2013–14 PlusLiga
2013–14 PlusLiga | |
---|---|
League | PlusLiga |
Sport | Volleyball |
Duration | 6 October 2013 – 27 April 2014 |
Number of games | 174 |
Number of teams | 12 |
TV partner(s) | Polsat Sport |
League champions | PGE Skra Bełchatów (8th title) |
Runners-up | Asseco Resovia |
The 2013–14 PlusLiga was the 78th season of the Polish Volleyball Championship, the 14th season as a professional league organized by the Professional Volleyball League SA (Polish: Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A.) under the supervision of the Polish Volleyball Federation (Polish: Polski Związek Piłki Siatkowej).
The number of teams competing in this season was increased from 10 to 12.[1]
During this season, Asseco Resovia, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle and Jastrzębski Węgiel competed in CEV Champions League, PGE Skra Bełchatów in CEV Cup, AZS Politechnika Warszawska in CEV Challenge Cup.
PGE Skra Bełchatów achieved their 8th title of the Polish Champions.[2]
Regular season[]
Qualified for the Playoffs (1–8) |
Pts | Matches | Sets | Points | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | Asseco Resovia | 54 | 18 | 4 | 60 | 19 | 3.158 | 1892 | 1672 | 1.132 |
2 | PGE Skra Bełchatów | 52 | 17 | 5 | 57 | 22 | 2.591 | 1876 | 1616 | 1.161 |
3 | Jastrzębski Węgiel | 48 | 17 | 5 | 57 | 30 | 1.900 | 2026 | 1822 | 1.112 |
4 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 47 | 16 | 6 | 53 | 29 | 1.828 | 1881 | 1742 | 1.080 |
5 | Indykpol AZS Olsztyn | 35 | 11 | 11 | 42 | 39 | 1.077 | 1822 | 1831 | 0.995 |
6 | Cerrad Czarni Radom | 33 | 11 | 11 | 38 | 43 | 0.884 | 1810 | 1872 | 0.967 |
7 | AZS Politechnika Warszawska | 28 | 9 | 13 | 35 | 47 | 0.745 | 1832 | 1929 | 0.950 |
8 | Effector Kielce | 26 | 9 | 13 | 33 | 46 | 0.717 | 1769 | 1856 | 0.953 |
9 | Transfer Bydgoszcz | 25 | 8 | 14 | 35 | 49 | 0.714 | 1833 | 1908 | 0.961 |
10 | LOTOS Trefl Gdańsk | 22 | 7 | 15 | 31 | 48 | 0.646 | 1745 | 1826 | 0.956 |
11 | AZS Częstochowa | 16 | 6 | 16 | 27 | 55 | 0.491 | 1777 | 1915 | 0.928 |
12 | BBTS Bielsko-Biała | 10 | 3 | 19 | 19 | 60 | 0.317 | 1595 | 1869 | 0.853 |
1st round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 Oct | 16:00 | Asseco Resovia | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–15 | 25–22 | 25–15 | 75–52 | [1] | ||
12 Oct | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–22 | 25–16 | 25–17 | 75–55 | [2] | ||
12 Oct | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 1–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 22–25 | 25–20 | 21–25 | 21–25 | 89–95 | [3] | |
12 Oct | 17:00 | Transfer Bydgoszcz | 1–3 | AZS Częstochowa | 13–25 | 19–25 | 26–24 | 20–25 | 78–99 | [4] | |
12 Oct | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | LOTOS Trefl Gdańsk | 23–25 | 25–15 | 25–21 | 25–20 | 98–81 | [5] | |
12 Oct | 17:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–0 | Effector Kielce | 25–22 | 27–25 | 25–23 | 77–70 | [6] |
2nd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19 Oct | 14:45 | BBTS Bielsko-Biała | 3–1 | AZS Politechnika Warszawska | 18–25 | 25–21 | 29–27 | 27–25 | 99–98 | [7] | |
20 Oct | 17:00 | Effector Kielce | 1–3 | PGE Skra Bełchatów | 18–25 | 20–25 | 25–14 | 16–25 | 79–89 | [8] | |
21 Oct | 19:30 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–1 | Transfer Bydgoszcz | 25–22 | 25–18 | 16–25 | 25–22 | 91–87 | [9] | |
18 Oct | 18:00 | AZS Częstochowa | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 20–25 | 20–25 | 20–25 | 60–75 | [10] | ||
19 Oct | 17:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–20 | 26–24 | 17–25 | 34–32 | 102–101 | [11] | |
19 Oct | 17:00 | Cerrad Czarni Radom | 0–3 | Asseco Resovia | 22–25 | 22–25 | 21–25 | 65–75 | [12] |
3rd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
26 Oct | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–22 | 25–17 | 25–15 | 75–52 | [13] | ||
