1956 in Norwegian football
Season | 1956 | |
---|---|---|
Men's football | ||
Hovedserien | Larvik Turn | |
Landsdelsserien | Sparta (Group East/South) Strømmen (Group East/North) Start (Group South/West A1) Ulf (Group South/West A2) Årstad (Group South/West B) Molde (Group Møre) Steinkjer (Group Trøndelag) | |
NM | Skeid | |
The 1956 season was the 51st season of competitive football in Norway.
Hovedserien 1955/56[]
Group A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Larvik Turn | 14 | 10 | 1 | 3 | 40 | 15 | +25 | 21 |
2 | Sandefjord | 14 | 7 | 2 | 5 | 26 | 19 | +7 | 16 |
3 | Viking | 14 | 5 | 5 | 4 | 25 | 26 | −1 | 15 |
4 | Vålerengen | 14 | 5 | 4 | 5 | 23 | 28 | −5 | 14 |
5 | Rapid | 14 | 4 | 4 | 6 | 23 | 26 | −3 | 12 |
6 | Odd | 14 | 4 | 4 | 6 | 18 | 24 | −6 | 12 |
7 | Brann | 14 | 4 | 3 | 7 | 27 | 27 | 0 | 11 |
8 | Varegg | 14 | 3 | 5 | 6 | 15 | 32 | −17 | 11 |
Group B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fredrikstad | 14 | 13 | 1 | 0 | 54 | 17 | +37 | 27 | |
2 | Asker | 14 | 11 | 1 | 2 | 41 | 16 | +25 | 23 | |
3 | Skeid | 14 | 7 | 3 | 4 | 34 | 18 | +16 | 17 | |
4 | Lillestrøm | 14 | 6 | 1 | 7 | 19 | 25 | −6 | 13 | |
5 | Frigg | 14 | 6 | 0 | 8 | 27 | 37 | −10 | 12 | |
6 | Sarpsborg | 14 | 3 | 5 | 6 | 27 | 30 | −3 | 11 | |
7 | Kvik (Tr.heim) | 14 | 2 | 2 | 10 | 12 | 44 | −32 | 6 | Relegated |
8 | Ranheim | 14 | 1 | 1 | 12 | 12 | 39 | −27 | 3 |
Championship Final[]
June 3: Larvik Turn-Fredrikstad 3-2
Landsdelsserien 1955/56[]
Group Østland/Søndre[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sparta | 14 | 9 | 2 | 3 | 28 | 16 | +12 | 20 | Promoted |
2 | Greåker | 14 | 7 | 4 | 3 | 33 | 12 | +21 | 18 | |
3 | Snøgg | 14 | 6 | 4 | 4 | 33 | 25 | +8 | 16 | |
4 | Fram (Larvik) | 14 | 7 | 0 | 7 | 22 | 28 | −6 | 14 | |
5 | Pors | 14 | 4 | 5 | 5 | 23 | 25 | −2 | 13 | |
6 | Ørn | 14 | 4 | 4 | 6 | 16 | 20 | −4 | 12 | |
7 | Moss | 14 | 4 | 3 | 7 | 29 | 26 | +3 | 11 | |
8 | Herkules | 14 | 2 | 4 | 8 | 13 | 45 | −32 | 8 | Relegated |
Group Østland/Nordre[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Strømmen | 14 | 12 | 1 | 1 | 48 | 17 | +31 | 25 | Promoted |
2 | Lyn | 14 | 7 | 3 | 4 | 40 | 20 | +20 | 17 | |
3 | Kapp | 14 | 7 | 3 | 4 | 37 | 22 | +15 | 17 | |
4 | Raufoss | 14 | 7 | 3 | 4 | 36 | 26 | +10 | 17 | |
5 | Vestfossen | 14 | 5 | 3 | 6 | 29 | 34 | −5 | 13 | |
6 | Gjøvik/Lyn | 14 | 4 | 3 | 7 | 21 | 28 | −7 | 11 | |
7 | Hamar IL | 14 | 3 | 2 | 9 | 26 | 51 | −25 | 8 | |
8 | Drafn | 14 | 1 | 2 | 11 | 14 | 53 | −39 | 4 | Relegated |
Group Sørland/Vestland, A1[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Start | 12 | 8 | 4 | 0 | 32 | 8 | +24 | 20 | Play-off |
