]
Party | Member | Chinese Name | Federal Constituency | Year elected | Year left | Reason | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Alliance (MCA) | 李天兴 | Alor Star | 1955 | 1959 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 林廷光 | Kedah Selatan | 1955 | 1959 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 徐瑞意 | George Town | 1955 | 1959 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 戴惠思 | Wellesley South | 1955 | 1959 | Retired | ||
Alliance (MCA) | Leong Yew Koh | 梁宇皋 | Ipoh-Menglembu | 1955 | 1957 | Resigned | |
Alliance (MCA) | 朱运兴 | Kinta Selatan | 1955 | 1959 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 謝啟皋 | Larut-Matang | 1955 | 1959 | Retired | ||
Alliance (MCA) | Omar Ong Yoke Lin | 翁毓麟 | Kuala Lumpur Barat | 1955 | 1959 | Transferred | |
Ulu Selangor | 1959 | 1964 | Retired | ||||
Alliance (MCA) | 谢有吉 | Kuala Lumpur Timor | 1955 | 1959 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 李荣德 | Selangor Tengah | 1955 | 1959 | Defeated | ||
Alliance (MCA) | 林纪祥 | Seremban | 1955 | 1959 | Not Contested | ||
Alliance (MCA) | Tan Siew Sin | 陈修信 | Malacca Central | 1955 | 1959 | Transferred | |
Bandar Malacca | 1959 | 1974 | Retired | ||||
BN (MCA) | |||||||
Alliance (MCA) | 陈銮峰 | 1955 | 1959 | Retired | |||
Alliance (MCA) | 张纸宗 | 1955 | 1959 | Transferred | |||
Segamat Selatan | 1959 | 1964 | Retired | ||||
Alliance (MCA) | 陈宣国 | Muar Selatan | 1955 | 1964 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 林如岗 | Alor Star | 1959 | 1964 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 陈大泽 | Kulim-Bandar Bahru | 1959 | 1964 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 陈清美 | Bagan | 1959 | 1974 | Transferred | ||
BN (MCA) | |||||||
Bukit Mertajam | 1974 | 1978 | Retired | ||||
Alliance (MCA) | 倪宗吉 | Penang Utara | 1959 | 1969 | Defeated | ||
Socialist Front (Lab) | 陈朴根 | Tanjong | 1959 | 1964 | Defeated | ||
Socialist Front (Lab) | 林建寿 | Dato' Kramat | 1959 | 1969 | Retired | ||
Alliance (MCA) | Lim Swee Aun | 林瑞安 | Larut Selatan | 1959 | 1969 | Retired | |
IND | 杨达明 | Bruas | 1959 | 1966 | Death | ||
Alliance (MCA) | |||||||
Alliance (MCA) | 杨武明 | Sitiawan | 1959 | 1964 | Retired | ||
PPP | 曾瑞豪 | Ulu Kinta | 1959 | 1964 | Defeated | ||
PPP | 孔国日 | Batu Gajah | 1959 | 1964 | Defeated | ||
Alliance (MCA) | 梁圻源 | Kampar | 1959 | 1960 | Disqualified | ||
PPP | 陈源安 | Kampar | 1960 | 1964 | Defeated | ||
Alliance (MCA) | 胡锡康 | Telok Anson | 1959 | 1961 | Death | ||
IND | () | 朱运兴 | Telok Anson | 1961 | 1964 | Retired | |
Alliance (MCA) | 李钖勋 | Tanjong Malim | 1959 | 1974 | Retired | ||
BN (MCA) | |||||||
Alliance (MCA) | 陈声新 | Bentong | 1959 | 1989 | Death | ||
BN (MCA) | |||||||
Socialist Front (Lab) | 黄汉德 | Batu | 1959 | 1964 | Retired | ||
Socialist Front (Lab) | 刘云鹏 | Rawang | 1959 | 1964 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 谢添瑞 | Bukit Bintang | 1959 | 1964 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 李孝友 | Sepang | 1959 | 1974 | Transferred | ||
BN (MCA) | |||||||
Ulu Langat | 1974 | 1978 | Retired | ||||
IND | 陈世英 | Seremban Timor | 1959 | 1964 | Retired | ||
IND | 郭开东 | Seremban Barat | 1959 | 1964 | Transferred | ||
BN (MCA) | Seremban Timor | 1964 | 1969 | Retired | |||
Alliance (MCA) | 陈期岳 | Bandar Malacca | 1959 | 1969 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 佘镇业 | Muar Pantai | 1959 | 1974 | Retired | ||
BN (MCA) | |||||||
