The 2022 Scotties Tournament of Hearts , Canada's national women's curling championship, was held from January 28 to February 6 at the Fort William Gardens in Thunder Bay , Ontario .[1] [2] The winning team will represent Canada at the 2022 World Women's Curling Championship at the CN Centre in Prince George , British Columbia .[3]
Due to the COVID-19 pandemic and Ontario public health orders, the tournament is being held behind closed doors with no public spectators for the second season in a row. As Ontario began to permit a maximum capacity of 500 spectators at indoor sporting events beginning January 31, Curling Canada explored admitting limited public spectators for the playoff draws, but ultimately decided against doing so.[4] [5] Organizers later invited tournament volunteers and junior curlers from the Thunder Bay area to attend the playoff draws.[6] [7]
Teams [ ]
Due to COVID-19 pandemic -related concerns, and public health orders in multiple provinces that prohibited sports tournaments, the provincial and territorial playdowns in New Brunswick, Newfoundland and Labrador, Northwest Territories, Ontario (both Ontario and Northern Ontario), Prince Edward Island, and Quebec were cancelled (or in the case of Ontario, postponed until April), with teams being selected by provincial sanctioning bodies.[8] [9] [10]
Source:[11]
Canada
Alberta
British Columbia
, Gimli
Skip: Kerri Einarson
Third: Val Sweeting
Second: Shannon Birchard
Lead: Briane Meilleur [a]
Alternate: Krysten Karwacki [a]
Saville SC , Edmonton
Skip: Laura Walker
Third: Kate Cameron
Second: Taylor McDonald [b]
Lead: Nadine Scotland
Alternate: Dana Ferguson [b]
Kelowna CC , Kelowna
Skip: Mary-Anne Arsenault
Third: Jeanna Schraeder
Second: Sasha Carter
Lead: Renee Simons [c]
Alternate: Morgan Muise [c]
Manitoba
New Brunswick[12]
Newfoundland and Labrador[13]
, Altona
Skip: Mackenzie Zacharias
Third: Karlee Burgess
Second: Emily Zacharias
Lead: Lauren Lenentine
Alternate: Lori Olson-Johns
, Fredericton
Skip: Andrea Crawford
Third: Sylvie Quillian
Second: Jillian Babin
Lead: Katie Forward
St. John's CC , St. John's
Skip: Sarah Hill
Third:
Second: Beth Hamilton
Lead: Adrienne Mercer
Alternate:
Northern Ontario[14]
Nova Scotia
Ontario[15]
Fort William CC , Thunder Bay
Skip: Krista McCarville
Third: Kendra Lilly
Second: Ashley Sippala
Lead: Sarah Potts
Alternate: Jen Gates
, Dartmouth
Skip: Christina Black
Third: Jenn Baxter
Second:
Lead:
Alternate:
, Woodstock
Skip: Hollie Duncan
Third: Megan Balsdon
Second: Rachelle Strybosch [d]
Lead: Tess Bobbie
Alternate: Julie Tippin [d]
Prince Edward Island
Quebec[16]
Saskatchewan
, Montague & Cornwall CC , Cornwall
Skip: Suzanne Birt
Third: Marie Christianson
Second: Meaghan Hughes
Lead: Michelle McQuaid
Alternate: Kathy O'Rourke
, Laval & , Dollard-des-Ormeaux
Skip: Laurie St-Georges
Third: Hailey Armstrong [e]
Second: Emily Riley
Lead: Cynthia St-Georges [e]
Alternate: Alanna Routledge [e]
, Moose Jaw
Skip: Penny Barker
Third: Christie Gamble
Second: Jenna Enge
Lead: Danielle Sicinski
Alternate: Amber Holland
Northwest Territories[17]
Nunavut[18]
Yukon
Yellowknife CC , Yellowknife
Fourth: Jo-Ann Rizzo
Third: Sarah Koltun
Second: Margot Flemming
Skip: Kerry Galusha
Alternate: Megan Koehler
, Iqaluit
Skip: Brigitte MacPhail
Third: Sadie Pinksen
Second: Kaitlin MacDonald
Lead: Alison Taylor
, Whitehorse
Skip:
Third: [f] [g]
Second: [f] [g]
Lead:
Alternate: [f] [g]
