2018–19 PlusLiga
2018–19 PlusLiga | |
---|---|
League | PlusLiga |
Sport | Volleyball |
Duration | 12 October 2018 – 4 May 2019 |
Number of games | 191 |
Number of teams | 13/14 |
TV partner(s) | Polsat Sport |
League champions | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (8th title) |
Runners-up | ONICO Warszawa |
The 2018–19 PlusLiga was the 83rd season of the Polish Volleyball Championship, the 19th season as a professional league organized by the Polish Volleyball League SA (Polish: Polska Liga Siatkówki S.A.) under the supervision of the Polish Volleyball Federation (Polish: Polski Związek Piłki Siatkowej).
Due to financial issues of Stocznia Szczecin, the players have not received their salaries since the beginning of the season and most of them decided to leave the club by terminating their contracts by mutual agreement in late November or early December. On 13 December 2018, Stocznia withdrew from the competition.[1]
During this season, PGE Skra Bełchatów, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle and Trefl Gdańsk competed in CEV Champions League. Indykpol AZS Olsztyn competed in CEV Cup.
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle achieved their 8th title of the Polish Champion.[2]
Regular season[]
Last update: 9 August 2019
Qualified for the Semifinals (1–2) | |
Qualified for the Quarterfinals (3–6) |
Pts | Matches | Sets | Points | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 62 | 21 | 3 | 65 | 22 | 2.955 | 2130 | 1873 | 1.137 |
2 | ONICO Warszawa | 57 | 19 | 5 | 61 | 28 | 2.179 | 2099 | 1847 | 1.136 |
3 | Jastrzębski Węgiel | 50 | 17 | 7 | 55 | 34 | 1.618 | 2043 | 1923 | 1.062 |
4 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 43 | 15 | 9 | 54 | 42 | 1.286 | 2172 | 2128 | 1.021 |
5 | Cerrad Czarni Radom | 42 | 14 | 10 | 48 | 37 | 1.297 | 1933 | 1864 | 1.037 |
6 | PGE Skra Bełchatów | 38 | 14 | 10 | 51 | 45 | 1.133 | 2216 | 2172 | 1.020 |
7 | Asseco Resovia | 35 | 11 | 13 | 42 | 48 | 0.875 | 2077 | 2058 | 1.009 |
8 | GKS Katowice | 32 | 11 | 13 | 44 | 47 | 0.936 | 2042 | 2066 | 0.988 |
9 | Indykpol AZS Olsztyn | 30 | 9 | 15 | 45 | 51 | 0.882 | 2095 | 2187 | 0.958 |
10 | Trefl Gdańsk | 28 | 9 | 15 | 41 | 53 | 0.774 | 2070 | 2128 | 0.973 |
11 | Chemik Bydgoszcz | 22 | 7 | 17 | 32 | 57 | 0.561 | 1903 | 2090 | 0.911 |
12 | Cuprum Lubin | 20 | 7 | 17 | 29 | 57 | 0.509 | 1829 | 1977 | 0.925 |
13 | MKS Będzin | 9 | 2 | 22 | 22 | 68 | 0.324 | 1881 | 2177 | 0.864 |
1st round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15 Oct | 18:00 | Chemik Bydgoszcz | 3–2 | PGE Skra Bełchatów | 21–25 | 25–23 | 25–19 | 27–29 | 18–16 | 116–112 | [1] |
13 Oct | 17:30 | MKS Będzin | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 29–27 | 18–25 | 22–25 | 23–25 | 92–102 | [2] | |
29 Nov | 19:00 | Stocznia Szczecin | 0–3 | Trefl Gdańsk | 23–25 | 20–25 | 21–25 | 64–75 | [3] | ||
14 Oct | 17:30 | GKS Katowice | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–23 | 25–17 | 23–25 | 25–23 | 98–88 | [4] | |
12 Oct | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 23–25 | 19–25 | 20–25 | 62–75 | [5] | ||
13 Oct | 14:45 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–2 | Asseco Resovia | 25–23 | 23–25 | 25–19 | 21–25 | 15–13 | 109–105 | [6] |
12 Oct | 20:30 | ONICO Warszawa | 3–0 | Cuprum Lubin | 25–22 | 25–21 | 25–19 | 75–62 | [7] |
2nd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 Oct | 18:00 | Cuprum Lubin | 1–3 | Chemik Bydgoszcz | 19–25 | 23–25 | 25–16 | 22–25 | 89–91 | [8] | |
17 Oct | 20:30 | Asseco Resovia | 1–3 | ONICO Warszawa | 18–25 | 23–25 | 25–23 | 21–25 | 87–98 | [9] | |