Alliance (MCA) | 江国盛 | Batu Pahat | 1959 | 1964 | Retired | ||
Alliance (MCA) | Lee San Choon | 李三春 | Kluang Utara | 1959 | 1964 | Transferred | |
Segamat Selatan | 1964 | 1974 | Transferred | ||||
BN (MCA) | |||||||
Segamat | 1974 | 1982 | Transferred | ||||
Seremban | 1982 | 1983 | Resigned | ||||
Alliance (MCA) | 曾崇文 | Kluang Selatan | 1959 | 1969 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 林维翰 | Alor Star | 1964 | 1974 | Retired | ||
BN (MCA) | |||||||
Alliance (MCA) | 戴观阳 | Kulim-Bandar Bahru | 1964 | 1974 | Retired | ||
BN (MCA) | |||||||
UDP | Lim Chong Eu | 林苍祐 | Tanjong | 1964 | 1978 | Retired | |
Gerakan | |||||||
BN (Gerakan) | |||||||
Alliance (MCA) | 周苗存 | Bruas | 1966 | 1969 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 甘文华 | Sitiawan | 1964 | 1969 | Defeated | ||
Alliance (MCA) | 甄宽 | Ulu Kinta | 1964 | 1969 | Defeated | ||
Alliance (MCA) | 吴华炎 | Batu Gajah | 1964 | 1969 | Defeated | ||
Alliance (MCA) | 杜添福 | Kampar | 1964 | 1969 | Defeated | ||
Alliance (MCA) | 吴锦波 | Telok Anson | 1964 | 1969 | Defeated | ||
Socialist Front (Lab) | Tan Chee Khoon | 陈志勤 | Batu | 1964 | 1974 | Transferred | |
Gerakan | |||||||
BN (Gerakan) | |||||||
Pekemas | Kepong | 1974 | 1978 | Retired | |||
Alliance (MCA) | 詹祥云 | Setapak | 1964 | 1969 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 陈道方 | Bukit Bintang | 1964 | 1969 | Defeated | ||
Alliance (MCA) | Michael Chen Wing Sum | 曾永森 | Damansara | 1964 | 1969 | Defeated | |
Alliance (MCA) | 许启谟 | Ulu Selangor | 1964 | 1972 | Death | ||
Alliance (MCA) | 萧隆兴 | Seremban Barat | 1964 | 1969 | Retired | ||
Alliance (MCA) | 苏宜德 | Batu Pahat | 1964 | 1974 | Retired | ||
BN (MCA) | |||||||
Alliance (MCA) | 程荣美 | Kluang Utara | 1964 | 1974 | Retired | ||
BN (MCA) | |||||||
Gerakan | 黄和汉 | Larut Selatan | 1971 | 1974 | Retired | ||
BN (Gerakan) | |||||||
PPP | 苏良佑 | Bruas | 1971 | 1974 | Retired | ||
BN (PPP) | |||||||
DAP | Richard Ho Ung Hun | 何文翰 | Sitiawan | 1971 | 1974 | Transferred | |
Alliance (MCA) | |||||||
BN (MCA) | |||||||
Lumut | 1971 | 1982 | Retired | ||||
PPP | () | 陈源安 | Ulu Kinta | 1971 | 1974 | Retired | |
BN (PPP) | |||||||
DAP | 林子鹤 | Batu Gajah | 1971 | 1974 | Transferred | ||
Ipoh | 1974 | 1982 | Defeated | ||||
DAP | Fan Yew Teng | 范俊登 | Kampar | 1971 | 1974 | Transferred | |
Menglembu | 1974 | 1978 | Retired | ||||
DAP | 陈富京 | Telok Anson | 1971 | 1974 | Defeated | ||
DAP | 罗意美 | Batang Padang | 1971 | 1974 | Defeated | ||
DAP | 罗宝根 | Setapak | 1971 | 1974 | Transferred | ||
Alliance (MCA) | |||||||
BN (MCA) | Selayang | 1974 | Death | ||||
DAP | Goh Hock Guan | 吴富源 | Bungsar | 1971 | 1974 | Defeated | |
Gerakan | 杨德才 | Bukit Bintang | 1971 | 1974 | Retired | ||
Pekemas | |||||||
DAP | 何卓欢 | Damansara | 1971 | 1974 | Defeated | ||
DAP | Chen Man Hin | 曾敏兴 | Seremban Timor | 1971 | 1964 | Transferred | |
Seremban | 1974 | 1978 | Defeated | ||||
DAP | Lim Kit Siang | 林吉祥 | Bandar Malacca | 1971 | 1974 | Transferred | |
Kota Melaka | 1974 | 1978 | Transferred | ||||
Petaling | 1978 | 1982 | Transferred | ||||
Kota Melaka | 1982 | 1986 | Transferred | ||||
Tanjong | 1986 | 1999 | Defeated | ||||
Alliance (MCA) | 朱子平 | Kluang Selatan | 1971 | 1974 | Retired | ||
BN (MCA) | |||||||
SCA | 彭德聪 | Kota Kinabalu | 1971 | 1974 | Retired | ||
BN (SCA) | |||||||
SCA | Peter Lo Sui Yin | 罗思仁 | Sandakan | 1971 | 1974 | Transferred | |
BN (SCA) | |||||||
Gaya | 1974 | 1978 | Retired | ||||
SCA | 叶保滋 | Tawau | 1971 | 1974 | Retired | ||
