2006–07 UEFA Cup qualifying rounds
This article details the 2006–07 UEFA Cup qualifying rounds.
Round and draw dates[]
All draws held at UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.
Round | Draw date and time | First leg | Second leg |
---|---|---|---|
First qualifying round | 23 June 2006 | 13 July 2006 | 27 July 2006 |
Second qualifying round | 28 July 2006 | 10 August 2006 | 24 August 2006 |
Matches may also be played on Tuesdays or Wednesdays instead of the regular Thursdays due to scheduling conflicts.
Teams[]
Below are the 100 teams involved in the qualifying rounds, grouped by their starting rounds. The 32 winners of the second qualifying round qualified for the first round.[1]
Key to colours |
---|
Qualified for the first round |
Eliminated |
|
|
First qualifying round[]
Seeding[]
Northern Region | Central-East Region | South Mediterranean Region | |||
---|---|---|---|---|---|
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Brøndby |
Valur |
Basel |
WIT Georgia |
Rapid București |
Omonia |
Matches[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Southern-Mediterranean region | ||||
Varteks | 1–3 | Tirana | 1–1 | 0–2 |
Dinamo Tirana | 1–5 | CSKA Sofia | 0–1 | 1–4 |
Koper | 0–6 | Litex Lovech | 0–1 | 0–5 |
Sarajevo | 5–0 | Rànger's | 3–0 | 2–0 |
Orašje | 0–7 | Domžale | 0–2 | 0–5 |
Hibernians | 1–9 | Dinamo București | 0–4 | 1–5 |
APOEL | 7–1 | Murata | 3–1 | 4–0 |
Rijeka | 3–4 | Omonia | 2–2 | 1–2 |
Lokomotiv Sofia | 3–1 | Makedonija Gjorče Petrov | 2–0 | 1–1 |
Vardar | 2–7 | Roeselare | 1–2 | 1–5 |
Rapid București | 6–0 | Sliema Wanderers | 5–0 | 1–0 |
Central-East region | ||||
Újpest | 1–4 | Vaduz | 0–4 | 1–0 |
Zimbru Chişinău | 3–2 | Karabakh | 1–1 | 2–1 (a.e.t.) |
MIKA | 1–4 | Young Boys | 1–3 | 0–1 |
Videoton | 2–2 (a) | Kairat | 1–0 | 1–2 |
Zagłębie Lubin | 1–1 (a) | Dinamo Minsk | 1–1 | 0–0 |
Karvan | 2–0 | Spartak Trnava | 1–0 | 1–0 |
Ameri Tbilisi | 2–2 (a) | Banants | 0–1 | 2–1 |
BATE Borisov | 3–0 | Nistru Otaci | 2–0 | 1–0 |
Basel | 3–1 | Tobol | 3–1 | 0–0 |
Artmedia | 3–2 | WIT Georgia | 2–0 | 1–2 |
Northern region | ||||
HJK Helsinki | 2–4 | Drogheda United | 1–1 | 1–3 (a.e.t.) |
Brøndby | 3–1 | Valur | 3–1 | 0–0 |
Gefle | 1–2 | Llanelli | 1–2 | 0–0 |
Jeunesse Esch | 0–5 | Skonto | 0–2 | 0–3 |
Åtvidaberg | 7–0 | Etzella Ettelbruck | 4–0 | 3–0 |
Ventspils | 4–1 | GÍ Gøta | 2–1 | 2–0 |
Glentoran | 0–2 | Brann | 0–1 | 0–1 |
Randers | 2–2 (a) | ÍA | 1–0 | 1–2 |
Portadown | 1–4 | Kaunas | 1–3 | 0–1 |
Rhyl | 1–2 | Sūduva | 0–0 | 1–2 |
Levadia Tallinn | 2–1 | Haka | 2–0 | 0–1 |
Skála | 0–4 | Start | 0–1 | 0–3 |
Lyn Oslo | 1–1 (a) | Flora Tallinn | 1–1 | 0–0 |
IFK Göteborg | 0–2 | Derry City | 0–1 | 0–1 |
All times CEST (UTC+2)
First leg[]
Varteks | 1–1 | Tirana |
---|---|---|
Novinić 47' | Muka 21' |
Dinamo Tirana | 0–1 | CSKA Sofia |
---|---|---|
