Singles 1997 Champion Lindsay Davenport Champion Martina Hingis Runner-up Lindsay Davenport Final score 6–3, 6–4
← 1997 ·
Newsweek Champions Cup
· 1999 →
← 1997 ·
State Farm Evert Cup
· 1999 →
1998 tennis event results
Lindsay Davenport was the defending champion but lost in the final 6–3, 6–4 against Martina Hingis .
Seeds [ ]
A champion seed is indicated in bold text while text in italics indicates the round in which that seed was eliminated. The top eight seeds received a bye to the second round.
Martina Hingis (Champion)
Lindsay Davenport (Final)
Steffi Graf (Semifinals)
Amanda Coetzer (Third Round)
Conchita Martínez (Quarterfinals)
Irina Spîrlea (Third Round)
Nathalie Tauziat (Second Round)
Venus Williams (Semifinals)
Sandrine Testud (Third Round)
Dominique Van Roost (Third Round)
Ai Sugiyama (Third Round)
Sabine Appelmans (Withdrew)
Ruxandra Dragomir (Third Round)
Brenda Schultz-McCarthy (First Round)
Natasha Zvereva (Quarterfinals)
Anna Kournikova (Third Round)
Joannette Kruger (Quarterfinals)
Draw [ ]
Key [ ]
Q = Qualifier
WC = Wild card
LL = Lucky loser
Alt = Alternate
SE = Special exempt
PR = Protected ranking
ITF = ITF entry
JE = Junior exempt
w/o = Walkover
r = Retired
d = Defaulted
Finals [ ]
Semifinals
Final
1
Martina Hingis
6
7
8
Venus Williams
0
6
1
Martina Hingis
6
6
2
Lindsay Davenport
3
4
3
Steffi Graf
4
6
2/r
2
Lindsay Davenport
6
4
4
Top half [ ]
Section 1 [ ]
Section 2 [ ]
First round
Second round
Third round
Quarterfinals
4
A Coetzer
6
6
WC
S Taylor
1
1
Q
A Miller
3
3
Q
A Miller
6
6
4
A Coetzer
6
4
4
R Grande
7
3
6
17
J Kruger
2
6
6
B Schett
6
6
7
B Schett
4
3
R McQuillan
0
6
5
17
J Kruger
6
6
17
J Kruger
6
1
7
17
J Kruger
1
3
10
D Van Roost
6
6
8
V Williams
6
6
C Morariu
1
3
10
D Van Roost
6
6
B Paulus
6
1
7
B Paulus
4
0
Y Basuki
4
6
5
10
D Van Roost
4
1
S Kleinová
0
2
8
V Williams
6
6
S Farina
6
6
S Farina
3
1
8
V Williams
6
6
Bottom half [ ]
Section 3 [ ]
First round
Second round
Third round
Quarterfinals
6
I Spîrlea
7
6
F Li
6
6
F Li
5
2
O Barabanschikova
4
1
6
I Spîrlea
3
5
N Sawamatsu
6
4
6
15
N Zvereva
6
7
M Lučić
2
6
3
N Sawamatsu
4
3
LL
S Jeyaseelan
2
4
15
N Zvereva
6
6
15
N Zvereva
6
6
15
N Zvereva
3
0
11
A Sugiyama
6
6
3
S Graf
6
6
LL
K-A Guse
3
3
11
A Sugiyama
6
4
6
WC
L Osterloh
5
0
Q
T Snyder
1
6
1
Q
T Snyder
7
6
11
A Sugiyama
0
1
T Tanasugarn
6
4
7
3
S Graf
6
6
M Sánchez Lorenzo
1
6
5
T Tanasugarn
4
1
3
S Graf
6
6
Section 4 [ ]
First round
Second round
Third round
Quarterfinals
7
N Tauziat
6
2
5
S Cacic
6
6
S Cacic
1
6
7
Q
C Cristea
1
1
S Cacic
4
7
7
J Halard-Decugis
6
6
9
S Testud
6
6
6
Å Carlsson
0
2
J Halard-Decugis
3
6
4
M Serna
4
6
5
9
S Testud
6
1
6
9
S Testud
6
4
7
S Cacic
1
5
13
R Dragomir
6
6
2
L Davenport
6
7
WC
C Black
3
3
13
R Dragomir
5
6
6
Q
T Panova
1
6
6
Q
T Panova
7
0
0
Q
K Boogert
6
4
1
13
R Dragomir
2
2
A Frazier
6
6
2
L Davenport
6
6
LL
F Lubiani
4
1
A Frazier
3
1
2
L Davenport
6
6
Qualifying [ ]
Seeds [ ]
Qualifiers [ ]
Lucky losers [ ]
Qualifying draw [ ]
First qualifier [ ]
First round
Qualifying competition
1
Miho Saeki
3
3
Tara Snyder
6
6
Tara Snyder
5
6
6
Barbara Rittner
6
6
Janet Lee
7
2
0
Janet Lee
7
7
Second qualifier [ ]
First round
Qualifying competition
WC
Alexandra Stevenson
6
7
Rika Hiraki
1
6
WC
Alexandra Stevenson
7
6
4
Kristine Kunce
2
6
6
Kristine Kunce
6
7
6
8
Naoko Kijimuta
6
4
3
Third qualifier [ ]
Fourth qualifier [ ]
Fifth qualifier [ ]
Sixth qualifier [ ]
Seventh qualifier [ ]
Eighth qualifier [ ]
References [ ]
Grand Slam events Tier I tournaments Tier II tournaments
Sydney (S , D )
Paris (S , D )
Hanover (S , D )
Linz (S , D )
Amelia Island (S , D )
Hamburg (S , D )
Eastbourne (S , D )
Stanford (S , D )
San Diego (S , D )
Los Angeles (S , D )
New Haven (S , D )
Tokyo (S , D )
Filderstadt (S , D )
Leipzig (S , D )
Philadelphia (S , D )
Tier III tournaments
Gold Coast (S , D )
Oklahoma City (S , D )
Tokyo Outdoor (S , D )
Strasbourg (S , D )
Madrid (S , D )
Birmingham (S , D )
Rosmalen (S , D )
Prague (S , D )
Warsaw (S , D )
Boston (S , D )
Quebec City (S , D )
Luxembourg (S , D )
Tier IV tournaments
Auckland (S , D )
Hobart (S , D )
Bogotá (S , D )
Makarska (S , D )
Budapest (S , D )
Bol (S , D )
Maria Lankowitz (S , D )
Palermo (S , D )
Sopot (S , D )
Istanbul (S , D )
Pattaya City (S , D )
Team events