2001 Ukrainian Football Amateur League
This article does not cite any sources. (May 2019) |
Season | 2001 |
---|---|
Champions | Shakhtar Luhansk (1st title) (runner-up) |
Top goalscorer | K. Pinchuk (FC Shakhtar Luhansk) |
← 2000 2002 → |
Ukrainian Football Amateur League 2001 was the sixth season of the national amateur football competition in Ukraine since their reorganization in 1997.
Overview and format[]
This season competition consisted of four stages with 35 teams participating. First two stages were organized in regional principal in groups of four or five and were played in two rounds where each team could play another at its home ground. The semifinals and finals, on the other hand, were played in one round. During the season several teams withdrew, while others successfully applied for a professional status.
On the first stage each group winners and their immediate runners-up were to advance to the next part of the competition. Due to few teams joining the professional competition the format was adjusted and to the second stage only eleven teams advanced. The second stage was split in four groups where first two places were advancing to the semifinals. The semifinals, in their turn, were split in two groups where first two teams were advancing to the winners final of four and the last two teams—to the losers final of four. The finals were cut short as Shakhtar Luhansk earned the maximum points after just two games and thus securing the season's title with the.
Note: ZALK stands for the Zaporzhian Aliuminum Plant (Kombinat in Ukrainian).
KZEZO stands for the Kakhovkan Factory (Zavod) of Electro-Welding Equipment (Elektro-Zvariuvalnoho Obladnannia).
Teams[]
Location map[]
First stage[]
Teams that applied to the 2001-02 Second League discontinuing their further participation in the competition: SKA-Orbita Lviv, Stal Dniprodzerzhynsk, and Dnister Ovidiopol.
Group A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Luzhany | 6 | 4 | 2 | 0 | 20 | 3 | +17 | 14 | Second Stage |
2 | Lysonia Berezhany | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 6 | 0 | 8 | |
3 | 6 | 2 | 1 | 3 | 3 | 12 | −9 | 7 | ||
4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 14 | −8 | 4 |
Group B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | 5 | 3 | 0 | 10 | 4 | +6 | 18 | Second Stage | |
2 | Kovel-Volyn Kovel | 8 | 3 | 4 | 1 | 7 | 6 | +1 | 13 | |
3 | SKA-Orbita Lviv | 8 | 3 | 2 | 3 | 10 | 5 | +5 | 11 | joined Druha Liha |
4 | 8 | 3 | 2 | 3 | 3 | 8 | −5 | 11 | Second Stage | |
5 | 8 | 0 | 1 | 7 | 4 | 11 | −7 | 1 | withdrew |
Note: SKA-Orbita Lviv decided to join Druha Liha.
withdrew.
Group C[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Systema-KKhP Cherniakhiv | 6 | 4 | 1 | 1 | 20 | 5 | +15 | 13 | Second Stage |
2 | 6 | 4 | 0 | 2 | 11 | 3 | +8 | 12 | ||
3 | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 6 | 0 | 7 | ||
4 | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 27 | −23 | 3 |
Group D[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fakel Varva | 8 | 6 | 1 | 1 | 20 | 6 | +14 | 19 | Second Stage |
2 | 8 | 5 | 2 | 1 | 26 | 6 | +20 | 17 | ||
3 | 8 | 2 | 3 | 3 | 9 | 11 | −2 | 9 | ||
4 | 8 | 2 | 1 | 5 | 11 | 20 | −9 | 7 | ||
4 | Yavir Krasnopillia | 8 | 1 | 1 | 6 | 2 | 25 | −23 | 4 |
Group E[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | 3 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 10 | Second Stage | |
2 | Stal Dniprodzerzhynsk | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | joined Druha Liha |
3 | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 5 | −3 | 0 | withdrew |
Note: Stal Dniprodzerzhynsk decided to join Druha Liha.
and withdrew. results were annulled.
Group F[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Shakhtar Luhansk | 6 | 5 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 15 | Second Stage |
2 | 6 | 4 | 0 | 2 | 7 | 6 | +1 | 12 | ||
3 | Batkivschyna Kryvyi Rih | 6 | 3 | 0 | 3 | 5 | 7 | −2 | 9 | |
4 | Metalurh Komsomolske | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 6 | −4 | 0 |
Note: Olympik Kharkiv withdrew and its results were annulled.
