List of 2008 Summer Paralympics medal winners
Part of a series on |
The 2008 Summer Paralympics were held in Beijing, People's Republic of China, from 6 to 17 September 2008. Approximately 3,951 athletes from 146 National Paralympic Committees (NPC) participated. Overall, 472 events in 20 sports were held; 262 events were opened to men, 176 were opened to women and 34 were mixed events.[1]
Contents | ||
Medal leaders References |
Archery[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Women's individual compound open |
Danielle Brown Great Britain |
Japan |
Mel Clarke Great Britain |
Women's individual recurve standing |
Lee Hwa-Sook South Korea |
Gao Fangxia China |
Lindsey Carmichael United States |
Women's individual recurve W1/W2 |
Gizem Girişmen Turkey |
Fu Hongzhi China |
Xiao Yanhong China |
Women's team recurve open |
China (CHN) Fu Hongzhi Xiao Yanhong |
South Korea (KOR) Kim Ki-Hee Lee Hwa-Sook |
Czech Republic (CZE) Miroslava Cerna Lenka Kuncova Marketa Sidkova |
Men's individual compound open |
John Stubbs Great Britain |
Alberto Simonelli Italy |
Switzerland |
Men's individual compound W1 |
Czech Republic |
John Cavanagh Great Britain |
Jeff Fabry United States |
Men's individual recurve standing |
Baatarjav Dambadondog Mongolia |
Fabrice Meunier France |
Chen Yegang China |
Men's individual recurve W1/W2 |
Cheng Changjie China |
Marco Vitale Italy |
Chinese Taipei |
Men's team recurve open |
South Korea (KOR) |
China (CHN) Chen Yegang Cheng Changjie Dong Zhi |
Italy (ITA) Oscar de Pellegrin Mario Esposito Marco Vitale |
Athletics[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Women's 100 m T11 |
Wu Chunmiao China |
Terezinha Guilhermina Brazil |
Adria Santos Brazil |
Women's 100 m T12 |
Oxana Boturchuk Ukraine |
Libby Clegg Great Britain |
Eva Ngui Spain |
Women's 100 m T13 |
Sanaa Benhama Morocco |
Ilse Hayes South Africa |
Alexandra Dimoglou Greece |
Women's 100 m T36 |
Wang Fang China |
Claudia Nicoleitzik Germany |
Hazel Simpson Great Britain |
Women's 100 m T37 |
Lisa McIntosh Australia |
Viktoriya Kravchenko Ukraine |
Maria Seifert Germany |
Women's 100 m T38 |
Inna Dyachenko Ukraine |
Sonia Mansour Tunisia |
Margarita Koptilova Russia |
Women's 100 m T42 |
Perla Bustamante Mexico |
Annette Roozen Netherlands |
Christine Wolf Australia |
Women's 100 m T44 |
April Holmes United States |
Amélie Le Fur France |
Wang Juan China |
Women's 100 m T46 |
Yunidis Castillo Cuba |
Elena Chistilina Russia |
Alicja Fiodorow Poland |
Women's 100 m T52 |
Michelle Stilwell Canada |
Tomomi Yamaki Japan |
Teruyo Tanaka Japan |
Women's 100 m T53 |
Huang Lisha China |
Jessica Galli United States |
Ilana Duff Canada |
Women's 100 m T54 |
Chantal Petitclerc Canada |
Liu Wenjun China |
Dong Hongjiao China |
Women's 200 m T11 |
Terezinha Guilhermina Brazil |
Wu Chunmiao China |
Jerusa Santos Brazil |
Women's 200 m T12 |
Assia El'Hannouni France |
Oxana Boturchuk Ukraine |
Eva Ngui Spain |
Women's 200 m T13 |
Sanaa Benhama Morocco |
Nantenin Keita France |
Alexandra Dimoglou Greece |
Women's 200 m T36 |
Wang Fang China |
Claudia Nicoleitzik Germany |
Hazel Simpson Great Britain |
Women's 200 m T37 |
Lisa McIntosh Australia |
Viktoriya Kravchenko Ukraine |
Maria Seifert Germany |
Women's 200 m T38 |
Inna Dyachenko Ukraine |
