List of Pan American Games medalists in rowing
This is the complete list of Pan American Games medalists in rowing from 1951 to 2019.[1]
Event[]
Men's single sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1951 | Argentina |
None awarded | None awarded |
1955 | John Kelly United States |
Juan Rodríguez Uruguay |
Argentina |
1959 | Harry Parker United States |
Canada |
Paulo Carvalho Uruguay |
1963 | Seymour Cromwell United States |
Brazil |
None awarded |
1967 | Alberto Demiddi Argentina |
John Nunn United States |
Otto Plettner Mexico |
1971 | Alberto Demiddi Argentina |
United States |
Ramón Luperón Cuba |
1975 | Ricardo Ibarra Argentina |
James Dietz United States |
Federico Scheffler Mexico |
1979 | Ricardo Ibarra Argentina |
Phil Monckton Canada |
James Dietz United States |
1983 | Ricardo Ibarra Argentina |
Mel LaForme Canada |
United States |
1987 | Jesús Posse Uruguay |
Joaquín Gómez Mexico |
Cuba |
1991 | Joaquín Gómez Mexico |
Sergio Fernández Argentina |
Todd Hallett Canada |
1995 | Sergio Fernández Argentina |
Cyrus Beasley United States |
Leonides Samé Cuba |
1999 | Derek Porter Canada |
Aquil Abdullah United States |
Yoennis Hernández Cuba |
2003 | Yoennis Hernández Cuba |
Santiago Fernández Cuba |
United States |
2007 |
Santiago Fernández Argentina |
Yoennis Hernández Cuba |
Marcelus dos Santos Brazil |
2011 |
Ángel Fournier Cuba |
Patrick Loliger Mexico |
Venezuela |
2015 |
Ángel Fournier Cuba |
Robert Gibson Canada |
Brian Rosso Argentina |
2019 |
Ángel Fournier Cuba |
Juan Carlos Cabrera Mexico |
Brian Rosso Argentina |
Men's double sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1951 | Argentina (ARG) Adolfo Yedro Mario Guerci |
None awarded | None awarded |
1955 | United States (USA) Walter Hoover Jim Gardiner |
Argentina (ARG) |
Mexico (MEX) |
1959 | United States (USA) John Kelly Bill Knecht |
Uruguay (URU) Mariano Caulín Paulo Carvalho |
Peru (PER) |
1963 | United States (USA) Bill Knecht |
Argentina (ARG) Alberto Demiddi |
Brazil (BRA) Edgard Gijsen Francisco Todesco |
1967 | United States (USA) James Dietz Jim Storm |
Canada (CAN) Leif Gotfredsen |
Argentina (ARG) |
1971 | Brazil (BRA) Harri Klein Edgard Gijsen |
Argentina (ARG) |
United States (USA) John Nunn Tom McKibbon |
1975 | Brazil (BRA) Gilberto Gerhardt |
United States (USA) Lawrence Klecatsky |
Cuba (CUB) |
1979 | Canada (CAN) Pat Walter Bruce Ford |
United States (USA) |
Cuba (CUB) Horacio Cabrera Francisco Rodríguez |
1983 | Canada (CAN) Robert Mills |
United States (USA) Curtis Fleming James Dietz |
Cuba (CUB) |
1987 | United States (USA) John Biglow Greg Walker |
Chile (CHI) |
Argentina (ARG) Claudio Guindón Rubén D'Andrilli |
1991 | Cuba (CUB) |
Canada (CAN) Don Dickison |
Argentina (ARG) |
1995 | Argentina (ARG) Rubén Knulst Guillermo Pfaab |
Brazil (BRA) Marcelus dos Santos |
Canada (CAN) Todd Hallett Henry Hering |
1999 | Argentina (ARG) Walter Balunek Damian Ordás |
Brazil (BRA) Alexander Altair Soares |
Canada (CAN) Phil Graham |
2003 | Cuba (CUB) Yosbel Martínez Yoennis Hernández |
Brazil (BRA) Anderson Nocetti Marcelus dos Santos |
United States (USA) Conal Groom Sloan DuRoss |
2007 |
Cuba (CUB) Yoennis Hernández Janier Concepción |
Argentina (ARG) Ariel Suárez |
United States (USA) |
2011 |
Argentina (ARG) Cristian Rosso Ariel Suárez |
Cuba (CUB) Janier Concepción Yoennis Hernández |
Venezuela (VEN) Cesar Amaris Jose Guipe |
2015 |
Cuba (CUB) Eduardo Rubio Ángel Fournier |
