List of members of the 1st Russian State Duma
This article needs additional citations for verification. (December 2021) |
Members of the 1st Russian State Duma | |||
---|---|---|---|
| |||
Overview | |||
Term | 11 January 1994 | – 22 December 1995||
Election | 12 December 1993 |
Elections to the 1st Russian State Duma were held on 12 December 1993. 449 members were elected, 225 of them by party lists and 224 in single-member constituencies.
By constituencies[]
Region | Constituency | Name | Party | Faction | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Adygea | 1. Adygea | Valentin Lednev | Independent | Stability | ||
Bashkortostan | 2. Baymak | Akhmetgali Galiyev | Independent | Agrarian Party | ||
Ramil Mirsayev | Independent | Agrarian Party | ||||
4. Kalininsky | Alexander Arinin | PRES | PRES | |||
5. Kirovsky | Rais Asayev | Agrarian Party | Agrarian Party[1] | |||
6. Sterlitamak | Yuriy Utkin | Independent | ||||
Zifkat Sayetgaliyev | Independent | [2] | ||||
Buryatia | 8. Buryatia | Nikolay Kondakov | Independent | Agrarian Party | ||
Altai Rep. | 9. Gorny Altai | Mikhail Gnezdilov | Independent | New Regional Policy | ||
Dagestan | 10. Buynaksk | Gamid Gamidov | Independent | New Regional Policy | ||
11. Makhachkala | Magomed Tolboyev | Independent | New Regional Policy | |||
Ingushetia | 12. Ingushetia | Alexandra Ochirova | Independent | Russia | ||
Kabardino-Balkaria | 13. Kabardino-Balkaria | [a] | Independent | New Regional Policy | ||
Kalmykia | 14. Kalmykia | Bembya Khulkhachiyev | Independent | New Regional Policy | ||
Karachay-Cherkessia | 15. Karachay-Cherkessia | Azret Akbayev | Independent | Stability | ||
Karelia | 16. Karelia | Ivan Chukhin | Choice of Russia | |||
Komi | 17. Pechora | Valery Maksimov | Independent | New Regional Policy | ||
18. Syktyvkar | Nikolay Gen | Independent | Russian Path | |||
Mari El | 19. Mari El | Anatoly Popov | PRES | Independent | ||
Mordovia | 20. Mordovia | Vladimir Kartashov | Communist Party | Communist Party | ||
Sakha (Yakutia) | 21. Yakutia | Yegor Zhirkov | Independent | New Regional Policy | ||
North Ossetia-Alania | 22. North Ossetia | Alexander Dzasokhov | Independent | New Regional Policy | ||
Tatarstan[b] | 23. Almetyevsk | Gennady Yegorov | Independent | Russia | ||
24. Moskovsky | Oleg Morozov | Independent | New Regional Policy | |||
25. Naberezhnye Chelny | Vladimir Altukhov | Independent | New Regional Policy | |||
26. Nizhnekamsk | Gabdulvakhit Bagautdinov | Independent | New Regional Policy | |||
27. Privolzhsky | Valentin Mikhailov | Choice of Russia | ||||
Tuva | 28. Tuva | Kara-Kys Arakchaa | Independent | New Regional Policy | ||
Udmurtia | 29. Izhevsk | Alexey Krasnykh | PRES | Russia | ||
30. Udmurtia | Mikhail Vasilyev | Independent | New Regional Policy | |||
Khakassia | 31. Khakassia | Mikhail Mityukov | Choice of Russia | |||
Chechnya [c] | 32. Chechnya | |||||
Chuvashia | 33. Kanash | Valentin Agafonov | Independent | Agrarian Party | ||
34. Cheboksary | Nadezhda Bikalova | Independent | New Regional Policy | |||
Altai Krai | 35. Barnaul | Alexey Sarychev | RDDR | Choice of Russia | ||
36. Biysk | Pavel Yefremov | Independent | Agrarian Party | |||