BN (SCA) | |||||||
SUPP | Ong Kee Hui | 王其辉 | Bandar Kuching | 1971 | 1982 | Retired | |
BN (SUPP) | |||||||
SUPP | Stephen Yong Kuet Tze | 杨国斯 | Padawan | 1971 | 1990 | Retired | |
BN (SUPP) | |||||||
SCA | 陈高明 | Sarikei | 1971 | 1974 | Retired | ||
BN (SCA) | |||||||
SUPP | 邱炳农 | Bandar Sibu | 1971 | 1974 | Retired | ||
BN (SUPP) | |||||||
SCA | 丁明建 | Bintulu | 1971 | 1974 | Retired | ||
BN (SCA) | |||||||
SNAP | James Wong Kim Min | 黄金明 | Miri-Subis | 1971 | 1974 | Defeated | |
Alliance (MCA) | (Michael Chen Wing Sum) | 曾永森 | Ulu Selangor | 1972 | 1982 | Transferred | |
BN (MCA) | |||||||
BN (Gerakan) | |||||||
Bruas | 1982 | 1986 | Retired | ||||
BN (MCA) | 余银山 | Alor Setar | 1974 | 1990 | Retired | ||
BN (MCA) | 林建云 | Padang Serai | 1974 | 1982 | Retired | ||
BN (MCA) | Ling Liong Sik | 林良实 | Mata Kuching | 1974 | 1986 | Transferred | |
Labis | 1986 | 2004 | Transferred | ||||
BN (Gerakan) | 吴清德 | Nibong Tebal | 1974 | 1990 | Not Contested | ||
BN (MCA) | 马骐骝 | Bukit Bendera | 1974 | 1978 | Retired | ||
BN (Gerakan) | Paul Leong Khee Seong | 梁棋祥 | Taiping | 1974 | 1990 | Retired | |
DAP | 颜祥兴 | Kinta | 1978 | 1978 | Retired | ||
DAP | 陈庆佳 | Batu Gajah | 1974 | 1982 | Not Contested | ||
BN (Gerakan) | 欧效翔 | Telok Anson | 1974 | 1986 | Retired | ||
BN (MCA) | 麦汉锦 | Tanjong Malim | 1974 | 1986 | Retired | ||
BN (MCA) | 刘集汉 | Shah Alam | 1974 | 1986 | Retired | ||
DAP | 胡更生 | Petaling | 1974 | 1978 | Not Contested | ||
DAP | Lee Lam Thye | 李霖泰 | Kuala Lumpur Bandar | 1974 | 1986 | Transferred | |
Bukit Bintang | 1986 | 1990 | Retired | ||||
DAP | 范相登 | Sungei Besi | 1974 | 1978 | Retired | ||
BN (MCA) | 李文彬 | Mantin | 1974 | 1986 | Retired | ||
BN (MCA) | Chong Hon Nyan | 张汉源 | Batu Berendam | 1974 | 1986 | Retired | |
BN (MCA) | 梁维泮 | Muar | 1974 | 1986 | Retired | ||
BN (MCA) | 陈汉源 | Renggam | 1974 | 1986 | Retired | ||
BN (MCA) | 罗福元 | Kluang | 1974 | 1978 | Defeated | ||
BN (MCA) | Hee Tien Lai | 许天来 | Ayer Hitam | 1974 | 1986 | Retired | |
BN (SCA) | 林培河 | Sandakan | 1974 | 1978 | Retired | ||
BN (SCA) | 彭瑞麒 | Tawau | 1974 | 1978 | Retired | ||
BN (SUPP) | 詹长开 | Sarikei | 1974 | 1982 | Retired | ||
BN (SUPP) | 黄和顺 | Bandar Sibu | 1974 | 1978 | Retired | ||
SNAP | 陈联侨 | Bintulu | 1974 | 1990 | Retired | ||
BN (SNAP) | |||||||
BN (SUPP) | 杨寿祥 | Miri-Subis | 1974 | 1978 | Retired | ||
BN (MCA) | 周宝琼 | Selayang | 1978 | Transferred | |||
Ulu Langat | 1978 | 1986 | Retired | ||||
DAP | 萧汉钦 | Bukit Mertajam | 1978 | 1986 | Retired | ||
BN (MCA) | |||||||
DAP | 黄鸿杰 | Tanjong | 1978 | 1982 | Retired | ||
BN (MCA) | |||||||
BN (MCA) | 杨忠富 | Kinta | 1978 | 1982 | Retired | ||
DAP | 陈则明 | Bruas | 1978 | 1982 | Not Contested | ||
BN (MCA) | Tan Koon Swan | 陈群川 | Raub | 1978 | 1982 | Transferred | |
Damansara | 1982 | 1986 | Retired | ||||
Gopeng | 1986 | 1987 | Resigned | ||||
BN (Gerakan) | 陈忠鸿 | Kepong | 1978 | 1982 | Transferred | ||
BN (MCA) | Raub | 1982 | 1986 | Retired | |||
DAP | 陈国杰 | Sungei Besi | 1978 | 1986 | Retired | ||
DAP | 陈德泉 | Kota Melaka | 1978 | 1982 | Defeated | ||
DAP | 李高 | Kluang | 1978 | 1982 | Retired | ||
BN (Berjaya) | 黎志贤 | Gaya | 1978 | 1986 | Retired | ||
DAP | 冯杰荣 | Sandakan | 1978 | 1990 | Retired | ||
BN (Berjaya) | 丘玉荣 | Tawau | 1978 | 1986 | Retired | ||
BN (SUPP) | 黄顺开 | Sibu | 1978 | 1982 | Defeated | ||
司徒美堂 | Lambir | 1978 | 1982 | Retired | |||
BN (MCA) | 陈国辉 | Padang Serai | 1982 | 1986 | Retired | ||
