List of Asian Games medalists in gymnastics
This is the complete list of Asian Games medalists in gymnastics from 1974 to 2018.
Men's artistic[]
Team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | China (CHN) |
Japan (JPN) |
North Korea (PRK) Kim Song-il Song Sun-bong |
1978 Bangkok | China (CHN) Huang Yubin Li Yuejiu |
Japan (JPN) Nobuyuki Kajitani Teruichi Okamura |
South Korea (KOR) |
1982 New Delhi | China (CHN) Huang Yubin Li Ning Li Xiaoping Li Yuejiu Lou Yun Tong Fei |
Japan (JPN) Koji Gushiken Noritoshi Hirata Nobuyuki Kajitani Shinji Morisue Koji Sotomura |
North Korea (PRK) Han Gwang-song Ri Su-gil |
1986 Seoul | China (CHN) Li Ning Lou Yun Wang Chongsheng Xu Zhiqiang |
South Korea (KOR) Han Chung-sik Ju Young-sam Lee Jeong-sik Park Jong-hoon |
Japan (JPN) Hiroyuki Konishi Koichi Mizushima Koji Sotomura Kyoji Yamawaki |
1990 Beijing | China (CHN) Guo Linyao Li Chunyang Li Ge Li Jing Li Xiaoshuang Qiao Liang |
Japan (JPN) Yutaka Aihara Yoshiaki Hatakeda Yukio Iketani Masayuki Matsunaga Daisuke Nishikawa Toshiharu Sato |
South Korea (KOR) Jung Jin-soo Lee Joo-hyung Yoo Ok-ryul |
1994 Hiroshima | China (CHN) Fan Hongbin Guo Linyao Huang Huadong Huang Liping Li Dashuang Li Jing Li Xiaoshuang |
South Korea (KOR) Han Kwang-ho Han Yoon-soo Jung Jin-soo Lee Jang-hyung Lee Joo-hyung Yeo Hong-chul Yoo Ok-ryul |
Japan (JPN) Takashi Chinen Yoshiaki Hatakeda Masayuki Matsunaga Daisuke Nishikawa Toshiharu Sato Hikaru Tanaka |
1998 Bangkok | China (CHN) Huang Xu Li Xiaopeng Xing Aowei Yang Wei Zhang Jinjing |
South Korea (KOR) Cho Seong-min Kim Dong-hwa Lee Jang-hyung Lee Joo-hyung Yeo Hong-chul |
Japan (JPN) Mutsumi Harada Akihiro Kasamatsu Yoshihiro Saito Naoya Tsukahara Isao Yoneda |
2002 Busan | China (CHN) Feng Jing Huang Xu Li Xiaopeng Liang Fuliang Teng Haibin Yang Wei |
South Korea (KOR) Kim Dae-eun Kim Dong-hwa Kim Seung-il Lee Sun-sung Yang Tae-young |
Japan (JPN) Mutsumi Harada Takehiro Kashima Hisashi Mizutori Hiroyuki Tomita Naoya Tsukahara |
2006 Doha | China (CHN) Chen Yibing Feng Jing Liang Fuliang Xiao Qin Yang Wei Zou Kai |
Japan (JPN) Ryosuke Baba Kenya Kobayashi Shun Kuwahara Hisashi Mizutori Hiroyuki Tomita Yuki Yoshimura |
South Korea (KOR) Kim Dae-eun Kim Ji-hoon Kim Seung-il Kim Soo-myun Yang Tae-young Yoo Won-chul |
2010 Guangzhou | China (CHN) Chen Yibing Feng Zhe Teng Haibin Yan Mingyong Zhang Chenglong |
Japan (JPN) Ryosuke Baba Shun Kuwahara Hisashi Mizutori Takuya Nakase |
South Korea (KOR) Kim Hee-hoon Kim Ji-hoon Kim Soo-myun Yang Hak-seon Yoo Won-chul |
2014 Incheon | Japan (JPN) Yuya Kamoto Masayoshi Yamamoto |
South Korea (KOR) Kim Hee-hoon Lee Sang-wook Park Min-soo Shin Dong-hyen Yang Hak-seon |
China (CHN) Huang Yuguo Zou Kai |
2018 Jakarta–Palembang | China (CHN) Deng Shudi Lin Chaopan Sun Wei Xiao Ruoteng Zou Jingyuan |
