Japan at the 2008 Summer Paralympics
Japan at the 2008 Summer Paralympics | |
---|---|
IPC code | JPN |
NPC | Japan Paralympic Committee |
Website | www |
in Beijing | |
Competitors | 151 in 17 sports |
Flag bearer | |
Medals Ranked 17th |
|
Summer Paralympics appearances (overview) | |
Japan competed at the 2008 Summer Paralympics in Beijing, China. The country's delegation included a women's goalball team, men's and women's sitting volleyball teams, men's and women's wheelchair basketball teams, a wheelchair rugby team, and one wheelchair fencer.
Medalists[]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Tomoya Ito | Athletics | Men's 400m T52 | 12 September |
Gold | Tomoya Ito | Athletics | Men's 800m T52 | 16 September |
Gold | Cycling | Men's 1 km Time Trial (LC 3–4) | 9 September | |
Gold | Takayuki Suzuki | Swimming | Men's 50m Breaststroke SB3 | 11 September |
Gold | Shingo Kunieda | Wheelchair tennis | Men's Singles | 15 September |
Silver | Archery | Women's Individual Compound Open | 13 September | |
Silver | Toshihiro Takada | Athletics | Men's 400m T52 | 12 September |
Silver | Toshihiro Takada | Athletics | Men's 800m T52 | 16 September |
Silver | Hirokazu Ueyonabaru | Athletics | Men's Marathon T52 | 17 September |
Silver | Hiroki Sasahara | Athletics | Men's Marathon T54 | 17 September |
Silver | Atsushi Yamamoto | Athletics | Men's Long Jump F42/44 | 14 September |
Silver | Tomomi Yamaki | Athletics | Women's 100m T52 | 11 September |
Silver | Tomomi Yamaki | Athletics | Women's 200m T52 | 15 September |
Silver | Cycling | Men's Individual Pursuit (LC 3) | 9 September | |
Silver | Cycling | Men's Individual Pursuit (CP 4) | 7 September | |
Silver | Cycling | Men's 1 km Time Trial (LC 3–4) | 7 September | |
Silver | Satoshi Fujimoto | Judo | Men −66 kg | 7 September |
Silver | Kyosuke Oyama | Swimming | Men's 50m Butterfly S6 | 13 September |
Silver | Junichi Kawai | Swimming | Men's 50m Freestyle S11 | 14 September |
Bronze | Toshihiro Takada | Athletics | Men's Marathon T52 | 17 September |
Bronze | Toshie Oi | Athletics | Men's Discus Throw F53/54 | 14 September |
Bronze | Teruyo Tanaka | Athletics | Women's 100m T52 | 15 September |
Bronze | Cycling | Men's Individual Time Trial LC3 | 12 September | |
Bronze | Cycling | Men's Individual Time Trial CP 4 | 12 September | |
Bronze | Junichi Kawai | Swimming | Men's 100m Butterfly S11 | 9 September |
Bronze | Takayuki Suzuki | Swimming | Men's 150m Individual Medley SM4 | 14 September |
Bronze | Shingo Kunieda Satoshi Saida |
Wheelchair tennis | Men's Doubles Open | 14 September |
Sports[]
Archery[]
Men[]
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Rank | ||
Men's individual recurve standing | 557 | 20 | Meunier (FRA) L 83–109 |
Did not advance | |||||
611 | 7 | Bye | Lyocsa (SVK) L 94–100 |