Sonia Mansour Tunisia |
Margarita Koptilova Russia |
Women's 200 m T44 |
Katrin Green Germany |
Kate Horan New Zealand |
Stefanie Reid Canada |
Women's 200 m T46 |
Yunidis Castillo Cuba |
Alicja Fiodorow Poland |
Julie Smith Australia |
Women's 200 m T52 |
Michelle Stilwell Canada |
Tomomi Yamaki Japan |
Pia Schmid Switzerland |
Women's 200 m T53 |
Huang Lisha China |
Jessica Galli United States |
Zhou Hongzhuan China |
Women's 200 m T54 |
Chantal Petitclerc Canada |
Tatyana McFadden United States |
Manuela Schar Switzerland |
Women's 400 m T12 |
Assia El'Hannouni France |
Oxana Boturchuk Ukraine |
Terezinha Guilhermina Brazil |
Women's 400 m T13 |
Sanaa Benhama Morocco |
Alexandra Dimoglou Greece |
Nantenin Keita France |
Women's 400 m T53 |
Jessica Galli United States |
Zhou Hongzhuan China |
Anjali Forber-Pratt United States |
Women's 400 m T54 |
Chantal Petitclerc Canada |
Tatyana McFadden United States |
Diane Roy Canada |
Women's 800 m T12–13 |
Somaya Bousaid Tunisia |
Assia El'Hannouni France |
Elenna Pautova Russia |
Women's 800 m T53 |
Zhou Hongzhuan China |
Jessica Galli United States |
Amanda McGrory United States |
Women's 800 m T54 |
Chantal Petitclerc Canada |
Tatyana McFadden United States |
Diane Roy Canada |
Women's 1500 m T13 |
Somaya Bousaid Tunisia |
Assia El'Hannouni France |
Elenna Pautova Russia |
Women's 1500 m T54 |
Chantal Petitclerc Canada |
Shelly Woods Great Britain |
Edith Hunkeler Switzerland |
Women's 5000 m T54 † |
Amanda McGrory United States |
Diane Roy Canada |
Shelly Woods Great Britain |
Women's Marathon T54 |
Edith Hunkeler Switzerland |
Amanda McGrory United States |
Sandra Graf Switzerland |
Women's 4×100 m T53–T54 |
China (CHN) Dong Hongjiao Liu Wenjun Huang Lisha Zhang Ting |
Australia (AUS) Madison de Rozario Christie Dawes Angie Ballard Jemima Moore |
United States (USA) Tatyana McFadden Anjali Forber-Pratt Amanda McGrory Jessica Galli |
Women's Long jump F12 |
Oksana Zubkovska Ukraine |
Volha Zinkevich Belarus |
Liu Miaomiao China |
Women's Long jump F13 |
Ilse Hayes South Africa |
Anthi Karagianni Greece |
Svitlana Gorbenko Ukraine |
Women's Long jump F42 |
Christine Wolf Australia |
Annette Roozen Netherlands |
Ewa Zielinska Poland |
Women's Long jump F44 |
Andrea Scherney Austria |
Amélie Le Fur France |
Astrid Hofte Germany |
Women's Discus throw F12–13 |
Tamara Sivakova Belarus |
Zhang Liangmin China |
Elizabeth Almada Argentina |
Women's Discus throw F32–34/51–53 |
Tetyana Yakybchuk Ukraine |
Frances Herrmann Germany |
Yousra Ben Jemaa Tunisia |
Women's Discus throw F35–36 |
Wu Qing China |
Kath Proudfoot Australia |
Alla Malchyk Ukraine |
Women's Discus throw F37–38 †† |
Mi Na China |
Amanda Fraser Australia |
Li Chunhua China |
Women's Discus throw F40 |
Menggenjimisu China |
Raoua Tlili Tunisia |
Najat El Garaa Morocco |
Women's Discus throw F42–46 |
Wang Jun China |
Yang Yue China |
Zheng Baozhu China |
Women's Discus throw F54–56 |
Marianne Buggenhagen Germany |
Wang Ting China |
Jana Fesslova Czech Republic |
Women's Discus throw F57–58 |
Eucharia Njideka Iyiazi Nigeria |
Stela Eneva Bulgaria |
Nadia Medjemedj Algeria |
Women's Javelin throw F33–34/52–53 |
Antonia Balek Croatia |
Louadjeda Benoumessad Algeria |
Birgit Pohl Germany |
Women's Javelin throw F35–38 |
