Scottish Olympic medallists
This list is incomplete; you can help by . (August 2008) |
Scotland competes at the Olympic Games as part of the United Kingdom. This article provides a list of medallists for Great Britain at every Summer and Winter Olympics who are Scottish, as well as teams where at least one member was Scottish.
List of Summer Olympic medallists[]
1896 Athens[]
- Launceston Elliot, Gold, Weightlifting, One-Handed
- Launceston Elliot, Silver, Weightlifting, Two-Handed
1900 Paris[]
- Walter Rutherford, Silver, Golf
- David Robertson, Bronze, Golf
1908 London[]
- Arthur Robertson, Gold, Team steeplechase
- Wyndham Halswelle, Gold, 400 m
- Angus Gillan, Gold, Coxless fours
- George Cornet, Gold, Water polo
- Royal Clyde Yacht Club, Gold, 12 metres class
- Arthur Robertson, Silver, Steeplechase
- Alex McCulloch, Silver, Single sculls
- Hugh Roddin, Bronze, Featherweight boxing
- Scotland, Bronze, Hockey
1912 Stockholm[]
- Philip Fleming, Gold, Rowing eights
- Angus Gillan, Gold, Rowing eights
- Wally Kinnear, Gold, Single sculls
- Henry Macintosh, Gold, Men's 4 × 100 m Relay
- Robert Murray, Gold, Small bore shooting
- George Cornet, Gold, Water polo
- Isabella Moore, Gold, 100 m freestyle swimming
- James Soutter, Bronze, 400 m relay
- John Sewell, Silver, Tug of war team
1920 Antwerp[]
- Robert Lindsay, Gold, 400 m relay
- John Sewell, Gold, Tug of war team
- William Peacock, Gold, Water polo
- James Wilson, Silver, Cross country team
- Alexander Ireland, Silver, Welterweight boxing
- James Wilson, Bronze, 10,000 m
- George McKenzie, Bronze, Bantamweight boxing
- William Cuthbertson, Bronze, Flyweight boxing
1924 Paris[]
- Eric Liddell, Gold, 400 m
- Eric Liddell, Bronze, 200 m
- James McNabb, Gold, Coxless fours
- James McKenzie, Silver, Lightweight boxing
- Archie Macdonald, Bronze, 100 kg freestyle wrestling
1928 Amsterdam[]
- Ellen King, Silver, 100 m backstroke swimming
- Ellen King, Silver, 100 m freestyle relay swimming
- Sarah Stewart, Silver, 100 m freestyle relay swimming
1948 London[]
- Alistair McCorquodale, Silver, 4 × 100 m relay
- David Brodie, Silver, Hockey team
- Robin Lindsay, Silver, Hockey team
- William Lindsay, Silver, Hockey team
- George Sime, Silver, Hockey team
- Neil White, Silver, Hockey team
- Catherine Gibson, Bronze, 400 m freestyle swimming
1952 Helsinki[]
- Douglas Stewart, Gold, Equestrian showjumping team
- , Bronze, Hockey team
- Helen Gordon, Bronze, 200 m breaststroke swimming
1956 Melbourne[]
- Dick McTaggart, Gold, Boxing, Lightweight
- John McCormack, Bronze, Boxing, Light Middleweight
1960 Rome[]
- Dick McTaggart, Bronze, Lightweight boxing
1964 Tokyo[]
- Bobby McGregor, Silver, Swimming, 100 m Freestyle
1968 Mexico[]
- Rodney Pattisson[dubious ], Gold, Yachting Flying Dutchman
1972 Munich[]
- Rodney Pattisson[dubious ], Gold, Yachting Flying Dutchman
- David Jenkins, Silver, 400 m relay team
- David Wilkie, Silver, 200 m breaststroke swimming
- Ian Stewart, Bronze, 5,000 m
1976 Montreal[]
- David Wilkie, Gold, 200 m breaststroke swimming
- David Wilkie, Silver, 100 m breaststroke swimming
- Rodney Pattisson[dubious ], Silver, Yachting Flying Dutchman
- Alan McClatchey, Bronze, 200 m freestyle swimming relay
- Gordon Downie, Bronze, 200 m freestyle swimming relay
- Hugh Matheson, Silver, Men's Rowing Eights
1980 Moscow[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Allan Wells | Track and field | Men's 100 metres |
Silver | Allan Wells | Track and field | Men's 200 metres |
Bronze | Linsey Macdonald | Track and field | Women's 4x400 metres relay |