Trica 86' |
Sarajevo | 3–0 | Rànger's |
---|---|---|
Obuća 20', 30' Duro 45' |
Orašje | 0–2 | Domžale |
---|---|---|
Juninho 30' Aljančič 39' |
Hibernians | 0–4 | Dinamo București |
---|---|---|
Danciulescu 4' Niculescu 57', 58' Radu 83' |
APOEL | 3–1 | Murata |
---|---|---|
Neophytou 34' (pen.) Georgiou 58' Eleftheriou 82' |
51' |
Rijeka | 2–2 | Omonia |
---|---|---|
Bule 9' Kerkez 50' (pen.) |
Vakouftsis 31' (pen.) Grozdanovski 54' |
Lokomotiv Sofia | 2–0 | Makedonija |
---|---|---|
Paskov 60' (pen.) Karadzhinov 86' |
Vardar | 1–2 | Roeselare |
---|---|---|
Ristovski 1' | Malki 32' Oyen 39' |
Rapid București | 5–0 | Sliema Wanderers |
---|---|---|
Grigore 5' Carabott 15' (o.g.) N. Constantin 22' Buga 41' Said 44' (o.g.) |
Újpest | 0–4 | Vaduz |
---|---|---|
Faye 14', 63' Akdemir 31' Sara 90' |
Zimbru Chișinău | 1–1 | Karabakh |
---|---|---|
Petrosyan 75' | Report | Musayev 68' |
MIKA | 1–3 | Young Boys |
---|---|---|
Grigoryan 90' | Marcos 22' Raimondi 50' Sermeter 86' |
Videoton | 1–0 | Kairat |
---|---|---|
Dvéri 8' |
Zagłębie Lubin | 1–1 | Dinamo Minsk |
---|---|---|
Łobodziński 67' | Kovel 73' |
Karvan | 1–0 | Spartak Trnava |
---|---|---|
82' | Report |
Ameri | 0–1 | Banants |
---|---|---|
Tadevosyan 10' |
BATE Borisov | 2–0 | Nistru Otaci |
---|---|---|
Stasevich 55' Molosh 76' (pen.) |
Basel | 3–1 | Tobol |
---|---|---|
Petrić 20', 67' (pen.) Eduardo 69' |
UEFA summary | Zhumaskaliyev 49' |
Artmedia | 2–0 | WIT Georgia |
---|---|---|
Hartig 10' Reiter 51' |
HJK Helsinki | 1–1 | Drogheda United |
---|---|---|
Halsti 83' | Robinson 41' |
Brøndby | 3–1 | Valur |
---|---|---|
T.Rasmussen 8' M. Rasmussen 32' Ericsson 34' |
Gunnlaugsson 83' |
Gefle | 1–2 | Llanelli |
---|---|---|
Viikmäe 24' | Griffiths 82' 87' |
Jeunesse Esch | 0–2 | Skonto |
---|---|---|
Report | Piaček 48' Štolcers 79' |
Åtvidaberg | 4–0 | Etzella Ettelbruck |
---|---|---|
Johansson 12' Karlsson 41', 47', 55' |
Ventspils | 2–1 | GÍ Gøta |
---|---|---|
Ndeki 23', 65' | 29' |
Glentoran | 0–1 | Brann |
---|---|---|
Memelli 69' |
Randers | 1–0 | ÍA |
---|---|---|
Alex 64' |
Portadown | 1–3 | Kaunas |
---|---|---|
McCutcheon 65' | Manchkava 2' Pehlić 9' Velička 46' |
Rhyl | 0–0 | Sūduva |
---|---|---|
Levadia Tallinn | 2–0 | Haka |
---|---|---|
Purje 32', 36' |
Skála | 0–1 | Start |
---|---|---|
Johnsen 3' |
Lyn Oslo | 1–1 | Flora Tallinn |
---|---|---|
Tessem 42' (pen.) | Lindpere 81' |
IFK Göteborg | 0–1 | Derry City |
---|---|---|
Hargan 80' |
Second leg[]
Tirana | 2–0 | Varteks |
---|---|---|
Salihi 47' Merkoçi 90' |
Tirana win 3–1 on aggregate
CSKA Sofia | 4–1 | Dinamo Tirana |
---|---|---|
Trica 36', 53' Furtado 49' Petre 75' |
Kastel 12' |
CSKA Sofia win 5–1 on aggregate
Litex Lovech | 5–0 | FC Koper |
---|---|---|
Sandrinho 20' (pen.) Novaković 62' Jelenković 85' Lubenov 90+1' Genchev 90+3' |
Litex Lovech win 6–0 on aggregate