Wu Qing China |
Shirlene Coelho Brazil |
Renata Chilewska Poland |
Women's Javelin throw F42–46 |
Yao Juan China |
Andrea Hegen Germany |
Madeleine Hogan Australia |
Women's Javelin throw F54–56 |
Martina Monika Willing Germany |
Hania Aidi Tunisia |
Daniela Todorova Bulgaria |
Women's Javelin throw F57–58 |
Qing Suping China |
Nakhumicha Zakayo Kenya |
Jeny Velazco Mexico |
Women's Shot put F12–13 |
Tang Hongxia China |
Tamara Sivakova Belarus |
Jodi Willis-Roberts Australia |
Women's Shot put F32–34/52–53 |
Antonia Balek Croatia |
Birgit Pohl Germany |
Maria Stamatoula Greece |
Women's Shot put F35–36 |
Alla Malchyk Ukraine |
Wu Qing China |
Renata Chilewska Poland |
Women's Shot put F37–38 |
Mi Na China |
Aldona Grigaliuniene Lithuania |
Eva Berna Czech Republic |
Women's Shot put F40 |
Raoua Tlili Tunisia |
Menggenjimisu China |
Laila El Garaa Morocco |
Women's Shot put F42–46 |
Zheng Baozhu China |
Zhong Yongyuan China |
Michaela Floeth Germany |
Women's Shot put F54–56 |
Eva Kacanu Czech Republic |
Martina Monika Willing Germany |
Marianne Buggenhagen Germany |
Women's Shot put F57–58 |
Eucharia Njideka Iyiazi Nigeria |
Angeles Ortiz Mexico |
Nadia Medjemedj Algeria |
Men's 100 m T11 |
Lucas Prado Brazil |
Jose Armando Angola |
Tresor Makunda France |
Men's 100 m T12 |
Josiah Jamison United States |
Adekunle Adesoji Nigeria |
Yang Yuqing China |
Men's 100 m T13 |
Jason Smyth Ireland |
Alexy Labzin Russia |
Luis Felipe Gutierrez Cuba |
Men's 100 m T35 |
Yang Sen China |
Fu Xinhan China |
Teboho Mokgalagadi South Africa |
Men's 100 m T36 |
Roman Pavlyk Ukraine |
Ben Rushgrove Great Britain |
So Wa Wai Hong Kong |
Men's 100 m T37 |
Fanie van der Merwe South Africa |
Ma Yuxi China |
Sofiane Hamdi Algeria |
Men's 100 m T38 |
Evan O'Hanlon Australia |
Zhou Wenjun China |
Mykyta Senyk Ukraine |
Men's 100 m T42 |
Earle Connor Canada |
Heinrich Popow Germany |
John McFall Great Britain |
Men's 100 m T44 |
Oscar Pistorius South Africa |
Jerome Singleton United States |
Brian Frasure United States |
Men's 100 m T46 |
Heath Francis Australia |
Francis Kompaon Papua New Guinea |
Yohansson Nascimento Brazil |
Men's 100 m T52 |
Dean Bergeron Canada |
Beat Bosch Switzerland |
Andre Beaudoin Canada |
Men's 100 m T53 |
Josh George United States |
Mickey Bushell Great Britain |
Yu Shiran China |
Men's 100 m T54 |
Leo-Pekka Tahti Finland |
Saichon Konjen Thailand |
Supachai Koysub Thailand |
Men's 200 m T11 |
Lucas Prado Brazil |
Jose Armando Angola |
Arian Iznaga Cuba |
Men's 200 m T12 |
Hilton Langenhoven South Africa |
Li Yansong China |
Yang Yuqing China |
Men's 200 m T13 |
Jason Smyth Ireland |
Alexy Labzin Russia |
Vugar Mehdiyev Azerbaijan |
Men's 200 m T36 |
So Wa Wai Hong Kong |
Roman Pavlyk Ukraine |
Che Mian China |
Men's 200 m T37 |
Fanie van der Merwe South Africa |
Sofiane Hamdi Algeria |
Ma Yuxi China |
Men's 200 m T38 |
Evan O'Hanlon Australia |
Zhou Wenjun China |
Mykyta Senyk Ukraine |
Men's 200 m T44 |
Oscar Pistorius South Africa |
Jim Bob Bizzell United States |
Ian Jones Great Britain |
Men's 200 m T46 |
Heath Francis Australia |
Antonis Aresti Cyprus |
Ettiam Calderon Cuba |
Men's 200 m T52 |
Dean Bergeron Canada |
Beat Bosch Switzerland |
Peth Rungsri Thailand |
Men's 200 m T53 |
Yu Shiran China |
Richard Colman Australia |