Wild Card #1 [19]
Wild Card #2 [19]
Wild Card #3[19]
East St. Paul CC , East St. Paul
Skip: Tracy Fleury [h]
Third: Selena Njegovan [h]
Second: Liz Fyfe
Lead: Kristin MacCuish
Alternate: Robyn Njegovan [h]
, Regina
Skip: Chelsea Carey
Third: Jolene Campbell
Second: Stephanie Schmidt [i]
Lead: Jennifer Armstrong [i]
Alternate: Rachel Erickson [i]
Ottawa CC , Ottawa
Skip: Emma Miskew
Third: Sarah Wilkes
Second: Allison Flaxey [j]
Lead: Joanne Courtney
Alternate: Lynn Kreviazuk [j]
CTRS ranking [ ]
Source:[21]
Member Association (Skip)
Rank
Points
Wild Card #1 (Fleury)
1
297.088
Alberta (Walker)
3
138.020
Canada (Einarson)
4
128.202
Wild Card #2 (Carey)
5
127.057
Wild Card #3 (Homan)
6
125.030
Manitoba (Zacharias)
7
119.701
Ontario (Duncan)
8
116.055
Saskatchewan (Barker)
11
101.007
Northern Ontario (McCarville)
12
90.892
Northwest Territories (Galusha)
13
90.268
Nova Scotia (Black)
17
87.774
New Brunswick (Crawford)
22
69.553
Prince Edward Island (Birt)
27
59.093
British Columbia (Arsenault)
58
24.366
Quebec (St-Georges)
76
13.010
Newfoundland and Labrador (Hill)
78
12.110
Nunavut (MacPhail)
96
3.427
Yukon (Birnie)
107
1.696
Wild card selection [ ]
In previous years, a wild card game was played between the top two teams on the Canadian Team Ranking System standings who did not win their provincial championship; the winner of this game was usually granted the final spot in the tournament. However, with many provinces cancelling their provincial championships due to the ongoing COVID-19 pandemic in Canada , thus not allowing many teams to compete for a chance to play at the Scotties, Curling Canada opted to include three wild card teams instead of the usual one. These teams directly qualified and did not participate in a play-in game. This was the second time this format was used, with the first being in 2021.[19]
CTRS standings for wild card selection
Rank
Team
Member Association
Eligibility
1
Tracy Fleury
Manitoba
Eliminated from provincials
2
Jennifer Jones
Manitoba
Playing in Olympics (ineligible)
3
Laura Walker
Alberta
Won Alberta provincials
4
Kerri Einarson
Manitoba
Qualified as Team Canada (ineligible)
5
Chelsea Carey
Saskatchewan
Eliminated from provincials
6
Rachel Homan
Ontario
Was not named provincial representative
Round robin standings [ ]
Final Round Robin Standings
Key
Teams to Championship Round
Teams to Tiebreakers
Round robin results [ ]
All draw times are listed in Eastern Time (UTC−05:00 ).[22]
Draw 1 [ ]
Friday, January 28, 7:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nunavut (MacPhail)
0
0
0
0
0
2
0
0
X
X
2
Prince Edward Island (Birt)
1
2
1
0
2
0
3
3
X
X
12
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Northern Ontario (McCarville)
0
1
1
3
0
1
0
1
0
X
7
Wild Card #2 (Carey)
0
0
0
0
2
0
0
0
1
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #3 (Miskew)
0
3
0
1
1
0
3
0
2
X
10
Newfoundland and Labrador (Hill)
0
0
1
0
0
2
0
2
0
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Brunswick (Crawford)
1
0
0
2
0
0
0
2
0
1
6
Wild Card #1 (Fleury)
0
0
1
0
1
1
0
0
2
0
5
Draw 2 [ ]
Saturday, January 29, 2:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ontario (Duncan)
2
0
0
0
2
0
1
0
X
X
5
Canada (Einarson)
0
1
1
3
0
4
0
3
X
X
12
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nova Scotia (Black)
0
1
0
2
0
2
1
0
1
X
7
Northwest Territories (Galusha)
0
0
2
0
2
0
0
1
0
X
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