Batkivschyna Kryvyi Rih qualified for the Second Stage, but later withdrew.
Group G[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vuhlyk Dymytrov | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 10 | Second Stage |
2 | 4 | 0 | 3 | 1 | 1 | 4 | −3 | 3 | ||
3 | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 4 | −2 | 2 |
Note: withdrew and its results were annulled.
Group H[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dnister Ovidiopol | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 3 | +6 | 13 | joined Druha Liha |
2 | 6 | 4 | 0 | 2 | 7 | 7 | 0 | 12 | Second Stage | |
3 | Tyras-2500 Bilhorod-Dnistrovskyi | 6 | 3 | 0 | 3 | 9 | 7 | +2 | 9 | |
3 | 6 | 0 | 1 | 5 | 1 | 9 | −8 | 1 |
Second stage[]
Group 1[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Luzhany | 10 | 8 | 0 | 2 | 21 | 9 | +12 | 24 | Semifinals |
2 | Kovel-Volyn Kovel | 10 | 7 | 0 | 3 | 17 | 10 | +7 | 21 | |
3 | Fakel Varva | 10 | 5 | 2 | 3 | 12 | 11 | +1 | 17 | |
4 | 10 | 5 | 0 | 5 | 12 | 22 | −10 | 15 | ||
5 | 10 | 2 | 2 | 6 | 5 | 7 | −2 | 8 | ||
6 | Lysonia Berezhany | 10 | 0 | 2 | 8 | 2 | 10 | −8 | 2 |
Group 2[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | 5 | 2 | 1 | 11 | 4 | +7 | 17 | Semifinals | |
2 | Systema-KKhP Cherniakhiv | 8 | 5 | 2 | 1 | 8 | 3 | +5 | 17 | |
3 | 8 | 3 | 4 | 1 | 9 | 3 | +6 | 13 | ||
4 | 8 | 2 | 2 | 4 | 5 | 8 | −3 | 8 | ||
5 | 8 | 0 | 0 | 8 | 4 | 19 | −15 | 0 |
Note: withdrew and its results were annulled.
Group 3[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Shakhtar Luhansk | 8 | 7 | 0 | 1 | 18 | 4 | +14 | 21 | Semifinals |
2 | 8 | 4 | 2 | 2 | 11 | 10 | +1 | 14 | ||
3 | 8 | 3 | 3 | 2 | 6 | 7 | −1 | 12 | ||
4 | 8 | 1 | 1 | 6 | 2 | 12 | −10 | 4 | ||
5 | 8 | 0 | 4 | 4 | 2 | 6 | −4 | 4 |
Note: replaced Batkivschyna Kryvyi Rih.
Group 4[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 4 | 0 | 2 | 14 | 8 | +6 | 12 | Semifinals | |
2 | Vuhlyk Dymytrov | 6 | 3 | 0 | 3 | 4 | 6 | −2 | 9 | |
3 | Tyras-2500 Bilhorod-Dnistrovskyi | 6 | 3 | 0 | 3 | 10 | 5 | +5 | 9 | withdrew |
4 | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 17 | −9 | 6 |
Note: Tyras-2500 Bilhorod-Dnistrovskyi withdrew.
Semifinals[]
Group 1[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 | +3 | 7 | Final | |
2 | Luzhany | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 4 | +1 | 5 | |
3 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | −2 | 2 | ||
4 | Systema-KKhP Cherniakhiv | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | −2 | 1 |
Group 2[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Shakhtar Luhansk | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 1 | +7 | 9 | Final |
2 | Vuhlyk Dymytrov | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 | 4 | |
3 | Kovel-Volyn Kovel | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 5 | −5 | 1 |
Final Group[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Shakhtar Luhansk | 2 | 2 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 6 | Champion |
2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | ||
3 | Vuhlyk Dymytrov | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | −2 | 1 | |
4 | Luzhany | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 10 | −7 | 1 |
Note: No further games were necessary as the champion was identified.
A permission to apply for the Second League for the next 2002-03 season was granted to Shakhtar Luhansk, Vuhlyk Dymytrov, and Systema-KKhP Cherniakhiv.
- Ukrainian Football Amateur League seasons
- 2001–02 in Ukrainian association football leagues
- 2000–01 in Ukrainian association football leagues