Japan (JPN) Kenta Chiba Shogo Nonomura Kakeru Tanigawa |
South Korea (KOR) Kim Han-sol Lee Jun-ho Park Min-soo |
Individual all-around[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (JPN) | (CHN) | (KOR) |
1978 Bangkok | (CHN) | (CHN) | Li Yuejiu (CHN) |
1982 New Delhi | Li Ning (CHN) | Tong Fei (CHN) | (PRK) |
1986 Seoul | Li Ning (CHN) | (CHN) | Lou Yun (CHN) |
1990 Beijing | Li Jing (CHN) | Guo Linyao (CHN) | Li Xiaoshuang (CHN) |
1994 Hiroshima | Li Xiaoshuang (CHN) | Huang Liping (CHN) | Yoshiaki Hatakeda (JPN) |
1998 Bangkok | Huang Xu (CHN) | Yang Wei (CHN) | Naoya Tsukahara (JPN) |
2002 Busan | Yang Wei (CHN) | Liang Fuliang (CHN) | Shared silver |
Kim Dong-hwa (KOR) | |||
2006 Doha | Yang Wei (CHN) | Hisashi Mizutori (JPN) | Hiroyuki Tomita (JPN) |
2010 Guangzhou | Teng Haibin (CHN) | (CHN) | Hisashi Mizutori (JPN) |
2014 Incheon | Yuya Kamoto (JPN) | Masayoshi Yamamoto (JPN) | Lee Sang-wook (KOR) |
2018 Jakarta–Palembang | Lin Chaopan (CHN) | Shogo Nonomura (JPN) | Xiao Ruoteng (CHN) |
Floor[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (JPN) | Song Sun-bong (PRK) | Kim Song-il (PRK) |
1978 Bangkok | Li Yuejiu (CHN) | (CHN) | (KOR) |
1982 New Delhi | Tong Fei (CHN) | Li Yuejiu (CHN) | Shared silver |
(PRK) | |||
1986 Seoul | Li Ning (CHN) | (CHN) | Park Jong-hoon (KOR) |
1990 Beijing | Li Xiaoshuang (CHN) | Li Chunyang (CHN) | Sin Myong-su () |
1994 Hiroshima | Li Xiaoshuang (CHN) | Sergey Fedorchenko (KAZ) | Toshiharu Sato (JPN) |
1998 Bangkok | Yang Wei (CHN) | Kim Dong-hwa (KOR) | Li Xiaopeng (CHN) |
2002 Busan | Kim Seung-il (KOR) | (PRK) | Yang Wei (CHN) |
2006 Doha | Zou Kai (CHN) | Liang Fuliang (CHN) | Kim Soo-myun (KOR) |
2010 Guangzhou | Zhang Chenglong (CHN) | Shared gold | Ashish Kumar (IND) |
Kim Soo-myun (KOR) | |||
2014 Incheon | Zou Kai (CHN) | Huang Yuguo (CHN) | Yuya Kamoto (JPN) |
2018 Jakarta–Palembang | Kim Han-sol (KOR) | Tang Chia-hung (TPE) | Lin Chaopan (CHN) |
Pommel horse[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (CHN) | (CHN) | (KOR) |
1978 Bangkok | (CHN) | (JPN) | Han Gwang-song () |
1982 New Delhi | Li Ning (CHN) | Shared gold | Shared gold |
Li Xiaoping (CHN) | |||
(PRK) | |||
1986 Seoul | (CHN) | Li Ning (CHN) | Ju Young-sam (KOR) |
1990 Beijing | Guo Linyao (CHN) | Li Jing (CHN) | Pae Gil-su () |
Chang Feng-chih () | |||
1994 Hiroshima | Huang Huadong (CHN) | Shared gold | Shared gold |
Yoshiaki Hatakeda (JPN) | |||
Lee Jang-hyung (KOR) | |||
1998 Bangkok | Xing Aowei (CHN) | Shared gold | Huang Xu (CHN) |
Pae Gil-su (PRK) | (TPE) | ||
2002 Busan | Teng Haibin (CHN) | Shared gold | Takehiro Kashima (JPN) |
Kim Hyon-il (PRK) | |||
2006 Doha | Hiroyuki Tomita (JPN) | Shared gold | Shared gold |
Kim Soo-myun (KOR) | |||
(PRK) | |||
