Gold |
Cheng Chu Sian |
Archery |
Men's individual recurve |
11 Dec
|
Gold |
Cheng Chu Sian Muhammad Marbawi Wan Khalmizam |
Archery |
Men's team recurve |
12 Dec
|
Gold |
Rayzam Shah Wan Sofian |
Athletics |
Men's 110 metres hurdles |
10 Dec
|
Gold |
|
Athletics |
Men's 4 × 400 metres relay |
8 Dec
|
Gold |
|
Athletics |
Men's 20 kilometres road walk |
9 Dec
|
Gold |
Lee Hup Wei |
Athletics |
Men's high jump |
11 Dec
|
Gold |
Yuan Yufang |
Athletics |
Women's 20 kilometres road walk |
9 Dec
|
Gold |
Roslinda Samsu |
Athletics |
Women's pole vault |
11 Dec
|
Gold |
|
Athletics |
Women's hammer throw |
10 Dec
|
Gold |
Malaysia national basketball team
|
Basketball |
Women's tournament |
13 Dec
|
Gold |
Moh Keen Hoo |
Billiards and snooker |
Men's snooker singles |
14 Dec
|
Gold |
Esther Cheah
|
Bowling |
Women's doubles |
9 Dec
|
Gold |
Esther Cheah Shalin Zulkifli
|
Bowling |
Women's trios |
10 Dec
|
Gold |
Esther Cheah Shalin Zulkifli
Siti Safiyah Amirah
|
Bowling |
Women's team of five |
11 Dec
|
Gold |
Shalin Zulkifli
|
Bowling |
Mixed doubles |
14 Dec
|
Gold |
Mohd Rizal Tisin |
Cycling |
Men's 1000 metre time trial |
10 Dec
|
Gold |
Josiah Ng |
Cycling |
Men's individual sprint |
12 Dec
|
Gold |
Mohd Rizal Tisin
Muhammad Edrus Md Yunos |
Cycling |
Men's team sprint |
10 Dec
|
Gold |
Amir Mustafa Rusli
Mohd Harrif Saleh |
Cycling |
Men's team pursuit |
12 Dec
|
Gold |
Yeoh Ken Nee |
Diving |
Men's 1 metre springboard |
14 Dec
|
Gold |
Yeoh Ken Nee |
Diving |
Men's 3 metre springboard |
13 Dec
|
Gold |
Bryan Nickson Lomas |
Diving |
Men's 10 metre platform |
14 Dec
|
Gold |
Yeoh Ken Nee |
Diving |
Men's synchronised 3 metre springboard |
14 Dec
|
Gold |
Leong Mun Yee |
Diving |
Women's 1 metre springboard |
13 Dec
|
Gold |
Elizabeth Jimie Leong Mun Yee |
Diving |
Women's synchronised 3 metre springboard |
14 Dec
|
Gold |
Cheong Jun Hoong Pandelela Rinong |
Diving |
Women's synchronised 10 metre platform |
14 Dec
|
Gold |
|
Equestrian |
Individual dressage |
9 Dec
|
Gold |
|
Equestrian |
Team dressage |
7 Dec
|
Gold |
|
Equestrian |
Individual show jumping |
11 Dec
|
Gold |
|
Equestrian |
Team show jumping |
10 Dec
|
Gold |
|
Gymnastics |
Men's horizontal bar |
10 Dec
|
Gold |
|
Gymnastics |
Women's uneven bars |
10 Dec
|
Gold |
|
Gymnastics |
Women's rhythmic team all-around |
13 Dec
|
Gold |
|
Gymnastics |
Women's rhythmic clubs |
15 Dec
|
Gold |
|
Gymnastics |
Women's rhythmic ribbon |
15 Dec
|
Gold |
|
Gymnastics |
Women's rhythmic rope |
15 Dec
|
Gold |
Malaysia men's national field hockey team
|
Hockey |
Men's tournament |
13 Dec
|
Gold |
Malaysia women's national field hockey team |
Hockey |
Women's tournament |
13 Dec
|
Gold |