Argentina (ARG) Cristian Rosso |
Canada (CAN) Pascal Lussier |
2019 |
Argentina (ARG) Cristian Rosso |
Cuba (CUB) Adrián Oquendo |
Brazil (BRA) Uncas Batista Lucas Verthein |
Men's quadruple sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1975 | Cuba (CUB) Francisco Rodríguez Nelson Simon Ramón Luperón |
United States (USA) |
Mexico (MEX) Ricardo Scheffler |
1979 | Cuba (CUB) Cesar Herrera Nelson Simon Roberto Quintero |
Brazil (BRA) Waldemar Trombetta Paulo Dworakowski Gilberto Gerhardt |
United States (USA) Bruce Beall Alan Shealy |
1983 | Canada (CAN) Robert Mills Mel LaForme |
Cuba (CUB) Arturo Salfran Cesar Herrera |
Argentina (ARG) Federico Lungwitz Omar Ferrari |
1991 | Cuba (CUB) Unknown rowers |
United States (USA) |
Mexico (MEX) Unknown rowers |
1995 | Argentina (ARG) Sergio Fernández González Santiago Fernández Rubén Knulst Guillermo Pfaab |
United States (USA) Jason Gailes Brian Jamieson Tim Young |
Cuba (CUB) Leonides Samé |
2003 | Cuba (CUB) Yoennis Hernández Yosbel Martínez Yuleidys Cascaret |
Uruguay (URU) Leandro Salvagno Rattaro Rodolfo Collazo |
Brazil (BRA) Anderson Nocetti |
2007 |
Cuba (CUB) Yuleidys Cascaret Janier Concepción Ángel Fournier Yoennis Hernández |
Argentina (ARG) Ariel Suárez Santiago Fernández Cristian Rosso |
United States (USA) Jamie Schroeder |
2011 |
Argentina (ARG) Santiago Fernández Cristian Rosso Ariel Suárez |
Cuba (CUB) Janier Concepción Adrián Oquendo Yoennis Hernández |
Mexico (MEX) Patrick Loliger |
2015 |
Canada (CAN) Julien Bahain Will Dean Robert Gibson |
Cuba (CUB) Adrián Oquendo Eduardo Rubio Ángel Fournier |
Argentina (ARG) Cristian Rosso Brian Rosso |
2019 |
Argentina (ARG) Brian Rosso Cristian Rosso Ariel Suárez |
Cuba (CUB) Adrián Oquendo |
Mexico (MEX) |
Men's coxless pair[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1951 | Argentina (ARG) Alberto Madero Óscar Almirón |
Brazil (BRA) |
None awarded |
1955 | Argentina (ARG) |
United States (USA) Charlie Logg Tom Price |
Mexico (MEX) |
1959 | United States (USA) Ted Frost Bob Rogers |
Brazil (BRA) Edgard Gijsen |
Argentina (ARG) |
1963 | Uruguay (URU) Mariano Caulín Gustavo Pérez |
United States (USA) |
Argentina (ARG) Ricardo Durán Carlos Montaldo |
1967 | United States (USA) Tony Johnson Larry Hough |
Canada (CAN) Daryl Sturdy |
Mexico (MEX) David Trejo |
1971 | Argentina (ARG) Ricardo Rodríguez |
Brazil (BRA) Wandir Kuntze |
United States (USA) |
1975 | Brazil (BRA) Érico de Souza Raúl Bagattini |
Argentina (ARG) Jorge Molina Juan Tuma |
Uruguay (URU) |
1979 | Canada (CAN) Brian Dick Tim Storm |
United States (USA) Dave Fellows Richard Cashin |
Cuba (CUB) |
1983 | Brazil (BRA) Ronaldo de Carvalho Ricardo de Carvalho |
Argentina (ARG) Claudio Guindón Rubén D'Andrilli |
United States (USA) |
1991 | Cuba (CUB) Ismael Carbonell |
Canada (CAN) Michael Forgeron |
Brazil (BRA) Carlos Almeida Cláudio Tavares |
1995 | United States (USA) Don Smith Fredric Honebein |
Argentina (ARG) Daniel Scuri Mariano Kowalczyk |
Brazil (BRA) Carlos Almeida Cláudio Tavares |
1999 | Argentina (ARG) Damian Ordás Walter Balunek |
Brazil (BRA) Alexander Altair Soares |
Canada (CAN) Phil Graham |
2003 | Argentina (ARG) Walter Naneder Marcos Morales |
Brazil (BRA) Alexander Altair Soares |
Cuba (CUB) |
2007 | Canada (CAN) Christopher Jarvis |
United States (USA) Dan Beery |
Brazil (BRA) Anderson Nocetti |
2011 |
United States (USA) |
Brazil (BRA) |
