2021 Canadian Curling Pre-Trials Direct-Entry Event
2021 Canadian Curling Pre-Trials Direct-Entry Event | |
---|---|
Host city | Ottawa, Ontario |
Arena | RA Centre |
Dates | September 22–26 |
Men's winner | Team Roberge |
Curling club | , Saint-Romuald |
Skip | Vincent Roberge |
Third | |
Second | |
Lead | |
Coach | Éric Sylvain |
Finalist | Sean Grassie |
Women's winner | Team Galusha |
Curling club | Yellowknife CC, Yellowknife |
Skip | Kerry Galusha |
Fourth | Jo-Ann Rizzo |
Third | Sarah Koltun |
Second | Margot Flemming |
Coach | Shona Barbour |
Finalist | Jill Brothers |
The 2021 Canadian Curling Pre-Trials Direct-Entry Event was held from September 22 to 26 at the RA Centre in Ottawa, Ontario.[1] The event was held to qualify two men's teams and two women's teams for the 2021 Canadian Olympic Curling Pre-Trials.
Qualification process[]
Eight men's teams and eight women's team qualified for the event based on their ranking from the World Curling Team Rankings as of July 2021.[1] Teams also had to have three of their four members from their 2020–21 season lineups still intact.
Men[]
Teams[]
The teams are listed as follows:[2]
Skip | Third | Second | Lead | Alternate | Locale |
---|---|---|---|---|---|
Winnipeg, Manitoba | |||||
Jacques Gauthier | Jordan Peters | Brayden Payette | Winnipeg, Manitoba | ||
Sean Grassie | Winnipeg, Manitoba | ||||
William Lyburn | Daley Peters | Winnipeg, Manitoba | |||
Shaun Meachem | [a] | Saskatoon, Saskatchewan | |||
Vincent Roberge | Saint-Romuald, Quebec | ||||
Colin Kurz | Winnipeg, Manitoba | ||||
Zack Bilawka | Winnipeg, Manitoba |
Knockout Brackets[]
Source:[3]
A Event[]
First Knockout | Qualifier 1 | |||||||||||||
1 | 7 | |||||||||||||
8 | William Lyburn | 5 | ||||||||||||
1 | 7 | |||||||||||||
5 | 1 | |||||||||||||
4 | Sean Grassie | 3 | ||||||||||||
5 | 4 | |||||||||||||
1 | 4 | |||||||||||||
3 | Vincent Roberge | 7 | ||||||||||||
2 | Jacques Gauthier | 7 | ||||||||||||
7 | Shaun Meachem | 9 | ||||||||||||
7 | Shaun Meachem | 3 | ||||||||||||
3 | Vincent Roberge | 7 | ||||||||||||
3 | Vincent Roberge | 9 | ||||||||||||
6 | 6 |
B Event[]
Second Knockout | Qualifier 2 | ||||||||||||||||||
7 | Shaun Meachem | 9 | |||||||||||||||||
8 | William Lyburn | 6 | 8 | William Lyburn | 2 | ||||||||||||||
4 | Sean Grassie | 4 | 7 | Shaun Meachem | 5 | ||||||||||||||
2 | Jacques Gauthier | 8 | 5 | 7 | |||||||||||||||
6 | 6 | 2 | Jacques Gauthier | 7 | |||||||||||||||
5 | 8 | ||||||||||||||||||
5 | 6 | ||||||||||||||||||
1 | 2 |
C Event[]
Third Knockout | Qualifier 3 | ||||||||||||||||||
1 | 5 | ||||||||||||||||||
4 | Sean Grassie | 7 | 4 | Sean Grassie | 6 | ||||||||||||||
2 | Jacques Gauthier | 3 | 4 | Sean Grassie | 7 | ||||||||||||||
6 | 9 | 6 | 6 | ||||||||||||||||
8 | William Lyburn | 5 | 4 | Sean Grassie | 7 | ||||||||||||||
7 | Shaun Meachem | 5 |
Knockout Results[]
All draw times are listed in Eastern Time (UTC−04:00).[4]
Draw 1[]
Wednesday, September 22, 12:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | X | 7 | |
William Lyburn | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sean Grassie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 3 |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Jacques Gauthier | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Shaun Meachem | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Vincent Roberge | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 9 |
0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Draw 4[]
Thursday, September 23, 8:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Jacques Gauthier | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 8 |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
William Lyburn | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sean Grassie | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Draw 5[]
Thursday, September 23, 12:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Shaun Meachem | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Vincent Roberge | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 2 | X | X | 7 | |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Draw 7[]
Thursday, September 23, 8:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Shaun Meachem | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 4 | X | 9 |
William Lyburn | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Jacques Gauthier | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Draw 8[]
Friday, September 24, 8:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 9 | |
