1948 in Norwegian football
Men's football | ||
---|---|---|
Norgesserien | Freidig | |
NM | Sarpsborg | |
Results from Norwegian football in 1948.
Norgesserien 1947–48[]
Because of World War II, local qualifying leagues were organized in the 1946–47 season in order to determine the teams participating in Norgesserien 1947–48. No national league Championship was held in 1947 though.
District I[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | IL Sparta | 12 | 9 | 1 | 2 | 34 | 14 | +20 | 19 | Qualification for the championship play-offs quarter-final |
2 | Fredrikstad FK | 12 | 8 | 2 | 2 | 51 | 20 | +31 | 18 | |
3 | Sarpsborg FK | 12 | 6 | 2 | 4 | 26 | 15 | +11 | 14 | |
4 | Lisleby FK (R) | 12 | 5 | 2 | 5 | 22 | 23 | −1 | 12 | Qualification for the relegation play-offs |
5 | Selbak TIF (R) | 12 | 5 | 2 | 5 | 16 | 23 | −7 | 12 | Relegation |
6 | SK Sprint (R) | 12 | 2 | 1 | 9 | 13 | 40 | −27 | 5 | |
7 | SK Rapid (R) | 12 | 1 | 2 | 9 | 9 | 36 | −27 | 4 |
District II, Group A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vålerengen | 12 | 8 | 2 | 2 | 30 | 20 | +10 | 18 | Qualification for the championship play-offs preliminary round |
2 | Skeid | 12 | 8 | 1 | 3 | 37 | 14 | +23 | 17 | |
3 | (R) | 12 | 4 | 4 | 4 | 19 | 21 | −2 | 12 | Qualification for the relegation play-offs preliminary round |
4 | Drafn (R) | 12 | 3 | 4 | 5 | 24 | 22 | +2 | 10 | Relegation |
5 | (R) | 12 | 3 | 4 | 5 | 17 | 31 | −14 | 10 | |
6 | Strong (R) | 12 | 3 | 3 | 6 | 16 | 31 | −15 | 9 | |
7 | (R) | 12 | 4 | 0 | 8 | 22 | 26 | −4 | 8 |
District II, Group B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mjøndalen IF | 12 | 11 | 0 | 1 | 32 | 7 | +25 | 22 | Qualification for the championship play-offs preliminary round |
2 | SFK Lyn | 12 | 9 | 0 | 3 | 40 | 12 | +28 | 18 | |
3 | (O) | 12 | 8 | 1 | 3 | 35 | 13 | +22 | 17 | Qualification for the relegation play-offs preliminary round |
4 | Drammens BK (R) | 12 | 6 | 0 | 6 | 20 | 25 | −5 | 12 | Relegation |
5 | Frigg Oslo FK (R) | 12 | 5 | 1 | 6 | 21 | 15 | +6 | 11 | |
6 | Kongsberg IF (R) | 12 | 2 | 0 | 10 | 13 | 45 | −32 | 4 | |
7 | (R) | 12 | 0 | 0 | 12 | 8 | 52 | −44 | 0 |
District III[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | (R) | 12 | 7 | 2 | 3 | 26 | 18 | +8 | 16 |
| ||
2 | Raufoss IL (R) | 12 | 6 | 1 | 5 | 32 | 23 | +9 | 13 | Relegation | ||
3 | SK Gjøvik-Lyn (R) | 12 | 6 | 1 | 5 | 24 | 20 | +4 | 13 | |||
4 | (R) | 12 | 4 | 4 | 4 | 18 | 17 | +1 | 12 | |||
5 | Hamar IL (R) | 12 | 5 | 1 | 6 | 20 | 21 | −1 | 11 | |||
6 | Hamarkameratene (R) | 12 | 4 | 2 | 6 | 21 | 27 | −6 | 10 | |||
7 | (R) | 12 | 2 | 5 | 5 | 16 | 31 | −15 | 9 |
