1952 in Norwegian football
Men's football | ||
---|---|---|
Hovedserien | Fredrikstad | |
Landsdelsserien | Larvik Turn (Group East/South) Lillestrøm (Group East/North) (Group South/West A1) Ålgård (Group South/West A2) Varegg (Group South/West B) Hødd (Group Møre) Ranheim (Group Trøndelag) | |
NM | Sparta | |
Results from Norwegian football in 1952.
1951–52 league season[]
Hovedserien[]
Group A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brann | 14 | 8 | 1 | 5 | 27 | 21 | +6 | 17 | Qualification for the championship final |
2 | Skeid | 14 | 6 | 3 | 5 | 33 | 19 | +14 | 15 | |
3 | Odd | 14 | 7 | 1 | 6 | 30 | 23 | +7 | 15 | |
4 | Viking | 14 | 5 | 5 | 4 | 21 | 19 | +2 | 15 | |
5 | Asker | 14 | 6 | 2 | 6 | 27 | 23 | +4 | 14 | |
6 | Årstad | 14 | 5 | 4 | 5 | 22 | 35 | −13 | 14 | |
7 | Vålerengen (R) | 14 | 5 | 3 | 6 | 25 | 22 | +3 | 13 | Relegation |
8 | Ørn (R) | 14 | 2 | 5 | 7 | 21 | 44 | −23 | 9 |
Group B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fredrikstad (C) | 14 | 12 | 2 | 0 | 41 | 16 | +25 | 26 | Qualification for the championship final |
2 | Sarpsborg | 14 | 8 | 1 | 5 | 22 | 15 | +7 | 17 | |
3 | Sparta | 14 | 5 | 4 | 5 | 18 | 18 | 0 | 14 | |
4 | Lyn | 14 | 5 | 4 | 5 | 19 | 20 | −1 | 14 | |
5 | Sandefjord | 14 | 5 | 3 | 6 | 16 | 19 | −3 | 13 | |
6 | Strømmen | 14 | 5 | 2 | 7 | 25 | 23 | +2 | 12 | |
7 | Kvik (Trondheim) (R) | 14 | 5 | 2 | 7 | 23 | 25 | −2 | 12 | Relegation |
8 | Snøgg (R) | 14 | 0 | 4 | 10 | 9 | 37 | −28 | 4 |
Championship final[]
June 22: Fredrikstad - Brann 3-1
Landsdelsserien[]
Group Østland/Søndre, A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Larvik Turn | 14 | 12 | 1 | 1 | 47 | 8 | +39 | 25 | Promoted |
2 | Pors | 14 | 10 | 1 | 3 | 31 | 17 | +14 | 21 | |
3 | Fram (Larvik) | 14 | 7 | 2 | 5 | 19 | 14 | +5 | 16 | |
4 | Lisleby | 14 | 7 | 2 | 5 | 27 | 23 | +4 | 16 | |
5 | Selbak | 14 | 6 | 2 | 6 | 14 | 18 | −4 | 14 | |
6 | Eik | 14 | 4 | 3 | 7 | 17 | 25 | −8 | 11 | Relegated |
7 | Kvik (Halden) | 14 | 2 | 2 | 10 | 4 | 21 | −17 | 6 | |
8 | Stag | 14 | 1 | 1 | 12 | 9 | 42 | −33 | 3 |
Group Østland/Søndre, B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lillestrøm | 14 | 9 | 4 | 1 | 31 | 15 | +16 | 22 | Promoted |
2 | Frigg | 14 | 6 | 5 | 3 | 26 | 17 | +9 | 17 | |
3 | Kapp | 14 | 6 | 5 | 3 | 29 | 21 | +8 | 17 | |
4 | Solberg | 14 | 5 | 5 | 4 | 20 | 18 | +2 | 15 | |
5 | Drafn | 14 | 5 | 3 | 6 | 20 | 26 | −6 | 13 | |
6 | Geithus | 14 | 5 | 2 | 7 | 16 | 22 | −6 | 12 | |
7 | Sandaker | 14 | 3 | 3 | 8 | 19 | 29 | −10 | 9 | Relegated |
8 | Gjøvik/Lyn | 14 | 1 | 5 | 8 | 14 | 27 | −13 | 7 |