Did not advance | |||||
620 | 5 | Bye | (THA) L 96–100 |
Did not advance | |||||
Men's individual recurve W1/W2 | 576 | 20 | (FRA) L 80–93 |
Did not advance | |||||
560 | 22 | (GER) W 89–74 |
Tseng L H (TPE) L 98–106 |
Did not advance | |||||
Men's team recurve | 1807 | 4 | N/A | Spain (ESP) W 188–183 |
South Korea (KOR) L 188–201 |
Italy (ITA) L 194–207 |
4 |
Women[]
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Rank | ||
Women's individual compound open | 627 | 7 | N/A | Reppe (SWE) W 107–106 |
Su (TUR) W 106–104 |
Brown (GBR) L 98–112 |
|||
Women's individual recurve standing | 536 | 12 | N/A | (NED) L 90–93 |
Did not advance | ||||
561 | 8 | N/A | Kim K H (KOR) L 79–85 |
Did not advance | |||||
Women's individual recurve W1/W2 | 447 | 19 | (TUR) W 82–78 |
Sidkova (CZE) W 82–74 |
(FRA) W 90–84 |
Fu H (CHN) L 76–82 |
Xiao Y (CHN) L 94–98 |
4 | |
Ayako Saitoh | 543 | 9 | Bye | (GBR) W 86–76 |
Xiao Y (CHN) L 90–96 |
Did not advance | |||
Ayako Saitoh |
Women's team recurve | 1640 | 3 | N/A | Czech Republic (CZE) L 167–174 |
Did not advance |
Athletics[]
Men's track[]
Athlete | Class | Event | Heats | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | |||
Jun Hiromichi | T53 | 400m | 52.78 | 7 q | N/A | 51.54 | 8 | |
800m | 1:40.38 | 7 Q | N/A | 1:37.86 | 8 | |||
T54 | 5000m | 10:52.28 | 20 | Did not advance | ||||
Kota Hokinoue | T54 | 5000m | 10:14.55 | 3 Q | N/A | 10:23.70 | 5 | |
Marathon | N/A | 1:23:22 | 5 | |||||
Tadashi Horikoshi | T13 | 1500m | 4:11.36 | 11 | Did not advance | |||
5000m | 16:27.36 | 12 | Did not advance | |||||
Tomoya Ito | T52 | 400m | 59.21 | 1 Q | N/A | 57.25 PR | ||
800m | 1:52.31 WR | 1 Q | N/A | 1:53.42 | ||||
T12 | Marathon | N/A | 2:56:31 | 21 | ||||
Susumu Kangawa | T53 | 400m | 54.67 | 15 | Did not advance | |||
800m | 1:46.65 | 16 | Did not advance | |||||
T54 | 400m | 50.32 | 18 | Did not advance | ||||
800m | DNF q | 1:35.83 | 10 | Did not advance | ||||
T53 | 400m | 55.38 | 16 | Did not advance | ||||
800m | 1:42.55 | 13 | Did not advance | |||||
Yoshifumi Nagao | T54 | 200m | 26.14 | 11 | Did not advance | |||
400m | 49.75 | 12 Q | 51.66 | 10 | Did not advance | |||
T12 | Marathon | N/A | 2:51:14 | 21 | ||||
T46 | 1500m | 4:16.79 | 22 | Did not advance | ||||
5000m | N/A | 15:35.44 | 10 | |||||
Hiroki Sasahara | T54 | 800m | 1:37.42 | 5 Q | 1:41.28 | 17 | Did not advance | |
Marathon | N/A | 1:23:17 | ||||||
Masazumi Soejima | T54 | 1500m | 3:14.17 | 18 Q | 3:10.69 | 19 | Did not advance | |
5000m | 10:22.43 | 11 | Did not advance | |||||
Marathon | N/A | 1:23:55 | 12 | |||||
T46 | 100m | 11.39 | 12 | Did not advance | ||||
200m | 23.38 | 12 | Did not advance | |||||
Koichi Takada | T11 | 100m | 12.16 | 21 | Did not advance | |||
Toshihiro Takada | T52 | 400m | 1:02.91 | 7 q | N/A | 1:00.32 | ||