British Columbia (Arsenault)
2
0
0
1
1
0
0
0
1
0
5
Manitoba (Zacharias)
0
1
1
0
0
2
1
0
0
1
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Alberta (Walker)
2
0
0
2
0
0
0
4
0
0
0
8
Quebec (St-Georges)
0
1
2
0
0
1
1
0
2
1
1
9
Draw 3 [ ]
Saturday, January 29, 7:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #1 (Fleury)
0
2
0
0
0
1
2
0
3
1
9
Saskatchewan (Barker)
1
0
2
1
1
0
0
2
0
0
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #3 (Miskew)
1
0
0
0
0
1
0
0
0
X
2
New Brunswick (Crawford)
0
0
0
1
1
0
0
3
2
X
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Northern Ontario (McCarville)
1
0
0
1
2
0
2
0
2
X
8
Prince Edward Island (Birt)
0
1
1
0
0
1
0
2
0
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #2 (Carey)
2
0
4
0
0
0
2
0
0
4
12
Nunavut (MacPhail)
0
1
0
1
2
1
0
1
1
0
7
Draw 4 [ ]
Sunday, January 30, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Quebec (St-Georges)
2
1
2
0
0
0
1
2
0
0
8
Yukon (Birnie)
0
0
0
2
1
1
0
0
2
1
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
British Columbia (Arsenault)
0
0
1
0
3
0
3
0
1
0
8
Alberta (Walker)
0
1
0
3
0
2
0
2
0
1
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nova Scotia (Black)
0
0
0
1
0
0
1
0
1
X
3
Canada (Einarson)
2
1
1
0
0
1
0
1
0
X
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Northwest Territories (Galusha)
1
0
1
0
1
0
1
0
2
1
7
Ontario (Duncan)
0
1
0
1
0
1
0
2
0
0
5
Draw 5 [ ]
Sunday, January 30, 2:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Northern Ontario (McCarville)
2
0
0
0
1
0
1
1
0
X
5
Wild Card #3 (Miskew)
0
1
1
3
0
2
0
0
1
X
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Prince Edward Island (Birt)
0
0
0
0
0
1
0
0
X
X
1
Wild Card #1 (Fleury)
2
1
1
2
2
0
1
0
X
X
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Brunswick (Crawford)
0
2
0
1
0
1
1
0
1
X
6
Nunavut (MacPhail)
0
0
1
0
1
0
0
1
0
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Newfoundland and Labrador (Hill)
0
0
2
0
0
0
2
0
2
0
6
Saskatchewan (Barker)
1
1
0
1
1
0
0
3
0
1
8
Draw 6 [ ]
Sunday, January 30, 7:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nova Scotia (Black)
0
5
0
0
1
1
1
1
X
X
9
British Columbia (Arsenault)
1
0
1
1
0
0
0
0
X
X
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Einarson)
2
0
2
0
0
2
0
2
0
X
8
Quebec (St-Georges)
0
1
0
1
0
0
2
0
1
X
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Alberta (Walker)
2
0
1
0
0
2
0
3
0
1
9
Ontario (Duncan)
0
2
0
1
2
0
0
0
2
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Manitoba (Zacharias)
4
0
2
1
2
0
3
0
X
X
12
Yukon (Birnie)
0
1
0
0
0
1
0
1
X
X
3
Draw 7 [ ]
Monday, January 31, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Prince Edward Island (Birt)
1
1
0
4
0
0
1
0
1
0
0
8
New Brunswick (Crawford)
0
0
1
0
2
1
0
2
0
2
2
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Saskatchewan (Barker)
2
0
1
0
1
0
0
3
0
0
1
8
Wild Card #2 (Carey)
0
1
0
3
0
0
0
0
2
1
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #1 (Fleury)
0
3
0
1
1
0
5
0
1
X
11
Wild Card #3 (Miskew)
4
0
0
0
0
3
0
2
0
X
9
Draw 8 [ ]
Monday, January 31, 2:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Einarson)
2
0
2
3
0
0
3
0
X
X
10
Alberta (Walker)
0
1
0
0
1
2
0
1
X
X
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Ontario (Duncan)
0
1
0
0
2
0
2
1
0
1
0
7
Manitoba (Zacharias)
2
0
1
1
0
2
0
0
1
0
1
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Yukon (Birnie)
0
1
0
0
0
1
2
0
X
X
4
Northwest Territories (Galusha)