2010 Guangzhou | Teng Haibin (CHN) | Yan Mingyong (CHN) | (TPE) |
2014 Incheon | Masayoshi Yamamoto (JPN) | (UZB) | Park Min-soo (KOR) |
2018 Jakarta–Palembang | Lee Chih-kai (TPE) | Zou Jingyuan (CHN) | Sun Wei (CHN) |
Rings[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (KOR) | (CHN) | Song Sun-bong (PRK) |
1978 Bangkok | Huang Yubin (CHN) | Shared gold | Teruichi Okamura (JPN) |
Kim Gwang-jin () | |||
1982 New Delhi | Li Ning (CHN) | Shared gold | Huang Yubin (CHN) |
Ri Su-gil (PRK) | |||
1986 Seoul | Li Ning (CHN) | (KOR) | Lou Yun (CHN) |
1990 Beijing | Li Ge (CHN) | Li Chunyang (CHN) | Masayuki Matsunaga (JPN) |
Sin Myong-su () | |||
1994 Hiroshima | Fan Hongbin (CHN) | Li Xiaoshuang (CHN) | Shared silver |
Yoo Ok-ryul (KOR) | |||
1998 Bangkok | (THA) | Huang Xu (CHN) | Yoshihiro Saito (JPN) |
(TPE) | |||
2002 Busan | Huang Xu (CHN) | Shared gold | Hiroyuki Tomita (JPN) |
Kim Dong-hwa (KOR) | (TPE) | ||
2006 Doha | Chen Yibing (CHN) | Shared gold | (KAZ) |
Yang Wei (CHN) | |||
2010 Guangzhou | Chen Yibing (CHN) | Yan Mingyong (CHN) | Chen Chih-yu (TPE) |
2014 Incheon | (CHN) | (JPN) | (VIE) |
2018 Jakarta–Palembang | Deng Shudi (CHN) | Shogo Nonomura (JPN) | Chen Chih-yu (TPE) |
Vault[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (JPN) | (CHN) | (JPN) |
1978 Bangkok | (JPN) | (JPN) | (CHN) |
1982 New Delhi | Lou Yun (CHN) | Koji Gushiken (JPN) | (KOR) |
(PRK) | |||
1986 Seoul | Lou Yun (CHN) | Kyoji Yamawaki (JPN) | Park Jong-hoon (KOR) |
1990 Beijing | Li Jing (CHN) | Lee Joo-hyung (KOR) | Chang Feng-chih () |
1994 Hiroshima | Yeo Hong-chul (KOR) | Li Dashuang (CHN) | Li Xiaoshuang (CHN) |
Lee Joo-hyung (KOR) | |||
1998 Bangkok | Yeo Hong-chul (KOR) | Li Xiaopeng (CHN) | Naoya Tsukahara (JPN) |
2002 Busan | Li Xiaopeng (CHN) | Yang Wei (CHN) | Kim Dae-eun (KOR) |
2006 Doha | Ri Se-gwang (PRK) | Ng Shu Wai (MAS) | Yernar Yerimbetov (KAZ) |
2010 Guangzhou | Yang Hak-seon (KOR) | Feng Zhe (CHN) | (KAZ) |
2014 Incheon | Shek Wai Hung (HKG) | Yang Hak-seon (KOR) | (CHN) |
2018 Jakarta–Palembang | Shek Wai Hung (HKG) | Kim Han-sol (KOR) | Agus Adi Prayoko (INA) |
Parallel bars[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (KOR) | (CHN) | Shared silver |
(JPN) | |||
1978 Bangkok | (JPN) | (CHN) | (CHN) |
1982 New Delhi | Koji Gushiken (JPN) | Li Ning (CHN) | Shared silver |
Tong Fei (CHN) | |||
(PRK) | |||
1986 Seoul | (KOR) | Park Jong-hoon (KOR) | Lou Yun (CHN) |
Koichi Mizushima (JPN) | |||
1990 Beijing | Guo Linyao (CHN) | Shared gold | Li Jing (CHN) |
Lee Joo-hyung (KOR) | Toshiharu Sato (JPN) | ||
1994 Hiroshima | Huang Liping (CHN) | Jung Jin-soo (KOR) | Li Xiaoshuang (CHN) |
1998 Bangkok | Li Xiaopeng (CHN) | Zhang Jinjing (CHN) | Shared silver |
Alexey Dmitriyenko (KAZ) | |||
(PRK) | |||
(PRK) | |||
2002 Busan | Huang Xu (CHN) | Shared gold | Kim Seung-il (KOR) |