1984 Los Angeles[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Richard Budgett | Rowing | Men's coxed fours |
Silver | Ian Stark | Equestrian | 3-day event team |
Bronze | Veryan Pappin | Field hockey | Men's tournament |
Bronze | Alister Allan | Shooting | Men's 50 metre rifle three positions |
Bronze | Neil Cochran | Swimming | Men's 200 metre individual medley |
Bronze | Neil Cochran | Swimming | Men's 4×200 metre freestyle relay |
Bronze | Paul Easter | Swimming | Men's 4×200 metre freestyle relay |
1988 Seoul[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Veryan Pappin | Field hockey | Men's tournament |
Gold | Michael McIntyre | Sailing | Men's star class |
Silver | Liz McColgan | Track and field | Women's 10,000 metres |
Silver | Elliot Bunney | Track and field | Men's 4×100 metres relay |
Silver | Ian Stark | Equestrian | Individual eventing |
Silver | Ian Stark | Equestrian | 3-day event team |
Silver | Alister Allan | Shooting | Men's 50 metre rifle three position |
Bronze | Yvonne Murray | Track and field | Women's 3,000 metres |
1992 Barcelona[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Bronze | Simon Terry | Archery | Men's individual |
Bronze | Simon Terry | Archery | Men's team |
Bronze | Susan Fraser | Field hockey | Women's tournament |
Bronze | Wendy Fraser | Field hockey | Women's tournament |
Bronze | Alison Ramsay | Field hockey | Women's tournament |
1996 Atlanta[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Bronze | Graeme Smith | Swimming | Men's 1,500 metre freestyle |
2000 Sydney[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Andrew Lindsay | Rowing | Men's eight |
Gold | Shirley Robertson | Sailing | Women's Europe class |
Gold | Stephanie Cook | Modern pentathlon | Women's event |
Silver | Chris Hoy | Track cycling | Men's team sprint |
Silver | Craig MacLean | Track cycling | Men's team sprint |
Silver | Ian Stark | Equestrian | 3-day event team |
Silver | Gillian Lindsay | Rowing | Women's quadruple Sculls |
Silver | Katherine Grainger | Rowing | Women's quadruple Sculls |
Silver | Mark Covell | Sailing | Open star class |
2004 Athens[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's 1 km time-trial |
Gold | Shirley Robertson | Sailing | Women's yngling class |
Silver | Katherine Grainger | Rowing | Women's coxless pair |
Silver | Campbell Walsh | Canoe Slalom | Men's K1 |
2008 Beijing[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's keirin |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's sprint |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's team sprint |
Silver | Ross Edgar | Track cycling | Men's keirin |
Silver | Katherine Grainger | Rowing | Women's quadruple Sculls |
Silver | David Florence | Canoe slalom | Men's C-1 |
2012 London[]
Medal | Name[1][2] | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Andy Murray | Tennis | Men's singles |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's team sprint |
Gold | Chris Hoy | Track cycling | Men's keirin |
Gold | Heather Stanning | Rowing | Women's coxless pair |
Gold | Katherine Grainger | Rowing | Women's double sculls |
Gold | Scott Brash | Equestrian | Team jumping |
Gold | Tim Baillie | Canoe slalom | Men's C-2 team |
Silver | Andy Murray | Tennis | Mixed doubles |
Silver | David Florence | Canoe slalom | Men's C-2 team |
Silver | Luke Patience | Sailing | Men's 470 |
Silver | Michael Jamieson | Swimming | Men's 200 metres breaststroke |
Bronze | Daniel Purvis | Artistic gymnastics | Men's team all-round |
Bronze | Laura Bartlett | Field hockey | Women's tournament |
Bronze | Emily Maguire | Field hockey | Women's tournament |