Canada (CAN) Steven Van Knotsenburg |
2015 |
Argentina (ARG) |
None awarded (tie for gold) |
Mexico (MEX) |
Chile (CHI) Félipe Leal Óscar Vásquez | |||
2019 |
Chile (CHI) |
Brazil (BRA) Pau Vela Xavier Vela |
Argentina (ARG) |
Men's coxed pair[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1951 | Argentina (ARG) (cox) |
None awarded | None awarded |
1955 | Argentina (ARG) (cox) |
United States (USA) (cox) |
Chile (CHI) (cox) |
1959 | Uruguay (URU) Gustavo Pérez Luis Aguiar Raúl Torrieri (cox) |
Argentina (ARG) Ricardo González Jorge Somlay Osvaldo Cavagnaro (cox) |
United States (USA) James McIntosh (cox) |
1963 | United States (USA) Edward Ferry Conn Findlay (cox) |
Argentina (ARG) Natalio Rossi Juan Pedro Lier Oscar Rompani (cox) |
Brazil (BRA) (cox) |
1967 | United States (USA) Gardner Cadwalader (cox) |
Argentina (ARG) (cox) |
Brazil (BRA) Sylvio de Souza (cox) |
1971 | Brazil (BRA) Atalibio Magioni (cox) |
Cuba (CUB) Teófilo López Lázaro Rivero Jesús Rosello (cox) |
Uruguay (URU) Jorge Buenahora Pedro Ciapessoni Roque Martinez (cox) |
1975 | United States (USA) Ken Dreyfuss John Mathews Darrell Vreugdenhil (cox) |
Canada (CAN) James Henniger Brian Love Robert Battersby (cox) |
Brazil (BRA) (cox) |
1979 | Brazil (BRA) Wandir Kuntze (cox) |
Argentina (ARG) (cox) |
Cuba (CUB) Silvio Rosabal (cox) |
1983 | Cuba (CUB) Ismael Carbonell Danilo Mora Enrique Carrillo (cox) |
United States (USA) Stephen Shellans Jr. (cox) |
Peru (PER) Francisco Viacava Alfredo Montenegro Arturo Valentín (cox) |
1987 | Brazil (BRA) Ricardo de Carvalho Ronaldo de Carvalho |
Canada (CAN) Jamie Schaffer Darby Berkhout |
Argentina (ARG) Daniel Scuri Claudio Águila |
1991 | Cuba (CUB) Unknown rowers |
Argentina (ARG) Unknown rowers |
Brazil (BRA) Unknown rowers |
1995 | Cuba (CUB) Ismael Carbonell Arnaldo Rodríguez |
United States (USA) Peter Cipollone Tom Murray Chris Swan |
Argentina (ARG) Mariano Kowalczyk Daniel Scuri |
Men's coxless four[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1951 | Argentina (ARG) Juan Ángel Aichino Juan Gomez Luis Pechenino |
Brazil (BRA) Alberto Santos |
None awarded |
1955 | Argentina (ARG) Juan Gomez Luis Pechenino |
United States (USA) Ronald Cardwell James Hewson |
Uruguay (URU) |
1959 | United States (USA) Ted Nash Rusty Wailes John Sayre |
Argentina (ARG) Juan Huber Pablo Ferrero Héctor Moni Mario Maire |
Chile (CHI) Jorge Contreras |
1963 | United States (USA) Ted Nash |
Brazil (BRA) Harri Klein |
Argentina (ARG) Juan Francisco Zanassi |
1967 | United States (USA) |
Canada (CAN) |
Mexico (MEX) Roberto Retolaza Arcadio Padilla |
1971 | Brazil (BRA) Wandir Kuntze |
Cuba (CUB) Porfirio Reynoso Eralio Cabrera |
Argentina (ARG) José Manuel Bugia Luciano Wilk Tomás Forray Oscar de Andrés |
1975 | United States (USA) Pat Hayes |
Argentina (ARG) Carlos Denari |
Canada (CAN) Mike Neary Ian Gordon |
1979 | Cuba (CUB) Wenceslao Borroto Hermenegildo Palacio Ismael Carbonell |
United States (USA) Darrell Vreugdenhil Mike Teti |
Brazil (BRA) Raúl Bagattini |
1983 | Cuba (CUB) Hermenegildo Palacio |
United States (USA) Darrell Vreugdenhil John Strotbeck Jr. |
Canada (CAN) |
1987 | Cuba (CUB) Ismael Carbonell Arnaldo Rodríguez |
United States (USA) John Strotbeck Jr. |
Canada (CAN) Raymond Collier Michael Rascher Bruce Robertson |
1991 | Cuba (CUB) Unknown rowers |
United States (USA) Raoul Rodriguez |
Canada (CAN) Unknown rowers |