Hong Suk-Man South Korea |
Men's 200 m T54 |
Zhang Lixin China |
Saichon Konjen Thailand |
Leo-Pekka Tahti Finland |
Men's 400 m T11 |
Lucas Prado Brazil |
Jose Armando Angola |
Oleksandr Ivaniukhin Ukraine |
Men's 400 m T12 |
Li Yansong China |
Matthias Schroder Germany |
Luis Goncalves Portugal |
Men's 400 m T13 |
Luis Manuel Galano Cuba |
Freddy Durruthy Cuba |
Ioannis Protos Greece |
Men's 400 m T36 |
Roman Pavlyk Ukraine |
Artem Arefyev Russia |
Che Mian China |
Men's 400 m T38 |
Farhat Chida Tunisia |
Abbes Saidi Tunisia |
Andriy Onufriyenko Ukraine |
Men's 400 m T44 |
Oscar Pistorius South Africa |
Jim Bob Bizzell United States |
Ian Jones Great Britain |
Men's 400 m T46 |
Heath Francis Australia |
Antonis Aresti Cyprus |
Samuel Colmenares Venezuela |
Men's 400 m T52 |
Tomoya Ito Japan |
Toshihiro Takada Japan |
Dean Bergeron Canada |
Men's 400 m T53 |
Hong Suk-Man South Korea |
Li Huzhao China |
Richard Colman Australia |
Men's 400 m T54 |
Zhang Lixin China |
David Weir Great Britain |
Saichon Konjen Thailand |
Men's 800 m T12 |
Abderrahim Zhiou Tunisia |
Lazaro Raschid Aguilar Cuba |
Odair Santos Brazil |
Men's 800 m T13 |
Abdelillah Mame Morocco |
Peter Gottwald Jr. United States |
Zine Eddine Sekhri Algeria |
Men's 800 m T36 |
Artem Arefyev Russia |
He Chengen China |
Pavel Kharagezov Russia |
Men's 800 m T37 |
Michael McKillop Ireland |
Brad Scott Australia |
Djamel Mastouri France |
Men's 800 m T46 |
Marcin Awizen Poland |
Samir Nouioua Algeria |
Abderrahman Ait Khamouch Spain |
Men's 800 m T52 |
Tomoya Ito Japan |
Toshihiro Takada Japan |
Thomas Geierspichler Austria |
Men's 800 m T53 |
Li Huzhao China |
Josh George United States |
Hong Suk-Man South Korea |
Men's 800 m T54* |
David Weir Great Britain |
Kurt Fearnley Australia |
Prawat Wahoram Thailand |
Men's 1500 m T11 |
Zhang Zhen China |
Samwel Mushai Kimani Kenya |
Jason Dunkerley Canada |
Men's 1500 m T13 |
Henry Kiprono Kirwa Kenya |
Lazaro Raschid Aguilar Cuba |
Ignacio Avila Spain |
Men's 1500 m T46 |
Abraham Cheruiyot Tarbei Kenya |
Abderrahman Ait Khamouch Spain |
Samir Nouioua Algeria |
Men's 1500 m T54 |
David Weir Great Britain |
Prawat Wahoram Thailand |
Kurt Fearnley Australia |
Men's 5000 m T11 |
Zhang Zhen China |
Francis Thuo Karanja Kenya |
Henry Wanyoike Kenya |
Men's 5000 m T13 |
Henry Kiprono Kirwa Kenya |
Youssef Benibrahim Morocco |
Odair Santos Brazil |
Men's 5000 m T46 |
Abraham Cheruiyot Tarbei Kenya |
Mohamed Fouzai Tunisia |
Mario Santillan Mexico |
Men's 5000 m T54 |
Prawat Wahoram Thailand |
Kurt Fearnley Australia |
David Weir Great Britain |
Men's 10000 m T12 |
Henry Kiprono Kirwa Kenya |
Abderrahim Zhiou Tunisia |
Odair Santos Brazil |
Men's Marathon T12 |
Qi Shun China |
Elkin Serna Colombia |
Ildar Pomykalov Russia |
Men's Marathon T46 |
Mario Santillan Mexico |
Tito Sena Brazil |
Walter Endrizzi Italy |
Men's Marathon T52 |
Thomas Geierspichler Austria |
Hirokazu Ueyonabaru Japan |
Toshihiro Takada Japan |
Men's Marathon T54 |
Kurt Fearnley Australia |
Hiroki Sasahara Japan |
Ernst van Dyk South Africa |
Men's 4×100 m T11–T13 |
China (CHN) Liu Xiangkun Li Qiang Yang Yuqing Li Yansong |
Venezuela (VEN) Yoldani Silva Ricardo Santana Oduver Daza Fernando Ferrer |
France (FRA) Tresor Makunda Pasquale Gallo Stephane Bozzolo Ronan Pallier |