1
0
4
2
1
0
0
5
X
X
13
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Quebec (St-Georges)
0
2
0
0
1
0
0
2
0
X
5
British Columbia (Arsenault)
3
0
0
2
0
1
1
0
1
X
8
Draw 9 [ ]
Monday, January 31, 7:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #2 (Carey)
0
0
1
1
0
0
1
0
1
1
5
Newfoundland and Labrador (Hill)
0
1
0
0
0
1
0
2
0
0
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Brunswick (Crawford)
2
0
0
0
1
0
2
0
0
1
6
Saskatchewan (Barker)
0
0
1
1
0
1
0
1
0
0
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Prince Edward Island (Birt)
2
0
0
1
0
2
0
1
0
2
8
Wild Card #3 (Miskew)
0
1
2
0
1
0
1
0
2
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nunavut (MacPhail)
1
1
0
1
2
0
0
1
0
0
6
Northern Ontario (McCarville)
0
0
1
0
0
2
3
0
0
1
7
Draw 10 [ ]
Tuesday, February 1, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Northwest Territories (Galusha)
2
2
0
0
2
1
0
1
0
X
8
Manitoba (Zacharias)
0
0
1
1
0
0
3
0
1
X
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Alberta (Walker)
3
2
0
2
0
0
0
1
3
X
11
Yukon (Birnie)
0
0
2
0
1
2
0
0
0
X
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Einarson)
0
0
4
0
0
3
0
3
X
X
10
British Columbia (Arsenault)
0
3
0
1
0
0
1
0
X
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Ontario (Duncan)
1
2
1
0
1
0
0
1
0
0
2
8
Nova Scotia (Black)
0
0
0
2
0
2
1
0
0
1
0
6
Draw 11 [ ]
Tuesday, February 1, 2:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #3 (Miskew)
0
2
0
4
2
3
1
2
X
X
14
Nunavut (MacPhail)
0
0
1
0
0
0
0
0
X
X
1
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #2 (Carey)
2
0
1
0
0
1
0
0
0
0
4
Wild Card #1 (Fleury)
0
2
0
2
0
0
0
0
2
3
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Saskatchewan (Barker)
0
1
0
2
1
0
0
4
1
X
9
Prince Edward Island (Birt)
0
0
1
0
0
3
2
0
0
X
6
Draw 12 [ ]
Tuesday, February 1, 7:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
British Columbia (Arsenault)
0
2
0
0
2
0
0
0
2
X
6
Ontario (Duncan)
1
0
1
1
0
3
1
2
0
X
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Manitoba (Zacharias)
0
0
1
0
1
1
0
2
0
1
6
Nova Scotia (Black)
2
2
0
2
0
0
1
0
0
0
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Northwest Territories (Galusha)
0
0
1
0
2
0
1
0
0
3
7
Quebec (St-Georges)
1
1
0
2
0
1
0
0
1
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Yukon (Birnie)
0
1
0
1
0
0
2
0
0
X
4
Canada (Einarson)
4
0
0
0
0
2
0
0
0
X
6
Draw 13 [ ]
Wednesday, February 2, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Newfoundland and Labrador (Hill)
0
0
0
0
1
0
1
1
0
X
3
Wild Card #1 (Fleury)
2
1
1
1
0
1
0
0
2
X
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #2 (Carey)
1
0
1
0
1
0
0
1
0
0
4
Prince Edward Island (Birt)
0
1
0
1
0
3
0
0
1
2
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nunavut (MacPhail)
0
0
0
0
2
0
1
1
0
X
4
Saskatchewan (Barker)
2
4
1
2
0
1
0
0
1
X
11
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Northern Ontario (McCarville)
0
1
0
2
1
0
2
0
1
0
1
8
New Brunswick (Crawford)
1
0
1
0
0
2
0
1
0
2
0
7
Draw 14 [ ]
Wednesday, February 2, 2:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Manitoba (Zacharias)
0
0
0
0
1
0
1
1
0
0
1
4
Quebec (St-Georges)
0
0
0
1
0
1
0
0
0
1
0
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Northwest Territories (Galusha)
0
1
0
1
1
0
2
0
0
X
5
Canada (Einarson)
2
0
2
0
0
3
0
0
1
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Ontario (Duncan)
3
0
1
0
2
0
2
0
3
X
11
Yukon (Birnie)
0
1
0