26 Oct | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | Asseco Resovia | 30–28 | 25–19 | 23–25 | 25–22 | 103–94 | [14] | |
26 Oct | 17:00 | Transfer Bydgoszcz | 1–3 | Cerrad Czarni Radom | 25–18 | 21–25 | 26–28 | 26–28 | 98–99 | [15] | |
27 Oct | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–22 | 26–24 | 21–25 | 25–20 | 97–91 | [16] | |
25 Oct | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–19 | 25–20 | 29–27 | 79–66 | [17] | ||
26 Oct | 17:00 | Effector Kielce | 3–0 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–22 | 25–21 | 25–22 | 75–65 | [18] |
4th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 Nov | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 22–25 | 15–25 | 21–25 | 58–75 | [19] | ||
1 Nov | 18:00 | AZS Częstochowa | 1–3 | Effector Kielce | 24–26 | 25–18 | 20–25 | 90–94 | [20] | ||
2 Nov | 17:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | AZS Politechnika Warszawska | 25–21 | 25–12 | 25–18 | 75–51 | [21] | ||
2 Nov | 17:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 29–27 | 21–25 | 25–22 | 25–22 | 100–96 | [22] | |
2 Nov | 17:00 | Asseco Resovia | 3–1 | Transfer Bydgoszcz | 25–18 | 25–13 | 21–25 | 25–21 | 96–77 | [23] | |
2 Nov | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 18–25 | 18–25 | 25–17 | 25–20 | 9–15 | 95–102 | [24] |
5th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10 Nov | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | BBTS Bielsko-Biała | 25–21 | 25–21 | 22–25 | 25–14 | 97–81 | [25] | |
8 Nov | 18:00 | Transfer Bydgoszcz | 2–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 23–25 | 25–20 | 25–19 | 20–25 | 10–15 | 103–104 | [26] |
9 Nov | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–2 | Asseco Resovia | 21–25 | 25–22 | 25–18 | 21–25 | 15–12 | 107–102 | [27] |
9 Nov | 17:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | AZS Politechnika Warszawska | 25–19 | 25–17 | 25–17 | 75–53 | [28] | ||
10 Nov | 17:00 | Effector Kielce | 1–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 16–25 | 25–21 | 21–25 | 23–25 | 85–96 | [29] | |
8 Nov | 19:30 | LOTOS Trefl Gdańsk | 0–3 | AZS Częstochowa | 21–25 | 13–25 | 23–25 | 57–75 | [30] |
6th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 Nov | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–21 | 25–19 | 25–22 | 75–62 | [31] | ||
15 Nov | 17:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 0–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 22–25 | 18–24 | 20–25 | 60–75 | [32] | ||
17 Nov | 17:00 | Cerrad Czarni Radom | 0–3 | Effector Kielce | 18–25 | 23–25 | 20–25 | 61–75 | [33] | ||
16 Nov | 17:00 | Asseco Resovia | 3–1 | AZS Politechnika Warszawska | 23–25 | 25–14 | 25–19 | 25–20 | 98–78 | [34] | |
16 Nov | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 22–25 | 25–20 | 25–19 | 25–21 | 97–85 | [35] | |
16 Nov | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Transfer Bydgoszcz | 25–14 | 25–20 | 25–22 | 75–56 | [36] |
7th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23 Nov | 17:00 | Transfer Bydgoszcz | 3–1 | BBTS Bielsko-Biała | 25–21 | 27–25 | 23–25 | 25–23 | 100–91 | [37] | |
23 Nov | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | Jastrzębski Węgiel | 18–25 | 27–25 | 25–23 | 25–21 | 95–94 | [38] | |
21 Nov | 20:00 | AZS Politechnika Warszawska | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 15–25 | 20–25 | 21–25 | 56–75 | [39] | ||
23 Nov | 18:00 | Effector Kielce | 0–3 | Asseco Resovia | 23–25 | 25–27 | 17–25 | 65–77 | [40] | ||
22 Nov | 18:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 2–3 | Cerrad Czarni Radom | 23–25 | 26–24 | 23–25 | 25–23 | 10–15 | 107–112 | [41] |
23 Nov | 17:00 | AZS Częstochowa | 3–2 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–18 | 25–23 | 15–25 | 20–25 | 15–12 | 100–103 | [42] |
8th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29 Nov | 18:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 18–25 | 23–25 | 17–25 | 58–75 | [43] | ||