800m | 1:58.91 | 2 Q | N/A | 1:53.67 | ||||
Marathon | N/A | 1:40:20 | ||||||
Yuichi Takahashi | T12 | Marathon | N/A | 2:43:38 | 16 | |||
Hirokazu Ueyonabaru | T52 | 200m | N/A | 32.46 | 6 | |||
400m | 1:01.11 | 4 Q | N/A | 1:02.67 | 6 | |||
800m | 2:00.84 | 6 Q | N/A | 2:00.65 | 4 | |||
Marathon | N/A | 1:40:10 | ||||||
Atsushi Yamamoto | T42 | 100m | N/A | 13.68 | 5 | |||
Hiroyuki Yamamoto | T54 | 1500m | 3:15.92 | 21 q | 3:10.37 | 16 | Did not advance | |
Marathon | N/A | 1:23:22 | 6 | |||||
Choke Yasuoka | T54 | 200m | 26.57 | 18 | Did not advance | |||
400m | 50.24 | 17 | Did not advance | |||||
800m | 1:36.51 | 2 Q | 1:40.39 | 13 | Did not advance | |||
1500m | 3:17.28 | 23 Q | 3:10.53 | 18 | Did not advance | |||
Marathon | N/A | 1:24:04 | 13 | |||||
Atsushi Yamamoto |
T42-46 | 4x100m relay | N/A | DSQ | ||||
Susumu Kangawa Yoshifumi Nagao |
T53-54 | 4x400m relay | 3:23.17 | 7 | Did not advance |
Men's field[]
Athlete | Class | Event | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Points | Rank | |||
Toshie Oi | F53-54 | Discus throw | 26.21 | 1032 | |
Mineho Ozaki | F11-12 | Javelin throw | 44.46 | 908 | 6 |
F44/46 | High jump | 1.93 | 965 | 5 | |
Koichi Takada | F11 | Long jump | 5.74 | - | 5 |
Atsushi Yamamoto | F42/44 | Long jump | 5.84 | 989 |
Women's track[]
Athlete | Class | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
Yuki Kato | T36 | 100m | N/A | 15.42 | 4 | |
200m | N/A | 33.53 | 5 | |||
Maya Nakanishi | T44 | 100m | 13.93 | 5 q | 14.24 | 6 |
200m | N/A | 28.98 | 4 | |||
T13 | 100m | 14.18 | 16 | Did not advance | ||
Teruyo Tanaka | T52 | 100m | N/A | 21.33 | ||
200m | N/A | 40.36 | 4 | |||
Tomomi Yamaki | T52 | 100m | N/A | 21.00 | ||
200m | N/A | 37.44 |
Women's field[]
Athlete | Class | Event | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Points | Rank | |||
F35-36 | Discus throw | 15.51 | 721 | 9 | |
Shot put | 6.62 | 744 | 9 | ||
F13 | Long jump | 4.93 | - | 9 |
Boccia[]
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opponent | Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Mixed individual BC1 | Shelly (IRL) | L 2–5 | 5 | Did not advance | ||||
(KOR) | L 4–8 | |||||||
(CAN) | W 4–3 | |||||||
(ARG) | L 2–6 | |||||||
Mixed individual BC2 | Murray (GBR) | L 0–10 | 2 | Did not advance | ||||
(HKG) | W 4–3 | |||||||
(NZL) | W 8–1 | |||||||
(POR) | L 2–8 | 3 | Did not advance | |||||
Bentley (GBR) | L 2–5 | |||||||
Leahy (IRL) | W 4–2 | |||||||
(CAN) | W 5–4 | 1 Q | Martin (ESP) L 1–3 |
Did not advance | ||||
(FIN) | W 6–0 | |||||||
Robinson (GBR) | W 6–2 | |||||||
Mixed team BC1-2 | Portugal (POR) | L 4–7 | 3 | Did not advance | ||||
Norway (NOR) | L 4–7 |
Cycling[]
Men's road[]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Men's road race LC3/LC4/CP3 | 1:41:03 | 19 | |
