List of Asian Games medalists in rowing
This is the complete list of Asian Games medalists in rowing from 1982 to 2018.[1]
Men[]
Single sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1982 New Delhi | (CHN) | Shunsuke Horiuchi (JPN) | (PRK) |
1986 Seoul | (CHN) | Shunsuke Horiuchi (JPN) | (KOR) |
1990 Beijing | Li Zhongping (CHN) | Lim Kyung-suk (KOR) | () |
1994 Hiroshima | Huang Xiaoping (CHN) | () | (KAZ) |
1998 Bangkok | (CHN) | (INA) | Muhammad Akram (PAK) |
2002 Busan | (CHN) | Law Hiu Fung (HKG) | Muhammad Akram (PAK) |
2006 Doha | (KOR) | Bajrang Lal Takhar (IND) | (KAZ) |
2010 Guangzhou | Bajrang Lal Takhar (IND) | Wang Ming-hui (TPE) | Haider Nawzad (IRQ) |
2014 Incheon | Mohsen Shadi (IRI) | Kim Dong-yong (KOR) | Sawarn Singh (IND) |
2018 Jakarta–Palembang | Zhang Liang (CHN) | Kim Dong-yong (KOR) | Ryuta Arakawa (JPN) |
Double sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | China (CHN) Huang Xiaoping |
Japan (JPN) Tadashi Abe Masahiro Sakata |
(PRK) |
1994 Hiroshima | China (CHN) Liang Hongming Liu Xianbin |
(TKM) |
Japan (JPN) Hitoshi Hase |
1998 Bangkok | China (CHN) Li Yang |
Japan (JPN) Kazuaki Mimoto Daisaku Takeda |
North Korea (PRK) |
2002 Busan | China (CHN) Wang Jingfeng Su Hui |
Kazakhstan (KAZ) |
South Korea (KOR) |
2006 Doha | Uzbekistan (UZB) Vladimir Chernenko Ruslan Naurzaliev |
South Korea (KOR) Ham Jung-wook |
China (CHN) Su Hui |
2010 Guangzhou | China (CHN) Su Hui Zhang Liang |
Uzbekistan (UZB) Ruslan Naurzaliev |
South Korea (KOR) Kim Dong-yong |
2014 Incheon | China (CHN) Zhang Liang |
Chinese Taipei (TPE) Wang Ming-hui |
Iran (IRI) |
2018 Jakarta–Palembang | Uzbekistan (UZB) Shakhboz Kholmurzaev |
China (CHN) Zhang Zhiyuan Chen Sensen |
Thailand (THA) Jaruwat Saensuk |
Quadruple sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2014 Incheon | China (CHN) Liu Zhiyu Liu Dang Zhang Quan |
South Korea (KOR) |
Kazakhstan (KAZ) Vladislav Yakovlev |
2018 Jakarta–Palembang | India (IND) Sawarn Singh Dattu Baban Bhokanal Om Prakash Sukhmeet Singh |
Indonesia (INA) Memo |
Thailand (THA) Jaruwat Saensuk |
Coxless pair[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1982 New Delhi | China (CHN) |
Japan (JPN) | South Korea (KOR) |
1986 Seoul | Japan (JPN) Satoru Miyoshi Tadashi Abe |
China (CHN) Gu Jiahong Tang Hongwei |
South Korea (KOR) |
1990 Beijing | China (CHN) Feng Feng Xu Wuling |
South Korea (KOR) |
India (IND) |
1994 Hiroshima | China (CHN) Feng Feng Xu Wuling |
(TKM) |
India (IND) Jagjit Singh |
2018 Jakarta–Palembang | China (CHN) Zhao Jingbin |
Uzbekistan (UZB) |
Japan (JPN) |
Coxed pair[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1982 New Delhi | China (CHN) Li Jianxin |
Japan (JPN) | India (IND) Mohammed Amin Naik |
1986 Seoul | China (CHN) Wang Hongbing |
Japan (JPN) Hidekazu Hayashi Hiroyoshi Matsui |
South Korea (KOR) Jeong In-kyo Hyun Song-in |
Coxless four[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | China (CHN) Yao Jianzhong |
South Korea (KOR) Lee Hyung-ki Ha Jin-sik Yoon Nam-ho |
India (IND) |
1994 Hiroshima | China (CHN) Liang Hongming Liu Xianbin |
Japan (JPN) Yasunori Tanabe Hiroyoshi Matsui Takatoshi Iwatsuki |
(TKM) |
1998 Bangkok | China (CHN) Sun Jun |