Rànger's | 0–2 | Sarajevo |
---|---|---|
Hadžić 10' Obuća 45' |
Sarajevo win 5–0 on aggregate
Domžale | 5–0 | Orašje |
---|---|---|
Ljubijankić 13', 75' Djukić 21', 41' Rakovič 61' |
Domžale win 7–0 on aggregate
Dinamo București | 5–1 | Hibernians |
---|---|---|
Cristea 54' Danciulescu 61', 84' Munteanu 90+1' 90+3' (o.g.) |
86' |
Dinamo București win 9–1 on aggregate
Murata | 0–4 | APOEL |
---|---|---|
Georgiou 15' Fernandes 22' Neophytou 25' Michael 91' (pen.) |
APOEL win 7–1 on aggregate
Omonia | 2–1 | Rijeka |
---|---|---|
Mguni 61', 88' | Lukunić 78' |
Omonia win 4–3 on aggregate
Makedonija | 1–1 | Lokomotiv Sofia |
---|---|---|
Ismaili 25' | Genkov 69' |
Lokomotiv Sofia win 3–1 on aggregate
Roeselare | 5–1 | Vardar |
---|---|---|
Malki 13' Dufoor 20', 30', 74' Vanderbiest 64' (pen.) |
Wandeir 52' |
Roeselare win 7–2 on aggregate
Sliema Wanderers | 0–1 | Rapid București |
---|---|---|
Buga 11' |
Rapid București win 6–0 on aggregate
Vaduz | 0–1 | Újpest |
---|---|---|
Tóth 55' |
Vaduz win 4–1 on aggregate
Karabakh | 1–2 (a.e.t.) | Zimbru Chișinău |
---|---|---|
Musayev 23' | Report | Chirilov 52' Bălașa 100' |
Zimbru Chișinău win 3–2 on aggregate
Young Boys | 1–0 | MIKA |
---|---|---|
Häberli 85' |
Young Boys win 4–1 on aggregate
Kairat | 2–1 | Videoton |
---|---|---|
Buleshev 75' Smakov 86' (pen.) |
Sitku 34' |
2–2 on aggregate, Videoton win on away goals
Dinamo Minsk | 0–0 | Zagłębie Lubin |
---|---|---|
1–1 on aggregate, Dinamo Minsk win on away goals
Spartak Trnava | 0–1 | Karvan |
---|---|---|
Report | Camara 12' |
Karvan win 2–0 on aggregate
Banants | 1–2 | Ameri |
---|---|---|
Tadevosyan 38' | Tsinamdzgvrishvili 60' Dobrovolski 62' |
2–2 on aggregate, Ameri win on away goals
Nistru Otaci | 0–1 | BATE Borisov |
---|---|---|
Bliznyuk 30' |
BATE win 3–0 on aggregate
Tobol | 0–0 | Basel |
---|---|---|
UEFA summary FCB summary |
Basel win 3–1 on aggregate
WIT Georgia | 2–1 | Artmedia |
---|---|---|
Lomaia 44' Razmadze 88' (pen.) |
Halenár 48' |
Artmedia win 3–2 on aggregate
Drogheda United | 3–1 (a.e.t.) | HJK Helsinki |
---|---|---|
Gartland 57' Lynch 96', 114' |
Ghazi 36' |
Drogheda United win 4–2 on aggregate
Brøndby win 3–1 on aggregate
Llanelli | 0–0 | Gefle |
---|---|---|
Llanelli win 2–1 on aggregate
Skonto | 3–0 | Jeunesse Esch |
---|---|---|
Miholaps 21', 27' (pen.) Štolcers 83' |
Report |
Skonto win 5–0 on aggregate
Etzella Ettelbruck | 0–3 | Åtvidaberg |
---|---|---|
61' Johansson 70' (pen.) C. Karlsson 80' (pen.) |
Åtvidaberg win 7–0 on aggregate
GÍ Gøta | 0–2 | Ventspils |
---|---|---|
Rimkus 75', 77' |
Ventspils win 4–1 on aggregate
Brann | 1–0 | Glentoran |
---|---|---|
Bjarnason 85' (pen.) |
Brann win 2–0 on aggregate
ÍA | 2-1 | Randers |
---|---|---|
27' B. Guðjónsson 90+2' (pen.) |
Johansen 29' |
2–2 on aggregate, Randers win on away goals