37. Rubtsovsk | Vladimir Bessarabov | Independent | New Regional Policy | |||
38. Slavgorod | Sergey Opyonyshev[a] | Agrarian Party | Agrarian Party | |||
Krasnodar Krai | 39. Armavir | Anatoly Dolgopolov | Independent | Agrarian Party | ||
40. Kanevskaya | Anatoly Kochegura | Independent | Agrarian Party | |||
41. Krasnodar | Sergey Glotov | Independent | Russian Path | |||
42. Novorossiysk | Nina Zatsepina | Independent | Russian Path | |||
43. Prikubansky | Pyotr Kiriy | Agrarian Party | Agrarian Party | |||
44. Tikhoretsk | Nadezhda Verveyko | Independent | Russian Path | |||
45. Tuapse | Independent | Independent | ||||
Krasnoyarsk Krai | 46. Achinsk | Vasily Zhurko | Liberal Democratic Party | Liberal Democratic Party | ||
47. Yeniseysky | Valery Kolmako | Independent | New Regional Policy | |||
48. Kansk | Anatoly Yaroshenko | Agrarian Party | Agrarian Party | |||
49. Krasnoyarsk | Independent | Russian Path | ||||
Primorsky Krai | 50. Arsenyev | Valery Nesterenko | Independent | Stability | ||
51. Vladivostok | Mikhail Glubokovsky | Yavlinsky-Boldyrev-Lukin | Yabloko | |||
52. Ussuriysk | Igor Ustinov | Independent | Union of December 12 | |||
Stavropol Krai | 53. Georgiyevsk | Independent | Russia | |||
54. Mineralnye Vody | Independent | Russia | ||||
55. Petrovsky | Agrarian Party | Agrarian Party | ||||
56. Stavropol | Independent | Union of December 12 | ||||
Khabarovsk Krai | 57. Komsomolsk-na-Amure | Independent | Choice of Russia | |||
58. Khabarovsk | Independent | Stability[3] | ||||
Amur Oblast | 59. Blagoveshchensk | Andrey Zakharov | Civic Union | Independent | ||
Arkhangelsk Oblast | 60. Arkhangelsk | Sergey Shulgin | Civic Union | PRES | ||
61. Kotlas | Independent | New Regional Policy | ||||
Astrakhan Oblast | 62. Astrakhan | Vladislav Vinogradov | Independent | Union of December 12 | ||
Belgorod Oblast | 63. Belgorod | Viktor Berestovoy | Independent | Agrarian Party | ||
64. Novy Oskol | Boris Zamay | Independent | Union of December 12 | |||
Bryansk Oblast | 65. Bryansk | Anatoly Vorontsov | Agrarian Party | Agrarian Party[4] | ||
66. Pochep | Oleg Shenkaryov | Communist Party | Communist Party[5] | |||
Vladimir Oblast | 67. Vladimir | Gennady Churkin | Agrarian Party | Agrarian Party[6] | ||
68. Sudogda | Yevgeny Buchenkov | Agrarian Party | Agrarian Party[7] | |||
Volgograd Oblast | 69. Volzhsky | Valery Nikitin | Independent | New Regional Policy | ||
70. Krasnoarmeysky | Vladimir Kosykh | Independent | Russia | |||
71. Mikhaylovka | Vladimir Plotnikov | Independent | Agrarian Party[8] | |||
72. Central | Igor Lukashyov | Yavlinsky-Boldyrev-Lukin | Yabloko[9] | |||
Vologda Oblast | 73. Vologda | Tamara Leta | Agrarian Party | Agrarian Party[10] | ||
74. Cherepovets | Vasily Kovalyov | Independent | Union of December 12 | |||
Voronezh Oblast | 75. Anna | Nikolay Parinov | Independent | Russia | ||
76. Levoberezhny | Viktor Davydkin | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
77. Pavlovsk | Pyotr Matyashov | Independent | Russia | |||
78. Pravoberezhny | Igor Muravyov | Civic Union | Russia[11] | |||
Ivanovo Oblast | 79. Ivanovo | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