|
Karate |
Men's individual kata |
12 Dec
|
Gold |
Puvaneswaran Ramasamy |
Karate |
Men's individual kumite 55 kg |
12 Dec
|
Gold |
|
Karate |
Men's individual kumite 65 kg |
12 Dec
|
Gold |
|
Karate |
Men's individual kumite 75 kg |
13 Dec
|
Gold |
|
Karate |
Men's individual kumite open weight |
13 Dec
|
Gold |
|
Karate |
Women's individual kata |
12 Dec
|
Gold |
|
Karate |
Women's individual kumite over 60 kg |
13 Dec
|
Gold |
|
Karate |
Women's individual kumite open weight |
13 Dec
|
Gold |
Mohd Amir Mohd Yusof |
Lawn bowls |
Men's pairs |
12 Dec
|
Gold |
Fairul Izwan Abd Muin
Zulhilmie Redzuan |
Lawn bowls |
Men's triples |
12 Dec
|
Gold |
Azlina Arshad Emma Firyana Saroji |
Lawn bowls |
Women's pairs |
12 Dec
|
Gold |
Nur Fidrah Noh Nor Hashimah Ismail |
Lawn bowls |
Women's triples |
12 Dec
|
Gold |
|
Polo |
Men's tournament |
15 Dec
|
Gold |
|
Sailing |
Men's laser |
14 Dec
|
Gold |
|
Sailing |
Open laser radial |
14 Dec
|
Gold |
Hasli Izwan Amir Hasan
|
Shooting |
Men's team 25 metre rapid fire pistol
|
Gold |
Nur Suryani Taibi |
Shooting |
Women's team 50 metre rifle prone
|
Gold |
|
Squash |
Men's singles |
10 Dec
|
Gold |
Daniel Bego |
Swimming |
Men's 200 metre freestyle |
11 Dec
|
Gold |
Daniel Bego |
Swimming |
Men's 100 metre butterfly |
9 Dec
|
Gold |
Chui Lai Kwan |
Swimming |
Women's 50 metre freestyle |
11 Dec
|
Gold |
Khoo Cai Lin |
Swimming |
Women's 400 metre freestyle |
8 Dec
|
Gold |
Khoo Cai Lin |
Swimming |
Women's 800 metre freestyle |
9 Dec
|
Gold |
Lew Yih Wey |
Swimming |
Women's 200 metre backstroke |
7 Dec
|
Gold |
Siow Yi Ting |
Swimming |
Women's 200 metre individual medley |
7 Dec
|
Gold |
|
Taekwondo |
Women's flyweight (51 kg) |
14 Dec
|
Gold |
Che Chew Chan |
Taekwondo |
Women's middleweight (72 kg) |
12 Dec
|
Gold |
Kimberley Yap Fui Li |
Triathlon |
Women's individual |
9 Dec
|
Gold |
Diana Bong Siong Lin |
Wushu |
Women's nanquan |
10 Dec
|
Gold |
Chai Fong Ying |
Wushu |
Women's taijiquan |
9 Dec
|
Silver |
Wan Khalmizam |
Archery |
Men's individual recurve |
11 Dec
|
Silver |
|
Archery |
Women's team recurve |
12 Dec
|
Silver |
|
Athletics |
Men's 1500 metres |
11 Dec
|
Silver |
Moh Siew Wei |
Athletics |
Women's 100 metres hurdles |
10 Dec
|
Silver |
|
Athletics |
Women's triple jump |
11 Dec
|
Silver |
|
Billiards and snooker |
Men's English billiards doubles
|
Silver |
Moh Keen Hoo
|
Billiards and snooker |
Men's snooker doubles
|
Silver |
Thor Chuan Leong
|
Billiards and snooker |
Men's snooker team |
7 Dec
|
Silver |
|
Bowling |
Men's singles |
8 Dec
|
Silver |
Adrian Ang
|
Bowling |
Men's team of five
|
Silver |
Esther Cheah |
Bowling |
Women's masters |
13 Dec
|
Silver |
|
Boxing |