17 Oct | 18:00 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 20–25 | 25–21 | 25–13 | 22–25 | 13–15 | 105–99 | [10] |
17 Oct | 18:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 0–3 | Cerrad Czarni Radom | 22–25 | 22–25 | 17–25 | 61–75 | [11] | ||
17 Oct | 18:30 | Trefl Gdańsk | 3–2 | GKS Katowice | 25–21 | 19–25 | 15–25 | 25–22 | 16–14 | 100–107 | [12] |
17 Oct | 18:00 | Stocznia Szczecin | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 26–28 | 16–25 | 21–25 | 63–78 | [13] | ||
17 Oct | 17:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | MKS Będzin | 25–21 | 25–27 | 25–18 | 25–20 | 100–86 | [14] |
3rd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19 Oct | 18:00 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Chemik Bydgoszcz | 25–15 | 25–14 | 25–18 | 75–47 | [15] | ||
20 Oct | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–2 | Trefl Gdańsk | 20–25 | 25–23 | 25–19 | 16–25 | 15–11 | 101–103 | [16] |
20 Oct | 17:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | MKS Będzin | 26–24 | 25–23 | 25–15 | 76–62 | [17] | ||
21 Oct | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 0–3 | Stocznia Szczecin | 22–25 | 24–26 | 25–27 | 71–78 | [18] | ||
22 Oct | 18:00 | Asseco Resovia | 0–3 | GKS Katowice | 22–25 | 19–25 | 34–36 | 75–86 | [19] | ||
21 Oct | 17:30 | Cuprum Lubin | 0–3 | Cerrad Czarni Radom | 18–25 | 19–25 | 25–27 | 62–77 | [20] | ||
21 Oct | 20:00 | ONICO Warszawa | 3–1 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 25–17 | 25–21 | 20–25 | 25–23 | 95–86 | [21] |
4th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Oct | 17:30 | Chemik Bydgoszcz | 0–3 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 20–25 | 18–25 | 13–25 | 51–75 | [22] | ||
26 Oct | 20:30 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | ONICO Warszawa | 25–21 | 25–22 | 25–22 | 75–65 | [23] | ||
26 Oct | 18:00 | GKS Katowice | 0–3 | Cuprum Lubin | 21–25 | 22–25 | 24–26 | 67–76 | [24] | ||
28 Oct | 20:00 | Stocznia Szczecin | 3–0 | Asseco Resovia | 25–19 | 25–23 | 25–19 | 75–61 | [25] | ||
29 Oct | 18:00 | MKS Będzin | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 21–25 | 25–21 | 25–19 | 13–25 | 10–15 | 94–105 | [26] |
27 Oct | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 0–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 24–26 | 17–25 | 22–25 | 63–76 | [27] | ||
28 Oct | 17:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Trefl Gdańsk | 25–21 | 26–24 | 25–23 | 76–68 | [28] |
5th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 Nov | 17:30 | Trefl Gdańsk | 3–1 | Chemik Bydgoszcz | 23–25 | 25–17 | 26–24 | 25–21 | 99–87 | [29] | |
2 Nov | 20:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 22–25 | 28–30 | 25–23 | 16–25 | 91–103 | [30] | |
3 Nov | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 25–22 | 17–25 | 27–25 | 25–21 | 94–93 | [31] | |
3 Nov | 17:30 | Asseco Resovia | 0–3 | MKS Będzin | 33–35 | 14–25 | 22–25 | 69–85 | [32] | ||
3 Nov | 20:00 | Cuprum Lubin | 0–3 | Stocznia Szczecin | 21–25 | 10–25 | 23–25 | 54–75 | [33] | ||
4 Dec | 20:30 | ONICO Warszawa | 3–1 | GKS Katowice | 23–25 | 25–17 | 25–15 | 25–18 | 98–75 | [34] | |
4 Nov | 14:45 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 0–3 | Cerrad Czarni Radom | 13–25 | 23–25 | 19–25 | 55–75 | [35] |
6th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 Nov | 18:00 | Chemik Bydgoszcz | 1–3 | Cerrad Czarni Radom | 19–25 | 25–19 | 23–25 | 18–25 | 85–94 | [36] | |
7 Nov | 18:00 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–1 | GKS Katowice | 25–27 | 25–22 | 25–18 | 25–23 | 100–90 | [37] | |