1
0
1
0
2
0
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nova Scotia (Black)
1
0
1
0
1
0
1
1
1
0
6
Alberta (Walker)
0
1
0
2
0
1
0
0
0
1
5
Draw 15 [ ]
Wednesday, February 2, 7:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Saskatchewan (Barker)
0
0
0
0
0
0
0
0
2
X
2
Northern Ontario (McCarville)
1
0
0
1
2
1
0
1
0
X
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #1 (Fleury)
0
2
0
0
0
3
0
2
1
X
8
Nunavut (MacPhail)
0
0
0
1
0
0
1
0
0
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Newfoundland and Labrador (Hill)
0
0
2
0
2
0
1
0
X
X
5
New Brunswick (Crawford)
1
1
0
4
0
1
0
3
X
X
10
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #3 (Miskew)
0
0
0
2
0
2
0
2
1
0
7
Wild Card #2 (Carey)
1
1
2
0
2
0
1
0
0
1
8
Draw 16 [ ]
Thursday, February 3, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Yukon (Birnie)
0
1
0
1
0
1
0
1
0
X
4
Nova Scotia (Black)
0
0
1
0
2
0
4
0
3
X
10
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Quebec (St-Georges)
1
0
0
0
2
0
1
0
0
X
4
Ontario (Duncan)
0
1
2
1
0
2
0
2
1
X
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Manitoba (Zacharias)
4
0
0
0
4
0
1
0
0
1
10
Alberta (Walker)
0
1
0
2
0
2
0
2
0
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
British Columbia (Arsenault)
2
0
0
1
2
2
2
0
2
X
11
Northwest Territories (Galusha)
0
2
1
0
0
0
0
3
0
X
6
Draw 17 [ ]
Thursday, February 3, 1:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Brunswick (Crawford)
1
0
1
0
0
0
1
0
0
X
3
Wild Card #2 (Carey)
0
2
0
0
1
1
0
3
3
X
10
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Saskatchewan (Barker)
0
0
0
1
0
0
1
0
X
X
2
Wild Card #3 (Miskew)
0
2
2
0
2
3
0
1
X
X
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #1 (Fleury)
0
0
1
2
0
1
0
2
0
2
8
Northern Ontario (McCarville)
0
1
0
0
1
0
2
0
2
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Prince Edward Island (Birt)
1
0
1
1
0
0
1
0
3
1
8
Newfoundland and Labrador (Hill)
0
1
0
0
2
1
0
1
0
0
5
Draw 18 [ ]
Thursday, February 3, 7:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Alberta (Walker)
1
0
1
0
0
1
0
1
0
0
4
Northwest Territories (Galusha)
0
1
0
2
1
0
1
0
1
1
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Yukon (Birnie)
0
3
0
0
2
0
1
0
2
X
8
British Columbia (Arsenault)
2
0
1
3
0
3
0
2
0
X
11
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Quebec (St-Georges)
2
0
1
0
1
0
3
0
1
2
10
Nova Scotia (Black)
0
1
0
3
0
1
0
3
0
0
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Einarson)
0
0
1
0
4
0
2
0
2
1
10
Manitoba (Zacharias)
0
5
0
1
0
1
0
0
0
0
7
Tiebreaker [ ]
Friday, February 4, 9:00 am
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Northwest Territories (Galusha)
0
3
0
2
0
0
0
3
0
X
8
Manitoba (Zacharias)
0
0
1
0
1
1
0
0
3
X
6
Championship round [ ]
Semifinals [ ]
Friday, February 4, 1:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Nova Scotia (Black)
0
1
0
0
4
1
1
1
0
X
8
Northern Ontario (McCarville)
1
0
4
4
0
0
0
0
2
X
11
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Brunswick (Crawford)
0
1
0
2
0
2
2
0
0
1
8
Northwest Territories (Galusha)
2
0
1
0
2
0
0
1
0
0
6
Finals [ ]
Friday, February 4, 7:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Einarson)
0
0
0
3
1
0
0
0
2
0
6
New Brunswick (Crawford)
1
1
2
0
0
1
1
1
0
1
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Wild Card #1 (Fleury)
0
0
0
0
0
0
1
1
1
X
3
Northern Ontario (McCarville)
0
2
1
1
2
2
0
0
0
X
8
Playoffs [ ]
1 vs. 2 [ ]