Japan (JPN) |
India (IND) Jagjit Singh |
2002 Busan | China (CHN) |
Uzbekistan (UZB) |
India (IND) Inderpal Singh Paulose Pandari Kunnel |
2006 Doha | Japan (JPN) |
India (IND) |
Indonesia (INA) |
2010 Guangzhou | China (CHN) |
India (IND) Saji Thomas |
Uzbekistan (UZB) |
Coxed four[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1982 New Delhi | China (CHN) Wang Hongbing |
North Korea (PRK) | South Korea (KOR) |
1986 Seoul | China (CHN) Li Jianxin Wang Hongbing |
South Korea (KOR) |
Japan (JPN) Akihisa Hirata Masahiko Nomura Tomoyuki Okano |
Coxed eight[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | China (CHN) Li Jianxin |
Japan (JPN) Eiichi Tsukinoki Hideaki Maeguchi |
South Korea (KOR) Chung Boo-young Lee Hong-keun Park Sung-lae |
1990 Beijing | China (CHN) Li Jianxin Jiang Haiyang Sun Senlin Zheng Xianwei |
Japan (JPN) Yasunori Tanabe Hidekazu Hayashi Hiroyoshi Matsui Satoru Miyoshi Hiroshi Mitome Kazuhiko Kurata Michinori Iwaguro |
South Korea (KOR) Lee Hyung-ki Ha Jin-sik Yoon Nam-ho |
1994 Hiroshima | China (CHN) Li Jianxin Sun Jun Sun Senlin Zheng Xianwei |
Japan (JPN) Hidekazu Hayashi Masahiko Nomura Kazuhiko Kurata |
South Korea (KOR) |
2002 Busan | China (CHN) Zhang Dechang |
Japan (JPN) Daisaku Takeda Hitoshi Hase Yasunori Tanabe Kazushige Ura Kazuaki Mimoto Atsushi Obata Takehiro Kubo |
Uzbekistan (UZB) |
2010 Guangzhou | China (CHN) Zhang Fangbing Zhou Yinan Wang Xiangdang Qu Xiaoming Zhang Dechang |
India (IND) Saji Thomas Manjeet Singh |
Uzbekistan (UZB) |
2014 Incheon | China (CHN) |
Japan (JPN) |
India (IND) Bajrang Lal Takhar |
Lightweight single sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | (CHN) | () | (IND) |
1998 Bangkok | Hua Lingjun (CHN) | (PRK) | Muhammad Akram (PAK) |
2002 Busan | Zhu Zhifu (CHN) | Hitoshi Hase (JPN) | Law Hiu Fung (HKG) |
2006 Doha | Wu Chongkui (CHN) | Daisaku Takeda (JPN) | (THA) |
2010 Guangzhou | Mohsen Shadi (IRI) | Daisaku Takeda (JPN) | (UZB) |
2014 Incheon | Lok Kwan Hoi (HKG) | (KOR) | Dushyant Chauhan (IND) |
2018 Jakarta–Palembang | Park Hyun-su (KOR) | Chiu Hin Chun (HKG) | Dushyant Chauhan (IND) |
Lightweight double sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | China (CHN) |
(PRK) |
India (IND) |
1994 Hiroshima | Japan (JPN) Kenichi Obinata |
China (CHN) |
(HKG) Chiang Wing Hung |
1998 Bangkok | China (CHN) Liu Jian |
Japan (JPN) Kazuaki Mimoto Daisaku Takeda |
North Korea (PRK) |
2002 Busan | Japan (JPN) Daisaku Takeda Kazushige Ura |
China (CHN) |
Philippines (PHI) |
2006 Doha | Japan (JPN) Hideki Omoto |
Thailand (THA) |
India (IND) |
2010 Guangzhou | China (CHN) Zhang Guolin Sun Jie |
Hong Kong (HKG) Chow Kwong Wing So Sau Wah |
Japan (JPN) |
2014 Incheon | Japan (JPN) Hideki Omoto |
Hong Kong (HKG) Chow Kwong Wing Tang Chiu Mang |
China (CHN) |
2018 Jakarta–Palembang | Japan (JPN) |
South Korea (KOR) |
India (IND) |
Lightweight quadruple sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2014 Incheon | China (CHN) Yu Chenggang Wang Tiexin |
Hong Kong (HKG) Chow Kwong Wing Tang Chiu Mang Leung Chun Shek |
Indonesia (INA) |
Lightweight coxless four[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | China (CHN) |
Japan (JPN) |
South Korea (KOR) |