Men's 4×100 m T35–T38 |
Australia (AUS) Evan O'Hanlon Darren Thrupp Christopher Mullins Timothy Sullivan |
China (CHN) Che Mian Zhou Wenjun Yang Chen Ma Yuxi |
Tunisia (TUN) Fares Hamdi Abbes Saidi Mohamed Charmi Farhat Chida |
Men's 4×100 m T42–T46 |
United States (USA) Jim Bob Bizzell Brian Frasure Casey Tibbs Jerome Singleton |
Brazil (BRA) Andre Luiz Oliveira Yohansson Nascimento Claudemir Santos Alan Fonteles Cardoso Oliveira |
Australia (AUS) Heath Francis Stephen Wilson Aaron Chatman Paul Raison |
Men's 4×100 m T53–T54 |
China (CHN) Zong Kai Zhao Ji Zhang Lixin Li Huzhao |
Thailand (THA) Supachai Koysub Saichon Konjen Prawat Wahoram Pichet Krungget |
South Korea (KOR) Hong Suk-Man Jung Dong-Ho Kim Gyu-Dae Yoo Byung-Hoon |
Men's 4×400 m T53–T54 |
China (CHN) Cui Yanfeng Zhao Ji Li Huzhao Zhang Lixin |
Thailand (THA) Supachai Koysub Prawat Wahoram Pichet Krungget Saichon Konjen |
France (FRA) Julien Casoli Pierre Fairbank Alain Fuss Denis Lemeunier |
Men's High jump F44/46 |
Jeff Skiba United States |
Aaron Chatman Australia |
Chen Hongjie China |
Men's Long jump F11 |
Li Duan China |
Lex Gillette United States |
Athanasios Barakas Greece |
Men's Long jump F12 |
Hilton Langenhoven South Africa |
Osamah Alshanqiti Saudi Arabia |
Oleg Panyutin Azerbaijan |
Men's Long jump F37–38 |
Farhat Chida Tunisia |
Haider Ali Pakistan |
Ma Yuxi China |
Men's Long jump F42/44 |
Wojtek Czyz Poland |
Atsushi Yamamoto Japan |
Casey Tibbs United States |
Men's Long jump F46 |
Arnaud Assoumani France |
David Roos South Africa |
Li Kangyong China |
Men's Triple jump F11 |
Li Duan China |
Zeynidin Bilalov Azerbaijan |
Javier Porras Spain |
Men's Triple jump F12 |
Osamah Alshanqiti Saudi Arabia |
Ivan Kytsenko Ukraine |
Vladimir Zayets Azerbaijan |
Men's Club throw F32/51 |
Mourad Idoudi Tunisia |
Stephen Miller Great Britain |
Jan Vanek Czech Republic |
Men's Discus throw F11–12 |
Vasyl Lishchynskyi Ukraine |
Sebastian Baldassarri Argentina |
Oleksandr Iasynovyi Ukraine |
Men's Discus throw F32/51 |
Mourad Idoudi Tunisia |
Joze Flere Slovenia |
Martin Zvolanek Czech Republic |
Men's Discus throw F33–34/52 |
Aigars Apinis Latvia |
Chris Martin Great Britain |
Roman Musil Czech Republic |
Men's Discus throw F35–36 |
Guo Wei China |
Wang Wenbo China |
Reginald Benade Namibia |
Men's Discus throw F37–38 |
Javad Hardani Iran |
Mykola Zhabnyak Ukraine |
Xia Dong China |
Men's Discus throw F42 |
Fanie Lombard South Africa |
Mehrdad Karamzadeh Iran |
Wang Lezheng China |
Men's Discus throw F44 |
Jeremy Campbell United States |
Jackie Christiansen Denmark |
Daniel Greaves Great Britain |
Men's Discus throw F53–54 |
China |
Drazenko Mitrovic Serbia |
Toshie Oi Japan |
Men's Discus throw F55–56 |
Leonardo Diaz Cuba |
Ali Mohammadyari Iran |
Tanto Campbell Jamaica |
Men's Discus throw F57–58 |
Russia |
Zheng Weihai China |
Rostislav Pohlmann Croatia |
Men's Javelin throw F11–12 |
Zhu Pengkai China |
Branimir Budetic Croatia |
Miroslaw Pych Poland |
Men's Javelin throw F33–34/52 |
Faouzi Rzig Tunisia |
Mohamed Krid Tunisia |
Jean-Pierre Talatini France |
Men's Javelin throw F35–36 |
Guo Wei China |
Pawel Piotrowski Poland |
Nicholas Newman South Africa |
Men's Javelin throw F37–38 |
Xia Dong China |
Zhang Xuelong China |
Javad Hardani Iran |