Men's road time trial LC3 | 38:38.96 | ||
Men's road race LC1/LC2/CP4 | DNF | ||
Men's road time trial CP4 | 36:10.20 | ||
Mixed road race | 49:47 | 4 | |
Mixed road time trial | 25:35.80 | 8 | |
(pilot) |
Men's road race B&VI 1–3 | 2:29:18 | 13 |
Men's road time trial B&VI 1–3 | 35:10.00 | 14 |
Men's track[]
Athlete | Event | Qualification | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Opposition Time |
Rank | ||
Men's individual pursuit LC3 | 3:52.25 | 2 Q | N/A | Richardson (GBR) L 3:59.02 |
|||||
Men's time trial LC3-4 | N/A | 1:17.314 | |||||||
Men's individual pursuit CP4 | 3:37.848 | 1 Q | N/A | Scott (AUS) L 3:40.157 |
|||||
Men's time trial CP4 | N/A | 1:08.77 WR | |||||||
Men's sprint B&VI 1–3 | 10.482 | 4 Q | (CAN) (CAN) W 12.168 W 12.431 |
Q | Kappes (GBR) Storey (GBR) L 0–2 |
q | (RSA) Thomson (RSA) L 1–2 |
4 | |
Men's time trial B&VI 1–3 | N/A | 1:04.593 | 5 |
Equestrian[]
Athlete | Horse | Event | Total | |
---|---|---|---|---|
Score | Rank | |||
Elegance | Mixed individual championship test grade III | 48.320 | 12 | |
Mixed individual freestyle test grade III | 48.728 | 12 |
Goalball[]
The women's goalball team didn't win any medals; they were in seventh place in the preliminary stage.
Players[]
- Akiko Adachi
- Mieko Kato
- Masae Komiya
- Yuki Naoi
- Rie Urata
Tournament[]
United States | 2–0 | Japan |
---|---|---|
Canada | 3–0 | Japan |
---|---|---|
Germany | 1–2 | Japan |
---|---|---|
Judo[]
Men[]
Athlete | Event | First Round | Quarterfinals | Semifinals | Repechage round 1 |
Repechage round 2 |
Final/ Bronze medal contest |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | ||
Satoshi Fujimoto | Men's 66kg | Bye | Kallunki (FIN) W 0101-0000 |
(CUB) H |
N/A | (ALG) L 0000-0100 | |
Men's 90kg | Bye | (FRA) L 0001-0010 |
N/A | Ingram (GBR) L 0000-1000 |
Did not advance | ||
Men's 100kg | (GBR) W 0002-0001 |
(AZE) L 0001-1001 |
N/A | Bye | (FRA) W 0100-0010 |
(UKR) L 0001-0100 | |
Makoto Hirose | Men's 60kg | (COL) W 1010-0000 |
Noura (ALG) L 0001–1000 |
N/A | Bye | (RUS) L 0101-1000 |
Did not advance |
Men's 73kg | (AZE) L 0000-1001 |
Did not advance | |||||
Men's 81kg | (USA) W 0210-0001 |
(CUB) L 0000-0010 |
N/A | Bye | (AZE) FG |
(VEN) L 0000-1010 |
Women[]
Athlete | Event | First Round | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final/ Bronze medal contest |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | ||
Women's 48kg | (CUB) L 0000–1000 |
N/A | Medjeded (FRA) L 0000-0200 |
Did not advance | ||
Women's +70kg | N/A | Manzuoli (FRA) L 0010-1011 |
(BRA) L 0000-1011 |
N/A | Kalyanova (RUS) L 0000-0201 | |
Women's 52kg | N/A | (BRA) L 0000-1010 |
N/A | Bye | Stepanyuk (RUS) L 0000-0200 |
Powerlifting[]
Men[]
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
75kg | 187.5 | 8 |
Rowing[]