80. Kineshma | Independent | PRES | ||||
Irkutsk Oblast | 81. Angarsk | Independent | New Regional Policy | |||
82. Bratsk | Independent | New Regional Policy | ||||
83. Irkutsk | Independent | PRES | ||||
84. Tulun | Anatoly Turusin | Agrarian Party | Agrarian Party | |||
Kaliningrad Oblast | 85. Kaliningrad | Yury Voyevoda | RDDR | Stability | ||
Kaluga Oblast | 86. Dzerzhinsky | Pavel Burdukov | Agrarian Party | Agrarian Party | ||
87. Kaluga | Ella Pamfilova | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
Kamchatka Oblast | 88. Kamchatka | Aivars Lezdiṇš | Independent | Independent | ||
Kemerovo Oblast | 89. Anzhero-Sudzhensk | Galina Parshintseva | Independent | Women of Russia | ||
90. Kemerovo | Sergey Burkov | Independent | New Regional Policy | |||
91. Novokuznetsk | Viktor Medikov | Independent | New Regional Policy | |||
92. Prokopyevsk | Nina Volkova | Independent | Russia | |||
Kirov Oblast | 93. Kirov | Mikhail Vakulenko | Liberal Democratic Party | Liberal Democratic Party | ||
94. Sovetsk | Yegor Agafonov | Independent | Stability | |||
Kostroma Oblast | 95. Kostroma | Adrian Puzanovsky | Dignity and Charity | New Regional Policy | ||
Kurgan Oblast | 96. Eastern | Nikolay Bezborodov | Independent | Russian Path | ||
97. Western | Gennady Kalistratov | Independent | Agrarian Party | |||
Kursk Oblast | 98. Kursk | Alexander Mikhaylov | Communist Party | Communist Party | ||
99. Lgov | Alexander Potapenko | Independent | Communist Party | |||
Leningrad Oblast | 100. Volkhov | Yury Sokolov | Independent | Agrarian Party | ||
101. Vsevolozhsk | Yevgeny Fyodorov | RDDR | Stability | |||
Lipetsk Oblast | 102. Yelets | Viktor Repkin | Independent | Agrarian Party | ||
103. Lipetsk | Tamara Chepasova | Women of Russia | Women of Russia | |||
Magadan Oblast | 104. Magadan | Yevgeny Kokorev | Independent | New Regional Policy[12] | ||
Moscow Oblast | Artur Muravyov | Independent | New Regional Policy[13] | |||
106. Istra | Vladimir Gaboyev | Yavlinsky-Boldyrev-Lukin | Yabloko | |||
Sergey Skorochkin[d] | Independent | Liberal Democratic Party | ||||
German Titov[e] | Independent | Communist Party | ||||
Anatoly Guskov | BRNI | Stability | ||||
109. Mytishchi | Andrey Aizderdzis[f] | Independent | New Regional Policy | |||
Sergey Mavrodi[g] | Independent | Independent | ||||
110. Noginsk | Nikolay Stolyarov | Independent | New Regional Policy | |||
Vladimir Lukin | Yavlinsky-Boldyrev-Lukin | Yabloko | ||||
Vladimir Kvasov | Independent | New Regional Policy | ||||
Grigory Bondarev | Yavlinsky-Boldyrev-Lukin | Yabloko | ||||
Vladimir Zhirinovsky | Liberal Democratic Party | Liberal Democratic Party | ||||
Murmansk Oblast | 115. Monchegorsk | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
116. Murmansk | Andrei Kozyrev | Choice of Russia | Choice of Russia[14] | |||
Nizhny Novgorod Oblast | 117. Avtozavodsky | Independent | Yabloko | |||
118. Arzamas | Independent | Stability | ||||
119. Dzerzhinsk | Mikhail Seslavinsky | Independent | Stability | |||
120. Kanavinsky | Vadim Bulavinov | Independent | Stability | |||
121. Semyonov | Independent | Stability | ||||
122. Sergach | Yevgeny Bushmin | Independent | Union of December 12 | |||