1995 | United States (USA) Bob Kaehler Sean Hall Jon Brown Jamie Koven |
Canada (CAN) Phil Graham Adam Parfitt Greg Stevenson |
Cuba (CUB) Ismael Carbonell Eusebio Acea Arnaldo Rodríguez |
1999 | Argentina (ARG) Guillermo Pfaab Horacio Sicilia Walter Balunek Damian Ordás |
United States (USA) Jon Brown |
Canada (CAN) Phil Graham Andrew Hoskins |
2003 | Cuba (CUB) Yuleidys Cascaret |
United States (USA) Beau Hoopman Paul Daniels |
Brazil (BRA) Oswaldo Kuster |
2007 | Argentina (ARG) Horacio Sicilia |
United States (USA) Gabe Winkler Sebastian Bea Tyler Winklevoss Cameron Winklevoss |
Canada (CAN) |
2011 |
Argentina (ARG) |
Canada (CAN) Kai Langerfeld |
Cuba (CUB) |
2015 |
Canada (CAN) Will Crothers Tim Schrijver Kai Langerfeld Conlin McCabe |
Cuba (CUB) Manuel Suárez Janier Concepción Adrián Oquendo |
Argentina (ARG) |
2019 |
Argentina (ARG) |
Cuba (CUB) |
Brazil (BRA) Willian Giaretton |
Men's coxed four[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1951 | Argentina (ARG) (cox) |
Chile (CHI) (cox) |
Peru (PER) (cox) |
1955 | Argentina (ARG) Jorge Schneider Alfredo Czerner Juan Ecker (cox) |
United States (USA) Irving Miller Joseph Toland Allen Rosenberg (cox) |
Chile (CHI) Guzman Muller Zbiden Gomez Munoz (cox) |
1959 | United States (USA) Mike Yonker Roy Rubin (cox) |
Argentina (ARG) Juan Pedro Lier Oscar Rompani Jorge Somlay Osvaldo Cavagnaro (cox) |
Brazil (BRA) Nelson Guarda (cox) |
1963 | Argentina (ARG) (cox) |
Brazil (BRA) (cox) |
United States (USA) Roy Rubin (cox) |
1967 | United States (USA) William Stowe Hugh Foley Róbert Zimonyi (cox) |
Argentina (ARG) Hugo Aberastegui Guillermo Segurado Juan Gomez José María Robledo Rolando Locatelli (cox) |
Cuba (CUB) Norge Marrero Mario Tabio Jorge López Jesús Rosello (cox) |
1971 | Argentina (ARG) Hugo Aberastegui Alfredo Martín Oscar de Dios Ignacio Ruiz Raúl Mazerati (cox) |
Cuba (CUB) Lázaro Rivero Troadio Delgado Jesús Rosello (cox) |
United States (USA) Calvin Coffey Bill Miller (cox) |
1975 | Canada (CAN) Brian Dick Phil Monckton Ron Burak Andrew van Ruyven Robert Choquette (cox) |
Cuba (CUB) Alcides Risco Francisco Mora Humberto Dorrego Luis Alonso Jesús Rosello (cox) |
United States (USA) Tony Brooks Dave Fellows Bob Jaugstetter (cox) |
1979 | Cuba (CUB) Antonio Riaño Juan Alfonso Alfredo Valladares Francisco Mora Enrique Carrillo (cox) |
Canada (CAN) Mel LaForme (cox) |
United States (USA) Steve Christiansen John Hartigan (cox) |
1983 | United States (USA) Kurt Bausback Gregory Springer John Hartigan (cox) |
Brazil (BRA) José Ribeiro Dênis Marinho Walter Soares Nilton Alonço |
Canada (CAN) Paul Steele Ron Burak Nick Toulmin Blair Horn Paul Tessier (cox) |
1991 | Cuba (CUB) Unknown rowers |
United States (USA) David Krmpotich Jon Fish (cox) |
Canada (CAN) Unknown rowers |
1995 | United States (USA) Tom Murray James Neil Chris Swan Steven Segaloff Jeffrey Klepacki |
Canada (CAN) Henry Hering Scott Brodie Mark Platt |
Cuba (CUB) Ismael Carbonell Arnaldo Rodríguez Eusebio Acea |
1999 | United States (USA) Marc Schneider Tom Auth Paul Teti William Carlucci |
Mexico (MEX) Rómulo Bouzas |
Chile (CHI) Christián Yantani Miguel Cerda |
Men's eight[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1951 | Argentina (ARG) Oscar Moreno (cox) |
Chile (CHI) (cox) |
Peru (PER) (cox) |
1955 | United States (USA) Bill Knecht Joseph Toland Irving Miller Charles McIlvaine Jr. Allen Rosenberg (cox) |
Argentina (ARG) Juan Ecker Alfredo Czerner Jorge Schneider (cox) |