8 Nov | 20:30 | Stocznia Szczecin | 3–1 | ONICO Warszawa | 25–20 | 16–25 | 25–17 | 25–21 | 91–83 | [38] | |
7 Nov | 18:00 | MKS Będzin | 1–3 | Cuprum Lubin | 23–25 | 14–25 | 25–23 | 21–25 | 83–98 | [39] | |
7 Nov | 18:00 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | Asseco Resovia | 32–30 | 21–25 | 26–24 | 25–21 | 104–100 | [40] | |
7 Nov | 20:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Jastrzębski Węgiel | 25–18 | 25–22 | 25–20 | 75–60 | [41] | ||
31 Oct | 18:00 | Trefl Gdańsk | 3–2 | Indykpol AZS Olsztyn | 19–25 | 22–25 | 25–20 | 31–29 | 15–6 | 112–105 | [42] |
7th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10 Nov | 20:00 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | Chemik Bydgoszcz | 30–28 | 25–17 | 26–24 | 81–69 | [43] | ||
10 Nov | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Trefl Gdańsk | 25–22 | 25–16 | 25–18 | 75–56 | [44] | ||
11 Nov | 14:45 | Asseco Resovia | 2–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 13–25 | 26–28 | 25–20 | 25–23 | 18–20 | 107–116 | [45] |
10 Nov | 17:30 | Cuprum Lubin | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 16–25 | 17–25 | 22–25 | 55–75 | [46] | ||
12 Nov | 18:00 | MKS Będzin | 1–3 | ONICO Warszawa | 25–22 | 17–25 | 17–25 | 20–25 | 79–97 | [47] | |
11 Nov | 17:30 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–0 | Stocznia Szczecin | 26–24 | 25–23 | 26–24 | 77–71 | [48] | ||
12 Nov | 20:30 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | GKS Katowice | 25–18 | 25–16 | 25–22 | 75–56 | [49] |
8th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 Nov | 17:30 | Chemik Bydgoszcz | 3–1 | GKS Katowice | 19–25 | 25–21 | 25–21 | 25–15 | 94–82 | [50] | |
18 Nov | 17:30 | Stocznia Szczecin | 3–1 | Cerrad Czarni Radom | 25–16 | 25–23 | 22–25 | 25–23 | 97–87 | [51] | |
19 Nov | 18:00 | MKS Będzin | 2–3 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 25–20 | 21–25 | 21–25 | 25–20 | 12–15 | 104–105 | [52] |
17 Nov | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | ONICO Warszawa | 25–21 | 25–21 | 25–20 | 75–62 | [53] | ||
16 Nov | 20:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | Cuprum Lubin | 25–16 | 25–22 | 25–14 | 75–52 | [54] | ||
16 Nov | 18:00 | Trefl Gdańsk | 1–3 | Asseco Resovia | 16–25 | 25–22 | 20–25 | 22–25 | 83–97 | [55] | |
18 Nov | 14:45 | Indykpol AZS Olsztyn | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 22–25 | 25–27 | 25–18 | 14–25 | 86–95 | [56] |
9th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
26 Nov | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 0–3 | Chemik Bydgoszcz | 23–25 | 16–25 | 22–25 | 61–75 | [57] | ||
23 Nov | 20:30 | Asseco Resovia | 2–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 23–25 | 23–25 | 25–18 | 25–16 | 11–15 | 107–99 | [58] |
25 Nov | 14:45 | Cuprum Lubin | 0–3 | Trefl Gdańsk | 19–25 | 21–25 | 20–25 | 60–75 | [59] | ||
27 Nov | 19:00 | ONICO Warszawa | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 17–25 | 19–25 | 25–18 | 13–25 | 74–93 | [60] | |
24 Nov | 17:30 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 25–20 | 25–20 | 25–27 | 25–21 | 100–88 | [61] | |
23 Nov | 18:00 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | MKS Będzin | 25–12 | 25–16 | 25–17 | 75–45 | [62] | ||
24 Nov | 14:45 | GKS Katowice | 3–1 | Stocznia Szczecin | 25–23 | 28–26 | 17–25 | 25–12 | 95–86 | [63] |
10th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10 Dec | 18:00 | MKS Będzin | 2–3 | GKS Katowice | 22–25 | 25–23 | 20–25 | 25–23 | 24–26 | 116–122 | [64] |