2 Dec | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | AZS Częstochowa | 25–18 | 25–23 | 23–25 | 25–19 | 98–85 | [44] | |
30 Nov | 17:00 | Asseco Resovia | 3–0 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–21 | 25–22 | 25–19 | 75–62 | [45] | ||
30 Nov | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | Effector Kielce | 25–22 | 25–21 | 20–25 | 25–22 | 95–90 | [46] | |
30 Nov | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | AZS Politechnika Warszawska | 23–25 | 23–25 | 25–17 | 29–27 | 18–16 | 118–110 | [47] |
30 Nov | 14:45 | Transfer Bydgoszcz | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 17–25 | 15–25 | 20–25 | 52–75 | [48] |
9th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 Dec | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–14 | 25–17 | 25–11 | 75–42 | [49] | ||
6 Dec | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–1 | Transfer Bydgoszcz | 21–25 | 25–23 | 27–25 | 25–17 | 98–90 | [50] | |
6 Dec | 18:00 | Effector Kielce | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 19–25 | 28–26 | 19–25 | 21–25 | 87–101 | [51] | |
7 Dec | 14:45 | LOTOS Trefl Gdańsk | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–17 | 23–25 | 14–25 | 20–25 | 82–92 | [52] | |
7 Dec | 17:00 | AZS Częstochowa | 0–3 | Asseco Resovia | 35–37 | 19–25 | 17–25 | 71–87 | [53] | ||
7 Dec | 17:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 1–3 | Cerrad Czarni Radom | 23–25 | 17–25 | 32–30 | 17–25 | 89–105 | [54] |
10th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14 Dec | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 3–2 | Cerrad Czarni Radom | 25–16 | 25–20 | 15–25 | 20–25 | 15–13 | 100–99 | [55] |
15 Dec | 14:45 | Asseco Resovia | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–16 | 16–25 | 25–20 | 28–26 | 94–87 | [56] | |
14 Dec | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | AZS Częstochowa | 21–25 | 25–23 | 25–23 | 25–21 | 96–92 | [57] | |
13 Dec | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | LOTOS Trefl Gdańsk | 23–25 | 25–13 | 25–20 | 25–20 | 98–78 | [58] | |
14 Dec | 17:00 | Transfer Bydgoszcz | 3–0 | Effector Kielce | 25–21 | 25–18 | 25–19 | 75–58 | [59] | ||
14 Dec | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | AZS Politechnika Warszawska | 25–15 | 30–28 | 25–21 | 80–64 | [60] |
11th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23 Dec | 18:00 | Effector Kielce | 3–1 | BBTS Bielsko-Biała | 22–25 | 25–17 | 26–24 | 25–15 | 98–81 | [61] | |
21 Dec | 14:45 | LOTOS Trefl Gdańsk | 1–3 | AZS Politechnika Warszawska | 15–25 | 24–26 | 26–24 | 22–25 | 87–100 | [62] | |
19 Dec | 18:00 | AZS Częstochowa | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 19–25 | 21–25 | 18–25 | 58–75 | [63] | ||
22 Dec | 14:45 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | Transfer Bydgoszcz | 25–23 | 25–22 | 25–22 | 75–67 | [64] | ||
26 Nov | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | Jastrzębski Węgiel | 25–21 | 26–24 | 25–22 | 76–67 | [65] | ||
27 Nov | 20:00 | Asseco Resovia | 3–0 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–23 | 25–23 | 25–19 | 75–65 | [66] |
12th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 Feb | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | Asseco Resovia | 22–25 | 18–25 | 21–25 | 61–75 | [67] | ||
23 Feb | 14:45 | Cerrad Czarni Radom | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–27 | 19–25 | 17–25 | 61–77 | [68] | ||
22 Feb | 14:45 | Indykpol AZS Olsztyn | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 14–25 | 13–25 | 17–25 | 44–75 | [69] | ||
21 Feb | 18:00 | AZS Częstochowa | 3–2 | Transfer Bydgoszcz | 18–25 | 26–24 | 21–25 | 29–27 | 15–10 | 109–111 | [70] |
27 Nov | 19:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 21–25 | 8–25 | 16–25 | 45–75 | [71] | ||