Men's light flyweight (48 kg) |
12 Dec
|
Silver |
|
Boxing |
Men's welterweight (69 kg) |
12 Dec
|
Silver |
Azizulhasni Awang |
Cycling |
Men's 1000 metre time trial
|
Silver |
Azizulhasni Awang |
Cycling |
Men's individual sprint |
12 Dec
|
Silver |
Amir Mustafa Rusli |
Cycling |
Men's individual pursuit |
11 Dec
|
Silver |
|
Cycling |
Women's individual pursuit |
11 Dec
|
Silver |
Suhardi Hassan |
Cycling |
Men's individual road race massed start |
13 Dec
|
Silver |
|
Diving |
Men's 3 metre springboard |
13 Dec
|
Silver |
Leong Mun Yee |
Diving |
Women's 3 metre springboard |
12 Dec
|
Silver |
|
Equestrian |
Individual dressage |
9 Dec
|
Silver |
|
Equestrian |
Team eventing |
15 Dec
|
Silver |
Malaysia national futsal team |
|
|
13 Dec
|
Silver |
|
Gymnastics |
Men's artistic individual all-around
|
Silver |
|
Gymnastics |
Women's balance beam
|
Silver |
|
Gymnastics |
Women's rhythmic individual all-around |
14 Dec
|
Silver |
|
Gymnastics |
Women's rhythmic hoop |
15 Dec
|
Silver |
Puvaneswaran Ramasamy
|
Karate |
Men's team kumite |
14 Dec
|
Silver |
|
Karate |
Women's individual kumite 60 kg |
13 Dec
|
Silver |
|
Karate |
Women's team kata |
12 Dec
|
Silver |
Siti Zalina Ahmad |
Lawn bowls |
Women's singles |
12 Dec
|
Silver |
|
Pencak silat |
Women's 50 kg |
12 Dec
|
Silver |
|
Sailing |
Women's international 470
|
Silver |
|
Sailing |
Men's optimist
|
Silver |
Hasli Izwan Amir Hasan |
Shooting |
Men's 25 metre rapid fire pistol
|
Silver |
Nur Suryani Taibi
|
Shooting |
Women's team 10 metre air rifle
|
Silver |
Nur Suryani Taibi |
Shooting |
Women's 50 metre rifle prone
|
Silver |
Mohd Nafiizwan Adnan |
Squash |
Men's singles |
10 Dec
|
Silver |
Daniel Bego |
Swimming |
Men's 100 metre freestyle |
8 Dec
|
Silver |
Leung Chii Lin |
Swimming |
Women's 50 metre freestyle
|
Silver |
|
Swimming |
Women's 100 metre butterfly
|
Silver |
Siow Yi Ting |
Swimming |
Women's 100 metre breaststroke
|
Silver |
Siow Yi Ting |
Swimming |
Women's 200 metre breaststroke |
10 Dec
|
Silver |
Siow Yi Ting |
Swimming |
Women's 400 metre individual medley |
11 Dec
|
Silver |
Heidi Gan Khoo Cai Lin Leung Chii Lin Siow Yi Ting |
Swimming |
Women's 4 × 100 metre freestyle relay
|
Silver |
Leung Chii Lin
Siow Yi Ting |
Swimming |
Women's 4 × 100 metre medley relay |
10 Dec
|
Silver |
|
Table tennis |
Women's singles |
10 Dec
|
Silver |
|
Taekwondo |
Men's bantamweight (62 kg) |
13 Dec
|
Silver |
|
Weightlifting |
Men's +105 kg |
12 Dec
|
Silver |
|
Wushu |
Men's duilian
|
Silver |
Ng Shin Yii |
Wushu |
Women's taijiquan |
9 Dec
|
Bronze |
|
Archery |
Men's team compound
|
Bronze |
|
Athletics |
Men's 100 metres |
7 Dec
|
Bronze |
|
Athletics |