Novgorod Oblast | 123. Novgorod | PRES | New Regional Policy[15] | |||
Novosibirsk Oblast | 124. Barabinsk | Nikolay Kharitonov | Agrarian Party | Agrarian Party | ||
125. Zavodskoy | Ivan Anichkin | Dignity and Charity | Russian Path | |||
126. Zayeltsovsky | Vasily Lipitsky | Civic Union | Independent | |||
127. Iskitim | Ivan Starikov[h] | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
Omsk Oblast | 128. Bolsherechye | Oleg Zharov | Independent | Russia | ||
129. Omsk | Viktor Lotkov | Independent | Stability | |||
130. Central | Sergey Baburin | Independent | Russian Path | |||
Orenburg Oblast | 131. Buzuluk | Alexey Chernyshyov | Agrarian Party | Agrarian Party | ||
132. Orenburg | Tamara Zlotnikova | Yavlinsky-Boldyrev-Lukin | Yabloko | |||
133. Orsk | Vladimir Volkov | Independent | Communist Party | |||
Oryol Oblast | 134. Oryol | Alexander Voropayev | Independent | New Regional Policy | ||
Penza Oblast | 135. Zheleznodorozhny | Valery Goryachev | Yavlinsky-Boldyrev-Lukin | Yabloko | ||
136. Penza | Viktor Ilyukhin | Communist Party | Communist Party | |||
Perm Oblast | 137. Berezniki | Vladimir Kravtsov | Independent | Stability | ||
138. Kungur | Mikhail Putilov | Civic Union | Stability | |||
139. Leninsky | Vladimir Zelenin | Independent | Communist Party | |||
140. Sverdlovsky | Viktor Pokhmelkin | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
Pskov Oblast | 141. Pskov | Yevgeny Mikhailov | Liberal Democratic Party | Liberal Democratic Party | ||
Rostov Oblast | Sergey Ponomaryov | Independent | Agrarian Party | |||
143. Kamensk-Shakhtinsky | Boris Danchenko | Independent | Agrarian Party | |||
144. Rostov—Pervomaysky | Alla Amelina | Independent | Choice of Russia | |||
145. Rostov—Sovetsky | Igor Bratishchev | Communist Party | Communist Party | |||
Yury Rodionov[a] | Independent | New Regional Policy | ||||
Ivan Bespalov | Independent | Communist Party | ||||
Ryazan Oblast | 148. Ryazan | Konstantin Laykam | Civic Union | Stability | ||
149. Shilovo | Sergey Yenkov | Independent | Agrarian Party | |||
Samara Oblast | 150. Novokuybyshevsk | Galina Gusarova | Women of Russia | Russia | ||
151. Promyshlenny | Nikolay Chukanov | Independent | New Regional Policy | |||
152. Samara | Lyubov Rozhkova | Communist Party | New Regional Policy | |||
153. Syzran | Yevgeny Gusarov | Independent | New Regional Policy | |||
154. Tolyatti | Vyacheslav Smirnov | RDDR | New Regional Policy | |||
Saratov Oblast | 155. Balakovo | Alexander Sergeyenkov | Independent | Choice of Russia | ||
156. Balashov | Andrey Dorovskikh | Liberal Democratic Party | Liberal Democratic Party | |||
157. Saratov | Anatoly Gordeyev | Independent | Communist Party | |||
158. Engels | Nikolay Lysenko | Independent | Independent | |||
Sakhalin Oblast | 159. Sakhalin | Boris Tretyak | Independent | New Regional Policy | ||
Sverdlovsk Oblast | 160. Artyomovsky | Tamara Tokareva | Agrarian Party | Agrarian Party | ||
161. Verkh-Isetsky | Larisa Mishustina | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
162. Kamensk-Uralsky | Sergey Mikheyev | Independent | New Regional Policy | |||
163. Nizhny Tagil | Artur Veyer | Independent | New Regional Policy | |||
