Slovakia at the 2008 Summer Paralympics
This article relies too much on references to primary sources. (May 2009) |
Slovakia at the 2008 Summer Paralympics | |
---|---|
IPC code | SVK |
NPC | |
Website | www |
in Beijing | |
Competitors | 36 in 10 sports |
Medals Ranked 39th |
|
Summer Paralympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
Czechoslovakia (1972–1992) |
Slovakia competed at the 2008 Summer Paralympics in Beijing.
Slovak competitors won medals in table tennis, shooting, and cycling.[1]
Medallists[]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Veronika Vadovicova | Shooting | Women's 10m air rifle standing SH1 | September 7 |
Gold | Rastislav Revucky Jan Riapos |
Table tennis | Men's team class 1-2 | September 15 |
Silver | Cycling | Men's time trial HC A | September 12 | |
Silver | Miroslav Jambor Richard Csejtey |
Table tennis | Men's team class 6-8 | September 16 |
Silver | Alena Kanova | Table tennis | Women's individual class 3 | September 10 |
Bronze | Miroslav Jambor | Table tennis | Men's individual class 8 | September 11 |
Sports[]
Archery[]
Men[]
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Rank | ||
Imrich Lyocsa | Men's individual recurve standing | 602 | 10 | (UKR) W 95-73 |
(JPN) W 100-94 |
Chen Y (CHN) L 95-98 |
Did not advance | ||
546 | 22 | (GBR) L 87-88 |
Did not advance | ||||||
Men's individual recurve W1/W2 | 566 | 21 | (MAS) L 83-96 |
Did not advance | |||||
Imrich Lyocsa |
Men's team recurve | 1714 | 9 | N/A | Ukraine (UKR) L 181-185 |
Did not advance |
Athletics[]
Men's field[]
Athlete | Class | Event | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Points | Rank | |||
F53-54 | Shot put | 8.84 SB | 910 | 13 | |
Julius Hutka | F57-58 | Javelin throw | 35.98 SB | 927 | 8 |
Shot put | 12.21 | 910 | 9 | ||
Marek Margoc | F40 | Shot put | 9.90 | - | 6 |
F55-56 | Shot put | 10.88 SB | 938 | 10 |
Women's track[]
Athlete | Class | Event | Heats | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||||
T12 | 100m | 13.08 | 8 q | 12.87 | 5 B | 12.87 | 5 | ||
200m | 26.25 | 7 q | 26.45 | 7 | Did not advance |
Boccia[]
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opponent | Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Mixed individual BC4 | (CHN) | L 1-5 | 3 | Did not advance | ||||
Leung Y K (HKG) | L 4-7 | |||||||
(SVK) | W 4-3 | |||||||
(CHN) | L 2-8 | 4 | Did not advance | |||||
Leung Y K (HKG) | L 3-4 | |||||||
(SVK) | L 3-4 | |||||||
Pairs BC4 | Dueso (ESP) / (ESP) |
L 1-6 | 3 | Did not advance | ||||
Pinto (BRA) / E Santos (BRA) |
L 0-6 | |||||||
(HUN) / (HUN) |
W 5-4 |
Cycling[]
Men's road[]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Men's road race LC1/LC2/CP4 | 1:46:18 | 13 | |
Men's road time trial LC1 | 38:19.29 | 12 | |
Men's road time trial HC A | 30:53.09 | ||
(pilot) |
Men's road race B&VI 1-3 | 2:16:54 | 4 |
Men's road time trial B&VI 1-3 | 32:57.06 | 4 |
Men's track[]
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time |
Rank | ||
(pilot) |
Men's individual pursuit B&VI 1-3 | 4:32.236 | 7 | Did not advance |
Equestrian[]
Athlete | Horse | Event | Total | |
---|---|---|---|---|
Score | Rank | |||
Timpex Libbeno | Mixed individual championship test grade Ia | 61.300 | 7 | |
Mixed individual freestyle test grade Ia | 58.666 | 12 |
Powerlifting[]
Men[]
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
100kg | 147.5 | 11 |
Women[]
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
56kg | 70.0 | 8 |
Shooting[]
Men[]
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | ||
Men's 50m rifle 3 positions SH1 | 1074 | 27 | Did not advance | |||