Men's 400 metres |
11 Dec
|
Bronze |
|
Athletics |
Men's 800 metres
|
Bronze |
|
Athletics |
Men's 110 metres hurdles |
10 Dec
|
Bronze |
|
Athletics |
Men's 4 × 100 metres relay |
10 Dec
|
Bronze |
|
Athletics |
Men's long jump |
10 Dec
|
Bronze |
|
Athletics |
Men's high jump |
11 Dec
|
Bronze |
|
Athletics |
Women's 4 × 100 metres relay |
10 Dec
|
Bronze |
|
Athletics |
Women's long jump |
8 Dec
|
Bronze |
Julia Wong Pei Xian |
Badminton |
Women's singles |
14 Dec
|
Bronze |
Gan Teik Chai Lin Woon Fui |
Badminton |
Men's doubles |
14 Dec
|
Bronze |
Malaysia national badminton team |
Badminton |
Men's team |
10 Dec
|
Bronze |
Malaysia national badminton team |
Badminton |
Women's team |
10 Dec
|
Bronze |
Malaysia national basketball team
|
Basketball |
Men's tournament
|
Bronze |
|
Beach volleyball |
Women's doubles |
15 Dec
|
Bronze |
Ibrahim Amir |
Billiards and snooker |
Men's eight-ball pool singles
|
Bronze |
Ibrahim Amir
|
Billiards and snooker |
Men's nine-ball pool doubles
|
Bronze |
|
Bowling |
Men's singles |
8 Dec
|
Bronze |
|
Bowling |
Men's doubles |
9 Dec
|
Bronze |
Adrian Ang
|
Bowling |
Men's trios |
10 Dec
|
Bronze |
|
Bowling |
Men's masters |
13 Dec
|
Bronze |
Shalin Zulkifli |
Bowling |
Women's singles |
8 Dec
|
Bronze |
Shalin Zulkifli Siti Safiyah Amirah |
Bowling |
Women's doubles |
9 Dec
|
Bronze |
|
Boxing |
Men's flyweight (51 kg) |
9 Dec
|
Bronze |
|
Boxing |
Men's featherweight (57 kg) |
9 Dec
|
Bronze |
|
Boxing |
Men's lightweight (60 kg)
|
Bronze |
Fatehah Mustapa |
Cycling |
Women's 500 metre time trial |
10 Dec
|
Bronze |
Fatehah Mustapa |
Cycling |
Women's individual sprint |
12 Dec
|
Bronze |
Fatehah Mustapa Noor Azian Alias
|
Cycling |
Women's team sprint
|
Bronze |
|
Cycling |
Women's points race
|
Bronze |
|
Dancesport |
Latin American Rumba |
8 Dec
|
Bronze |
|
Diving |
Men's 1 metre springboard |
14 Dec
|
Bronze |
Elizabeth Jimie |
Diving |
Women's 1 metre springboard |
13 Dec
|
Bronze |
|
Equestrian |
Individual eventing |
15 Dec
|
Bronze |
|
Fencing |
Men's individual foil
|
Bronze |
|
Fencing |
Men's team épée |
11 Dec
|
Bronze |
|
Golf |
Men's individual |
13 Dec
|
Bronze |
|
Golf |
Women's individual |
13 Dec
|
Bronze |
|
Gymnastics |
Men's rings
|
Bronze |
|
Gymnastics |
Men's vault
|
Bronze |
|
Gymnastics |
Men's artistic team all-around |
7 Dec
|
Bronze |
|
Gymnastics |
Women's artistic team all-around
|
Bronze |
|
Gymnastics |
Women's rhythmic individual all-around |
14 Dec
|
Bronze |
|
Gymnastics |
Women's rhythmic clubs |
15 Dec
|
Bronze |
|
Gymnastics |
Women's rhythmic hoop |
15 Dec
|
Bronze |
|
Gymnastics |
Women's rhythmic ribbon |
15 Dec
|
Bronze |
|
Gymnastics |
Women's rhythmic rope |