1994 Hiroshima | China (CHN) |
Japan (JPN) Michinori Iwaguro Katsuhiko Nakamizo |
South Korea (KOR) |
1998 Bangkok | China (CHN) |
Japan (JPN) Atsushi Obata Hiroya Sato Kazushige Ura |
India (IND) Kasam Khan |
2002 Busan | China (CHN) |
Japan (JPN) Kazuaki Mimoto Takehiro Kubo Atsushi Obata |
Indonesia (INA) |
2010 Guangzhou | Japan (JPN) Hideki Omoto |
India (IND) Manjeet Singh |
Hong Kong (HKG) Leung Chun Shek Tang Chiu Mang |
2018 Jakarta–Palembang | China (CHN) Lü Fanpu |
Indonesia (INA) |
Uzbekistan (UZB) |
Lightweight coxed eight[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2018 Jakarta–Palembang | Indonesia (INA) |
Uzbekistan (UZB) |
Hong Kong (HKG) Tang Chiu Mang Leung Chun Shek |
Women[]
Single sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | Chen Changfeng (CHN) | Han Hye-soon (KOR) | (JPN) |
1990 Beijing | Cao Mianying (CHN) | () | (KOR) |
1994 Hiroshima | Cao Mianying (CHN) | Ho Kim Fai () | (KOR) |
1998 Bangkok | Zhang Xiuyun (CHN) | Fenella Ng (HKG) | (JPN) |
2002 Busan | Zhang Xiuyun (CHN) | (JPN) | (KOR) |
2006 Doha | Jin Ziwei (CHN) | (JPN) | (INA) |
2010 Guangzhou | Tang Bin (CHN) | Shin Yeong-eun (KOR) | Zarrina Mihaylova (UZB) |
2014 Incheon | Kim Ye-ji (KOR) | Lee Ka Man (HKG) | Tạ Thanh Huyền (VIE) |
2018 Jakarta–Palembang | Chen Yunxia (CHN) | Huang Yi-ting (TPE) | Alexandra Opachanova (KAZ) |
Double sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2002 Busan | China (CHN) Li Qin |
Japan (JPN) Akiko Iwamoto |
North Korea (PRK) |
2006 Doha | China (CHN) Tian Liang Li Qin |
South Korea (KOR) Shin Yeong-eun |
Kazakhstan (KAZ) Inga Dudchenko |
2010 Guangzhou | China (CHN) Tian Liang Jin Ziwei |
Vietnam (VIE) Phạm Thị Thảo |
South Korea (KOR) Ko Young-eun |
2014 Incheon | China (CHN) Duan Jingli Lü Yang |
Kazakhstan (KAZ) Svetlana Germanovich |
Thailand (THA) Phuttharaksa Neegree |
2018 Jakarta–Palembang | China (CHN) Jiang Yan Li Jingjing |
South Korea (KOR) Kim Ye-ji |
Iran (IRI) |
Quadruple sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2014 Incheon | China (CHN) Wang Min Wang Yuwei Zhang Xinyue |
South Korea (KOR) |
Vietnam (VIE) Phạm Thị Thảo Phạm Thị Hài |
Coxless pair[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | China (CHN) Yang Xiao |
South Korea (KOR) Kong Jeong-bae Kim Hae-kyung |
Japan (JPN) |
1990 Beijing | China (CHN) Zhou Shouying Liu Xirong |
South Korea (KOR) Lee Jae-nam Kim Sung-ok |
(PRK) |
1994 Hiroshima | China (CHN) Pei Jiayun Jing Yanhua |
South Korea (KOR) |
Japan (JPN) |
2002 Busan | China (CHN) Zhang Xiuyun Yang Cuiping |
Uzbekistan (UZB) |
South Korea (KOR) |
2010 Guangzhou | China (CHN) |
Kazakhstan (KAZ) Svetlana Germanovich |
India (IND) Pratima Puhan Pramila Prava Minz |
2014 Incheon | China (CHN) Zhang Min Miao Tian |
South Korea (KOR) |
Kazakhstan (KAZ) |
2018 Jakarta–Palembang | China (CHN) Ju Rui Lin Xinyu |
South Korea (KOR) |
Indonesia (INA) |
Coxless four[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | China (CHN) Guo Mei He Yanwen Hu Yadong |
Japan (JPN) Miyuki Yamashita Nobuko Ota |
South Korea (KOR) Kook In-sook Kang Min-heung Lee Jae-nam Kim Sung-ok |
1994 Hiroshima | China (CHN) Liu Xirong Liang Xiling |
Japan (JPN) |
Chinese Taipei (TPE) |
