Gold
Cheng Chu Sian
Archery
Men's individual recurve
15 Dec
Gold
Athletics
Men's 400 metres
17 Dec
Gold
Athletics
Men's 20 kilometres road walk
15 Dec
Gold
Lee Hup Wei
Athletics
Men's high jump
17 Dec
Gold
Noraseela Mohd Khalid
Athletics
Women's 400 metres hurdles
Gold
Roslinda Samsu
Athletics
Women's pole vault
17 Dec
Gold
Tan Song Hwa
Athletics
Women's hammer throw
15 Dec
Gold
Chin Eei Hui Wong Pei Tty
Badminton
Women's doubles
17 Dec
Gold
Malaysia national badminton team
Badminton
Women's team
13 Dec
Gold
Boxing
Men's middleweight (75 kg)
17 Dec
Gold
Boxing
Men's light heavyweight (81 kg)
17 Dec
Gold
Yeoh Ken Nee
Diving
Men's 3 metre springboard
12 Dec
Gold
Bryan Nickson Lomas
Diving
Men's 10 metre platform
11 Dec
Gold
Bryan Nickson Lomas Yeoh Ken Nee
Diving
Men's synchronised 3 metre springboard
13 Dec
Gold
Pandelela Rinong
Diving
Women's 10 metre platform
12 Dec
Gold
Leong Mun Yee Ng Yan Yee
Diving
Women's synchronised 3 metre springboard
14 Dec
Gold
Leong Mun Yee Pandelela Rinong
Diving
Women's synchronised 10 metre platform
13 Dec
Gold
Malaysia national under-23 football team
Football
Men's tournament
17 Dec
Gold
Puvaneswaran Ramasamy
Karate
Men's individual kumite 55 kg
12 Dec
Gold
Karate
Men's individual kumite 84 kg
11 Dec
Gold
Karate
Women's individual kumite 68 kg
12 Dec
Gold
Karate
Women's individual kumite +68 kg
11 Dec
Gold
Karate
Women's team kumite
12 Dec
Gold
Pencak silat
Men's 45-50 kg
17 Dec
Gold
Pencak silat
Men's 70-75 kg
17 Dec
Gold
Pencak silat
Men's 80-85 kg
17 Dec
Gold
Pencak silat
Women's 55-60 kg
17 Dec
Gold
Daniel Bego
Swimming
Men's 100 metre freestyle
11 Dec
Gold
Daniel Bego
Swimming
Men's 200 metre freestyle
Gold
Daniel Bego
Swimming
Men's 400 metre freestyle
12 Dec
Gold
Daniel Bego
Swimming
Men's 100 metre butterfly
12 Dec
Gold
Daniel Bego
Swimming
Men's 200 metre butterfly
Gold
Khoo Cai Lin
Swimming
Women's 400 metre freestyle
11 Dec
Gold
Siow Yi Ting
Swimming
Women's 100 metre breaststroke
11 Dec
Gold
Siow Yi Ting
Swimming
Women's 200 metre breaststroke
Gold
Siow Yi Ting
Swimming
Women's 200 metre individual medley
10 Dec
Gold
Che Chew Chan
Taekwondo
Women's 67-73 kg
10 Dec
Gold
Wushu
Men's taijiquan and taijijian
16 Dec
Gold
Diana Bong Siong Lin
Wushu
Women's nanquan and nandao
15 Dec
Gold
Chai Fong Ying
Wushu
Women's taijiquan and taijijian
16 Dec
Silver
Cheng Chu Sian Wan Khalmizam
Archery
Men's team recurve
16 Dec
Silver
Archery
Women's individual recurve
Silver
Fatin Nurfatehah Mat Salleh Saritha Cham Nong
Archery
Women's team compound
Silver
Athletics
Men's 800 metres
Silver
Athletics
Men's 1500 metres
17 Dec
Silver
Mohd Robani Hassan
Athletics
Men's 110 metres hurdles
16 Dec
Silver
Athletics
Men's 4 × 400 metres relay
Silver
Athletics
Men's shot put
Silver
Athletics
Women's 800 metres
Silver
Koo Kien Keat Tan Boon Heong
Badminton
Men's doubles
17 Dec
Silver
Malaysia national badminton team
Badminton
Men's team
13 Dec
Silver
Thor Chuan Leong
Billiards and snooker
Men's snooker singles
Silver
Thor Chuan Leong
Billiards and snooker
Men's snooker doubles
Silver
Noor Azian Alias
Cycling
Women's 116.1 kilometres massed start
14 Dec
Silver
Traisy Vivien Tukiet
Diving
Women's 10 metre platform
12 Dec
Silver
Judo
Men's lightweight (66-73 kg)
Silver
Karate
Men's individual kata
10 Dec
Silver
Karate
Men's team kata
10 Dec
Silver
Karate
Men's individual kumite 60 kg
12 Dec
Silver
Puvaneswaran Ramasamy
Karate
Men's team kumite
12 Dec
Silver
Karate
Women's team kata
10 Dec
Silver
Karate
Women's individual kumite 61 kg
11 Dec
Silver
Petanque
Men's shooting
Silver
Pétanque
Men's singles
Silver
Sepak takraw
Men's team
12 Dec
Silver
Hasli Izwan Amir Hasan
Shooting
Men's individual 25 metre rapid fire pistol
10 Dec
Silver
Hasli Izwan Amir Hasan
Shooting
Men's team 25 metre rapid fire pistol
Silver
Shooting
Men's team 50 metre rifle prone three position