164. Ordzhonikidzevsky | Yury Brusnitsyn[i] | Independent | New Regional Policy | |||
165. Pervouralsk | Leonid Nekrasov | Independent | Stability | |||
166. Serov | Andrey Selivanov | Independent | Union of December 12 | |||
Smolensk Oblast | 167. Vyazma | Vyacheslav Balalayev | Agrarian Party | Agrarian Party | ||
168. Smolensk | Anatoly Lukyanov | Communist Party | Communist Party | |||
Tambov Oblast | 169. Michurinsk | Alexey Ponomaryov | Communist Party | Communist Party | ||
170. Tambov | Tamara Pletnyova | Communist Party | Communist Party | |||
Tver Oblast | 171. Bezhetsk | Vladimir Bayunov | Independent | Communist Party | ||
172. Tver | Tatyana Astrakhankina | Communist Party | Communist Party | |||
Tomsk Oblast | 173. Tomsk Urban | Vladimir Bauer | Choice of Russia | Choice of Russia | ||
174. Tomsk Rural | Stepan Sulakshin | Choice of Russia | Democratic Party | |||
Tula Oblast | 175. Novomoskovsk | Vladimir Vasilyov | Independent | New Regional Policy | ||
176. Tula | Eduard Pashchenko | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
177. Shchyokino | Yelena Bogdanova | Agrarian Party | Agrarian Party | |||
Tyumen Oblast | 178. Ishim | Stanislav Shkuro | Independent | New Regional Policy | ||
179. Tyumen | Alexander Trushnikov | Independent | Stability | |||
Ulyanovsk Oblast | 180. Leninsky | Valery Sychyov | Independent | Independent | ||
181. Zasviyazhsky | Lyudmila Zhadanova | Independent | Stability | |||
Chelyabinsk Oblast | 182. Zlatoust | Vladimir Grigoriadi | KEDR | Independent | ||
183. Kalininsky | Choice of Russia | Choice of Russia | ||||
184. Kyshtym | Alexander Kushnar[a] | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
185. Magnitogorsk | Alexander Pochinok | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
Vladimir Utkin | Civic Union | Russia | ||||
Chita Oblast | 187. Borzya | Vladimir Surenkov | Independent | New Regional Policy | ||
188. Chita | Sergey Markidonov | Independent | Stability | |||
Yaroslavl Oblast | 189. Kirovsky | Yevgenia Tishkovskaya | Independent | New Regional Policy | ||
190. Rybinsk | Independent | Russian Path | ||||
Moscow | 191. Babushkinsky | Yuly Nisnevich | Choice of Russia | Choice of Russia | ||
192. Varshavsky | Sergey Kovalyov | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
193. Western | Georgy Zadonsky | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
194. Kashirsky | Irina Hakamada | Independent | Union of December 12 | |||
195. Medvedkovo | Viktor Mironov | Independent | Stability | |||
196. Nagatinsky | Andrey Volkov | Independent | Stability | |||
197. Perovo | Alexander Osovtsov | Independent | Choice of Russia | |||
198. Preobrazhensky | Alexander Zhukov | Dignity and Charity | Union of December 12 | |||
199. Northern | Alla Gerber | Independent | Choice of Russia | |||
200. North West | Yury Vlasov | Independent | Independent | |||
201. Universitetsky | Alexander Braginsky | RDDR | Union of December 12 | |||
202. Central | Artyom Tarasov | Independent | Stability | |||
203. Sheremetyevo | Andrey Makarov | Choice of Russia | Union of December 12 | |||
204. South West | Pavel Medvedev | Independent | Choice of Russia | |||