DAP | 魏福星 | Bukit Bendera | 1982 | 1995 | Retired | ||
BN (Gerakan) | Koh Tsu Koon | 许子根 | Tanjong | 1982 | 1986 | Defeated | |
BN (MCA) | 林良成 | Kinta | 1982 | 1986 | Retired | ||
BN (MCA) | 陈仁安 | Ipoh | 1982 | 1986 | Not Contested | ||
BN (MCA) | 游富荣 | Menglembu | 1982 | 1986 | Retired | ||
BN (MCA) | 万汉强 | Batu Gajah | 1982 | 1986 | Retired | ||
BN (MCA) | 黄秋贵 | Lumut | 1982 | 1990 | Retired | ||
BN (MCA) | Lee Kim Sai | 李金狮 | Ulu Selangor | 1982 | 1986 | Transferred | |
Hulu Langat | 1982 | 1995 | Retired | ||||
BN (MCA) | 杨宝山 | Petaling | 1982 | 1986 | Retired | ||
DAP | Tan Seng Giaw | 陈胜尧 | Kepong | 1982 | 2018 | Retired | |
BN (MCA) | 柯威廉 | Kluang | 1982 | 1986 | Retired | ||
BN (Berjaya) | 简耀华 | Tawau | 1982 | 1986 | Retired | ||
DAP | 沈观仰 | Bandar Kuching | 1982 | 1995 | Retired | ||
BN (SUPP) | Law Hieng Ding | 刘贤镇 | Sarikei | 1982 | 2008 | Retired | |
DAP | 林世铭 | Sibu | 1982 | 1986 | Defeated | ||
BN (SUPP) | George Chan Hong Nam | 陈康南 | Kinta | 1982 | 1986 | Not contested | |
DAP | (Chen Man Hin) | 曾敏兴 | Seremban | 1983 | 1990 | Defeated | |
BN (MCA) | 周锦海 | Padang Serai | 1986 | 1990 | Retired | ||
DAP | 张德发 | Bagan | 1986 | 1990 | Not Contested | ||
DAP | () | 陈庆佳 | Kinta | 1986 | 1995 | Retired | |
DAP | 刘德琦 | Pasir Pinji | 1986 | 1990 | Transferred | ||
Ipoh | 1990 | 1995 | Retired | ||||
DAP | () | 陈则明 | Batu Gajah | 1986 | 1990 | Retired | |
BN (Gerakan) | Lim Keng Yaik | 林敬益 | Beruas | 1986 | 2008 | Retired | |
DAP | 魏添凤 | Kampar | 1986 | 1990 | Retired | ||
BN (Gerakan) | 王添庆 | Teluk Intan | 1986 | 1997 | Death | ||
BN (MCA) | 陆垠佑 | Tanjong Malim | 1986 | 2008 | Retired | ||
BN (MCA) | 黄循营 | Lipis | 1986 | 1990 | Retired | ||
BN (MCA) | 邓育桓 | Raub | 1986 | 1999 | Retired | ||
BN (MCA) | 林安焜 | Ampang Jaya | 1986 | 1989 | Resigned | ||
DAP | 黄生财 | Petaling Jaya | 1986 | 1990 | Retired | ||
BN (MCA) | 黄俊杰 | Klang | 1986 | 1990 | Retired | ||
BN (Gerakan) | 李裕隆 | Batu | 1986 | 1995 | Retired | ||
BN (MCA) | 陈国辉 | Kinta | 1986 | 1990 | Retired | ||
DAP | Liew Ah Kim | 廖金华 | Kinta | 1986 | 1999 | Defeated | |
DAP | Tan Kok Wai | 陈国伟 | Sungai Besi | 1986 | 1995 | Transferred | |
Cheras | 1995 | Serving | |||||
PH (DAP) | |||||||
DAP | 胡雪邦 | Rasah | 1986 | 1990 | Defeated | ||
BN (MCA) | 郭伟杰 | Selandar | 1986 | 1990 | Retired | ||
DAP | Lim Guan Eng | 林冠英 | Kota Melaka | 1986 | 1999 | Not Contested | |
BN (MCA) | 林水仙 | Kluang | 1986 | 1990 | Transferred | ||
Lumut | 1990 | 1995 | Retired | ||||
BN (MCA) | Chua Jui Meng | 蔡锐明 | Bakri | 1986 | 2008 | Not Contested | |
BN (MCA) | 云时进 | Senai | 1986 | 1995 | Retired | ||
BN (MCA) | 吴来兴 | Pontian | 1986 | 1990 | Retired | ||
DAP | 马理民 | Gaya | 1986 | 1990 | Retired | ||
DAP | Hsing Yin Shean | 邢荣显 | Tanjong Aru | 1986 | 1990 | Defeated | |
DAP | 陈志慈 | Tawau | 1986 | 1990 | Defeated | ||
BN (SUPP) | 赵松胜 | Sibu | 1986 | 1990 | Retired | ||
BN (SUPP) | Peter Chin Fah Kui | 陈华贵 | Lambir | 1986 | 1990 | Transferred | |
Miri | 1990 | 2013 | Retired | ||||
BN (MCA) | Ting Chew Peh | 陈祖排 | Gopeng | 1987 | 2008 | Retired | |
BN (MCA) | Ong Tee Keat | 翁诗杰 | Ampang Jaya | 1986 | 2004 | Transferred | |
Pandan | 2004 | 2013 | Retired | ||||
BN (MCA) | Lim Ah Lek | 林亚礼 | Bentong | 1989 | 1999 | Retired | |
BN (MCA) | Chor Chee Heung | 曹智雄 | Alor Setar | 1990 | 2013 | Defeated | |
BN (MCA) | 林丽云 | Padang Serai | 1990 | 1999 | Retired | ||
DAP | 林峰成 | Bagan | 1990 | 1995 | Not Contested | ||
1995 | 2008 | ||||||