Men's Javelin throw F42/44 |
Gao Mingjie China |
Evengy Gudkov Russia |
Gao Changlong China |
Men's Javelin throw F53–54 |
Markku Niinimäki Finland |
Abdolreza Jokar Iran |
Luis Alberto Zepeda Félix Mexico |
Men's Javelin throw F55–56 |
Pieter Gruijters Netherlands |
Zhang Yingbin China |
Yaser Abdelaziz El Sayed Egypt |
Men's Javelin throw F57–58 |
Mohammad Reza Mirzaei Iran |
Egypt |
Rostislav Pohlmann Czech Republic |
Men's Shot put F11–12 |
David Casinos Spain |
Russia |
Vasyl Lishchynskyi Ukraine |
Men's Shot put F32 |
Karim Betina Algeria |
Mourad Idoudi Tunisia |
Mounir Bakiri Algeria |
Men's Shot put F33–34/52 |
Kamel Kardjena Algeria |
Aigars Apinis Latvia |
Kyle Pettey Canada |
Men's Shot put F35–36 |
Guo Wei China |
Edgars Bergs Latvia |
Pawel Piotrowski Poland |
Men's Shot put F37–38 |
Xia Dong China |
Tomasz Blatkiewicz Poland |
Thomas Loosch Germany |
Men's Shot put F40 |
Paschalis Stathelakos Greece |
Mathias Mester Germany |
Hocine Gherzouli Algeria |
Men's Shot put F42 |
Darko Kralj Croatia |
Maxim Narozhnyy Russia |
Fanie Lombard South Africa |
Men's Shot put F44 |
Jackie Christiansen Denmark |
Paul Raison Australia |
Gerdan Fonseca Cuba |
Men's Shot put F53–54 |
Mauro Maximo Mexico |
Markku Niinimaki Finland |
Che Jon Fernandes Greece |
Men's Shot put F55–56 |
Olokhan Musayev Azerbaijan |
Poland |
Martin Němec Czech Republic |
Men's Shot put F57–58 |
Alexey Ashapatov Russia |
Jamil Elshebli Jordan |
Anastasios Tsiou Greece |
Men's Pentathlon P12 |
Hilton Langenhoven South Africa |
Thomas Ulbricht Germany |
Mahmoud Khaldi Tunisia |
Men's Pentathlon P44 |
Jeremy Campbell United States |
Jeff Skiba United States |
Urs Kolly Switzerland |
† Diane Roy was initially awarded the gold, Shelly Woods the silver and Amanda McGrory the bronze in the women's 5000 m T54. However a re-run of the race was ordered by the International Paralympic Committee following protests by the Australian, US and Swiss teams after 6 competitors were involved in a crash on the penultimate lap.[2] The re-run race resulted in the same three athletes winning medals but in a different order.[3]
†† Rebecca Chin of Great Britain was originally awarded the silver medal in the women's discus throw F37-38 event. Following a challenge to her classification, Chin was deemed ineligible for the event, stripped of her medal, and her results were erased.[4]
* David Weir was initially awarded the gold medal in the men's 800 m T54 but a re-run of the race was ordered after a lane violation was discovered. However, following a letter from Kurt Fearnley and the Australian authorities to the IPC, asking that, in the spirit of sportsmanship, the result not be overturned the re-run was cancelled and the medals reinstated.[5]
Boccia[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Individual BC1 |
Joao Paulo Fernandes Portugal |
Portugal |
Gabriel Shelly Ireland |
Individual BC2 |
Hong Kong |
Nigel Murray Great Britain |
Manuel Ángel Martín Spain |
Individual BC3 |
South Korea |
Grigorios Polychronidis Greece |
Ho-Won Jeong South Korea |
Individual BC4 |
Dirceu Pinto Brazil |
Yuk Wing Leung Hong Kong |
Eliseu Santos Brazil |
Team BC1-2 |
Great Britain (GBR) Dan Bentley Nigel Murray Zoe Robinson David Smith |
Portugal (POR) Joao Paulo Fernandes Cristina Gonçalves |