205. South East | Boris Fyodorov | Choice of Russia | Union of December 12 | |||
Saint Petersburg | 206. Western | Vitaly Savitsky[j] | Choice of Russia | Choice of Russia | ||
207. Northern | Mikhail Kiselyov | Independent | Independent | |||
208. North East | Yuly Rybakov | Independent | Choice of Russia | |||
209. North West | Aleksey Aleksandrov | Independent | Stability | |||
210. Central | Alexander Nevzorov | Independent | Russian Path | |||
211. Southern | Alexander Yegorov | Independent | New Regional Policy | |||
212. South East | Sergey Popov | Choice of Russia | Stability | |||
213. South West | Mark Goryachev | Civic Union | PRES | |||
Jewish AO | 214. Birobidzhan | Anatoly Biryukov | Independent | Agrarian Party | ||
Agin-Buryat AO | 215. Agin-Buryat | Bair Zhamsuyev | Independent | New Regional Policy | ||
Komi-Permyak AO | 216. Komi-Permyak | Anna Vlasova | Independent | Women of Russia | ||
Koryak AO | 217. Koryak | Mikhail Popov | Independent | Stability | ||
Nenets AO | 218. Nenets | Artur Chilingarov | Civic Union | New Regional Policy | ||
Taymyr AO | 219. Taymyr | Alexander Vasilyev | Independent | Yabloko | ||
Ust-Orda Buryat AO | 220. Ust-Orda Buryat | Sergey Boskholov | Independent | PRES | ||
Khanty-Mansi AO | 221. Nizhnevartovsk | Vladimir Medvedev | Independent | New Regional Policy | ||
222. Khanty-Mansiysk | Yeremey Aypin | Choice of Russia | Choice of Russia | |||
Chukotka AO | 223. Chukotka | Tatyana Nesterenko | Independent | New Regional Policy | ||
Evenk AO | 224. Evenk | Viktor Gayulsky | Independent | Stability | ||
Yamalo-Nenets AO | 225. Yamalo-Nenets | Vladimir Goman | Independent | New Regional Policy |
By party lists[]
Members elected both by party lists and by constituencies are not listed.
Agrarian Party[]
- Mikhail Lapshin
- Alexander Davydov
- Alexander Zaveryukha
- Aleksandr Nazarchuk
- Magomedtagir Abdulbasirov[k] → Vasily Krylov
- Igor Klochkov
- Ivan Rybkin, Chairman of the State Duma
- Gennady Dyudyayev
- Sergey Bystrov
- Nikolay Kotov
- Vladimir Isakov
- Gennady Medentsov
- Alexander Mikhaylov
- Andrey Popov
- Gennady Kulik
- Nikolay Ivanov[l] →Boris Khangeldyyev
- Vasily Vershinin
- Vladimir Naumov
- Vitaly Gukov
- Nikolay Sukhoy
- Pyotr Ivantayev[m] → Vyacheslav Mikulin
Communist Party[]
- Gennady Zyuganov
- Vitaly Sevastyanov
- Valentin Chikin
- Valentin Martemyanov[n] → Vladimir Leonchev
- Anatoly Ionov
- Gennady Seleznyov
- Vladimir Semago
- Kazbek Tsiku
- Valentin Kovalyov
- Yevgeny Krasnitsky
- Alexander Zaytsev
- Yury Ivanov
- Ruslan Gostev
- Vladimir Bokov
- Valentin Nikitin
- Yevgeny Kosterin
- Viktor Shevelukha
- Vadim Filimonov
- Sergey Reshulsky
- Nikolay Bindyukov
- Yury Leonov
- Leonid Petrovsky
- Alexander Frolov
- Nikolay Pyatchits[o] → Vladimir Frolov
- Lyubov Oleynik
- Alevtina Aparina
- Viktor Kosenko[m] → Tamara Gudima
- Tatyana Seletkova[m] → Nikolay Goncharov
Yavlinsky-Boldyrev-Lukin bloc[]
- Grigory Yavlinsky
- Alexey Mikhaylov
- Mikhail Zadornov
- Sergey Ivanenko
- Alexey Melnikov
- Tatyana Yarygina
- Viktor Sheynis
- Nikolay Petrakov
- Anatoly Adamishin[p] → Sergey Mitrokhin
- Igor Yakovenko
- Anatoly Golov
- Valery Borshchyov
- Pyotr Shelishch
- Vladimir Averchev