Li Xiaopeng (CHN) | |||
2006 Doha | Yang Wei (CHN) | Shared gold | Shun Kuwahara (JPN) |
Kim Dae-eun (KOR) | |||
2010 Guangzhou | Feng Zhe (CHN) | Anton Fokin (UZB) | (KAZ) |
2014 Incheon | Yuya Kamoto (JPN) | Anton Fokin (UZB) | Đinh Phương Thành (VIE) |
2018 Jakarta–Palembang | Zou Jingyuan (CHN) | Xiao Ruoteng (CHN) | Kenta Chiba (JPN) |
Horizontal bar[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (CHN) | (JPN) | (CHN) |
1978 Bangkok | (JPN) | Li Yuejiu (CHN) | Shared silver |
(JPN) | |||
1982 New Delhi | Noritoshi Hirata (JPN) | Shinji Morisue (JPN) | Tong Fei (CHN) |
1986 Seoul | (CHN) | Li Ning (CHN) | (JPN) |
1990 Beijing | Pae Gil-su () | Yukio Iketani (JPN) | Yoshiaki Hatakeda (JPN) |
1994 Hiroshima | Li Jing (CHN) | Huang Liping (CHN) | Sergey Fedorchenko (KAZ) |
1998 Bangkok | Zhang Jinjing (CHN) | Yoshihiro Saito (JPN) | Xing Aowei (CHN) |
Lee Joo-hyung (KOR) | |||
2002 Busan | Teng Haibin (CHN) | Shared gold | Shared gold |
Hiroyuki Tomita (JPN) | |||
(KOR) | |||
2006 Doha | Hisashi Mizutori (JPN) | Zou Kai (CHN) | Kim Ji-hoon (KOR) |
2010 Guangzhou | Zhang Chenglong (CHN) | Shun Kuwahara (JPN) | Teng Haibin (CHN) |
2014 Incheon | Zou Kai (CHN) | (JPN) | Masayoshi Yamamoto (JPN) |
2018 Jakarta–Palembang | Tang Chia-hung (TPE) | Sun Wei (CHN) | Xiao Ruoteng (CHN) |
Women's artistic[]
Team[]
Individual all-around[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (CHN) | (CHN) | (CHN) |
1978 Bangkok | (CHN) | (CHN) | Shared silver |
(CHN) | |||
1982 New Delhi | Chen Yongyan (CHN) | Wu Jiani (CHN) | Choe Jong-sil (PRK) |
1986 Seoul | Chen Cuiting (CHN) | Huang Qun (CHN) | (CHN) |
1990 Beijing | Chen Cuiting (CHN) | Li Yifang (CHN) | Kim Gwang-suk () |
1994 Hiroshima | Qiao Ya (CHN) | (CHN) | Mo Huilan (CHN) |
1998 Bangkok | Liu Xuan (CHN) | Irina Yevdokimova (KAZ) | Risa Sugawara (JPN) |
2002 Busan | Zhang Nan (CHN) | Oksana Chusovitina (UZB) | (CHN) |
2006 Doha | He Ning (CHN) | Zhou Zhuoru (CHN) | Hong Su-jong (PRK) |
2010 Guangzhou | Sui Lu (CHN) | Huang Qiushuang (CHN) | Rie Tanaka (JPN) |
2014 Incheon | Yao Jinnan (CHN) | Shang Chunsong (CHN) | Yun Na-rae (KOR) |
2018 Jakarta–Palembang | Chen Yile (CHN) | Luo Huan (CHN) | Kim Su-jong (PRK) |
Vault[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (JPN) | (PRK) | (PRK) |
1978 Bangkok | Choe Jong-sil () | (KOR) | (CHN) |
1982 New Delhi | (CHN) | Chen Yongyan (CHN) | Lee Jung-hee (KOR) |
1986 Seoul | Ma Ying (CHN) | Chen Cuiting (CHN) | (KOR) |
1990 Beijing | Kyoko Seo (JPN) | Chen Cuiting (CHN) | Park Ji-sook (KOR) |
1994 Hiroshima | Mo Huilan (CHN) | (CHN) | Oksana Chusovitina (UZB) |
1998 Bangkok | Kui Yuanyuan (CHN) | (UZB) | (CHN) |
Irina Yevdokimova (KAZ) | |||
2002 Busan | Oksana Chusovitina (UZB) | (CHN) | (CHN) |