Spain (ESP) Francisco Javier Beltrán Pedro Cordero Manuel Ángel Martín José Vaquerizo |
Pairs BC3 |
South Korea (KOR) Ho-Won Jeong |
Spain (ESP) Yolanda Martín Santiago Pesquera José Manuel Rodríguez |
Portugal (POR) |
Pairs BC4 |
Brazil (BRA) Dirceu Pinto Eliseu Santos |
Portugal (POR) |
Czech Republic (CZE) Radek Prochazka |
Cycling[]
Road cycling[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Women's time trial B&VI 1–3 | United States (USA) Karissa Whitsell Mackenzie Woodring |
Belarus (BLR) |
New Zealand (NZL) Jayne Parsons Annaliisa Farrell |
Women's time trial HC A/B/C | Rachel Morris Great Britain |
Monique van der Vorst Netherlands |
Dorothee Vieth Germany |
Women's time trial LC 1–2/CP 4 | Sarah Storey Great Britain |
Jennifer Schuble United States |
Jufang Zhou China |
Women's time trial LC 3–4/CP 3 | Barbara Buchan United States |
Allison Jones United States |
Paula Tesoriero New Zealand |
Women's road race B&VI 1–3 | Belarus (BLR) |
United States (USA) Karissa Whitsell Mackenzie Woodring |
Canada (CAN) Genevieve Ouellet Mathilde Hupin |
Women's road race HC A/B/C | Andrea Eskau Germany |
Monique van der Vorst Netherlands |
Dorothee Vieth Germany |
Men's time trial B&VI 1–3 | Spain (ESP) Christian Venge David Llaurado |
Netherlands (NED) |
Poland (POL) |
Men's time trial CP 3 | Javier Otxoa Spain |
Darren Kenny Great Britain |
Yong-Sik Jin South Korea |
Men's time trial CP 4 | Cesar Neira Spain |
Christopher Scott Australia |
Japan |
Men's time trial HC A | Austria |
Slovakia |
Alain Quittet France |
Men's time trial HC B | Heinz Frei Switzerland |
Vittorio Podestà Italy |
Edward Maalouf Lebanon |
Men's time trial HC C | Oz Sanchez United States |
Spain |
Alejandro Albor United States |
Men's time trial LC1 | Germany |
Austria |
Fabio Triboli Italy |
Men's time trial LC2 | Jiri Jezek Czech Republic |
Carol Eduard Novak Romania |
Roberto Alcaide Spain |
Men's time trial LC3 | Laurent Thirionet France |
Simon Richardson Great Britain |
Japan |
Men's time trial LC4 | Michael Teuber Germany |
Juan José Méndez Spain |
Anthony Zahn United States |
Men's road race B&VI 1–3 | Poland (POL) Andrzej Zajac |
Finland (FIN) |
France (FRA) |
Men's road race HC B | Heinz Frei Switzerland |
Germany |
Edward Maalouf Lebanon |
Men's road race HC C | Ernst van Dyk South Africa |
Alejandro Albor United States |
Oz Sanchez United States |
Men's road race LC 1–2/CP 4 | Fabio Triboli Italy |
David Mercier France |
Michael Gallagher Australia |
Men's road race LC 3–4/CP 3 | Darren Kenny Great Britain |
Javier Otxoa Spain |
Czech Republic |
Mixed time trial CP 1–2 | David Stone Great Britain |
Germany |
Czech Republic |
Mixed road race CP 1–2 | David Stone Great Britain |
South Africa |
Giorgio Farroni Italy |
Track cycling[]
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Women's 500m time trial (LC1–2/CP 4) |
Jennifer Schuble United States |
China |
China |
Women's 500m time trial (LC3–4/CP 3) |
Paula Tesoriero New Zealand |
Natalie Simanowski Germany |
Jayme Paris Australia |
Women's 1 km time trial (B&VI 1–3) |
Great Britain (GBR) Aileen McGlynn Ellen Hunter |
Australia (AUS) Felicity Johnson Katie Parker |
Australia (AUS) Lindy Hou Toireasa Gallagher |
Women's Individual pursuit (B&VI 1–3) |
Great Britain (GBR) Aileen McGlynn Ellen Hunter |