- Ivan Grachyov
- Oksana Dmitriyeva
- Vyacheslav Shostakovsky
- Yevgeny Ambartsumov[q] → Alexei Arbatov
- Vladimir Lysenko
Choice of Russia[]
- Yegor Gaidar
- Anatoly Chubais
- Dmitry Volkogonov[r]
- Sergey Filatov[m] → Alexander Minzhurenko
- Alexey Yemelyanov
- Mikhail Poltoranin
- Pavel Bunich
- Gennady Burbulis
- Boris Zolotukhin
- Pyotr Aven[m] → Rasid Ismagilov
- Alexey Golovkov
- Yuli Gusman
- Arkady Murashyov
- Sergei Yushenkov
- Vasily Selyunin[s] → Lev Ponomaryov
- Nikolay Vorontsov
- Andrey Nuykin
- Gleb Yakunin
- Mikhail Molostvov
- Alexander Aulov
- Ilya Zaslavskiy
- Valentin Tatarchuk
- Vladimir Gritsan
- Anatoly Shabad
- Boris Titenko
- Kirill Ignatyev[t] → Leonid Radzikhovsky
- Anton Fyodorov[m] → Mark Feygin
- Grigory Tomchin
- Vladimir Tetelmin
- Bela Denisenko
- Vladimir Yuzhakov
- Gennady Alexeyev
- Olga Zastrozhnaya[t] → Georgy Orlanov
- Andrey Generalov
- Yury Kuznetsov[m] → Anatoly Yushchenko
- Yevgeny Sidorov
- Mikhail Danilov
- Boris Saltykov
- Vladimir Ryzhkov
Democratic Party[]
Liberal Democratic Party[]
- Viktor Kobelev
- Vyacheslav Marychev
- Vladimir Ivanov
- Aleksey Mitrofanov
- Stanislav Zhebrovsky
- Vladimir Gvozdaryov
- Alexander Vengerovsky
- Sergey Abeltsev
- Anatoly Kashpirovsky
- Vladimir Gusev
- Yury Buzov
- Anatoly Sidorov
- Vladimir Lisichkin
- Mikhail Lemeshev
- Oleg Finko
- Alexander Kozyrev
- Yury Kuznetsov
- Vitaly Zhuravlev
- Sergey Kalashnikov
- Mikhail Sidorov
- Vladimir Pchyolkin
- Vladimir Borzyuk
- Sergey Korobov
- Viktor Kornienko
- Yevgeny Loginov
- Sergey Churkin
- Sergey Sychyov
- Mikhail Snezhkov
- Vladimir Novikov
- Tatyana Bulgakova
- Eleonora Mitrofanova[v] → Anton Kireyev
- Viktor Vishnyakov
- Nikolay Astafyev
- Yevgeny Ishchenko[w] → Alexander Shipov
- Viktor Ivanov
- Yevgeny Tuinov
- Boris Moiseyev
- Vyacheslav Kiselyov
- Yevgeny Bolshakov
- Alexander Pronin
- Vladimir Kostyutkin
- Yury Ruda
- Georgy Lukava, Father of the House
- Viktor Ustinov
- Konstantin Panferov
- Stanislav Zarichansky
- Alexander Filatov
- Larisa Maksakova
- Luiza Gagut
- Edvard Zhuk[x] → Sergey Mormin
- Dmitry Skum
- Alexey Zvyagin
- Alexey Zuyev
- Vadim Bolshakov
- Nina Krivelskaya
- Anatoly Kapustin
- Mikhail Burlakov
- Anatoly Moiseyev
- Alexey Vasilishin
Party of Russian Unity and Accord[]
- Sergey Shakhray
- Alexander Shokhin
- Konstantin Zatulin
- Valery Kirpichnikov
- Gennady Melikyan
- [y] → Stanislav Polovnikov
- Anatoly Sliva
- Vyacheslav Nikonov
- Vladimir Kozhemyakin
- Vladimir Lepyokhin
- Alexander Turbanov
- Igor Shichanin
- Konstantin Zuyev
- Murad Kajlayev
- Sergey Stankevich
- Sergey Shapovalov
- Irek Muksinov
Women of Russia[]
- Alevtina Fedulova
- Ekaterina Lakhova
- Natalya Gundareva
- Natalya Malakhatkina
- Lyudmila Zavadskaya
- Marina Dobrovolskaya
- Galina Klimantova
- Fanuza Arslanova
- Antonina Zhilina
- Irina Vybornova
- Yelena Chepurnykh
- Raisa Skripitsyna
- Valentina Martynova
- Yekaterina Popova[z]
- Svetlana Orlova
- Valentina Kozhukhova
- Galina Chubkova
- Larisa Babukh
- Zhanna Lozinskaya
- Irina Novitskaya
- Lyudmila Markina[m] → Nadezhda Remnyova[aa] → Maria Gaidash
Notes[]
- ^ a b c d Appointed auditor of the Accounts Chamber of Russia. Seat vacant from 11 May 1995.