District IV, Group A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Storms BK | 12 | 9 | 2 | 1 | 27 | 13 | +14 | 20 | Qualification for the championship play-offs preliminary round |
2 | Sandefjord BK | 12 | 7 | 4 | 1 | 32 | 14 | +18 | 18 | |
3 | (R) | 12 | 6 | 2 | 4 | 19 | 22 | −3 | 14 | Relegation |
4 | IF Urædd (R) | 12 | 4 | 2 | 6 | 25 | 24 | +1 | 10 | |
5 | SK Snøgg (R) | 12 | 2 | 6 | 4 | 17 | 26 | −9 | 10 | |
6 | (R) | 12 | 4 | 1 | 7 | 13 | 18 | −5 | 9 | |
7 | IF Fram (R) | 12 | 0 | 3 | 9 | 8 | 24 | −16 | 3 |
District IV, Group B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ørn FK | 12 | 8 | 1 | 3 | 33 | 21 | +12 | 17 | Qualification for the championship play-offs preliminary round |
2 | IF Pors | 12 | 7 | 1 | 4 | 24 | 14 | +10 | 15 | |
3 | Larvik Turn & IF (R) | 12 | 7 | 1 | 4 | 20 | 12 | +8 | 15 | Relegation |
4 | Odds BK (R) | 12 | 6 | 2 | 4 | 20 | 17 | +3 | 14 | |
5 | (R) | 12 | 3 | 4 | 5 | 19 | 23 | −4 | 10 | |
6 | (R) | 12 | 2 | 3 | 7 | 6 | 24 | −18 | 7 | |
7 | Tønsbergs TF (R) | 12 | 2 | 2 | 8 | 16 | 27 | −11 | 6 |
District V, Group A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FK Donn (R) | 10 | 5 | 4 | 1 | 15 | 8 | +7 | 14 |
| ||
2 | (R) | 10 | 6 | 1 | 3 | 18 | 10 | +8 | 13 | Relegation | ||
3 | IK Start (R) | 10 | 3 | 4 | 3 | 13 | 11 | +2 | 10 | |||
4 | FK Vigør (R) | 10 | 4 | 2 | 4 | 11 | 14 | −3 | 10 | |||
5 | (R) | 10 | 4 | 1 | 5 | 18 | 15 | +3 | 9 | |||
6 | FK Mandalskameratene (R) | 10 | 1 | 2 | 7 | 10 | 27 | −17 | 4 |
District V, Group B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Viking FK | 12 | 9 | 1 | 2 | 29 | 8 | +21 | 19 | Qualification for the championship play-offs preliminary round |
2 | Ålgård FK (O) | 12 | 8 | 0 | 4 | 21 | 12 | +9 | 16 | Qualification for the relegation play-offs |
3 | (R) | 12 | 6 | 2 | 4 | 17 | 13 | +4 | 14 | Relegation |
4 | Stavanger IF (R) | 12 | 5 | 2 | 5 | 14 | 18 | −4 | 12 | |
5 | Djerv 1919 (R) | 12 | 4 | 2 | 6 | 12 | 22 | −10 | 10 | |
6 | SK Vard (R) | 12 | 2 | 3 | 7 | 11 | 20 | −9 | 7 | |
7 | IL Brodd (R) | 12 | 3 | 0 | 9 | 14 | 25 | −11 | 6 |
District VI[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SK Brann | 10 | 9 | 1 | 0 | 38 | 5 | +33 | 19 | Qualification for the championship play-offs quarter-final |
2 | SK Hardy (R) | 10 | 6 | 1 | 3 | 18 | 18 | 0 | 13 | Qualification for the relegation play-offs |
3 | Årstad IL (R) | 10 | 4 | 3 | 3 | 21 | 15 | +6 | 11 | Relegation |
4 | SK Djerv (R) | 10 | 3 | 3 | 4 | 18 | 25 | −7 | 9 | |
5 | FBK Voss (R) | 10 | 2 | 2 | 6 | 10 | 22 | −12 | 6 | |
6 | Nymark IL (R) | 10 | 0 | 2 | 8 | 6 | 26 | −20 | 2 |
District VII[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kristiansund FK (R) | 10 | 8 | 1 | 1 | 30 | 6 | +24 | 17 |
| ||
2 | Aalesunds FK (R) | 10 | 5 | 1 | 4 | 24 | 14 | +10 | 11 | Relegation | ||