BN (Gerakan) | Kerk Choo Ting | 郭洙镇 | Taiping | 1990 | 2004 | Transferred | |
Simpang Renggam | 2004 | 2008 | Retired | ||||
BN (MCA) | Kerk Kim Hock | 郭金福 | Pasir Pinji | 1990 | 1995 | Defeated | |
DAP | 符标国 | Batu Gajah | 1990 | 1995 | Retired | ||
DAP | 黄永安 | Kampar | 1990 | 1999 | Retired | ||
BN (MCA) | Chan Kong Choy | 陈广才 | Lipis | 1990 | 1995 | Transferred | |
Selayang | 1995 | 2008 | Retired | ||||
DAP | 柯嘉逊 | Petaling Jaya | 1990 | 1995 | Retired | ||
DAP | Fong Kui Lun | 方贵伦 | Klang | 1990 | 1995 | Defeated | |
DAP | Wee Choo Keong | 黄朱强 | Bukit Bintang | 1990 | 1995 | Disqualified | |
BN (MCA) | 严慈忠 | Seremban | 1990 | 1995 | Retired | ||
BN (MCA) | 黄思华 | Rasah | 1990 | 1999 | Retired | ||
BN (MCA) | Fong Chan Onn | 冯镇安 | Selandar | 1990 | 2004 | Transferred | |
Alor Gajah | 2004 | 2013 | Retired | ||||
BN (MCA) | 江沼湖 | Kluang | 1990 | 1999 | Retired | ||
BN (MCA) | Ong Ka Ting | 黄家定 | Pontian | 1990 | 2004 | Transferred | |
Tanjong Piai | 2004 | 2008 | Transferred | ||||
Kulai | 2008 | 2013 | Retired | ||||
PBS | 赖麟趾 | Sandakan | 1990 | 1995 | Retired | ||
PBS | 杨秋立 | Gaya | 1990 | 1999 | Retired | ||
BN (SAPP) | |||||||
PBS | 温新财 | Tanjong Aru | 1990 | 1995 | Retired | ||
PBS | 余伦福 | Tawau | 1990 | 1995 | Retired | ||
BN (SUPP) | Yong Khoon Seng | 杨昆贤 | Padawan | 1990 | 1999 | Retired | |
Stampin | 1999 | 2013 | Defeated | ||||
DAP | 黄新楠 | Lanang | 1990 | 1995 | Defeated | ||
BN (SUPP) | Robert Lau Hoi Chew | 刘会洲 | Sibu | 1990 | 2010 | Death | |
BN (SNAP) | James Wong Kim Min | 黄金明 | Bintulu | 1990 | 1995 | Defeated | |
BN (MCA) | 陈从德 | Bukit Mertajam | 1995 | 1999 | Defeated | ||
BN (Gerakan) | () | 吴清德 | Nibong Tebal | 1995 | 1999 | Retired | |
BN (Gerakan) | 谢宽泰 | Bukit Bendera | 1995 | 2008 | Defeated | ||
BN (MCA) | 黄锦鸿 | Bayan Baru | 1995 | 2008 | Retired | ||
BN (MCA) | 郑光祖 | Ipoh Timor | 1995 | 1999 | Retired | ||
BN (MCA) | 何掌醒 | Ipoh Barat | 1995 | 1999 | Defeated | ||
BN (MCA) | 杨智华 | Batu Gajah | 1995 | 1999 | Defeated | ||
BN (MCA) | 丘思东 | Kampar | 1995 | 2008 | Retired | ||
BN (MCA) | 叶逸堂 | Lumut | 1995 | 1999 | Retired | ||
BN (MCA) | 胡亚桥 | Mentakab | 1995 | 2004 | Transferred | ||
Kuantan | 2004 | 2008 | Defeated | ||||
BN (MCA) | 林国豹 | Petaling Jaya Utara | 1995 | 1999 | Retired | ||
BN (MCA) | 林祥才 | Petaling Jaya Selatan | 1995 | 2008 | Defeated | ||
BN (MCA) | Yap Pian Hon | 叶炳汉 | Serdang | 1995 | 2008 | Retired | |
BN (MCA) | Tan Yee Kew | 陈仪乔 | Klang | 1995 | 2008 | Not Contested | |
BN (MCA) | 庄智雅 | Batu | 1995 | 1999 | Retired | ||
IND | |||||||
BN (MCA) | Tan Kee Kwong | 陈记光 | Segambut | 1995 | 2008 | Not Contested | |
BN (MCA) | 李崇孟 | Bukit Bintang | 1995 | 1999 | Defeated | ||
BN (MCA) | Tan Chai Ho | 陈财和 | Bandar Tun Razak | 1995 | 2008 | Defeated | |
BN (MCA) | 韩春锦 | Seremban | 1995 | 2008 | Retired | ||
BN (MCA) | 何襄赞 | Kluang | 1995 | 2008 | Retired | ||
BN (MCA) | Lim Si Cheng | 林时清 | Senai | 1995 | 2004 | Defeated | |
Kulai | 2004 | 2008 | Retired | ||||
BN (MCA) | 张诗登 | Gelang Patah | 1995 | 2004 | Retired | ||
PBS | 于墨斋 | Tanjong Aru | 1995 | 2004 | Transferred | ||
BN (PBS) | Kota Kinabalu | 2004 | 2008 | Not Contested | |||
BN (LDP) | 刘彦修 | Sandakan | 1995 | 2004 | Defeated | ||
BN (SAPP) | Chua Soon Bui | 蔡顺梅 | Tawau | 1995 | 1999 | Not Contested | |
BN (SUPP) | 宋瑞源 | Bandar Kuching | 1995 | 2004 | Retired | ||
BN (PBDS) | 孙志桦 | Julau | 1995 | 1999 | Not Contested | ||
BN (SUPP) | Tiong Thai King | 张泰卿 | Lanang | 1995 | 2008 | Defeated | |