Mexico (MEX) (cox) |
1959 | United States (USA) James Edmonds (cox) |
Canada (CAN) David Anderson Sohen Biln Walter D'Hondt Glen Mervyn (cox) |
Argentina (ARG) Osvaldo Cavagnaro Pablo Ferrero Ricardo González Juan Huber Juan Pedro Lier Héctor Moni Jorge Somlay (cox) |
1963 | Canada (CAN) Daryl Sturdy Marc Lemieux Eldon Worobieff Thomas Gray David Overton (cox) |
Brazil (BRA) (cox) |
Uruguay (URU) (cox) |
1967 | United States (USA) David Higgins Cleve Livingston Jake Fiechter Franklin Hobbs Scott Steketee Andy Larkin Curtis Canning Paul Hoffman (cox) |
Canada (CAN) John Richardson (cox) |
Cuba (CUB) Ramón Luperón Heriberto Martínez Alfredo Hernández Jorge López Mario Tabio Santiago Cuesta (cox) |
1971 | Argentina (ARG) Alberto Demiddi Guillermo Segurado Hugo Aberastegui Ricardo Rodríguez Alfredo Martín Oscar de Dios Raúl Mazerati (cox) |
United States (USA) Bruce Beall (cox) |
Canada (CAN) Ian Gordon Karel Jonker Robert Cunliffe James Walker Edgar Smith Mike Neary Michael Conway (cox) |
1975 | United States (USA) James Moroney John Everett Tim Mickelson Hugh Stevenson Alan Shealy Mike Vespoli Michael Hess Bob Jaugstetter (cox) |
Cuba (CUB) Porfirio Reynoso Luis Alonso Francisco Mora Humberto Dorrego Alcides Risco Hermenegildo Palacio Angel Ramírez Israel Gorguet (cox) |
Argentina (ARG) Gerardo Constantini Ricardo Rodríguez Hugo Aberastegui Raúl Tettamanti Jorge Segurado (cox) |
1979 | United States (USA) Phillip Stekl Chip Lubsen Michael Hess (cox) |
Canada (CAN) John Richardson Michael Conway (cox) |
Cuba (CUB) Francisco Mora Alfredo Valladares Juan Alfonso Humberto Dorrego Alcides Risco Jorge Álvarez Antonio Riaño Enrique Carrillo (cox) |
1983 | United States (USA) Daniel Lyons Chris Penny Jonathan Smith Dave De Ruff John Stillings (cox) |
Chile (CHI) Rodolfo Pereira Giorgio Vallebuona Zibor Llanos Marcelo Rojas Alejandro Rojas Víctor Contreras Mario Castro Carlos Neyra Rodrigo Abasolo (cox) |
Canada (CAN) Tony Zasada Tim Christian Dave Ross John Houlding (cox) |
1987 | United States (USA) Kurt Bausback Chris Huntington Edward Ives John Strotbeck Jr. Stephen Shellans Jr. (cox) |
Brazil (BRA) Claudio Tavares Dênis Marinho Flávio de Melo Ángelo Roso Neto Nilton Alonço (cox) |
Canada (CAN) Raymond Collier Darby Berkhout Bruce Robertson Michael Rascher Ian McKerlich (cox) |
1991 | Cuba (CUB) Unknown rowers |
United States (USA) Jason Scott |
Canada (CAN) Unknown rowers |
1995 | United States (USA) Steven Segaloff Jeffrey Klepacki Jamie Koven Jon Brown Don Smith Bob Kaehler Chip McKibben Fredric Honebein Sean Hall |
Canada (CAN) Mark Platt Scott Brodie Phil Graham Todd Hallett Greg Stevenson Henry Hering Adam Parfitt |
Cuba (CUB) Eusebio Acea Ismael Carbonell Arnaldo Rodríguez |
1999 | United States (USA) Nicholas Anderson Kurt Borcherding Ted Murphy David Simon Phil Henry James Neil Ben Holbrook Tom Murray |
Argentina (ARG) Diego Aguirregomezcorta Rubén Knulst Marcos Morales Walter Balunek Horacio Sicilia Damian Ordás |
Cuba (CUB) Ismael Carbonell Eusebio Acea Arnaldo Rodríguez |
2003 | United States (USA) John Stillings Beau Hoopman Christopher Liwski Paul Daniels |
Canada (CAN) Iain Brambell Chris Davidson Mike Lewis |
Cuba (CUB) Yoennis Hernández Yosbel Martínez Yuleidys Cascaret Yuleidys Cascaret |
2007 | United States (USA) Troy Kepper Gabe Winkler Dan Beery Cameron Winklevoss Sebastian Bea Tyler Winklevoss (C) |