Group Sørland/Vestland, A1[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Flekkefjord | 12 | 9 | 1 | 2 | 38 | 11 | +27 | 19 | Play-off |
2 | Jerv | 12 | 7 | 3 | 2 | 25 | 17 | +8 | 17 | |
3 | Start | 12 | 5 | 4 | 3 | 25 | 17 | +8 | 14 | |
4 | Donn | 12 | 5 | 3 | 4 | 26 | 20 | +6 | 13 | |
5 | Sørfjell | 12 | 5 | 0 | 7 | 22 | 32 | −10 | 10 | |
6 | Mandalskam. | 12 | 3 | 4 | 5 | 19 | 33 | −14 | 10 | |
7 | Grane (Arendal) | 12 | 0 | 1 | 11 | 9 | 34 | −25 | 1 | Relegated |
Group Sørland/Vestland, A2[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ålgård | 14 | 9 | 3 | 2 | 29 | 11 | +18 | 21 | Play-off |
2 | Djerv 1919 | 14 | 8 | 2 | 4 | 32 | 16 | +16 | 18 | |
3 | Vard | 14 | 8 | 0 | 6 | 26 | 22 | +4 | 16 | |
4 | Nærbø | 14 | 6 | 3 | 5 | 25 | 19 | +6 | 15 | |
5 | Bryne | 14 | 6 | 2 | 6 | 24 | 23 | +1 | 14 | |
6 | Ulf | 14 | 4 | 5 | 5 | 14 | 20 | −6 | 13 | |
7 | Jarl | 14 | 2 | 5 | 7 | 17 | 27 | −10 | 9 | Relegated |
8 | Randaberg | 14 | 2 | 2 | 10 | 10 | 39 | −29 | 6 |
Group Sørland/Vestland B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Varegg | 12 | 8 | 1 | 3 | 41 | 18 | +23 | 17 | Play-off |
2 | Os | 12 | 8 | 1 | 3 | 34 | 21 | +13 | 17 | |
3 | Djerv | 12 | 7 | 0 | 5 | 23 | 19 | +4 | 14 | |
4 | Nordnes | 12 | 5 | 2 | 5 | 21 | 18 | +3 | 12 | |
5 | Nymark | 12 | 5 | 1 | 6 | 21 | 25 | −4 | 11 | |
6 | Baune | 12 | 4 | 0 | 8 | 22 | 29 | −7 | 8 | |
7 | Hardy | 12 | 2 | 1 | 9 | 8 | 40 | −32 | 5 |
Group Møre[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hødd | 14 | 7 | 4 | 3 | 36 | 28 | +8 | 18 | Play-off |
2 | Aalesund | 14 | 8 | 2 | 4 | 20 | 14 | +6 | 18 | |
3 | Langevåg | 14 | 7 | 3 | 4 | 33 | 25 | +8 | 17 | |
4 | Kristiansund | 14 | 6 | 2 | 6 | 39 | 41 | −2 | 14 | |
5 | Clausenengen | 14 | 4 | 4 | 6 | 26 | 36 | −10 | 12 | |
6 | Molde | 14 | 5 | 1 | 8 | 23 | 20 | +3 | 11 | |
7 | Braatt | 14 | 2 | 7 | 5 | 23 | 28 | −5 | 11 | Relegated |
8 | Rollon | 14 | 4 | 3 | 7 | 22 | 30 | −8 | 11 |
Group Trøndelag[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ranheim | 14 | 10 | 3 | 1 | 29 | 12 | +17 | 23 | Play-off |
2 | Freidig | 14 | 10 | 2 | 2 | 24 | 10 | +14 | 22 | |
3 | Falken | 14 | 9 | 1 | 4 | 21 | 11 | +10 | 19 | |
4 | Steinkjer | 14 | 5 | 4 | 5 | 27 | 23 | +4 | 14 | |
5 | Neset | 14 | 5 | 2 | 7 | 28 | 30 | −2 | 12 | |
6 | Brage | 14 | 5 | 2 | 7 | 25 | 28 | −3 | 12 | |
7 | Wing | 14 | 1 | 4 | 9 | 9 | 21 | −12 | 6 | Relegated |
8 | Rosenborg | 14 | 1 | 2 | 11 | 14 | 42 | −28 | 4 |
Promotion play-offs[]
Sørland/Vestland[]
Ålgård - Flekkefjord 2-0
Varegg - Ålgård 2-2 (extra time)
Varegg - Ålgård 2-1
Varegg promoted.
