2000 Ukrainian Football Amateur League
Season | 2000 |
---|---|
Champions | HPZ Varva (1st title) (losing finalist) |
← 1999 2001 → |
2000 Amateur championship of Ukraine was the ninth amateur championship of Ukraine and the 37th since the establishment of championship among fitness clubs (KFK) in 1964.
There was introduced one more stage.
Teams[]
Location map[]
Kovel
KKhP
Dnipro
CSKA-3
CSKA-3
KhPZ
Frunzenets
Dnister
Fortuna
First stage[]
Group 1[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tekhno-Tsentr Rohatyn | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 1 | +10 | 12 | joined Druha Liha |
2 | 6 | 2 | 3 | 1 | 1 | 2 | −1 | 9 | Second stage | |
3 | Naftovyk Boryslav | 6 | 1 | 3 | 2 | 1 | 7 | −6 | 6 | |
4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 6 | −3 | 4 |
Source:[citation needed]
Group 2[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kovel | 6 | 5 | 1 | 0 | 11 | 3 | +8 | 16 | Second stage |
2 | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 10 | +2 | 12 | ||
3 | 6 | 1 | 1 | 4 | 1 | 11 | −10 | 4 | ||
4 | 6 | 1 | 0 | 5 | 6 | 6 | 0 | 3 |
Source:[citation needed]
Group 3[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Systema-KKhP Cherniakhiv | 8 | 3 | 5 | 0 | 9 | 6 | +3 | 14 | Second stage |
2 | Akademia Irpin | 8 | 3 | 3 | 2 | 9 | 6 | +3 | 12 | |
3 | 8 | 3 | 2 | 3 | 10 | 10 | 0 | 11 | ||
4 | 8 | 2 | 3 | 3 | 9 | 12 | −3 | 9 | ||
5 | Dinaz Vyshhorod | 8 | 1 | 3 | 4 | 5 | 8 | −3 | 6 |
Source:[citation needed]
Group 4[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | KhPZ Varva | 6 | 4 | 2 | 0 | 15 | 2 | +13 | 14 | Second stage |
2 | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 7 | +4 | 10 | ||
3 | Frunzenets-Liha-99 Sumy | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 10 | +1 | 10 | |
4 | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 21 | −18 | 0 |
Source:[citation needed]
Group 5[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Myrhorod | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 6 | +3 | 13 | Second stage |
2 | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 6 | +6 | 13 | ||
3 | Arsenal-2 Kharkiv | 6 | 3 | 0 | 3 | 7 | 7 | 0 | 9 | |
4 | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 12 | −9 | 0 |
Source:[citation needed]
Group 6[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dnister Ovidiopol | 6 | 6 | 0 | 0 | 14 | 4 | +10 | 18 | Second stage |
2 | 6 | 3 | 1 | 2 | 6 | 5 | +1 | 10 | ||
3 | Batkivshchyna-KHZhRK Kryvyi Rih | 6 | 2 | 1 | 3 | 11 | 11 | 0 | 7 | |
4 | 6 | 0 | 0 | 6 | 6 | 17 | −11 | 0 |
Source:[citation needed]
Group 7[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 4 | +6 | 14 | Second stage | |
2 | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 7 | +3 | 10 | ||
3 | 6 | 0 | 4 | 2 | 2 | 6 | −4 | 4 | ||
4 | Metalurh Komsomolske | 6 | 0 | 3 | 3 | 2 | 17 | −15 | 3 |
Source:[citation needed]
Group 8[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | 5 | 2 | 1 | 15 | 9 | +6 | 17 | Second stage | |
2 | 8 | 4 | 3 | 1 | 20 | 12 | +8 | 15 | ||
3 | Shakhtar Luhansk | 8 | 2 | 3 | 3 | 14 | 19 | −5 | 9 | |
4 | Fortuna Shakhtarsk | 8 | 2 | 1 | 5 | 13 | 16 | −3 | 7 | |
5 | 8 | 2 | 1 | 5 | 10 | 16 | −6 | 7 |
Source:[citation needed]
Second stage[]
Group 9[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Naftovyk-SKA-Orbita Boryslav | 6 | 5 | 0 | 1 | 12 | 2 | +10 | 15 | Final stage |
2 | Kovel | 6 | 3 | 2 | 1 | 14 | 12 | +2 | 11 | |
3 | Systema-KKhP Cherniakhiv | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 10 | −2 | 5 | |
4 | 6 | 1 | 0 | 5 | 11 | 21 | −10 | 3 |
Source:[citation needed]
Group 10[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 5 | 0 | 1 | 16 | 7 | +9 | 15 | Final stage | |
2 | 6 | 4 | 0 | 2 | 9 | 6 | +3 | 12 | ||
3 | Myrhorod | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 5 | +4 | 7 | |
4 | Akademia Irpin | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 19 | −16 | 1 |
Source:[citation needed]
Group 11[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | KhPZ Varva | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 6 | +4 | 13 | Final stage |
2 | 6 | 3 | 0 | 3 | 11 | 13 | −2 | 9 | ||
3 | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 10 | −1 | 7 | ||
4 | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 8 | −1 | 5 |
Source:[citation needed]
Group 12[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dnister Ovidiopol | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 9 | Final stage |
2 | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 9 | −1 | 6 | ||
3 | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 10 | −4 | 3 |
Source:[citation needed]
Final stage[]
The second stage was finals that took place in Nizhyn and Varva, Chernihiv Oblast on September 12–17, 2000.
Group A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | KhPZ Varva | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | Final game |
2 | Naftovyk-SKA-Orbita Lviv | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 3rd place game |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 7 | +1 | 3 | 5th place game | |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 6 | −5 | 3 |
Source:[citation needed]
Group B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 1 | +6 | 7 | Final game | |
2 | Kovel | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | 3rd place game |
3 | Dnister Ovidiopol | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 | 5th place game |
3 | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 13 | −8 | 0 |
Source:[citation needed]
External links[]
Categories:
- Ukrainian Football Amateur League seasons
- 1999–2000 in Ukrainian association football leagues
- 2000–01 in Ukrainian association football leagues
- Ukrainian football competition stubs