9 Dec | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | Cerrad Czarni Radom | 16–25 | 25–23 | 25–21 | 25–19 | 91–88 | [65] | |
8 Dec | 17:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 25–19 | 20–25 | 25–17 | 28–26 | 98–87 | [66] | |
7 Dec | 20:30 | Trefl Gdańsk | 1–3 | ONICO Warszawa | 25–20 | 18–25 | 15–25 | 14–25 | 72–95 | [67] | |
9 Dec | 17:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 2–3 | Cuprum Lubin | 25–11 | 10–25 | 25–22 | 18–25 | 11–15 | 89–98 | [68] |
8 Dec | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | Asseco Resovia | 25–23 | 27–29 | 25–18 | 25–21 | 102–91 | [69] |
11th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12 Dec | 18:00 | Asseco Resovia | 3–2 | Chemik Bydgoszcz | 27–25 | 22–25 | 26–24 | 26–28 | 16–14 | 117–116 | [70] |
12 Dec | 18:00 | Cuprum Lubin | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 25–23 | 19–25 | 20–25 | 25–21 | 9–15 | 98–109 | [71] |
12 Dec | 20:30 | ONICO Warszawa | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–18 | 25–21 | 21–25 | 25–11 | 96–75 | [72] | |
12 Dec | 18:00 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–2 | Trefl Gdańsk | 25–23 | 25–19 | 27–29 | 20–25 | 15–10 | 112–106 | [73] |
12 Dec | 17:30 | Cerrad Czarni Radom | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 21–25 | 18–25 | 20–25 | 59–75 | [74] | ||
12 Dec | 19:00 | GKS Katowice | 3–0 | PGE Skra Bełchatów | 25–23 | 25–17 | 25–19 | 75–59 | [75] |
12th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 Dec | 17:30 | Chemik Bydgoszcz | 3–0 | MKS Będzin | 25–18 | 25–21 | 25–20 | 75–59 | [76] | ||
15 Dec | 17:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | GKS Katowice | 23–25 | 25–19 | 25–18 | 25–20 | 98–82 | [77] | |
16 Dec | 14:45 | Trefl Gdańsk | 0–3 | Cerrad Czarni Radom | 23–25 | 20–25 | 18–25 | 61–75 | [78] | ||
15 Dec | 20:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 2–3 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 23–25 | 18–25 | 25–23 | 25–17 | 9–15 | 100–105 | [79] |
16 Dec | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 2–3 | ONICO Warszawa | 22–25 | 17–25 | 25–19 | 25–20 | 11–15 | 100–104 | [80] |
16 Dec | 20:30 | Asseco Resovia | 3–0 | Cuprum Lubin | 25–21 | 25–22 | 25–15 | 75–58 | [81] |
13th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
21 Dec | 20:30 | Chemik Bydgoszcz | 1–3 | ONICO Warszawa | 25–22 | 18–25 | 19–25 | 19–25 | 81–97 | [82] | |
21 Dec | 17:30 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–1 | Cuprum Lubin | 25–22 | 25–20 | 15–25 | 25–23 | 90–90 | [83] | |
20 Dec | 20:30 | Cerrad Czarni Radom | 1–3 | Asseco Resovia | 22–25 | 22–25 | 28–26 | 16–25 | 88–101 | [84] | |
22 Dec | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | GKS Katowice | 25–18 | 25–20 | 25–20 | 75–58 | [85] | ||
22 Dec | 20:30 | MKS Będzin | 0–3 | Trefl Gdańsk | 23–25 | 23–25 | 19–25 | 65–75 | [86] | ||
22 Dec | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–27 | 25–23 | 20–25 | 22–25 | 92–100 | [87] |
14th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28 Dec | 17:30 | PGE Skra Bełchatów | 3–0 | Chemik Bydgoszcz | 25–22 | 25–21 | 25–15 | 75–58 | [88] | ||
30 Nov | 20:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–0 | MKS Będzin | 25–16 | 25–18 | 25–22 | 75–56 | [89] | ||
28 Dec | 20:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 1–3 | GKS Katowice | 19–25 | 18–25 | 25–21 | 15–25 | 77–96 | [90] | |
29 Dec | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–16 | 25–16 | 25–20 | 75–52 | [91] | ||
1 Feb | 20:30 | Asseco Resovia | 0–3 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 21–25 | 23–25 | 22–25 | 66–75 | [92] | ||