2016 Rio[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Andy Murray | Tennis | Men's singles |
Gold | Callum Skinner | Track cycling | Men's team sprint |
Gold | Heather Stanning | Rowing | Women's coxless pair |
Gold | Katie Archibald | Track cycling | Women's team pursuit |
Silver | Daniel Wallace | Swimming | Men's 4×200 metre freestyle relay |
Silver | Duncan Scott | Swimming | Men's 4×200 metre freestyle relay |
Silver | Robert Renwick[note 1] | Swimming | Men's 4×200 metres freestyle relay |
Silver | Stephen Milne | Swimming | Men's 4×200 metre freestyle relay |
Silver | Duncan Scott | Swimming | Men's 4×100 metre medley relay |
Silver | Katherine Grainger | Rowing | Women's double sculls |
Silver | David Florence | Canoe slalom | Men's C–2 team |
Silver | Mark Bennett | Rugby sevens | Men's tournament |
Silver | Mark Robertson | Rugby sevens | Men's tournament |
Silver | Callum Skinner | Track cycling | Men's individual sprint |
Silver | Karen Bennett | Rowing | Women's eight |
Silver | Polly Swann | Rowing | Women's eight |
Bronze | Sally Conway | Judo | Women's –70 kilograms |
Bronze | Eilidh Doyle | Athletics | Women's 4 × 400 metres relay |
2020 Tokyo[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Katie Archibald | Cycling | Women's Madison |
Gold | Kathleen Dawson | Swimming | Mixed 4 × 100 metre medley relay |
Gold | Duncan Scott | Swimming | Men's 4 × 200 metre freestyle relay |
Silver | Laura Muir | Athletics | Women's 1500 metres |
Silver | Katie Archibald | Cycling | Women's team pursuit |
Silver | Jack Carlin | Cycling | Men's team sprint |
Silver | Neah Evans | Cycling | Women's team pursuit |
Silver | Angus Groom | Rowing | Men's quadruple sculls |
Silver | Harry Leask | Rowing | Men's quadruple sculls |
Silver | Anna Burnet | Sailing | Mixed Nacra 17 |
Silver | Duncan Scott | Swimming | Men's 200 metre freestyle |
Silver | Duncan Scott | Swimming | Men's 200 metre individual medley |
Silver | Duncan Scott | Swimming | Men's 4 × 100 metre medley relay |
Bronze | Josh Kerr | Athletics | Men's 1500 metres |
Bronze | Jack Carlin | Cycling | Men's sprint |
Bronze | Sarah Robertson | Field hockey | Women's tournament |
List of Winter Olympic medallists[]
1924 Chamonix[]
- Royal Caledonian Curling Club, Gold, Curling
1936 Garmisch-Partenkirchen[]
- James Foster, Gold, ice hockey
2002 Salt Lake City[]
- Rhona Martin (skipper), Gold, Curling
- Deborah Knox, Gold, Curling
- Fiona MacDonald, Gold, Curling
- Janice Rankin, Gold, Curling
- Margaret Morton, Gold, Curling
2014 Sochi[]
- David Murdoch (skipper), Silver, Men's Curling
- Greg Drummond, Silver, Men's Curling
- Scott Andrews, Silver, Men's Curling
- Michael Goodfellow, Silver, Men's Curling
- Tom Brewster, Silver, Men's Curling
- Eve Muirhead (skipper), Bronze, Woman's Curling
- Anna Sloan, Gold, Bronze, Woman's Curling
- Vicki Adams, Gold, Bronze, Woman's Curling
- Claire Hamilton, Bronze, Gold, Woman's Curling
- Lauren Gray, Gold, Bronze, Woman's Curling
- Stuart Benson, Bronze, Men's 4-Man Bobsleigh
See also[]
- Great Britain at the Olympics
- Sport in Scotland
- Campaign for a Scottish Olympic Team
Notes[]
- ^ Renwick earned a medal, as he swam in the heats of the Men's 4×200 metres freestyle relay.
References[]
- ^ "Scots enjoy record Olympic success at London 2012". BBC. 11 August 2012. Retrieved 11 August 2016.
- ^ "Great Scot teamwork pushes up GB medal haul". British Future. 14 August 2012. Retrieved 11 August 2016.
Categories:
- Scottish Olympic medallists
- Lists of Scottish sportspeople
- Scotland sport-related lists
- Lists of Olympic competitors for Great Britain
- Scotland at multi-sport events