2006 Doha | Cheng Fei (CHN) | Hong Su-jong (PRK) | Hong Un-jong (PRK) |
2010 Guangzhou | Huang Qiushuang (CHN) | Rie Tanaka (JPN) | (JPN) |
2014 Incheon | Hong Un-jong (PRK) | Oksana Chusovitina (UZB) | Phan Thị Hà Thanh (VIE) |
2018 Jakarta–Palembang | Yeo Seo-jeong (KOR) | Oksana Chusovitina (UZB) | Pyon Rye-yong (PRK) |
Uneven bars[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (CHN) | Shared gold | (PRK) |
(PRK) | |||
1978 Bangkok | Ma Yanhong (CHN) | (CHN) | () |
1982 New Delhi | Wu Jiani (CHN) | Choe Jong-sil (PRK) | Shared silver |
(PRK) | |||
1986 Seoul | Huang Qun (CHN) | Shared gold | (CHN) |
(KOR) | |||
1990 Beijing | Fan Di (CHN) | Li Li (CHN) | Shared silver |
Kim Gwang-suk () | |||
1994 Hiroshima | Mo Huilan (CHN) | Liu Xuan (CHN) | Oksana Chusovitina (UZB) |
1998 Bangkok | Bi Wenjing (CHN) | (PRK) | (JPN) |
2002 Busan | Zhang Nan (CHN) | Shared gold | (PRK) |
Han Jong-ok (PRK) | |||
2006 Doha | Hong Su-jong (PRK) | He Ning (CHN) | Miki Uemura (JPN) |
2010 Guangzhou | He Kexin (CHN) | Huang Qiushuang (CHN) | Koko Tsurumi (JPN) |
2014 Incheon | Yao Jinnan (CHN) | Huang Huidan (CHN) | (PRK) |
2018 Jakarta–Palembang | Liu Tingting (CHN) | Luo Huan (CHN) | Jon Jang-mi (PRK) |
Balance beam[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (CHN) | (CHN) | (PRK) |
1978 Bangkok | (CHN) | (KOR) | (CHN) |
1982 New Delhi | Wu Jiani (CHN) | (CHN) | Maiko Morio (JPN) |
1986 Seoul | (KOR) | Huang Qun (CHN) | Han Kyung-im (KOR) |
1990 Beijing | Ri Chun-mi () | Li Yifang (CHN) | Yang Bo (CHN) |
1994 Hiroshima | Mo Huilan (CHN) | Qiao Ya (CHN) | Irina Yevdokimova (KAZ) |
1998 Bangkok | Liu Xuan (CHN) | Meng Fei (CHN) | Olga Kozhevnikova (KAZ) |
2002 Busan | (CHN) | Oksana Chusovitina (UZB) | Pyon Kwang-sun (PRK) |
2006 Doha | Zhang Nan (CHN) | (CHN) | Miki Uemura (JPN) |
2010 Guangzhou | Sui Lu (CHN) | Deng Linlin (CHN) | Luiza Galiulina (UZB) |
2014 Incheon | Kim Un-hyang (PRK) | Phan Thị Hà Thanh (VIE) | Shang Chunsong (CHN) |
2018 Jakarta–Palembang | Chen Yile (CHN) | Kim Su-jong (PRK) | Zhang Jin (CHN) |
Floor[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1974 Tehran | (CHN) | (CHN) | (PRK) |
1978 Bangkok | (CHN) | (CHN) | (JPN) |
1982 New Delhi | Choe Jong-sil (PRK) | (CHN) | Shared silver |
Wu Jiani (CHN) | |||
1986 Seoul | Chen Cuiting (CHN) | (CHN) | Shim Jae-young (KOR) |
1990 Beijing | Chen Cuiting (CHN) | Mari Kosuge (JPN) | Shared silver |
Lee Hee-kyung (KOR) | |||
1994 Hiroshima | Mo Huilan (CHN) | (CHN) | Irina Yevdokimova (KAZ) |
1998 Bangkok | (CHN) | Kui Yuanyuan (CHN) | Risa Sugawara (JPN) |
Irina Yevdokimova (KAZ) | |||
2002 Busan | Zhang Nan (CHN) | Shared gold | (KOR) |
Oksana Chusovitina (UZB) | |||
2006 Doha | Cheng Fei (CHN) | Pang Panpan (CHN) | Kyoko Oshima (JPN) |
2010 Guangzhou | Sui Lu (CHN) | (JPN) | Jo Hyun-joo (KOR) |