21 Nov | 18:00 | Cuprum Lubin | 1–3 | ONICO Warszawa | 19–25 | 27–25 | 23–25 | 16–25 | 85–100 | [93] |
15th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 Jan | 20:30 | Chemik Bydgoszcz | 2–3 | Cuprum Lubin | 25–19 | 25–22 | 17–25 | 23–25 | 10–15 | 100–106 | [94] |
12 Jan | 14:45 | ONICO Warszawa | 3–0 | Asseco Resovia | 25–18 | 25–21 | 25–14 | 75–53 | [95] | ||
14 Jan | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 3–1 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 25–21 | 25–15 | 22–25 | 25–14 | 97–75 | [96] | |
13 Jan | 14:45 | Cerrad Czarni Radom | 3–2 | Indykpol AZS Olsztyn | 16–25 | 25–20 | 25–14 | 18–25 | 15–7 | 99–91 | [97] |
11 Jan | 20:30 | GKS Katowice | 3–1 | Trefl Gdańsk | 25–20 | 27–29 | 25–19 | 25–18 | 102–86 | [98] | |
11 Jan | 17:30 | MKS Będzin | 0–3 | PGE Skra Bełchatów | 22–25 | 14–25 | 20–25 | 56–75 | [99] |
16th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19 Jan | 20:30 | Chemik Bydgoszcz | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 14–25 | 20–25 | 20–25 | 54–75 | [100] | ||
11 Mar | 20:30 | Trefl Gdańsk | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 25–27 | 25–27 | 25–18 | 25–22 | 11–15 | 111–109 | [101] |
21 Jan | 20:30 | MKS Będzin | 0–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 14–25 | 36–38 | 19–25 | 69–88 | [102] | ||
20 Jan | 17:30 | GKS Katowice | 3–0 | Asseco Resovia | 25–21 | 25–23 | 25–18 | 75–62 | [103] | ||
18 Jan | 17:30 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | Cuprum Lubin | 25–20 | 25–20 | 15–25 | 25–17 | 90–82 | [104] | |
19 Jan | 14:45 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–1 | ONICO Warszawa | 22–25 | 25–19 | 25–23 | 25–23 | 97–90 | [105] |
17th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 Jan | 20:30 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–1 | Chemik Bydgoszcz | 25–27 | 27–25 | 26–24 | 25–21 | 103–97 | [106] | |
2 Feb | 17:30 | ONICO Warszawa | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–21 | 25–19 | 25–16 | 75–56 | [107] | ||
1 Feb | 17:30 | Cuprum Lubin | 3–1 | GKS Katowice | 23–25 | 25–18 | 25–19 | 25–19 | 98–81 | [108] | |
3 Feb | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | MKS Będzin | 25–17 | 25–20 | 25–21 | 75–58 | [109] | ||
2 Feb | 14:45 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 20–25 | 36–34 | 25–21 | 25–15 | 106–95 | [110] | |
5 Mar | 20:30 | Trefl Gdańsk | 3–1 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 26–24 | 25–20 | 23–25 | 25–21 | 99–90 | [111] |
18th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 Feb | 14:45 | Chemik Bydgoszcz | 0–3 | Trefl Gdańsk | 17–25 | 24–26 | 21–25 | 62–76 | [112] | ||
6 Feb | 18:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–18 | 33–35 | 25–20 | 25–22 | 108–95 | [113] | |
6 Feb | 20:30 | PGE Skra Bełchatów | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 25–27 | 25–20 | 23–25 | 27–29 | 100–101 | [114] | |
5 Feb | 20:30 | MKS Będzin | 1–3 | Asseco Resovia | 25–22 | 15–25 | 15–25 | 23–25 | 78–97 | [115] | |
6 Feb | 17:30 | GKS Katowice | 1–3 | ONICO Warszawa | 22–25 | 26–24 | 18–25 | 15–25 | 81–99 | [116] | |
7 Feb | 20:30 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 25–21 | 19–25 | 26–24 | 30–28 | 100–98 | [117] |
19th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 Feb | 20:30 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | Chemik Bydgoszcz | 23–25 | 25–23 | 25–14 | 25–21 | 98–83 | [118] | |
16 Jan | 20:30 | GKS Katowice | 3–0 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 25–20 | 25–19 | 27–25 | 77–64 | [119] | ||