Australia (AUS) Lindy Hou Toireasa Gallagher |
United States (USA) Karissa Whitsell Mackenzie Woodring |
Women's Individual pursuit (LC 1–2/CP 4) |
Sarah Storey Great Britain |
Jennifer Schuble United States |
China |
Women's Individual pursuit (LC 3–4/CP 3) |
Barbara Buchan United States |
Natalie Simanowski Germany |
Paula Tesoriero New Zealand |
Men's 1 km time trial (B&VI 1–3) |
Great Britain (GBR) Anthony Kappes Barney Storey |
Australia (AUS) Ben Demery Shaun Hopkins |
Australia (AUS) Kieran Modra Tyson Lawrence |
Men's 1 km time trial (CP 3) |
Darren Kenny Great Britain |
Rik Waddon Great Britain |
Czech Republic |
Men's 1 km time trial (CP 4) |
Japan |
Czech Republic |
Christopher Scott Australia |
Men's 1 km time trial (LC 1) |
Mark Bristow Great Britain |
China |
Germany |
Men's 1 km time trial (LC 2) |
Jody Cundy Great Britain |
Jiri Jezek Czech Republic |
China |
Men's 1 km time trial (LC 3–4) |
Simon Richardson Great Britain |
Japan |
Greg Ball Australia |
Men's Individual pursuit (B&VI 1–3) |
Australia (AUS) Kieran Modra Tyson Lawrence |
Spain (ESP) Christian Venge David Llaurado |
Australia (AUS) Bryce Lindores Steven George |
Men's Individual pursuit (CP 3) |
Darren Kenny Great Britain |
Yong-Sik Jin South Korea |
Jean Quevillon Canada |
Men's Individual pursuit (CP 4) |
Christopher Scott Australia |
Japan |
Cesar Neira Spain |
Men's Individual pursuit (LC 1) |
Michael Gallagher Australia |
Germany |
Fabio Triboli Italy |
Men's Individual pursuit (LC 2) |
Jiri Jezek Czech Republic |
Roberto Alcaide Spain |
Belgium |
Men's Individual pursuit (LC 3) |
Simon Richardson Great Britain |
Japan |
Tobias Graf Germany |
Men's Individual pursuit (LC 4) |
Paolo Viganò Italy |
Michael Teuber Germany |
Spain |
Men's Sprint (B&VI 1–3) |
Great Britain (GBR) Anthony Kappes Barney Storey |
Australia (AUS) Ben Demery Shaun Hopkins |
South Africa (RSA) Michael Thomson |
Men's Team sprint (LC1–4 CP3/4) |
Great Britain (GBR) Darren Kenny Mark Bristow Jody Cundy |
China (CHN) |
Czech Republic (CZE) Jiri Jezek |
Equestrian[]
Football five-a-side[]
Football seven-a-side[]
Goalball[]
Judo[]
Powerlifting[]
Rowing[]
Sailing[]
Shooting[]
Swimming[]
Table tennis[]
Volleyball[]
Wheelchair basketball[]
Wheelchair fencing[]
Wheelchair rugby[]
Wheelchair tennis[]
Medal leaders[]
Athletes that won at least two gold medals or at least three total medals are listed below.
This section needs expansion. You can help by . (October 2010) |
References[]
- ^ "General Information: Beijing 2008 Paralympic Games". International Paralympic Committee (IPC). Retrieved 15 April 2010.
- ^ "Woods forced to give back medal". BBC Sport. 8 September 2008. Retrieved 8 September 2008.
- ^ "Woods battles to bronze in re-run". BBC Sport. 12 September 2008. Retrieved 12 September 2008.
- ^ Davies, Gareth A (15 September 2008). "Rebecca Chin stripped of Paralympic silver by 'failing' system". The Daily Telegraph. London. Archived from the original on 18 September 2008. Retrieved 18 September 2008.
- ^ "Gold for Weir after appeal U-turn". BBC Sport. 14 September 2008. Retrieved 16 September 2008.
- 2008 Summer Paralympics
- Lists of Paralympic medalists
- Summer Paralympics medalists
- Beijing-related lists
- Medalists at the 2008 Summer Paralympics