1998 Bangkok | China (CHN) Liu Lijuan Sun Guangxia Liu Xiaochun |
Kazakhstan (KAZ) |
Chinese Taipei (TPE) |
2002 Busan | China (CHN) Cong Huanling Han Jing |
Chinese Taipei (TPE) Chiang Chien-ju |
Uzbekistan (UZB) Zarrina Ganieva |
2006 Doha | China (CHN) Cheng Ran Gao Yanhua Mu Suli |
North Korea (PRK) |
South Korea (KOR) |
2010 Guangzhou | China (CHN) |
South Korea (KOR) |
Kazakhstan (KAZ) Svetlana Germanovich |
2018 Jakarta–Palembang | China (CHN) Guo Linlin Zhang Min Wang Fei |
Vietnam (VIE) Đinh Thị Hảo |
Indonesia (INA) |
Coxed four[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1986 Seoul | China (CHN) Li Ronghua Zhou Xiuhua |
South Korea (KOR) Lee Byeong-in Kook In-sook Kang Min-heung Nam Sang-lan |
Japan (JPN) |
Lightweight single sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | Liang Sanmei (CHN) | (JPN) | (KOR) |
1998 Bangkok | Ou Shaoyan (CHN) | Fenella Ng (HKG) | Phuttharaksa Neegree (THA) |
2002 Busan | (CHN) | Phuttharaksa Neegree (THA) | (HKG) |
2006 Doha | Xu Dongxiang (CHN) | Lee Ka Man (HKG) | Phuttharaksa Neegree (THA) |
2010 Guangzhou | (JPN) | Ji Yoo-jin (KOR) | (THA) |
2014 Incheon | Ji Yoo-jin (KOR) | Lee Ka Man (HKG) | Soulmaz Abbasi (IRI) |
2018 Jakarta–Palembang | (CHN) | Nazanin Malaei (IRI) | Lee Ka Man (HKG) |
Lightweight double sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | China (CHN) Liao Xiaoli |
(PRK) |
Japan (JPN) |
1994 Hiroshima | China (CHN) Zhong Aifang Ou Shaoyan |
Japan (JPN) |
(HKG) |
1998 Bangkok | China (CHN) Ou Shaoyan |
Japan (JPN) Akiko Iwamoto |
North Korea (PRK) |
2002 Busan | China (CHN) Xu Dongxiang Wang Yanni |
Thailand (THA) Phuttharaksa Neegree |
Japan (JPN) Kahori Uchiyama |
2006 Doha | Uzbekistan (UZB) Zarrina Ganieva |
Japan (JPN) Akiko Iwamoto |
Thailand (THA) Phuttharaksa Neegree |
2010 Guangzhou | China (CHN) Huang Wenyi Pan Feihong |
Japan (JPN) Akiko Iwamoto Atsumi Fukumoto |
South Korea (KOR) Kim Myung-shin Kim Sol-ji |
2014 Incheon | China (CHN) |
Japan (JPN) |
Thailand (THA) Phuttharaksa Neegree |
2018 Jakarta–Palembang | China (CHN) Wu Qiang |
Iran (IRI) |
Thailand (THA) Phuttharaksa Neegree |
Lightweight quadruple sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | China (CHN) Liu Bili |
Japan (JPN) Akiko Iwamoto |
North Korea (PRK) |
2010 Guangzhou | China (CHN) Liu Tingting Wang Xinnan Liu Jing Yan Shimin |
Vietnam (VIE) Phạm Thị Hài |
Iran (IRI) Soulmaz Abbasi |
2014 Incheon | China (CHN) Huang Wenyi |
Vietnam (VIE) Phạm Thị Thảo Phạm Thị Hài |
Iran (IRI) Nazanin Malaei Mahsa Javar Soulmaz Abbasi |
2018 Jakarta–Palembang | Vietnam (VIE) Lường Thị Thảo Hồ Thị Lý Tạ Thanh Huyền Phạm Thị Thảo |
Iran (IRI) Mahsa Javar |
South Korea (KOR) Ji Yoo-jin |
Lightweight coxless four[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1990 Beijing | China (CHN) Zhang Huajie Zeng Meilan Lin Zhiai |
(PRK) |
Indonesia (INA) |
1994 Hiroshima | China (CHN) Zhong Aifang Ou Shaoyan Wang Fang |
Japan (JPN) Miyuki Yamashita |
None awarded |
References[]
- ^ "Rowing 2018 Asian Games" (PDF). OCA. Retrieved 25 March 2020.
External links[]
Categories:
- Lists of Asian Games medalists by sport
- Rowing at the Asian Games
- Asian Games medalists in rowing
- Lists of rowers