- ^ All five members elected on 13 March 1994.
- ^ Election was not held due to Chechnya's de-facto secession from Russia.
- ^ Assassinated on 1 February 1995.
- ^ Elected on 14 May 1995.
- ^ Assassinated on 24 April 1994.
- ^ Elected on 30 October 1994, expelled on 6 October 1995.
- ^ Appointed deputy Minister of Economy. Seat vacant from 11 May 1995.
- ^ Resigned on 22 February 1995.
- ^ Died on 9 December 1995.
- ^ Appointed as Deputy Minister of Agriculture and Food on 22 July 1994.
- ^ Appointed auditor of the Accounts Chamber of Russia on 4 October 1995.
- ^ a b c d e f g h Declined from membership on 4 January 1994, a week before Duma's first meeting.
- ^ Died on 5 November 1994.
- ^ Died on 31 March 1994.
- ^ Resigned on 11 May 1994.
- ^ Resigned on 8 July 1994.
- ^ Died on 6 December 1995.
- ^ Died on 27 August 1994.
- ^ a b Resigned on 5 April 1995.
- ^ Took office as president of Chuvashia on 21 January 1994.
- ^ Appointed auditor of the Accounts Chamber of Russia.
- ^ Appointed member of the Central Election Commission on 23 December 1994 without resigning as a deputy, which was allowed for the members of the 1st Duma. Resigned on 5 April 1995.
- ^ Resigned on 17 May 1995.
- ^ Elected judge of the Constitutional Court of Russia on 25 October 1994.
- ^ Died on 29 July 1994. Seat remained vacant.
- ^ Resigned on 4 February 1994.
External links[]
- List of members elected by constituencies, Central Election Commission of Russia
- List of members elected by constituencies, politika.su
- List of members elected by party lists, politika.su
- Factions and groups of the 1st State Duma, politika.su
References[]
- ^ "Asayev Rais Badygutdinovich". State Duma of Russia (in Russian). Archived from the original on 2020-08-06.
- ^ "Sayetgaliyev Zifkat Islamovich". www.gosduma.net (in Russian). Archived from the original on 2020-06-29. Retrieved 2020-06-27.
- ^ "Podmasko Valery Borisovich". State Duma of Russia (in Russian). Archived from the original on 2017-10-16.
- ^ "Скончался депутат Госдумы I созыва брянец Анатолий Воронцов" [Member of the 1st State Duma from Bryansk Anatoly Vorotsov dies]. AiF-Bryansk (in Russian). 2017-06-15.
- ^ "Shenkaryov Oleg Alexandrovich". Scientific Research Institute of Social Systems of the MSU (in Russian). Archived from the original on 2016-03-15.
- ^ Churkin Gennady Ivanovich, panorama.ru
- ^ Buchenkov Yevgeny Viktorovich, panorama.ru
- ^ Plotnikov Vladimir Nikolayevich, panorama.ru
- ^ Lukashyov Igor Lvovich, panorama.ru
- ^ Agrarian Party faction in the 1st State Duma, politika.su
- ^ "Muravyov Igor Vladislavovich". State Duma of Russia (in Russian). Archived from the original on 2020-06-23.
- ^ "Kokorev Yevgeny Mikhaylovich" (in Russian). Archived from the original on 2017-10-16.
- ^ "Muravyov Artur Alexeyevich". State Duma of Russia (in Russian). Archived from the original on 2015-09-23.
- ^ Kozyrev Andrey Vladimirovich, biografija.ru
- ^ "Ochin Oleg Fyodorovich". State Duma of Russia. Archived from the original on 2020-06-25.
Categories:
- 1st State Duma of the Russian Federation
- Lists of members of the Russian State Duma