Møre/Trøndelag[]
Ranheim - Hødd 2-0
Ranheim promoted.
First Division[]
District I[]
1. Moss (Promoted) 2. Greåker 3. Sprint 4. Rakkestad 5. Asim 6. Rapid 7. Borgen 8. Tistedalen
District II, Group A[]
1. Jevnaker (Play-off) 2. Aurskog 3. Nydalen 4. Bjørkelangen 5. Saene 6. Mercantile/Trygg 7. Akdemisk 8. Bækkelaget
District II, Group B[]
1. Drammens BK (Play-off) 2. Kongsberg 3. Kjelsås 4. Mjøndalen 5. Aaen 6. Grei 7. Strong 8. Jordal
District III[]
1. Hamarkameratene (Play-off) 2. Raufoss 3. Hamar IL 4. Vang 5. Fremad 6. Mesna 7. Brumunddal 8. Bøverbru
District IV, Group A[]
1. Herkules (Play-off) 2. Storm 3. Urædd 4. Tønsberg Turn 5. Flint 6. Falk 7. Tollnes 8. Holmestrand
District IV, group B[]
1. Skiens BK Play-off 2. Rjukan 3. Borg 4. Brevik 5. Skiens-Grane 6. Ulefoss 7. Sp.klubben 31 8. Langesund
District V, Group A1 (Aust-Agder)[]
1. Trauma (Play-off) 2. Arendals BK 3. Risør 4. Nedenes 5. Nidarås 6. Tvedestrand
District V, Group A2 (Aust-Agder)[]
1. Vindbjart (Play-off) 2. AIK Lund 3. Bakke 4. Vigør 5. Farsund 6. Torridal
District V, Group B1 (Rogaland)[]
1. Klepp (Promoted) 2. Varhaug 3. Brodd 4. Orre 5. Pol 6. Ganddal
District V, B2 (Rogaland)[]
1. Stavanger IF (Promoted) 2. Haugar 3. Buøy 4. Vidar 5. Kopervik 6. Staal
District VI, Group A (Bergen)[]
1. Fjellkameratene (Play-off) 2. Laksevåg 3. Minde 4. Bergens-Sparta 5. Trane 6. Frøya 7. Viggo
District VI, Group B (Midthordland)[]
1. Voss (Play-off) 2. Florvåg 3. Dale (Dalekvam) 4. Fana 5. Erdal
District VII, Group A (Sunnmøre/Romsdal)[]
1. Ørsta (Promoted) 2. Spjelkavik 3. Skarbøvik 4. Veblungsnes 5. Volda 6. Åndalsnes 7. Aksla 8. Hareid
District VII, Group B (Nordmøre/Romsdal)[]
1. Træff (Promoted) 2. Nordlandet 3. Averøykam. 4. Halsa 5. Goma 6. Sunndal 7. Bjørn 8. Rensvik
District VIII, Group A (Sør-Trøndelag)[]
1. Løkken (Play-off) 2. Melhus 3. Svorkmo 4. Troll 5. Orkanger 6. Heimdal 7. Oppdal
District VIII, Group B (Trondheim og omegn)[]
1. National (Play-off) 2. Nidar 3. Tryggkameratene 4. Ørn (Trondheim) 5. Trond 6. Tempe 7. Vestbyen 8. Strindheim
District VIII, Group C (Fosen)[]
1. Opphaug (Play-off) 2. Beian 3. Lensvik 4. Uthaug 5. Stadsbygd 6. Fevåg 7. Brekstad
District VIII, Group D (Nord-Trøndelag)[]
1. Nessegutten (Play-off) 2. Sverre 3. Stjørdal 4. Verdal 5. Malm 6. Blink 7. Frostakameratene
Play-off, District II/III[]
Jevnaker - Drammens BK 2-1
Drammens BK - Hamarkameratene 0-1
Hamarkameratene - Jevnaker 3-4
Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jevnaker | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 4 | +2 | 4 | Promoted |
2 | Hamarkameratene | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 2 | |
3 | Drammens BK | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | −2 | 0 |
Championship District II[]
Jevnaker - Drammens BK 2-1
Drammens BK - Jevnaker 0-2 (agg. 1-4)
Play-off District IV[]
Herkules - Skiens BK 2-0
Herkules promoted.