3 | Molde FK (R) | 10 | 5 | 1 | 4 | 16 | 13 | +3 | 11 | |||
4 | Clausenengen FK (R) | 10 | 5 | 0 | 5 | 16 | 20 | −4 | 10 | |||
5 | SPK Rollon (R) | 10 | 4 | 0 | 6 | 18 | 25 | −7 | 8 | |||
6 | (R) | 10 | 1 | 1 | 8 | 3 | 29 | −26 | 3 |
District VIII[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SK Freidig (C) | 12 | 6 | 4 | 2 | 31 | 14 | +17 | 16 | Qualification for the championship play-offs quarter-final |
2 | Ranheim IL (R) | 12 | 6 | 4 | 2 | 15 | 10 | +5 | 16 | Qualification for the relegation play-offs |
3 | FK Kvik (R) | 12 | 6 | 3 | 3 | 26 | 13 | +13 | 15 | Relegation |
4 | SK Falken (R) | 12 | 3 | 6 | 3 | 21 | 21 | 0 | 12 | |
5 | SK Brage (R) | 12 | 4 | 4 | 4 | 19 | 20 | −1 | 12 | |
6 | Neset FK (R) | 12 | 4 | 2 | 6 | 18 | 22 | −4 | 10 | |
7 | SK Nessegutten (R) | 12 | 0 | 3 | 9 | 11 | 41 | −30 | 3 |
Championship Preliminary Rounds[]
First round[]
May 25: Vålerenga-Mjøndalen 0–2
- Storm-Ørn 2–1
- Viking-Donn 2–1
Second round[]
May 29: Mjøndalen-Vålerenga 2–2 (agg. 4–2)
- Donn-Viking 2–4 (agg. 3–6)
May 31: Ørn-Storm 0–2 (agg. 1–4)
Championship quarter-finals[]
June 6: Mjøndalen-Storm 0–0
- Kapp-Sparta 2–3
- Viking-Brann 2–0
- Freidig-Kristiansund 4–1
June 20: Storm-Mjøndalen 0–1 (agg. 0–1)
- Sparta-Kapp 4–2 (agg. 7–4)
- Brann-Viking 0–3 (agg. 0–5)
- Kristiansund-Freidig 4–1 (agg. 5–5)
Rematch[]
June 23: Freidig-Kristiansund (Freidig got a walkover)
Championship semi-finals[]
June 27: Sparta-Mjøndalen 2–0
- Viking-Freidig 2–2 (Extra time)
Rematch[]
July 6: Freidig-Viking 2–1
Championship final[]
July 9: Freidig-Sparta 2–1
Play off Preliminary Round[]
May 22: Birkebeineren-Sandaker 2–1 May 29: Sandaker-Birkebeineren 2–0 (agg. 3–2)
Birkebeineren relegated
Play-off, Group 1[]
June 6: Hardy-Lisleby 1–0
- Ålgård-Donn 6–0
June 13: Lisleby-Donn 4–0
- Ålgård-Hardy 3–0
July 4: Donn-Hardy 1–0
- Lisleby-Ålgård 2–1
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ålgård FK (O) | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 2 | +8 | 4 | |
2 | Lisleby FK (R) | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 4 | Relegation |
3 | SK Hardy (R) | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | −1 | 2 | |
4 | FK Donn (R) | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 10 | −9 | 2 |
Play-off, Group 2[]
June 6: Sandaker-Ranheim 3–1
June 13: Kapp-Kristiansund 2–3
July 4: Ranheim-Kristiansund 3–0
- Sandaker-Kapp 5–1
July 11: Kristiansund-Sandaker 0–1
- Ranheim-Kapp 6–2
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | (O) | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 | 6 | |
2 | Ranheim IL (R) | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 5 | +5 | 4 | Relegation |