24 Feb | 18:00 | Effector Kielce | 3–1 | AZS Politechnika Warszawska | 24–26 | 25–18 | 25–22 | 25–23 | 99–89 | [72] |
13th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 Mar | 18:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–1 | BBTS Bielsko-Biała | 16–25 | 25–21 | 25–20 | 25���20 | 91–86 | [73] | |
5 Mar | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 2–3 | Effector Kielce | 25–23 | 22–25 | 32–30 | 22–25 | 14–16 | 115–119 | [74] |
5 Mar | 18:00 | Transfer Bydgoszcz | 3–2 | LOTOS Trefl Gdańsk | 17–25 | 18–25 | 28–26 | 27–25 | 17–15 | 107–116 | [75] |
28 Feb | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | AZS Częstochowa | 25–27 | 25–20 | 25–19 | 25–20 | 100–86 | [76] | |
2 Mar | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–18 | 25–15 | 25–21 | 75–54 | [77] | ||
1 Mar | 14:45 | Asseco Resovia | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–12 | 25–13 | 25–13 | 75–38 | [78] |
14th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 Jan | 19:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 19–25 | 19–25 | 11–25 | 49–75 | [79] | ||
8 Jan | 17:30 | Asseco Resovia | 3–2 | Jastrzębski Węgiel | 25–22 | 22–25 | 25–20 | 24–26 | 15–12 | 111–105 | [80] |
8 Jan | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 0–3 | Transfer Bydgoszcz | 21–25 | 26–28 | 20–25 | 67–78 | [81] | ||
8 Jan | 20:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 21–25 | 18–25 | 22–25 | 61–75 | [82] | ||
8 Jan | 18:30 | AZS Częstochowa | 1–3 | AZS Politechnika Warszawska | 25–15 | 29–31 | 20–25 | 18–25 | 92–96 | [83] | |
8 Jan | 19:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–0 | Effector Kielce | 29–27 | 25–18 | 26–24 | 80–69 | [84] |
15th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 Jan | 17:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–17 | 25–15 | 25–20 | 75–52 | [85] | ||
11 Jan | 17:00 | Effector Kielce | 0–3 | AZS Częstochowa | 21–25 | 18–25 | 16–25 | 55–75 | [86] | ||
12 Jan | 15:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–18 | 25–20 | 22–25 | 25–18 | 97–81 | [87] | |
11 Jan | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–23 | 25–17 | 25–21 | 75–61 | [88] | ||
11 Jan | 14:45 | Transfer Bydgoszcz | 0–3 | Asseco Resovia | 23–25 | 19–25 | 20–25 | 62–75 | [89] | ||
11 Jan | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 2–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 23–25 | 12–25 | 25–21 | 25–22 | 15–17 | 100–110 | [90] |
16th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18 Jan | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 25–22 | 22–25 | 20–25 | 25–20 | 12–15 | 104–107 | [91] |
17 Jan | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 2–3 | Transfer Bydgoszcz | 25–21 | 17–25 | 25–16 | 22–25 | 7–15 | 96–102 | [92] |
18 Jan | 14:45 | Asseco Resovia | 3–0 | PGE Skra Bełchatów | 25–20 | 25–15 | 25–23 | 75–58 | [93] | ||
17 Jan | 18:00 | AZS Politechnika Warszawska | 1–3 | Cerrad Czarni Radom | 25–21 | 18–25 | 24–26 | 22–25 | 89–97 | [94] | |
18 Jan | 17:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | Effector Kielce | 25–23 | 25–17 | 23–25 | 25–16 | 98–81 | [95] | |
18 Jan | 17:00 | AZS Częstochowa | 0–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 17–25 | 17–25 | 18–25 | 52–75 | [96] |
17th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 Jan | 17:00 | AZS Częstochowa | 3–2 | BBTS Bielsko-Biała | 18–25 | 25–20 | 25–23 | 21–25 | 15–13 | 104–106 | [97] |
25 Jan | 20:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 1–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 21–25 | 26–24 | 23–25 | 23–25 | 93–99 | [98] | |
25 Jan | 14:45 | Effector Kielce | 3–1 | Cerrad Czarni Radom | 23–25 | 31–29 | 25–22 | 25–23 | 104–99 | [99] | |
26 Jan | 20:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–1 | Asseco Resovia | 27–25 | 23–25 | 25–21 | 27–25 | 102–96 | [100] | |
26 Jan | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–22 | 25–14 | 25–11 | 75–47 | [101] | ||