Relegation Play-off District IV[]
Falk - Ulefoss 1-1 (extra time)
Falk - Ulefoss 0-1 (in Porsgrunn)
Falk relegated
Play-off District V[]
Trauma - Vindbjart 4-0
Vindbjart - Trauma 1-1 (agg. 1-5)
Trauma promoted.
Championship District V[]
Stavanger IF - Klepp 5–1
Klepp - Stavanger IF 0-3 (agg. 1-8)
Trauma - Stavanger IF 0-2 (in Flekkefjord)
Play-off District VI[]
Fjellkameratene - Voss 1-2
Voss - Fjellkameratene 3-2 (agg. 5-3)
Voss promoted.
Championship District VII[]
Ørsta - Træff 6-1 (in Ålesund)
Play-off District VIII[]
Løkken - Opphaug 7-2
Nessegutten - Løkken 5-3
Opphaug - National 0-6
National - Nessegutten 1-3
National - Løkken 1-0
Nessegutten - Opphaug 10-2
Table[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nessegutten | 3 | 3 | 0 | 0 | 18 | 6 | +12 | 6 | Promoted |
2 | National | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 4 | |
3 | Løkken | 3 | 1 | 0 | 2 | 10 | 8 | +2 | 2 | |
4 | Opphaug | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 23 | −19 | 0 |
Norwegian Cup[]
Third round[]
July 27:
- Sparta - Fram (Larvik) 1-0
- Lisleby - Raufoss 1-3 (extra time)
- Skeid - Skiens-Grane 3-0
- Lillestrøm - Falken 4-1
- Kapp - Fredrikstad 3-1
- Solberg - Selbak 2-2 aet
- Larvik Turn - Kragerø 10-1
- Pors - Lyn 4-1
- Ulf - Sandefjord 3-1
- Jarl - Brann 1-8
- Djerv 1919 - Voss 7-2
- Varegg - Spartacus 2-3
- Aalesund - Kvik (Trondheim) 1-4
- Freidig - Molde 7-2
- Brage - Hamarkameratene 5-2
- Vålerengen - Drammens BK 1-4
Rematch
August 17: Selbak - Solberg 1-3
Fourth round[]
August 17:
- Spartacus - Sparta 2-3
- Brann - Djerv 1919 5-0
- Lillestrøm - Ulf 4-0
- Kvik (Trondheim) - Brage 2-1
- Raufoss - Skeid 3-1
- Larvik Turn - Drammens BK 3-0
- Pors - Kapp 0-1
August 31: Freidig - Solberg 1-2
Quarter-finals[]
September 21:
- Larvik Turn - Lillestrøm 3-1
- Brann - Kvik (Trondheim) 0-0 (extra time)
- Solberg - Raufoss 2-1
- Kapp - Sparta 1-3
Rematch
September 28: Kvik (Trondheim) - Brann 2-4
Semi-finals[]
- Brann - Solberg 1-2
- Sparta - Larvik Turn 2-1
Final[]
October 26:
- Sparta - Solberg 3-2
Northern Norwegian Cup[]
Final[]
National team[]
Date | Venue | Opponent | Res.* | Competition | Norwegian goalscorers |
---|---|---|---|---|---|
June 10 | Oslo | Finland | 1–2 | Friendly | Henry Johannessen |
June 25 | Zagreb | Yugoslavia | 1–4 | Friendly | Jan Sagvaag |
July 21 | Tammerfors | Sweden | 1–4 | OG 1/8 final | Odd Wang Sørensen |
August 31 | Oslo | Finland | 7–2 | Friendly | Kjell Kristiansen (3), Gunnar Thoresen (2), Odd Wang Sørensen (2) |
October 5 | Oslo | Sweden | 1–2 | Friendly | Henry Johannessen |
October 19 | Copenhagen | Denmark | 3–1 | Friendly | , Odd Wang Sørensen, Hans Nordahl |
Note: Norway's goals first
Explanation:
- OG = 1952 Summer Olympics
References[]
- "Norwegian Cup 1952". RSSSF Norway. Archived from the original on 24 May 2008. Retrieved 11 February 2012.
- "Cup final in Oslo, October 26". RSSSF Norway. Archived from the original on 24 May 2008. Retrieved 11 February 2012.
- Jorsett, Per; Arne Scheie (December 1999). Cupen 1902-1999. J.M. Stenersens forlag. ISBN 82-7201-275-8.
- 1952 in Norwegian football
- Seasons in Norwegian football