DAP | 周政新 | Bintulu | 1995 | 1999 | Defeated | ||
BN (MCA) | 林美娇 | Padang Serai | 1999 | 2008 | Retired | ||
DAP | Chong Eng | 章瑛 | Bukit Mertajam | 1999 | 2013 | Not Contested | |
DAP | 吴庆发 | Nibong Tebal | 1999 | 2004 | Retired | ||
DAP | Chow Kon Yeow | 曹觀友 | Tanjong | 1999 | 2013 | Not Contested | |
BN (Gerakan) | 李家全 | Jelutong | 1999 | 2008 | Retired | ||
BN (MCA) | 汤华昌 | Ipoh Timor | 1999 | 2004 | Defeated | ||
DAP | Fong Po Kuan | 冯宝君 | Batu Gajah | 1999 | 2013 | Retired | |
BN (MCA) | Kong Cho Ha | 江作汉 | Lumut | 1999 | 2013 | Defeated | |
BN (Gerakan) | Mah Siew Keong | 马袖强 | Telok Intan | 1999 | 2008 | Defeated | |
BN (MCA) | Ng Yen Yen | 黄燕燕 | Raub | 1999 | 2013 | Retired | |
BN (MCA) | Liow Tiong Lai | 廖中莱 | Bentong | 1999 | 2018 | Defeated | |
BN (MCA) | Chew Mei Fun | 周美芬 | Petaling Jaya Utara | 1999 | 2008 | Defeated | |
BN (Gerakan) | 吴立洋 | Batu | 1999 | 2008 | Retired | ||
DAP | Fong Kui Lun | 方贵伦 | Bukit Bintang | 1999 | Serving | ||
PH (DAP) | |||||||
DAP | Teresa Kok Suh Sim | 郭素沁 | Seputeh | 1999 | Serving | ||
PH (DAP) | |||||||
BN (MCA) | 吴绍阀 | Rasah | 1999 | 2008 | Retired | ||
DAP | (Kerk Kim Hock) | 郭金福 | Kota Melaka | 1999 | 2004 | Retired | |
BN (SAPP) | Yong Teck Lee | 杨德利 | Gaya | 1999 | 2002 | Disqualified | |
BN (SAPP) | 沈宝发 | Tawau | 1999 | 2004 | Retired | ||
BN (SPDP) | Tiong King Sing | 张庆信 | Bintulu | 1999 | Serving | ||
BN (PDP) | |||||||
GPS (PDP) | |||||||
BN (SAPP) | 刘德泉 | Gaya | 2002 | 2004 | Not Contested | ||
BN (Gerakan) | 范清渊 | Batu Kawan | 2004 | 2008 | Not Contested | ||
BN (Gerakan) | Tan Lian Hoe | 陈莲花 | Bukit Gantang | 2004 | 2008 | Transferred | |
Gerik | 2008 | 2013 | Defeated | ||||
DAP | (Lim Kit Siang) | 林吉祥[6] | Ipoh Timor | 2004 | 2013 | Transferred | |
Gelang Patah | 2013 | 2018 | Transferred | ||||
PH (DAP) | Iskandar Puteri | 2018 | Serving | ||||
BN (Gerakan) | 卢永平 | Puchong | 2004 | 2008 | Defeated | ||
BN (MCA) | 卢诚国 | Kelana Jaya | 2004 | 2008 | Defeated | ||
BN (MCA) | 姚长禄 | Wangsa Maju | 2004 | 2008 | Defeated | ||
BN (MCA) | 王乃志 | Kota Melaka | 2004 | 2008 | Defeated | ||
BN (MCA) | Chua Soi Lek | 蔡细历 | Labis | 2004 | 2008 | Retired | |
BN (MCA) | Wee Ka Siong | 魏家祥 | Ayer Hitam | 2004 | Serving | ||
BN (MCA) | Teng Boon Soon | 邓文村 | Tebrau | 2004 | 2013 | Retired | |
BN (MCA) | Tan Ah Eng | 陈亚英 | Gelang Patah | 2004 | 2013 | Retired | |
BN (PBS) | Edmund Chong Ket Wah | 蒋国华 | Batu Sapi | 2004 | 2010 | Death | |
IND | 张汉明 | Sandakan | 2004 | 2008 | Retired | ||
DAP | Chong Chieng Jen | 张健仁 | Bandar Kuching | 2004 | 2018 | Serving | |
PH (DAP) | Stampin | 2018 | Serving | ||||
DAP | (Lim Guan Eng) | 林冠英 | Bagan | 2008 | Serving | ||
PH (DAP) | |||||||
PKR | Tan Tee Beng | 陈智铭 | Nibong Tebal | 2008 | 2013 | Not Contested | |
IND | |||||||
DAP | Liew Chin Tong | 刘镇东 | Bukit Bendera | 2008 | 2013 | Transferred | |
Kluang | 2013 | 2018 | Defeated | ||||
DAP | Jeff Ooi Chuan Aun | 黄泉安 | Jelutong | 2008 | 2018 | Retired | |
DAP | Nga Kor Ming | 倪可敏 | Taiping | 2008 | 2018 | Transferred | |
PH (DAP) | Tekuk Intan | 2018 | Serving | ||||
DAP | Ngeh Koo Ham | 倪可汉 | Beruas | 2008 | Serving | ||
PH (DAP) | |||||||
BN (MCA) | Lee Chee Leong | 李志亮 | Kampar | 2008 | 2013 | Defeated | |
PKR | Lee Boon Chye | 李文材 | Gopeng | 2008 | Serving | ||
PH (PKR) | |||||||
DAP | 谢昂凭 | Telok Intan | 2013 | Death | |||
BN (MCA) | Ong Ka Chuan | 黄家泉 | Tanjong Malim | 2008 | 2018 | Retired | |