Saturday, February 5, 7:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
New Brunswick (Crawford)
2
0
2
1
1
0
1
0
1
0
0
8
Northern Ontario (McCarville)
0
3
0
0
0
0
0
3
0
2
1
9
3 vs. 4 [ ]
Saturday, February 5, 2:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Einarson)
0
1
0
3
0
4
2
0
1
X
11
Wild Card #1 (Fleury)
0
0
3
0
2
0
0
1
0
X
6
Semifinal [ ]
Sunday, February 6, 12:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
New Brunswick (Crawford)
0
1
0
1
0
1
0
1
0
X
4
Canada (Einarson)
2
0
1
0
1
0
2
0
2
X
8
Final [ ]
Sunday, February 6, 7:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Northern Ontario (McCarville)
0
1
0
1
0
2
0
2
0
0
6
Canada (Einarson)
1
0
2
0
3
0
1
0
1
1
9
Statistics [ ]
Top 5 player percentages [ ]
Final Round Robin Percentages; minimum 6 games
Key
First All-Star Team
Second All-Star Team
Awards [ ]
The awards and all-star teams were as follows:
All-Star Teams
First Team [23]
Second Team [24]
Marj Mitchell Sportsmanship Award [25]
, Nova Scotia
Joan Mead Builder Award[24]
Provincial and territorial playdowns [ ]
Notes [ ]
^ a b Team Canada's alternate Krysten Karwacki threw lead stones for the last end of Draw 8.
^ a b Team Alberta's alternate Dana Ferguson threw second stones for the last end of Draw 8 and second stones for the last two ends of Draw 10.
^ a b Team British Columbia's alternate Morgan Muise threw lead stones during Draw 16.
^ a b Team Ontario's alternate Julie Tippin threw second stones during Draw 12.
^ a b c Team Quebec's alternate Alanna Routledge threw lead stones during Draw 4 and third stones for the last five ends of Draw 6.
^ a b c Team Yukon's alternate threw third stones during Draw 12 and second stones during Draw 14.
^ a b c Team Yukon's alternate threw third stones during Draw 10. Regular third threw second stones while regular second sat out.
^ a b c d Wild Card #1's skip Tracy Fleury tested positive for COVID-19 before travelling to the Scotties to compete.[20] For the teams' first seven games, alternate Robyn Njegovan slotted in to play third while third Selena Njegovan moved up and skipped the team. Fleury rejoined the team for their last round robin game against Northern Ontario and the playoffs.
^ a b c Wild Card #2's alternate Rachel Erickson threw lead stones for the last five ends of Draw 3 and second stones during Draw 9.
^ a b Team Wild Card #3's alternate Lynn Kreviazuk threw second stones for the last two ends of Draw 11.
References [ ]
^ "2022 Scotties Tournament of Hearts" . Curling Canada . Retrieved December 8, 2021 .
^ "Thunder Bay in 2022!" . Curling Canada. December 1, 2020. Retrieved December 8, 2021 .
^ "World Women's Curling Championship 2022" . World Curling Federation . Retrieved December 8, 2021 .
^ "Scotties Tournament of Hearts women's curling good to go in Thunder Bay, Ont., maybe even with fans" . CBC News . 2022-01-20. Archived from the original on 2022-01-20. Retrieved 2022-01-20 .
^ "No fans for Scotties finals due to COVID 19 concerns: Curling Canada" . Sportsnet.ca . Retrieved 2022-01-30 .
^ "Scotties volunteers and Future Stars invited to the 2022 playoffs" . CBC News . 2022-02-01. Archived from the original on 2022-02-02. Retrieved 2022-02-04 .
^ "Welcome volunteers & Future Stars!" . Curling Canada. February 1, 2022. Retrieved February 5, 2022 .
^ "More bad news for local rock fans: Northern Ontario men's and women's curling cancelled" . saultstar . Retrieved 2022-01-07 .