Mixed 10m air rifle prone SH1 | 599 | 3 Q | 104.8 | 703.8 | 5 | |
Mixed 50m rifle prone SH1 | 581 | 26 | Did not advance | |||
Men's 10m air rifle standing SH1 | 565 | 25 | Did not advance | |||
Men's 50m rifle 3 positions SH1 | 1095 | 24 | Did not advance | |||
Mixed 10m air rifle prone SH1 | 596 | 26 | Did not advance | |||
Mixed 50m rifle prone SH1 | 581 | 25 | Did not advance |
Women[]
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | ||
Veronika Vadovičová | Mixed 10m air rifle prone SH1 | 599 | 8 Q | 104.7 | 703.7 | 6 |
Mixed 50m rifle prone SH1 | 586 | 7 Q | 101.4 | 687.4 | 8 | |
Women's 10m air rifle standing SH1 | 392 | 1 Q | 102.8 | 494.8 | ||
Women's 50m rifle 3 positions SH1 | 570 | 4 Q | 97.8 | 667.8 | 4 |
Swimming[]
Women[]
Athlete | Class | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
Viera Mikulasikova | S10 | 50m freestyle | 30.16 | 8 Q | 29.94 | 8 |
100m freestyle | 1:06.57 | 10 | Did not advance | |||
100m butterfly | 1:16.00 | 7 Q | 1:17.10 | 8 | ||
SB9 | 100m breaststroke | 1:29.57 | 10 | Did not advance | ||
SM10 | 200m individual medley | 2:44.06 | 5 Q | 2:40.43 | 4 | |
SB12 | 100m breaststroke | 1:35.25 | 10 | Did not advance | ||
S7 | 50m butterfly | 41.88 | 7 Q | 40.70 | 7 | |
50m freestyle | 39.23 | 9 | Did not advance | |||
SM7 | 200m individual medley | 3:29.86 | 8 Q | 3:19.01 | 5 |
Table tennis[]
Men[]
Athlete | Event | Preliminaries | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Richard Csejtey | Men's singles C8 | (CHN) W 3-2 |
Serignat (FRA) L 2-3 |
(TPE) W 3-0 |
2 | Did not advance | |||
Ladislav Gaspar | Men's singles C9-10 | Last (NED) L 0-3 |
Karlsson (SWE) L 1-3 |
N/A | 3 | Did not advance | |||
Miroslav Jambor | Men's singles C8 | (ISR) W 3-2 |
Ledoux (BEL) L 2-3 |
Kent (CAN) W 3-2 |
1 Q | N/A | Grudzien (POL) L 0-3 |
(CHN) W 3-2 |
|
Men's singles C3 | Robin (FRA) L 0-3 |
(VEN) W 3-0 |
N/A | 2 | Did not advance | ||||
Men's singles C4-5 | (NOR) L 0-3 |
(GER) L 0-3 |
N/A | 3 | Did not advance | ||||
Men's singles C4-5 | Kim B Y (KOR) W 3-2 |
(TPE) W 3-1 |
N/A | 1 Q | Durand (FRA) L 0-3 |
Did not advance | |||
Rastislav Revucky | Men's singles C2 | (DEN) L 1–3 |
(GER) W 3–2 |
(BRA) W 3–0 |
2 | Did not advance | |||
Jan Riapos | Men's singles C2 | Kim K M (KOR) L 0-3 |
(FRA) W 3-0 |
(CHN) W 3-0 |
2 | Did not advance |
Women[]
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Women's singles C8 | Kamkasomphou (FRA) L 0-3 |
Abrahamsson (SWE) L 0-3 |
(CZE) W 3-1 |
3 | Did not advance | |||
Alena Kanova | Women's singles C3 | (IRI) W 3–0 |
Mariage (FRA) W 3–0 |
(ITA) W 3–0 |
1 Q | Brunelli (ITA) W 3–1 |
Li Q (CHN) L 0-3 |
Teams[]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Rastislav Revucky Jan Riapos |
Men's team C1-2 | N/A | Cuba (CUB) W 3–0 |
South Korea (KOR) W 3-2 |
France (FRA) W 3-0 |
|
Men's team C4-5 | Sweden (SWE) L 0-3 |
Did not advance | ||||
Richard Csejtey Miroslav Jambor |
Men's team C6-8 | Bye | Spain (ESP) W 3-0 |
France (FRA) W 3-1 |
China (CHN) L 0-3 |
Wheelchair tennis[]
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | ||
Men's singles | Houdet (FRA) L 2-6, 0-6 |
Did not advance | |||||
(CAN) W 6-4, 6-3 |
Rydberg (USA) L 4-6, 3-6 |
Did not advance | |||||
Gérard (BEL) L 1-6, 0-6 |
Did not advance | ||||||
Men's doubles | N/A | (GBR) / Reid (GBR) W 6-2, 6-2 |
Ammerlaan (NED) / Stuurman (NED) L 2-6, 2-6 |
Did not advance |
See also[]
External links[]
References[]
- ^ "9 Nations preparing for the Paralympics in Lasko", official website of the International Paralympic Table Tennis Federation
Categories:
- Nations at the 2008 Summer Paralympics
- Slovakia at the Paralympics
- 2008 in Slovak sport