9 Feb | 17:30 | Cuprum Lubin | 3–0 | MKS Będzin | 25–20 | 25–22 | 25–23 | 75–65 | [120] | ||
10 Feb | 14:45 | Asseco Resovia | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 23–25 | 25–17 | 25–23 | 25–22 | 98–87 | [121] | |
9 Feb | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 20–25 | 19–25 | 20–25 | 59–75 | [122] | ||
10 Feb | 17:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 2–3 | Trefl Gdańsk | 25–20 | 16–25 | 18–25 | 25–19 | 11–15 | 95–104 | [123] |
20th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15 Feb | 17:30 | Chemik Bydgoszcz | 3–1 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–19 | 20–25 | 25–23 | 25–20 | 95–87 | [124] | |
17 Feb | 14:45 | Trefl Gdańsk | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 20–25 | 25–19 | 22–25 | 26–28 | 93–97 | [125] | |
16 Feb | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 0–3 | Asseco Resovia | 17–25 | 21–25 | 21–25 | 59–75 | [126] | ||
17 Feb | 17:30 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | Cuprum Lubin | 25–20 | 21–25 | 25–21 | 25–19 | 96–85 | [127] | |
14 Feb | 20:30 | ONICO Warszawa | 3–0 | MKS Będzin | 25–22 | 25–20 | 25–22 | 75–64 | [128] | ||
16 Feb | 17:30 | GKS Katowice | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–15 | 25–17 | 31–29 | 81–61 | [129] |
21st round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 Feb | 18:30 | GKS Katowice | 3–1 | Chemik Bydgoszcz | 22–25 | 25–18 | 25–20 | 25–13 | 97–76 | [130] | |
20 Feb | 18:00 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–1 | MKS Będzin | 25–22 | 25–20 | 22–25 | 27–25 | 99–92 | [131] | |
20 Feb | 20:30 | ONICO Warszawa | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 21–25 | 17–25 | 30–28 | 25–16 | 16–18 | 109–112 | [132] |
20 Feb | 18:00 | Cuprum Lubin | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 18–25 | 22–25 | 22–25 | 62–75 | [133] | ||
20 Feb | 17:30 | Asseco Resovia | 3–1 | Trefl Gdańsk | 25–21 | 25–16 | 19–25 | 29–27 | 98–89 | [134] | |
20 Feb | 18:00 | Jastrzębski Węgiel | 2–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 31–33 | 25–21 | 27–25 | 22–25 | 13–15 | 118–119 | [135] |
22nd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 Feb | 17:30 | Chemik Bydgoszcz | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 19–25 | 20–25 | 23–25 | 62–75 | [136] | ||
24 Feb | 17:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 3–0 | Asseco Resovia | 25–22 | 25–22 | 25–18 | 75–62 | [137] | ||
23 Feb | 20:30 | Trefl Gdańsk | 3–0 | Cuprum Lubin | 25–20 | 25–17 | 25–21 | 75–58 | [138] | ||
23 Feb | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 1–3 | ONICO Warszawa | 17–25 | 25–23 | 21–25 | 23–25 | 86–98 | [139] | |
24 Feb | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 3–2 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 15–25 | 23–25 | 25–23 | 25–16 | 15–13 | 103–102 | [140] |
25 Feb | 20:30 | MKS Będzin | 1–3 | Cerrad Czarni Radom | 25–23 | 12–25 | 28–30 | 19–25 | 84–103 | [141] |
23rd round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 Mar | 20:30 | GKS Katowice | 3–2 | MKS Będzin | 25–20 | 18–25 | 25–15 | 19–25 | 15–6 | 102–91 | [142] |
2 Mar | 14:45 | Cerrad Czarni Radom | 2–3 | PGE Skra Bełchatów | 25–20 | 25–21 | 20–25 | 21–25 | 10–15 | 101–106 | [143] |
3 Mar | 14:45 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–22 | 19–25 | 21–25 | 16–25 | 81–97 | [144] | |
2 Mar | 17:30 | ONICO Warszawa | 3–0 | Trefl Gdańsk | 25–19 | 25–17 | 25–18 | 75–54 | [145] | ||
3 Mar | 17:30 | Cuprum Lubin | 1–3 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–19 | 22–25 | 20–25 | 21–25 | 88–94 | [146] | |