Brazil (BRA) Marcelus dos Santos Anderson Nocetti Nilton Alonço (C) |
Argentina (ARG) Horacio Sicilia Damian Ordás (C) |
2011 |
United States (USA) Jason Read Stephen Kasprzyk Marcus McElhenney |
Canada (CAN) Steven Van Knotsenburg Kai Langerfeld |
Argentina (ARG) Mariano Sosa Ariel Suárez |
2015 |
Canada (CAN) Julien Bahain Will Crothers Will Dean Kai Langerfeld Conlin McCabe Tim Schrijver |
Argentina (ARG) |
United States (USA) Nareg Guregian Samuel Ojserkis |
2019 |
Argentina (ARG) Ariel Suárez |
Chile (CHI) César Abaroa Óscar Vásquez |
Cuba (CUB) Adrián Oquendo |
Men's lightweight singles sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | Sergio Fernández Argentina |
Juan Félix Puerto Rico |
Don Dickison Canada |
1991 | Luis Miguel García Mexico |
Osmani Martín Cuba |
Argentina |
1995 | Osmani Martín Cuba |
El Salvador |
Canada |
1999 | Bill Belden Jr. United States |
Osmani Martín Cuba |
Chile |
Men's lightweight double sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | Canada (CAN) |
Argentina (ARG) Federico Querín |
United States (USA) Robert Dreher |
1991 | Cuba (CUB) Alexis Arias |
Argentina (ARG) Federico Querín |
United States (USA) |
1995 | United States (USA) |
Cuba (CUB) Raúl León Alexis Arias |
Canada (CAN) Reuben Thompson |
1999 | Argentina (ARG) Sebastián Massa Ulf Lienhard |
Canada (CAN) |
Cuba (CUB) Armando Arrechavaleta Raúl León |
2003 | Cuba (CUB) Yunior Pérez Armando Arrechavaleta |
Brazil (BRA) José Sobral Júnior Thiago Gomes |
Argentina (ARG) Sebastián Massa Ulf Lienhard |
2007 | Cuba (CUB) Eider Batista Yunior Pérez |
United States (USA) |
Chile (CHI) Félipe Leal Miguel Cerda |
2011 |
Mexico (MEX) |
Cuba (CUB) Yunior Pérez Eider Batista |
Canada (CAN) |
2015 |
Mexico (MEX) Alexis López |
United States (USA) |
Cuba (CUB) Raul Hernandez Liosbel Hernández |
2019 |
Mexico (MEX) Alexis López |
Argentina (ARG) |
Chile (CHI) César Abaroa Eber Sanhueza |
Men's lightweight quadruple sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1991 | Cuba (CUB) Unknown rowers |
United States (USA) |
Mexico (MEX) Unknown rowers |
1995 | Cuba (CUB) Raúl León Alexis Arias Osmani Martín |
United States (USA) William Carlucci Jeff Pfaendtner |
Mexico (MEX) |
1999 | Argentina (ARG) Mario Cejas Ulf Lienhard Sebastián Massa |
Cuba (CUB) Raúl León Osmani Martín Armando Arrechavaleta |
United States (USA) Bill Belden Jr. |
2003 | Cuba (CUB) Armando Arrechavaleta Eider Batista Yosvel Iglesias Yunior Pérez |
Argentina (ARG) Ulf Lienhard Sebastián Massa |
Brazil (BRA) |
Men's lightweight coxless pairs[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1991 | Mexico (MEX) |
Cuba (CUB) |
United States (USA) |
1995 | United States (USA) Chris Kerber |
Canada (CAN) Robert Fontaine Jeffrey Lay |
Mexico (MEX) |
Men's lightweight coxless four[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | United States (USA) |
Mexico (MEX) |
Canada (CAN) |
1991 | United States (USA) Chris Kerber |
Cuba (CUB) Unknown rowers |
Guatemala (GUA) Unknown rowers |
1995 | United States (USA) Jonathan Moss |
Canada (CAN) Jeffrey Lay Robert Fontaine Chris Davidson |
Guatemala (GUA) |
1999 | United States (USA) Marc Schneider Tom Auth Paul Teti William Carlucci |
Mexico (MEX) Rómulo Bouzas |
Chile (CHI) Christián Yantani Miguel Cerda |
2003 | Chile (CHI) Christián Yantani Félipe Leal Miguel Cerda |
Canada (CAN) Chris Davidson Iain Brambell Mike Lewis |
Cuba (CUB) Liosbel Hernández |
2007 | Canada (CAN) |