3 | Kristiansund FK (R) | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 2 | |
4 | (R) | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 14 | −9 | 0 |
Norwegian Cup[]
Third round[]
August 15:
- Sarpsborg-Solberg 2–1
- Skeid-Aalesund 4–2 (Extra time)
- Frigg-Storm 0–1
- Drammens BK-Lyn 1–2 (extra time)
- Mjøndalen-Rakkestad 3–1
- Ørn-Jevnaker 3–1 (extra time)
- Sandefjord-Odd 2–3
- Pors-Sandaker 3–1
- Herkules-Fredrikstad 1–3
- Skiens/Grane-Sparta 2–3
- Viking-Årstad 3–1
- Brann-Vard 1–1 (Extra time)
- Djerv-Stavanger IF 1–1 (Extra time)
- Kristiansund-Kvik Trondheim 0–2
- Freidig-Neset 3–0
Rematch[]
Vard-Brann 0–2 Stavanger IF-Djerv 5–1
Fourth round[]
August 29:
- Sparta-Pors 2–1
- Fredrikstad-Ørn 4–0
- Lyn-Ranheim 1–2
- Mjøndalen-Brann 2–2 (Extra time)
- Storm-Viking 0–3
- Odd-Freidig 1–3 (Extra time)
- Stavanger IF-Sarpsborg 0–3
- Kvik Trondheim-Skeid 5–1
Rematch[]
Brann-Mjøndalen 1–4
Quarter-finals[]
September 26:
- Fredrikstad-Sparta 2–1
- Sarpsborg-Ranheim 2–1
- Freidig-Kvik Trondheim 1–0
- Mjøndalen-Viking 0–1
Semi-finals[]
October 3:
- Sarpsborg-Viking 3–1
- Fredrikstad-Freidig 3–1
Final[]
October 17:
- Sarpsborg-Fredrikstad 1–0
Northern Norwegian Cup[]
Final[]
National team[]
26 May 1948 Friendly | Norway | 1–2 | Netherlands | Oslo, Norway |
18:30 (UTC+1) Match 159 |
|
Report |
|
Stadium: Ullevaal Stadion Attendance: 28,800 Referee: Reg Leafe (England) |
12 June 1948 1948–51 Nordic Championship | Denmark | 1–2 | Norway | Copenhagen, Denmark |
19:00 (UTC+2) Match 160 |
|
Report |
|
Stadium: Københavns Idrætspark Attendance: 41,000 Referee: (Sweden) |
6 August 1948 Friendly | Norway | 11–0 | United States | Oslo, Norway |
18:30 (UTC+1) Match 161 |
Report | Stadium: Bislett Stadion Attendance: 24,362 Referee: (Sweden) |
5 September 1948 1948–51 Nordic Championship | Norway | 2–0 | Finland | Oslo, Norway |
13:15 (UTC+1) Match 162 |
|
Report | Stadium: Ullevaal Stadion Attendance: 24,389 Referee: Ivan Eklind (Sweden) |
19 September 1948 1948–51 Nordic Championship | Norway | 3–5 | Sweden | Oslo, Norway |
13:15 (UTC+1) Match 163 |
Report |
|
Stadium: Ullevaal Stadion Attendance: 35,306 Referee: (Denmark) |
24 December 1948 Friendly | Egypt | 1–1 | Norway | Cairo, Egypt |
15:00 (UTC+2) Match 164 |
|
Report |
|
Stadium: Nasser Stadium Attendance: 8,000 Referee: Scott (England) |
References[]
- "Norwegian Cup 1948". RSSSF Norway. Archived from the original on 24 May 2008. Retrieved 10 February 2012.
- "Cup final in Oslo, October 17". RSSSF Norway. Archived from the original on 24 May 2008. Retrieved 10 February 2012.
- Jorsett, Per; Arne Scheie (December 1999). Cupen 1902-1999. J.M. Stenersens forlag. ISBN 82-7201-275-8.
- 1948 in Norwegian football
- Seasons in Norwegian football