Kaunas | 1–0 | Portadown |
---|---|---|
Ivaškevičius 43' |
Kaunas win 4–1 on aggregate
Sūduva | 2–1 | Rhyl |
---|---|---|
Maciulevičius 18' (pen.) Mikuckis 25' |
Grigas 80' (o.g.) |
Sūduva win 2–1 on aggregate
Haka | 1–0 | Levadia Tallinn |
---|---|---|
Innanen 4' |
Levadia Tallinn win 2–1 on aggregate
Start | 3–0 | Skála |
---|---|---|
Bärlin 42' Pedersen 51' Wright 78' |
Start win 4–0 on aggregate
Flora Tallinn | 0–0 | Lyn Oslo |
---|---|---|
1–1 on aggregate, Flora Tallinn win on away goals
Derry City | 1–0 | IFK Göteborg |
---|---|---|
O'Flynn 32' (pen.) |
Derry City win 2–0 on aggregate
Second qualifying round[]
Seeding[]
Northern Region | Central-East Region | South Mediterranean Region | |||
---|---|---|---|---|---|
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Newcastle United |
Åtvidabergs |
Basel |
Young Boys |
Auxerre |
Beitar Jerusalem |
Matches[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Southern-Mediterranean region | ||||
APOEL | 1–2 | Trabzonspor | 1–1 | 0–1 |
Hapoel Tel Aviv | 4–2 | Domžale | 1–2 | 3–0 |
CSKA Sofia | 1–1 (a) | Hajduk Kula | 0–0 | 1–1 (a.e.t.) |
Roeselare | 2–6 | Ethnikos Achna | 2–1 | 0–5 |
OFK Beograd | 2–5 | Auxerre | 1–0 | 1–5 |
Dinamo București | 2–1 | Beitar Jerusalem | 1–0 | 1–1 |
Partizan | 3–2 | Maribor | 2–1 | 1–1 |
Sarajevo | 1–2 | Rapid București | 1–0 | 0–2 |
Bnei Yehuda Tel Aviv | 0–6 | Lokomotiv Sofia | 0–2 | 0–4 |
Omonia | 1–2 | Litex Lovech | 0–0 | 1–2 |
Tirana | 1–5 | Kayserispor | 0–2 | 1–3 |
Central-East region | ||||
Artmedia | 5–3 | Dinamo Minsk | 2–1 | 3–2 |
Ried | 0–1 | Sion | 0–0 | 0–1 |
Videoton | 1–3 | Grasshoppers | 1–1 | 0–2 |
Karvan | 0–2 | Slavia Prague | 0–2 | 0–0 |
Chornomorets Odessa | 1–1 (a) | Wisła Płock | 0–0 | 1–1 |
Basel | 2–2 (a) | Vaduz | 1–0 | 1–2 |
Zimbru Chișinău | 0–3 | Metalurh Zaporizhya | 0–0 | 0–3 |
Mattersburg | 1–2 | Wisła Kraków | 1–1 | 0–1 |
Hertha BSC | 3–2 | Ameri Tbilisi | 1–0 | 2–2 |
Rubin Kazan | 5–0 | BATE Borisov | 3–0 | 2–0 |
Young Boys | 3–3 (a) | Marseille | 3–3 | 0–0 |
Northern region | ||||
Start | 1–1 (11–10 p) | Drogheda United | 1–0 | 0–1 (a.e.t.) |
Odense | 6–1 | Llanelli | 1–0 | 5–1 |
Randers | 3–2 | Kaunas | 3–1 | 0–1 |
Twente | 1–2 | Levadia Tallinn | 1–1 | 0–1 |
Ventspils | 0–1 | Newcastle United | 0–1 | 0–0 |
Brann | 4–4 (a) | Åtvidaberg | 3–3 | 1–1 |
Molde | 2–1 | Skonto | 0–0 | 2–1 |
Flora Tallinn | 0–4 | Brøndby | 0–0 | 0–4 |
Sūduva | 2–7 | Club Brugge | 0–2 | 2–5 |
Gretna | 3–7 | Derry City | 1–5 | 2–2 |
All times CEST (UTC+2)
First leg[]
APOEL | 1–1 | Trabzonspor |
---|---|---|
Fernandes 2' | Yattara 90' |
Hapoel Tel Aviv | 1–2 | Domžale |
---|---|---|
De Bruno 42' | Ljubijankić 65' (pen.), 90+1' |
Roeselare | 2–1 | Ethnikos Achna |
---|---|---|
Dufoor 36' Oris 80' |
Stjepanović 78' (p) |
OFK Beograd | 1–0 | Auxerre |
---|---|---|
Bajalica 31' |
Dinamo București | 1–0 | Beitar Jerusalem |