United States (USA) Andrew Bolton Bjorn Larsen Matthew Smith Simon Carcagno |
Cuba (CUB) Eider Batista Yunior Pérez |
2011 |
Cuba (CUB) Liosbel Hernández Manuel Suárez |
Argentina (ARG) |
Chile (CHI) Félipe Leal |
2015 |
Canada (CAN) Maxwell Lattimer Brendan Hodge Nicolas Pratt Eric Woelfl |
United States (USA) Robin Prendes |
Chile (CHI) Felipe Cárdenas Bernardo Guerrero |
2019 |
Chile (CHI) Felipe Cárdenas |
Mexico (MEX) Alexis López |
Cuba (CUB) |
Men's lightweight eights[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 | United States (USA) Peter Cipollone David Collins Jonathan Moss |
Argentina (ARG) Unknown rowers |
Cuba (CUB) Unknown rowers |
Women's single sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1983 | Christine Ernst United States |
María Fernanda de la Fuente Mexico |
Canada |
1987 | Silken Laumann Canada |
United States |
Martha García Mexico |
1991 | Cynthia Ryder United States |
Martha García Mexico |
Cuba |
1995 | Silken Laumann Canada |
Ruth Davidon United States |
María Garisoain Argentina |
1999 | Marnie McBean Canada |
United States |
Cuba |
2003 | Mayra González Cuba |
Fiona Milne Canada |
United States |
2007 | Mayra González Cuba |
Gabriela Best Argentina |
Camila Vargas El Salvador |
2011 |
Margot Shumway United States |
Gabriela Best Argentina |
Canada |
2015 |
Carling Zeeman Canada |
Katherine McFetridge United States |
Soraya Jadué Chile |
2019 |
Jessica Sevick Canada |
Felice Chow Trinidad and Tobago |
Soraya Jadué Chile |
Women's double sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1983 | United States (USA) Anne Marden Monica Havelka |
Canada (CAN) Heather Hattin |
Mexico (MEX) |
1987 | Mexico (MEX) Martha García |
United States (USA) Jennie Marshall |
Canada (CAN) |
1991 | Mexico (MEX) |
United States (USA) Linda Muri |
Cuba (CUB) |
1995 | Canada (CAN) Marnie McBean Diane O'Grady |
United States (USA) Michelle Knox Dré Thies |
Cuba (CUB) |
1999 | Canada (CAN) Laryssa Biesenthal |
United States (USA) |
Mexico (MEX) |
2003 | Canada (CAN) |
United States (USA) |
Chile (CHI) Soraya Jadué |
2007 | United States (USA) Sarah Trowbridge |
Canada (CAN) |
Cuba (CUB) Mayra González |
2011 |
Cuba (CUB) Yariulvis Cobas |
United States (USA) |
Canada (CAN) |
2015 |
Canada (CAN) Antje von Seydlitz |
United States (USA) Lindsay Meyer |
Cuba (CUB) Yariulvis Cobas |
2019 |
Cuba (CUB) Yariulvis Cobas |
United States (USA) |
Argentina (ARG) Milka Kraljev |
Women's quadruple sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1991 | United States (USA) Karen Carpenter Michelle Knox |
Cuba (CUB) Unknown rowers |
Mexico (MEX) Unknown rowers |
1995 | Canada (CAN) Silken Laumann Wendy Wiebe Diane O'Grady Marnie McBean |
Cuba (CUB) |
United States (USA) Ruth Davidon Cathy Symon Julia Chilicki Lindsay Burns |
2007 | Canada (CAN) Zoë Hoskins |
United States (USA) Julie Nichols Sarah Trowbridge |
Argentina (ARG) María Laura Abalo Gabriela Best Lucia Palermo |
2011 |
Argentina (ARG) María Laura Abalo Gabriela Best Milka Kraljev María Clara Rohner |
Canada (CAN) Melanie Kok |
United States (USA) Michelle Sechser |
2015 |
Canada (CAN) Kate Goodfellow Carling Zeeman Antje von Seydlitz |
United States (USA) Lindsay Meyer |
Argentina (ARG) Karina Wilvers María Laura Abalo Milka Kraljev María Clara Rohner |
2019 |
Chile (CHI) Melita Abraham Antonia Abraham Soraya Jadué Isidora Niemeyer |
Cuba (CUB) Yariulvis Cobas |
United States (USA) |