15 Dec
|
Bronze |
Malaysia men's national handball team |
Handball |
Men's tournament |
12 Dec
|
Bronze |
Malaysia men's national handball team |
Handball |
Women's tournament
|
Bronze |
|
Judo |
Men's 66 kg
|
Bronze |
|
Judo |
Men's 73 kg
|
Bronze |
|
Judo |
Women's 48 kg
|
Bronze |
|
Karate |
Men's individual kumite 70 kg |
13 Dec
|
Bronze |
|
Karate |
Men's team kata |
12 Dec
|
Bronze |
|
Karate |
Women's individual kumite 48 kg |
12 Dec
|
Bronze |
|
Karate |
Women's individual kumite 53 kg |
12 Dec
|
Bronze |
|
Karate |
Women's team kumite |
14 Dec
|
Bronze |
Safuan Said |
Lawn bowls |
Men's singles |
12 Dec
|
Bronze |
|
Pencak silat |
Men's 65 kg |
12 Dec
|
Bronze |
|
Pencak silat |
Men's 80 kg |
12 Dec
|
Bronze |
|
Pencak silat |
Women's 55 kg |
12 Dec
|
Bronze |
|
Pencak silat |
Women's 60 kg |
12 Dec
|
Bronze |
|
Pencak silat |
Women's 65 kg |
12 Dec
|
Bronze |
|
Pencak silat |
Women's +65 kg |
12 Dec
|
Bronze |
|
Pétanque |
Men's shooting |
7 Dec
|
Bronze |
|
Pétanque |
Women's singles
|
Bronze |
|
Pétanque |
Women's doubles
|
Bronze |
|
Sailing |
Men's international 470
|
Bronze |
|
Sailing |
Women's optimist
|
Bronze |
Khairul Nizam Mohd Affendy |
Sailing |
Mixed team racing optimist
|
Bronze |
|
Sailing |
Men's super mod
|
Bronze |
|
Shooting |
Men's 25 metre rapid fire pistol
|
Bronze |
|
Shooting |
Men's team 50 metre rifle three positions
|
Bronze |
Nur Suryani Taibi |
Shooting |
Women's 50 metre rifle three positions
|
Bronze |
Nur Suryani Taibi |
Shooting |
Women's team 50 metre rifle three positions
|
Bronze |
|
Shooting |
Men's team trap
|
Bronze |
Daniel Bego |
Swimming |
Men's 200 metre butterfly |
11 Dec
|
Bronze |
Daniel Bego
Kevin Yeap |
Swimming |
Men's 4 × 200 metre freestyle relay |
7 Dec
|
Bronze |
Lew Yih Wey |
Swimming |
Women's 800 metre freestyle
|
Bronze |
|
Swimming |
Women's 100 metre backstroke
|
Bronze |
|
Swimming |
Women's 100 metre butterfly
|
Bronze |
|
Swimming |
Women's 200 metre butterfly |
11 Dec
|
Bronze |
Lew Yih Wey |
Swimming |
Women's 400 metre individual medley |
11 Dec
|
Bronze |
Heidi Gan Khoo Cai Lin Lew Yih Wey
|
Swimming |
Women's 4 × 200 metre freestyle relay |
7 Dec
|
Bronze |
|
Table tennis |
Men's doubles
|
Bronze |
Beh Lee Wei
|
Table tennis |
Women's team |
5 Dec
|
Bronze |
|
Taekwondo |
Men's finweight (54 kg)
|
Bronze |
|
Taekwondo |
Men's middleweight (84 kg)
|
Bronze |
|
Taekwondo |
Men's heavyweight (+84 kg)
|
Bronze |
|
Taekwondo |
Women's welterweight (67 kg)
|
Bronze |
|
Taekwondo |
Women's heavyweight (+72 kg)
|
Bronze |
Jawairiah Noordin |
Tennis |
Women's team |
8 Dec
|
Bronze |
|
Weightlifting |
Men's 62 kg |
9 Dec
|
Bronze |
|
Wushu |
Women's nanquan |
10 Dec
|