---|---|---|
Munteanu 77' |
Sarajevo | 1–0 | Rapid București |
---|---|---|
Obuća 90+2' |
Bnei Yehuda Tel Aviv | 0–2 | Lokomotiv Sofia |
---|---|---|
Report | Dafchev 30' Genkov 57' (pen.) |
Tirana | 0–2 | Kayserispor |
---|---|---|
Akagündüz 26', 45' |
Ried | 0–0 | Sion |
---|---|---|
Videoton | 1–1 | Grasshoppers |
---|---|---|
Horváth 90+3' | Pinto 70' |
Chornomorets Odessa | 0–0 | Wisła Płock |
---|---|---|
Basel | 1–0 | Vaduz |
---|---|---|
Majstorović 58' | UEFA summary FCB summary |
Zimbru Chișinău | 0–0 | Metalurh Zaporizhya |
---|---|---|
Mattersburg | 1–1 | Wisła Kraków |
---|---|---|
Naumoski 20' | Zieńczuk 14' |
Hertha BSC | 1–0 | Ameri Tbilisi |
---|---|---|
Okoronkwo 90+2' |
Young Boys | 3–3 | Marseille |
---|---|---|
Yakin 20' João Paulo 49' Marcos 73' |
Zubar 18' Niang 44', 57' |
Start | 1–0 | Drogheda United |
---|---|---|
Strømstad 66' |
Odense | 1–0 | Llanelli |
---|---|---|
Bechara 29' |
Randers | 3–1 | Kaunas |
---|---|---|
Fall 59' Ahmed 82' K. Pedersen 90+2' (pen.) |
Juška 80' |
Twente | 1–1 | Levadia Tallinn |
---|---|---|
Heubach 53' | Andreev 24' |
Ventspils | 0–1 | Newcastle United |
---|---|---|
Bramble 67' |
Brann | 3–3 | Åtvidaberg |
---|---|---|
Memelli 4', 26', 59' | 27' Bergström 28' Karlsson 83' |
Molde | 0–0 | Skonto |
---|---|---|
Report |
Flora Tallinn | 0–0 | Brøndby |
---|---|---|
Sūduva | 0–2 | Club Brugge |
---|---|---|
Daerden 19' Roelandts 70' |
Gretna | 1–5 | Derry City |
---|---|---|
McGuffie 12' | Kelly 23' Deery 54', 56' Martyn 63', 75' |
Second leg[]
Trabzonspor | 1–0 | APOEL |
---|---|---|
Riza 87' |
Trabzonspor win 2–1 on aggregate
Domžale | 0–3 (a.e.t.) | Hapoel Tel Aviv |
---|---|---|
Report | Jolić 70' Vermouth 91' Ogbonna 93' |
Hapoel Tel Aviv win 4–2 on aggregate
Hajduk Kula | 1–1 (a.e.t.) | PFC CSKA Sofia |
---|---|---|
Stančić 100' | Report | Tunchev 119' |
1–1 on aggregate, CSKA Sofia win on away goals
Ethnikos Achna | 5–0 | Roeselare |
---|---|---|
Poyiatzis 3', 17' Stjepanović 47' (pen.), 65' Belić 88' |
Report |
Ethnikos Achna win 6–2 on aggregate
Auxerre | 5–1 | OFK Beograd |
---|---|---|
Mignot 23' Jeleń 44' Pieroni 82', 86', 89' |
Report | Pilipović 31' |
Auxerre win 5–2 on aggregate
Beitar Jerusalem | 1–1 | Dinamo București |
---|---|---|
Yitzhaki 5' | Report | Gershon 23' (o.g.) |
Dinamo București win 2–1 on aggregate
Partizan win 3–2 on aggregate
Rapid București | 2–0 | Sarajevo |
---|---|---|
Buga 39' Moldovan 90+1' |
Report |
Rapid București win 2–1 on aggregate
Lokomotiv Sofia | 4–0 | Bnei Yehuda Tel Aviv |
---|---|---|
Dobrev 21' Genkov 43' Karadzhinov 61', 81' |
Report |
Lokomotiv Sofia win 6–0 on aggregate
Litex Lovech | 2–1 | Omonia |
---|---|---|
Zlatinov 42' Manolev 45' |
Report | Berberović 32' (o.g.) |
Litex Lovech win 2–1 on aggregate
Kayserispor | 3–1 | Tirana |
---|---|---|