Athlete | Event | Heats | Repechage | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Mixed double sculls | 4:52.96 | 12 R | 5:09.86 | 9 FB | 5:01.30 | 6 |
Shooting[]
Men[]
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | ||
Men's 10m air rifle standing SH1 | 575 | 20 | Did not advance | |||
Men's 50m rifle 3 positions SH1 | 1135 | 10 | Did not advance | |||
Mixed 10m air rifle prone SH1 | 596 | 20 | Did not advance | |||
Mixed 50m rifle prone SH1 | 579 | 28 | Did not advance | |||
Men's 10m air pistol SH1 | 555 | 21 | Did not advance | |||
Mixed 50m pistol SH1 | 519 | 13 | Did not advance | |||
Mixed 10m air rifle prone SH1 | 599 | 5 Q | 103.0 | 702.0 | 8 | |
Mixed 50m rifle prone SH1 | 583 | 18 | Did not advance |
Women[]
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | ||
Mixed 10m air rifle prone SH2 | 585 | 23 | Did not advance | |||
Mixed 10m air rifle standing SH2 | 575 | 22 | Did not advance | |||
Women's 10 metre air rifle standing SH1 | 375 | 20 | Did not advance | |||
Women's 50 metre rifle 3 positions SH1 | 545 | 13 | Did not advance | |||
Mixed 10m air rifle prone SH1 | 594 | 34 | Did not advance |
Swimming[]
Men[]
Athlete | Class | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
Daisuke Ejima | S7 | 100m backstroke | 1:17.12 | 5 Q | 1:16.42 | 5 |
50m butterfly | 33.12 | 4 Q | 33.69 | 4 | ||
SM7 | 200m individual medley | 2:58.38 | 9 | Did not advance | ||
Junichi Kawai | S11 | 100m backstroke | 1:13.17 | 5 Q | 1:09.46 | 4 |
100m butterfly | 1:05.89 | 2 Q | 1:05.79 | |||
50m freestyle | 27.43 | 3 Q | 27.16 | |||
S7 | 100m freestyle | 1:13.34 | 13 | Did not advance | ||
400m freestyle | 5:29.67 | 8 Q | 5:28.10 | 8 | ||
SB6 | 100m breaststroke | 1:34.62 | 4 Q | 1:35.88 | 5 | |
SM7 | 200m individual medley | 2:56.73 | 7 Q | 2:55.03 | 7 | |
Keiichi Kimura | S11 | 100m butterfly | 1:10.11 | 6 Q | 1:09.39 | 6 |
50m freestyle | 28.35 | 9 | Did not advance | |||
100m freestyle | 1:03.84 | 6 Q | 1:02.72 | 5 | ||
400m freestyle | 5:15.04 | 9 | Did not advance | |||
SB11 | 100m breaststroke | 1:18.27 | 5 Q | 1:17.25 | 5 | |
SB7 | 100m breaststroke | 1:25.16 | 3 Q | 1:25.34 | 5 | |
Kyosuke Oyama | S6 | 50m butterfly | 32.59 | 2 Q | 31.01 | |
50m freestyle | 32.87 | 7 Q | 31.37 | 5 | ||
100m freestyle | 1:12.25 | 7 Q | 1:12.24 | 7 | ||
400m freestyle | 5:38.86 | 8 Q | 5:28.38 | 7 | ||
Takayuki Suzuki | S5 | 50m freestyle | 39.35 | 10 | Did not advance | |
100m freestyle | 1:25.51 | 7 Q | 1:25.29 | 7 | ||
200m freestyle | N/A | 3:02.80 | 8 | |||
SB3 | 50m breaststroke | 48.49 WR | 1 Q | 49.06 | ||
SM4 | 150m individual medley | 2:44.91 | 2 Q | 2:41.11 | ||
S9 | 50m freestyle | 27.04 | 10 | Did not advance | ||
100m freestyle | 57.82 | 5 Q | 57.29 | 5 | ||
400m freestyle | 4:28.98 | 7 Q | 4:25.78 | 6 | ||
SB8 | 100m breaststroke | 1:17.76 | 6 Q | 1:18.40 | 7 | |