2 Mar | 20:30 | Asseco Resovia | 3–0 | Jastrzębski Węgiel | 25–21 | 25–21 | 25–17 | 75–59 | [147] |
24th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 Mar | 17:30 | Chemik Bydgoszcz | 1–3 | Asseco Resovia | 20–25 | 25–22 | 16–25 | 15–25 | 76–97 | [148] | |
7 Mar | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Cuprum Lubin | 25–18 | 25–20 | 25–17 | 75–55 | [149] | ||
8 Mar | 20:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 1–3 | ONICO Warszawa | 19–25 | 21–25 | 25–20 | 18–25 | 83–95 | [150] | |
8 Mar | 17:30 | Trefl Gdańsk | 1–3 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 17–25 | 25–21 | 26–28 | 23–25 | 91–99 | [151] | |
10 Mar | 20:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | Cerrad Czarni Radom | 25–21 | 23–25 | 25–23 | 25–23 | 98–92 | [152] | |
7 Mar | 20:30 | PGE Skra Bełchatów | 3–1 | GKS Katowice | 25–20 | 23–25 | 25–23 | 25–15 | 98–83 | [153] |
25th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15 Mar | 20:30 | MKS Będzin | 1–3 | Chemik Bydgoszcz | 22–25 | 25–23 | 18–25 | 20–25 | 85–98 | [154] | |
16 Mar | 14:45 | GKS Katowice | 1–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 26–24 | 18–25 | 18–25 | 22–25 | 84–99 | [155] | |
16 Mar | 17:30 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | Trefl Gdańsk | 25–23 | 25–21 | 25–22 | 75–66 | [156] | ||
17 Mar | 14:45 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–0 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–15 | 25–21 | 25–22 | 75–58 | [157] | ||
17 Mar | 20:30 | ONICO Warszawa | 3–0 | Jastrzębski Węgiel | 27–25 | 25–15 | 25–21 | 77–61 | [158] | ||
15 Mar | 17:30 | Cuprum Lubin | 3–0 | Asseco Resovia | 25–22 | 25–22 | 28–26 | 78–70 | [159] |
26th round[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 Mar | 20:30 | ONICO Warszawa | 3–0 | Chemik Bydgoszcz | 25–13 | 25–22 | 25–20 | 75–55 | [160] | ||
23 Mar | 14:45 | Cuprum Lubin | 0–3 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 18–25 | 22–25 | 19–25 | 59–75 | [161] | ||
19 Mar | 20:30 | Asseco Resovia | 3–1 | Cerrad Czarni Radom | 25–22 | 18–25 | 25–21 | 25–20 | 93–88 | [162] | |
19 Mar | 17:30 | GKS Katowice | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 21–25 | 18–25 | 28–26 | 18–25 | 85–101 | [163] | |
23 Mar | 17:30 | Trefl Gdańsk | 2–3 | MKS Będzin | 25–18 | 25–21 | 23–25 | 32–34 | 11–15 | 116–113 | [164] |
24 Mar | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | PGE Skra Bełchatów | 25–23 | 38–36 | 19–25 | 25–23 | 107–107 | [165] |
Playoffs[]
Quarterfinals[]
- (to 2 victories)
Quarterfinal A[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Mar | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | PGE Skra Bełchatów | 25–22 | 25–20 | 27–29 | 21–25 | 15–11 | 113–107 | [166] |
30 Mar | 14:45 | PGE Skra Bełchatów | 0–3 | Jastrzębski Węgiel | 20–25 | 15–25 | 21–25 | 56–75 | [167] |
Quarterfinal B[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Mar | 20:30 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–2 | Cerrad Czarni Radom | 27–29 | 25–22 | 21–25 | 25–17 | 15–13 | 113–106 | [168] |
31 Mar | 14:45 | Cerrad Czarni Radom | 3–1 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 26–28 | 25–20 | 34–32 | 25–21 | 110–101 | [169] | |
7 Apr | 17:30 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 3–0 | Cerrad Czarni Radom | 25–21 | 25–19 | 25–17 | 75–57 | [170] |
Semifinals[]
- (to 2 victories)
Semifinal A[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 Apr | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 1–3 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 25–20 | 22–25 | 22–25 | 22–25 | 91–95 | [171] | |