2 | Donn | 12 | 6 | 3 | 3 | 34 | 23 | +11 | 15 | |
3 | Jerv | 12 | 5 | 3 | 4 | 36 | 24 | +12 | 13 | |
4 | Flekkefjord | 12 | 6 | 1 | 5 | 23 | 17 | +6 | 13 | |
5 | Grane (Arendal) | 12 | 4 | 2 | 6 | 25 | 35 | −10 | 10 | |
6 | Sørfjell | 12 | 3 | 1 | 8 | 17 | 35 | −18 | 7 | |
7 | Nedenes | 12 | 1 | 4 | 7 | 18 | 43 | −25 | 6 | Relegated |
Group Sørland/Vestland, A2[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ulf | 14 | 8 | 5 | 1 | 29 | 14 | +15 | 21 | Play-off |
2 | Vard | 14 | 7 | 3 | 4 | 25 | 15 | +10 | 17 | |
3 | Stavanger IF | 14 | 7 | 3 | 4 | 29 | 22 | +7 | 17 | |
4 | Bryne | 14 | 5 | 4 | 5 | 34 | 27 | +7 | 14 | |
5 | Djerv 1919 | 14 | 6 | 1 | 7 | 22 | 23 | −1 | 13 | |
6 | Vidar | 14 | 5 | 3 | 6 | 17 | 23 | −6 | 13 | |
7 | Varhaug | 14 | 5 | 2 | 7 | 25 | 38 | −13 | 12 | Relegated |
8 | Kopervik | 14 | 1 | 3 | 10 | 12 | 31 | −19 | 5 |
Group Sørland/Vestland, B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Årstad | 12 | 11 | 1 | 0 | 45 | 7 | +38 | 23 | Play-off |
2 | Baune | 12 | 6 | 2 | 4 | 26 | 18 | +8 | 14 | |
3 | Nordnes | 12 | 5 | 2 | 5 | 21 | 23 | −2 | 12 | |
4 | Nymark | 12 | 4 | 2 | 6 | 18 | 27 | −9 | 10 | |
5 | Os | 12 | 4 | 1 | 7 | 22 | 30 | −8 | 9 | |
6 | Fana | 12 | 3 | 3 | 6 | 15 | 31 | −16 | 9 | Relegated |
7 | Djerv | 12 | 2 | 3 | 7 | 17 | 28 | −11 | 7 | Relegated |
Group Møre[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Molde | 14 | 13 | 0 | 1 | 39 | 6 | +33 | 26 | Play-off |
2 | Kristiansund | 14 | 11 | 1 | 2 | 40 | 16 | +24 | 23 | |
3 | Langevåg | 14 | 7 | 2 | 5 | 37 | 27 | +10 | 16 | |
4 | Hødd | 14 | 6 | 1 | 7 | 27 | 23 | +4 | 13 | |
5 | Aalesund | 14 | 3 | 4 | 7 | 20 | 23 | −3 | 10 | |
6 | Braatt | 14 | 4 | 2 | 8 | 21 | 37 | −16 | 10 | |
7 | Clausenengen | 14 | 3 | 1 | 10 | 20 | 38 | −18 | 7 | Relegated |
8 | Træff | 14 | 3 | 1 | 10 | 15 | 49 | −34 | 7 |
Group Trøndelag[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Steinkjer | 14 | 11 | 2 | 1 | 50 | 22 | +28 | 24 | Play-off |
2 | Sverre | 14 | 8 | 3 | 3 | 36 | 24 | +12 | 19 | |
3 | Brage | 14 | 8 | 2 | 4 | 38 | 26 | +12 | 18 | |
4 | Freidig | 14 | 7 | 2 | 5 | 29 | 20 | +9 | 16 | |
5 | Stjørdals/Blink | 14 | 5 | 4 | 5 | 28 | 32 | −4 | 14 | |
6 | Rosenborg | 14 | 3 | 4 | 7 | 15 | 27 | −12 | 10 | Relegated |
7 | Falken | 14 | 4 | 1 | 9 | 26 | 39 | −13 | 9 | |
8 | Wing | 14 | 1 | 0 | 13 | 9 | 41 | −32 | 2 |
Play-off Sørland/Vestland[]
June 3: Ulf - Start 6-3
June 10: Årstad - Ulf 2-0
Årstad promoted.
Play-off Møre/Trøndelag[]
June 3: Molde - Steinkjer 2-4
June 10: Steinkjer - Molde 3-2 (agg. 7-4)
Steinkjer promoted.