Topuz 5' Akagündüz 46' Ünal 48' |
Report | Salihi 52' |
Kayserispor win 5–1 on aggregate
Artmedia win 5–3 on aggregate
Sion | 1–0 | Ried |
---|---|---|
Kuljić 34' (p) | Report |
Sion win 1–0 on aggregate
Grasshoppers | 2–0 | Videoton |
---|---|---|
Sutter 5' António 24' |
Report |
Grasshoppers win 3–1 on aggregate
Slavia Prague | 0–0 | Karvan |
---|---|---|
Report |
Slavia Prague win 2–0 on aggregate
Wisła Płock | 1–1 | Chornomorets Odessa |
---|---|---|
Gevorgyan 63' | Report | Shyshchenko 30' |
1–1 on aggregate, Chornomorets Odessa win on away goals
Vaduz | 2–1 | Basel |
---|---|---|
Sara 49' Ritzberger 63' |
UEFA summary FCB summary |
Kuzmanović 56' |
2–2 on aggregate, Basel win on away goals
Metalurh Zaporizhya | 3–0 | Zimbru Chișinău |
---|---|---|
Tasevski 16', 54' Kvirkvelia 70' |
Report |
Metalurh Zaporizhya win 3–0 on aggregate
Wisła Kraków | 1–0 | Mattersburg |
---|---|---|
Pi. Brożek 23' | Report |
Wisła Kraków win 2–1 on aggregate
Ameri Tbilisi | 2–2 | Hertha BSC |
---|---|---|
Davitnidze 17' Davitashvili 47' |
Report | Lakić 35' Pantelić 85' |
Hertha BSC win 3–2 on aggregate
BATE Borisov | 0–2 | Rubin Kazan |
---|---|---|
Report | Domínguez 37', 44' |
Rubin Kazan win 5–0 on aggregate
Marseille | 0–0 | Young Boys |
---|---|---|
Report |
3–3 on aggregate, Marseille win on away goals
Drogheda United | 1–0 | Start |
---|---|---|
Zayed 84' | Report | |
Penalties | ||
Gartland Webb Robinson Lynch Keegan Bradley Gray Zayed Gavin Connor Whelan Gartland |
10–11 | Bärlin Hæstad Johnsen Valencia Håland Aarsheim K. Paulsen Strømstad Nilssen Borgersen Garba Bärlin |
1–1 on aggregate, Start win 11–10 on penalties
Llanelli | 1–5 | Odense |
---|---|---|
Corbisiero 10' | Report | Timm 17' Hansen 33' Sørensen 58' Ophaug 65' Bechara 90+1' |
Odense win 6–1 on aggregate
Kaunas | 1–0 | Randers |
---|---|---|
Velička 72' (pen.) | Report |
Randers win 3–2 on aggregate
Levadia Tallinn | 1–0 | Twente |
---|---|---|
Nahk 36' | Report |
Levadia Tallinn win 2–1 on aggregate
Newcastle United | 0–0 | Ventspils |
---|---|---|
Report |
Newcastle win 1–0 on aggregate
Åtvidaberg | 1–1 | Brann |
---|---|---|
35' | Report | Dahl 85' |
4–4 on aggregate, Åtvidaberg win on away goals
Molde win 2–1 on aggregate
Brøndby | 4–0 | Flora Tallinn |
---|---|---|
Jensen 49' Agger 64', 87' Lorentzen 78' |
Report |
Brøndby win 4–0 on aggregate
Club Brugge | 5–2 | Sūduva |
---|---|---|
Roelandts 9' Balaban 39', 69' Gvozdenović 58' Dufer 67' |
Report | Otavio 51' 57' (pen.) |
Club Brugge win 7–2 on aggregate
Derry City | 2–2 | Gretna |
---|---|---|
Farren 37' Oman 69' |
Report | Graham 17' Baldacchino 77' |
Derry City win 7–3 on aggregate
References[]
- ^ 2006/07 list of participants[permanent dead link]
External links[]
- 2006–07 UEFA Cup
- July 2006 sports events in Europe
- August 2006 sports events in Europe
- UEFA Cup qualifying rounds