Silver
Bibiana Ng Pei Chin
Shooting
Women's individual 25 metre pistol
17 Dec
Silver
Bibiana Ng Pei Chin
Shooting
Women's individual 10 metre air pistol
Silver
Nur Suryani Taibi
Shooting
Women's team 10 metre air rifle
10 Dec
Silver
Swimming
Men's 1500 metre freestyle
Silver
Khoo Cai Lin
Swimming
Women's 800 metre freestyle
12 Dec
Silver
Swimming
Women's 100 metre butterfly
12 Dec
Silver
Khoo Cai Lin
Swimming
Women's 200 metre butterfly
Silver
Chui Lai Kwan Khoo Cai Lin Siow Yi Ting
Swimming
Women's 4 × 100 metre medley relay
Silver
Zulkifli Che Ros
Weightlifting
Men's 77 kg
Silver
Weightlifting
Men's 94 kg
Silver
Weightlifting
Women's 53 kg
10 Dec
Silver
Wushu
Men's changquan and gunshu
16 Dec
Bronze
Archery
Men's individual recurve
Bronze
Archery
Women's individual recurve
Bronze
Athletics
Men's 800 metres
Bronze
Athletics
Men's 1500 metres
17 Dec
Bronze
Athletics
Men's pole vault
Bronze
Noraseela Mohd Khalid
Athletics
Women's 400 metres
17 Dec
Bronze
Wong Mew Choo
Badminton
Women's singles
17 Dec
Bronze
Lydia Cheah Li Ya
Badminton
Women's singles
17 Dec
Bronze
Mohd Fairuzizuan Mohd Tazari Mohd Zakry Abdul Latif
Badminton
Women's singles
17 Dec
Bronze
Chan Peng Soon Goh Liu Ying
Badminton
Mixed doubles
17 Dec
Bronze
Koo Kien Keat Wong Pei Tty
Badminton
Mixed doubles
17 Dec
Bronze
Beach volleyball
Women's doubles
17 Dec
Bronze
Billiards and snooker
Women's eight-ball pool singles
Bronze
Boxing
Men's bantamweight (54 kg)
Bronze
Mohamed Zamri Salleh
Cycling
Men's 160.3 kilometres massed start
14 Dec
Bronze
Cycling
Women's cross country
Bronze
Diving
Men's 3 metre springboard
12 Dec
Bronze
Leong Mun Yee
Diving
Women's 3 metre springboard
11 Dec
Bronze
Kelly Tan
Golf
Women's individual
14 Dec
Bronze
Kelly Tan Michelle Koh
Golf
Women's team
14 Dec
Bronze
Judo
Men's half middleweight (73-81 kg)
Bronze
Judo
Women's extra lightweight (45-48 kg)
Bronze
Judo
Women's lightweight (52-57 kg)
Bronze
Karate
Men's individual kumite 75 kg
11 Dec
Bronze
Karate
Women's individual kata
10 Dec
Bronze
Pencak silat
Men's artistic doubles
Bronze
Pencak silat
Men's 50-55 kg
Bronze
Pencak silat
Men's 55-60 kg
Bronze
Pencak silat
Women's 45-50 kg
Bronze
Pencak silat
Women's 50-55 kg
Bronze
Pencak silat
Women's 65-70 kg
Bronze
Petanque
Men's doubles
Bronze
Sepak takraw
Men's regu
Bronze
Shooting
Women's individual 10 metre air rifle
10 Dec
Bronze
Bibiana Ng Pei Chin
Shooting
Women's team 10 metre air pistol
Bronze
Bibiana Ng Pei Chin
Shooting
Women's team 25 metre pistol
17 Dec
Bronze
Nur Suryani Taibi
Shooting
Women's team 50 metre air rifle three position
Bronze
Nur Suryani Taibi
Shooting
Women's team 50 metre rifle prone
Bronze
Daniel Bego Kevin Yeap
Swimming
Men's 4 × 200 metre freestyle relay
10 Dec
Bronze
Chui Lai Kwan
Swimming
Women's 50 metre freestyle
Bronze
Chui Lai Kwan
Swimming
Women's 100 metre backstroke
12 Dec
Bronze
Swimming
Women's 100 metre breaststroke
Bronze
Chui Lai Kwan Khoo Cai Lin Leung Chii Lin Siow Yi Ting
Swimming
Women's 4 × 100 metre freestyle relay
11 Dec
Bronze
Khoo Cai Lin Siow Yi Ting
Swimming
Women's 4 × 200 metre freestyle relay
10 Dec
Bronze
Beh Lee Wei
Table tennis
Women's singles
Bronze
Beh Lee Wei
Table tennis
Mixed doubles
Bronze
Beh Lee Wei
Table tennis
Women's team
Bronze
Taekwondo
Men's finweight (under 54 kg)
Bronze
Taekwondo
Men's featherweight (63-68 kg)
Bronze
Taekwondo
Women's flyweight (46-49 kg)
Bronze
Taekwondo
Women's bantamweight (49-53 kg)
Bronze
Lee Wan Yuen
Taekwondo
Women's heavyweight (+73 kg)
10 Dec
Bronze
Taekwondo
Women's individual poomsae
9 Dec
Bronze
Jawairiah Noordin
Tennis
Women's team
Bronze
Amirul Hamizan Ibrahim
Weightlifting
Men's 56 kg
10 Dec
Bronze
Weightlifting
Women's 48 kg
10 Dec
Bronze
Wushu
Men's changquan and gunshu
16 Dec
Bronze
Wushu
Men's duilian with weapon
Bronze
Diana Bong Siong Lin
Wushu
Women's duilian barehand