SM9 | 200m individual medley | 2:25.44 | 4 Q | 2:24.20 | 5 |
Women[]
Athlete | Class | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
Rina Akiyama | S11 | 50m freestyle | 33.77 | 7 Q | 33.88 | 8 |
100m freestyle | 1:20.57 | 12 | Did not advance | |||
S11 | 50m freestyle | 33.38 | 6 Q | 32.81 | 5 | |
100m freestyle | 1:16.64 | 9 | Did not advance | |||
Noriko Kajiwara | SB4 | 100m breaststroke | 2:04.22 | 4 Q | 2:04.22 | 5 |
S13 | 100m backstroke | 1:14.43 | 6 Q | 1:14.85 | 7 | |
100m butterfly | 1:27.63 | 9 | Did not advance | |||
SM13 | 200m individual medley | N/A | 2:55.16 | 8 | ||
S5 | 50m backstroke | 55.01 | 7 Q | 55.41 | 8 | |
50m freestyle | 46.56 | 12 | Did not advance | |||
100m freestyle | 1:35.82 | 7 Q | 1:35.72 | 7 | ||
200m freestyle | 3:22.29 | 5 Q | 3:24.31 | 6 | ||
SB5 | 100m breaststroke | 2:02.68 | 7 Q | 2:03.41 | 7 | |
Erika Nara | S6 | 50m freestyle | 37.46 | 2 Q | 38.32 | 6 |
100m freestyle | 1:25.17 | 7 Q | 1:21.81 | 6 | ||
400m freestyle | 6:31.92 | 8 Q | 6:26.60 | 8 | ||
Mayumi Narita | S5 | 50m backstroke | 51.85 | 6 Q | 51.23 | 5 |
50m freestyle | 39.96 | 5 Q | 39.99 | 5 | ||
100m freestyle | 1:27.53 | 5 Q | 1:27.90 | 5 | ||
S8 | 100m butterfly | 1:21.94 | 8 Q | 1:20.64 | 8 | |
SB8 | 100m breaststroke | 1:27.15 | 4 Q | 1:25.87 | 4 | |
SM8 | 200m individual medley | 3:03.25 | 9 | Did not advance | ||
S5 | 50m freestyle | 43.72 | 6 Q | 44.04 | 6 | |
100m freestyle | 1:39.92 | 8 Q | 1:38.21 | 8 | ||
200m freestyle | 3:40.02 | 11 | Did not advance |
Table tennis[]
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Men's singles C4-5 | (FRA) L 0–3 |
(HKG) W 3–0 |
N/A | 2 | Did not advance | ||||
Kimie Bessho | Women's singles C5 | Abuawad (JOR) L 2–3 |
Nardelli (ITA) W 3–0 |
(USA) W 3–1 |
2 | Did not advance |
Volleyball[]
Men's tournament[]
The men's volleyball team didn't win any medals; they were 8th out of 8 teams.
- Players
- Results
7 September 2008 11:30 |
Japan (JPN) | '0–3' | Iran (IRI) | China Agricultural University Gymnasium Attendance: 1,350 Referees: Matijn Meulenkamp (Netherlands) |
(7–25, 7–25, 5–25) |
9 September 2008 19:30 |
Brazil (BRA) | '3'–0 | Japan (JPN) | China Agricultural University Gymnasium Attendance: 1,000 Referees: An Qi (China) |
(25–20, 25–17, 25–10) |
10 September 2008 15:30 |
Japan (JPN) | '0–3' | Egypt (EGY) | China Agricultural University Gymnasium Attendance: 600 Referees: Xia Xin (China) |
(8–25, 11–25, 15–25) |
- 5–8th Semifinals
13 September 2008 | China (CHN) | '3'–0 | Japan (JPN) | China Agricultural University Gymnasium |
(25–16, 25–20, 25–19) |
- 7–8th Classification
14 September 2008 | Japan (JPN) | '0–3' | Iraq (IRQ) | China Agricultural University Gymnasium |
(15–25, 15–25, 14–25) |
Women's tournament[]
The women's volleyball team didn't win any medals; they were 8th out of 8 teams.