First Division[]
District I[]
1. Lisleby (Promoted) 2. Selbak 3. Sprint/Jeløy 4. Hafslund 5. Borgen 6. Tune 7. Torp 8. Askim
District II, Group A[]
1. Mjøndalen (Play-off) 2. Åssiden 3. Geithus 4. Sagene 5. Jevnaker 6. Solberg 7. Steinberg 8. Liull
District II, Group B[]
1. Spartacus (Play-off) 2. Sandaker 3. Bjørkelangen 4. Grue 5. Grüner 6. Sørli 7. Aurskog 8. Aasen
District III[]
1. Hamarkameratene (Play-off) 2. Fremad 3. Einastrand 4. Vardal 5. Gjøvik SK 6. Mesna 7. Vang 8. Stange
District IV, Group A[]
1. Eik (Play-off) 2. Tønsberg Turn 3. Urædd 4. Brevik 5. Kragerø 6. Teie 7. Tønsbergkam. 8. Sem
District IV, Group B[]
1. Storm (Play-off) 2. Borg 3. Rjukan 4. Ulefoss 5. Gjerpen 6. Drangedal 7. Skiens BK 8. Gvarv
District V, Group A1 (Aust-Agder)[]
1. Risør (Play-off) 2. Trauma 3. Rygene 4. Dristug 5. Arendals BK Tvedestrand (withdrew)
District V, Group A2 (Vest-Agder)[]
1. Vindbjart (Play-off) 2. AIK Lund 3. Vigør 4. Mandalskam. 5. Farsund 6. Våg
District V, Group B1 (Rogaland)[]
1. Nærbø (Promoted) 2. Ålgård 3. Randaberg 4. Egersund 5. Klepp 6. Brusand
District V, Group B2 (Rogaland)[]
1. Jarl (Promoted) 2. Buøy 3. Haugar 4. Torvastad 5. Vaulen 6. Riska
District VI, Group A (Bergen)[]
1. Hardy (Play-off) 2. Sandviken 3. Fjellkameratene 4. Viggo 5. Laksevåg 6. Trane 7. Minde
District VI, Group B (Midthordland)[]
1. Erdal (Play-off) 2. Voss 3. Florvåg 4. Eidsvåg (Åsane) 5. Ålvik 6. Fyllingen 7. Kjøkkelvik
District VII, Group A (Sunnmøre)[]
1. Rollon (Play-off) 2. Herd 3. Volda 4. Aksla 5. Velled./Ringen 6. Sykkylven 7. Hareid 8. Ørsta
District VII, Group B (Romsdal)[]
1. Kleive (Play-off) 2. Åndalsnes 3. Eide 4. Måndalen 5. Isfjorden 6. Frode 7. Olymp (withdrew)
District VII, Group C (Nordmøre)[]
1. Framtid (Play-off) 2. Dahle 3. Goma 4. Halsa 5. Sunndal 6. Tingvoll 7. Nordlandet 8. Enge
District VIII, Group A1 (Sør-Trøndelag)[]
1. Heimdal (Play-off) 2. Melhus 3. Flå 4. Leik 5. Leinstrand
Hommelvik (disqualified)
District VIII, Group A2 (Nord-Trøndelag)[]
1. Troll (Play-off) 2. Orkanger 3. Løkken 4. Rindal 5. Svorkmo 6. Orkdal
District VIII, Group B (Trondheim og omegn)[]
1. Trond (Play-off) 2. National 3. Tryggkameratene 4. Nidar 5. Ørn (Trondheim) 6. Strindheim 7. NTHI 8. Rapp
District VIII, Group C (Fosen)[]
1. Opphaug (Play-off) 2. Fevåg 3. Stadsbygd 4. Lensvik 5. Beian 6. Uthaug Rissa (withdrew)
District VIII, Group D (Nord-Trøndelag/Namdal)[]
1. Nessegutten (Play-off) 2. Verdal 3. Neset 4. Namsos 5. Malm 6. Fram (Skatval) 7. Byafossen
Blink (withdrew and merged with Stjørdal)
District IX[]
1. Mo 2. Bodø/Glimt 3. Brønnøysund 4. Mosjøen 5. Grand 6. Saltdalkam.
District X[]
1. Harstad 2. Mjølner 3. Narvik/Nor 4. Tromsø 5. Finnsnes 6. Ballangen
Play-off District II/III[]
Spartacus - Mjøndalen 1-2
Mjøndalen - Hamarkameratene 3-1
Hamarkameratene - Spartacus 2-4
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mjøndalen | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 4 | Promoted |
2 | Spartacus | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 2 | |
3 | Hamarkameratene | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 7 | −4 | 0 |
Championship District II[]
Spartacus - Mjøndalen 1-2
Play-off District IV[]
Eik - Storm 2-0
Storm - Eik 0-5 (agg. 0-7)
Eik promoted
Play-off District V[]
Vindbjart - Risør 0-3
Risør - Vindbjart 2-4 (agg. 5-4)
Risør promoted.