PKR | William Leong Jee Keen | 梁自坚 | Selayang | 2008 | Serving | ||
PH (PKR) | |||||||
DAP | Teo Nie Ching | 张念群 | Serdang | 2008 | 2013 | Transferred | |
Kulai | 2013 | Serving | |||||
PH (DAP) | |||||||
PKR | Loh Gwo Burne | 罗国本 | Kelana Jaya | 2008 | 2013 | Retired | |
PKR | Hee Loy Sian | 许来贤 | Petaling Jaya Selatan | 2008 | 2018 | Not contested | |
DAP | Tony Pua Kiam Wee | 潘俭伟 | Petaling Jaya Utara | 2008 | 2018 | Transferred | |
PH (DAP) | Damansara | 2018 | Serving | ||||
PKR | Chua Tian Chang | 蔡添强 | Batu | 2008 | 2018 | Disqualified | |
PKR | (Wee Choo Keong) | 黄朱强 | Wangsa Maju | 2008 | 2013 | Defeated | |
IND | |||||||
DAP | Lim Lip Eng | 林立迎 | Segambut | 2008 | 2018 | Transferred | |
PH (DAP) | Kepong | 2018 | Serving | ||||
DAP | Loke Siew Fook | 陆兆福 | Rasah | 2008 | 2013 | Transferred | |
Seremban | 2013 | Serving | |||||
PH (DAP) | |||||||
DAP | Sim Tong Him | 沈同钦 | Kota Melaka | 2008 | 2018 | Not Contested | |
IND | |||||||
BN (MCA) | Chua Tee Yong | 蔡智勇 | Labis | 2008 | 2018 | Defeated | |
DAP | Er Teck Hwa | 余德华 | Bakri | 2008 | 2018 | Retired | |
BN (Gerakan) | Liang Teck Meng | 梁德明 | Simpang Renggam | 2008 | 2018 | Defeated | |
BN (MCA) | Hou Kok Chung | 何国忠 | Kluang | 2008 | 2013 | Defeated | |
BN (MCA) | Wee Jeck Seng | 黄日升 | Tanjong Piai | 2008 | 2018 | Defeated | |
DAP | Hiew King Chew | 邱庆洲 | Kota Kinabalu | 2008 | 2013 | Not Contested | |
BN (LDP) | Liew Vui Keong | 刘伟强 | Sandakan | 2008 | 2013 | Defeated | |
BN (SAPP) | (Chua Soon Bui) | 蔡顺梅 | Tawau | 2008 | 2013 | Defeated | |
SAPP | |||||||
BN (SUPP) | Ding Kuong Hiing | 陈冠勋 | Sarikei | 2008 | 2013 | Defeated | |
DAP | Wong Ho Leng | 黄和联 | Sibu | 2010 | 2013 | Retired | |
BN (PBS) | Linda Tsen Thau Lin | 曾道玲 | Batu Sapi | 2010 | 2018 | Defeated | |
PKR | Gooi Hsiao-Leung | 魏晓隆 | Alor Setar | 2013 | 2018 | Not Contesed | |
DAP | Steven Sim Chee Keong | 沈志强 | Bujit Mertajam | 2013 | Serving | ||
PH (DAP) | |||||||
DAP | Ng Wei Aik | 黄伟益 | Tanjong | 2013 | 2018 | Retired | |
PKR | Sim Tze Tzin | 沈志勤 | Bayan Baru | 2013 | Serving | ||
PH (PKR) | |||||||
DAP | Su Keong Siong | 苏建祥 | Ipoh Timor | 2013 | 2018 | Transferred | |
PH (DAP) | Kampar | 2018 | Serving | ||||
DAP | Ko Chung Sen | 许崇信 | Kampar | 2013 | 2018 | Retired | |
DAP | Ong Kian Ming | 王建民 | Serdang | 2013 | 2018 | Transferred | |
PH (DAP) | Bangi | 2018 | Serving | ||||
PKR | Wong Chen | 黄基全 | Kelana Jaya | 2013 | 2018 | Transferred | |
PH (PKR) | Subang | 2018 | Serving | ||||
PKR | (Tan Kee Kwong) | 陈记光 | Wangsa Maju | 2013 | 2018 | Retired | |
DAP | Teo Kok Seong | 张聒翔 | Rasah | 2013 | 2018 | Not Contested | |
BN (MCA) | Koh Nai Kwong | 古乃光 | Alor Gajah | 2013 | 2018 | Retired | |
BN (MCA) | Khoo Soo Seang | 邱思祥 | Tebrau | 2013 | 2018 | Not Contested | |
DAP | Jimmy Wong Sze Phin | 黄仕平 | Kota Kinabalu | 2008 | 2013 | Defeated | |
DAP | Wong Tien Fatt | 黄天发 | Sandakan | 2013 | 2019 | Death | |
PH (DAP) | |||||||
BN (PBS) | Mary Yap Kain Ching | 叶娟呈 | Tawau | 2013 | 2018 | Defeated | |
DAP | Julian Tan Kok Ping | 陈国彬 | Stampin | 2013 | 2018 | Not Contested | |
DAP | Wong Ling Biu | 黄灵彪 | Sarikei | 2013 | Serving | ||
PH (DAP) | |||||||
DAP | Alice Lau Kiong Yieng | 刘强燕 | Lanang | 2013 | Serving | ||
PH (DAP) | |||||||
DAP | Oscar Ling Chai Yew | 林财耀 | Sibu | 2013 | Serving | ||
PH (DAP) | |||||||
PKR | Michael Teo Yu Keng | 张有庆 | Miri | 2013 | Serving | ||
PH (PKR) | |||||||
BN (Gerakan) | (Mah Siew Keong) | 马袖强 | Telok Intan | 2018 | Defeated | ||