- Players
- Results
7 September 2008 13:30 |
Netherlands (NED) | '3'–0 | Japan (JPN) | China Agricultural University Gymnasium |
(25–4, 25–21, 25–18) |
8 September 2008 9:00 |
Japan (JPN) | '1–3' | Slovenia (SLO) | China Agricultural University Gymnasium |
(19–25, 25–21, 19–25, 9–25) |
10 September 2008 12:00 |
Ukraine (UKR) | '3'–0 | Japan (JPN) | China Agricultural University Gymnasium |
(25–16, 25–14, 25–18) |
- 5–8th Semifinals
12 September 2008 17:30 |
Japan (JPN) | '1–3' | Lithuania (LTU) | China Agricultural University Gymnasium |
(17–25, 25–20, 18–25, 19–25) |
- 7th–8th Classification
13 September 2008 20:00 |
Latvia (LAT) | '3'–2 | Japan (JPN) | China Agricultural University Gymnasium |
(25–19, 20–25, 25–18, 19–25, 25–16) |
Wheelchair basketball[]
Men's tournament[]
The men's basketball team didn't win any medals; they were 7th out of 12 teams.
- Players
- Kazuyuki Kyoya
- Results
7 September 2008
11:15 |
Sweden | 61–49 | Japan |
Scoring by quarter: 16 – 6, 17 – 9, 12 – 19, 16 – 15 |
National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,000 Referees: Sebastien Gauthier (Canada) |
8 September 2008
18:30 |
Japan | 58–56 | Germany |
Scoring by quarter: 18 – 12, 14 – 17, 14–14, 12 – 13 |
National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 8,580 Referees: Sergio Giordano (Canada) |
9 September 2008
10:00 |
Iran | 69–50 | Japan |
Scoring by quarter: 9 – 6, 18 – 15, 17 – 14, 25 – 15 |
National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 1,095 Referees: Ian Robert Pursglove (Great Britain) |
10 September 2008
9:00 |
Japan | 48–75 | Canada |
Scoring by quarter: 7 – 18, 18 – 19, 5 – 21, 18 – 17 |
National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 7,262 Referees: Seppo Olavi Viljanen (Czech Republic) |
11 September 2008
12:15 |
South Africa | 58–60 | Japan |
Scoring by quarter: 17 – 15, 10 – 11, 16 – 14, 15 – 20 |
National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 1,302 Referees: Bill Kuerzi (United States) |
- Quarterfinals
13 September 2008
13:30 |
Japan | 52–72 | Australia |
Scoring by quarter: 15 – 21, 15 – 17, 13 – 19, 9 – 15 |
National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,000 Referees: Edwin Frank Wallaart (Netherlands) |
- 5–8th Classification
15 September 2008
11:15 |
Germany | 71–57 | Japan |
Scoring by quarter: 16–16, 21 – 11, 12 – 16, 22 – 14 |
National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,000 Referees: Bill Kuerzi (United States |
- 7th–8th Classification
Women's tournament[]
The women's basketball team didn't win any medals; they were defeated by Australia in the bronze medal match.