William Lyburn | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sean Grassie | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
Jacques Gauthier | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Draw 10[]
Friday, September 24, 4:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Shaun Meachem | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Sean Grassie | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 7 |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 | |
Vincent Roberge | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Draw 12[]
Saturday, September 25, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sean Grassie | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 7 |
Shaun Meachem | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 6 | |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Draw 14[]
Saturday, September 25, 5:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 | |
Sean Grassie | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Playoffs[]
A vs. B | Second place game | |||||||||||
Qualify for Pre-Trials | ||||||||||||
A | Vincent Roberge | 5 | Vincent Roberge | |||||||||
B | 4 | Sean Grassie | ||||||||||
B | 6 | |||||||||||
C | Sean Grassie | 7 | ||||||||||
Key: | Winning team advances | Losing team advances |
A vs. B[]
Saturday, September 25, 9:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Vincent Roberge | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Winner qualifies for 2021 Canadian Olympic Curling Pre-Trials.
Loser drops to second place game.
Second place game[]
Sunday, September 26, 1:30 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 | |
Sean Grassie | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Winner qualifies for 2021 Canadian Olympic Curling Pre-Trials.
Women[]
Teams[]
The teams are listed as follows:[5]
Knockout Brackets[]
Source:[6]
A Event[]
First Knockout | Qualifier 1 | |||||||||||||
1 | Kaitlyn Jones | 4 | ||||||||||||
8 | Ashley Howard | 8 | ||||||||||||
8 | Ashley Howard | 4 | ||||||||||||
4 | Kerry Galusha | 9 | ||||||||||||
4 | Kerry Galusha | 10 | ||||||||||||
5 | Sarah Wark | 4 | ||||||||||||
4 | Kerry Galusha | 6 | ||||||||||||
3 | Team Silvernagle | 5 | ||||||||||||
2 | Laurie St-Georges | 8 | ||||||||||||
7 | Jill Brothers | 4 | ||||||||||||
2 | Laurie St-Georges | 2 | ||||||||||||
3 | Team Silvernagle | 11 | ||||||||||||
3 | Team Silvernagle | 12 | ||||||||||||
6 | Lauren Mann | 2 |
B Event[]
Second Knockout | Qualifier 2 | ||||||||||||||||||
3 | Team Silvernagle | 11 | |||||||||||||||||
1 | Kaitlyn Jones | 3 | |||||||||||||||||
2 | Laurie St-Georges | 5 | |||||||||||||||||
1 | Kaitlyn Jones | 11 | 1 | Kaitlyn Jones | 6 | ||||||||||||||
5 | Sarah Wark | 3 | 1 | Kaitlyn Jones | 8 | ||||||||||||||
6 | Lauren Mann | 6 | |||||||||||||||||
8 | Ashley Howard | 5 | |||||||||||||||||
7 | Jill Brothers | 6 | 6 | Lauren Mann | 7 | ||||||||||||||
6 | Lauren Mann | 8 |
C Event[]
Third Knockout | Qualifier 3 | ||||||||||||||||||
1 | Kaitlyn Jones | 4 | |||||||||||||||||
5 | Sarah Wark | 7 | 7 | Jill Brothers | 10 | ||||||||||||||
8 | Ashley Howard | 9 | 8 | Ashley Howard | 4 | ||||||||||||||
7 | Jill Brothers | 8 | 7 | Jill Brothers | 7 | ||||||||||||||
2 | Laurie St-Georges | 5 | 7 | Jill Brothers | 10 | ||||||||||||||
6 | Lauren Mann | 6 |
Knockout Results[]
All draw times are listed in Eastern Time (UTC−04:00).[7]
Draw 1[]
Wednesday, September 22, 12:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Kaitlyn Jones | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Ashley Howard | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 8 |
Draw 2[]
Wednesday, September 22, 3:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Team Silvernagle | 2 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 4 | X | X | 12 |
Lauren Mann | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Laurie St-Georges | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Jill Brothers | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Kerry Galusha | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | X | 10 |
Sarah Wark | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Draw 4[]
Thursday, September 23, 8:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Kaitlyn Jones | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6 | 1 | X | X | 11 |
Sarah Wark | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Jill Brothers | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Lauren Mann | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ashley Howard | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | X | 4 |