25 Jan | 17:00 | Transfer Bydgoszcz | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 19–25 | 12–25 | 22–25 | 53–75 | [102] |
18th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29 Jan | 19:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | Transfer Bydgoszcz | 19–25 | 18–25 | 17–25 | 54–75 | [103] | ||
29 Jan | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | PGE Skra Bełchatów | 25–21 | 25–22 | 19–25 | 20–25 | 15–13 | 104–106 | [104] |
29 Jan | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | AZS Politechnika Warszawska | 25–23 | 25–17 | 28–26 | 78–66 | [105] | ||
29 Jan | 18:00 | Asseco Resovia | 3–0 | Effector Kielce | 25–17 | 25–23 | 25–22 | 75–62 | [106] | ||
29 Jan | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | LOTOS Trefl Gdańsk | 35–33 | 25–18 | 22–25 | 25–22 | 107–98 | [107] | |
29 Jan | 20:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | AZS Częstochowa | 25–19 | 25–14 | 25–19 | 75–52 | [108] |
19th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 Feb | 17:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | BBTS Bielsko-Biała | 25–15 | 25–22 | 18–25 | 25–21 | 93–83 | [109] | |
1 Feb | 17:00 | AZS Częstochowa | 2–3 | Cerrad Czarni Radom | 25–19 | 25–19 | 26–28 | 22–25 | 13–15 | 111–106 | [110] |
1 Feb | 14:45 | LOTOS Trefl Gdańsk | 0–3 | Asseco Resovia | 22–25 | 19–25 | 26–28 | 67–78 | [111] | ||
1 Feb | 17:00 | Effector Kielce | 3–0 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–23 | 25–23 | 27–25 | 77–71 | [112] | ||
1 Feb | 17:00 | AZS Politechnika Warszawska | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 28–30 | 22–25 | 19–25 | 69–80 | [113] | ||
1 Feb | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Transfer Bydgoszcz | 25–23 | 25–19 | 25–18 | 75–60 | [114] |
20th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 Feb | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 16–25 | 18–25 | 21–25 | 55–75 | [115] | ||
7 Feb | 18:00 | Transfer Bydgoszcz | 2–3 | AZS Politechnika Warszawska | 25–22 | 22–25 | 25–22 | 19–25 | 14–16 | 105–110 | [116] |
8 Feb | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Effector Kielce | 25–21 | 25–18 | 25–16 | 75–55 | [117] | ||
8 Feb | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | LOTOS Trefl Gdańsk | 30–28 | 25–20 | 25–23 | 80–71 | [118] | ||
8 Feb | 18:00 | Asseco Resovia | 3–0 | AZS Częstochowa | 27–25 | 25–16 | 25–23 | 77–64 | [119] | ||
8 Feb | 14:45 | Cerrad Czarni Radom | 0–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 19–25 | 23–25 | 23–25 | 65–75 | [120] |
21st round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14 Feb | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–21 | 25–19 | 25–23 | 75–63 | [121] | ||
15 Feb | 14:45 | Indykpol AZS Olsztyn | 2–3 | Asseco Resovia | 25–21 | 24–26 | 25–22 | 20��25 | 8–15 | 102–109 | [122] |
15 Feb | 17:00 | AZS Częstochowa | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 22–25 | 27–29 | 25–19 | 22–25 | 96–98 | [123] | |
15 Feb | 18:30 | LOTOS Trefl Gdańsk | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 27–29 | 15–25 | 17–25 | 59–79 | [124] | ||
14 Feb | 18:00 | Effector Kielce | 1–3 | Transfer Bydgoszcz | 15–25 | 25–18 | 15–25 | 23–25 | 78–93 | [125] | |
16 Feb | 14:45 | AZS Politechnika Warszawska | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 18–25 | 17–25 | 16–25 | 51–75 | [126] |
22nd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19 Feb | 19:00 | BBTS Bielsko-Biała | 1–3 | Effector Kielce | 18–25 | 17–25 | 25–19 | 18–25 | 78–94 | [127] | |
19 Feb | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 2–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–23 | 25–19 | 23–25 | 22–25 | 13–15 | 108–107 | [128] |
19 Feb | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | AZS Częstochowa | 25–15 | 25–20 | 24–26 | 25–17 | 99–78 | [129] | |