- Players
- Tournament
- Quarterfinals
12 September 2008
16:45 |
Japan | 45–38 | Great Britain |
Scoring by quarter: 9 – 10, 5 – 10, 12 – 6, 19 – 12 |
National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,215 Referees: Matthew Brian Wells (Australia) |
- Semifinals
13 September 2008
19:00 |
Germany | 60–40 | Japan |
Scoring by quarter: 14 – 12, 12 – 10, 8 – 12, 26 – 6 |
National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,000 Referees: Rui David Marques (Brazil) |
- Bronze medal game
15 September 2008
19:00 |
Japan | 47–53 | Australia |
Scoring by quarter: 10 – 17, 13 – 14, 13 – 12, 11 – 10 |
National Indoor Stadium, Beijing
Attendance: 12,000 Referees: Rui David Marques (Brazil) |
Wheelchair fencing[]
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition | Score | Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Toyoaki Hisakawa | Men's épée B | (FRA) | L 1–5 | 6 | Did not advance | ||||
(USA) | L 1–5 | ||||||||
(CAN) | L 3–5 | ||||||||
Hu D (CHN) | L 0–5 | ||||||||
Soler (ESP) | L 1–5 | ||||||||
Men's foil B | Sarri (ITA) | L 3–5 | 4 Q | Szekeres (HUN) L 6–15 |
Did not advance | ||||
(FRA) | L 3–5 | ||||||||
(POL) | W 5–4 | ||||||||
(RUS) | L 2–5 | ||||||||
(BLR) | W 5–4 |
Wheelchair rugby[]
Squad list | Group stage | Knockout stage | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Pool Match 1 Opposition Result |
Pool Match 2 Opposition Result |
Pool Match 3 Opposition Result |
Rank | Semifinal Opposition Result |
Final Opposition Result |
Rank | |
|
United States L 37–44 |
Canada L 50–58 |
China W 55–38 |
3 | Classification 5–8 Germany L 38–39 |
Classification 7/8th China W 58–32 |
7 |
Wheelchair tennis[]
Men[]
Athlete | Class | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Open | Men's singles | Weekes (AUS) W 7–5, 6–4 |
(SUI) W 6–4, 3–6, 6–4 |
Scheffers (NED) L 1–6, 1–6 |
Did not advance | |||
Legner (AUT) L 1–6, 0–6 |
Did not advance | |||||||
Shingo Kunieda | (GBR) W 6–1, 6–0 |
Stuurman (NED) W 6–2, 6–1 |
Rydberg (USA) W 6–1, 6–1 |
Olsson (SWE) W 6–0, 6–1 |
Scheffers (NED) W 6–1, 6–1 |
Ammerlaan (NED) W 6–3, 6–0 | ||
Satoshi Saida | (ARG) W 6–0, 6–0 |
(BRA) W 6–0, 6–1 |
Kruszelnicki (POL) W 6–2, 6–3 |
Ammerlaan (NED) L 4–6, 2–6 |
Did not advance | |||
Men's doubles | N/A | (BRA) / (BRA) W 6–2, 5–7, 6–1 |
Houdet (FRA) / Jeremiasz (FRA) L 2–6, 2–6 |
Did not advance | ||||
Shingo Kunieda Satoshi Saida |
N/A | Bye | (ESP) / Tur (ESP) W 6–1, 6–1 |
Legner (AUT) / (AUT) W 6–2, 6–1 |
Olsson (SWE) / Wikstrom (SWE) L 6–7, 6–3, 2–6 |
Scheffers (NED) / Vink (NED) W 3–6, 6–0, 6–2 |
Women[]
Athlete | Class | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Kanako Domori | Open | Women's singles | Shuker (GBR) L 1–6, 3–6 |
Did not advance | |||
(ISR) L 4–6, 0–6 |
Did not advance | ||||||
(CHN) L 4–6, 4–6 |
Did not advance | ||||||
Griffioen (NED) L 2–6, 4–6 |
Did not advance | ||||||
Kanako Domori |
Women's doubles | N/A | Bye | Gravellier (FRA) / Racineux (FRA) L 4–6, 5–7 |
Did not advance | ||
N/A | (ITA) / (ITA) W 6–4, 6–0 |
Griffioen (NED) / Vergeer (NED) L 1–6, 2–6 |
Did not advance |
Quads[]
Athlete | Class | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Open | Quads' singles | (SWE) W 6–0, 6–7, 6–3 |
Norfolk (GBR) L 0–6, 1–6 |
Did not advance |
See also[]
- Japan at the Paralympics
- Japan at the 2008 Summer Olympics
References[]
Categories:
- Nations at the 2008 Summer Paralympics
- Japan at the Paralympics
- 2008 in Japanese sport