Kerry Galusha | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | X | X | 9 |
Draw 5[]
Thursday, September 23, 12:00 pm
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Laurie St-Georges | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Team Silvernagle | 0 | 2 | 1 | 3 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | X | 11 |
Draw 6[]
Thursday, September 23, 4:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ashley Howard | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Lauren Mann | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 7 |
Draw 7[]
Thursday, September 23, 8:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Laurie St-Georges | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Kaitlyn Jones | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Draw 8[]
Friday, September 24, 8:00 am
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Jill Brothers | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 8 |
Laurie St-Georges | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 9[]
Friday, September 24, 12:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sarah Wark | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Ashley Howard | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | X | 9 |
Draw 10[]
Friday, September 24, 4:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Kerry Galusha | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Team Silvernagle | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Kaitlyn Jones | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Lauren Mann | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6 |
Draw 11[]
Friday, September 24, 8:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ashley Howard | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Jill Brothers | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 7 |
Draw 12[]
Saturday, September 25, 9:00 am
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Team Silvernagle | 3 | 0 | 2 | 0 | 3 | 2 | 1 | X | X | X | 11 |
Kaitlyn Jones | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Jill Brothers | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 3 | 10 |
Lauren Mann | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Draw 14[]
Saturday, September 25, 5:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Kaitlyn Jones | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Jill Brothers | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 3 | X | 10 |
Playoffs[]
A vs. B | Second place game | |||||||||||
Qualify for Pre-Trials | ||||||||||||
A | Kerry Galusha | 10 | Kerry Galusha | |||||||||
B | Team Silvernagle | 8 | Jill Brothers | |||||||||
B | Team Silvernagle | 6 | ||||||||||
C | Jill Brothers | 8 | ||||||||||
Key: | Winning team advances | Losing team advances |
A vs. B[]
Saturday, September 25, 5:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Kerry Galusha | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 10 |
Team Silvernagle | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Winner qualifies for 2021 Canadian Olympic Curling Pre-Trials.
Loser drops to second place game.
Second place game[]
Sunday, September 26, 10:00 am
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Team Silvernagle | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Jill Brothers | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | 8 |
Winner qualifies for 2021 Canadian Olympic Curling Pre-Trials.
Notes[]
- ^ spared for .
- ^ a b As second Sarah Murphy did not attend the event, alternate Kim Kelly moved up to play second. Murphy was still listed as the teams alternate on the roster, however.
- ^ a b c As skip Robyn Silvernagle was on maternity leave, second Jessie Hunkin moved up to skip and alternate played second. Silvernagle was listed as the alternate on the roster, however.
- ^ a b Alternate played lead during the tournament, replacing .
References[]
- ^ a b "Big events in Ottawa!". Curling Canada. August 10, 2021. Retrieved August 10, 2021.
- ^ "Men's Teams". Curling Canada. Retrieved September 18, 2021.
- ^ "Men's Knockout Bracket". Curling Canada. Retrieved September 18, 2021.
- ^ "Men's Scores". Curling Canada. Retrieved September 18, 2021.
- ^ "Women's Teams". Curling Canada. Retrieved September 18, 2021.
- ^ "Women's Knockout Bracket". Curling Canada. Retrieved September 18, 2021.
- ^ "Women's Scores". Curling Canada. Retrieved September 18, 2021.
External links[]
- 2021 in Canadian curling
- 2021 in Ontario
- Curling in Ottawa
- September 2021 sports events in Canada
- 2020s in Ottawa