Women's coxless pair[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | Canada (CAN) Kirsten Barnes Kathleen Heddle |
United States (USA) |
Cuba (CUB) |
1991 | United States (USA) |
Canada (CAN) Shannon Crawford |
Cuba (CUB) |
1995 | United States (USA) Mary McCagg Elizabeth McCagg |
Cuba (CUB) |
Argentina (ARG) |
2007 | Chile (CHI) Soraya Jadué |
Canada (CAN) Zoë Hoskins |
United States (USA) |
2011 |
Argentina (ARG) María Laura Abalo Gabriela Best |
United States (USA) |
Canada (CAN) Sarah Bonikowsky |
2015 |
United States (USA) Emily Huelskamp Molly Bruggeman |
Chile (CHI) Melita Abraham Antonia Abraham |
Canada (CAN) |
2019 |
Chile (CHI) Melita Abraham Antonia Abraham |
Canada (CAN) Jessie Loutit Larissa Werbicki |
Mexico (MEX) |
Women's coxless four[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1991 | Canada (CAN) Shannon Crawford |
United States (USA) Catriona Fallon |
Cuba (CUB) Unknown rowers |
Women's lightweight single sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | Canada |
United States |
Mexico |
1991 | United States |
Lourdes Montoya Mexico |
María Garisoain Argentina |
1995 | María Garisoain Argentina |
Wendy Wiebe Canada |
Mexico |
1999 | María Garisoain Argentina |
Tracy Duncan Canada |
United States |
2003 | Ismaray Marrero Cuba |
Canada |
United States |
2011 |
Jennifer Goldsack United States |
Fabiana Beltrame Brazil |
Yaima Velázquez Cuba |
2015 |
Mary Jones United States |
Fabiana Beltrame Brazil |
Lucia Palermo Argentina |
2019 |
Kenia Lechuga Mexico |
Milka Kraljev Argentina |
Milena Venega Cuba |
Women's lightweight double sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | United States (USA) |
Canada (CAN) |
Mexico (MEX) Lourdes Montoya |
1995 | Argentina (ARG) Ana Urbano |
United States (USA) |
Mexico (MEX) Lourdes Montoya |
1999 | Argentina (ARG) Ana Urbano |
United States (USA) |
Canada (CAN) |
2003 | Canada (CAN) Fiona Milne |
Cuba (CUB) Dailin Taset Marlenis Mesa |
United States (USA) |
2007 | Cuba (CUB) Yaima Velázquez Ismaray Marrero |
Mexico (MEX) Lila Pérez-Rul |
Canada (CAN) |
2011 |
Mexico (MEX) Lila Pérez-Rul |
Cuba (CUB) Yaima Velázquez Yoslaine Domínguez |
United States (USA) Michelle Sechser |
2015 |
Canada (CAN) Kate Sauks |
Cuba (CUB) Yislena Hernández Licet Hernández |
United States (USA) |
2019 |
Canada (CAN) Katherine Haber Jaclyn Stelmaszyk |
Chile (CHI) Isidora Niemeyer |
Cuba (CUB) Rosana Serrano Milena Venega |
Women's lightweight coxless pair[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | United States (USA) |
Canada (CAN) |
Cuba (CUB) |
1991 | Canada (CAN) |
United States (USA) |
Cuba (CUB) |
1995 | United States (USA) |
Mexico (MEX) |
Argentina (ARG) |
1999 | Canada (CAN) Theresa Luke Emma Robinson |
United States (USA) Karen Kraft |
Cuba (CUB) |
Women's lightweight quadruple sculls[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1999 | Argentina (ARG) Ana Urbano Marisa Peguri María Garisoain |
United States (USA) |
Canada (CAN) Tracy Duncan |
2003 | Cuba (CUB) Dailin Taset Ismaray Marrero Marlenis Mesa |
United States (USA) Wendy Campanella |
Mexico (MEX) Aline Olvera Gabriela Huerta |
References[]
- ^ Olderr, Steven (April 29, 2003). The Pan American Games: A Statistical History. McFarland. ISBN 9780786443369.
External links[]
- Pan American Games results at bestsports.com.br
Categories:
- Pan American Games medalists in rowing
- Lists of Pan American Games medalists
- Lists of rowers