19 Feb | 18:00 | Transfer Bydgoszcz | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 28–26 | 25–15 | 26–28 | 25–23 | 104–92 | [130] | |
19 Feb | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | Cerrad Czarni Radom | 25–22 | 22–25 | 25–16 | 20–25 | 15–11 | 107–99 | [131] |
19 Feb | 20:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–2 | Asseco Resovia | 18–25 | 25–21 | 25–13 | 21–25 | 15–13 | 104–97 | [132] |
Playoffs[]
Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||||||||
1 | Asseco Resovia | 3 | ||||||||||||
8 | Effector Kielce | 0 | ||||||||||||
1 | Asseco Resovia | 3 | ||||||||||||
4 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 2 | ||||||||||||
5 | Indykpol AZS Olsztyn | 0 | ||||||||||||
4 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3 | ||||||||||||
1 | Asseco Resovia | 0 | ||||||||||||
2 | PGE Skra Bełchatów | 3 | ||||||||||||
3 | Jastrzębski Węgiel | 3 | ||||||||||||
6 | Cerrad Czarni Radom | 0 | ||||||||||||
3 | Jastrzębski Węgiel | 0 | ||||||||||||
2 | PGE Skra Bełchatów | 3 | ||||||||||||
7 | AZS Politechnika Warszawska | 0 | ||||||||||||
2 | PGE Skra Bełchatów | 3 |
1st round[]
Quarterfinals[]
- (to 3 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 Mar | 18:00 | Asseco Resovia | 3–0 | Effector Kielce | 25–15 | 25–22 | 25–15 | 75–52 | [133] | ||
9 Mar | 14:45 | Asseco Resovia | 3–0 | Effector Kielce | 25–18 | 25–18 | 25–18 | 75–54 | [134] | ||
23 Mar | 18:00 | Effector Kielce | 0–3 | Asseco Resovia | 15–25 | 18–25 | 18–25 | 51–75 | [135] |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 Mar | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | AZS Politechnika Warszawska | 25–17 | 20–25 | 25–20 | 25–20 | 95–82 | [136] | |
9 Mar | 15:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | AZS Politechnika Warszawska | 26–24 | 25–16 | 25–15 | 76–55 | [137] | ||
24 Mar | 19:00 | AZS Politechnika Warszawska | 1–3 | PGE Skra Bełchatów | 23–25 | 19–25 | 25–21 | 21–25 | 88–96 | [138] |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 Mar | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–15 | 25–19 | 25–22 | 75–56 | [139] | ||
7 Mar | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 28–26 | 25–18 | 25–18 | 78–62 | [140] | ||
28 Mar | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 16–25 | 18–25 | 19–25 | 53–75 | [141] |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 Mar | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–19 | 25–23 | 25–19 | 75–61 | [142] | ||
8 Mar | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–20 | 25–21 | 25–19 | 75–60 | [143] | ||
23 Mar | 17:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 2–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 15–25 | 25–20 | 25–23 | 19–25 | 7–15 | 91–108 | [144] |
2nd round[]
Semifinals[]
- (to 3 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 Apr | 20:00 | Asseco Resovia | 2–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–20 | 22–25 | 25–17 | 19–25 | 13–15 | 104–102 | [145] |
5 Apr | 20:00 | Asseco Resovia | 2–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 18–25 | 25–18 | 20–25 | 25–23 | 11–15 | 99–106 | [146] |
11 Apr | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 2–3 | Asseco Resovia | 25–16 | 27–25 | 23–25 | 22–25 | 10–15 | 107–106 | [147] |
12 Apr | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 1–3 | Asseco Resovia | 18–25 | 25–22 | 21–25 | 21–25 | 85–97 | [148] | |
17 Apr | 20:30 | Asseco Resovia | 3–1 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–19 | 17–25 | 25–22 | 25–21 | 92–87 | [149] |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 Apr | 13:30 | PGE Skra Bełchatów | 3–2 | Jastrzębski Węgiel | 25–23 | 17–25 | 23–25 | 25–17 | 15–11 | 105–101 | [150] |
7 Apr | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Jastrzębski Węgiel | 25–23 | 25–20 | 25–15 | 75–58 | [151] | ||
13 Apr | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 23–25 | 18–25 | 17–25 | 58–75 | [152] |