17 Apr | 17:30 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 2–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 25–16 | 25–23 | 19–25 | 18–25 | 12–15 | 99–104 | [172] |
24 Apr | 17:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 25–22 | 21–25 | 25–17 | 25–22 | 96–86 | [173] |
Semifinal B[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16 Apr | 20:30 | ONICO Warszawa | 1–3 | Jastrzębski Węgiel | 25–20 | 22–25 | 23–25 | 25–27 | 95–97 | [174] | |
19 Apr | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 0–3 | ONICO Warszawa | 19–25 | 23–25 | 21–25 | 63–75 | [175] | ||
24 Apr | 20:30 | ONICO Warszawa | 3–2 | Jastrzębski Węgiel | 25–20 | 25–23 | 22–25 | 21–25 | 15–12 | 108–105 | [176] |
Finals[]
- (to 3 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Apr | 14:45 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–2 | ONICO Warszawa | 25–23 | 25–21 | 20–25 | 27–29 | 17–15 | 114–113 | [177] |
1 May | 20:30 | ONICO Warszawa | 0–3 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 22–25 | 24–26 | 22–25 | 68–76 | [178] | ||
4 May | 17:30 | ZAKSA Kędzierzyn-Koźle | 3–1 | ONICO Warszawa | 25–22 | 19–25 | 32–30 | 25–19 | 101–96 | [179] |
Placement matches[]
11th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31 Mar | 17:30 | Chemik Bydgoszcz | 2–3 | Cuprum Lubin | 13–25 | 25–22 | 25–23 | 21–25 | 11–15 | 95–110 | [180] |
5 Apr | 18:00 | Cuprum Lubin | 3–1 | Chemik Bydgoszcz | 25–20 | 26–28 | 25–23 | 25–14 | 101–85 | [181] |
9th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 Mar | 17:30 | Indykpol AZS Olsztyn | 0–3 | Trefl Gdańsk | 18–25 | 20–25 | 26–28 | 64–78 | [182] | ||
5 Apr | 17:30 | Trefl Gdańsk | 3–0 | Indykpol AZS Olsztyn | 25–22 | 25–23 | 25–23 | 75–68 | [183] |
7th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 Apr | 20:30 | Asseco Resovia | 3–0 | GKS Katowice | 25–22 | 25–18 | 25–19 | 75–59 | [184] | ||
6 Apr | 20:30 | GKS Katowice | 0–3 | Asseco Resovia | 21–25 | 17–25 | 22–25 | 60–75 | [185] |
5th place[]
- (to 2 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 Apr | 20:30 | Cerrad Czarni Radom | 3–2 | PGE Skra Bełchatów | 25–21 | 23–25 | 21–25 | 26–24 | 16–14 | 111–109 | [186] |
16 Apr | 17:30 | PGE Skra Bełchatów | 3–2 | Cerrad Czarni Radom | 23–25 | 25–22 | 25–17 | 27–29 | 15–13 | 115–106 | [187] |
25 Apr | 17:30 | Cerrad Czarni Radom | 3–0 | PGE Skra Bełchatów | 25–19 | 26–24 | 25–18 | 76–61 | [188] |
3rd place[]
- (to 3 victories)
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 April | 17:30 | Jastrzębski Węgiel | 3–2 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 23–25 | 25–17 | 25–18 | 26–28 | 15–10 | 114–98 | [189] |
1 May | 17:30 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 2–3 | Jastrzębski Węgiel | 19–25 | 25–21 | 25–21 | 22–25 | 21–23 | 112–115 | [190] |
4 May | 14:45 | Jastrzębski Węgiel | 3–0 | Aluron Virtu Warta Zawiercie | 25–21 | 25–22 | 25–17 | 75–60 | [191] |
Final standings[]
Qualified for the 2019–20 CEV Champions League | |
Qualified for the 2019–20 CEV Challenge Cup |
|
|
Squads[]
References[]
- ^ "Stocznia Szczecin oficjalnie wycofana z rozgrywek". www.radioszczecin.pl (in Polish). 13 December 2018. Retrieved 16 December 2018.
- ^ "PlusLiga: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle mistrzem Polski". www.pzps.pl (in Polish). 4 May 2019. Retrieved 9 November 2021.
External links[]
- PlusLiga
- 2018–19 in European volleyball leagues
- 2018 in Polish sport
- 2019 in Polish sport
- 2018 in men's volleyball
- 2019 in men's volleyball