^ "Scotties Tournament of Hearts still a go, despite cancellation of some regional qualifiers" . CBC News . 2022-12-30. Archived from the original on 2021-12-30. Retrieved 2022-01-07 .
^ "Prince Edward Island, Northern Ontario cancel women's curling championships" . Sportsnet.ca . Retrieved 2022-01-07 .
^ "Teams" . Curling Canada . Retrieved January 7, 2022 .
^ "Sadly, Covid has again cancelled our provincial playdowns. It is extremely disappointing to everyone involved and we appreciate the hard work that has taken place to try and make these events happen... However, we are proud to announce that our achievements so far this season have earned us the #1 spot in New Brunswick and with that the opportunity to represent NB at the 2022 Scotties in Thunder Bay! We are thrilled to have this opportunity and will continue to train hard and prepare" . Facebook . Team Crawford. January 6, 2022. Retrieved January 6, 2022 .
^ @CurlingNL (January 3, 2022). "Here we are again having to make decisions based on Covid. I assure you this is not how the NLCA wanted this to happen. This years national Scottie's is still set to operate on the original date. Since we cannot host a provincial, then it is necessary for us to select a team" (Tweet) – via Twitter .
^ "Team McCarville to represent Northern Ontario at 2022 Scotties Tournament of Hearts" . Northern Ontario Curling Association. January 7, 2022. Retrieved January 7, 2022 .
^ @Devin_Heroux (January 7, 2022). "JUST IN... Curl ON selects Team Homan as Scotties reps... HOWEVER. If Rachel Homan is selected to go to Olympics for mixed doubles... Team Duncan will be the Ontario rep for Scotties... Discuss. #cbccurl" (Tweet) – via Twitter .
^ Alanna Routledge (January 7, 2022). "Équipe Québec = Équipe St-Georges" . Curling Québec. Retrieved January 7, 2022 .
^ "In keeping with NWTCA policy if a championship cannot be held, Team Galusha, defending champions, has been appointed as the NWTCA representatives to the 2022 Scotties Tournament of Hearts Jan 28-Feb 6 in Thunder Bay, ON" . Facebook . NWT Curling. January 5, 2022. Retrieved January 7, 2022 .
^ "Congratulations to Team MacPhail,skipped by Brigitte MacPhail, third Sadie Pinksen, second Kaitlin MacDonald and lead Alison Taylor from the Iqaluit Curling Club who will represent Nunavut at the Scotties Tournament of Hearts in January!" . Facebook . Nunavut Curling Association. Retrieved December 13, 2021 .
^ a b c d "Scotties update" . Curling Canada. January 13, 2022. Retrieved January 13, 2022 .
^ "Hello from Thunder Bay! We are excited to start the Scotties today. Unfortunately, due to a positive COVID test we will be starting the event without Tracy. However, the good news is she feels well and the positive test was from long enough ago that she could join us as early as this weekend. The team is following all event protocols and guidance of the Chief Medical Officer. Grateful that we have our super spare Robyn Njegovan ready to fill in at third while Selena takes over skipping duties for our opening game" . Facebook . Team Tracy Fleury. January 28, 2022. Retrieved January 29, 2022 .
^ "2021–22 CTRS Standings" . Curling Canada . Retrieved January 16, 2022 .
^ "Draw Schedule" . Curling Canada . Retrieved December 8, 2021 .
^ Dunick, Leith (February 4, 2022). "McCarville rink moves on at Scotties" . Thunder Bay, Ontario: TBNewsWatch.com . Retrieved February 6, 2022 .
^ a b "2022 Scotties Awards Winners: All-stars, awards announced at 2022 Scotties Tournament of Hearts" . Curling Canada. February 6, 2022. Retrieved February 6, 2022 .
^ Campbell, Ian (February 4, 2022). "Home stretch at The Scotties: Playoffs have brought fans back to the venue in Thunder Bay" . Sports Illustrated . The Curling News . Retrieved February 5, 2022 .
^ "Team Birnie punches ticket to Scotties in Yukon playdowns" . Whitehorse Daily Star . January 17, 2022. Retrieved January 20, 2022 .
External links [ ]
Diamond D Championship Curling Association Championship Macdonald Lassies Championship Curling Association Championship Scott Tournament of Hearts Scotties Tournament of Hearts