2014 Incheon | Yao Jinnan (CHN) | Shang Chunsong (CHN) | Yun Na-rae (KOR) |
2018 Jakarta–Palembang | Kim Su-jong (PRK) | Rifda Irfanaluthfi (INA) | Shiho Nakaji (JPN) |
Rhythmic[]
Team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1998 Bangkok | China (CHN) Zhou Xiaojing |
Japan (JPN) Rieko Matsunaga Yukari Murata |
South Korea (KOR) |
2002 Busan | China (CHN) Sun Dan Zhang Shuo Zhong Ling |
Kazakhstan (KAZ) Aliya Yussupova |
South Korea (KOR) |
2006 Doha | Kazakhstan (KAZ) Aliya Yussupova |
Japan (JPN) Yukari Murata |
China (CHN) Li Hongyang Xiao Yiming |
2010 Guangzhou | Kazakhstan (KAZ) Anna Alyabyeva |
Uzbekistan (UZB) Djamila Rakhmatova Ulyana Trofimova |
Japan (JPN) |
2014 Incheon | Uzbekistan (UZB) Valeriya Davidova Djamila Rakhmatova Anastasiya Serdyukova |
South Korea (KOR) Son Yeon-jae |
Kazakhstan (KAZ) Sabina Ashirbayeva Aliya Assymova |
2018 Jakarta–Palembang | Kazakhstan (KAZ) Alina Adilkhanova Adilya Tlekenova |
Uzbekistan (UZB) Sabina Tashkenbaeva Nurinisso Usmanova |
South Korea (KOR) |
Individual all-around[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1994 Hiroshima | Yukari Kawamoto (JPN) | Zhou Xiaojing (CHN) | Miho Yamada (JPN) |
1998 Bangkok | Zhou Xiaojing (CHN) | (PRK) | (CHN) |
2002 Busan | Zhong Ling (CHN) | Aliya Yussupova (KAZ) | Yukari Murata (JPN) |
2006 Doha | Aliya Yussupova (KAZ) | Yukari Murata (JPN) | Xiao Yiming (CHN) |
2010 Guangzhou | Anna Alyabyeva (KAZ) | Ulyana Trofimova (UZB) | Son Yeon-jae (KOR) |
2014 Incheon | Son Yeon-jae (KOR) | Deng Senyue (CHN) | Anastasiya Serdyukova (UZB) |
2018 Jakarta–Palembang | Alina Adilkhanova (KAZ) | Sabina Tashkenbaeva (UZB) | Zhao Yating (CHN) |
Trampoline[]
Men's individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2006 Doha | (CHN) | Lu Chunlong (CHN) | (JPN) |
2010 Guangzhou | Dong Dong (CHN) | Tu Xiao (CHN) | (JPN) |
2014 Incheon | Dong Dong (CHN) | Tu Xiao (CHN) | (JPN) |
2018 Jakarta–Palembang | Dong Dong (CHN) | Gao Lei (CHN) | Pirmammad Aliyev (KAZ) |
Women's individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2006 Doha | Huang Shanshan (CHN) | Zhong Xingping (CHN) | Ekaterina Khilko (UZB) |
2010 Guangzhou | Huang Shanshan (CHN) | He Wenna (CHN) | Ekaterina Khilko (UZB) |
2014 Incheon | Li Dan (CHN) | Zhong Xingping (CHN) | Ayano Kishi (JPN) |
2018 Jakarta–Palembang | Liu Lingling (CHN) | Hikaru Mori (JPN) | Zhu Shouli (CHN) |
References[]
- Medalists from previous Asian Games – Men – Individual
- Medalists from previous Asian Games – Men – Team
- Medalists from previous Asian Games – Women – Individual
- Medalists from previous Asian Games – Women – Team
External links[]
Categories:
- Lists of Asian Games medalists by sport
- Gymnastics at the Asian Games
- Asian Games medalists in gymnastics
- Lists of medalists in gymnastics