PH (PKR) | Chan Ming Kai | 曾敏凯[7] | Alor Setar | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Wong Hon Wai | 黄汉伟 | Bukit Bendera | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | (Chow Kon Yeow) | 曹观友 | Tanjong | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Teh Kok Lim | 郑国霖 | Taiping | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Wong Kah Woh | 黄家和 | Ipoh Timor | 2018 | Serving | ||
PH (PKR) | Chang Lih Kang | 郑立慷 | Tanjong Malim | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Wong Tack | 黄德 | Bentong | 2018 | Serving | ||
PH (PKR) | June Leow Hsiad Hui | 廖书慧 | Hulu Selangor | 2018 | Serving | ||
PH (PKR) | Maria Chin Abdullah | 玛丽亚陈 | Petaling Jaya | 2018 | Serving | ||
PH (PKR) | (Tan Yee Kew) | 陈仪乔 | Wangsa Maju | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Hannah Yeoh Tseow Suan | 杨巧双 | Segambut | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Cha Kee Chin | 谢琪清 | Rasah | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Khoo Poay Tiong | 邱培栋 | Kota Melaka | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Pang Hok Liong | 彭学良 | Labis | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Yeo Bee Yin | 杨美盈 | Bakri | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Wong Shu Qi | 王书琪 | Kluang | 2018 | Serving | ||
PH (PKR) | Steven Choong Shiau Yoon | 锺少云 | Tebrau | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Chan Foong Hin | 陈泓缣 | Kota Kinabalu | 2018 | Serving | ||
WARISAN | (Liew Vui Keong) | 刘伟强 | Batu Sapi | 2018 | 2020 | Death | |
PH (PKR) | Christina Liew Chin Jin | 刘静芝 | Tawau | 2018 | Serving | ||
PH (DAP) | Kelvin Yii Lee Wuen | 俞利文 | Bandar Kuching | 2018 | Serving | ||
IND | Larry Sng Wei Shien | 孙伟瑄 | Julau | 2018 | Serving | ||
PH (PKR) | |||||||
PH (DAP) | Vivian Wong Shir Yee | 黄诗怡 | Sandakan | 2019 | Serving | ||
BN (MCA) | (Wee Jeck Seng) | 黄日升 | Tanjong Piai | 2019 | serving |
Number of ethnic Chinese in the Dewan Rakyat[]
Parliament | Number of ethnic Chinese members |
Percentage of ethnic Chinese members |
Total members (including other ethnic) |
---|---|---|---|
1st | 29 | 27.88% | 104 |
1st (after 1963) |
52 | 32.70% | 159 |
2nd | 54 | 33.96% | 159 |
2nd (after 1965) |
43 | 29.86% | 144 |
3rd | 38 | 26.39% | 144 |
4th | 38 | 24.67% | 154 |
5th | 41 | 26.62% | 154 |
6th | 43 | 27.92% | 154 |
7th | 47 | 26.55% | 177 |
8th | 48 | 26.67% | 180 |
9th | 55 | 28.65% | 192 |
9th (after 1997) |
54 | 28.13% | 192 |
10th | 57 | 29.53% | 193 |
11th | 61 | 27.85% | 219 |
12th | 53 | 23.87% | 222 |
13th | 49 | 22.07% | 222 |
14th | 48 | 21.62% | 222 |
14th (after 2019) | 49 | 22.07% | 222 |
References[]
- ^ Meredith L. Weiss (17 October 2014). Routledge Handbook of Contemporary Malaysia. Routledge. pp. 354–. ISBN 978-1-317-62959-7.
- ^ "So what is the value of the Chinese vote in GE14? - Malay Mail". www.malaymail.com.
- ^ "Representatives List of Members". Parliament of Malaysia. Retrieved 2018-08-04.
- ^ "Representatives Archive List of Members". Parliament of Malaysia. Retrieved 2018-08-04.
- ^ "林蒼祐評傳". mag.sinchew-i.com. Retrieved 2021-06-03.
- ^ "2013年大选成绩". Sin Chew Daily. 2013-05-05. Archived from the original on 2018-05-18.
- ^ "第十四届全国大选成绩". Oriental Daily News (Malaysia). 2018-05-10. Archived from the original on 2018-05-13. Retrieved 2018-05-11.
- Parliament of Malaysia
- Members of the Dewan Rakyat
- Malaysian politicians of Chinese descent