5th–8th places[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 Apr | 17:00 | Effector Kielce | 0–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 23–25 | 22–25 | 26–28 | 71–78 | [153] | ||
12 Apr | 17:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–2 | Effector Kielce | 25–20 | 25–21 | 20–25 | 21–25 | 15–11 | 106–102 | [154] |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 Apr | 15:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 27–25 | 25–19 | 25–21 | 77–65 | [155] | ||
12 Apr | 17:00 | Cerrad Czarni Radom | 2–3 | AZS Politechnika Warszawska | 25–17 | 20–25 | 25–20 | 23–25 | 14–16 | 107–103 | [156] |
3rd round[]
11th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 Mar | 17:00 | BBTS Bielsko-Biała | 1–3 | LOTOS Trefl Gdańsk | 25–20 | 18–25 | 24–26 | 20–25 | 87–96 | [157] | |
5 Apr | 11:00 | LOTOS Trefl Gdańsk | 3–0 | BBTS Bielsko-Biała | 25–11 | 25–17 | 25–15 | 75–43 | [158] |
9th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 Mar | 18:30 | AZS Częstochowa | 1–3 | Transfer Bydgoszcz | 25–13 | 21–25 | 18–25 | 23–25 | 87–88 | [159] | |
28 Mar | 18:00 | Transfer Bydgoszcz | 3–1 | AZS Częstochowa | 25–12 | 25–22 | 23–25 | 25–13 | 98–72 | [160] |
7th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 Apr | 18:00 | Effector Kielce | 1–3 | Cerrad Czarni Radom | 26–28 | 25–20 | 23–25 | 18–25 | 92–98 | [161] | |
25 Apr | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–2 | Effector Kielce | 24–26 | 25–22 | 18–25 | 25–22 | 15–13 | 107–108 | [162] |
5th place[]
- (to 3 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
18 Apr | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–2 | AZS Politechnika Warszawska | 25–21 | 25–19 | 21–25 | 24–26 | 15–9 | 110–100 | [163] |
19 Apr | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 2–3 | AZS Politechnika Warszawska | 25–18 | 19–25 | 25–20 | 17–25 | 5–15 | 91–103 | [164] |
26 Apr | 18:00 | AZS Politechnika Warszawska | 3–2 | Indykpol AZS Olsztyn | 23–25 | 22–25 | 25–22 | 25–19 | 15–11 | 110–102 | [165] |
27 Apr | 18:00 | AZS Politechnika Warszawska | 1–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 21–25 | 25–20 | 23–25 | 18–25 | 87–95 | [166] | |
30 Apr | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–2 | AZS Politechnika Warszawska | 18–25 | 25–19 | 25–18 | 20–25 | 18–16 | 106–103 | [167] |
3rd place[]
- (to 3 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 Apr | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 26–24 | 19–25 | 25–20 | 19–25 | 15–12 | 104–106 | [168] |
23 Apr | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–22 | 25–17 | 19–25 | 24–26 | 22–20 | 115–110 | [169] |
26 Apr | 17:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–2 | Jastrzębski Węgiel | 22–25 | 18–25 | 28–26 | 25–22 | 15–12 | 108–110 | [170] |
27 Apr | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 16–25 | 20–25 | 20–25 | 56–75 | [171] |
Finals[]
- (to 3 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 Apr | 18:00 | Asseco Resovia | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 31–29 | 20–25 | 20–25 | 25–22 | 12–15 | 108–116 | [172] |
23 Apr | 20:00 | Asseco Resovia | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 24–26 | 17–25 | 15–25 | 56–76 | [173] | ||
27 Apr | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Asseco Resovia | 25–17 | 25–20 | 25–18 | 75–55 | [174] |
Final standings[]
Qualified for the 2014–15 CEV Champions League | |
Qualified for the 2014–15 CEV Cup |
|
|
Squads[]
References[]
- ^ "PlusLiga siatkarzy: od nowego sezonu dwie dodatkowe drużyny". www.polskieradio.pl (in Polish). 18 June 2013. Retrieved 3 February 2018.
- ^ "Skra Mistrzem!". www.belchatow.pl (in Polish). 28 April 2014. Retrieved 3 February 2018.
External links[]
- Official website (Polish)
Categories:
- PlusLiga
- 2013 in Polish sport
- 2014 in Polish sport
- 2013 in volleyball
- 2014 in volleyball