Championship District V[]
Jarl - Nærbø 6-3
Nærbø - Jarl 1-1 (agg. 4-7)
Risør - Jarl 2-5
Play-off District VI[]
Hardy - Erdal 1-0
Hardy promoted.
Play-off District VII[]
Kleive - Rollon 1-2
Framtid - Kleive 7-0
Rollon - Framtid 1-3
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Framtid | 2 | 2 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 4 | Promoted |
2 | Rollon | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | −1 | 2 | |
3 | Kleive | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 | −8 | 0 |
Play-off District VIII[]
Heimdal - Troll?
Opphaug - Troll 1-7
Trond - Nessegutten 0-1
Opphaug - Trond 1-3
Troll - Nessegutten 2-3
Nessegutten - Opphaug 7-1
Troll - Trond 3-1
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nessegutten | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 3 | +8 | 6 | Promoted |
2 | Troll | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 5 | +7 | 4 | |
3 | Trond | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | 2 | |
4 | Opphaug | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 17 | −14 | 0 |
Relegation Play-off District II[]
Steinberg - Aurskog 0-8
Steinberg relegated.
National Cup[]
Third round[]
August 12: Sarpsborg - Raufoss 0-1 Greåker - Strømmen 3-1 Lisleby - Odd 2-2 (extra time) Asker - Brage 7-1 Skeid - Mjøndalen 6-2 Kapp - Rosenborg 2-0 Urædd - Fredrikstad 0-11 Snøgg - Sandefjord 3-1 Donn - Vålerengen 0-1 Viking - Vard 2-1 Djerv 1919 - Årstad 0-2 Brann - Ulf 2-0 Hødd - Larvik Turn 0-5 Molde - Sparta 2-2 (extra time) Ranheim - Moss 2-3 (extra time) Kvik (Trondheim) - Hamarkameratene 4-0
Rematch[]
Odd - Lisleby 5-3 Sparta - Molde 1-0
Fourth round[]
September 2: Fredrikstad - Kvik (Trondheim) 6-0 Moss - Skeid 0-8 Vålerengen - Snøgg 2-1 (extra time) Raufoss - Viking 1-2 (extra time) Larvik Turn - Kapp 7–2 Årstad - Asker 1-6 Odd - Greåker 4-1 Sparta - Brann 2-3
Quarterfinal[]
September 23: Skeid - Odd 5-1 Larvik Turn - Fredrikstad 3-3 (extra time) Viking - Vålerengen 2-0 Asker - Brann 3-2
Rematches[]
September 30: Fredrikstad - Larvik Turn 2-2 (extra time) October 7: Larvik Turn - Fredrikstad 3-1 (played in Horten)
Semifinal[]
October 7: Skeid - Asker 1-0 October 14: Viking - Larvik Turn 1-1
Rematch[]
October 17: Larvik Turn - Viking 2-1
Final[]
October 21: Skeid - Larvik Turn 2-1 Ullevaal stadion Att: 33 444 1-0 (21) Harald Hennum (21) 2-0 (28) Finn Gundersen (28) 2-1 (65) Reidar Sundby (65) Referee: Gunnar Andersen, Ulefoss.
Skeid:
Øivind Johannessen, , , Jan Gulbrandsen, , , , Hans Nordahl, Harald Hennum, Finn Gundersen, .
Larvik Turn:
, , Harry Boye Karlsen, , Asbjørn Hansen, , , Gunnar Thoresen, Reidar Sundby, , .
Northern Norwegian Cup[]
Final[]
National team[]
Date | Venue | Opponent | Res.* | Comp. | Norwegian goalscorers |
---|---|---|---|---|---|
May 30 | Oslo | Poland | 0 - 0 | F | |
June 13 | Oslo | West Germany | 1 - 3 | F | Gunnar Dybwad |
June 24 | Copenhagen | Denmark | 3 - 2 | NC series | Gunnar Dybwad, |
June 28 | Bucharest | Romania | 0 - 2 | F | |
August 26 | Oslo | Finland | 1 - 1 | NC series | Arne Høivik |
September 16 | Oslo | Sweden | 3 - 1 | NC series | Harry Kure, Finn Gundersen (2) |
October 28 | Warszawa | Poland | 3 - 5 | F | Harry Kure, Gunnar Dybwad (2) |
Note: Norway's goals first
Explanation:
- F = Friendly
- 1956 in Norwegian football
- Seasons in Norwegian football